PDA

Zobacz pełną wersję : Jaka nawigacja samochodowa pod Automapę?



burz
11-12-2011, 03:33
Chcę kupić nawigację do ok. 350 zł, na której mógłbym zainstalować Automapę. Z czytelnym ekranem 4,3-5 cali i bez tandety, z czułym odbiornikiem GPS. I dobrym serwisem.
Wstępnie wybrałem Modecoma oraz Blowa.
Proszę o opinię użytkowników ww marek... i innych.

jacek dr
11-12-2011, 09:15
witam.
Znajomy kupił Goclewer coś poniżej 200 pln, i jest zadowolony. Nawigacja fabrycznie odblokowana, wkładasz kartę i nic nie musisz kombinowac. To wazne bo czasami sie mozna na tym wyłożyc.

wojtekb1980
11-12-2011, 09:54
Witam. Przez moje ręce przeleciało wiele nawigacji zaczynając od MIO a kończąc na TOMTOM. W obecnej chwili każdemu kto mnie pyta o poradę polecam nawigację polskiej firmy LARK. Pomimo kilku drobnych wad (wykonanie niektórych elementów, dopasowanie obudowy), nawigacja ta charakteryzuje się dobrymi parametrami.
Bardzo doby odbiornik GPS, nie jest zablokowana, odporna na niskie temperatury (porównanie do innych modeli).
O serwisie nie nic nie napiszę, gdyż ani razu moje Larki ani znajomych nie uległy awari na ani po gwarancji.

Rafał_Sz
11-12-2011, 10:01
W ostatnim wydaniu AM jest oparta na nowym sposobie liczenia. Działa szybko nawet na tanim sprzęcie.

Wojteksw
11-12-2011, 19:32
W czerwcu kupiłem Modecoma MX2, jestem bardzo zadowolony . AM chodzi płynnie, bez zawieszeń. Ekran zmienia kolory przy dużym kącie patrzenia, ale jak ustawię w moim kierunku jest dobrze. Urządzenie niedrogie i dobre. Mam jeszcze Asusa A636N, które chodziło bezawaryjnie i nie mogłem się doczekać kiedy się popsuje, tu ekran jest bardziej kontrastowy i mniej podatny na patrzenie z boku, lecz przekątna mniejsza. W Modecomie jest też słabszy uchwyt do szyby, ale pasują wszystkie z serii HR, można wymienić.

Dodam jeszcze, że Modecom ma jeden z najlepszych transmiterów FM stereo, nastawiasz radio na wolnej częstotliwości i taką samą w nawigacji. Jeżeli pojawiają się komunikaty nawigacji w czasie słuchania muzyki z plików zapisanych na karcie pamięci, muzyka zostaje częściowo wyciszona aby komunikaty były słyszalne. Pamiętaj, że inne nawigacje mają transmitery FM mono, żadnej wzmianki o tym w dokumentacji technicznej. Modecom ma odblokowany system, a więc na starcie nic nie kombinujesz.

sebas
11-12-2011, 22:01
Też osobiście mogę polecić Modecoma MX2. Zgadzam się z poprzednikiem co do jego zalet i wad.
Ekran jest kontrastowy, w miarę dobrze widoczny w słońcu. Podobno jeden z lepszych w tej klasie cenowej. No niestety ma kiepskie kąty widzenia góra/dół. Nie przeszkadza to jednak w nawigacji.
AM chodzi płynnie, transmiter działa dobrze. Jest możliwość bezpośredniego wyboru programu nawigacyjnego z poziomu Menu (także autouruchamiania). Wsparcie techniczne ze strony producenta OK. Jest np. nowy firmware wyglądajacy jak iPhone. W tym Menu dostępna jest ikona "Ulubione" pozwalająca na uruchamianie innych programów bezpośrednio z karty czy z pamięci urządzenia (Windows CE 6). Poza tym jest możliwość bezpośredniego wyjścia do Windows (za pomocą ikony).
Co ważne działa przycisk minimalizacji w AutoMapie, nie mam też problemów z połaczeniem Bluetooth (Nokie serii E) i w AutoMapie działa system Traffic, wymieniający dane z serwerem dotyczące korków. Ale tutaj uwaga: niektóre telefony, zwłaszcza z Androidem mogą nie współpracować (to podobno wina, że nie obsługują one DUN).

Goclevera nie polecam, mają podobno kiepsko widoczne w słońcu wyświetlacze. No chyba, że komuś zależy na niskich kosztach (teraz model 5070 jest w Biedronce za 189 zł, to jednak o 100 zł taniej niż Modecom). Ewentualnie Navroad np. Auro, ale tu były problemy z minimalizacją w AutoMapie. Może już to wyeliminowali. No i droższy niż Modecom MX2.

Kordian d70
11-12-2011, 22:38
polecam pentagram nomad.

Testowałem na ni: AM, tom tom-a, IGo, mapa map, garmin, działa praktycznie wszystko.

Pytanie czy chcesz legalne mapy czy piraty.

Jeśli piraty to bierz cokolwiek odblokowanego i zainstaluj sobie co chcesz ;-)

Rafał_Sz
12-12-2011, 16:18
A Tom Tom można kupić "luzem"?

Paweł M
12-12-2011, 16:21
Też osobiście mogę polecić Modecoma MX2.

ja choć korzystam ze starego MIO też mogę polecić Modecom MX2. najważniejsze jest to, że wystarczy wrzucić AM na kartę pamięci i nie trzeba nic odblokowywać od razu się nawi odpala.

Kliku znajomych kupiło i są bardzo zadowoleni

burz
13-12-2011, 01:58
Dzięki za porady.



Pytanie czy chcesz legalne mapy czy piraty.
Jeśli piraty to bierz cokolwiek odblokowanego i zainstaluj sobie co chcesz ;-)

AM legal oczywiście.

Strus
13-12-2011, 11:48
A ja ciut z innej beczki - czy AM jest nadal najlepsza na PL a w Europie przegrywa z TT? Chodzi mi glownie o mapy Wielkiej Brytanii (szczegolnie Anglia i Szkocja).

Mam jakiegos przedpotopowego Binatona, odblokowanego, i jak dotad korzystalem z TT odpalanego z karty pamieci. Ale ze lubie cos zmieniac czasem to pomyslalem o przesiadce.

Mavcio
13-12-2011, 12:06
Co do AutoMapy - polecam wszelakie Larki, AM działa bez najmniejszych problemów.

Co do pytania kolegi wyżej - AM nadal wygrywa z TT w Polsce, w WB nie byłem z nią, ale w Niemczech i Holandii pokrycie jest na bardzo podobnym poziomie - na AM trafiłem gdzie chciałem.



A poza tym - jest to mój pierwszy post więc witam wszystkich serdecznie :) Nie znalazłem tematu z powitaniami więc robię to tutaj :)

Mariusz_007
13-12-2011, 14:11
Ja również polecam Lark'a. Mam model 50.2 od prawie dwóch lat i wszystko śmiga jak należy :)

apex
13-12-2011, 22:18
Ja również polecam Lark. Wcześniej miałem nawigację Blow ale nie przeżyła w torebce żony. Po rozebraniu okazało się, żę ekran trzyma się obudowy tylko na kleju z pistoletu.

Bartek - NinoVeron
14-12-2011, 00:20
Ja również polecam Lark'a. Mam model 50.2 od prawie dwóch lat i wszystko śmiga jak należy :)

dokładnie j/w
mam Larka 50.2 od prawie dwóch lat i zarówno nawigacja jak i Automapa działają bez problemu
mimo, że Lark dwie zimy przeleżał w schowku w aucie

burz
15-12-2011, 22:58
Ja również polecam Lark. Wcześniej miałem nawigację Blow ale nie przeżyła w torebce Żony. Po rozebraniu okazało się, żę ekran trzyma się obudowy tylko na kleju z pistoletu.

hmm, a rozbierałeś Larka?

kasia.driver
31-12-2011, 01:21
Widzę że Lark króluje na forum :) Ja od długiego czasu używam gps (http://eu.mio.com/pl_pl/) Mio i jestem bardzo zadowolona. Wiele typów tej nawigacji może otrzymać darmową aktualizację map :)

Rafał_Sz
31-12-2011, 10:48
Widzę że Lark króluje na forum :) Ja od długiego czasu używam gps (http://eu.mio.com/pl_pl/) Mio i jestem bardzo zadowolona. Wiele typów tej nawigacji może otrzymać darmową aktualizację map :)
Kasiu, i jak tam w tym Mio Ci się pracuje? :mrgreen:

Pawliko
31-12-2011, 14:05
Ja mogę polecić Larka 50.2, korzystam od jakichś 2 lat i jestem mega zadowolony :) Jedyna wada to błyszcząca matryca.

