PDA

Zobacz pełną wersję : Pewna sesja a prawa autorskie



jelcyn777
15-12-2011, 21:12
Witam

Mam taki problem
Jakiś czas temu moja narzeczona brała udział w sesji fotograficznej jako wizażystka na zlecenie salonu urody.

Poprosiła mnie razem z właścicielką salonu o robienie zdjęć modelką przed makijażem i czesaniem oraz po. Modelką towarzyszyły inne osoby czasem rodzice oraz opiekunki. Ja zdjęcia wykonywałem mam ich trochę i robią mi problem z publikacją oprócz mnie zdjęcia robiła jeszcze jedna z opiekunek oraz innych dwóch fotografów. Nie podpisywałem żadnej umowy po prostu robiłem zdjęcia i jestem ich autorem salon fryzjerski podpisywał umowę z ośrodkiem samopomocy gdyż modelki są niepełnosprawne jak pisałem wcześniej towarzyszyły im opiekunki oraz czasem rodzice nikt mi uwagi nie zwrócił.

Często padało tylko stwierdzenie iż zdjęcia możemy publikować dopiero po wernisażu który już się odbył.

Pytanie czy mogę publikować zdjęcia np. w internecie na fotoblogu czy nie ?

wer
15-12-2011, 21:24
Tu nie chodzi o prawa autorskie tylko o prawo do wykorzystania wizerunku. Jak nie masz na papierze zgody to nie możesz mieć problemy za publikację. Z drugiej strony jeśli salon nie ma umowy z Tobą to nie może wykorzystywać tych zdjęć.

jelcyn777
15-12-2011, 21:32
Salon bardzo by chciał je wykorzystać do reklamy własnych usług Ja chciałby do reklamy własnej osoby.
Będąc na sesji nikt nie wyraził sprzeciwu co do mojego fotografowania.

wer
15-12-2011, 21:34
No to musisz pogadać z salonem. Bez umowy z Tobą to mogą trzymać te zdjęcia w archiwum nic więcej. Masz kartę przetargową.

jelcyn777
15-12-2011, 21:44
tu bardziej chodzi o ośrodek samopomocy niż o salon bo Ja to robiłem na zlecenie salonu a salon fryzury i makijaż na zlecenie ośrodka samopomocy.
Czyli jak rozumiem to ośrodek może powiedzieć nie i zdjęcia odejdą w niepamięć ?

wer
15-12-2011, 21:52
De facto ośrodek nie ma nic do powiedzenia, tylko osoby, które są na zdjęciach bądź ich opiekunowie gdy model ma ograniczoną zdolność prawną, a przy osobach upośledzonych często tak jest. Musisz przygotować model relase, czyli odpowiednie umowy i zdobyć podpisy uprawnionych osób.

jelcyn777
15-12-2011, 21:55
a nie da się upublicznić zdjęć i ewentualnie przyjmować prośbę o nie umieszczanie zdjęć ? nie posiadam danych adresowych osób które brały udział w sesji

wer
15-12-2011, 21:59
Upublicznisz i masz szansę, że nikt się nie czepi, ale jak się czepi to może nie skończyć się na prośbie o wycofanie zdjęć. Bodajże 5 i 6 art. KC, oprócz tego Prawo Prasowe. Do tego dochodzi, że to osoby upośledzone, więc sąd potraktuje sprawę ostrzej. Czy nie możesz iść do tego ośrodka pogadać? Tak będzie najprościej, idź z gotowymi umowami model relase i poproś o załatwienie podpisów, możesz wziąć ze sobą dużą bombonierkę dla pani Zosi z sekretariatu.

darko
15-12-2011, 21:59
a nie da się upublicznić zdjęć i ewentualnie przyjmować prośbę o nie umieszczanie zdjęć ? nie posiadam danych adresowych osób które brały udział w sesji
a chciałbyś aby Twoje zdjęcia ktoś tak opublikował??? i czekał aż dasz znać aby usunąć ???

jelcyn777
15-12-2011, 22:09
jeśli robił je przy mnie i wyrażałem zgodę :)

darko
15-12-2011, 22:13
Będąc na sesji nikt nie wyraził sprzeciwu co do mojego fotografowania.
a wyrażał zgodę na publikację? najlepiej pisemną
Wer Ci dobrze pisze a zrobisz jak uważasz

Umbra
15-12-2011, 22:18
Witam

Mam taki problem
Jakiś czas temu moja narzeczona brała udział w sesji fotograficznej jako wizażystka na zlecenie salonu urody.

