PDA

Zobacz pełną wersję : [ Sony ] Sony NEX



Strony : 1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96

pastwisko
10-03-2012, 01:07
No ale zerknij na pytanie główne. Poprostu rozprawiacie o szklach 1.2-1.8 wiec ktoś się calkiem słusznie zapytał na przyslowiowego wuja takie szklo do zwykłego focenia :)

<| MICHAŁ |>
10-03-2012, 07:34
Poprostu rozprawiacie o szklach 1.2-1.8 wiec ktoś się calkiem słusznie zapytał na przyslowiowego wuja takie szklo do zwykłego focenia :)
nie chce wkladac kija w mrowisko, ale po wuja ludziom d300, d7000, ze już nie wspomnę o FX'ach?
Jest bardzo nieliczna grupa, która potrafi wykorzystać swój sprzet, dla reszty do w sumie niepotrzebny gadzet, bo ktoś polecil, bo tez trzeba miec, albo inaczej - bo nie wpada nie miec, bo po prostu przerost formy nad trescia.
Dlatego wyzbyłem się D700 bez większego zalu - bo dokładnie - na wuja mi do zwykłego focenia. Teraz mam kita, który robi calkiel przyjemne zdjecia, nie robie w raw'ach, bo już nie musze (bo nie mam nikona) i siwat stal się piękniejszy :)

matys
10-03-2012, 11:49
ja mam podobnie... Też pozbyłem się d90, bez większego żalu... Mam kilka szkiełek do zabawy z GO i kita na co dzień. Zabawa jest przednia i nie martwię się o iso, bo nex daje radę... Bez przesady oczywiście. Pozdrawiam

pastwisko
10-03-2012, 13:28
nie chce wkladac kija w mrowisko, ale po wuja ludziom d300, d7000, ze już nie wspomnę o FX'ach?
Jest bardzo nieliczna grupa, która potrafi wykorzystać swój sprzet, dla reszty do w sumie niepotrzebny gadzet, bo ktoś polecil, bo tez trzeba miec, albo inaczej - bo nie wpada nie miec, bo po prostu przerost formy nad trescia.
Dlatego wyzbyłem się D700 bez większego zalu - bo dokładnie - na wuja mi do zwykłego focenia. Teraz mam kita, który robi calkiel przyjemne zdjecia, nie robie w raw'ach, bo już nie musze (bo nie mam nikona) i siwat stal się piękniejszy :)

No wlasnie dlatego padło to pytanie, po co mam niby kupowac szklo 1.2-1.8 :)

MariuszJ
10-03-2012, 13:51
No ale zerknij na pytanie główne. Poprostu rozprawiacie o szklach 1.2-1.8 wiec ktoś się calkiem słusznie zapytał na przyslowiowego wuja takie szklo do zwykłego focenia :)
Ale co to jest to "zwykłe focenie"? Cały czas nie mogę załapać kontekstu, bo uważam że lepiej posiadać jaśniejsze szkło niż go nie posiadać, w całkowicie dowolnym zastosowaniu. Chyba że oczywiście wiąże się to z jakimś poświęceniem - finansowym czy ergonomicznym.

ropusz
10-03-2012, 18:06
Zwykłe focenie to takie w domu, na spacerach itp. Rozumiem, że jak robię dziecku zdjęcie to nawet, jak przymknę do f/2.8, gdzie już będzie super ostro to i tak głębia ostrości może być za mała. Zatem, jeśli do większości zwykłych zastosowań powinno się wykorzystać jakieś f/4-5.6 to po co obiektywy z f/1.2? Szczerze mówiąc to, jak przeglądam różne zdjęcia to taka duża jasność jest bardzo rzadko wykorzystywana.

matys
10-03-2012, 18:15
no to urodził się problem
Do nex-a kupilem w polecanym wcześniej sklepie (eltec) zamiennik premium gold [PNP-FW50] i pierwsze dzisiaj użycie i pupa...
Wyświetla się komunikat :
"Niewłaściwy akumulator - użyj prawidłowego modelu" - po czym się wyłącza....

Spotkał się ktoś z tym? Mam zaktualizowany firmware do 1.01.

Dzięki za sugestie....

MariuszJ
10-03-2012, 18:26
Zwykłe focenie to takie w domu, na spacerach itp. Rozumiem, że jak robię dziecku zdjęcie to nawet, jak przymknę do f/2.8, gdzie już będzie super ostro to i tak głębia ostrości może być za mała. Zatem, jeśli do większości zwykłych zastosowań powinno się wykorzystać jakieś f/4-5.6 to po co obiektywy z f/1.2? Szczerze mówiąc to, jak przeglądam różne zdjęcia to taka duża jasność jest bardzo rzadko wykorzystywana.
Mała głębia ostrości z krótkim obiektywem sprawia być może kłopot, ale tylko z bliska. Przecież dla 35/1.4 na 5m z APS-C GO ma szerokość aż 1m! Dla f4 - już 3m. Gdzie tu "papierowa" głębia? Co innego długie szkła i portretowy close-focus.

ropusz
10-03-2012, 19:25
Mała głębia ostrości z krótkim obiektywem sprawia być może kłopot, ale tylko z bliska. Przecież dla 35/1.4 na 5m z APS-C GO ma szerokość aż 1m! Dla f4 - już 3m. Gdzie tu "papierowa" głębia? Co innego długie szkła i portretowy close-focus.

Nie wiem, jak u Ciebie ale u mnie z ogniskową 35mm to stawanie w odległości 5m od np. dziecka powoduje, że w kadr wchodzi dużo więcej niż bym chciał. Z taką ogniskową powiedzmy coś w stylu portret w piaskownicy to raczej ok 1,5m. Nie wiem jaka wtedy jest głębia ostrości ale mam wrażenie, że niezbyt duża.

MariuszJ
10-03-2012, 19:35
50mm@f1.4 na FX czyli dużo gorsze warunki niż opisujesz:


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img823.imageshack.us/img823/3963/8674.jpg)

matys
11-03-2012, 11:57
no to urodził się problem
Do nex-a kupilem w polecanym wcześniej sklepie (eltec) zamiennik premium gold [PNP-FW50] i pierwsze dzisiaj użycie i pupa...
Wyświetla się komunikat :
"Niewłaściwy akumulator - użyj prawidłowego modelu" - po czym się wyłącza....

Spotkał się ktoś z tym? Mam zaktualizowany firmware do 1.01.

Dzięki za sugestie....

Widzę, że skoro nikt nie ma tego problemu, to przypuszczam, że to wina aku, nie softu...
Jakby ktoś po aktualizacji napisał, że zamiennik u niego działa, to potwierdziałby moje przypuszczenia.

Tak informacyjnie - aku błąd pojawia się gdzieś 60 s po włączeniu

jm
11-03-2012, 12:33
Mam mgliste wrażenie, że gdzieś czytałam o problemie z zamiennikiem aku w tym nexie - musisz przeczesać google, może trafisz.
Nie chcę robić nadziei, ale chyba był tam podany jakiś trik rozwiązujący problem...?

ropusz
11-03-2012, 19:11
To zdjęcie właściwie nie przeczy moim przypuszczeniom. Po pierwsze raczej spora odległość od grupki ludzi, po drugie raczej trudno to uznać za portret, bo tak jak pisałem widać dużo więcej niż by się chciało. Biorąc dla przykładu gdyby się chciało tym obiektywem ująć pana z balonem od pasa w górę? Trzeba by było podejść dużo bliżej i jak wtedy by wyglądała głębia z f/1.4?

Mam jeszcze pytanie odnośnie lampy. Widziałem troszkę większą niż ta z zestawu ale czy można podpiąć coś o możliwościach SB-800?

MariuszJ
11-03-2012, 20:30
To zdjęcie właściwie nie przeczy moim przypuszczeniom. Po pierwsze raczej spora odległość od grupki ludzi, po drugie raczej trudno to uznać za portret, bo tak jak pisałem widać dużo więcej niż by się chciało. Biorąc dla przykładu gdyby się chciało tym obiektywem ująć pana z balonem od pasa w górę? Trzeba by było podejść dużo bliżej i jak wtedy by wyglądała głębia z f/1.4?
Oczywiście, że po podejściu bliżej złapałbyś jedną twarz a reszta potopiła by się w bokeh. Dlatego, jeżeli chodzi o dłuższe niż standardowe szkła, wcale niekrytyczna jest wysoka jasność - kiedy zobaczyłem specyfikację podstawowej trójcy do Fuji X-Pro1, aż się uśmiechnąłem - wreszcie ktoś załapał, że dla APS-C 60mm, f2.8 + mała minimalna odległość ostrzenia to jest dokładnie to co potrzeba. Jeżeli jednak chodzi o standard, czyli efektywne małoobrazkowe 35-50mm - im jaśniej tym lepiej.


Mam jeszcze pytanie odnośnie lampy. Widziałem troszkę większą niż ta z zestawu ale czy można podpiąć coś o możliwościach SB-800?
Niestety nie, nie ma też jak na razie żadnej formy zdalnego sterowania.

MariuszJ
12-03-2012, 14:13
Pojawiły się testy E30 i E50 na Photozone, szkoda że na Nex7.

http://www.photozone.de/sony_nex/719-sony30f35nex
http://www.photozone.de/sony_nex/720-sony50f18nex

matys
13-03-2012, 09:50
trafiłem ostatnio na taką ciekawostkę, na temat ekranów (http://www.photoclubalpha.com/2011/04/18/replacing-nex-lcd-cover-glass/) w nex'ach

- nie przypuszczałem, że są oklejane... postaram sie przyjrzeć swojemu wieczorem, czy wyglada na oklejony...

Jasand
13-03-2012, 12:20
Na ten temat juz było - wiadomośc jest z kwietnia 2011 r.

matys
13-03-2012, 12:33
Nie znalazłem tego w wątku.... jeżeli jest, to mój błąd. Proszę o skasowanie posta...

Tylko nie wiem i tak, o jakiej wiadomości z kwietnia mówisz, skoro wątek istnieje od grudnia 2011

wyrwiflak
13-03-2012, 13:16
Nie znalazłem tego w wątku.... jeżeli jest, to mój błąd. Proszę o skasowanie posta...

Tylko nie wiem i tak, o jakiej wiadomości z kwietnia mówisz, skoro wątek istnieje od grudnia 2011

To co zlinkowałeś jest z kwietnia


Replacing NEX LCD cover glass
BY ADMIN, ON APRIL 18TH, 2011

Jasand
13-03-2012, 13:31
Nie znalazłem tego w wątku.... jeżeli jest, to mój błąd. Proszę o skasowanie posta...

Tylko nie wiem i tak, o jakiej wiadomości z kwietnia mówisz, skoro wątek istnieje od grudnia 2011
A czy ja pisałem ,że w tym wątku ? Twoje zlinkowany tekst jest z kwietnia 2011 na co wskazuje tez @wyrwiflak

matys
13-03-2012, 14:17
nie ma o czym gadać...
Przeciez widziałem, że "artykuł" to jest z kwietnia i napisałem, że trafiłem na ciekawostkę. Dla mnie to jest ciekawostka, bo o folii nie wiedzialem. Śmiem twierdzić, że 90% uzytkownikow nie wiedziało o tym od początku, gdyż większość wyświetlaczy w aparatach raczej takiej folii nie ma.

Nie wiem po co Twój komentarz, skoro w wątku nikt o tym nie wspomina, a podlinkowałem to jako informacja dla potomnych, co by było wiadomo, ze jest folia.

matys
18-03-2012, 00:02
no to urodził się problem
Do nex-a kupilem w polecanym wcześniej sklepie (eltec) zamiennik premium gold [PNP-FW50] i pierwsze dzisiaj użycie i pupa...
Wyświetla się komunikat :
"Niewłaściwy akumulator - użyj prawidłowego modelu" - po czym się wyłącza....

Spotkał się ktoś z tym? Mam zaktualizowany firmware do 1.01.

Dzięki za sugestie....

No i problem się rozwiązał - wymagało to trochę czasu, ale kupilem zamiennik (kolejny) na próbę w sklepie w Szczecinie i mogłem go oddać gdyby nie działał, ale działa na szczęście.
Gdyby co to kupiłem fotoenergia.pl 2900 mAh (w co średnio wierzę).

Jakby znów urodził się problem - będę pisał, ale póki co dementuję swoje domysły/przypuszczenia.

pozdrawiam

superkomornik
19-03-2012, 11:47
Mam ogromny problem z adapterem NEX - Nikon G. Pomijam fakt, że śrubki na których spoczywała stopka były tak cienkie że wygieły się po założeniu dość lekkiego obiektywu (0.5kg). Na szczęście dzięki koledze TOP67 aka złota rączka stopka siedzi już sztywno.
Dużo większym problemem jest luz na bagnecie. Jest na tyle duży, ze ruszając obiektywem (np ustawiając ostrość) rusza się kontroler przysłony otwierając ją tak na oko o 0.5EV. Chyba nie musze dodawać jak bardzo komplikuje to sprawe nagrywania filmów...
Czy w waszych adapterach (do szkieł G) też występuje taki luz? I czy macie jakiś patent na to?

MariuszJ
19-03-2012, 11:57
Mam ogromny problem z adapterem NEX - Nikon G. Pomijam fakt, że śrubki na których spoczywała stopka były tak cienkie że wygieły się po założeniu dość lekkiego obiektywu (0.5kg). Na szczęście dzięki koledze TOP67 aka złota rączka stopka siedzi już sztywno.
Dużo większym problemem jest luz na bagnecie. Jest na tyle duży, ze ruszając obiektywem (np ustawiając ostrość) rusza się kontroler przysłony otwierając ją tak na oko o 0.5EV. Chyba nie musze dodawać jak bardzo komplikuje to sprawe nagrywania filmów...
Czy w waszych adapterach (do szkieł G) też występuje taki luz? I czy macie jakiś patent na to?

Nie zauważyłem takich problemów. Kupowałeś u FunkyFotos z Allegro?

superkomornik
19-03-2012, 11:59
Chyba tak. Nie zwróciłem jednak na to wcześniej uwagi, a przerobiłem już stopkę (wymieniłem śrubki na nowe z większa średnicą) - wątpię więc aby uznał reklamację.