Paweł M
01-01-2012, 01:26
Proponuję ModeComa bezproblemowa instalacja AM, nie trzeba odblokowywać i fajne wykończenie :)

Iwek_22
01-01-2012, 04:35
Kasiu, i jak tam w tym Mio Ci się pracuje? :mrgreen:

Najważniejsze, że jest zadowolona :mrgreen:

waldeka
01-01-2012, 21:44
GoClever 5070 z Biedrońki za całe 189zł daje radę i nic nie trzeba odblokowywać. Działa wersja oryginalna jak i "słodzona":-)

Antonioo
11-01-2012, 12:55
a tak do 600 zł? poradzicie coś? oczywiście pod automapę. . . wliczając ją oczywiście już w cenę :)

z góry dziękuję:)

Rafał_Sz
11-01-2012, 13:47
a tak do 600 zł? poradzicie coś? oczywiście pod automapę. . . wliczając ją oczywiście już w cenę :)

z góry dziękuję:)
Weź jakąkolwiek tanią odblokowaną nawigację 5" - wyjdzie poniżej 400 zł. Automapę przy instalacji przypisuj do karty, nie do urządzenia - swoboda przenoszenia na inne urządzenia.

Ostatnio za punkty wziąłem sobie to http://www.vitay.pl/katalog-Vitay/nagrody/Nawigacja-samochodowa,25.html - samo urządzenie całkiem przyzwoite, ma świetny moduł GPS, jednak mapy MIO to dno. Dzisiaj będę kombinował jak to złamać pod AM. Jak się uda, to spokojnie możesz szukać podobnego urządzenia. :)

miron19j
11-01-2012, 16:24
Ostatnio za punkty wziąłem sobie to http://www.vitay.pl/katalog-Vitay/nagrody/Nawigacja-samochodowa,25.html - samo urządzenie całkiem przyzwoite, ma świetny moduł GPS, jednak mapy MIO to dno. Dzisiaj będę kombinował jak to złamać pod AM. Jak się uda, to spokojnie możesz szukać podobnego urządzenia. :)

mam taką samą. Jak uda Ci się złamać to dziadostwo, daj znać, z chęcią wrócę do AM.
edyta podpowiada, że urządzenie jest super, tylko mapy do bani. Trasa S8 w Wawie jest już pół roku otwarta, a na mapie jej nie ma. Podobnie S3 pod Gorzowem.

gusi
12-01-2012, 14:19
Wypadałoby dodac, że wyświetlacz w larkach kiepsko spisuje się w słoneczne dni. Przynajmniej w tych kupowanych 2 lata temu (w moim przypadku).

eristoff
12-01-2012, 23:48
mam taką samą. Jak uda Ci się złamać to dziadostwo, daj znać, z chęcią wrócę do AM.
edyta podpowiada, że urządzenie jest super, tylko mapy do bani. Trasa S8 w Wawie jest już pół roku otwarta, a na mapie jej nie ma. Podobnie S3 pod Gorzowem.

Z racji że kilkoma nawigacjami się bawiłem, opiszę dwie najprostsze metody na uruchomienie AM na jakiejkolwiek nawigacji z windowsem.
Niestety nie miałem do czynienia akurat z tym modelem, ale metody działają w większości modeli:
1) zainstalować na karcie AM i rozpakować i dorzucić ten plik (http://nasutowo.pl/gpstest.rar) - plik powoduje uruchomienie windows explorera na nawigacji, a dalej to już wiadomo, poszukać odpowiedniego pliku na karcie uruchamiającego AM,
2) zainstalować na karcie AM podłączyć urządzenie do komputera, poszukać pliku który odpowiada za uruchamianie "standardowego" oprogramowania na urządzeniu, zmienić mu nazwę (w przypadku kiedy byśmy chcieli jeszcze używać standardowego oprogramowania) wkleić w to miejsce exe z AM i nadać nazwę "standardowego", (bardzo często nazwa "standardowego" pliku to mobilenavigator )

Podaje ogólne zasady więc u was może się to różnić i pamiętajcie że robicie to na własną odpowiedzialność

michal_grzanka
13-01-2012, 05:05
Chwaliłem sobie model NAVROAD NR470 ENOVO.

Miałem już 2 modele! Co prawda w jednym pękł mi ekran (z mojej winy), a drugą zgubiłem przy okazji ostatniej świątecznej gorączki. Do trzech razy sztuka? :)

124miko
13-01-2012, 12:33
Macie może jakieś typy jeśli chodzi o navi na motocykl ? Chodzi o taką, która może zmoknąć i w rękawicach można by ją obsługiwać.

miron19j
13-01-2012, 12:34
Macie może jakieś typy jeśli chodzi o navi na motocykl ? Chodzi o taką, która może zmoknąć i w rękawicach można by ją obsługiwać.

pasażerka na tylnym siodełku? :-D

burz
13-01-2012, 12:54
... no ale raczej obsługa w rękawicach nie wchodzi w grę...
:)

miron19j
13-01-2012, 13:02
... no ale raczej obsługa w rękawicach nie wchodzi w grę...
:)

zależy,. co masz zamiar zrobić. :-)
Z liścia można i w rękawicach. Dostrajanie zasięgu już raczej nie :mrgreen:

124miko
13-01-2012, 13:40
Jaja sobie robicie :)
Ja pytałem na poważnie - na prawdę.

wywar
14-01-2012, 11:16
Można zasysać betę automapy na andka.
http://www.automapa.pl/

marekwwwww
14-01-2012, 11:41
mam Goclever prosta instalacja AM tylko trzeba zmienic nazwe pliku
natomiast instalowałem kumplowi na larku zupełnie bez problemu jesze prosciej niz na mojej


tu jest navi do roweru i motoru z uchwytami

http://www.galeriagps.pl/product-pol-4408-320BM-Moto-AutoMapa-EU-4GB.html

Strus
30-01-2012, 00:44
Panowie, a czy mozna na starym odblokowanym sprzecie odpalic takie bajery jak nowe TT, ktore pokazuja pasy jezdni ?
Mam jakiegos Binatone'a i TT na urzadzenia mobilne odpalanego z karty pamieci. Co musialbym zainstalowac żeby miec tak pieknie ?

coach_lodz
30-01-2012, 08:02
a jaka navi do 500 zł do samochodów służbowych... mam mini flotę w pracy 6 aut... chłopaki jadą w teren i muszą mieć navi zamówiłem już 6 licencji Automapy ale potrzebuję urządzenia na których coś widać w słońcu i które się nie popsują od razu...

Strus
31-01-2012, 00:59
Czy asystent pasa w AM jest tak fajnie rozwiazany jak w TT ? Pokazuje pasy czy nie bardzo ? Bo z TEGO (http://www.youtube.com/watch?v=238dccfx_ow&feature=related) filmiku wyglada to raczej lipnie w porownaniu z TT.
Czy kazdy LARK jest odblokowany ? Czyli czy na kazdym po prostu wkladam karte z AM i dziala czy cos trzeba grzebac ?

Czy jest TT z asystentem, ktorego mozna wrzucic na LARKa ?

Rafał_Sz
31-01-2012, 08:40
Czy asystent pasa w AM jest tak fajnie rozwiazany jak w TT ? Pokazuje pasy czy nie bardzo ? Bo z TEGO (http://www.youtube.com/watch?v=238dccfx_ow&feature=related) filmiku wyglada to raczej lipnie w porownaniu z TT.
Czy kazdy LARK jest odblokowany ? Czyli czy na kazdym po prostu wkladam karte z AM i dziala czy cos trzeba grzebac ?

