PDA

Zobacz pełną wersję : Jakość za rozsądną cenę



step.tom
11-06-2005, 15:41
Witam Szanowne grono użytkowników Nikona.
Przyglądalem się ( wczytywałem ) w Wasze głosy na temat użytkowania, obsługi, serwisu jak i samej techniki fotografowania do tej jako kibic. W przyszłym tygodniu stanę się ( mam nadzieję) szczęśliwym posiadaczem D 70 - ki. Należe do grona ludzi chcących dokonać zawsze jak najlepszego wyboru ale życie bywa z goła inne ( Wiecie o czym mówie ). Problem mój polega jako fotografa amatora na wyborze pomiędzy zakupem wersji KIt z obiektywem 17-80 za kwotę 3700 brutto za komplet czy Body w cenia 2500 brutto z kompletem akcesoriów lecz wtedy pozostaje mi zakup jakiegoś szkła. I tu mój problem przybiera realna postać. Proszę o radę jaki kupić objektyw aby uzyskać "jakość za rozsądną cenę". Mowa tu o jakimś szkle porównywalnym do Nikorowskiego 17-80. A może w kwocie ok 1000 PLN ( różnica pomiędzy body) udałoby się skonfigurować coś lepszego? Gdyby to było możliwe to prosiłbym o wskazanie jakiegoś dobrego miejsca zakupu optyki w okolicach Śląska. Z góry dzięki.

Czornyj
11-06-2005, 16:11
[b]Proszę o radę jaki kupić objektyw aby uzyskać "jakość za rozsądną cenę". Mowa tu o jakimś szkle porównywalnym do Nikorowskiego 17-80. A może w kwocie ok 1000 PLN ( różnica pomiędzy body) udałoby się skonfigurować coś lepszego?
Odpowiedź na twoje pytanie jest niezwykle prosta - KONIECZNIE KUP KITA!!! To zdecydowanie najtańszy obiektyw, który do czegokolwiek sie nadaje!!! Aż mnie cholernie dziwi, czemu Nikon, znany z sempiarstwa, dał taką dobrą cene na to szkiełko!
W razie totalnej desperacji - kup Sigme 18-50, choć naprawde nie polecam. Troche tańsza - dużo gorsza - nie ma IF (b. wygodne!), nie ma soczewek ED, czyli sigmowskich SLD, nie ma takiego fajnego przedziału ogniskowych. Jak i tak już wydasz trzy koła na korpus to jest sens oszczedzać trzy stówki na szkle, które tak naprawde jest najważniejsze? Chcesz mieć jakość za (cholernie!!!) rozsądną cene - kup kita. Canonici muszą za dobrego kita wyskoczyć prawie z trzech tysiaków!!!!

szymony
11-06-2005, 16:12
A może w kwocie ok 1000 PLN ( różnica pomiędzy body) udałoby się skonfigurować coś lepszego?

Liczysz na cud :wink:

step.tom
11-06-2005, 16:55
szymony
Nie licze na cuda. Jestem nie do końca zoriętowany w cenach szkieł . Jednak jak zdążyłem juz tu poczytać to rozpietość cenowa obiektywów jest dośc duża. Jak mówiłem jestem na etapie konfiguracji sprzetu i wszystkie sugestie przyjmuję z pokorą ( na razie ).Jeżeli te nieopatrzne 1100 PLN to kwota za mała prosze powiedz o jakich kwotach i obiektywach powinienem myśleć? :

Czornyj
11-06-2005, 17:25
...albo kup samo body i tanio dokup kit na allegro:
http://www.allegro.pl/show_item.php?item=54297793

alpine
11-06-2005, 17:33
Kup N 18-70 - ja nim jestem zachwycony - lub tak zachwalanego m.in przez admin'a i innych poważnych na tym forum Tamrona 28-75/2.8, masz jasny standardowy zoom ze stałym światłem, na allegro widziałem za około 1300...

