Zobacz pełną wersję : D300 vs bezlusterkowiec
Witam
Mam teraz D300 jednak nie zawsze jest potrzeba i chęć noszenia go ze sobą a szczególnie na wypady rodzinne itp. Dlatego zastanawiam się nad kupnem któregoś bezlusterkowca proszę o poradę .który ?(oczywiście D300 zostaje)
Jednak priorytetem jest dla mnie jakość końcowa zdjęcia i pod tym katem oczekuje podpowiedzi czy w ogóle można osiągnąć jakość porównywalną do D300 z tych aparatów .
ja takie sytuacje ogarniam nikonem P7000
Fajny aparacik . też się nad nim zastanawiam jednak porównywałem je na dpreview i widać różnicę w szczegółach .
Jeżeli możesz mi podesłać 2 zdjęcia w rożnych warunkach oświetleniowych to będę wdzieczny .
Ma być wizjer wbudowany? I jakie obiektywy do aparatu Ci potrzebne?
Ze swojej strony zaproponuję Panasonica GH2. Na DPR możesz ściągnąć RAWy i sobie porównać -moim zdaniem jeśli chodzi o poziom szumów to GH2 wypada chyba nawet delikatnie lepiej (zwłaszcza po zeskalowaniu z 16 do 12Mpix).
Aparat ma bardzo szybki AF, odpada problem FF/BF, bo realizowany jest po kontraście na matrycy. Całkiem przyzwoity wizjer, niezłe szkła. Kapitalne filmy -oczywiście jeśli to ma dla Ciebie jakieś znaczenie.
Witam
Mam teraz D300 jednak nie zawsze jest potrzeba i chęć noszenia go ze sobą a szczególnie na wypady rodzinne itp. Dlatego zastanawiam się nad kupnem któregoś bezlusterkowca proszę o poradę .który ?(oczywiście D300 zostaje)
Jednak priorytetem jest dla mnie jakość końcowa zdjęcia i pod tym katem oczekuje podpowiedzi czy w ogóle można osiągnąć jakość porównywalną do D300 z tych aparatów .
polecam wątek o samsungu nx100 na forum (http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=158308)
Tak wizjer musi być .Obiektywy typowo spacerowe krajobraz i portret.
A, ja zaproponuję Nikosia d3100/d5100 dwa małe body lub d7000 - jakość w cenie z podpiętym 35mm f/1.8 :)
Tak wizjer musi być .Obiektywy typowo spacerowe krajobraz i portret.
Czyli, panasoniki G1, G2, G3, GH1, GH2, samsungi NX5 lub NX10, sony NEX7 i zapowiadany samsung NX20. Ja mam NX10 plus 18-55 mm; 50-200 mm. Jestem zadowolony. Mogę podesłać fotki.
z Nikosia d3100/d5100 dwa małe body lub d7000 rezygnuje nie chce następnej lustrzanki tylko trochę mniejsze a obiektywy takie same .
NX100 warty zastanowienia , ale dalej męczy mnie pytanie co z jakością zdjęć z tego aparatu do D300 .
Czyli, panasoniki G1, G2, G3, GH1, GH2, samsungi NX5 lub NX10, sony NEX7 i zapowiadany samsung NX20. Ja mam NX10 plus 18-55 mm; 50-200 mm. Jestem zadowolony. Mogę podesłać fotki.
bardzo proszę o próbki
Panas G3! Aktualnie matryca najlepsza w m43 a ten system ma swietne obiektywy, dzieki ktorym obrazek jest conajmniej dobry. W dodatku jak na to co oferuje (swietna matryca, EVf 1.44mpix, dotykowy tilt screen, ultraszybki AF jak w D300, alu obudowa) jest po prostu TANI. Za dwa tysiace mniej wiecej masz kita, do tego za 900zl dokupujesz 45/1.8 Olympusa jako szklo portretowe i gotowe.
Dziękuję za cenne uwagi i propozycje jednak dalej meczy mnie pytanie co z jakością zdjęć .Czy któryś z kolegów ma możliwość(lub miał) porównania zdjęć z proponowanych aparatów zrobionych na samych ustawieniach i warunkach oświetleniowych .
Wejdź na DPR i ściągnij sobie RAWy sceny testowej -dla każdej czułości są do pobrania :-)
Dziękuję za cenne uwagi i propozycje jednak dalej meczy mnie pytanie co z jakością zdjęć .Czy któryś z kolegów ma możliwość(lub miał) porównania zdjęć z proponowanych aparatów zrobionych na samych ustawieniach i warunkach oświetleniowych .
Jak zabieram G3 to nie zabieram dużej puszki, ale tu masz próbkę możliwości z wakacji:
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2011/12/P1000318-1.jpg
źródło (http://www.makuch.eu/banica_2011/content/images/large/P1000318.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2011/12/P1000341-1.jpg
źródło (http://www.makuch.eu/banica_2011/content/images/large/P1000341.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2011/12/P1000817-1.jpg
źródło (http://www.makuch.eu/banica_2011/content/images/large/P1000817.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2011/12/P1000678-1.jpg
źródło (http://www.makuch.eu/banica_2011_gear/content/images/large/P1000678.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2011/12/P1000843-1.jpg
źródło (http://www.makuch.eu/banica_2011/content/images/large/P1000843.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2011/12/P1000975-1.jpg
źródło (http://www.makuch.eu/banica_2011/content/images/large/P1000975.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2011/12/P1000956-1.jpg
źródło (http://www.makuch.eu/banica_2011/content/images/large/P1000956.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2011/12/P1000973-1.jpg
źródło (http://www.makuch.eu/banica_2011/content/images/large/P1000973.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2011/12/P1000986-1.jpg
źródło (http://www.makuch.eu/banica_2011/content/images/large/P1000986.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2011/12/P1010070-1.jpg
źródło (http://www.makuch.eu/banica_2011/content/images/large/P1010070.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2011/12/P1000716-1.jpg
źródło (http://www.makuch.eu/banica_2011/content/images/large/P1000716.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2011/12/P1010039-1.jpg
źródło (http://www.makuch.eu/banica_2011/content/images/large/P1010039.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2011/12/P1010043-1.jpg
źródło (http://www.makuch.eu/banica_2011/content/images/large/P1010043.jpg)
wg mnie daje sobe nieźle radę :D
MariuszJ
13-12-2011, 11:05
Piter, bardzo ładne, szczególnie na tym cholernym przedzimiu :/
Co dokręcasz do G3?
mateo912
13-12-2011, 11:23
Jak zabieram G3 to nie zabieram dużej puszki, ale tu masz próbkę możliwości z wakacji:
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2011/12/P1000956-1.jpg
źródło (http://www.makuch.eu/banica_2011/content/images/large/P1000956.jpg)
wg mnie daje sobe nieźle radę :D
to są buty?:D Czy rękawiczki na nogi?:D
Piter, bardzo ładne, szczególnie na tym cholernym przedzimiu :/
Co dokręcasz do G3?