Czy jest TT z asystentem, ktorego mozna wrzucic na LARKa ?


Nie, w TT wygląda to lepiej, aczkolwiek AM z filmu to stara wersja i teraz jest znacznie lepiej. Do tego gość miał źle skonfigurowany ekran z AM - jakby na siłę chciał coś pokazać.
Nie widziałem jeszcze zablokowanego Larka, może tak. :)
AM przy instalacji przypisujesz albo do karty, albo do urządzenia. Jeśli nawigacja nie jest zablokowana, instalacja jest banalnie prosta (odradzam przypisywanie licencji do urządzenia).
Polecam stosować szybkie karty SD. Wczytywanie map trwa o niebo krócej.

To tak na szybko. :)

Strus
31-01-2012, 19:34
No dobra, a czy ktoś się orientuje czy jest jakiś TT z asystentem którego można na Larka wrzucić ?

I którego Larka brać ? Nawigacji od święta używam ale mój Binatone z TT już mnie wpienia... Taki przedpotopowy jest.... A czytałem opinie o Larkach i szału nie ma chyba. Choć pewnie i tak będzie się przyjemniej korzystać niż z malutkiego Binatone'a

Strus
02-02-2012, 19:01
Dobra, się dogadać z Wami nie można.....Modecoma se strzelę. A co. Będzie na zapas :) Tylko czytałem że uchwyt jest trochę lipny. Mała regulacja.
Ktoś się wypowie ? I przy okazji może ktoś coś o takich wynalazkach:

Numer 1 (http://www.ebay.co.uk/itm/Universal-Sat-Nav-in-car-Holder-PDA-iphone-4-HTC-MP3-ipod-CD-Slot-Mount-/220943722206?pt=UK_CE_GPS_Accessories_Software_ET&hash=item337145a6de)
Numer 2 (http://www.ebay.co.uk/itm/Car-Air-Vent-Mount-Holder-GPS-SatNav-Systems-/120765488260?pt=UK_CE_GPS_Accessories_Software_ET&hash=item1c1e2f1c84) coś w stylu Dash Genie (http://www.mobilefun.co.uk/dash-genie-in-car-holder-p23796.htm) :) W sumie wziałbym włąśnie DG ale czytałem że jednak w horyzontalnej pozycji nie trzyma zbyt dobrze

wist
02-02-2012, 22:05
Witam.
Korzystam z AM na MIO 500 i spisuje się b.dobrze. W Polsce, Niemczech czy Czechach AM prowadziła dobrze, doprowadzając do celu. Jedyny mankament w MIO to wyświetlacz, w słoneczny dzień ledwo na nim coś widać. Jakie z urządzeń testowanych przez Was ma najbardziej kontrastowy wyświetlacz, dający najlepszy obraz w słoneczny dzień.
Pozdrawiam. wist

Wojteksw
03-02-2012, 12:06
Modecom jest dobry, zamiast fabrycznego uchwytu, można zastosować każdy HR i będzie bardziej stabilny i z dobrą regulacją. Wynalazki typu mocowania na kratki wentylacyjne nie zdają egzaminu, po intensywnym podgrzaniu przez ciepłe powietrze wyświetlacz źle pracuje.

Strus
03-02-2012, 13:58
Mozesz rozszyfrowac HR ? Bo patrzac na jebaja po HR to mam jedna pozycje

Wojteksw
03-02-2012, 21:04
Modecom ma typowe uchwyty w pleckach i rozstaw pasuje do każdego z HR, tu masz prawie wszystkie jakie występują. http://www.uchwyty-samochodowe.pl/hrautocomfort-m-2.html Dobrze mieć długie ramię, jak jest szyba daleko odsunięta.

Strus
23-02-2012, 10:56
Wczoraj w końcu dotarła moja nowa navi Modecom MX2. Automapa odpalona i chodzi. Igo Primo odpalone i też chodzi. Za kilka dni będą nowe mapy pod TT (885) i też będzie chodziło. Miałem tylko problem z uchwytem bo musiałem podpiłować te zaczepy na starym uchwycie. Bez tuningu holderek do Modecoma nie chciał się wsunąć. Ten modecom'owy ma dramatycznie mały zakres regulacji.

Wiecie może czy mapy pod TT są od Navteq ? Bo do Igo mam mapy właśnie od Navteq a podoba mi się ten soft graficznie

Kordian d70
23-02-2012, 22:41
Wczoraj w końcu dotarła moja nowa navi Modecom MX2. Automapa odpalona i chodzi. Igo Primo odpalone i też chodzi. Za kilka dni będą nowe mapy pod TT (885) i też będzie chodziło. Miałem tylko problem z uchwytem bo musiałem podpiłować te zaczepy na starym uchwycie. Bez tuningu holderek do Modecoma nie chciał się wsunąć. Ten modecom'owy ma dramatycznie mały zakres regulacji.

Wiecie może czy mapy pod TT są od Navteq ? Bo do Igo mam mapy właśnie od Navteq a podoba mi się ten soft graficznie

hej
jeździłem kilka lat po IE i powiem ci że najlepiej spisywało się iGO.
asystent pasa rewelka, dokładność do kilku metrów, super.

Tak samo jeśli chodzi o Europę: Francja, Belgia, Niemcy, chorwacja działa extra.

ku6i
23-02-2012, 23:56
asystent pasa rewelka, dokładność do kilku metrów, super.

Program do nawigacji de facto nie ma żadnego znaczenia dla dokładności pozycji samochodowego GPSa.

Strus
23-02-2012, 23:59
Walczę właśnie z IGO Primo 2. Mapę UK mam od TeleAtlasu, ściągnąłem sobie POI ze stacjami benzynowymi z POIPlaza i muszę przyznać że AM bez żadnego dogrywania (wersja 6.10) pokazuje np stację którą mam najbliżej domu a IGO nie pokazuje. Także nawet nie ruszając z domu pierwsza skucha dla IGO. Choć winne są raczej same POI

Rafał_Sz
24-02-2012, 07:34
Dlaczego nie zaktualizujesz sobie AM? Przecież 6.1 to już archiwum. :)

Strus
24-02-2012, 07:50
Ciekawe bo w/g moich wiadomości nic nowszego niż 6.10 nie ma na chwilę obecną na Win Ce :) :) Możesz coś więcej w takim razie ?

Rafał_Sz
24-02-2012, 08:01
Masz rację, pochrzaniło mi się z numerologią. :) Chociaż na stronie AM tez coś nie halo. :)

http://www.automapa.pl/?PEI=53169&lng=PL&cid=53175

microbot
24-02-2012, 11:21
Było 6.9 i zrobili 6.10 zamiast 7.0, co jest mało logiczne, bo 6.10 to tak jakby 6.1

Strus
24-02-2012, 11:35
A macie jakies wlasne dowiadczenia AM vs TT vs IGO ? Podobno mapy Teleatlasu (obecnie Tom Tom) sa najlepsze. Chodzi mi glownie o UK i PL.

Kordian d70
24-02-2012, 22:34
Program do nawigacji de facto nie ma żadnego znaczenia dla dokładności pozycji samochodowego GPSa.

bzdury piszesz, wystarczy porównać iGO i TomTom-a w zależności od wgranych map, a rozbieżności są całkiem spore.

burz
24-02-2012, 23:42
Hmmm, archiwum...
Moja poprzednia AM była, jak dobrze pamiętam, w wersji 5.1 czy może 5.2. Nieistotne, staroć to była, ale wystarczała. Gdy ją zgubiłem z telefonem, kupiłem dedykowanego GPSa (Blow) oraz AM w najnowszej wersji... i mam wrażenie, że nowe algorytmy są przekombinowane. Na tych samych obszarach wyznacza mi trasy jakieś z kosmosu, dziwne objazdy itp. Na starej wersji tego nie było.
Co Wy na to?
To tylko moje subiektywne wrażenie, czy jednak jest coś na rzeczy?

ku6i
25-02-2012, 03:08
bzdury piszesz, wystarczy porównać iGO i TomTom-a w zależności od wgranych map, a rozbieżności są całkiem spore.