Poprosiła mnie razem z właścicielką salonu o robienie zdjęć modelką przed makijażem i czesaniem oraz po. Modelką towarzyszyły inne osoby czasem rodzice oraz opiekunki. Ja zdjęcia wykonywałem mam ich trochę i robią mi problem z publikacją oprócz mnie zdjęcia robiła jeszcze jedna z opiekunek oraz innych dwóch fotografów. Nie podpisywałem żadnej umowy po prostu robiłem zdjęcia i jestem ich autorem salon fryzjerski podpisywał umowę z ośrodkiem samopomocy gdyż modelki są niepełnosprawne jak pisałem wcześniej towarzyszyły im opiekunki oraz czasem rodzice nikt mi uwagi nie zwrócił.

Często padało tylko stwierdzenie iż zdjęcia możemy publikować dopiero po wernisażu który już się odbył.

Pytanie czy mogę publikować zdjęcia np. w internecie na fotoblogu czy nie ?

Zmartwię Cię, ale nie tylko Ty jesteś autorem zdjęcia. Są nim również wizażystki i modelki. Sry.

wer
15-12-2011, 22:21
Ale tu chodzi o osoby upośledzone, które mają ograniczoną zdolność prawną. Poza tym musi być zgoda na konkretne wykorzystanie zdjęć. Wyrażali zgodę na potrzeby ośrodka, a nie na umieszczenie w portfolio fotografa.

jelcyn777
15-12-2011, 22:24
to chyba mnie zmartwiliście

dzięki za podpowiedzi

Michał Jędrak
16-12-2011, 00:55
Wiem, że nie na temat, ale miej nad nami litość...



robienie zdjęć modelką przed makijażem i czesaniem oraz po. Modelką towarzyszyły inne osoby


Ekonet, Ty to widzisz i nie grzmisz?

RobertMiernik
16-12-2011, 01:23
Ojtam, ojtam, nigdy nie rozbiłeś zdjęcia modelką?
Polecam, super leży (w dłoni), jedyną wadą jest to, że czasem sobie poszumi...

nonnatus
16-12-2011, 01:59
"modelką" można zrobić kolację i można umyć naczynia :D

a tak w temacie, to sprawa z góry przegrana na amen amenów.
nie masz zgody - nie ma co publikować zdjęć osób niepełnosprawnych.

sam ostatnio robiłem zdjęcia w przedszkolu integracyjnym "dziecią" z zespołem downa i choć dzieciaki wyszły świetnie, to nie mam zgody na umieszczenie ich w portfolio, a jedynie na stronie placówki i koniec. może w jednym, dwóch przypadkach uda mi się przekonać rodziców, ale jak nie, to nie będę miał do nikogo żadnych pretencji. takie prawo.
ja bym też nie chciał, żeby ktoś publikował zdjęcia mojego dziecka bez mojej zgody.

ps.
to że opiekunowie byli przy robieniu zdjęć i nie sprzeciwili się kompletnie nic nie znaczy.
możesz zdjęcia robić jakie chcesz i komu chcesz (za wyjątkiem zdjęć o treściach pedofilskich)
ale publikować je możesz tylko posiadając zgodę osoby fotografowanej z dookreśleniem zakresu tej publikacji, także czasowej.

a tak a propos pedofilii,
wiecie jaka w polsce jest najwyższa kara za pedofilię?
przeniesienie na inną parafię:)

marszull
16-12-2011, 12:07
Zmartwię Cię, ale nie tylko Ty jesteś autorem zdjęcia. Są nim również wizażystki i modelki. Sry.

To ciekawe.
A na jakiej podstawie?
Autorem zdjecia jest fotograf, autorem wizazu jest wizazystka, autorem fryzury jest fryzjerka
a modeka jest modelka (czyli mozna powiedziec ze daje swoj wizerunek)
co nie zmienia faktu ze autorem zdjec jest fotograf.

freefly
16-12-2011, 12:25
To ciekawe.
A na jakiej podstawie?
Autorem zdjecia jest fotograf, autorem wizazu jest wizazystka, autorem fryzury jest fryzjerka
a modeka jest modelka (czyli mozna powiedziec ze daje swoj wizerunek)
co nie zmienia faktu ze autorem zdjec jest fotograf.