Dzięki! Do tych zdjęć używałem w zasadzie dwóch szkiełek: Panas 100-300 (także do motylka na pierwszej fotce) oraz do szerokich ujęć Olympusa 9-18. Poza tym "jaszczurka" jest z PanaLeica 45/2.8 marco, ale sprzedałem to szkło z uwagi na ograniczoną uniwersalność i w to miejsce zakupiłem ze 2 miesiące temu Oly 45/1.8 i jestem bardzo zadowolony z tego szkła (szczególnie, że kosztowało poniżej 1kPLN). Miałem też jakiś czas słynne szkło 20/1.7 Panasonica, ale jakoś mnie nie powaliło, więc sprzedałem i zbieram na 25/1.4 PanaLeica.
to są buty?:D Czy rękawiczki na nogi?:D
To są rewelacyjne buto-rękawiczki ;) a zwą się VIBRAM Five Fingers KSO Trek, polecam, ale to zupełny offtopic.
faktycznie jakość wystarczająca a ta jaszczura jest super . dziękuje za próbki teraz muszę się z tym "przespać". Biorę jeszcze pod uwagę nex5 lub 7 ale tu cena trochę wysoka i mniejszy wybór obiektywów do nex-a w porównaniu do panasonica .
NEX-5N da Ci jakość obrazu taką jak z D7000. Filmy też ma super :-) Niestety naleśnik 16/2.8 nie jest już tak rewelacyjny (ostry w centrum kadru -brzegi kiepskie, nawet po domknięciu do f8 nie ma rewelacji).
Dokladnie, popatrz na kolory, szczegoly, jaszczura pokazuje co potrafi G3... nie ma lipy ;) a co wazne szkiel masz wszelkich pod dostatkiem!
No i powoli okazuje się, że w poszukiwaniu lekkości, poręczności i aparatu-na-zawsze-przy-sobie dorobiliśmy się torby z mniejszym body (mniejszym od d300) i całkiem niemałej kolekcji szkieł na różne okazje. A torba nadal ...okazuje się...niekompletna;)
O to chodziło?
MariuszJ
13-12-2011, 21:18
No i powoli okazuje się, że w poszukiwaniu lekkości, poręczności i aparatu-na-zawsze-przy-sobie dorobiliśmy się torby z mniejszym body (mniejszym od d300) i całkiem niemałej kolekcji szkieł na różne okazje. A torba nadal ...okazuje się...niekompletna;)
O to chodziło?
Zawsze możesz powiedzieć gdzieś "stop". Ale masz dużo racji - ja staram się jak mogę nie budować kolejnych kolekcji rupieci a one same się budują :) Słabiak ze mnie.
E tam zaraz pelno szkiel, 45/1.8 i 9-18 waza razem mniej niz 50/1.4G. Wystarcza dwa szkielka i jest cool.
MariuszJ
13-12-2011, 22:25
E tam zaraz pelno szkiel, 45/1.8 i 9-18 waza razem mniej niz 50/1.4G. Wystarcza dwa szkielka i jest cool.
Ja buduję w mózgownicy plan maksimum do nexa: 16 + 50. I ani kroku dalej :)
.
.
.
.
.
no może jeszcze konwerter do Nikon-F :D
no może jeszcze konwerter do Nikon-F :D
Polecam, fajnie się używa np z Nikkorem 180 2.8 ;-)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img850.imageshack.us/img850/1443/5n2.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img853.imageshack.us/img853/6307/5n1b.jpg)
MariuszJ
13-12-2011, 22:36
Polecam
W ogóle nie widzę tego postu.
Czy ktoś może go usunąć?
;)
Polecam, fajnie się używa np z Nikkorem 180 2.8 ;-)
Szkło takich gabarytów "fajnie" na NEX? Fajny to może jest obrazek, ale wolałbym już zabrać takiego D300 jako puszeczkę do tej tuby ;)
MariuszJ
13-12-2011, 22:45
Szkło takich gabarytów "fajnie" na NEX? Fajny to może jest obrazek, ale wolałbym już zabrać takiego D300 jako puszeczkę do tej tuby ;)
Dziękuje za schłodzenie Piter, bo już się niezdrowo podnieciłem :D
No w kieszeń nie wchodzi, ale i tak fajnie wygląda. Zresztą w razie czego z 35 1.8 można się pobawić -to do kieszeni w kurtce wejdzie ;-)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img42.imageshack.us/img42/4507/5n4a.jpg)
A jak się łatwo ostrzy -peaking i powiększenie kadru, cyk i gotowe :-)
A jak się chce zrobić wrażenie w towarzystwie to się podpina 14-24.....
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img443.imageshack.us/img443/5314/d3c3255f.jpg)
.... i mówi: zobaczcie jakie fajny obiektyw podpiąłem do telefonu :-)
Polecam, fajnie się używa np z Nikkorem 180 2.8 ;-)
Jakim masz procent trafionych zdjęć na pełnej dziurze? Pytam z ciekawości, bo kiedyś (krótko) bawiłem się GF2 z tym samym szkłem i rezultaty były dosyć mizerne. A ergonomia, a właściwie jej brak stawił, że cały ten chłam poszedł do ludzi. Poza 180/2.8 oczywiście :mrgreen:
superkomornik
13-12-2011, 22:52
Po co usuwać posty jak można polecić :)
Bo mogę do niego podłączyć Nikkora 50/1.8G
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img843.imageshack.us/img843/8361/dsc00034uj.jpg)
Czy tez Tamrona 28-75 z pierścieniami
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img11.imageshack.us/img11/882/dsc00055dy.jpg)
A 180 to naprawdę mały pikuś, kompaktowe szkło. Spróbujcie podziałać na czymś takim ;)
http://img15.imageshack.us/img15/8900/20111205131139.jpg
Jakim masz procent trafionych zdjęć na pełnej dziurze? Pytam z ciekawości, bo kiedyś (krótko) bawiłem się GF2 z tym samym szkłem i rezultaty były dosyć mizerne. A ergonomia, a właściwie jej brak stawił, że cały ten chłam poszedł do ludzi. Poza 180/2.8 oczywiście :mrgreen:
Właściwie to dotychczas 100% -oczywiście jak jest pod słońce to szybkość oceny czy na LCD jest ostro, dramatycznie spada...... ale ten peaking bardzo pomaga. Zwłaszcza jeśli kadrujemy tak, że widać całą postać, wtedy mamy na podłożu pięknie widoczny rozkład GO.
A co do ergonomii -cóż leży i kwiczy. Jednak jak się ma tylko 18-55 i 16 to przymyka się oko na ergonomie. Poza tym jest wyzwanie, można się sprawdzić ;-)
MariuszJ
13-12-2011, 23:05
Peaking na długich ogniskowych właściwie nie zawodzi.