Serio? :D To o czym piszesz, to ewentualnie dokładność mapy (nie mylić z szczegółowością), a nie dokładność pozycji. Dokładność pozycji zależy od chipa w odbiorniku, konstelacji satelitów, przesłonięcia horyzontu i paru innych kwestii. Pozycja jest przesyłana przez NMEA z chipa do oprogramowania (iGo, AM czy innego TomToma).

Strus
27-02-2012, 19:19
To ja tylko powiem ze zarowno AM jak i Igo (mam akurat wersje Becker czyli 9.6.1) chodza na Modecomie bardzo dobrze. TT przetestuje jak sie meta dla map z serii 885 pojawi.

Graficznie Igo Becker deklasuje rywali. Dla mnie bomba. Mapy mozna odpalic TeleAtlasu (czyli obecnie TomTom) albo Navteq. Pokazuje budynki, ma asystenta pasa na wzor TomTomo'ow i ogolnie jest cacy.
Sam Modecom lapie mi satelitki nawet w domu czego Binatone nie potrafil.

haki
09-04-2012, 00:49
a co sądzicie o Navroad NR470(fabrycznie odblokowana) albo GOCLEVER 510AW są w podobnej cenie

Feni
29-11-2013, 13:42
Witam, Potrzebuję zakupić nową nawigację. Zależy mi na tym żeby sama ściągała aktualizacje i była w miarę niezawodna.
Nie chciałbym wydawać więcej niż 500-600zł, ale z tego co patrzyłem to ceny nawi+ roczna licencja na automapę to koszt jakieś 800zł. Więc jeśli zajdzie potrzeba, to trudno- dołoży się.
Czy może ktoś coś polecić w tej cenie?
Od kilku dni jeżdżę na pożyczonej Becker i jestem zachwycony szybkością łączenia z gps, działaniem, dokładnością aktualnej automapy itp., ale koszt to właśnie 849zł ;(

Może równie dobrze sprawdziłby się jakiś tani tablet z androidem plus automapa? Zależy mi na tym żeby było to w miarę bezobsługowe, czyli wgrywanie na własną rękę map z netu w jakiś skomplikowany sposób wolałbym pominąć.


A z dodatkowych opcji (oczywiście to tylko dodatki, bez których mogę się obejść) to fajnie byłoby jakbym mógł nawigację zabierać na piesze wycieczki np.zapisywać mój ślad, gdy wchodzę w gęsty las (a potrafię nie raz nieźle wleźć w nieznane) i w razie czego jak się zgubię, to żeby odwrócić trasę i nawigacja prowadzi mnie do domu. W tym wypadku tablet raczej odpada, bo za duży... z drugiej strony mógłbym go podłączyć do aparatu i mieć od razu podgląd fotek i live view. Sam nie wiem :)

podpowiecie coś?

GonzoG
29-11-2013, 15:13
Witam, Potrzebuję zakupić nową nawigację. Zależy mi na tym żeby sama ściągała aktualizacje i była w miarę niezawodna.
Nie chciałbym wydawać więcej niż 500-600zł, ale z tego co patrzyłem to ceny nawi+ roczna licencja na automapę to koszt jakieś 800zł. Więc jeśli zajdzie potrzeba, to trudno- dołoży się.
Czy może ktoś coś polecić w tej cenie?
Od kilku dni jeżdżę na pożyczonej Becker i jestem zachwycony szybkością łączenia z gps, działaniem, dokładnością aktualnej automapy itp., ale koszt to właśnie 849zł ;(

Może równie dobrze sprawdziłby się jakiś tani tablet z androidem plus automapa? Zależy mi na tym żeby było to w miarę bezobsługowe, czyli wgrywanie na własną rękę map z netu w jakiś skomplikowany sposób wolałbym pominąć.


A z dodatkowych opcji (oczywiście to tylko dodatki, bez których mogę się obejść) to fajnie byłoby jakbym mógł nawigację zabierać na piesze wycieczki np.zapisywać mój ślad, gdy wchodzę w gęsty las (a potrafię nie raz nieźle wleźć w nieznane) i w razie czego jak się zgubię, to żeby odwrócić trasę i nawigacja prowadzi mnie do domu. W tym wypadku tablet raczej odpada, bo za duży... z drugiej strony mógłbym go podłączyć do aparatu i mieć od razu podgląd fotek i live view. Sam nie wiem :)

podpowiecie coś?

Beckera nie polecam. Nadaje się tylko do nawigowania po drogach, a co najgorsze, to po zjechaniu z trasy zaczynają się schody...

Z resztą jak chcesz aby mogło działać na bezdrożach jako zapisywanie śladu, czy ewentualny "sznurek" aby wrócić do celu, to większość nawigacji drogowych odpada. Mają automatyczne przyciąganie do dróg i to czasami nawet po kilka km.
O ile dobrze pamiętam, tylko Garmin ma pełną opcję nawigowania terenowego w swojej nawigacji samochodowej (chyba, że w ostatnich 2 latach się coś zmieniło).
Tylko musisz wziąć pod uwagę, że większość urządzeń "mobilnych" z działającym GPS wytrzyma max 4-6h na baterii.

A co do Androida - aktualnie za 50€ masz dożywotnią licencję na cały świat na Sygica (29.11-2.12.2013).

zbyszekD7000
29-11-2013, 20:39
Ale przyciąganie do drogi można wyłączyć ;-)

eristoff
29-11-2013, 21:58
Automatycze aktualizacje automapy to tylko android chyba. Tableta nie polecam bo wg mnie nawet "tylko" 7 cali to i tak zdecydowanie za dużo. W tej cenie kupisz jakiś telefon. A do terenowych chyba też się coś znajdzie na androida.

GonzoG
30-11-2013, 01:28
Ale przyciąganie do drogi można wyłączyć ;-)
No właśnie problem w tym, że większość nawigacji na to nie pozwala, to raz, a dwa, to to, że sama nawigacja samochodowa najczęściej nie ma kompasu - zupełnie bez użyteczna przy nawigacji pieszej - kierunek pokazuje na podstawie ruchu, który przy małych prędkościach jest bardzo niedokładny.


Automatycze aktualizacje automapy to tylko android chyba. Tableta nie polecam bo wg mnie nawet "tylko" 7 cali to i tak zdecydowanie za dużo. W tej cenie kupisz jakiś telefon. A do terenowych chyba też się coś znajdzie na androida.
Nie tylko. TomTom, Automapa, MioMap, Garmin i zapewne inne mają aplikacje na komputer (głównie windows), które pozwalają na aktualizację za jednym naciśnięciem. Wystarczy tylko podpiąć urządzenie do komputera.

Do nawigowania terenowego na androida jest masa aplikacji. Od takich które tylko pokazują kierunek do celu (np. GPS Status), przez proste rejestrujące trasę (MyTracks), po takie z własnymi mapami, pełnym śledzeniem trasy i nawigacją terenową.

Feni
30-11-2013, 02:41
Generalnie, najbardziej zależy mi na precyzyjnej nawigacji samochodowej.
Potrzebuję poruszać się po Polsce, być może raz na jakiś czas po Czechach i nie wk*** się, gdy zdarzy się objazd, albo rozkopana droga. Automapa ma chyba dwa tygodnie czasu na aktualizację map, więc jak robotnicy rozgrzebią drogę, to teoretycznie po dwóch tygodniach od rozpoczęcia robót automapa powinna mi dać do zrozumienia, żeby olać ten kierunek i wyznaczyć mi inną trasę

Tak jak pisałeś GonzoG, dzisiaj jak pomyliłem zjazd z autostrady, Becker zaczął się "miotać" i tylko dzięki własnej znajomości tej drogi zawróciłem i oszczędziłem 20 minut. Nawigacja zamiast 500m z powrotem, chciała prowadzić mnie przez centrum miasta... O korkach nie mówię, bo to osobna kwestia, ale samo obliczenie trasy powinno mnie "zmusić" do zawrócenia, a nie uparcie prowadzić dużo dłuższą drogą.