Fatman
19-03-2012, 13:01
Niestety jeśli chodzi o adaptery to chyba trzeba mieć po prostu szczęście. Adapter do NEXa, który kupiłem w FunkyFotos był idealny. Niedawno kupiłem podobny do GH2 czyli m43, także w FunkyFotos i "wyjątkowo precyzyjny mechanizm" okazał się bardzo mało precyzyjny -nie da się otworzyć przysłony na maksa. Musiałem pogrubić bolec popychacza przysłony, bie niezbyt uśmiechało mi się czekać około dwóch tygodni na wymianę adaptera (klasyczna reklamacja -dzwoniłem, niestety nie wymieniają od ręki).

superkomornik
19-03-2012, 13:09
No nic - spróbuję zareklamować a jak się nie uda będę szukał żeńskiego bagnetu na przeszczep...

Fatman
19-03-2012, 13:32
superkomornik, odpowiadam na Twoje PW tutaj bo jak próbuję Ci wysłać wiadomość to mam ciekawy komunikat:


1. This forum requires that you wait 60 seconds between sending private messages. Please try again in 62977163 seconds.

Więc nie będę aż tyle czekał ;-)


Niestety adapter sprzedałem już.

Hmmm, widać te adaptery to jednak loteria jest :-( Najlepiej by było pomacać/sprawdzić dokładnie przed zakupem.....

superkomornik
19-03-2012, 13:45
superkomornik, odpowiadam na Twoje PW tutaj bo jak próbuję Ci wysłać wiadomość to mam ciekawy komunikat:



Więc nie będę aż tyle czekał ;-)


Niestety adapter sprzedałem już.

Hmmm, widać te adaptery to jednak loteria jest :-( Najlepiej by było pomacać/sprawdzić dokładnie przed zakupem.....

Czas to pieniądz ;) Ale ciągnąc jeszcze prywatę - jesli sprzedałeś adapter to... pozbywasz się nexa? Jeśli tak to jestem pierwszy w kolejce :D

Fatman
19-03-2012, 16:24
Jak tylko nie zostanę zmuszony do sprzedania to zostaje.......... niebawem wszystko się wyjaśni ;) NEX-5N bardzo mi się podoba i smutno by było....... no ale może nie będzie wyjścia (tak więc będę o Tobie pamiętał).

superkomornik
21-03-2012, 14:42
Forum wróciło a problem z adapterem wyjaśnił się przed chwilą :D Dumałem, dumałem i znalazłem powód, który był ciężki do zlokalizowania ze względu na inna budowę bagnetu niż w aparacie Nikon.
Zaraz załączę mała instrukcję gdyby ktoś inny miał problem z luzem na adapterze.

superkomornik
21-03-2012, 14:59
W większości aparatów bagnet posiada posiadają 3 miejsca zaczepenia obiektywu pod którymi znajdują się specjalne blaszki dociskajace obiektyw do korpusu. W adapterze NEX - Nikon takich blaszek nie ma. Pomyslałem nawet, ze może moich nigdy nie byłoo bo zapomnieli je przyczepic w chińskiej frabryce. Otóż nie - okazało się, że że tych blaszek nigdy tam nie było a rolę docisku spełniają rozcięcia na trzech "skrzydełkach" bagnetu. Rozcięcie widac na zdjęciu:

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2012/03/awalpw-2.jpg
źródło (http://oi44.tinypic.com/awalpw.jpg)
W moim przypadku szparki były zbyt wąskie aby prawidłowo dociskać obiektyw. Wystarczyło delikatnie rozszerzyć je za pomocą płaskiego śrubokrętu i obiektywy wchodzą teraz odpowiednio ciasno i trzymają się sztywno - luzu brak :)

Fatman
21-03-2012, 15:15
Wystarczyło delikatnie rozszerzyć je za pomocą płaskiego śrubokrętu i obiektywy wchodzą teraz odpowiednio ciasno i trzymają się sztywno - luzu brak :)

Czyli tak jak w przypadku mojego adaptera Nikon-->m43, też trzeba było samemu wyregulować ten "precyzyjny" sprzęt.......... :-(

karabud
26-03-2012, 18:54
A ja testuję sobię właśnie Voigta 15mm f4.5 ze wzgledu na slaby kitowy 16mm f2.8 sony. I poza czasem wystepujacymi przebarwieniami w rogach, to szkielko jak super, moze nie tak plaskie jak nalesnik, ale rownie male i optycznie zdecydowanie lepsze.
Narazie kilka, galeria sie bedzie powiekszac :) http://www.flickr.com/photos/atheist_lenses/sets/72157629308393092/
jedno przykladowe(wiekszy rozmiar w linku)

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2012/03/6871890774_7db24510cd_z-2.jpg
źródło (http://farm8.staticflickr.com/7203/6871890774_7db24510cd_z.jpg)

124miko
05-04-2012, 14:13
Czy ktoś z kolegów miał okazję zapoznać się z wizjerem elektronicznym ?
Czy powoduje dużą nieporęczność ?

<| MICHAŁ |>
05-04-2012, 15:52
ja mialem wielka, ale mi przeszlo :)
wiem, ze gdy slonce swieci jak oszalale, to wizjer jest zbawienny - doswiadczylem tego robiac przy lezacym sniegu i mocnym sloncu, ale jednak to zaburza miniatrowosc tego aparatu. ostatnio nawet kita rzedziej podpinam i skupiam sie na 16mm, co z poczatku wydawalo mi sie nie dosc, ze karkolomne, to jeszcze glupie (bo jak mozna zyc tylko z jedna ogniskowa) :)
porzucilem mysl o wizjerze rowniez ze wzgledu na obawe o ewentualne uszkodzenia mechaniczne - latwo tym zawadzic, urwac czy cokolwiek... szkoda puszki i wizjera

Przemas-Glasgow
12-04-2012, 11:45
Czy moglby ktos podrzucic mi jakis link dotyczacy filmowania.

O ile fotki sa rewelacyjne to filmy niestety mnie nie zachwycaja.widzialem mnostwo
Sampli i byly rewelacyjne, moze to kwestia ustawien. To moje pierwsze podejscie do filmowania i chcialbym sie doszkolic.

Dzieki

superkomornik
13-04-2012, 12:24
Ale co konkretnie nie zachwyca?
Tutaj masz klip który zrealizowałem nexem 5n:
http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=204805

Ja jestem bardzo zadowolony, choć przydałby się nieco lepszy bitrate.

wisa
21-04-2012, 16:28
Dzięki lekturze tego wątku w końcu wiem jaki mały aparat w przyszłym tygodniu kupię. Będzie to nex 5n ! Przebrnąłem przez wszystkie posty - chwilę to trwało ale warto było. Planowałem ten aparacik, w końcu poczytałem i w przyszłym tygodniu nabędę tego potworka w owczej skórze :)

124miko
06-05-2012, 11:53
W czym nosicie swoje NEX'y?
Ja ostatnio przewoziłem na motorku w kaburze po lustrzance, ale miesca jest zbyt dużo. Nie mam pomysłu w co zapakować 5N+18-200+16 z konwerterem?

MariuszJ
06-05-2012, 12:46
W czym nosicie swoje NEX'y?
Ja ostatnio przewoziłem na motorku w kaburze po lustrzance, ale miesca jest zbyt dużo. Nie mam pomysłu w co zapakować 5N+18-200+16 z konwerterem?

Niewiele Ci pomogę - nexa z 16 właściwie zawłaszczyła Moja Żona, wyśmiewa moje propozycje zakupu nowych obiektywów, jedyny gadżet który akceptuje to filtr polaryzacyjny. A nosi wszystko w torebce - a Ty chyba z torebką nie chodzisz ;)

Ogólnie rzecz bardziej zależna od Twojego stylu fotografowania niż od tego czy to nex czy nie nex. Jeżeli chcesz szybko wyciągnąć nexa z 18-200, to z racji gabarytów zestawu masz ten sam problem co użytkownicy lustrzanek i rozwiązać go musisz wedle swojego uznania. Jeżeli akceptujesz szybkie wyciągnięcie aparatu z naleśnikiem, a przykręcanie zooma jedynie na coś w stylu "dłuższy spacer po ładnym miejscu" (gdzie i tak aparat wisi na pasku u szyi, albo trzymany jest non-stop w ręku), idealne moim zdaniem rozwiązanie to kieszeń na nex+16 i jakiś miękki lens case na zooma.

124miko
06-05-2012, 14:23
...a Ty chyba z torebką nie chodzisz ;)


Jak nic innego nie wymyślę, to nie wykluczam :)

Jeśli chodzi o potrzeby fotografowania - to głównie turystyka ( motocyklowa i piesza ).

<| MICHAŁ |>
06-05-2012, 17:44
chcialbym podzielic sie w sumie drobnym wnioskiem na temat uzywalnosci 5N :)
Wiec tak - w bardzo silnym sloncu uzywalnosci brak - nie widac absolutnie nic. Moj galaxy sII bije nexa na glowe.
kadrowanie odbywa sie na zasadzie nakierowania na cel i modlenia sie o kadr :)
zaczyna mnie to wkurzac.... ale 7ki nie kupie....

Mekano
06-05-2012, 17:57
Wiec tak - w bardzo silnym sloncu uzywalnosci brak - nie widac absolutnie nic.

No wez nie mow.. ja w jeden dzien juz czasem jestem zdecydowana na Nexa 5N, a w inny dzien odstrasza mnie brak jednak wizjera..
No to dalej pozostaje mi Nex-7 (tylko ta cena) albo Nikon 3200, ale ja chce maly... ja mieszkam w Hiszpanii, a tu mam ciagle, bez przerwy slonce, nie ma praktycznie dnia bez slonca..

<| MICHAŁ |>
06-05-2012, 18:06
niestety taka jest prawda.
nie wiem, czy jest to wypadkowa naklejonego screen protectora (oryginal sony), ale patrzec w ekran widze odbicie swojego ryła,, czyli niekoniecznie to, co akurat chcialbym ogladac. lipa strzaszna, a cena wizjera jest powalajaca.

Mekano
06-05-2012, 18:44
lipa strzaszna, a cena wizjera jest powalajaca
No wlasnie, dlatego albo rezygnacja z Nexa5N, albo tylko Nex-7 inna opcja to czekac... chyba tak zrobie, bede czekac.. tylko na co.. :)

pastwisko
06-05-2012, 18:49
No tak czekać to mozesz.. Kup teraz coś z wizjerem, najwyżej wymienisz sobie potem na lepsze.

Esjot
06-05-2012, 18:58
chcialbym podzielic sie w sumie drobnym wnioskiem na temat uzywalnosci 5N :)
Wiec tak - w bardzo silnym sloncu uzywalnosci brak - nie widac absolutnie nic. Moj galaxy sII bije nexa na glowe.
kadrowanie odbywa sie na zasadzie nakierowania na cel i modlenia sie o kadr :)
zaczyna mnie to wkurzac.... ale 7ki nie kupie....

Miałeś tak przy jakim ustawieniu LCD?
Przy ustawieniu "jasności LCD" na "słoneczny dzień" moim zdaniem nie jest tak tragicznie.
Jak dla mnie można spokojnie kadrować a i ustawienia parametrów czasem się uda zobaczyć :)

<| MICHAŁ |>
06-05-2012, 19:25
to dziala jak lustro, bedac szczerym.... nie kominowalem z jasnoscia LCD. musze zobaczyc jak to zadziala, ale jestem mocno sceptyczny. Czy masz oslonke naklejona na lcd?
Jedyny plus jest taki, ze zdjecia trafiaja w moj gust idealnie - zapomnialem juz o rawach, wszystko robie w jotpegach i jest git :)

Esjot
06-05-2012, 20:34
Nie,nie mam żadnej osłonki.
Z tymi ustawieniami wyświetlacza to spróbuj na "słoneczny dzień". Ja byłem naprawdę pozytywnie i mile zaskoczony.
Na co dzień faktycznie wystarczają jpg i gra gitara.Jak dla mnie aparacik praktycznie do wszystkiego- i do studia i na rower:)

Czornyj
06-05-2012, 20:43
Byłem teraz tydzień w Chorwacji i faktycznie w opcji słoneczny dzień jest mz. spoko

ranbir kapoor
06-05-2012, 20:50
ale ty siedziales w apartamencie

pastwisko
06-05-2012, 20:59
apartament "Słoneczny Dzień"

Czornyj
06-05-2012, 21:06
ale ty siedziales w apartamencie

Ale na tarasie. I raczej leżałem - zaprzyjaźniony bimbrownik zapewnił mi znaczące ilości białego wina i rakiji z mirtu.

BOSS
06-05-2012, 21:13
Zostałem posiadaczem NEX5N od trzech dni :-)
Również mam oryginalną "folię" ochronną Sony.
Jak dla mnie tak jak koledzy wcześniej pisali - tragedii nie ma z widocznością.
Co do aparatu to z dnia na dzień co raz bardzie mnie mile zaskakuje :-)

MariuszJ
07-05-2012, 00:45
Miałem do tej pory jedynie raz konieczność włączania "słoneczny dzień" (inna sprawa że polskie lato w postaci ciepłych dwóch tygodni dopiero nadciąga ;)). Auto-jasność sprawdza się zupełnie przyzwoicie.

<| MICHAŁ |>
07-05-2012, 07:05
u mnie bylo ustawione na auto.
moze ta automatyka slabo dziala?

MariuszJ
07-05-2012, 07:37
u mnie bylo ustawione na auto.
moze ta automatyka slabo dziala?

Czujnik swiatla jest w lewym dolnym rogu ekranu, zobacz czy reaguje zaslaniajac palcem. Jak (za) kiepsko, na sloncu wbijaj po prostu "sloneczny dzien".

wain
07-05-2012, 10:08
W czym nosicie swoje NEX'y?
Ja ostatnio przewoziłem na motorku w kaburze po lustrzance, ale miesca jest zbyt dużo. Nie mam pomysłu w co zapakować 5N+18-200+16 z konwerterem?