Gorzej z szerokimi szkłami - obawiam się że np. z Sigmą 20/1.8 mogło by być mocno nieciekawie.
Poza tym jest wyzwanie, można się sprawdzić ;-)
Dzięki za szczegóły.
Niestety dochodzę do wniosku, że nie sprawdziłem się z GF2 ;)
Może kiedyś jeszcze spróbuję...
Peaking na długich ogniskowych właściwie nie zawodzi.
Gorzej z szerokimi szkłami - obawiam się że np. z Sigmą 20/1.8 mogło by być mocno nieciekawie.
Ciekawe. Nie jestem pewien, czy zrozumiałem.
Mnie raczej ustawianie ostrości na "wyciągniętych rączkach" z tele sprawiało kłopot prze dłuższej zabawie.
Z GF2 nie jest tak lekko, bo nie ma peakingu i ma słabszy LCD -zdecydowanie trudniej się ostrzy. W przypadku GH2 jest łatwiej, bo ma całkiem przyzwoity wizjer EVF -bawiłem się tym aparatem z szkłami M39 (Jupiter-8 50/2), M42 (Helios 58/2, Heslios 85 1.5) i było całkiem ok, większość zdjęć ostra.
GH2 + Helios 58/2
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img198.imageshack.us/img198/368/gh22u.jpg)
GH2 + Jupiter-8 50/2
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img545.imageshack.us/img545/5820/gh24.jpg)
MariuszJ
13-12-2011, 23:16
Ciekawe. Nie jestem pewien, czy zrozumiałem.
Mnie raczej ustawianie ostrości na "wyciągniętych rączkach" z tele sprawiało kłopot prze dłuższej zabawie.
Nie chodzi o ergonomię, tylko o krzywą zmiany ostre/nieostre.
Przy małej głębi ostrości peaking daje Ci niezmiernie precyzyjny obraz punktów o najwyższym kontraście, pokrywający się zwykle w 100% z tematem kadru.
Przy szerokim kącie rozlewa się po dużo szerszym obszarze, niezwiązanym z tematem, często łapie też przypadkowe punkty o dużej różnicy luminancji. Te punkty w kadrze z jasnego tele topią się w bokehu.
Pooglądałem sobie kilka przykładów peaking'u na YT. Wygląda to ciekawie. Rzeczywiście postęp w porównaniu z moim starym Panasem. Dzięki za oświecenie.
Tylko po co do tych szkiel nosic NEXa, caly czas to mnie zastanawia. Jak nosze 3kg szkla to puszka juz mnie nie rusza. Chidzi o to, zeby szklo bylo ostre i male, i tu wlasnie m43 moim zdaniem ma przewage. Szkielka lekkie, a ostre, szybkie... oczywiscie trzeba je nabyc, ale to inny temat :/
A czy ja napisałem, że je cały czas noszę ? :-)
Do NEXa mam podczepiony przez większość czasu SEL 16/2.8 i to mi wystarczy. Resztę wartych coś gratów mam w plecaku -na plecach...... mieszkam w okolicy, w której nie warto zostawiać w domu czegoś czym zarabia się na chleb.
Jednak jak mam ochotę zrobić fotkę NEXem z odpowiednio dużą ogniskową i małą GO, bo akurat D3 mnie nudzi, to podpinam N180 2.8 albo S85 1.4. Bo mogę. Mam możliwość wyboru.
superkomornik
14-12-2011, 01:55
Odpowiedz jest oczywista. Mając już jakieś szkła to czemu nie podpiąć ich do malutkiego body? :)
Zresztą tak jak Fatman jeśli chce lekko i dyskretnie to zakładam 16/2.8. A jak chce konkretny efekt, np filmując, wtedy zakładam duży obiektyw przez przejściówkę. Najważniejsze że mamy wybór :)
Aaaa no własnie -jak chcę się bardziej pobawić w filmowanie to podczepiam coś większego kalibru. Coś przy czym 180 i 14-24 razem wzięte są małe i lekkie. Solidny statyw i szynę (slide kamera) ;-) To jest dopiero upierdliwe w noszeniu ;-)
Lekko i dyskretnie -miałem okazję tak działać w jednym markecie :D NEX-5N + SEL16 2.8 mieści się w rękawie płaszcza :D
Lekko i dyskretnie -miałem okazję tak działać w jednym markecie :D NEX-5N + SEL16 2.8 mieści się w rękawie płaszcza :D
A nie piszczała bramka, jak wychodziłeś? ;)
BTW, do G3 też mam przejściówkę na Nikona, jakby co... szkła w końcu mam ;)
Zwykle piszczy ochrona jak wchodzę do MM albo Saturna -wygląda to tak: "mogę wejść z plecakiem ? prosto z roboty wracam", "oczywiście.... a nie ma pan tam elektroniki prawda ?" -wtedy ja otwieram plecak i mówię "no niestety jest sama elektronika" -i wtedy właśnie ochrona piszczy ;-)
wyrwiflak
15-12-2011, 12:00
Tylko po co do tych szkiel nosic NEXa, caly czas to mnie zastanawia. Jak nosze 3kg szkla to puszka juz mnie nie rusza. Chidzi o to, zeby szklo bylo ostre i male, i tu wlasnie m43 moim zdaniem ma przewage. Szkielka lekkie, a ostre, szybkie... oczywiscie trzeba je nabyc, ale to inny temat :/
Jak się ma np. D90/D300/D300s czyli jakiś korpus z leciwą już matrycą 12mpix to nawet obrazek z NEX5"bezN" potrafi zachwycić. Dlatego czasami wolę podpiąć do NEXa Nikkora i otrzyć ręcznie niż się potem bić z efektami z mojego D90
Jak się ma np. D90/D300/D300s czyli jakiś korpus z leciwą już matrycą 12mpix to nawet obrazek z NEX5"bezN" potrafi zachwycić. Dlatego czasami wolę podpiąć do NEXa Nikkora i otrzyć ręcznie niż się potem bić z efektami z mojego D90
:roll::shock::confused::mrgreen::lol: to ja swoją leciwą matrycę z d300s i d700 (jeszcze starsza!) też powinienem do kosza wrzucić skoro te nexy takie super.. :D Sorry, nie mogłem się powstrzymać.. ;)
wyrwiflak
15-12-2011, 19:44
Jakbyś wyrzucał D700 to podaj adres tego kosza ;)
Ile obrazek z D5100/D7000 (na matryca co NEX5N) jest lepszy od D90/300 to nie tajemnica, oczywiście piszę tu głównie o wysokich czułościach... iso3200 z d90 ma sporo "a fuj" w sobie... przynajmniej w kolorze.
