PDA

Zobacz pełną wersję : Prosba o wytłumaczenie



awedpk
14-12-2011, 13:33
Witam,

Na wstepie powiem że jestem laikiem w tych sprawach i po przeczytaniu chyba ze stu postów wciąż tego nie rozumiem więc proszę o wytłumaczenie.

Moje pytanie:

Czy zdjęcie żrodłowe 4113x2733px (34.8cmx23cm), po powiekszeniu do druku na ploterze do rozmiaru 507cm x 270cm w 72 dpi będzie mialo taką sama jakośc jak to samo zdjęcie w 300dpi w tych samych rozmiarach. Obydwa zdjęcia będą wydrukowane na tej samej maszynie. Dodatkowo podam że ploter ma roboczą wartość 600-720dpi.

Z góry dzieki z pomoc.

Piotrek 77
14-12-2011, 18:13
dpi to najprościej mowiąc liczba plamek przypadających na cal.
Więc reasumując obraz w 70 dpi składac się bedzie z większych kropek (dużo większych) niż w 300 dpi.
jakościowo lepszy jest ten co ma więcej DPI

Grzybu
14-12-2011, 18:29
dpi to najprościej mowiąc liczba plamek przypadających na cal.
Więc reasumując obraz w 70 dpi składac się bedzie z większych kropek (dużo większych) niż w 300 dpi.
jakościowo lepszy jest ten co ma więcej DPI
Ale kolega zapomniał, że żeby z 4113 pix zrobić 5m przy 300 dpi to trzeba obrazek ostro powiększać. Przy 72dpi konieczność powiększenia będzie mniejsza. Inna sprawa, to to, że przy takich powiększeniach używanie 300 dpi jest totalnie bez sensu.

l77
14-12-2011, 19:36
Jakość będzie dobra o ile zdjęcie 5x2 m nie będziesz próbował oglądać z odległości 20 cm. Jeśli zdjęcie o wymiarach kilka metrów na kilka metrów miałoby być robione w 300 dpi to plik wynikowy wazy łby pierdylion Gb co oczywiście czyniło by go bezużytecznym. Jeśli Pan Drukarz zna się na robocie to nic nie bój, będzie dobrze. Staniesz sobie min. 3 m od swojego dzieła i będziesz podziwiał i podziwiał.

Piotrek 77
15-12-2011, 19:08
ale kolega pytał o róznice między 70 a 300dpi.

Czym lepsza jakość to tym wiecej DPI.

Oczywiście dla niego wystarczy 70dpi