Ostatnio nabyłem mała torbe lowepro przenaczona dla EVILow: streamline 100. Niestety troche mala i wszystkie graty do nexa sie nie zmieszcza (ladowarka) chociaz na spacery wydaje sie OK (miesci sie nex + kit + konverter m42 z heliosem 44 + bateria + lampa i dokumenty). Na oko wyglada że twoj zestaw powinien sie zmiescic. Minusem sa tez kolory .. czerwono czarny (taki mam) lub czarno bialy (biale zamki i uchwyty). Alternatywa jest torba KATA 433 o ile pamietam, jesli mialbym drugi raz kupowac to chyba wzialbym kate:

http://www.flickriver.com/photos/gensu/3951227570/

wain
07-05-2012, 13:52
Jeszcze taki Tips : Jesli robicie w JPG to po przelaczeniu na tryb zdjec seryjnych (3fps) Jpgi wyskakuja natychmiast po zrobieniu foty - bez processingu ktory ma miejsce w trybie pojedynczych zdjec. Minus wiekszy szum w fotach (porownywalem na iso 6400 w swietle zarowym - roznica widoczna ale nie oszalamiajaca).

wain
08-05-2012, 09:44
Kolejny hint: w AutoISO w trybie P automat stara sie trzymac czasy na 1/80s zamiast na 1/60s (tryb Av).

micz87
08-05-2012, 11:12
Może jakiś chętny z okolic Łodzi na porównanie Nexa-5N z moim Panosoniciem G3? Po porównaniu z GH2 zrobionym przez Fatmana, ciekawy jestem jak by to wyszło z G3 :-)

MariuszJ
08-05-2012, 11:40
Może jakiś chętny z okolic Łodzi na porównanie Nexa-5N z moim Panosoniciem G3? Po porównaniu z GH2 zrobionym przez Fatmana, ciekawy jestem jak by to wyszło z G3 :-)
Ale co chcesz konkretnie porównywać? Jakości matrycy nie porównasz profesjonalniej niż to, co zostało zrobione choćby przez DxO, szkła jakie są wiadomo, a spraw ergonomii nie da się porównać na okazjonalnym tete-a-tete.

micz87
08-05-2012, 17:12
Ale co chcesz konkretnie porównywać? Jakości matrycy nie porównasz profesjonalniej niż to, co zostało zrobione choćby przez DxO, szkła jakie są wiadomo, a spraw ergonomii nie da się porównać na okazjonalnym tete-a-tete.

Tak chciałem gdzieś w plener ruszyć, żeby zobaczyć jak w praktyce obie puszki się sprawują, jak to wygląda na podobnych kadrach z rzeczywistości nie ze studyjnych testów ;-) Jak użytkownik Nexa ocenia puszkę, ergonomię, poprawność działania różnorakiej automatyki itp. I przy okazji napić się piwa z jakimś Nikoniarzem :D

pastwisko
08-05-2012, 19:06
Tak chciałem gdzieś w plener ruszyć, żeby [...] napić się piwa z jakimś Nikoniarzem :D

I wszystko jasne ;)

mjr
15-05-2012, 11:27
Witajcie.
Jakie są główne różnice pomiędzy NEX-5n a NEX-3.
Jakie obiektywy polecili byście do kupienia dla systemu NEX?
Pozdrawiam

MariuszJ
15-05-2012, 11:39
Witajcie.
Jakie są główne różnice pomiędzy NEX-5n a NEX-3.
Jakie obiektywy polecili byście do kupienia dla systemu NEX?
Pozdrawiam
Nie obraź się, ale pytanie trochę w stylu "Jak żyć?". Różnice masz zestawione w Optycznych, matryce przetestowane w DxO, lista obiektywów z AF znana, fakt o możliwości podłączenia właściwie dowolnego innego powszechnie znany, za to nieznane są Twoje zapotrzebowania...

mjr
15-05-2012, 11:44
Dlaczego mam się obrazić?
Zadałem to pytanie celowo.
Fakt, że po przestudiowaniu obu danych technicznych na stronach Sony, to jedną z głównych różnic jaka mi się rzuciła jest gorsza jakość filmów dla "trójki" i wolniejszy AF.
Szukam jakiegoś aparatu za D700 i nie chcę przepłacić, stąd moje pytanie.

Trochę dużo tu wątków by wszystko przeczytać dlatego dobrze by było otrzymać wiedzę w pigułce, co bardziej się opłaca kupić i jaki zestaw obiektywów jest najbardziej polecany/uniwersalny.

Krzysiek

MariuszJ
15-05-2012, 11:51
Nex 5n ma lepszą matrycę, obudowę, dotykowy ekran, lepszy (ponoć) AF i filmy. Obiektywy z AF: 16mm (+konwerter szerokokątny, konwerter fish-eye), 18-55, 55-210, 18-200, 50/1.8, 30/3.5 makro, Zeiss 24/1.8, Sigma 19/2.8, Sigma 30/2.8, właściwie nie ma żadnych redundancji w tym co jest. Przez adapter podłączysz wszystko, a ostrość dzięki peakingowi ustawia się dość łatwo. Naprawdę nie wiem, co dodać.

mjr
15-05-2012, 11:58
Dodałeś (a właściwie utwierdziłeś mnie w mojej wiedzy) bardzo dużo.
Choć ciągle mam nikłą wiedzę, jak aparat po podpięciu przez konwerter np N35/1.8 potwierdza ostrość.
W jaki sposób on pokazuje popranie ostrość?
aaaa
I jeszcze, czy po zamontowaniu na 16/2.8 konwertora fish-eye nie traci się wyraźnie na jakości?

Dopytam jeszcze.
Jak przeczytałem (bo jeszcze żadnego nie trzymałem w rękach) 5n nie ma regulowanego ekranika?

<| MICHAŁ |>
15-05-2012, 12:02
Szukam jakiegoś aparatu za D700 i nie chcę przepłacić, stąd moje pytanie.

Mnie bardziej zastanawia sens tego pytania :)
chcesz kupic nex'a zamiast d700, czy jako uzupelnienie zestawu o cos bardziej mobilnego niz przenosna cegla?
Ja sprzedalem d700, wszystkie szkla, a w zamian kupilem nex'a 5n, 16ke, 50ke takumara w wersji 1,4 smc i kita 18-55 (kolejnosc jest wypadkowa czestotliwosci podpinania).
dla mnie to strzal w dziesiatke - d700 to na prawde swietny sprzet, ale przy niczym nie skrepowanej amatorskiej fotografii na jaka obecnie przeszedlem bije d700 na glowe - maly, lekki, o swietnym jpg'u i moim zdaniem fantastycznych kolorach... jedyne, czego mi brakuje to szerokiego kąta... ale podobniez sony nad tym pracuje.
5n wybralem tylko dlatego, ze podobal mi sie badziej niz c3 :D
5n ma regulowany ekranik :)

MariuszJ
15-05-2012, 12:04
Dodałeś (a właściwie utwierdziłeś mnie w mojej wiedzy) bardzo dużo.
Choć ciągle mam nikłą wiedzę, jak aparat po podpięciu przez konwerter np N35/1.8 potwierdza ostrość.
W jaki sposób on pokazuje popranie ostrość?
Przez podświetlenie najbardziej kontrastowych elementów.


I jeszcze, czy po zamontowaniu na 16/2.8 konwertora fish-eye nie traci się wyraźnie na jakości?
Niestety, nie wiem - nie mam.


Jak przeczytałem (bo jeszcze żadnego nie trzymałem w rękach) 5n nie ma regulowanego ekranika?
5n ma uchylny, C3 - stały.

elfi
15-05-2012, 12:06
A jak sprawuje się "ekranik" w słońcu? Nie brakuje wizjerka?

MariuszJ
15-05-2012, 12:08
A jak sprawuje się "ekranik" w słońcu? Nie brakuje wizjerka?
Ludzie... po grzyba my to wszystko w tym wątku piszemy?

pastwisko
15-05-2012, 12:13
zeby ktos kto chce kupić mogł sobie poczytac

<| MICHAŁ |>
15-05-2012, 12:13
Ludzie... po grzyba my to wszystko w tym wątku piszemy?
post 556 :)
2 strony wczesniej

edit - wyjasnienie rowniez 548

mjr
15-05-2012, 12:28
:D :D :D
Jak byśmy my (laicy) nie pytali, to Wy (profesjonaliści) byście padli z nudów
;) ;) ;)

A tak serio, Mikie_001 właśnie z tego samego powodu co napisałeś, chcę przesiąść się z D700 na NEXa!!

MariuszJ
15-05-2012, 12:36
chcę przesiąść się z D700 na NEXa!!

Możesz stracić wielu fanów :D


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img535.imageshack.us/img535/4374/01348.jpg)

<| MICHAŁ |>
15-05-2012, 12:40
właśnie z tego samego powodu co napisałeś, chcę przesiąść się z D700 na NEXa!!
zastanow sie co piszesz :)
tu wielu posądzi Cie o heretyzm, a heretykow pali sie na stosie, a co najmniej skazuje na banicje :)

tomek67
15-05-2012, 12:50
5n ma uchylny, C3 - stały.
Mam C3 też ma uchylny ekran.
Różnica chyba jest w tym, że nie ma dotykowego.
Aha i poprzednio pisałem, że nie ma oddzielnej korekty mocy flasha w NEXach,
znalazłem ją dzisiaj w menu.

MariuszJ
15-05-2012, 12:58
Mam C3 też ma uchylny ekran.
Różnica chyba jest w tym, że nie ma dotykowego.
Aha i poprzednio pisałem, że nie ma oddzielnej korekty mocy flasha w NEXach,
znalazłem ją dzisiaj w menu.
Pewnie pomyliłem z Nex C3 z Nex 3 :) Łatwo się pogubić - Sony produkuje więcej aparatów niż obiektywów do nich ;)

mjr
15-05-2012, 13:07
zastanow sie co piszesz :)
tu wielu posądzi Cie o heretyzm, a heretykow pali sie na stosie, a co najmniej skazuje na banicje :)

Ja już jestem dużym chłopcem i nie boje się ognia
;) ;) ;)
A co do banicji, to tylko by świadczyło o banującym.
W swoim życiu poznałem dużo tu ludzi i mam swoje wyrobione zdanie, którego nie zamierzam zmieniać.

Dzięki za podpowiedź.
Przypuszczalnie w najbliższym czasie zostanę użytkownikiem NEX'a.
Chyba, żeby (jak filip z konopi) Nikon w obudowę "jednyki" zainstaluje matrycę DX.
lub
Zrobi swój produkt a'la Fuji 1.

<| MICHAŁ |>
15-05-2012, 14:33
Ja już jestem dużym chłopcem


Chyba, żeby (jak filip z konopi) Nikon w obudowę "jednyki" zainstaluje matrycę DX.
lub
Zrobi swój produkt a'la Fuji 1.
taki duzy chlopiec, a w bajki wierzy :)

Mekano
15-05-2012, 14:44
A jak sprawuje się "ekranik" w słońcu? Nie brakuje wizjerka?

Ludzie... po grzyba my to wszystko w tym wątku piszemy?

zeby ktos kto chce kupić mogł sobie poczytac

Zeby ktos taki jak ja, mogl o tym poczytac, pastwisko ma racje, bo to przeciez jedna z najwazniejszych rzeczy przy wyborze aparatu, jesli na codzien go sie uzywa w temperaturze 30 stopni przy mocnym i silnym sloncu, wnioskujac po postach ma to znaczenie, wizjer, niestety.
I tylko ta jedyna rzecz brak wizjera, mnie zniechecila do kupna Nexa 5N, a juz bylam zdecydowana.
Tak to bym kupila 5N i 18-200 i bylo by to czego szukam na turystyczne zdjecia w terenie, jako dodatkowy aparat do lustrzanki.

pastwisko
15-05-2012, 14:45
Mam takie pytanko, oglądalem wczoraj m.in. NEX5, i na live view przy przesuwaniu aparatu (nazwałbym to panoramowaniem) obraz strasznie skakał, nie byl płynny. To kwestia oswietlenia w sklepie (swietlówki) czy to raczej normalne?

MariuszJ
15-05-2012, 14:50
Mam takie pytanko, oglądalem wczoraj m.in. NEX5, i na live view przy przesuwaniu aparatu (nazwałbym to panoramowaniem) obraz strasznie skakał, nie byl płynny. To kwestia oswietlenia w sklepie (swietlówki) czy to raczej normalne?

Nie, nie zauważyłem żadnych lagów w 5n, nie wiem jak w 5.

marioo
15-05-2012, 15:27
ja mam NEX-3 bez "C" i tez mam uchwylny ekran.

kupilem go dla zony, ale nie bylem przekonany co do tego typu sprzetu.
no ale zwracam honor. nex dla poczatkujacego i foto amatora jest idealny.

wg mnie dwie jego najwieksze wady:
1. w sloncu nic nie widac na ekranie, manualne ostrzeznie staje sie niewykonalne, wizjer by sie przydal.
ekran od razu radze czyms zabezpieczyc bo bardzo latwo da sie go porysowac.
2. bardzo slaba bateria w porownaniu z moim D90. od razu radze kupic druga.

plusow jest masę i jak bedzie okazja to z checia zamienie 3 na 5N.

przejsciowki do nikona heliosa i minolty smigaja az milo.
potwierdzenie ostrosci jest w deche, tak samo jak tryb doboru czasu naswietlania w przypadku manualnych obiektywow.


lagow na live nie ma, no chyba ze ze w trybie panoramowania.
swoja droga to jest niezly patent sony. efektowne wychodza te panoramki.

naprawde zmienilem zdanie o NEXie prawie o 180st.

wain
16-05-2012, 11:50
Z racji ze w nexie ciezko o jasne 35mm, zastanawilem sie nad 35/1.8G + adapter. Jak wypada taka kombinacja z ostrzeniem manualnym? Zakladam ze nie bede zmieinal przyslony i zawsze bedzie "wide open".

MariuszJ
16-05-2012, 11:59
Z racji ze w nexie ciezko o jasne 35mm, zastanawilem sie nad 35/1.8G + adapter. Jak wypada taka kombinacja z ostrzeniem manualnym? Zakladam ze nie bede zmieinal przyslony i zawsze bedzie "wide open".
35/1.8G ma mało precyzyjny i niewygodny pierścień ostrzenia, niemniej - można.

Nie musisz pracować z obiektywami "G" na pełnej dziurze - wystarczy że kupisz adapter z popychaczem.

Wydaje mi się, że jako odpowiednik 50mm lepiej kupić Sigmę f2.8 z AF albo manualnego Voigtlandera (są f2.5, f1.4 a nawet f1.2), czy polecanego wcześniej Hexanona 40mm. Net bardzo chwali Nikkora 28/2 AiS.

żeglarz
16-05-2012, 12:28
Czy ktoś używał nex-a z N 24/2,8D ?
Jeśli tak to jaki adapter będzie odpowiedni.

MariuszJ
16-05-2012, 12:49
Czy ktoś używał nex-a z N 24/2,8D ?
Jeśli tak to jaki adapter będzie odpowiedni.
Normalny adapter...

Tyle, że zapinanie takich szkieł moim zdaniem mija się z celem, ani to mniejsze, ani to specjalnie jaśniejsze, a już na pewno gorsze optycznie od kita 18-55, przynajmniej na 16mpxowym cropie.