<| MICHAŁ |>
17-12-2011, 23:31
Ja akurat nex'a nie mam, ale tez nie jestem funboy'em nikona
nexy, to rzeczywscie fajne sprzety - co by nie mowic. Ostatnio wpadlem na cos takiego - krotkie porownanie (cale szczescie bez nikona) - ISO12800 (http://www.eoshd.com/content/3802/which-is-best-for-low-light-sony-nex-5n-or-nex-7-and-a77). 5N zdecydowanie wygrywa :)
superkomornik
18-12-2011, 11:58
No cóż, jeśli ktoś mierzy jakość zdjęć wielkością aparatu to.... ;)
Szybkie, niechlujne, bezsensowne (czyt. o kant d*** potłuc) porównanie (surowe zrzuty z lr, foto z nexa pomniejszone do 12mpx):
D700, nikkor 50/1.8G, s 1/1600, f/1.8, iso6400
http://www10.speedyshare.com/file/dDxgA/download/D700-iso6400-1-of-1.jpg
Nex5n, nikkor 35/1.8G, s 1/1600, f/1.8, iso6400
http://www10.speedyshare.com/file/EvzjK/download/nex5n-iso6400-1-of-1.jpg
koniecpolska
18-12-2011, 21:02
Tak wizjer musi być .Obiektywy typowo spacerowe krajobraz i portret.Na początek wybrać obiektywy, potem puszkę (obojętnie w jakim systemie).
Teraz mam NEX-3 z E16 na krajobraz i M42 55mm/1.4 oraz 28mm/2.8 do portretu. Niestety M42 na NEX'ie wyglądają ogórkowato, ale w LM inwestować nie planuję.
Myślę o zamianie na Panasonic GX1 z mZD 12mm/2 i mZD 45mm/1.8
Najmniejszy zestaw Nex
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2011/12/5251213642_750bbd00e2-1.jpg
źródło (http://farm6.static.flickr.com/5087/5251213642_750bbd00e2.jpg)
MariuszJ
20-12-2011, 12:29
Albo nieco większy, ale za to z użyciem czegoś, co i tak mamy.
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img254.imageshack.us/img254/2351/6641.jpg)
wyrwiflak
20-12-2011, 12:58
żeby jeszcze ten 35/1,8 miał większy zakres pierścienia MF...
MariuszJ
20-12-2011, 13:04
żeby jeszcze ten 35/1,8 miał większy zakres pierścienia MF...
Lepiej jest z 85/1.8.
Rozwiązanie Gavina jest o tyle lepsze, że stare dobre manuale zmiatają hipermarketowe konstrukcje jeżeli chodzi o MF. Ale nie ma moim zdaniem sensu kupowanie worka szkieł kolejnego typu do nexa, jeżeli jakieś już mamy. Trzeba zutylizować... a co do trafiania z MF z peakingiem, to zaryzykuje tezę, że wcale nie musi być gorzej niż z amatorskiej lustrzanki z AF po podpięciu stałki.
Potwierdzam, działa to naprawdę dobrze. A do nexa starczy naleśnikowo E 16mm i taki Hexanon 40mm i jest lekko i jasno.
A jak się przymyka przysłonę w szkłach "G" na takim NEXsie. Jest to możliwe?
MariuszJ
20-12-2011, 15:01
A jak się przymyka przysłonę w szkłach "G" na takim NEXsie. Jest to możliwe?
Kupujesz nieco droższy adapter, z pierścieniem i popychaczem. Taki właśnie jak na moim poprzednim zdjęciu.
Autoportret sprzed godziny z lekko domkniętego (oczywiście ile dokładnie się nie dowiesz) 50/1.4g:
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img528.imageshack.us/img528/8974/00275v.jpg)
<| MICHAŁ |>
20-12-2011, 18:37
dzisiaj bylem w saturnie - 5n+18-55 za 2499
chwile sie pobawilem - zarabisty jest - fajnie lezy w dloni. Moze to malo istotne, ale obrazki wyswietlane na lcd sa conajmniej swietne - takie zywe i wyrazne...
w perspektywie bardzo rychlej sprzedazy d700 wcale nie jestem pewien czy nie kupie 5n zamiast standardowego lustra... typu d5100 czy d3100
5N sobie radzi -obrazek jak dla mnie taki sam jak z D7000:
iso 3200 (RAW na defaultowych ustawieniach w ACR)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img690.imageshack.us/img690/350/d7000c1.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img339.imageshack.us/img339/1889/d7000c2.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img51.imageshack.us/img51/1306/nex5nc1.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img708.imageshack.us/img708/94/nex5nc2.jpg)
<| MICHAŁ |>
20-12-2011, 18:48
widzialem Twoje testy wczesniej - robia wrazenie, podobnie jak test spod tego linku, ktory wrzucalem wczesniej ISO12800 (http://www.eoshd.com/content/3802/which-is-best-for-low-light-sony-nex-5n-or-nex-7-and-a77)
MariuszJ
20-12-2011, 18:49
dzisiaj bylem w saturnie - 5n+18-55 za 2499
chwile sie pobawilem - zarabisty jest - fajnie lezy w dloni. Moze to malo istotne, ale obrazki wyswietlane na lcd sa conajmniej swietne - takie zywe i wyrazne...
w perspektywie bardzo rychlej sprzedazy d700 wcale nie jestem pewien czy nie kupie 5n zamiast standardowego lustra... typu d5100 czy d3100
Mikie, pędź do MM, 2349 zł z 18-55, w tej chwili najlepsza cena z 10 dniowym okresem na wypróbowanie. Przez chwilę był EuroRTVAGD za dumpingowe 2319 zł, ale to już historia. Jeżeli interesuje Cię dual-kit (18-55 i naleśnik) najlepsza cena w Fotojokerze - 2888 zł.
Od czasu jak kupiłem swojego, natężenie 5N w moim otoczeniu wzrosło wielokrotnie... ;) Nie da się ukryć, napędzałem ten trynd.
Jeżeli chcesz z samym naleśnikiem, operacja jest bardziej skomplikowana. Proponuję pogadać ze sklepem rtvzew na Allegro.
O ile się nie mylę w FJ aktualnie do każdego NEXa dają SDHC 32GB za 1 zł.
<| MICHAŁ |>
20-12-2011, 19:15
chcialbym, ale w czwartek przychodzi sw mikolaj w postaci glazurnika, ktory wyszarpie worek kasy za ukladanie plytek :(
cale szczescie tym sposobem bede go mial z bani i wtedy jest szansa na zakup - moze jeszce sie zalapie na te, a moze na posezonowe (poswiateczne) wyprzedaze :)
Żona powiedziała "chcesz aparat to połóż glazurę w łazience. W taki sposób kupiłem D50 :) Na D300 zarobiłem poczciwą D50tką.
Ja to mam jednak niesamowicie kochaną żonę :-) Ostatnio było tak -ja: "wiesz, byłem w sklepie foto i mają taki fajny aparat w dobrej cenie" , moje szczęście: "no to jedź i kup".
Skarb............ prawdziwy skarb :-)
No, ale OT robię.....