Co do Nawigacji pieszej w dzikim terenie.
Widziałem jakiś czas temu na YT test nawigacji, która w pełni by mnie satysfakcjonowała. Pewnie był to jakiś rodzaj aplikacji, ale na 100% było to wgrane na urządzenie przypominające nawigację samochodową, czyli chyba bez androida. Nawigacja zapisywała trasę, a po jej odwróceniu pokazywał się kompas, strzałka w którym kierunku masz iść oraz zielona kropka i odległość w metrach, jeśli przybliżałeś się do celu, lub czerwona kropka, jeśli od celu się oddalałeś. Myślę, że więcej nie potrzeba w terenie, gdzie tak na prawdę nawet wydeptanych ścieżek nie ma :)

GonzoG
30-11-2013, 03:34
Generalnie, najbardziej zależy mi na precyzyjnej nawigacji samochodowej.
Potrzebuję poruszać się po Polsce, być może raz na jakiś czas po Czechach i nie wk*** się, gdy zdarzy się objazd, albo rozkopana droga. Automapa ma chyba dwa tygodnie czasu na aktualizację map, więc jak robotnicy rozgrzebią drogę, to teoretycznie po dwóch tygodniach od rozpoczęcia robót automapa powinna mi dać do zrozumienia, żeby olać ten kierunek i wyznaczyć mi inną trasę

Jeśli chodzi o roboty drogowe - zapomnij... Żadna nawigacja tego nie uwzględnia. Jedyny sposób to system informacji o korkach i robotach drogowych.
Nie wiem jak z nim jest w Polsce, ale tam gdzie tymi danymi zajmuje się TomTom (sprawdzane w DE, LUX, FR), informacje są dość aktualne.
Nie wiem jakie navi z tego korzystają poza TomTom'em i Sygic'iem.
Niestety to wymaga łączności z internetem.
W Polsce za takie informacje odpowiada ktoś inny. Sygic ma je dostępne, ale są dodatkowo płatne i abonament jest roczny.



Tak jak pisałeś GonzoG, dzisiaj jak pomyliłem zjazd z autostrady, Becker zaczął się "miotać" i tylko dzięki własnej znajomości tej drogi zawróciłem i oszczędziłem 20 minut. Nawigacja zamiast 500m z powrotem, chciała prowadzić mnie przez centrum miasta... O korkach nie mówię, bo to osobna kwestia, ale samo obliczenie trasy powinno mnie "zmusić" do zawrócenia, a nie uparcie prowadzić dużo dłuższą drogą.

Tak właśnie jest Becker zrobiony - jak tylko zboczysz z trasy, to automatycznie wylicza nową, jakbyś to zrobił celowo. Większość nawigacji jest pod tym względem bardziej konserwatywna, co czasami też nie jest najlepsze.
Tu najlepiej wspominam TomToma - na trasie dość długo czekał z nową trasą. W mieście natomiast był dość elastyczny i szybko dostosowywał się do zmian.



Co do Nawigacji pieszej w dzikim terenie.
Widziałem jakiś czas temu na YT test nawigacji, która w pełni by mnie satysfakcjonowała. Pewnie był to jakiś rodzaj aplikacji, ale na 100% było to wgrane na urządzenie przypominające nawigację samochodową, czyli chyba bez androida. Nawigacja zapisywała trasę, a po jej odwróceniu pokazywał się kompas, strzałka w którym kierunku masz iść oraz zielona kropka i odległość w metrach, jeśli przybliżałeś się do celu, lub czerwona kropka, jeśli od celu się oddalałeś. Myślę, że więcej nie potrzeba w terenie, gdzie tak na prawdę nawet wydeptanych ścieżek nie ma :)

Tu akurat się mylisz. Nawigacja terenowa, która nie ma kompasu, to zupełnie zbędne rozwiązanie. Aby wiedzieć czy tak naprawdę idziesz w dobrym kierunku będziesz potrzebował czasami nawet 100m aby się o tym dowiedzieć. Szczególnie w lasach, gdzie często łapie się mało satelitów i dokładność jest niska.

Raz tak sprawdzałem samodzielną navi samochodową Garmina i GPS Status na Androidzie... Dokładność była ok 30m i dopiero gdzieś po 100m mogłem stwierdzić w którym kierunku się mniej więcej poruszam, bo nawet stojąc w miejscu navi pokazywała, że skaczę po okolicy. Mają kompas (nawet mało dokładny) można iść w określonym kierunku, nie czekając i nie uśredniając sobie samemu wskazań pozycji.
To akurat miało miejsce w bardzo gęstym lesie iglastym. W bardziej przerzedzonych lasach powinno być lepiej z dokładnością.
Właśnie z powodu na spadającą dokładność GPS w pewnych sytuacjach (gęsty las, centra miast z wieżowcami, itp) w nava samochodowych jest przyciąganie do trasy i silne filtrowanie zmian, aby nasza pozycja nie skakała co 1-2s.

eristoff
30-11-2013, 11:21
Nie tylko. TomTom, Automapa, MioMap, Garmin i zapewne inne mają aplikacje na komputer (głównie windows), które pozwalają na aktualizację za jednym naciśnięciem. Wystarczy tylko podpiąć urządzenie do komputera.

Ale tu właśnie chyba chodziło o to żeby nigdzie nie podłączać tylko przy uruchomieniu pytała o aktualizację

Feni
30-11-2013, 14:44
Jeśli chodzi o roboty drogowe - zapomnij... Żadna nawigacja tego nie uwzględnia. Jedyny sposób to system informacji o korkach i robotach drogowych.
Nie wiem jak z nim jest w Polsce, ale tam gdzie tymi danymi zajmuje się TomTom(...) Sygic ma je dostępne, ale są dodatkowo płatne i abonament jest roczny.
Tak, tak. Wiem, że jest to dodatkowo płatne. Pytanie, na ile jest to przydatne, bo spotkałem się z opiniami, że owszem wykupuje się tą opcję... korzysta się... tylko, że często informacje są błędne i nawigacja prowadzi dłuższą trasą, podczas gdy korek na trasie szybszej jest już dawno rozładowany.



Tak właśnie jest Becker zrobiony - jak tylko zboczysz z trasy, to automatycznie wylicza nową, jakbyś to zrobił celowo. Większość nawigacji jest pod tym względem bardziej konserwatywna, co czasami też nie jest najlepsze.
Tu najlepiej wspominam TomToma - na trasie dość długo czekał z nową trasą. W mieście natomiast był dość elastyczny i szybko dostosowywał się do zmian.
Ale niech sobie wylicza na zdrowie :) Od tego jest. Wnerwiło mnie tylko to, że zamiast wyliczyć nową trasę w taki sposób żebym zawrócił i wjechał na autostradę, to wyliczyło trasę przez centrum miasta, która z samych obliczeń była dużo dłuższa i oczywiście wolniejsza, bo zamiast 140 jedzie się (teoretycznie) 50km/h




Tu akurat się mylisz. Nawigacja terenowa, która nie ma kompasu, to zupełnie zbędne rozwiązanie. Aby wiedzieć czy tak naprawdę idziesz w dobrym kierunku będziesz potrzebował czasami nawet 100m aby się o tym dowiedzieć. Szczególnie w lasach, gdzie często łapie się mało satelitów i dokładność jest niska.


Nawigacja zapisywała trasę, a po jej odwróceniu pokazywał się kompas, strzałka w którym kierunku masz iść oraz zielona kropka i odległość w metrach, jeśli przybliżałeś się do celu, lub czerwona kropka, jeśli od celu się oddalałeś. Myślę, że więcej nie potrzeba w terenie, gdzie tak na prawdę nawet wydeptanych ścieżek nie ma :)
Źle się zrozumieliśmy. Ja również uważam, że kompas jest niezbędny.
A czy w takim wypadku jak postawię nawigację w miejscu, albo będę się poruszał powoli, to kompas nie będzie "skakał"? W końcu z każdym krokiem mogę zmieniać kierunek i po paru metrach być inaczej ustawiony, a odświeżanie GPS nie jest płynne jak w kompasie magnetycznym, tylko co kilka sekund :)




Nie tylko. TomTom, Automapa, MioMap, Garmin i zapewne inne mają aplikacje na komputer (głównie windows), które pozwalają na aktualizację za jednym naciśnięciem. Wystarczy tylko podpiąć urządzenie do komputera.