żeglarz
16-05-2012, 13:05
Normalny adapter...

Tyle, że zapinanie takich szkieł moim zdaniem mija się z celem, ani to mniejsze, ani to specjalnie jaśniejsze, a już na pewno gorsze optycznie od kita 18-55, przynajmniej na 16mpxowym cropie.

Wielkie dzięki, =chciałem go uratować ze względu na światło= w tej sytuacji pozbędę się go :-)

marioo
16-05-2012, 13:41
mam adapter do Nikkorow "G" ale wg nie bardzo malo precyzyjny jezeli chodzi o ustawianie przeslony.
nie wiem jak maja inni, ale moj ma bardzo maly skok miedzy max dziurą a pelnym domknieciem.

MariuszJ
16-05-2012, 14:00
Różnica w wyglądzie przysłony jasnej stałki między f2.8 a pełnym otworem jest bardzo duża, mi nie sprawia kłopotu ustawienie np. w 50/1.4 powiedzmy f2 - "na oko".

mjr
16-05-2012, 14:19
Widać, masz "zdrowe oko"
;)
Jak się swego czasu bawiłem ze swoim Zaissem 200/2.0 manualny i nie było szans nawet z D200 by trafić w ruchomy cel
;)
I od tej pory zawsze używam obiektywów z AF.

Wojteksw
16-05-2012, 15:31
Witam
Mam pytanie do posiadających Nexa 5N, czy jest ograniczenie czasowe w trybie B. Następnie, czy jest możliwość podpięcia zdalnego sterowania i ustawienia czasu np. 185 sek.

<| MICHAŁ |>
16-05-2012, 15:55
Różnica w wyglądzie przysłony jasnej stałki między f2.8 a pełnym otworem jest bardzo duża, mi nie sprawia kłopotu ustawienie np. w 50/1.4 powiedzmy f2 - "na oko".


Widać, masz "zdrowe oko"
;)
Jak się swego czasu bawiłem ze swoim Zaissem 200/2.0 manualny i nie było szans nawet z D200 by trafić w ruchomy cel
;)
I od tej pory zawsze używam obiektywów z AF.
jeden o przeslonie, drugi o ostrosci
zescie sie zgadali... :mrgreen:

wain
16-05-2012, 16:47
Witam
Mam pytanie do posiadających Nexa 5N, czy jest ograniczenie czasowe w trybie B. Następnie, czy jest możliwość podpięcia zdalnego sterowania i ustawienia czasu np. 185 sek.

Nie ale wymyslili cos takiego:

http://tempus.bymac.org/

MariuszJ
16-05-2012, 16:54
jeden o przeslonie, drugi o ostrosci
zescie sie zgadali... :mrgreen:

Pytał przeca o przysłonę... ;)



Witam
Mam pytanie do posiadających Nexa 5N, czy jest ograniczenie czasowe w trybie B. Następnie, czy jest możliwość podpięcia zdalnego sterowania i ustawienia czasu np. 185 sek.

Nie pamiętam jak jest z bulbem w nexie. Na pewno sterowanie zdalne jest realizowane przez proste RC5, stąd dostępność wielu zamienników pilotów oraz obsługa pilotów programowalnych (i programowanych). Te z linku waina właśnie takie są.

Poza tematem: nie wiem czy było:
http://www.engadget.com/2012/04/26/hot-shoe-adapter-for-sony-nex-5-and-nex-5n-gets-the-hands-on-tre/

tomek67
18-05-2012, 09:33
Koleżanka ma Olympusa PL1.
Ten kit jest sporo lepszy jak Sony :(
Równa ostrość na całym obrazie.
No i jpgi są sporo lepsze (z NEXa jak chce się więcej szczegółów to dobrze użyć softu Adobe).
Dla równowagi stabilizacja Olympusa to jakoś słabo działa i ogólnie przy gorszym oświetleniu to Sony sporo lepsze jest.

mjr
18-05-2012, 09:52
przy gorszym oświetleniu to Sony sporo lepsze jest.

I dlatego wolę SONEgo.

wain
18-05-2012, 11:50
Pytał przeca o przysłonę... ;)

Nie pamiętam jak jest z bulbem w nexie. Na pewno sterowanie zdalne jest realizowane przez proste RC5, stąd dostępność wielu zamienników pilotów oraz obsługa pilotów programowalnych (i programowanych).
[/URL]

http://klubkm.pl/forum/showthread.php?t=42911 (http://www.engadget.com/2012/04/26/hot-shoe-adapter-for-sony-nex-5-and-nex-5n-gets-the-hands-on-tre/) mozna tez wykonac samemu :D


Pytał przeca o przysłonę... :wink:
Poza tematem: nie wiem czy było:
[URL]http://www.engadget.com/2012/04/26/hot-shoe-adapter-for-sony-nex-5-and-nex-5n-gets-the-hands-on-tre/

Mam jednak obawy ze zestaw trzeba bedzie trzymac za lampe, tak jak na foto. Ta sruba mocujaca lampe jednak w nexie dosc ... cienka jest.

MariuszJ
18-05-2012, 12:29
taw trzeba bedzie trzymac za lampe, tak jak na foto. Ta sruba mocujaca lampe jednak w nexie dosc ... cienka jest.

Jeżeli aparat jest mały (a to w przypadku nexa jest ficzer, a nie bug), sens sanek jest w możliwości wczepienia kabla/transmittera. "Dorosła" lampa zawsze będzie karykaturalna - ergonomicznie i wizualnie. Rozwiązanie z sankami uważam za doraźne w tym sensie, że dużo sensowniejszy byłby po prostu nadajnik, wczepiany bezpośrednio w port. Myślę, że lada chwila się takie pojawią.

Inna sprawa, że we mnie nie znajdą klienta - jedną z zalet nexa jest to, że te (rzadkie, ale jednak) momenty, w których chce robić zdjęcia bez statywu w ciemnicy, często dadzą się uwiecznić bez lampy, kiedy inne małe aparaty już miękną.

wain
18-05-2012, 13:05
Jeżeli aparat jest mały (a to w przypadku nexa jest ficzer, a nie bug), sens sanek jest w możliwości wczepienia kabla/transmittera. "Dorosła" lampa zawsze będzie karykaturalna - ergonomicznie i wizualnie. Rozwiązanie z sankami uważam za doraźne w tym sensie, że dużo sensowniejszy byłby po prostu nadajnik, wczepiany bezpośrednio w port. Myślę, że lada chwila się takie pojawią.

Inna sprawa, że we mnie nie znajdą klienta - jedną z zalet nexa jest to, że te (rzadkie, ale jednak) momenty, w których chce robić zdjęcia bez statywu w ciemnicy, często dadzą się uwiecznić bez lampy, kiedy inne małe aparaty już miękną.

Zgadzam sie i sam robie tak samo. Lampe jedynie rozwazylbym jako dodatkowa zabawe np w macro albo portrecie kiedy juz cecha przenosnosci dawno stracila znaczenie i w sytuacji kiedy ma się jedno body - NEX. Btw NEX jako tako mozna zbudowac jako calkiem sensowny modularny system dzieki la-ea2. Fakt drogie to ale zaden EVIL nie ma szans dostac PD AF, tutaj mimo ze zestaw troche zyskuje na rozmiarze ale dziala jak powinno. Zaznaczam ze w zastosowaniach zaawansowany amator. W normalnej robocie za pieniadze kiepsko to widze..

sssmok
18-05-2012, 21:50
Jakby się komuś to przydało, to ładowałem kilka razy akumulator nexa ładowarką Hahnel.
Ładuje się 1,5 godziny.
Nie stwierdziłem utraty pojemności aku.
A najważniejsze, że można tą jedną ładowarką ładować różne inne akumulatorki do puszek.
Aaaaa i jeszcze to, że w komplecie jest kabel do zapalniczki samochodowej.
Wydaje mi się, że firma Hahnel jest na tyle znana na rynku, że nie zrobiłaby lipy, wiec na razie śpię spokojnie nie bojąc sie, że z aku się coś złego stanie.
Ot i tyle :)

d5000
18-05-2012, 22:25
Witam.
Mam pytanko, kupilem do NEX-5 obiektyw SMC Pentax - M 1:1.7 50mm ale znalazlem taki SMC PENTAX-A 1:2 50mm czy mozna go uzywac z Nexem i ktos cokolwiek wie o nim cos?

żeglarz
18-05-2012, 23:22
Witam.
Mam pytanko, kupilem do NEX-5 obiektyw SMC Pentax - M 1:1.7 50mm ale znalazlem taki SMC PENTAX-A 1:2 50mm czy mozna go uzywac z Nexem i ktos cokolwiek wie o nim cos?

Coś na ten temat piszą www.nexforum,pl

mjr
28-05-2012, 15:51
Czy ktoś z was testował takie zestawinie:
NEX-5N / 7 + Tamron 18-200 VC?
Zastanawiam się czy kupić oryginalny Sony 18-200 OSS czy Tamrona.

Z tego co podglądam to oba obiektywy są bardzo zbliżone.

wain
28-05-2012, 16:13
Kilka minusów ktore natknalem sie w czasie uzytkowania:

- Ogromny shutter lag ktory wlasciwie nie wiem z czego wynika - nie ma przeciez lustra a lag spoooory - moze wiekszy niz w kompakcie(mowie o sytuacji kiedy mam juz focus i pomiar zlapany tylko zwolnic migawke). Mialem przez chwile w rece NX100 i tam wydaje sie ze jest znacznie lepiej, chociaz testow porownawczych side by side nie mialem okazji wykonac.
- Brak autoiso 6400 - boli w filmowaniu.
- Ch.... menu - znalezc w nim cos na szybko powoduje wygenerwoanie paru niecenzualnych slow w bardzo krotkim czasie..
- Przegladanie zdjec. Przelaczanie sie pomiedzy filmami a zdjeciami to jakas porazka. Przegladmy albo to albo to a co gorsza filmy mp4 i avchd maja inne katalogi i nie sa widoczne obok siebie. Zeby zmienic katalog tez trzeba sie sporo naklikac. Pierwszy raz widze tak ch... rozwiaznie. Nawet najtanszy kompakt od fujii ma to zrobione 100x lepiej.
- brak obracanego ekranu w trybie portrait. Ogolnie trzeba sie meczyc w tej pozycji przez co rzadko uzywam.
- AF szybki niestety to on nie jest - mowa o obiekthywie KIT. Na szerokim koncu jako tako. Na dlugim .. woooolnoooo.
- Pomiar - ogolnie niedoswietla szczegolnie jak cos o silniejszym zrodle swiatla wpadnie w ekran. Jako tako pomaga wykrywanie twarzy na ktore ustawia - jest tylko jeden problem:
1. Musi ta twarz wykryc.
2. Nie dziala z manualami - tylko z obiektywami sony.

mjr
28-05-2012, 16:25
2. Nie dziala z manualami - tylko z obiektywami sony.

Co oznacza, że nie działa z manualnymi ?

wain
28-05-2012, 16:30
Co oznacza, że nie działa z manualnymi ?

Wykrywanie twarzy ktore poprawia jakosc pomiaru.

mjr
28-05-2012, 16:44
Rozumiem.
Tak reasumując twój opis wynika, że nie podpasywał ci nex.
To jaki bezlustrkowiec polecasz ?

pastwisko
28-05-2012, 16:50
niedługo to ludzie będą narzekać ze aparat źle znajomych i rodzinę taguje ;)

ajt
28-05-2012, 18:28
- Ogromny shutter lag ktory wlasciwie nie wiem z czego wynika - nie ma przeciez lustra a lag spoooory - moze wiekszy niz w kompakcie


Mnie też to bardzo zaskoczyło, jak niedawno w sąsiednim wątku wklejałem link do porównania OM-D i NEX-7:
http://snapsort.com/compare/Olympus-E-M5-vs-Sony-NEX-7

OM-D 29ms, NEX-7 223ms.

Nie szukałem ile ma NEX-5N, pewnie podobnie...


niedługo to ludzie będą narzekać ze aparat źle znajomych i rodzinę taguje :wink:

A żebyś wiedział :)
G3 ma coś w rodzaju katalogu rozpoznanych twarzy, nie chciało mi się tracić czasu na wnikanie jak to działa i co się dalej z tym robi, ale całkiem możliwe, że w kolejnych modelach będzie to jakoś rozbudowywane.

Mekano
28-05-2012, 19:19
OM-D 29ms, NEX-7 223ms.

I jak tu, nie czekac na nowego Nex-a :D Bede chciala zrobic zdjecie z glowa w kadrze, a zostana tylko nogi... fajnie... :D



Zastanawiam się czy kupić oryginalny Sony 18-200 OSS czy Tamrona.
Tez mnie to ciekawi, ktory lepszy, a moze poczekac na nowy Tamron, w opakowaniu Sony? Jest ponoc mniejszy i lzejszy..

mjr
28-05-2012, 20:16
Wymiary są te same.
Ciekawe czy elektronika również?
Ja chyba na początek kupie 5n +16 i poczekam na 18-200

mjr
28-05-2012, 21:16
OM-D 29ms, NEX-7 223ms.

Nie szukałem ile ma NEX-5N, pewnie podobnie...





http://translate.google.pl/translate?sl=en&tl=pl&js=n&prev=_t&hl=pl&ie=UTF-8&layout=2&eotf=1&u=http%3A%2F%2Fen.wikipedia.org%2Fwiki%2FShutter_l ag&act=url

Sony Alpha NEX-5N Amateur APS-C cyfrowy aparat kompaktowy z elektronicznym 1. kurtyną 0.022s [7]

Coś chyba są różne dane do twoich wytycznych !!

ajt
28-05-2012, 22:02
No faktycznie shutter lag mały, tutaj w tabelce dane na które się powołują:
http://www.imaging-resource.com/PRODS/NEX5N/NEX5NA6.HTM

Skoro tak, to może ktoś z użytkowników będzie wiedział, o co może chodzić w tym co wain wcześniej pisał:


- Ogromny shutter lag ktory wlasciwie nie wiem z czego wynika - nie ma przeciez lustra a lag spoooory - moze wiekszy niz w kompakcie(mowie o sytuacji kiedy mam juz focus i pomiar zlapany tylko zwolnic migawke).

elfi
28-05-2012, 22:14
a tutaj to samo w Nex-7
http://www.imaging-resource.com/PRODS/NEX7/NEX7A6.HTM

Jasand
28-05-2012, 22:44
G3 ma coś w rodzaju katalogu rozpoznanych twarzy, nie chciało mi się tracić czasu na wnikanie jak to działa i co się dalej z tym robi, ale całkiem możliwe, że w kolejnych modelach będzie to jakoś rozbudowywane.