<| MICHAŁ |>
21-12-2011, 00:11
jasne :)
gdybym to ja mial klasc moja wprawna reka i wrodzonymi zdolnosciami manualnymi, to bym pewnie kolo emertury skonczyl :D
Ja to mam jednak niesamowicie kochaną żonę :-) Ostatnio było tak -ja: "wiesz, byłem w sklepie foto i mają taki fajny aparat w dobrej cenie" , moje szczęście: "no to jedź i kup".
moja mi zawsze mowila, zebym jej dupy *******ami nie zawracal... wiec kupowalem co tam mi sie podobalo
teraz niestety budowa mi pochlania wplywy :(
wyrwiflak
21-12-2011, 12:00
dzisiaj bylem w saturnie - 5n+18-55 za 2499
chwile sie pobawilem - zarabisty jest - fajnie lezy w dloni. Moze to malo istotne, ale obrazki wyswietlane na lcd sa conajmniej swietne - takie zywe i wyrazne...
w perspektywie bardzo rychlej sprzedazy d700 wcale nie jestem pewien czy nie kupie 5n zamiast standardowego lustra... typu d5100 czy d3100
Jednak mimo wszystko sam nex chyba jednak się nie sprawdzi... Najlepiej jest mieć i nexa i lustro, a taki D5100 ma przecież tą samą matrycę do 5n i D7000. Chociaż na obecną chwilę mocno się przyglądam D3100 i bardzo mi się podoba :) (ta sama matryca co w nexie3/5bezN)
MariuszJ
21-12-2011, 12:31
Jednak mimo wszystko sam nex chyba jednak się nie sprawdzi... Najlepiej jest mieć i nexa i lustro, a taki D5100 ma przecież tą samą matrycę do 5n i D7000. Chociaż na obecną chwilę mocno się przyglądam D3100 i bardzo mi się podoba :) (ta sama matryca co w nexie3/5bezN)
Nie bardzo rozumiem. Co Ci daje amatorski dslr crop względem nexa/sams/u43 oprócz kłopotów z trafieniem gdziekolwiek jasną stałką?
koniecpolska
21-12-2011, 13:35
Jednak mimo wszystko sam nex chyba jednak się nie sprawdzi... Najlepiej jest mieć i nexa i lustro...Wszystko zależy kto jest użytkownikiem. Do typowo amatorskiego focenia bezlustrowiec nadaje się jak najbardziej, jako jedyny przyrząd.
Dla kogoś, kto utrzymuje się się z fotografii, bezlustrowiec może być niewystarczający z kilku powodów:
- ergonomia użytkowania
- dostępność obiektywów
- dostępność akcesoriów
itp.
Aczkolwiek z biegiem czasu będzie coraz lepiej na korzyść bezlustrowców.
MariuszJ
21-12-2011, 13:54
Dla kogoś, kto utrzymuje się się z fotografii, bezlustrowiec może być niewystarczający z kilku powodów:
- ergonomia użytkowania
- dostępność obiektywów
- dostępność akcesoriów
itp.
Aczkolwiek z biegiem czasu będzie coraz lepiej na korzyść bezlustrowców.
Ale mówimy o zastosowaniach amatorskich.
I w takich dslr entry-level to dla mnie trup bez żadnych specjalnych zalet prócz ciechocinkowego lansu.
Nie bardzo rozumiem. Co Ci daje amatorski dslr crop względem nexa/sams/u43 oprócz kłopotów z trafieniem gdziekolwiek jasną stałką?
Wizjer daje - taki drobiazg ale jednak:)
Daje też większą ilość akcesoriów, większą ilość dobrych szkiełek z AF.
Poza tym nie wiem skąd osąd, że 3100/5100 z jasną stałką ma kłopoty z trafianiem???
Może kiedyś opublikuję swoje zwierzenia w całości... na temat poszukiwania jakości i małych gabarytów oraz kompromisach jakich to wymaga;)
MariuszJ
21-12-2011, 14:13
Wizjer daje - taki drobiazg ale jednak:)
Przyznam że jak zaglądam w te tunele, to się boję... D700 ma kiepski wizjer (w porównaniu np. z F100), ale to co jest w Dxxxx trudno nazwać wizjerem w ogóle...
Daje też większą ilość akcesoriów, większą ilość dobrych szkiełek z AF.
I wszystkie te szkiełka są takie same. Możesz oczywiście podłączyć 17-55 ale myślę że warto już wtedy nie robić sobie wąskiego gardła po stronie aparatu.
Poza tym nie wiem skąd osąd, że 3100/5100 z jasną stałką ma kłopoty z trafianiem???
Z doświadczenia moich znajomych, którym nieopacznie poleciłem stałki. Wychodzenie poza ciemne zoomy często jest przyczyną wielu groźnych chorób...
Może kiedyś opublikuję swoje zwierzenia w całości... na temat poszukiwania jakości i małych gabarytów oraz kompromisach jakich to wymaga;)
Sęk w tym, że rynek się zmienia i bezlusterkowce są coraz mniej kompromisowe - zarówno jeżeli chodzi o jakość, jak i o cenę, jak i o możliwości wyboru.
Dalej D300 z 17-55 czy ekstra tele to wyborne narzędzie profesjonalne. Ale polecać tanich "luszczanek" amatorowi już nie będę, czułbym się trochę nie w porządku wobec tego co widzę :)
A ja po moich własnych doświadczeniach z bezlusterkowcami zdecydowanie wybieram entry dslr - a polegam wyłącznie na swoich doświadczeniach - z niejednym dslr i niejednym evilem.
U mnie jasne stałki śmigają bezproblemowo.
Są jakieś odpowiedniki 35/1.8, 50/1.8, Tamrona 17-50/2.8 czy innych zoomów ze stałym jasnym światłem dla Nexów, Penów czy Samsungów? z tym, że MF mnie nie interesuje....
Realnie - do kupienia za złotówki???
Nie ma. (20/1.7 jest wyjątkiem [właściwie niemożliwym do kupienia realnie] - choć i on obrazuje gorzej niż podane nikkory)
Lepsze jest wrogiem dobrego, ale... lepiej mieć nawet słaby wizjer niż nie mieć go wcale, no ale... czasem dochodzenie do takiego wniosku trochę czasu zajmuje;)
MariuszJ
21-12-2011, 14:31
A ja po moich własnych doświadczeniach z bezlusterkowcami zdecydowanie wybieram entry dslr - a polegam wyłącznie na swoich doświadczeniach - z niejednym dslr i niejednym evilem.
U mnie jasne stałki śmigają bezproblemowo.
Są jakieś odpowiedniki 35/1.8, 50/1.8, Tamrona 17-50/2.8 czy innych zoomów ze stały jasnym światłem dla Nexów, Penów czy Samsungów? z tym, że MF mnie nie interesuje....
Realnie - do kupienia za złotówki???
