PDA

Zobacz pełną wersję : czyszczenie



krzysio
11-06-2005, 12:53
kupilem sciereczke tetenal cos tam cos tam... za 20 zlotych. Doczyszczenia uzywam alkocholu izopropylowego. Po wyczyszczeniu tym obiektywu zostaja lekkie smugi. Czy to normalne??

krzysiekk
11-06-2005, 13:03
No nie powinny zostawac smugi ... moze robisz zbyt szybkie ruchy ... niestety nie mam doswiadczenia z izo ...
ale przy czyszczeniu matrycy plynem Hama najlepsze efekty osiagnalem stosujac bardzo powolny ruch.

A moze zostal tluszcz na szkle i on sie rozmazuje.

krzysio
11-06-2005, 13:16
Plyn hammy fajna sprawa ale kosztuje 20 pln za mini buteleczke a ja za 30 mam litr alkocholu.
No zrobilem jak radzisz wolniej i super, smugi zniknely dzieki. Tylko smuga jest w miejscu odrywania sciereczki od obiektywo. Co z tym robisz?

krzysiekk
11-06-2005, 13:46
Plyn hammy fajna sprawa ale kosztuje 20 pln za mini buteleczke a ja za 30 mam litr alkocholu.
No zrobilem jak radzisz wolniej i super, smugi zniknely dzieki. Tylko smuga jest w miejscu odrywania sciereczki od obiektywo. Co z tym robisz?

Niestety - do krawedzi je sprowadz - na to jeszcze patentu nie wymyslilem :-)

Co do ceny - tą buteleczka Hamy to ja moge matryce czyscic kilka lat :-) wiec ... nie stanowi cena.
Sa tez znacznie lepsze niz Hama ... Rowi. Tak zaslyszalem na forum. O tu na przyklad:
http://www.rowi.pl/sklep/index.php?cPath=20&topSsid=0faf6e7853c444423bba587cf797aaf4
Podobno delikatniejsze niz te alkohole, wiec jak brud nie jest jakis zastarzaly, to te plyny sa lepsze.

Ciesze sie ze pomoglem

krzysio
11-06-2005, 14:09
dzieki

Valdek_Tychy
11-06-2005, 15:28
Mam pytanko - gdzie można kupić ów alkohol - podejrzewam,że nie w sklepie alkoholowym i czym różni sie od alkoholu etylowego??

krzysio
11-06-2005, 15:46
Ja go kupilem w chemicznym ale jak ci trzeba to moge odlac bo tego litra nigdy nie spozytkuje (zwlaszcza ze tego chyba nie wolno pic). A rozni sie skladem ale co wiecej to nie wiem.

c2h5oh
12-06-2005, 23:02
Mam pytanko - gdzie można kupić ów alkohol - podejrzewam,że nie w sklepie alkoholowym i czym różni sie od alkoholu etylowego??

Mozna kupic np w polskich odczynnikach chemicznych - nie trzeba zadnych pozwolen, dzialalnosci itp - na paragon i kazdemu. Siedziby maja w wiekszych miastach - pogooglaj a znajdziesz adresy. kosztuje od 14 do ponad 200 zl za litr (zaleznie od czystosci) - ten najtanszy imho zupelnie wystarczajacy jest.

Ryan
12-06-2005, 23:11
pytanie trochę z innej beczki... Jak czyścić Tamrona 90, który nie dość że ma mocno wypukłą przednią soczewkę to jeszcze jest ona umieszczona bardzo głęboko (może dzięki temu się nie zabrudzi, ale pytam na zapas...)

krzysio
12-06-2005, 23:15
ja mam tak z 50 i czyszcze ja tak ze na palec nakladam sciereczke i tre tym zestawem

szymony
13-06-2005, 01:00
Cholera ale Wy wrażliwi jesteście (a może raczej wasze szkła). Od kiedy pamiętam zawsze używałem "rumu na kosciach" i irchy. Irchę jakiś czas temu zastąpiłem miekką ściereczką za 4,50 (kosmiczna technologia dla gospodyń wiejskich). Jedyne rysy jakie mam to na szkle, które z takowymi nabyłem. Mógłbym wam pokazać tak czyszczonego flektogona 35/24 MC przez cirka 20 wiosen, ale niestety ostatnio go sprzedałem.

trigger
30-06-2005, 08:32
Ja właśnie kupiłem ściereczkę do optyki za 6.5 zł i do tego płyn Chemtex 2 za 7.5 zł. Ściereczka miękka super, pryskam troszkę płynu na nią, przecieram szkło, potem do sucha i już. Działa świetnie i tyle. Wcześniej też używałem "chuchów" i woreczka na obiektyw - jest z takiej miękkiej tkaniny :mrgreen: . Co do rysowania się obiektywu i powłok - to pewnie można jak się ktoś uprze, ale tak normalnie to chyba nie ma się czym martwić. W sumie to warto kupić taką siereczkę, co do płynu to może być też alkohol - np. w piersiówce jak ktoś nosi (to na duuuuuże obiektywy) :wink: