PDA

Zobacz pełną wersję : Jakiego programu używać do obróbki ?



WolaskoW
12-06-2005, 18:28
witam. Mam mały problem, bo posiadam takie programy do obróbki : psp 9.0 , Adobe Photoshop 8.0 CE , Adobe Photoshop Elements 3.0...otóż chciałbym nastawić się na jeden program i nie wiem który z nich jest najlepszy? jakie są wasze odczucia opierając się na doświadczeniu i dlaczego ten a nie inny program? pozdrawiam.

Valdek_Tychy
12-06-2005, 21:27
Adobe Photoshop. Używam go od wersji 4 i jak do tej pory nie znalazłem lepszego mimo,że próbowałem wielu innych.Trudny jak każdy program Adobe ale jak go opanujesz to polubisz

c2h5oh
12-06-2005, 21:55
Adobe Photoshop Elements - mocno i mam na mysli mocno ograniczona wersja Photoshopa - zalety: cena i mozliwosc uzycia wiekszosci (wszystkich?) wtyczek dla Photoshopa. Wady - bardzo ograniczony - brak np krzywych (a przynajmniej ja ich nie znalazlem, choc faktycznie uzywalem go tylko ze 20 minut)

Paint Shop Pro - calkiem niezly program, uzywalem go w okolicach wersji 5-7, pozniej stracilem kontakt -ponoc teraz jest duzo lepszy juz (a zawsze mialem o nim dobra opinie). Zalety: dobry kompromis miedzy cena a mozliwosciami - oferuje duzo wiecej niz Elements za podobne pieniadze. Nie wiem jak dobrze otwiera nefy - sciagnij triala i sprawdz.

Gimp (nie napisales o nim, a warto) - bardzo dobry program, mozliwosciami prawie dorownujacy Photoshopowi. Zalety: darmowy, stale rozwijany. Wady: brak 16bitowego koloru (w obrobce - moze otwierac i zapisywac 16bitowe tiffy) co pozbawia Cie 4 bitow na kolor po otworzeniu Nefa, interface wymagajacy przyzwyczajenia (jest GimpShop - Gimp z interfacem photoshopa)

Photoshop CS (8.0)/ CS2 (9.0) - Obecnie najlepsze programy na rynku. Szybkie, sprawne i standardotworcze. Doskonala obsluga nefow. Wady: cena, brak wersji pod linuxa (i przez wine/crossoever office odpalenie dziala malo stabilnie), cena ;-)

Moja sugestia: jesli Cie stac kupuj photoshopa. jesli nie, badz masz czas na eksperymenty wyprobuj gimpa i psp. elements sobie odpusc - juz lepiej za te pieniadze kup nikon capture

Giuppo
13-06-2005, 16:52
witam. Mam mały problem, bo posiadam takie programy do obróbki : psp 9.0 , Adobe Photoshop 8.0 CE , Adobe Photoshop Elements 3.0...otóż chciałbym nastawić się na jeden program i nie wiem który z nich jest najlepszy? jakie są wasze odczucia opierając się na doświadczeniu i dlaczego ten a nie inny program? pozdrawiam.

Zdecydowanie najlepszy jest Photoshop oczywiscie. Jest to najbardziej kompletne narzedzie do obrobki grafiki rastrowej, profesjonalny standard w tej dziedzinie. Niestety ma jedna wade... jest skierowany do zawodowcow, co znaczy ze trzeba poswiecic duzo czasu na nauke, zeby w pelni wykorzystac jego mozliwosci.

stig
13-06-2005, 17:27
Photoshop CS (8.0)/ CS2 (9.0) - Obecnie najlepsze programy na rynku. Szybkie, sprawne i standardotworcze.

Oj... Slowem "szybkosc" to byl nieco ostrozniej operowal... :) Wersja CS byla juz niezlym mulem w porownaniu do np. 7. Z kolei CS2, ma sie tak z predkoscia do CS jak ten do 7'mki... Co wersja to dziala coraz wolniej. :(
W chwili obecnej (fakt, ze moj procesor nie ma 2,5 GHz), edycja NEFow w CS2 to katorga w porownaniu np. do mojego ulubionego w tej kwestii narzedzia; Phase One C1 Pro.
Mimo wszystko -- Shop -- do samej obrobki gotowych zdjec -- jest po prostu jedyny.

[ Dodano: Pon Cze 13, 2005 5:31 pm ]


Zdecydowanie najlepszy jest Photoshop oczywiscie.
[...]
Niestety ma jedna wade... jest skierowany do zawodowcow, co znaczy ze trzeba poswiecic duzo czasu na nauke, zeby w pelni wykorzystac jego mozliwosci.

Duzo czasu trzeba poswiecic do nauki kazdego oprogramowania. Obojetnie czy to bedzie Photo Paint, Gimp, Paint Shop Pro, czy chociazby Microsoft Word (jesli chcemy stworzyc dokument o poprawnej strukturze, wg obowiazujacych zasad typografii, etc.).
PhotoShop -- owszem -- jest programem skierowany do zawodowcow, jednakze fakt ten jest podyktowany raczej ceną i jakoscią efektow pracy jego narzedzi.

Czornyj
13-06-2005, 17:59
Jest to najbardziej kompletne narzedzie do obrobki grafiki rastrowej Chyba bitmaparnej?

WolaskoW
13-06-2005, 18:44
jeśli chodzi o PS Elements to faktycznie im dłużej siedziałem w tym programie tym bardziej mi czegoś brakowało i histogramów nie znalazłem. Tak naprawdę zupełnym laikiem w kwestii programów to nie jestem, najbardziej znany mi to PSP 9.0 i dotychczas w nim siedziałem. Miałem polską wersję Photoshopa 8.0 CE, ale nie chciał mi czytać nefów, co wydawało się dziwne skoro 7.0 PL czyta... mimo to spróbuję trochę Photoshopa, bo widzę, że zdecydowanie polecany :)

Giuppo
13-06-2005, 19:23
[ Dodano: Pon Cze 13, 2005 5:31 pm ]


Zdecydowanie najlepszy jest Photoshop oczywiscie.
[...]
Niestety ma jedna wade... jest skierowany do zawodowcow, co znaczy ze trzeba poswiecic duzo czasu na nauke, zeby w pelni wykorzystac jego mozliwosci.

Duzo czasu trzeba poswiecic do nauki kazdego oprogramowania. Obojetnie czy to bedzie Photo Paint, Gimp, Paint Shop Pro, czy chociazby Microsoft Word (jesli chcemy stworzyc dokument o poprawnej strukturze, wg obowiazujacych zasad typografii, etc.).
PhotoShop -- owszem -- jest programem skierowany do zawodowcow, jednakze fakt ten jest podyktowany raczej ceną i jakoscią efektow pracy jego narzedzi.

Chodzilo mi tylko o to, ze nie zawsze trzeba sie uczyc najbardziej skomplikowanej aplikacji z dostepnych na rynku. Czasem w mniej zaawansowanych programach mozna osiagnac zazdowalajacy efekt znacznie szybciej i mniejszym nakladem pracy. Np jesli chce zmontowac sobie filmik z kamery nie ucze sie superwypasionego Final Cut Pro, tylko odpalam prosty iMovie i to mi wystarczy... Wszystko zalezy od tego jakie mam wymagania i ile czasu sklonny jestem poswiecic na nauke konkretnego programu.

[ Dodano: Pon Cze 13, 2005 7:32 pm ]


Jest to najbardziej kompletne narzedzie do obrobki grafiki rastrowej Chyba bitmaparnej?

hmm... moze bitmaparnej? nie slyszalem takiego okreslenia, a okreslenie grafika bitmapowa za bardzo kojarzy mi sie z konkretnym formatem zapisu .bmp ;)

WolaskoW
13-06-2005, 19:32
a miał ktoś może problem z otworzeniem nefa w Photoshopie, bo mi wyskakuje komunikat "nieprawidłowy typ dokumentu" ? ;-/

[ Dodano: Pon 13 Cze, 2005 ]
no super, nefów nie czyta PS 8.0 PL i PS 8.0 EN, muszę chyba cofnąć się do 7.0 PL ;-(

stig
13-06-2005, 19:54
no super, nefów nie czyta PS 8.0 PL i PS 8.0 EN, muszę chyba cofnąć się do 7.0 PL ;-(

PC CS (8.0) czyta NEFy... Musiales cos sknocic...

WolaskoW
13-06-2005, 20:45
ciekawe co, instalowałem już po 3 razy i teraz nawet 7.0 nie czyta nefów #$%&%$@

Giuppo
13-06-2005, 21:07
Sprawdz czy po instalacji masz w rozszerzeniach Camera Raw.
Na maku instaluje sie to w teczce Photoshopa-Plug ins-File formats-Camera Raw... Pod Winda pewnie jest jakos podobnie

WolaskoW
14-06-2005, 16:33
mam Camera Raw

żółto-czarny
15-06-2005, 11:06
Ja natomiast nigdy nie miałem Photoshopa (oprócz Elements), jestem od paru lat przyzwyczajony do Corela Photo-Paint. Co o tym sądzicie? :? Którą wersją ewentualnie możecie polecić?

stig
15-06-2005, 11:09
Ja natomiast nigdy nie miałem Photoshopa (oprócz Elements), jestem od paru lat przyzwyczajony do Corela Photo-Paint. Co o tym sądzicie? :? Którą wersją ewentualnie możecie polecić?

Skoro w nim pracujesz i jestes przyzwyczajony, to chyba sam najlepiej powinienes wiedziec, ktora wersja Ci najbardziej pasuje. :) Jak widac z tego watku -- raczej nikt inny go nie uzywa.

Czornyj
15-06-2005, 11:14
Ja natomiast nigdy nie miałem Photoshopa (oprócz Elements), jestem od paru lat przyzwyczajony do Corela Photo-Paint. Co o tym sądzicie?
W razie ewentualnego procesu beatyfikacyjnego twojej osoby masz gotowy, niepodważalny i oczywisty dowód na to, że byłeś meczennikiem.
Osobiście daże olbrzymim podziwem niezłomnych ludzi, które są w stanie pracować za pomocą jakichkolwiek programów firmy Corel - ja np. używałem w przeszłości programu CorelDRAW! w wersji 2 i 3 i do dzisiaj, mimo upływu lat, nie moge sie otrząsnąć z tego traumatycznego przeżycia!

żółto-czarny
15-06-2005, 11:20
Ja do tej pory mam CorelPP w wersji 9 i byłem ciekawy czy warto sięgać po nowszą.

jjjkkk
15-06-2005, 11:52
WolaskoW, może masz nieaktualną wersję plug-inu CAMERA RAW. Ściągnij najnowszą i podmień pliki a powinno być wszystko ok.

co20574
15-06-2005, 12:52
Oto plug-in do NEFików (działa niestety jedynie z PS CS): http://www.adobe.com/support/downloads/detail.jsp?ftpID=2460

WolaskoW
16-06-2005, 22:13
WolaskoW, może masz nieaktualną wersję plug-inu CAMERA RAW. Ściągnij najnowszą i podmień pliki a powinno być wszystko ok.

Haaaaa! Uaktualniłem wersją 2.2 i DZIAŁA! Dzięki :D

Niko(n)dem
16-06-2005, 22:56
Ja osobiscie lecę na PS 7.0 PL, przez chwilę miałem CS ( 10 min ), ale jak szybko zainstalowałem, tak szybko odinstalowałem :?