Nie ma. (20/1.7 jest wyjątkiem [właściwie niemożliwym do kupienia realnie] - choć i on obrazuje gorzej niż podane nikkory)
Lepsze jest wrogiem dobrego, ale... lepiej mieć nawet słaby wizjer niż nie mieć go wcale, no ale... czasem dochodzenie do takiego wniosku trochę czasu zajmuje;)
Rozumiem Twoje argumenty, a przytaczane przez Ciebie fakty nie podlegają dyskusji. Nie lubię jednak zarówno wysiadać w pociągu w biegu, jak i wsiadać do drugiego w ostatniej chwili :)
Dotarłeś do sedna;)!
Każdy powinien podróżować w taki sposób jaki jemu/jej najbardziej odpowiada, zarówno od strony środka transportu jak i współtowarzyszy podróży, czy rozkładu jazdy:)
W świetle powyższego nazywanie jednego systemu trupem i jednoczesne kreowanie innego na "super-novą" jest delikatnie mówiąc nie na miejscu.
Być może moje odczucia nie są dla wielu zrozumiałe, ale chyba wynika to z faktu, że stoję niejako pośrodku między amatorem (takim od zdjęć w niedzielę, na szkolnym występie dzieci i na imieninach u rodziny), a profi, który z definicji żyje z tego co napstryka. Nie jestem ani jednym ani drugim. A czasem... zdarza się być ...
MariuszJ
21-12-2011, 15:07
W świetle powyższego nazywanie jednego systemu trupem i jednoczesne kreowanie innego na "super-novą" jest delikatnie mówiąc nie na miejscu.
Tylko wtedy gdy czytamy fora internetowe inaczej niż zbiór subiektywnych opinii ich uczestników. Zostawiam czytelnikom pełną swobodę czy będą traktować moje wypowiedzi jako po prostu dobre rady wujka czy też coś z głębszym interesem :)
Być może moje odczucia nie są dla wielu zrozumiałe, ale chyba wynika to z faktu, że stoję niejako okrakiem między amatorem (takim od zdjęć w niedzielę, na szkolnym występie dzieci i na imieninach u rodziny), a profi, który z definicji żyje z tego co napstryka. Nie jestem ani jednym ani drugim.
Dla mnie na pewno niezrozumiałe, bo żyję z czegoś zupełnie innego :) Wspólne z forum w mojej robocie jest tylko jedno - tam też lubię robić z siebie idiotę :D
wyrwiflak
21-12-2011, 15:24
Nie bardzo rozumiem. Co Ci daje amatorski dslr crop względem nexa/sams/u43 oprócz kłopotów z trafieniem gdziekolwiek jasną stałką?
To czego na tą chwilę nie daje żadny mirrorless (może poza u43 - ale za jaką cenę...) - dostęp do kompletnej szklarni z autofocusem i błysk odbity z łatwodostepną lampą systemową. Amatorskie puszki pokroju D3100 mają bodajże ten sam AF co mój D90, więc bez rewelacji ale i bez żenady.
MariuszJ
21-12-2011, 15:30
To czego na tą chwilę nie daje żadny mirrorless (może poza u43 - ale za jaką cenę...) - dostęp do kompletnej szklarni z autofocusem i błysk odbity z łatwodostepną lampą systemową. Amatorskie puszki pokroju D3100 mają bodajże ten sam AF co mój D90, więc bez rewelacji ale i bez żenady.
Kompletnej szklarni w sensie ogniskowa, GO i szumy *1.5 względem systemu małoobrazkowego?
Ja tam uważam, że nikonowskim (i nie tylko) cropowym oszukańcom warto dać pstryczka w noc ;)
koniecpolska
21-12-2011, 15:55
Ten kto musi mieć jasne zoomy, tanie obiektywy z AF, szeroki asortyment szkieł i akcesoriów, faktycznie musi się trzymać DSLR'a.
Ten któremu, starczą dwie-trzy stałki (niekoniecznie z AFem) spokojnie może się pożegnać z DSLRem.
Ja mam ekwiwalent 24mm, 40mm oraz 85mm i naprawdę nie tęsknię za zoomem (ale ktoś inny wcale nie musi tak samo odczuwać jak ja). Gdyby jeszcze wszystkie wymienione przeze mnie obiektywy były naleśnikami i nie były ciemniejsze niż 2.8 byłbym wniebowzięty.
MariuszJ
21-12-2011, 16:04
Ten kto musi mieć jasne zoomy, tanie obiektywy z AF, szeroki asortyment szkieł i akcesoriów, faktycznie musi się trzymać DSLR'a.
Lądując wcześniej czy później w małym obrazku.
Ten któremu, starczą dwie-trzy stałki (niekoniecznie z AFem) spokojnie może się pożegnać z DSLRem.
Ja mam ekwiwalent 24mm, 40mm oraz 85mm i naprawdę nie tęsknię za zoomem (ale ktoś inny wcale nie musi tak samo odczuwać jak ja). Gdyby jeszcze wszystkie wymienione przeze mnie obiektywy były naleśnikami i nie były ciemniejsze niż 2.8 byłbym wniebowzięty.
Ja dokupię do nexowej E16 jeszcze E50 na wiosnę i jestem urządzony. Dla jeszcze większych leniwców jest 18-55. Większość użytkowników cropowych entry leveli poprzestaje na tym drugim wariancie.
koniecpolska
21-12-2011, 16:59
Ja dokupię do nexowej E16 jeszcze E50 na wiosnę i jestem urządzony.Ja poza E16 mam M42 28mm/2.8 i 55mm/1.4. O ile chętnie nabył bym jakieś systemowe 30mm/2.8 (Sigma jakiś czas temu stękała o czymś takim) bo więcej pożytku z AF, to przy portretowych 50mm AF jakby mniej potrzebny, może jak się trafi okazja za kilka setek.
Dla jeszcze większych leniwców jest 18-55. Większość użytkowników cropowych entry leveli poprzestaje na tym drugim wariancie.Jak dla mnie jedyny sensowny kit zoom dla bezlustrowców to coś a'la Panasikowy 14-42X.
cholernie spodobał mi się ten soniacz 5n. tylko brakuje mi czegoś jasnego w przedziale 35-50mm, taki odpowiednik 35 f/2.0 lub 50 f/1.4(8) na pełnej klatce. ciemnego zooma nie chce, a 16mm na kropie to i tak trochę za szeroko jak dla mnie, a 24 1.8 sonego jest za droga.
a jak to jest z przejściówkami z innych bagnetów? czy aparat ze wszystkimi obiektywami niesystemowymi (bagnet F, m39 itp) współpracuje równie dobrze (źle), czy jakieś działają lepiej z jakiś względów, a inne gorzej?