trigger
11-06-2005, 18:39
Z moich krótkich doświadczeń to kita raczej powinno się wziąść. Może nie jest to szczyt mechaniki precyzyjnej (ma troszkę tych luzów :evil: ), ale całkiem niezłe światło, AF-s, aberacje też pod kontrolą, no i podaje odległość od obiektu, co potrzebne jest do i-TTL no i pomiaru 3D (jeśli czegoś nie pomieszałem).

step.tom
11-06-2005, 18:52
Z moich krótkich doświadczeń to kita raczej powinno się wziąść. Może nie jest to szczyt mechaniki precyzyjnej (ma troszkę tych luzów :evil: ), ale całkiem niezłe światło, AF-s, aberacje też pod kontrolą, no i podaje odległość od obiektu, co potrzebne jest do i-TTL no i pomiaru 3D (jeśli czegoś nie pomieszałem).


Czy mam rozumieć,że tylko KIT owskie szkła mają takie możliwości?

Czy inne obiektywy będą podawały złe dane i będą przekłamania? Nie bardzo rozumiem ?

Tomasz.

trigger
11-06-2005, 18:57
nie oto chodzi. Informacje o odległości podają obiektywy Nikkor z oznaczeniem D lub G. W tej cej cenie nie znajdziesz nic innego Nikkora o tym zakresie ogniskowych. Możesz kupić Tamrona, Sigmę, Tokinę a one tego nie podają.

step.tom
11-06-2005, 19:14
Rozumiem. Powiedz mi proszę chcąc kompletować szkła do body nie było by dla mnie lepiej ( większy zakres zoom) aby zaopatrzeć się w obiektyw Nikon AF-S VR Zoom-Nikkor 24-120 f/3.5-5.6G IF ED za ok. 1900 PLN niż standardowy 18-70 za ok 1300 PLN. Czy różnica w cenie jest adekwatna do większych możliwości wynikających z zakupu "większego zooma" Dodam iż w niedalekiej przyszłości ( jak finanse pozwolą ) chciałbym dokupić jakiś obiektyw z zoomem ok 300 ( myslałem wcześniej o 70-300) ale teraz? Wiem, że nie można mieć wszystkiego od razu ale wolałbym nie dublować ogniskowych w objektywach.

Siupes
11-06-2005, 19:41
w moim przypadku kit coraz wiecej siedzi w torbie, wiec osobiscie kupilbym sigme lub tamrona 28-80/2.8 (nie wiem ktory lepszy) za troche wiecej kasy, i potem tokina 12-24 za drugie tyle :)

...prawie zapomnialem, oczywiscie na drugi koniec polecam za 4 razy wieksza kase 70-200 VR lub od biedy 80-200 (ewentualnie od wiekszej biedy sigma 70-200 ex hsm)

do tego tamron 90, 50/1.8, sb800 oczywiscie i pare drobnych pierdulek :)

witam w swiecie DSLR :twisted: :twisted: :twisted:

trigger
11-06-2005, 20:31
Ja mam tak: kita 18-70 DX oraz tele 70-300. Kit mim zdaniem spokojnie wystarcza i nie ma sensu kupować nic innego chyba, że już 17-55 ED f2.8. Jeśli chodzi o 24-120 to ma różne opinie, ale zakres ogniskowych jest całkiem fajny. Poza tym 18-70 to DX czyli obiektyw po cropa 1.5 ten 24-120 jest bodajże do pełnowymiarowej klatki. To może mieć znaczenie, bo w przyszłośći matryce będę coraz większe (to chyba normalne) no i wtedy 24-120 założysz bez problemu, 18-70 już nie bo będzie winietował. Ja osobiście też bym z chęcią go pomacał, ale w moim przypadku w grę wchodził tylko kit (w znaczeniu zestaw D70 +18-70), ale jeśli kupowałbym body tylko to bym na pewno go obejrzał. Jeśli chodzi o różnice 18 a 24 mm to nie jest aż tak dużo, powinno wystarczyć. Tak więc obejrzyj oba. Jeśli chodzi o tele to koniecznie kup 70-300G, ponieważ nic innego za tę cenę nie dostaniesz. Mam go i jestem zadowolony, robiłem zdjęcia przy pełnej dziurze przy 300 mm i czasach 1/80 i ptaszki wychodziły całkiem całkiem (oczywiście to już nieżle trzęsie). Wersja ED - chyba nie ma sensu przepłacać. Jak będziesz miał to 70-300G to zbieraj na porządne tele w stylu 80-200 2.8 lub 70-200 VR w zależności od kasy. Moim zdaniem kup 70-300G (koniecznie) i 18-70 lub 24-120. W tym krótszym "zoomie" opłaca się kupić nikkora bo z krótszymi zoomami częściej używa się lampy (i-TTL, a potrzeby jest info o odległości).
Serio kup 70-300 i myśle, że tego 24-120. Dostaniesz komplet za 2500 zł do tego body i masz wszystko. POtem zbieraj na lepsze tele. W sytuacjach gdzie będziesz wymagał idealnej jakości - będzie trzeba stałkę kupić. :wink:

step.tom
11-06-2005, 20:47
Jeśli chodzi o tele to koniecznie kup 70-300G, ponieważ nic innego za tę cenę nie dostaniesz. Mam go i jestem zadowolony, robiłem zdjęcia przy pełnej dziurze przy 300 mm i czasach 1/80 i ptaszki wychodziły całkiem całkiem (oczywiście to już nieżle trzęsie).

Dzięki trigger za wyczerpujące info. Odnośnie 18-70 lub 24-120 decyzję muszę podąć do wtorku napewno. Natomiast tele zoom o którym mówisz 70-300G jest cenowo tez atrakcyjny; słyszałem natomiast opinię , iż bagnet jest plastykowy i nastręcza kopotów szczególnie jak dość często przezbrajasz szkła. Mógłbyś się odnieść do tych opinii? Jakie są Twoje uwagi? :?:

trigger
11-06-2005, 20:58
Ja zmieniam co najmniej 3 razy dziennie. Ten 70-300 to mój ulubiony obiektyw często jeżdż z aparatem na rowerze pasek na szyi a jedna ręka trzyma aparat właśnie za obiekty i się trzyma. HEHE może dziwne ale wydaje się solidniejszy niż ten 18-70. Na pewno się nie rozleci gwarantuję :wink: Gdyby obiektyw ważył ze 2 kilo to może "plastykowy" bagnet byłby zagrożony. Ten 70-300 jest leciutki. Poza tym tam nie wszystko jest z plastiku rdzeń jest metalowy. Wytrzyma na 100%

step.tom
11-06-2005, 21:14
No to cóż.? Chyba dowiedziałem się tego o co mi chodziło. Pozostaje mi tylko nadzieja, że przy zakupie nie wystąpią nowe nie przewidziane okoloczności i nie będę musiał decyzji zmieniać i dokonam właściwego zakupu. Jeżeli do wtorku coś się nie wydarzy ( nie wpadni do głowy inna opcja ) to pozwole się odezwać ci pochwalić moim nowym " cacuszkiem". Niemiej dzięki za cierpliwość przy tłumaczeniu co i po co i dlaczego. Napewno z czasem w miare nabierania doświadczenia sam pomogę innemu nowemu użytkownikowi a napewno podziele się spostrzeżeniami.


Pozdrowienia dla Ciębie i innych "forumowiczów"

step.tom

qooba
13-06-2005, 14:57
nie oto chodzi. Informacje o odległości podają obiektywy Nikkor z oznaczeniem D lub G. W tej cej cenie nie znajdziesz nic innego Nikkora o tym zakresie ogniskowych. Możesz kupić Tamrona, Sigmę, Tokinę a one tego nie podają.

bzdury waść pleciesz!
jest mnóstwo obiektywów firm niezależnych, które informację o odległości do wyostrzonego obiektu podają!
moja sigma 24-70HF na przykład to robi bez problemu, ma tak jak nikkory dużą literkę D w nazwie...

pozdrawiam, kuba

ps. a wracając do tematu wyboru obiektywów, to za małą kasę wg mnie tylko zestaw promocyjny D70 + 18-70 + 70-300. Jak nazbierasz tyle samo kasy ile wydasz na ten zestaw, to zacznij przymierzać się do zmiany szkieł ;)

trigger
13-06-2005, 19:05
nie oto chodzi. Informacje o odległości podają obiektywy Nikkor z oznaczeniem D lub G. W tej cej cenie nie znajdziesz nic innego Nikkora o tym zakresie ogniskowych. Możesz kupić Tamrona, Sigmę, Tokinę a one tego nie podają.

bzdury waść pleciesz!
jest mnóstwo obiektywów firm niezależnych, które informację o odległości do wyostrzonego obiektu podają!
moja sigma 24-70HF na przykład to robi bez problemu, ma tak jak nikkory dużą literkę D w nazwie...



A jeśli mogę spytać, to jak to sprawdzić, ewentualnie na jakiej podstawie tak twierdzisz? Bo o tym nie wiedziałem i z chęcią się dowiem. Sama literka D w nazwie to chyba nic jeszcze nie znaczy? No i najważniejsze, czy działa i-TTL oraz pomiar 3D?

gmoszkow
13-06-2005, 19:24
step.tom

No więc ja poradzę Ci inaczej.

1. Zupełnie nie zgadzam się z triggerem, że różnicy między 24 a 18 nie ma, jest i to duża. Jeśli robisz zdjęcia w pomieszczeniach takich jak pokój to musisz mieć 18-70 - najlepiej jeszcze szerzej, ale to może jako drugi obiektyw.
2. 18-70 to porządne szkło i nic lepszego w tej cenie nie dostaniesz.
3. 70-300 G to tanie szkło, które pozwala zrobić dobre zdjęcie, ale nie oczekuj brzytwy bo w tej cenie jej nie dostaniesz.
4. Jeśli chcesz mieć coś takiego jak 70-300 to bez sensu jest brać 24-120, bo dublujesz połowę zakresu dwoma przeciętnymi szkłami.

Jeśli masz mało kasy to:

1. Kit 18-70 (około 1100 pln)
2. 70-300 G (około 500 pln)

na początek to świat i ludzie

Jeśli masz więcej kasy to:

1. 28-75/2,8 Tamrona lub podobną Tokinę też 2,8 (około 1300)
2. Tokina 12-24/4 (około 1800)
3. Sigma HSM 70-200 (około 2800-3000) lub Nikkor 80-200 (około 3200)

Jeśli masz bardzo dużo kasy to

1. 17-55/2,8 AFS Nikona (około 5000)
2. Tokina 12-24/4 - lub coś podobnego - to są nowe obiektywy i niewiele o nich wiadomo jeszcze (około 1800 do 2000)
3. 70-200/2,8 VR Nikona (około 7000)

Sam muszisz sobie odpowiedzieć jaki zakres iloma obioektywami chcesz pokryć.

Pozdrawiam

Grzegorzz

step.tom
13-06-2005, 21:37
Witaj Grzegorzz.

Dzięki za odzew. Te podane przez Ciebie opcje bardzo realnie wskazują mi wybór szkieł do D 70. Mam tylko pytanie do Ciebie jako użytkownika obiektywów i Sigmy i Tamrona. Czy to co napisał Trigrer odnośnie brakow odczytów z tych szkieł jest faktem czy brakiem znajomości tematu cytat poniżej : :?:



nie oto chodzi. Informacje o odległości podają obiektywy Nikkor z oznaczeniem D lub G. W tej cej cenie nie znajdziesz nic innego Nikkora o tym zakresie ogniskowych. Możesz kupić Tamrona, Sigmę, Tokinę a one tego nie podają.