Jeżeli przy pracy nad utworem zaangażowanych jest kilka osób, z których każda wnosi jakiś w wkład twórczy w jego powstanie, wszystkim tym osobom przysługuje status współtwórcy.

marszull
16-12-2011, 13:08
ale fotograf nie przypisuje sobie autorstwa makeup, czy tez fryzury
robi zdjecie i w moim mniemaniu jest autorem tego zdjecia
dobrze to widac przy sesja modowych gdzie sa wymienieni wszyscy ktorzy pracuja
ale autorem zdjec jest jedak fotograf

jelcyn777
16-12-2011, 22:52
no nie przypisuje sobie nic oprócz zdjęć fryzjer to znajoma a wizażystka jak pisałem narzeczona.

sorry za to "modelką" :D nie wiem czemu tak napisałem i w ogóle jak późno się ktoś dopatrzył.

na razie próbuje zdobyć zgodę na publikacje tych zdjęć zobaczymy co będzie dalej.

modelki były pełnoletnie (ktoś coś o pedofilii zaczynał) ale nie wiem czy ubezwłasnowolnione czy nie i raczej ciężko będzie się tego doszukać.
Zobaczymy co będzie ale pracownicy tego ośrodka są bardzo konfliktowi.

Umbra
16-12-2011, 23:07
ale fotograf nie przypisuje sobie autorstwa makeup, czy tez fryzury
robi zdjecie i w moim mniemaniu jest autorem tego zdjecia
dobrze to widac przy sesja modowych gdzie sa wymienieni wszyscy ktorzy pracuja
ale autorem zdjec jest jedak fotograf

Przeczytaj dokładnie ustawę o prawie autorskim.

Michał Jędrak
17-12-2011, 11:56
Ja bym się nie upierał tak specjalnie przy publikacji zdjęć osób niepełnosprawnych. Jeśli niepełnosprawność jest widoczna, to bądź pewien, że jakiś głupek skopiuje zdjęcia, dorobi głupi napis i wrzuci na jakieś demotywatory.pl albo coś innego. Rodzicom będzie przykro, być może będą mieli pretensję do Ciebie i Tobie też będzie przykro. Być może dlatego tak niechętnie udziela się zgody na publikację tego typu wizerunku. Najlepiej odpuść sobie, zrób inną sesję i po sprawie. Będzie prościej.

marszull
18-12-2011, 17:59
Michał moim zdaniem dobrze radzi. Debili w necie nie brakuje.


Przeczytaj dokładnie ustawę o prawie autorskim.

Czytalem i to bardzo dokladnie i nadal pozostane przy swoim zdaniu.
Jesli fotograf byl pomyslodawca zdjecia i podczas robienia zdjecia wyzwolil migawke to jest autorem zdjecia,
gdyby nie on zdjecia by nie bylo.
MUA jest autorem makijazu, fryzjer jest autorem fryzury, projektant autorem ubran, stylista autorem stylizacji.
Czy ktos sie spotkal z sytuacja zeby przy zdjeciu jako autor zdjecia byla wymieniana cala ekipa pracujaca przy sesji?

Oczywiscie jesli jest to autorska kolekcja ubran, makijazu, fryzur, scenografii itd tylko i wylacznie do sesji
to oczywiscie jest to w jakims stopniu wspoltworzenie i to nawet sporym.
Ale jesli to fotograf zarzadza na sesji: chce miec taki makijaz, cos w takim stylu fryzure i taki i tak ubrana modelke (daje wskazowki) to moim zdaniem tylko on jest autorem zdjecia.


EDIT swoja droga to ciekawy problem i od czasu do czasu sie przewija przez rozne fora i blogi fotograficzne moze by wydzielic watek?
EDIT2 Czy ktos zna jakies rozstrzygnieca na sali sadowej dotyczace autorstwa zdjec przy ktory pracowala wiecej niz jedna osoba?

freefly
18-12-2011, 20:16
Co napisałem w poście #19?
Nie pisałem , że wszyscy są autorami zdjęcia od fotografa po stylistę.

marszull
19-12-2011, 05:18
czyli tak naprawde sie zgadzamy ;)