MariuszJ
22-12-2011, 00:44
cholernie spodobał mi się ten soniacz 5n. tylko brakuje mi czegoś jasnego w przedziale 35-50mm, taki odpowiednik 35 f/2.0 lub 50 f/1.4(8) na pełnej klatce. ciemnego zooma nie chce, a 16mm na kropie to i tak trochę za szeroko jak dla mnie, a 24 1.8 sonego jest za droga.
a jak to jest z przejściówkami z innych bagnetów? czy aparat ze wszystkimi obiektywami niesystemowymi (bagnet F, m39 itp) współpracuje równie dobrze (źle), czy jakieś działają lepiej z jakiś względów, a inne gorzej?
Wszystko współpracuje dobrze bo odległość bagnetu od matrycy jest najmniejsza ze wszystkich systemów (nie wiem jak u43, ale tu ze względu na potrzebę krycia mniejszej matrycy i tak obiektywy mogą być nieużyteczne). Zero elementów optycznych = zero strat.
Kłopot jest oczywiście z Canonem EF, ze względu na brak mechanicznego sterowania przysłoną. Widziałem adaptery z własną przysłoną, jakoś mi to rozwiązanie śmierdzi... oczywiście pytanie po co komu Canon, jak na rynku jest tyle fajniejszych i tańszych szkieł.
Co do jasnego standardu, to Nikoniarz czy Sonolciarz sobie poradzi z 35/1.8. Trochę kulawa jak to Wyrwiflak zauważył jest precyzja pierścienia w N35DX, ale przy odrobinie wprawy ujdzie. Gavinowy Hexanon wygląda super, węziej jest równie ciekawy 55/1.4 z bagnetem AR Koniki. Z nowszych czy raczej odświeżonych konstrukcji masz pełną ofertę Voigtlandera na lajkowy bagnet.
Niemniej - jak Ci naprawdę zależy na szerokim standardzie - Zeiss 24/1.8 (AF!) z materiału który jest w sieci - jest szkłem bliskim ideału.
Nie wypowiadam się na temat SLR-medżik itp. adaptacjom ultrajasnych obiektywów z kamer telewizyjnych - dopóki nie dotknę.
<| MICHAŁ |>
22-12-2011, 09:16
Mikie, pędź do MM, 2349 zł z 18-55, w tej chwili najlepsza cena z 10 dniowym okresem na wypróbowanie. Przez chwilę był EuroRTVAGD za dumpingowe 2319 zł, ale to już historia. Jeżeli interesuje Cię dual-kit (18-55 i naleśnik) najlepsza cena w Fotojokerze - 2888 zł.
Sony NEX-5NK + 18-55 mm (czarny) (http://www.euro.com.pl/kompakty-z-wymienna-optyka/sony-nex-5nk-18-55mm-czarny.bhtml)
Nocna promocja euro rtv agd
2 299 zł tylko do godziny 9.00
cena w sklepie internetowym
samsung nx100 z kitem normalnie kosztuje 1298,00 zł więc nie wiem o co tyle hałasu ;-) ;-)
<| MICHAŁ |>
22-12-2011, 10:31
w sumie o nic
mialem lodowke samsunga.... ale szybko sie zepsula
MariuszJ
22-12-2011, 10:33
samsung nx100 z kitem normalnie kosztuje 1298,00 zł więc nie wiem o co tyle hałasu ;-) ;-)
To dobra alternatywa, jezeli kogos chwilowo nie stac na nexa. Niestety, brak peakingu skutecznie zabiera najlepsza zabawe. Chyba wolalbym w tej cenie nexa 3, a juz na pewno wyprzedawana stara 5-ke.
Jak ktoś nexa5n poszukuje, bądź "dodatków" do systemu, to tu jest sporo zabawek na sprzedaż - chyba się nie spodobały... ?
http://forum.olympusclub.pl/threads/80534-Sony-NEX-5N-osprzet...?p=773955#post773955
O cenach nic nie powiem, bo się nie znam ;)
koniecpolska
22-12-2011, 11:31
To dobra alternatywa, jezeli kogos chwilowo nie stac na nexa. Niestety, brak peakingu skutecznie zabiera najlepsza zabawe. Chyba wolalbym w tej cenie nexa 3, a juz na pewno wyprzedawana stara 5-ke.U Samsunga lepiej ze szkłami niż u Sonego. Masz naleśniki 20mm/2.8 i 30mm/2.0 za 350-400zł (jako użytkownik NEX'a bardzo ich zazdroszczę użytkownikom NX'a). Jest naleśnik 16mm/2.4 za około 1200zł. W zapowiedzi jest naleśnik 50mm (chyba 1.8 ). I nie potrzebujesz już żadnych pleśniaków, a w związku z tym peakingu). Obecnie do portretu można używać macro 60mm/2.8 (jedyna wada to wysoka cena). Z resztą przy portrecie wszystko robi się na spokojnie, więc i M42 z opcją powiększania kadru można używać.
Co do jasnego ekwiwalentu 35mm ... 50mm w NEX na chwilę obecną to np. OM 24mm/2.0 (lub 2.8 ) ewentualnie OM 28mm/2.0 (lub 2.8 ) - małe i dobre od pełnej dziury. Można też brać podobne z innych systemów np. M42, FD ale większe klocki i przymykać trzeba.
Najbardziej zgrabnie to Voitki LM 28mm/2.0, 35mm/1.2, 35mm/1.4 czy 40mm/1.4 - tylko ta cena. Można też brać szkła od Leica czy Zeiss z bagnetem LM, tu ceny jeszcze lepsze, więc traktujmy to jako lokalny folklor.
Można też używać szkieł Minolty/Sony z bagnetem A i tej prostszej przelotki - AF nie będzie, ale przy kręceniu pierścieniem ostrości samoczynnie uaktywni się powiększenie. Cenowo w miarę, ale wyjdzie z tego ogórek, więc nie wiem czy nie lepiej zamiast NEX kupić coś z serii Axx.
superkomornik
22-12-2011, 11:35
samsung nx100 z kitem normalnie kosztuje 1298,00 zł więc nie wiem o co tyle hałasu ;-) ;-)
O to, że matryca samsunga przy tej z nex5n leży i kwiczy (miałem nx10, mam nexa), nie ma peakingu , filmowanie jest duuuzo gorsze (brak manuala, wyboru klatkażu) , nie można podpiąc szkieł z mocowaniem LM, aparat pracuje znacznie wolniej (af, lag, ogolne wrażenie).
MariuszJ
22-12-2011, 11:40
U Samsunga lepiej ze szkłami niż u Sonego. Masz naleśniki 20mm/2.8 i 30mm/2.0 za 350-400zł (jako użytkownik NEX'a bardzo ich zazdroszczę użytkownikom NX'a). Jest naleśnik 16mm/2.4 za około 1200zł. W zapowiedzi jest naleśnik 50mm (chyba 1.8). I nie potrzebujesz już żadnych pleśniaków, a w związku z tym peakingu). Obecnie do portretu można używać macro 60mm/2.8 (jedyna wada to wysoka cena). Z resztą przy portrecie wszystko robi się na spokojnie, więc i M42 z opcją powiększania kadru można używać.