Panasonic GF2 też to ma, zreszta nie tylko bo np FujiFilm X10 też..

superkomornik
29-05-2012, 00:42
Rozbieżność w pomiarach laga w 5N może wynikać z pewnej opcji - 1. kurtyna migawki może być albo mechaniczna albo elektroniczna (zakończenie naświetlania to zawsze migawka mechaniczna). W drugiej opcji lag jest niewielki (np w Samsungu NX10 był zdecydowanie bardziej odczuwalny).

wain
29-05-2012, 09:28
Rozbieżność w pomiarach laga w 5N może wynikać z pewnej opcji - 1. kurtyna migawki może być albo mechaniczna albo elektroniczna (zakończenie naświetlania to zawsze migawka mechaniczna). W drugiej opcji lag jest niewielki (np w Samsungu NX10 był zdecydowanie bardziej odczuwalny).

Pierwsza kurtyne mam elektroniczna. Ogolne wrazenie takie ze to jest raczej 200ms niz 20. Mam 5d w domu to porownam w wolnej chwili. Inna sprawa ze 90% zdjec robie we wnetrzu przy iso 3200 -6400 wiec jakby sie tak zastanowic to opoznienie moze byc na wizjerze/ekranie gdzie odswiezanie spada w kiepskim swietle. Sprawdze w lepszych warunkach.

Kolejna wada:
- Glosna migawka - jak ciecie samurajskiego miecza. Oczywiscie cichsze to niz lustro ale na penwo nie jest to ciche cykanie kompakta. Dziecko raczej obudzi.

wain
29-05-2012, 11:37
Panasonic GF2 też to ma, zreszta nie tylko bo np FujiFilm X10 też..

W NEX też można zarejestrować twarz i będzie ostrzył tylko na tych zarejestowanych.

stachmuszel
02-06-2012, 08:48
Jak w wątku, pytanie do wlaścicieli NEX5n. Na optycznych oraz na forum dpreview (i chyba gdzieś jeszcze) doszukalem sie informacji o tym, że NEX5n jest wykonany z magnezu, ale czala reszta tzn. LCD, obiektyw etc. jest bardzo wrażliwa na zarysowania, przytarcia itd. Jakie jest Wasze zdanie na ten temat po jakimś czasie użytkowania.

<| MICHAŁ |>
02-06-2012, 09:26
po pol roku nie mam sladow uzytkowania na body. Gumy sie nie odklejaja itd.
Obiektywy kupowalem uzywane - te slady, ktore byly sa :), nowe sie nie pojawily. No ale dla jasnosci - ani nie rzucam aparatem, ani nim gwozdzi nie wbijam...

egoiste
03-06-2012, 14:33
pare z Turcji z 5N + nalesnik
Ja osobiscie z Nexa jestem bardzo zadowolony , przydalaby sie jedynie stalka porownywalna z 20 1,7 Panasonica

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img259.imageshack.us/img259/3701/dsc00504b.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img515.imageshack.us/img515/9731/dsc00503b.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img41.imageshack.us/img41/953/dsc00457wo.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img687.imageshack.us/img687/7231/dsc00483gz.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img607.imageshack.us/img607/566/dsc00492b.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img100.imageshack.us/img100/7996/dsc00425er.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img210.imageshack.us/img210/7910/dsc00414bx.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img163.imageshack.us/img163/302/dsc00462oh.jpg)

MariuszJ
03-06-2012, 14:36
E 50/1.8 zaczął mieć status "dostępny" w Cyfrowych.

Mekano
03-06-2012, 17:24
pare z Turcji z 5N + nalesnik
Czy to sa czyste .jpg z puszki? Widac, jakby to byly lekkie Hdr-y, czy tak?

egoiste
03-06-2012, 19:33
lekko podrasowane JPG ... poziomy , nasycenie ... taka fotograficzna ciemnia

<| MICHAŁ |>
03-06-2012, 19:35
dzisiejsze (https://plus.google.com/photos/115745972714044912403/albums/5749863992295333873)
autokorekcja w PSE9

Mekano
03-06-2012, 19:45
Do egoiste i Mikie_001, bardzo ladne, takie naturalne z zywymi nasyconymi kolorkami, fajnie wygladaja takie zdjecia, takie lubie.
Chociaz Twoje egoiste, wpadaja mi w leciutki HDR :)

A czy moglisbyscie pokazac, jak wyglada HDR zrobiony Nexem, bez obrobki?

d5000
03-06-2012, 20:00
Ladne fotki. Ciesze sie, ze przed zakupem sprzetu moge zanalezc tutaj ciekawe informacje dzieki Wam.
A mysleliscie moze nad zamiana 16mm na Sigme 19mm lub 30mm?

Mekano
03-06-2012, 20:02
A bedzie focus?

d5000
03-06-2012, 20:06
Chyba Ford

Staś
03-06-2012, 20:42
Chokus pokus będzie fokus
Ladndshaftowo to nic nie przebije Sigmy DP i tyle.

Mekano
03-06-2012, 21:45
Ladndshaftowo to nic nie przebije Sigmy DP i tyle.
Wiesz, kazda sroczka swoj ogonek chwali :P

<| MICHAŁ |>
03-06-2012, 21:46
A mysleliscie moze nad zamiana 16mm na Sigme 19mm lub 30mm?
Ja nie, bo z obiektywami soniacza mam korekcje w puszce, wiec jpgi juz schodza calkiem skorygowane
no i 16mm na cropie to 24mm na ff, a 19mm to po przeliczeniu 28,5. niby tylko 4mm, a roznica znaczna


Ladndshaftowo to nic nie przebije Sigmy DP i tyle.
gdyz poniewaz?

Mekano
03-06-2012, 21:50
no ale ta Sigma SD to nie jest aparat bez lustra, tylko lustrzanka?
a, sorry, patrzylam SD, a DP, w takim razie musze znalezc.. :D

Staś
03-06-2012, 22:04
gdyz poniewaz?

Gdyz poniewaz miałem DP2 przez rok, sprzedałem żeby dołozyć do X100, ale co dawał DP (raw + SPP) do 800iso nie miałem w nexie 5 i nie mam w X100.
DP jest nielicznym aparatem, którego żałuje że sprzedałem - jak znajdę w dobrej cenie odkupie

Mekano
03-06-2012, 22:07
A Ty miales Nex 5, czy 5N? No bo to chyba roznica?

MariuszJ
03-06-2012, 22:11
19mm Sigmy mało podnieca. Przyznam, że 30mm mimo dobrej rozdzielczości mnie również mało rusza - nie widzę sensu takich szkieł na cropie, gdy zupełnie przyzwoitego zooma standardowego dostaje się w pakiecie za pół ceny tych stałek. Ciemniejszy o niecałą działkę od 19mm, o działkę z małym hakiem od 30mm, ale uniwersalność i stabilizacja moim zdaniem czyni z niego lepszą propozycję.

Jeszcze raz powtórzę - nad rzekomą nieużywalnością sonowskiego 16mm wzruszam jedynie ramionami. Bardzo fajny obiektyw.

<| MICHAŁ |>
03-06-2012, 22:34
Gdyz poniewaz miałem DP2 przez rok, sprzedałem żeby dołozyć do X100, ale co dawał DP (raw + SPP) do 800iso nie miałem w nexie 5 i nie mam w X100
czyli co? to pytanie bez podtekstu :)
przykladowe zdjecia z dp2 (http://flickrhivemind.net/flickr_hvmnd.cgi?method=GET&sorting=Interestingness&page=2&photo_type=250&noform=t&search_domain=Tags&photo_number=50&tag_mode=all&quicksearch=1&sort=Interestingness&textinput=dp2,%20landscape&originput=dp2,%20landscape&search_type=Tags) - landscape

Staś
03-06-2012, 22:47
czyli dla mnie - łatwość wyciągania cieni, b. duzo info w światłach - tam gdzie dla nexa była tylko biała plama, DP wyciągał szczegóły bez problemu, no i ostrość szkła od brzegu do brzegu.
Zresztą dałeś fajny link. Jedyne co mnie przeszkadzało to w kadrach pod światło zielona dominanta w cieniach ( nie zawsze)

Mekano
03-06-2012, 22:48
"Dziadek" z 2008r. kompakt, 41mm F2.8. ale fakt, zdjecia robi.. :D
tutaj tez mozna sobie obejrzec http://www.flickr.com/search/?q=sigma%20dp2#page=2
Jakosc zdjec jest naprawde dobra.

Staś
03-06-2012, 22:53
Miałem go m.innymi na Malorce - uporządkuję fotki i udostępnię.

Mekano
03-06-2012, 23:02
Przegladam zdjecia, sa naprawde na bardzo dobrym poziomie, tylko to 24.2 mm (41mm), jakosc jak lustrzanka
(znowu nas pobija ze watki mieszamy) ;)

Mekano
04-06-2012, 14:44
wiec tak, zamowilam 5N ze szkielkiem 16mm i 18-55mm, uznalam ze sprzet za szybko sie starzeje by doplacac 400 euro do -7 i jezeli nie bede zadowolona, to za jakis czas sobie sprzedam, ale mysle, ze jako d90 mnie zadawala, to ten Nex, tez bedzie ok. Tyle w tym temacie. :)

KSIĘŻAK
04-06-2012, 15:04
Może ktoś mnie uświadomi.
Czy istnieją przejściówki soniacz-nikon i gdzie to kupić

MariuszJ
04-06-2012, 15:06
Może ktoś mnie uświadomi.
Czy istnieją przejściówki soniacz-nikon i gdzie to kupić

Istnieją, jak najbardziej. Funky fotos z Allegro. Jak przyjdzie do mnie jutro E50/1.8, moja poszuka nowego właściciela.

Mekano
04-06-2012, 15:08
A jakie sa najlepsze? i czy jedna przejsciowka moze sie roznic, ze nie bedzie dobrze dzialac od drugiej? Czy bez znaczenia?

MariuszJ
04-06-2012, 15:13
A jakie sa najlepsze? i czy jedna przejsciowka moze sie roznic, ze nie bedzie dobrze dzialac od drugiej? Czy bez znaczenia?
Mogą być lepiej gorzej wykonane, zależy czy byli akurat najedzeni jak ją toczyli...

Są trzy rodzaje przejściówek:

1. Bez popychacza. Obiektyw powinien mieć pierścień przysłon, inaczej go nie domkniesz.
2. Z popychaczem. Działają również kastraty bez pierścienia (G), przysłonę domykasz pierścieniem przejściówki.
3. Wersja 1. lub 2. z mocowaniem statywowym do przejściówki. Bardzo przydatne z większymi szkłami.

Pytanie jest proste - czy masz co przypiąć atrakcyjnego do tej przejściówki? Inaczej szkoda się w tym babrać. Jest kupa fajnych szkieł, jednak mało tanich i dobrych ma wydrukowany Nikon na obudowie.

KSIĘŻAK
04-06-2012, 15:16
W stopce to mam co widać. Pytanie czego użyć aby podpiąć choć jedno ustrojstwo

MariuszJ
04-06-2012, 15:23
W stopce to mam co widać. Pytanie czego użyć aby podpiąć choć jedno ustrojstwo

Takiego jak mój, G + mocowanie statywowe czyli najdroższa wersja.

Ale przemyśl sprawę, bo to nie wydają mi się dobre obiektywy do katowania ich z nexem poza oczywiście, eksperymentami :) Za duże, za ciemne, tracące dużo bez VR itp. Nie wiem jaką masz 50-tkę, 50/1.4 AF-s daje miły obrazek, tylko mało precyzyjny ma pierścień ostrzenia i beczułkowaty, niewygodny kształt. Jeżeli masz śrubokrętową, może to tyłka nie urywać (mam, ale jakoś nie podłączałem do tej pory).

Z mojego doświadczenia świetnymi szkłami do przejściówki są 85/1.8 (oczywiście stare, śrubokrętowe) czy 180/2.8. Z szerszych szkieł, 35/2 to niestety przeciętność optyczna (która kłuje na gęstym cropie), z 35/1.8 jest znacznie lepiej ale za to mniej komfortowe ostrzenie. Fora pieją nad AiS 28/2 - podobno genialny w roli standardu do nexa.

Mekano
04-06-2012, 15:32
hmm..

3. Wersja 1. lub 2. z mocowaniem statywowym do przejsciówki. Bardzo przydatne z wiekszymi szklami.
Czyli cos takiego: http://www.fatuarte.es/tienda/product.php?id_product=225 ? sorry ze nie po polsku, ale widac na obrazku dokladnie jak to wyglada..


Pytanie jest proste - czy masz co przypiac atrakcyjnego do tej przejsciówki? Inaczej szkoda sie w tym babrac.
Na razie nie wiem czy chce sie w to bawic, z ciekawosci zobaczyc jak dziala np. stalka Nikona 35mm 1.8? Czy nie ma sensu?
No bo jak bym chciala przypiac 18-105, albo 70-300VR, to raczej porazka, poza tym nie po to kupuje Nex-a, ale z ciekawosci dla zabawy, gdzies kiedys na chwile? Bo uzywac raczej tego nie bede.. a skoro sie da, to wiadomo w ramach eksperymentow :]

MariuszJ
04-06-2012, 15:36
hmm..

Czyli cos takiego: http://www.fatuarte.es/tienda/product.php?id_product=225 ? sorry ze nie po polsku, ale widac na obrazku dokladnie jak to wyglada..


Tak, to to.



Na razie nie wiem czy chce sie w to bawic, z ciekawosci zobaczyc jak dziala np. stalka Nikona 35mm 1.8? Czy nie ma sensu?