Ale tu właśnie chyba chodziło o to żeby nigdzie nie podłączać tylko przy uruchomieniu pytała o aktualizację
Tak o to chodziło. Mam porównanie z tym Beckerem, więc do niej sie odniosę. Przy włączaniu urządzenia co jakiś czas pyta czy zaktualizować dane i przeliczyć trasy, ponieważ mogą być nieaktualne. I jest to bardzo fajne.
Jednak jak wystarczy podpiąć pod kompa i zrobić aktualkę, to jest to do przeżycia. :)

GonzoG
30-11-2013, 15:34
Tak, tak. Wiem, że jest to dodatkowo płatne. Pytanie, na ile jest to przydatne, bo spotkałem się z opiniami, że owszem wykupuje się tą opcję... korzysta się... tylko, że często informacje są błędne i nawigacja prowadzi dłuższą trasą, podczas gdy korek na trasie szybszej jest już dawno rozładowany.

Nie wiem jak to działa w Polsce. Miałem okazję sprawdzić tylko na zachodzi i było w miarę aktualne. Tam korzystają z systemu pomiaru ruchu, który dość gęsto pokrywa wszystkie główne drogi.
Informacje o korkach w navi były szybciej niż w radio. Poza tym dostępna była również średnia prędkość przejazdu przez odcinek - na bazie tego system sam określa czy jest korek, czy nie...

W Polsce działa tylko TMC - radiowy (FM) system informowania o zdarzeniach drogowych. I do tego płatne.
Jest 2 operatorów:
- RMF FM z jakąś tam firmą. Działa na Garminie, Navigonie i Beckerze (oczywiście z TMC)
- Radio Zet z jakąś tam firmą. Działa tylko na GoClever z TMC - licencja dożywotnia.
Z racji braku jednego centralnego operatora tych informacji może z ich aktualnością być różnie.
Informacje przesyłane drogą GSM pochodzą właśnie od tych operatorów.



Źle się zrozumieliśmy. Ja również uważam, że kompas jest niezbędny.
A czy w takim wypadku jak postawię nawigację w miejscu, albo będę się poruszał powoli, to kompas nie będzie "skakał"? W końcu z każdym krokiem mogę zmieniać kierunek i po paru metrach być inaczej ustawiony, a odświeżanie GPS nie jest płynne jak w kompasie magnetycznym, tylko co kilka sekund :)

U mnie w telefonie działa bardzo dobrze, pod warunkiem, że nie ma niczego metalowego w pobliżu (gdzieś tak do 50cm), bo potrafi mocno fałszować wskazanie.
Czy będzie skakał - nie, chyba że ustawisz w aplikacji odświeżanie co 2s...
Ja nie piszę tu o kompasie na podstawie GPS, a magnetycznym. Aktualnie większość telefonów z Androidem (o ile nie wszystkie) jest w taki wyposażona.



Tak o to chodziło. Mam porównanie z tym Beckerem, więc do niej sie odniosę. Przy włączaniu urządzenia co jakiś czas pyta czy zaktualizować dane i przeliczyć trasy, ponieważ mogą być nieaktualne. I jest to bardzo fajne.
Jednak jak wystarczy podpiąć pod kompa i zrobić aktualkę, to jest to do przeżycia. :)
Sygic, Navigon, CoPilot (bo takie sprawdzałem u siebie) nic nie krzyczą. Jak chcesz to możesz im pozwolić na automatyczną aktualizację - wystarczy że włączona navi rozpozna połączenie internetowe i zacznie się aktualizować, albo robić to ręcznie. Przy czym jedyne co aktualizują to mapy, które pojawiają się 1-2 razy do roku.

Feni
01-12-2013, 20:02
Dzięki wielkie GonzoG za pomoc. Sporo mi Twoje odpowiedzi rozjaśniły w głowie, bo wiedziałem czego szukać w googlach i poczytałem nieco o tym TMC i innych kanałach informacyjnych i niestety w PL nie jest to takie cudowne rozwiązanie.
Dzisiaj pojechałem do sklepów typu MM, EuroRTV itp., ale akurat nie mieli tych modeli co chciałem zobaczyć, więc dopiero jutro ostatecznie muszę coś zakupić.

Trochę jednak zaskoczyły mnie porady gości ze sklepów.
Wszyscy co do jednego twierdzą, że automapa w smartfonie działa równie dobrze jak w nawigacji samochodowej, a nawet lepiej, bo można korzystać zamiennie z google maps i że "szczerze mówiąc" to oni polecają kupić smartfona z androidem, bo sami z takiego rozwiązania korzystają.
Jestem skłonny im uwierzyć, bo to dla nich żaden interes polecać coś czego nie kupię u nich w sklepie... nowe smartfony kosztują jakieś 1700zł, a ja wyraźnie im mówiłem, że chcę przeznaczyć góra 600zł.

Za rogiem w komisie GSM za 490zł dostępny jest samsung trend lub nieco droższy samsung ace II. Nieco mały ekran, ale jeśli faktycznie automapa niczym nie różni się od wersji z Nawigacji samochodowej, to chyba powinno być ok ? Jeszcze bardziej kusi mnie mnogość apek na androida do nawigacji pieszej :)
Tutaj znowu od razu chciałbym zaznaczyć, że od smartfona nie wymagam nic poza dobrą współpracą z automapą.

Dobrze kombinuję? Smartfon z Automapą daje radę?

RobertMiernik
01-12-2013, 20:07
dokup do tego jakąś baterię zapasową (takie baterypacki fajne nokia na przykład robi) bo o ile dedykowany GPS potrafi 8-12 godzin wytrzymać, to androidowe telefono-tablety mogą trzymać od 2-3 do 5-6 godzin, więcej bardzo, bardzo rzadko.

Feni
01-12-2013, 20:36
Oczywiście, ale podróż samochodem, czyli 95% użytkowania urządzenia tylko i wyłącznie z podłączonąładowarką. Baterry pack zapasowy też by wchodził w grę, ale to już na pieszej wycieczce

RobertMiernik
01-12-2013, 21:13
Oczywiście, ale podróż samochodem, czyli 95% użytkowania urządzenia tylko i wyłącznie z podłączonąładowarką. Baterry pack zapasowy też by wchodził w grę, ale to już na pieszej wycieczce
No tak, to miałem na myśli - przy offroadowych wycieczkach...

irek6311
01-12-2013, 21:21
Feni mam telefony z GPS i nawigacją ale wolę typowe urządzenia do nawigacji bo GPS mocniejszy i nie gubi sygnału tak jak ten w telefonach ,
na piesze wędrówki czy rowerowe telefon wystarczy ale w aucie kupa blach i sygnał przez to dużo słabszy GPS .

eristoff
01-12-2013, 22:07
@irek6311 jaki ty masz telefon, że masz takie problemy ?

@burz Za 600 zł możesz kupić jakiś chiński telefon, tylko niektóre na procesorze MTK mają problemy z GPS, na Qualcommie działają podobno znacznie lepiej, zobacz np: HAIER W910, jest nawet lekko wodoodporny, co pewnie nie jest bez znaczenia na piesze wycieczki

irek6311
01-12-2013, 22:30
Nokia N8 i 6210 < GPS tylko na spacer :|

eristoff
01-12-2013, 22:33
Moje urządzenia na androidzie nie zachowują się tak jak ty opisujesz, czyli w samochodzie nie gubią zasięgu,

irek6311
01-12-2013, 22:38
N8 ma problem z ustaleniem pozycji (GPS słaby) nawet na dworze a w aucie traci sygnał ,
kupiłem Manta GPS460 (http://www.manta.com.pl/pl/gps460) i wgrałem Auto Mapę (obecnie 2012) < działa fantastycznie za śmieszne pieniądze .

eristoff
01-12-2013, 22:41
....... GPS mocniejszy i nie gubi sygnału tak jak ten w telefonach......