Proszę Cie przy okazji o odpowiedź na może banalne pytanie ale czy D-70 posiada opcję podglądu głębi ostrości ? ( nie mogłem o tym nigdzie doczytać )



step.tom

pooley
13-06-2005, 21:44
Proszę Cie przy okazji o odpowiedź na może banalne pytanie ale czy D-70 posiada opcję podglądu głębi ostrości ?step.tom

tak ma...

gmoszkow
13-06-2005, 23:17
Mam tylko pytanie do Ciebie jako użytkownika obiektywów i Sigmy i Tamrona.

Nowsze modele Tamrona, Sigmy, Tokiny przekazują informację o odległości do body i nie jest prawdą, że robią to tylko i wyłącznie obiektywy Nikonowskie.

Choć w przypadku nikkorów to zawsze oznaczenie D lub G na to wskazuje w przypadku niezależnych producentów to nie ma jednoznacznego oznaczenia.

Jeśli zaś chodzi o drugie Twoje pytanie to D70 ma podgląd głębi ostrości, ale nie obiecuj sobie po tym za wiele bo wizjer D70 jest mały i ciemny, więc naprawdę to niewiele widać i raczej doświadczenie ci będzie mówić o głębi którą uzyskasz niż to co zobaczysz przez wizjer.

Pozdrawiam

Grzegorz

step.tom
13-06-2005, 23:49
Nowsze modele Tamrona, Sigmy, Tokiny przekazują informację o odległości do body i nie jest prawdą, że robią to tylko i wyłącznie obiektywy Nikonowskie.

Czy te modele obiektywów które wymieniłeś dla " wiekszej kasy"

1. 28-75/2,8 Tamrona lub podobną Tokinę też 2,8 (około 1300)
2. Tokina 12-24/4 (około 1800)
3. Sigma HSM 70-200 (około 2800-3000) lub Nikkor 80-200 (około 3200)

przekazują wszystkie dane do body bez względu na oznaczenia literowe czy mam szukać konkretnych modeli z oznaczeniem literowym np. G,D czy inne?

gmoszkow
14-06-2005, 00:38
Tamron i Sigma na 100% bo mam i wiem.

Jeśli zaś chodzi o szeroką tokinę to nie wiem, bo jej nie miałem w rękach jeszcze, ale idę się założyć, że przekazuje.

A tak w ogóle to tym przekazywaniem odległości do Body to się tak za bardzo nie przejmuj i też nie oczekuj zbyt wiele. Owszem na automacie potrzebne, ale prawda jest taka, że funkcja 3D działa tylko jak masz lampę na aparacie i na dodatek palnik na wprost, a to nie są najpiękniejsze ujęcia.

Błysk wypełniający - owszem tu jest to wygodne, ale nie jest niezbędne.

Trzeba pamiętać, że większość funkcji automatycznych raczej ogranicza fotografa niż go rozwija. Ja po roku posiadania D70 z SB 800 większość fotek robię na Manualu zarówno na body jak i na lampie. Może to ja jestem jakiś dziwny, ale czuję, że mam większą kontrolę i lepiej czuję to co zobaczę na monitorze po ściągnięciu fotek z karty.

Pozdrawiam

Grzegorz

ALF
14-06-2005, 00:45
mam/miałem 4 sigmy: 24; 400; 24-70; 70-300 i wszystkie podawały, co można sprawdzić podpinając lampę i ustawiając matrixa (bez D by go nie było)...

darsedz
14-06-2005, 08:35
Mam Tokiny 20-35 i 28-70 - one też przekazują odleglość, choć wcale najnowszymi konstrukacjami nie są

qooba
14-06-2005, 10:02
mam/miałem 4 sigmy: 24; 400; 24-70; 70-300 i wszystkie podawały, co można sprawdzić podpinając lampę i ustawiając matrixa (bez D by go nie było)...

matrix będzie nawet bez D drogi guru od F70 ;)
bez podania odległości nie będzie zaś "3D matrix balanced fill flash"
idę o zakład! pieknie to tłumaczy instrukcja F70 ;)

ALF
14-06-2005, 10:54
qooba, masz rację...napisałem skrótem myślowym :wink: na moim metzu jest to symbol kopertki...