Można, tyle że nie wiem czy na dłuższą metę ma to sens. Może w filmowaniu to tak, jak już masz tego 35/1.8. Ale na pewno gdybyś go nie miała, nie polecałbym kupowania tego obiektywu, w momencie gdy na rynku jest kupa fajniejszych ofert - kiedyś za psie pieniądze, teraz nexiarze potwornie ten rynek zepsuli :)

Mekano
04-06-2012, 15:40
Można, tyle że nie wiem czy na dłuższą metę ma to sens. No wlasnie, raczej mysle, ze to tylko zabawa na chwile, bo ostrzenie calkowicie manualne, jakos mnie nie kreci, a mam to szkielko 35mm i jest bardzo fajne, wiec dlaczego by nie sprobowac.. aha no to zapisze sobie ten link, jakby mnie wzielo na eksperymenty to kupie dokladnie ten model.

d5000
04-06-2012, 16:26
wiec tak, zamowilam 5N ze szkielkiem 16mm i 18-55mm, uznalam ze sprzet za szybko sie starzeje by doplacac 400 euro do -7 i jezeli nie bede zadowolona, to za jakis czas sobie sprzedam, ale mysle, ze jako d90 mnie zadawala, to ten Nex, tez bedzie ok. Tyle w tym temacie. :)


Gratulacje, ja bylem dzisiaj pomacac roznosci, glownie z mysla kupna 5N + 16mm, 18-55mm i moze 50mm, sprawdzalem wczesniej ceny on-line a w sklepie okazalo sie, ze 7-ka + 18-55 kosztuje mniej czyli 917 funtow - narazie sie wstrzymalem.

marioo
04-06-2012, 16:39
Są trzy rodzaje przejściówek:

1. Bez popychacza. Obiektyw powinien mieć pierścień przysłon, inaczej go nie domkniesz.
2. Z popychaczem. Działają również kastraty bez pierścienia (G), przysłonę domykasz pierścieniem przejściówki.
3. Wersja 1. lub 2. z mocowaniem statywowym do przejściówki. Bardzo przydatne z większymi szkłami.


mam wersje nr 2 wraz z mocowaniem statywowym.
Mocowanie samo w sobie sie przydaje, przetestowalem razem z Nikkorem 180mm.
Co do popychacza to tak jak pisalem wczesniej. Moj ma stosunkowo maly skok, wiec nie jest za dokladny.
Nie mniej dziala jak potrzeba, a potrzeba jest czesta.

Nie podzielam zdania ze nie warto kupowac adaptera. Warto i to bardzo. Mam do Nikkorow i do Minolty MD i uwazam, ze dzieki wlasnie manualnym obiektywom NEX dostaje kopa, zwlaszcza ze wszystko widac od razu na LCD.

Adapter do Nikkora kupilem w Chinach, do Minolty do ebay-u. Wyszlo przynajmniej 50% taniej niz na aledrogo.

Paradoksalnie do filmowania bardziej sluzy mi kitowy obiektyw, ze wzgledu na ciagly pomiar ostrosci.
Bez jakiegos steadicama wszelkie regulacje ostroscia na obiektywie przenoszone sa na obraz w postaci drgan.

Mekano
04-06-2012, 16:39
Jak mniej niz zestaw 5N, to bym wziela -7, to nad czym sie zastanawiasz? U mnie byla roznica 400 euro, ale bez 16mm, sam kit, a 5N wypada minimalnie lepiej gdy jest np. zmierzch, ma ciut mniejsze szumy, ale w sumie nie chodzi o to.. za rok i tak wyjda inne, lepsze.. wiec jak poprawia -7, to wtedy bez zastanowienia mozna bylo brac, teraz w tej cenie, to dziekuje.. :]

MariuszJ
04-06-2012, 16:49
Nie podzielam zdania ze nie warto kupowac adaptera. Warto i to bardzo. Mam do Nikkorow i do Minolty MD i uwazam, ze dzieki wlasnie manualnym obiektywom NEX dostaje kopa, zwlaszcza ze wszystko widac od razu na LCD.

Nie pisałem że nie warto kupować adaptera jako takiego, napisałem że nie warto kupować adaptera nikonowskiego, jeżeli nie ma się fajnych nikonowskich szkieł do podpięcia. Tych ostatnich naprawdę wartych grzechu jest mało i są relatywnie drogie.

Mekano
04-06-2012, 16:58
A myslicie ze warto jest kupic 30mm Sony? Mi bardzo pasuje w nikonie 35mm do reportazu, a jakby to bylo z 30mm od Sony? Chodzi mi o cos podobnego co ma Nikon 35mm, a Sony tylko to ma, wiec chyba fajne szkielko?

MariuszJ
04-06-2012, 17:04
A myslicie ze warto jest kupic 30mm Sony? Mi bardzo pasuje w nikonie 35mm do reportazu, a jakby to bylo z 30mm od Sony? Chodzi mi o cos podobnego co ma Nikon 35mm, a Sony tylko to ma, wiec chyba fajne szkielko?

Ja uważam że nie warto. Obiektyw nie jest zły, ale zbyt ciemny żeby konkurować poza zastosowaniami makro z kitem. Już wolałbym tą Sigmę 30/2.8, przynajmniej mniejsza i z czarną obudową :)

KSIĘŻAK
05-06-2012, 10:37
i jeszcze takie pytanko

Jakie najlepiej zastosować karty?

MariuszJ
05-06-2012, 11:02
i jeszcze takie pytanko

Jakie najlepiej zastosować karty?
Normalne... ja nie zauważyłem jakichś spowolnień przez stosowaniu, normalnych, niewypasionych kart z obecnej podaży. Może przy filmowaniu ma to znaczenie? Dobierz pojemność pod swoje preferencje, kup na wszelki wypadek jakąś "class 10" i będzie dobrze.

superkomornik
06-06-2012, 19:54
Mam toshiby class 10 (sz/z 20mb/s) i działają bezproblemowo, przy Kingstonie class 6 czuć już spowolnienia wynikające z mniejszej prędkości karty.

Mekano
06-06-2012, 20:38
to zeby nagrac video w full HD np. 10-20 minut to starczy 8GB. 120 minut? 30mb/s ?
Pytam bo chce nagrac fajerwerki i nie wiem czy to mi starczy, czy kupic cos innego?

superkomornik
06-06-2012, 20:53
1080/25p 8GB wychodzi 45 minut.

Mekano
06-06-2012, 20:58
a, ok. dzieki, to czyli nie bedzie problemu.

<| MICHAŁ |>
06-06-2012, 21:04
toz zalezy... proponuje zebys sie zaopatrzyla sie w przenosna lodoweczke.
mam nadzieje, ze wiesz, ze 5n choruje na przegrzewajaca sie matryce... w Twoim klimacie mozesz miec problem, zeby nakrecic 20 minut..
Ja tego nie sprawdzalem, bo krece scenki po kilkadziesiat sekund max, ale Fatman o tym mowil i tez pisali na necie (http://fotoblogia.pl/2011/09/19/sony-nex-5n-grzeje-sie-i-klika-czyli-problemy-z-wideo-w-nowym-bezlusterkowcu)

Mekano
06-06-2012, 21:10
hmm.. to znaczy czytalam o tym, ze sie przegrzewa i po 5 minutach wylacza, ale nie wiem ile trzeba odczekac zanim ponownie mozna nagrywac?
Tzn. ja bym chciala tak. wlaczyc nagrywanie wlasnie na 5 mniut, wylaczyc, zrobic z 3-4 minuty pare zdjec na nim i pozniej znowu wlaczyc video na kolejne moze 5-10 minut..
i czy on wytrzyma taki hardcore, to sie okaze.. :D

superkomornik
06-06-2012, 21:19
Mozna nagrać ok 20-25 minut po czym aparat się wyłącza. Trzeba odczekać jakieś 5-10 minut i można znowu nagrywać. Ale generalnie aparat nie nadaje się do rejestracji spektakli teatralnych ;)

Mekano
06-06-2012, 21:23
No to jak wytrzyma 20-25 min. to calkiem dobrze bedzie. a video malo mnie interesuje i tak, ale czasem owszem w hd cos nagrac, jak bedzie to mialo dobry obraz, to sporadycznie mozna sie pobawic..
a fajerwerki powinny fajnie wyjsc, bo to jedyny obraz ruchomy, lepszy dla mnie niz zdjecia, poza tym wole zdjecia.

d5000
06-06-2012, 22:26
Kurde, czy u Was tez cos w aparacie lata i stuka przy poruszeniu?

A.n.d.r.e.V
06-06-2012, 22:34
nie, nic nie "lata" ani nie stuka

d5000
06-06-2012, 23:26
Co robic!? Przeciez tak raczej nie powinno byc?

Tutaj link do filmiku:
http://www.youtube.com/watch?v=_sRV01PSJtM&feature=youtu.be

MariuszJ
06-06-2012, 23:29
Co robic!? Przeciez tak raczej nie powinno byc?

Tutaj link do filmiku:
http://www.youtube.com/watch?v=_sRV01PSJtM&feature=youtu.be

"Klikanie". Normalna przypadłość każdego nexa 5n. Zadzwoń do serwisu, może już potrafią to leczyć.

d5000
06-06-2012, 23:39
Moglem tego zonie nie pokazywac, bo bylo "czy ty w koncu kupisz cos porzadnego?". A czy to moja wina, ze teraz wszystkie firmy tna koszty i zaczynaja od Quality Control?

MariuszJ
06-06-2012, 23:55
Moglem tego zonie nie pokazywac, bo bylo "czy ty w koncu kupisz cos porzadnego?". A czy to moja wina, ze teraz wszystkie firmy tna koszty i zaczynaja od Quality Control?

To błąd konstrukcyjny, nie kwestia kontroli jakości. Możesz (a nawet powinieneś) używać zewnętrznego mikrofonu.

Mekano
08-06-2012, 18:15
A ile godzin ladowaliscie pierwszy raz baterie?

<| MICHAŁ |>
08-06-2012, 19:00
wrzucilem na noc. zawsze tak robie. z telefonem tez

Mekano
08-06-2012, 19:31
czy u Was tez cos w aparacie lata i stuka przy poruszeniu?

"Klikanie". Normalna przypadłość każdego nexa 5n.

nie, nic nie "lata" ani nie stuka

Mi tez nic nie stuka, moze na razie, a pozniej sie rozstuka.. :)
Moze to wina software, jaka macie wersje? :)

Czornyj
08-06-2012, 19:36
Nie wierzę! Mekano kupiła wreszcie 5n - koniec świata!

Mekano
08-06-2012, 20:47
Nie wierzę! Mekano kupiła wreszcie 5n - koniec świata!
No wlasnie, bo juz powoli obledu dostawalam, - ktory (?) :D
Ktos tu mial, zdaje sie upic.. Mikie_001 (http://forum.nikoniarze.pl/showpost.php?p=2828908&postcount=788) :D
Kagorem* :D No to na zdrowie.. haha

BOSS
08-06-2012, 20:53
Nie wierzę! Mekano kupiła wreszcie 5n - koniec świata!

Ja już browara otwieram na tą okoliczność :-)

Mekano
08-06-2012, 21:05
Ja już browara otwieram na tą okoliczność
hehe, to ja moze tez sobie otworze? Zamowilam go w poniedzialek, ale dopiero dzisiaj pare godzin temu przyszedl.
Ladny jest, wyglada jak wydmuszka, ktora zaraz ma sie rozleciec.. a przynajmniej sprawia takie wrazenie..

d5000
08-06-2012, 21:18
Mi tez nic nie stuka, moze na razie, a pozniej sie rozstuka.. :)
Moze to wina software, jaka macie wersje? :)

Serwis Sony ((UK) przez telefon powiedzial, ze zna sprawe i sklep powinien wymienic aparat. Wiec to zrobilem, jest teraz znacznie lepiej ale wciaz ta czesc robi "click- click"

Gosc w sklepie oczywiscie nie zna sprawy, powiedzial tylko ze jest to aparat "high end" i nikt sie nie skarzy.

Mekano
08-06-2012, 21:26
widzialam filmik z youtube, jesli faktycznie to tak glosno sie objawia, to troche zenujace..
a jaka ochrone LCD polecicie, pewnie juz gdzies tu bylo o tym? :)
Czy do 5N, bedzie taka sama jak do C3?

downandout
08-06-2012, 21:54
na ekranie masz folię dawaną fabrycznie, po co Ci druga?

Mekano
08-06-2012, 22:08
Nie mam zadnej foli, wlasnie.. w Sony nie daja, jak widac..

downandout
08-06-2012, 22:22
W nex5 folie były fabrycznie nałożone na ekran, nie wiem do końca jak jest z 5n, niby jest dotyk ale folia nie powinna mu przeszkadzać. Przypatrz się dobrze rogom ekranu.

BOSS
08-06-2012, 22:30
hehe,
Ladny jest, wyglada jak wydmuszka, ktora zaraz ma sie rozleciec.. a przynajmniej sprawia takie wrazenie..

ja topowiadają: mały, chydy ale byk :-)

Mekano
08-06-2012, 22:41
foli na pewno nie mam, a ekran wystarczy ze dotke i juz palce widac.. w sumie nie przeszkadza mi to, ale jakas folia by sie przydala, poki jest nowy :D

d5000
09-06-2012, 01:01
A ile godzin ladowaliscie pierwszy raz baterie?

U mnie dokladnie 4h i dioda zgasla.

Mekano
09-06-2012, 01:41
No to jutro trzeba porobic jakies fotki :) i wyprobowac Nexa co on potrafi..

BOSS
09-06-2012, 11:53
W tamacie folii czy też ochrony wyświetlacza to polecam Sony PCK-LH1AM.
Tanie to nie jest ale wykonanie super.

wain
09-06-2012, 16:49
Zalozylem GGS(29pln na alle) do NEX-5 (bez N) i dziala.
Dotyk delikatnie mniej czuly ale mi nie przeszkadza
a czesto uzywam do powiekszania przy MF.