Powinieneś określić że w telefonach nokia, bo z twojego wpisu wynika że wszystkie telefony mają słaby GPS, co prawdą nie jest

A jak ktoś zechce zwykłe urządzenie, to ja polecam goclevery wszelakiej maści np: 505 , czasami jest w promocji w różnych sklepach: bierdonka, mediaexpert, neonet itp.

irek6311
01-12-2013, 22:47
Pal licho telefony z GPS (jak kto ma to ok) ale kupować specjalnie do nawigacji szkoda kasy ,
Manta nawet model wyżej od mojej spokojnie wystarczy ,
nie przeczę że nowe telefony (nie Nokie) mają lepszy GPS ale to duży wydatek ,
trzeba też patrzeć czy jest moduł GPS bo większość nowych korzysta z sieci operatora (A-GPS) a w terenie to niedokładny pomiar .

ku6i
01-12-2013, 22:59
trzeba też patrzeć czy jest moduł GPS bo większość nowych korzysta z sieci operatora (A-GPS) a w terenie to niedokładny pomiar .

E? Czy możesz dokładniej wytłumaczyć co masz na myśli?

irek6311
01-12-2013, 23:01
Lokalizacja vs nadajniki GSM (A-GPS) tak w skrócie i Nawigacja nawet jak wgrasz Auto mapę będzie niedokładna poza miastem ,
w mieście znajdzie kilka nadajników to jest dokładnie i tam promują operatorzy tą technologię .

GonzoG
01-12-2013, 23:09
trzeba też patrzeć czy jest moduł GPS bo większość nowych korzysta z sieci operatora (A-GPS) a w terenie to niedokładny pomiar .

A przestań pitolić... szczególnie, że nie masz najmniejszego pojęcia co piszesz.

A-GPS to jest rozszerzenie standardowego GPS (A = Assisted), o pobieranie danych o położeniu satelitów przez internet. Różni się tym, że jak masz dostęp do internetu, to masz A-GPS, a jak go nie masz, to masz GPS i jest to używane tylko i wyłącznie to uzyskania danych o satelitach, które są nadawane przez satelity GPS co 45s, a czasami trzeba i 4-5 cylki, za nim uda się pobrać pełen pakiet informacji.

irek6311
01-12-2013, 23:14
Sam pitolisz A-GPS (http://pl.wikipedia.org/wiki/AGPS) < przeczytaj ze zrozumieniem !
z nadajników i przez internet ale to mniej dokładne od normalnego GPS ,
zresztą sprawdzałem A-GPS (Nokia N8) i 100m błędu (3 nadajniki ~ 2kilometrów) a Manta pomyliła się o ~ 8 metrów

ku6i
01-12-2013, 23:20
Sam pitolisz A-GPS (http://pl.wikipedia.org/wiki/AGPS) < przeczytaj ze zrozumieniem !
z nadajników i przez internet ale to mniej dokładne od normalnego GPS .

Pierwsze zdanie z Twojego linka:

Assisted GPS (AGPS lub A-GPS) – rodzaj systemu GPS wykorzystywany w telefonach komórkowych, w którym używa się serwerów operatora sieci do skrócenia czasu potrzebnego na pierwsze znalezienie położenia. Usługa ta musi być dostępna u operatora, w przeciwnym wypadku GPS będzie działał, ale dłużej będzie trwało pierwsze "połączenie z satelitami".

Jak chcesz porozmawiać o GPSach, to zapraszam, mam z tego magistra ;)

GonzoG
01-12-2013, 23:25
Wszyscy co do jednego twierdzą, że automapa w smartfonie działa równie dobrze jak w nawigacji samochodowej, a nawet lepiej, bo można korzystać zamiennie z google maps i że "szczerze mówiąc" to oni polecają kupić smartfona z androidem, bo sami z takiego rozwiązania korzystają.
Jestem skłonny im uwierzyć, bo to dla nich żaden interes polecać coś czego nie kupię u nich w sklepie... nowe smartfony kosztują jakieś 1700zł, a ja wyraźnie im mówiłem, że chcę przeznaczyć góra 600zł.

Za rogiem w komisie GSM za 490zł dostępny jest samsung trend lub nieco droższy samsung ace II. Nieco mały ekran, ale jeśli faktycznie automapa niczym nie różni się od wersji z Nawigacji samochodowej, to chyba powinno być ok ? Jeszcze bardziej kusi mnie mnogość apek na androida do nawigacji pieszej :)
Tutaj znowu od razu chciałbym zaznaczyć, że od smartfona nie wymagam nic poza dobrą współpracą z automapą.

Dobrze kombinuję? Smartfon z Automapą daje radę?

Ja używam smartfona jako nawigacji od 6 lat (pierwsze jeszcze z GPS na BT) i uważam, że to lepsze rozwiązanie. Szczególnie jeśli chodzi o Androida - pozwala bez problemów korzystać z nawigacji i jednocześnie rozmawiać.

A co do wyboru nawigacji - ja używam Sygica (do 2.12 - czyli jutra, EU jest za 25€). A to dlatego, że ma dobre mapy (od TomTom) i w przeciwieństwie do Automapy ma bardzo dobre pokrycie zachodu, gdzie AM korzysta z NavTeq'a, a więc mniej dokładne i zazwyczaj starsze (NAVTEQ korzysta z krajowych dostawców map, a nie sam gromadzi dane).
Jedynym plusem AM jest wymiana informacji o drogach między użytkownikami (o ile to jeszcze działa).
To 2 tygodniowe uaktualnienie - zapomnij. Oni tylko co 2-3 tygodnie wydają nową wersję mapy, w której nic się nie zmienia.

No i nie wiem jak jest z cenami AM - przy Sygicu płacisz raz za navi i masz ją do końca życia (aktualizacje też), no chyba, że Android przestanie istnieć. Licencję można też przenosić między iOS i Androidem.
Teraz koszt to jakieś 100zł z groszem, plus ewentualny abonament na ruch drogowy - 20€ za Europę lub 12€ za Polskę. I raczej wiele to nie ustępuje temu co w tej kwestii oferuje AM.

irek6311
01-12-2013, 23:26
Magistra nie mam z GPS czy GSM ale pasjonuję się GSM i GPS ,
realnie inaczej to wygląda niż w teorii ku6i .

RobertMiernik
01-12-2013, 23:28
magister dzipiesologii ma rację, pomyliło Ci się AGPS z wyznaczaniem położenia za pomocą sieci WiFi, to rzeczywiście ma 100 czasem więcej metrów dokładności

irek6311
01-12-2013, 23:30
RobertMiernik tak na pewno jak wi -fi w okolicy brak a szczególnie od Play :roll:

RobertMiernik
01-12-2013, 23:37
nie ma znaczenia, to jest uproszczona nazwa, tak to w konfiguracji jest opisane, wykrywa lokalizację za pomocą nadajników GSM w pobliżu. Jeśli jest dodatkowo dostępna jakaś sieć (nie trzeba być z nią połączonym) to lokalizacja jest bardziej szczegółowa.

GonzoG
01-12-2013, 23:48
Magistra nie mam z GPS czy GSM ale pasjonuję się GSM i GPS ,
realnie inaczej to wygląda niż w teorii ku6i .

Nie dość, że nie masz mgr z GPS, to jeszcze kompletne bzdury pleciesz. Chyba najwyższy czas zmienić pasję, skoro nie masz podstawowej wiedzy z tego zakresu.

Są 3 możliwości określenia położenia:
1. w skrócie GPS (GPS, A-GPS, Glonass, Cosmo, i inne)
2. po nadajnikach sieci bezprzewodowych (WiFi, GSM, itp).
3. na podstawie danych operatora - system operatora określa położenie na podstawie danych ze wszystkich BTS, w zasięgu których jesteś

Wszystkie 3 sposoby nie są ze sobą w żaden sposób połączone, czy zależne.