Nie da się ukryć, że lepiej, mają przemyślany plan budowy systemu i dotrzymują obietnic.
Gdyby nie to, że chwilowo nie myślę o wyrzucaniu lustra (zarówno tego F jak i D) na śmietnik - chyba poczekałbym na NX200 i dookoła niego coś pomieszał. Podobno matryca już nie jest taka "odstająca" ;) Za to cena - niestety tak, i to w drugą stronę względem 5n.
koniecpolska
22-12-2011, 11:46
... chyba poczekałbym na NX200 i dookoła niego coś pomieszał. Podobno matryca już nie jest taka "odstająca" ;) Za to cena - niestety tak, i to w drugą stronę względem 5n.No właśnie ta cena za NX200 :wink:, nie jest już tak atrakcyjna jak NX5/10/100. Ale są za to szkła (jakich nie ma NEX) w atrakcyjnej cenie. Powoli zaczyna mi to wyglądać na zmowę producentów :wink:
MariuszJ
22-12-2011, 12:02
No właśnie ta cena za NX200 :wink:, nie jest już tak atrakcyjna jak NX5/10/100. Ale są za to szkła (jakich nie ma NEX) w atrakcyjnej cenie. Powoli zaczyna mi to wyglądać na zmowę producentów :wink:
Jest jakaś nadzieja na dalsze ruchy cenowo-ryserczowe w związku z nadciągającym bezlusterkowcem Fuji. Ogólnie fajnie że jest co wybrać i o czym pogadać ;)
A o niepokoju świadczą chociażby domniemane ruchy Nikona (24DX), urzekające (wraz z akcją Nikon Łan) swoją rozpaczliwością :D
koniecpolska
22-12-2011, 13:30
Jest jakaś nadzieja na dalsze ruchy cenowo-ryserczowe w związku z nadciągającym bezlusterkowcem Fuji. Ogólnie fajnie że jest co wybrać i o czym pogadać ;)Co do Fuji, to obawiam się, ze pójdzie ono taką samą drogą jak X100, X10 - retro wygląd, mocno ponad przeciętna cena i możliwości podobne do konkurencji. Wszyscy w niszy zwanej "bezlustrowiec" mają swoją własną podniszę ... słowem zmowa producentów.
Najbardziej poważnie podchodzą do sprawy Panasonic i Olympus (bo nic właściwie ich nie powstrzymuje) - efekty widać po ilości różnych klocków do systemu.
Podobnie jest z Samsungiem, ale jest sam więc idzie mu wolniej.
Sony i Nikon wchodzą na pół gwizdka bo nie chcą zaszkodzić swoim dojnym krowom DSLR (SLT).
Ricoh poszedł w super niszę.
Pentax sobie zażartował.
Fuji też niby nic nie ma do stracenia, ale ma zbyt dużo do nadgonienia do P,O, S więc zagra designem i ceną.
<| MICHAŁ |>
22-12-2011, 13:50
ciekawe co pokaze canon, bo musi cos pokazac.
kompakty robil zawsze swietne, a bezlusterkowcom do kompaktow raczej blizej niz dalej :)
Fuji też niby nic nie ma do stracenia, ale ma zbyt dużo do nadgonienia do P,O, S więc zagra designem i ceną.
Chodzą ploty, że Fuji może kupić Olympusa -wtedy bardzo szybko wszystko nadgonią...... kto wie co by się z tego "urodziło" ? Oby coś dobrego dla nas :-)
koniecpolska
22-12-2011, 14:49
ciekawe co pokaze canon, bo musi cos pokazac.
kompakty robil zawsze swietne, a bezlusterkowcom do kompaktow raczej blizej niz dalej :)I w tym cały problem, kompakty dobre, DSLR'y dobre (i ileś tam milionów szkieł do nich na rynku). Wypuszczając bezlustrowca Canon musiałby coś przetrącić - albo kompakty, albo DSLR.
Nikon nie słynął z kompaktów, więc ich bezlustrowiec poszedł w stronę "tradycyjnego kompakta", czyli podobny żart jak Pentax, ale jednak nieco mniejszy :wink:
Co do Olympusa i Fuji, to gdyby Fuji przejęło dział foto Olympusa, to pewnie Fuji wsadziło by swoją matrycę do m4/3, co byłoby z korzyścią dla m4/3 bo nastąpiła by wewnętrzna walka na matryce (czyli szybszy rozwój).
Raczej w aps-c Fuji nie pójdzie, bo szkła m4/3 nie pokryją, a niezależna linia bezlustrowego aps-c była by konkurencją w ramach firmy. Natomiast byłby bodziec w kierunku rozwoju czegoś a'la X100 z matrycą FF lub wręcz czegoś z matrycą FF i wymiennymi szkłami, ale byłoby to drogie, bardzo drogie, tańsze od M9, ale i tak drogie.
Oby coś dobrego dla nas :-)He he ... na jakim Ty świecie żyjesz. Jaka to firma zrobi coś dobrego dla swojego potencjalnego użytkownika? Zanim coś wypuszczą na rynek, to zrobią 1000 analiz i wybiorą to co najlepiej przetrzepie kieszenie klientowi.
Jestem niepoprawnym optymistą :-) Najprawdopodobniej do śmierci.
Na ale jak już dyskutujemy o tym co dla firmy/nas dobre -może jakiś kompromis wypracują ? Dla mnie by było bardzo ważne i fajne, gdyby Fuji (jeśli kupi Olympusa) nie ukatrupiło m4/3 (ja wiem, że pozostanie Panas, jednak to trochę mało), tylko po prostu przejęło ten bagnet i kontynuowało rozwój systemu. Z ich matrycami może być cudnie :-)
koniecpolska
22-12-2011, 15:30
Jestem niepoprawnym optymistą :-)Jesteś po prostu dużym dzieckiem, które cieszy się każdą zabawka :wink: I z takich klientów firmy są najbardziej zadowolone.
Najprawdopodobniej do śmierci.Najprawdopodobniej.
Na ale jak już dyskutujemy o tym co dla firmy/nas dobre -może jakiś kompromis wypracują ? Dla mnie by było bardzo ważne i fajne, gdyby Fuji (jeśli kupi Olympusa) nie ukatrupiło m4/3 (ja wiem, że pozostanie Panas, jednak to trochę mało), tylko po prostu przejęło ten bagnet i kontynuowało rozwój systemu. Z ich matrycami może być cudnie :-)A dlaczego Fuji miałoby zabijać kurę znoszącą złote jaja? No chyba, że te jaja nie są takie złote, ale wtedy po co w ogóle kupować kurę. Zakładam, ze Fuji nie kupi kota (kury) w worku :wink:
Dla zainteresowanych
http://sonyalphanex.blogspot.com/2010/07/sony-nex-5-zeiss-zm-35mm-biogon-lens.html
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.