Mekano
09-06-2012, 17:57
Co do plastikowej ochrony, to sobie dam spokoj jednak, bo jak wyciagne aparat, to nie bede zakladac tego co pare minut w czasie nie uzywania.
Chyba, ze sa takie foliowe jakies, ktore dzialaja w czasie wlaczonego aparatu.. no wlasnie chyba cos takiego GGS
Moja opinia na temat Nex-a. Bardzo wygodny w trzymaniu, LCD w sloncu nie sprawialo raczej problemow, myslalam, ze bedzie gorzej, zmienianie funkcji w menu, nie jest takie najgorsze, aczkolwiek trzeba sie przyzwyczaic. Zmiana kolkiem przyslony i czasu (jak ma sie wiecej czasu) mysle ze nie bedzie sprawiac wiekszych problemow, bo z tego co widze, dziala bardzo wygodnie,
w ogole jak dla mnie, to myslalam ze ergonomia w nexie, raczej nie bedzie uzywalna, tymczasem jest inaczej.. na + bo robiac zdjecia, nawet nie potrzeba sie zaglebiac w pelny manual, zeby zdjecie wyszlo ladne, ustawia sie i wychodzi od razu piekne..
Myslalam o filtrze polaryzacyjnym, jak to zawsze bywa w sloncu bardzo czesto uzywam razem z Nikonem, tutaj calkowicie uzycie filtra odpada, zdjecia wygladaja bardzo dobrze bez filtra, a nawet mysle, ze po zalozeniu polara, bylo by strasznie zle i ciemno..
Ogolnie jestem jak na razie zadowolona i nie zaluje ani jednego wydanego euro.
Dwie rzeczy do ktorych moge sie przyczepic, (reszta wyjdzie w praniu pewnie)
1. Bardzo slaba bateria, wyszlam na spacer mialam jakies 95 %, po powrocie, mam tylko 40%, tutaj to bez dodatkowej baterii sie nie obejdzie.
2. W menu wyskakujace instrukcje co do czego sluzy, za kazdym razem, troche zenujace, na poczatku przez pierwsza godzine bylo ok.. ale potem denerwowalo. Chyba, ze mozna to wylaczyc, ale nie znalazlam..
No to jest na razie tyle, co uznalabym za wade.

d5000
09-06-2012, 18:04
Bateria to faktycznie porazka. Trzeba kupic druga i jakas przenosna ladowarke najlepiej.
Co do punktu 2-go to chyba w Ustawienia - Ekran pomocy

Dzisiaj podpinalem obiektywy Nikona 35, 50, 85 i Sigme 10-20 z ktora wyglada jak bron na duchy:)

Mekano
09-06-2012, 18:16
W baterie to najchetniej w dwie bym sie zaopatrzyla..
Punkt 2 - dzieki, (chociaz, to wolalabym zeby finkcjonowalo jak w Nikonie, kiedy jest mi potrzebne, to przyciskiem sobie wlaczam, ale wiadomo pewnie to tylko na poczatku robi roznice),
czyli jedna jak na razie wada, to bateria..
A jeszcze jedno, gdzie w opandzie moge sprawdzic total number of shutter? No bo jakos nie widze tego ze zdjecia z Nex?

BOSS
09-06-2012, 19:31
Też jestem na etapie poszukiwania drugiej baterii. Z tego co sie dowiedziałem to z zamiennikami Nex lubi strzelić focha i nie chciec działać. Dobrym wyjściem jest wg mnie np. Hahnel - bo to sprawdzona marka, i znacznie tańszy od oryginału. Nie słyszałem żeby ktoś na niego narzekał. Co prawda są na Allegro "oryginały" od około 90-130 zł, ale coś mi tu pachnie chińszczyzną miernej jakości.
Jeśli ktoś ma jakieś doswiadczenia co do konkretnych zamienników to również będe wdzieczny za opinie.

Mekano
09-06-2012, 20:00
Dobrym wyjściem jest wg mnie np. Hahnel - bo to sprawdzona marka, i znacznie tańszy od oryginału. Nie słyszałem żeby ktoś na niego narzekał.
To bede miala na uwadze, tez zaczne sie rozgladac.. za bateria..
Z tego co widze (tak na szybkiego) orginalna Sony NP-FW50, kosztuje € 74.99, wiec duzo, zamiennik z chipem NP-FW50 1080 mAh, ktory starcza na 4h (ale nie widze nazwy marki) to koszt € 24.99, wiec roznica spora..
W nazwie wymienili model Nex-5, bez N, ale to ta sama bateria chyba? No bo patrze na swoja i jest NP-FW50, wiec to to..
ale trzeba poszukac wiecej..

d5000
09-06-2012, 20:23
No wlasnie czesto brakuje w opisie modelu 5n
Jak mialem Nexa 5 to kupilem ta baterie (http://www.ebay.co.uk/itm/150612525581?ssPageName=STRK:MEBIDX:IT&_trksid=p3984.m1952.l2649) i nie bylo zadnych problemow.

Mekano
09-06-2012, 20:39
No wlasnie, czytalam o bateriach, ze to bardzo wazne, musi byc: LITHIUM, wtedy ma sie bezpieczenstwo, bo te niektore zamienniki, nie sa LITHIUM, przez co ladowarka nie pasuje.
Znalazlam cos takiego od Duracel: http://www.duracelldirect.es/camara-digital/sony/oem-pno/np-fw50.html
ma tylko 900mAh, ale to pewnie i tak lepsze niz jakas chinska podrobka za 15 euro na ktorej jest napisane 1080/1500 mAh
Tutaj sa jeszcze jakies: http://s.dealextreme.com/search/fw50

A.n.d.r.e.V
09-06-2012, 22:54
Zamówiłem hahnela, jak go przetestuje to napisze co i jak :)

edit:
jakoś do tych niby "original" nie jestem przekonany....

Mekano
09-06-2012, 23:49
opisz, opisz wrazenia "mañana" :D

d5000
10-06-2012, 00:01
Mekano mam pytanie: od jakiego numeru masz zdjecia na karcie?

Mekano
10-06-2012, 00:16
Mekano mam pytanie: od jakiego numeru masz zdjecia na karcie?

Pierwsze zdjecie, mam od numeru DSC00001, a Ty?
Tylko, ze dzis wlozylam czysta karte i mam od DSC00014.. wiec chyba to licznik..

a wiesz, gdzie w opandzie moge sprawdzic total number of shutter? No bo jakos nie widze tego ze zdjecia z Nex? A z Nikona jest.. wiec o co chodzi?

d5000
10-06-2012, 01:46
U mnie DSC03824 ale mam nadzieje, ze tylko dlatego bo karta byla uzywana w poprzednim Nexie.
Co do sprawdzenia przebiegu aparatu to niestety nie mozna tego zrobic jak w Nikonie :( Chyba, ze sie myle ale watpie.

Mekano
10-06-2012, 02:03
U mnie DSC03824 ale mam nadzieje, ze tylko dlatego bo karta byla uzywana w poprzednim Nexie.
Wydaje mi sie, ze to nie ma znaczenia.. w sumie dla przykladu wczoraj zrobilam parenascie zdjec tylko i licznik mialam od DSC00001, ale gdy wlozylam sformatowana karte od nowa, to licznik mi znowu pokazywal od DSC00001, a dzis jak wlozylam znowu czysta karte, to mi pokazuje od wczorajszego zdjecia z kolejnym numerem...
ciekawe czy mozna sprawdzic jakims programem rzeczywista liczbe? Szkoda, ze sie nie da opanda, tak jak w Nikonie..

MariuszJ
11-06-2012, 00:00
Od kilku dni mam E50/1.8.

Obiektyw spełnia obietnice wynikające z parametrów, jest wystarczająco ostry w centrum od f1.8 i nie ma parszywego bokeh, także skupię się na jego niedomaganiach, również tych ze współpracy z 5n.

- ma wielkość E18-55
- stabilizację szacuję na 2EV, w porywach nieco więcej
- ostrzenie nie jest już tak bezproblemowe jak u ciemnych kolegów; zaczynają trochę boleć duże obszary próbkowania CDAF w nexach, łatwo wyrzucić "bliskie oko" poza DOF
- precyzję ostrzenia odpłaca w szybkości - to mniej więcej prędkość ogniskowania E30
- kolorowo aberruje na kontrastowych krawędziach, również poza DOF więc właściwie bez możliwości programowego usunięcia
- pożera słabą baterię nexa zachłanniej niż naleśnik

Kilka mało artystycznych klatek, exify zachowane.

Dość oczywiste zastosowanie, ciasny portrecik. Nerwowe ruchy celu raczej nie pomagają, za to bardzo się przydaje dotyk (kadrowanie-wskazanie-ostrzenie)

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img43.imageshack.us/img43/6404/02686.jpg)

Na tej klatce zdjąłem CA, ustawiając "defringe" na maksimum. Efekt można zauważyć na bransoletce, choć chyba raczej na cropie niż w tej rozdzielczości.

Przed.

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img836.imageshack.us/img836/4471/02516.jpg)

Po "defringe".

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img193.imageshack.us/img193/4471/02516.jpg)

Ładnie renderuje kolory i nie daje ciała w kontrastach (chociaż i na naleśnika nie narzekam pod tym względem)

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img594.imageshack.us/img594/5757/02650.jpg)

Łapie pojedyncze bliki, ale jedynie w ekstremalnych sytuacjach.

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img534.imageshack.us/img534/5430/02630.jpg)

Pełne otwarcie i dalekie cele nie są wyzwaniem, trzyma rozdzielczość na f1.8.

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img40.imageshack.us/img40/1031/02604.jpg)

j.w., również na granicznym czasie otwarcia. Dobrze że jest 1/4000s, mniej kłopotów.

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img29.imageshack.us/img29/511/02501.jpg)

Desaturacja na deser.

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img854.imageshack.us/img854/9950/02510.jpg)

KSIĘŻAK
11-06-2012, 11:34
Co do baterii. Zakupiłem drugą razem z nexem .Oryginał. Kosztował mnie 150 zeta

KSIĘŻAK
11-06-2012, 14:28
A RAWY z NEXA czm wołacie

MariuszJ
11-06-2012, 14:43
A RAWY z NEXA czm wołacie

Ja Lightroomem. Jest tak samo dobry (albo tak samo zły, jak kto woli :)) do nexowych rawów jak do nikonowskich.

<| MICHAŁ |>
11-06-2012, 14:54
a ja zupelnie odszedlem od RAW'ow z 5N. jotpeg jest na tyle dobry, ze niewiele mozna poprawic, a wiecej zepsuc :) Pisze to z pelna swiadomoscia zalet jakie niesie ze soba format surowy - od 2005 robilem tylko w RAW'ach, a teraz wreszcie nie musze :)

BOSS
11-06-2012, 15:07
a ja zupelnie odszedlem od RAW'ow z 5N. jotpeg jest na tyle dobry, ze niewiele mozna poprawic, a wiecej zepsuc :) Pisze to z pelna swiadomoscia zalet jakie niesie ze soba format surowy - od 2005 robilem tylko w RAW'ach, a teraz wreszcie nie musze :)

No to jest nas dwóch :-)

Mekano
11-06-2012, 15:44
MariuszJ, bardzo ladne zdjecia.

A zauwazyliscie, to jak mozna robic zdjecia nieba? Te chmury maja tyle detali.. nie wiem czy Nikonem bym tak zrobila? az mam chec sprobowac dla porownania, dzis sobie cyknelam niebo, same chmury bo mi sie podobaly i sliczne.. z tyloma szczegolami, nic nie przepalone, przeswietlone.. tak jak w rzeczywistosci.. nie potrzeba zadnego POLARA, zeby zdjecia mialy to cos..
W nikonie tez mi nic nie przpalalo, ale.. zeby moc uzyskac ladne zdjecia to trzeba bylo zrobic to na pelnym M, czyli ustawic czas i przyslone + filter, a w Nexie, nic nie trzeba nawet myslec, ustawialam na P i zdjecie za kazdym razem idealne..

<| MICHAŁ |>
11-06-2012, 16:14
A zauwazyliscie, to jak mozna robic zdjecia nieba?
zauwazyliscie :) juz dawno (http://www.forum.nikoniarze.pl/showpost.php?p=2816725&postcount=1)
a przedworaj zrobilem to - praktycznie z niczego i nie ma dla mnie znaczenia, ze nie mam detali w cieniach. na velvii tez bym nie mial :) a niebo mi sie podobalo

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img607.imageshack.us/img607/9634/dsc01786kopia.jpg)
a to wczoraj rano (to samo miejsce):

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img267.imageshack.us/img267/1659/dsc018061kopia.jpg)
dla takich zdjec - po co mi raw?

Mekano
11-06-2012, 16:32
a ja zupelnie odszedlem od RAW'ow z 5N.

No to jest nas dwóch
To ja chyba tez, sie dolacze.. zreszta ostatnio robiac jeszcze nikonem (teraz zaczyna mi sie kurzyc na polce hehe) zaczelam mniej uzywac i tak raw
a w Nexie, to juz calkiem, dodatkowa niepotrzebna praca, bo skoro zdjecie wychodzi bardzo dobrze, to po co je poprawiac..

dla takich zdjec - po co mi raw?
No wlasnie Niebo.. cudne... i ogolnie wszystko jest prawidlowo dobre.. ja sobie ktoregos dnia wyjde na spacer z Nikonem i z Nexem + statyw i porownam z ciekawosci..
Mysle ze Nex calkowicie na wycieczki zastapi mi Nikona, chociaz jeszcze mnie ogranicza troche male szklo 18-55
a Nikona bede uzywac tylko w czasie wazniejszych wydarzen, rozne uliczne fiesty itp.
to sie jeszcze okaze..

MariuszJ
11-06-2012, 16:35
Cenię podejście do aparatu z tąką analogową pokorą i rejestrowanie kadru przy zadanych przez silnik jpgów ograniczeniach. Ma to swój sens, szczególnie że jpegi z nexa są naprawdę dobre. Jednak dla "tych rzeźbiących", nex jest też fajny - raw jest bogaty, bardzo elastyczny w obróbce, można iść zarówno w lekkie kompensacje jak i widoczki w stylu grunge :D

Poniżej kilka wyciągniętych kadrów z E16 z polarem. Gradienty i światła/cienie, minuta na zdjęcie.


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img716.imageshack.us/img716/8380/02434.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img27.imageshack.us/img27/9851/02537.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img59.imageshack.us/img59/9597/02541t.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img708.imageshack.us/img708/5958/02544.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img232.imageshack.us/img232/6943/02584.jpg)

<| MICHAŁ |>
11-06-2012, 16:51
widac, ze "ciagniete" :)
z innej beczki - ostatnimi czasy kit zaczyna mi sie coraz mniej podobac. Podpinam go od czasu do czasu - jak na zdjeciu powyzej, ale jednak lepiej mi sie robi "szesnastka" i takumarem 50 smc. Szkoda Mariusz ze mieszkasz w miescie "seksu i biznesu", a nie gdzies blizej, bo z checia bym pomacal 50ke od soniacza - af jednak robi swoje, ze o antyszejku nie wspomne. nie wiem, czy sie ktorego pieknego dnia do Ciebie nie wybiore, zwlaszcza, ze ciapongiem ma niecala godzinke...

Mekano
11-06-2012, 16:52
Poniżej kilka wyciągniętych kadrów z E16 z polarem.
No te .jpgi z Nex-a sa wysmienite, a powiedz mi jakiego polara uzywasz? Czy jest roznica z filtrem i bez?
Bo z tego co zdazylam zauwazyc wlasnie do nexa, chyba nie potrzeba polara, a moze sie myle? Bo niebo i tak mi wychodzi super ciemne, tak jakby ten polar byl zalozony, co w Nikonie nie ma szans bez polara..

Mekano
11-06-2012, 16:54
jednak lepiej mi sie robi "szesnastka" - a czemu lepiej? Ja tez mam 16 mm, ale jeszcze nie sprawdzalam jak dziala.. hehe

MariuszJ
11-06-2012, 17:13
No te .jpgi z Nex-a sa wysmienite, a powiedz mi jakiego polara uzywasz? Czy jest roznica z filtrem i bez?
Bo z tego co zdazylam zauwazyc wlasnie do nexa, chyba nie potrzeba polara, a moze sie myle? Bo niebo i tak mi wychodzi super ciemne, tak jakby ten polar byl zalozony, co w Nikonie nie ma szans bez polara..
Używam B+W NC, sto kilkadziesiąt złotych.

Polar działa tak samo bez względu na to na co go wkręcasz. Redukuje kontrasty, niweluje odbicia, powoduje że nędza Międzyzdrojów jest mniej nędzna...

<| MICHAŁ |>
11-06-2012, 17:24
ja kupilem na allegro heliopana sh-pmc w idealnym stanie za 47zeta.
super jest! podwojnie super, bo przy okazji ze dobry, to jeszcze tanio go kupilem (normalnie tyle (http://www.skapiec.pl/site/cat/65/comp/1028637))

Mekano
11-06-2012, 18:12
Uzywam filtrow kenko i hoya, ale tym razem chyba zdecyduje sie na B+W bo slyszalam wiele dobrych opinii na ich temat.
Powiecie mi ktory wybrac polaryzacyjny, jak i UV? Patrzec na SLIM - cienszy tak, co to daje, poza tym ze sa ciensze?
Polaryzacyjny i UV, jakby mi ktos wskazal wlasciwy model, bo ja sie na tym nie znam.. sorry, ze nie po polsku link do sklepu, ale widac nazwy co i jak sie nazywa..
http://www.fotoboom.com/list_selectores.php?enviado=1&pagina=1&idcat=334&marcasFiltro=B%2BW&check_marcasFiltro_ID1=B%2BW&clasesFiltro=Polarizadores+%2C+UV+Absorcion&check_clasesFiltro_ID8=Polarizadores+&check_clasesFiltro_ID10=UV+Absorcion&tiposFiltro=49mm&check_tiposFiltro_ID14=49mm&preciosFiltro=Ver+todos&check_preciosFiltro_ID=todas
dzieki

<| MICHAŁ |>
11-06-2012, 20:21
z nikonami uzywalem uv hoya pro1 (http://allegro.pl/listing.php/search?category=8869&sg=0&string=pro1), a polara marumi dhg (http://allegro.pl/listing.php/search?category=8871&string=dhg)
akurat te, bo po przestudiowaniu setek roznych zrodel uznalem je za idealne wysrodkowanie pomiedzy jakoscia i cena.
pewnie teraz tez tak by bylo - w sensie bym je kupil, ale trafily sie okazje na allegro i je zdradzilem :)

d5000
11-06-2012, 20:50
Super fotki panowie. Wczoraj w koncu moglem ruszyc w teren z moja miniaturka i chyba niedlugo D7000 pojdzie pod mlotek :)
Zapraszam do ogladania >>klik<< (http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=209422)

Mekano
11-06-2012, 21:08
z nikonami uzywalem uv hoya pro1
ja tez, ale co do filtrow chyba zdecyduje sie teraz na B+W



Wczoraj w koncu moglem ruszyc w teren z moja miniaturka i chyba niedlugo D7000 pojdzie pod mlotek
A co d7000 przestal zdjecia robic?
a zdjecia ladne, bez edycji?
I fajne klimaty, swietne!

d5000
11-06-2012, 21:17
D7000 wedlug mnie jest swietnym aparatem zarowno do zdjec jak i filmow. Sprawa jest taka, ze potrzebuje troche kasy aktualnie zeby w cos zainwestowac i chyba bede sprzedawal razem z obiektywami. Napewno bede za nim tesknil.

Chcialem cos mniejszego a zarazem zblizonego do D7000, poprostu z dwojka malych dzieci latwiej jest mi ogarnac teraz wszystko no i waga sprzetu, ludzie juz tez sie mniej gapia :)

Zdjecia prosto z karty. Obiektyw 18-55

Mekano
11-06-2012, 21:24
ludzie juz tak sie nie gapia
no wlasnie ja tez zwracalam uwage noszac taki wielki aparat, a teraz czuje sie 100x lepiej...


Zdjecia prosto z karty.
kolory masz piekne takie nasycone, a jak masz ustawione w aparacie, na krajobraz, czy standard, zywe itp?
Bo ja jak na razie, probuje rozne ustawienia, zanim sobie dopasuje jak mi najlepiej bedzie odpowiadac.

d5000
11-06-2012, 21:32
Zmienilem na Vivid ale bez dodatkowych ustawien i tak jak widac na zdjeciach zmienialem Picture Effect
a Shoot Priority na A

Musze jeszcze pobawic sie filmami bo opcji duzo i jakies dziwne

Mekano
11-06-2012, 21:40
Vivid chyba jest najlepsze, najbardziej nasycone, bo w Nikonie zawsze uzywam na vivid, a tu standardowe, troche slabo wychodzi, a z tym Picture Effect, jeszcze sie nie bawilam, ale fajne efekty mozna uzyskac tam.

<| MICHAŁ |>
11-06-2012, 21:44
D7000 .... bede sprzedawal .... bede za nim tesknil.
tylko sie nie poplacz :mrgreen:
ja sprzedalem d700 i kupilem nexa
z perspektywy czasu uwazam to za najlepsze posuniecie dekady. Przeciez.. gdyby tak nie bylo, to bym kupil nastepnego, albo d800, alebo cokolwiek tam innego. A nie kupuje, bo nex mi odpowiada w 100% - jako pucha...

Mekano
11-06-2012, 22:07
ja sprzedalem d700 i kupilem nexa
z perspektywy czasu uwazam to za najlepsze posuniecie dekady. Przeciez.. gdyby tak nie bylo, to bym kupil nastepnego, albo d800, alebo cokolwiek tam innego. A nie kupuje, bo nex mi odpowiada w 100% - jako pucha...

Szczerze mowiac, to czytalam to juz wczesniej jak o tym wspomniales i wzielam sobie to do serca, myslac, ze jak ktos sprzedaje d700 i bierze cos innego, to chyba wie co bierze, a ze byles zadowolony, to pomyslalam sobie, ze pewnie tez bede zadowolona i tak sie stalo, na szczescie.. a nie powiem ten wykastrowany d3200 tez mi chodzil po glowie, bo wyszedl w tym czasie, co sie zastanawialam nad jakims malym aparatem..
ale uwazam, ze dobrze postapilam, a z d90 nie wiem co sie stanie w przyszlosci.. poczekam sobie jakis rok, czy bede go jeszcze uzywac, czy nie.. czas zadecyduje i pokaze.. sama jestem ciekawa.. :)
A to, malenstwo jakim jest Nex - JEST PIEKNE :)

BOSS
11-06-2012, 22:27
A to, malenstwo jakim jest Nex - JEST PIEKNE :)

Żeby jeszce tylko był większy wybór obiektywów do tego cacka w cywilizowanych pieniążkach (poza M42)... :-)

Mekano
11-06-2012, 22:35
ja bym chciala jakis fajny szeroki kat i zastanawiam sie czy nie kupic 18-200 w przyszlosci.. bo chcialabym miec cos jak 18-105w Nikonie, a tu w Sonym tylko ten ogorek jest, niestety.. haha

BOSS
11-06-2012, 22:37
Ponoć zapowiada się 16-50 (czy jakoś tak) naleśnikowate. Niestety to nie 18-105. A szkoda.

Mekano
11-06-2012, 22:41
Ponoć zapowiada się 16-50 (czy jakoś tak) naleśnikowate.

I będzie droższy niż korpus i ciemny jak noc.
http://forum.nikoniarze.pl/showpost.php?p=2835728&postcount=107

haha

BOSS
11-06-2012, 23:24
Coś z nowości: http://www.optyczne.pl/4940-nowość-Samyang_8_mm_f_2.8_ED_AS_IF_UMC_Fisheye_na_mocowan iu_E_i_NX.html

Mekano
11-06-2012, 23:33
A to nie lepiej kupic konwerter za 100 euro fisha do 16mm?
Sony VCL-ECF1 - Fisheye 0.62X? nie wiem pytam.. :)
Bo obiektywy manulane, to raczej srednio mnie interesuja, nie kupilabym.

<| MICHAŁ |>
12-06-2012, 06:01
Żeby jeszce tylko był większy wybór obiektywów do tego cacka w cywilizowanych pieniążkach (poza M42)... :-)
obiektywy do nex'ow to chyba pieta achillesowa tego systemu.
wlasciwie sony nie ma specjalnego parcia, bo widzi, ze uzyszkodnicy dobrze sobie daja rade mocujac co popadnie przez przejsciowki. Juz nawet mocowanie PB jest do nexa. Fajnie - mozna wyszukac wiele bardzo ciekawych szkiel, ktore dostaja druga szanse.
Majac nikona nawet nie chcialo mi sie na nie spojrzec - bo po co? mialem 50/1,4G i bylo super. Teraz mam takumara 50/1,4 smc i jest jeszcze bardziej super. brakuje ciut AFu. ale jak ten obiektyw lezy w reku, jak pracuje, jak rysuje. czapki z glow!
Teraz szukam dobrego szkla 24mm - zupelnie bez cisnienia - jesli sie trafi, to bedzie, a jesli nie.... to zawsze mam 24mm na kicie od soniacza :) no bo przeciez sel24f18 nie kupie, bo chyba ich z ta cena powalilo....

wain
12-06-2012, 10:21
obiektywy do nex'ow to chyba pieta achillesowa tego systemu.
wlasciwie sony nie ma specjalnego parcia, bo widzi, ze uzyszkodnicy dobrze sobie daja rade mocujac co popadnie przez przejsciowki.....

Tak naprawde to bardzo brakuje 30/2. 16/2.8 juz jest. Mniejszy kit tez sie nada pod warunkiem ze nie bedize to pokroju 4.5 - 6.3 bo to faktycznie o kant .. makro jest portretowka(tu akruat moze byc manual przez przejsciowke wiec mnie tak nie boli) tez i mega zoom i fish. Ale to 30/2 doskwiera najbardziej i najczesciej.

24/1.8 jest fajne ale ...
1) Rozmiar - zaprzeczenie nexowatosci
2) Cena - zaprzeczenie rozsadku

gavin
12-06-2012, 10:36
są też 19mm i 30mm od sigmy

MariuszJ
12-06-2012, 10:52
Ale narzekacie Panowie... nawet jak pojawią się beztroskie wpisy o jpegach, przyjemności robienia zdjęć małym aparatem czy pixel-peeperowych eunuchach to i tak później się zaczyna: co kupić, nic nie ma, to boli a to doskwiera :)

Nie chcę żeby wyszło na to, że racjonalizuję wybory i rozgrzeszam tych, którzy pewne rzeczy mogli zrobić lepiej - 5n (a właściwie każdy nex inny niż 7) jest (względnie) tanim małym aparatem, którego doposażanie w drogi osprzęt jest właśnie zaprzeczeniem idei, dla której mam wrażenie jest w większości wypadków kupowany przez Świadomych. To ma być małe, to ma być proste, to ma mieć 2 obiektywy a nie pincet. Bijcie po łapach, jak wyciągnę rękę po cokolwiek więcej niż to 16 i 50. Niech się OMG ściga z lustrzankową padaką, ja tymczasem margeritę zamówię...


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img515.imageshack.us/img515/6098/01534.jpg)

wain
12-06-2012, 11:20
Bijcie po łapach, jak wyciągnę rękę po cokolwiek więcej niż to 16 i 50. ...

Bo widzisz ... dla mnie 30 to Twoje 50 ... Jak bede mial 30 to zamowie margerite ...

MariuszJ
12-06-2012, 11:22
Bo widzisz ... dla mnie 30 to Twoje 50 ... Jak bede mial 30 to zamowie margerite ...

Kup Sigmę i podwójnego Ballantinesa :)

gavin
12-06-2012, 12:08
Ja zazdraszczam wypoczynu, a co do Nexa to dla mnie kit wygrał z 16, do tego Hexanon 40/1.8 (kiedyś będzie zamiana na voitka) i nic więcej do osobistych pstryków nie trzeba.

ToTom
12-06-2012, 12:34
Nex5N + 18-55 oraz Rokkory 58/1.4 i naleśnik 40/2 i to wszystko co potrzeba. A na wypady wakacyjne mam 18-200.
Mam też Canony FD 24/2.8 i 28/2.8 ale nie polubiliśmy się - nie moje ogniskowe. Liczę, że doczekamy się na E16-50/2.8 ;)

MariuszJ
12-06-2012, 13:26
Liczę, że doczekamy się na E16-50/2.8 ;)

Veto.

Uważam to za totalne nieporozumienie. Fizyki się nie przeskoczy, ogór by był jak co najmniej 18-200. To jest apsc, f2.8 w zakresie standardowym to kupa a nie rozmycie tła, a działka-dwie światła wiosny z jesieni nie zrobią. Za dobre jest wysokie iso, żeby to miało sens inny niż oddziałująca w sferze psyche boska moc ślubnej przysłony.

Standardowy zoom f2.8 dla u43 to kpina w żywe oczy, niech tu takiej ściemy lepiej nie urządzają. Zmniejszanie rozmiarów zmiennoświetlnego zooma ma jakiś tam sens, choć to nie dla mnie.

wain
12-06-2012, 13:45
Veto.

Uważam to za totalne nieporozumienie. Fizyki się nie przeskoczy, ogór by był jak co najmniej 18-200. To jest apsc, f2.8 w zakresie standardowym to kupa a nie rozmycie tła, a działka-dwie światła wiosny z jesieni nie zrobią. Za dobre jest wysokie iso, żeby to miało sens inny niż oddziałująca w sferze psyche boska moc ślubnej przysłony.

Standardowy zoom f2.8 dla u43 to kpina w żywe oczy, niech tu takiej ściemy lepiej nie urządzają. Zmniejszanie rozmiarów zmiennoświetlnego zooma ma jakiś tam sens, choć to nie dla mnie.

Dlatego tej sigmy 30mm nie kupie.. 30/2 juz szal nie jest a 2.8 to .. hmm ..