Sam pitolisz A-GPS (http://pl.wikipedia.org/wiki/AGPS) < przeczytaj ze zrozumieniem !
z nadajników i przez internet ale to mniej dokładne od normalnego GPS ,
zresztą sprawdzałem A-GPS (Nokia N8) i 100m błędu (3 nadajniki ~ 2kilometrów) a Manta pomyliła się o ~ 8 metrów

Nie muszę czytać, co ktoś napisał gdzieś w internecie. 9 lat temu miałem to na egzaminie... i wybacz, ale nie masz najmniejszego pojęcia o czym piszesz, a dodatkowo linki, które podajesz, totalnie przeczą twojej teorii.

irek6311
01-12-2013, 23:49
RobertMiernik ma znaczenie bo mam osobne ustawienia w N8 (GPS/A-GPS/Wi-FI) do nawigacji Nokia Map i jak ustawię to tylko z tych korzysta ...
można zaznaczyć wszystko wtedy będzie sprawdzać GPS/A-GPS/WI-FI < długo wtedy telefon jednak myśli ...
w instrukcji pisze że A-GPS to usługa płatna bo telefon korzysta z sieci i transfer danych jest płatny ...
wtedy Nokia Map uaktualnia mi się co chwilę i generuje niepotrzebne koszty potrafi w jeden dzień 30zł wyrwać z konta ,
zresztą nowe telefony z Android cały czas gadają z siecią i co generuje duże koszty i tu moja Nokia N8 lepiej wypada ,
GonzoG z tego co widzę na Forum ty masz "magistra" ze wszystkiego i szkoda klawiatury na ciebię :|

ku6i
01-12-2013, 23:51
Irek, może prościej: podaj 3 modele telefonów, które Twoim zdaniem mają AGPS, a nie mają "czystego" GPSa.
To co opisujesz pod nazwą A-GPS, to jak nazwa wskazuje "assisted GPS", czyli wspomaganie klasycznego GPSa poprzez pobranie almanachu (w dużym skrócie - zbioru informacji o położeniu satelit GPS, niezbędnego do wyznaczenia pozycji odbiornika) poprzez sieć komórkową (to jest kilka kB), zamiast pobierać tę informację z sygnału GPS. Zaletą tego rozwiązania jest to, że jak odpalasz GPSa w telefonie po kilku dniach, to zamiast stać jak kołek przez parę minut to masz wyznaczoną pozycję odbiornika w kilkanaście/kilkadziesiąt sekund. Minus tego rozwiązania, to pobieranie danych przez sieć komórkową, co generuje koszty, ale w dobie pakietów internetowych i patrząc ile jest tych informacji, to ciężko nazwać to wadą.

A to co piszesz o pożarciu 30 zł w ciągu jednego dnia, to może być efekt jakiegoś durnego zachowania Nokia Maps, ale zapewniam Cię, że sam czysty A-GPS nie jest tego powodem. Chyba, że nagle na przestrzeni ostatnich miesięcy liczba sprawnych satelitów GPS skoczyła z ~30 do 3 milionów, to zwracam honor, aczkolwiek nic mi o tym nie wiadomo.

Ew. czasem wykorzystywane jest wyznaczanie pozycji na podstawie sygnału z BTSów, ale wtedy "dokładności" potrafią wynieść nawet kilkaset metrów.
Pozdrawiam, magister geodezji, niedżipiesolog ;)

GonzoG
01-12-2013, 23:55
RobertMiernik ma znaczenie bo mam osobne ustawienia w N8 (GPS/A-GPS/Wi-FI) do nawigacji Nokia Map i jak ustawię to tylko z tych korzysta ...
można zaznaczyć wszystko wtedy będzie sprawdzać GPS/A-GPS/WI-FI < długo wtedy telefon jednak myśli ...
w instrukcji pisze że A-GPS to usługa płatna bo telefon korzysta z sieci i transfer danych jest płatny ...
wtedy Nokia Map uaktualnia mi się co chwilę i generuje niepotrzebne koszty potrafi w jeden dzień 30zł wyrwać z konta ,
zresztą nowe telefony z Android cały czas gadają z siecią i co generuje duże koszty i tu moja Nokia N8 lepiej wypada .

A-GPS jest płatny, bo potrzebuje internetu - fakt.
Ale o tym, żeby telefony z Androidem cały czas gadały z internetem, to pierwsze słyszę... mam Androida od początków jego istnienia i nigdy mój telefon nie gadał cały czas z internetem...

Przy okazji masz kilka linków, które warto, abyś przeczytał, skoro twierdzisz, ze pasjonujesz się sprawami GPS:
http://www.diffen.com/difference/A-GPS_vs_GPS

eristoff
01-12-2013, 23:59
.......w instrukcji pisze że A-GPS to usługa płatna bo telefon korzysta z sieci i transfer danych jest płatny ...
wtedy Nokia Map uaktualnia mi się co chwilę i generuje niepotrzebne koszty potrafi w jeden dzień 30zł wyrwać z konta ,
zresztą nowe telefony z Android cały czas gadają z siecią i co generuje duże koszty i tu moja Nokia N8 lepiej wypada ,
GonzoG z tego co widzę na Forum ty masz "magistra" ze wszystkiego i szkoda klawiatury na ciebię :|


Jaki jest sens posiadania "smarkfona", nie korzystając z internetu?

A słyszałeś o pakietach internetowych ? Które wypadają o niebo lepiej przy korzystaniu z transferu danych

pil74
02-12-2013, 00:39
Wracając do meritum....a dlaczego musi to być AM? Fakt mapy ma dobre chyba od navteq'a, ale algorytm wyznaczania tras wg mnie jeden z najgorszych.

zbyszekD7000
02-12-2013, 01:29
Może mi w takim razie wyjaśnicie.
HTC Titan z Win Phone
Ma tylko A-GPS
I teraz z tego co tu czytam to powinien się połączyć z GPS,em może to dłużej potrwa jak piszecie ale powinien.
Jednak się nie łączy, połączy się jedynie jak się mu włączy transfer danych, czyli korzysta wyłącznie z internetu a nie z prawdziwego GPS,a bo po prostu fizycznie go nie ma.

ku6i
02-12-2013, 01:34
Zbyszek, tego telefonu na oczy nie widziałem, więc nie odpowiem Ci na Twoje pytanie, ale poszukałem w necie i znalazłem test w którym piszą, że "goły" GPS działa: http://komorkomania.pl/2011/12/30/htc-titan-po-prostu-tytan-test/htc-titan-internet-i-nawigacja/top W jakich warunkach go odpalasz? Ile czasu czekałeś aż złapie pozycję? Jak włączyłeś transfer danych to jaką miałeś dokładność określenia pozycji?

zbyszekD7000
02-12-2013, 01:37
sprawdzę co piszesz bo żywo mnie to interesuje, ale do tej pory nie udało mi się tego przewalczyć żeby działał GPS a nie A-GPS, więc jak ktoś coś w temacie podpowie to będę wdzięczny

RobertMiernik
02-12-2013, 01:48
sprawdzę co piszesz bo żywo mnie to interesuje, ale do tej pory nie udało mi się tego przewalczyć żeby działał GPS a nie A-GPS, więc jak ktoś coś w temacie podpowie to będę wdzięczny

Wyłącz internet to AGPS będzie działał jak GPS - bez połączenia z siecią AGPS to zwykły GPS

zbyszekD7000
02-12-2013, 02:00
No to muszę spróbować jeszcze raz i poczekać do skutku skoro tak twierdzicie że powinien załapać,
dzięki

ku6i
02-12-2013, 02:06
Niektóre konfiguracje telefon + system bywają odporne, mój rekord czekania to 12 minut na Samsungu i5700 i Androidzie 2.1. Po prostu czasem ten typ tak miał i średnio dało się na to zaradzić...

GonzoG
02-12-2013, 04:29
Może mi w takim razie wyjaśnicie.
HTC Titan z Win Phone
Ma tylko A-GPS
I teraz z tego co tu czytam to powinien się połączyć z GPS,em może to dłużej potrwa jak piszecie ale powinien.
Jednak się nie łączy, połączy się jedynie jak się mu włączy transfer danych, czyli korzysta wyłącznie z internetu a nie z prawdziwego GPS,a bo po prostu fizycznie go nie ma.

GPS w Windowsie na komórki działa trochę słabo - tzn słabo się łączy.

A co do "tylko A-GPS" - to raczej aż A-GPS. GPS + łączność z internetem, to A-GPS...

Uzyskanie pierwszego fix'a bez A-GPS może potrwać kilka minut. Choć nie zdziwiłbym się, gdyby MS zrobił tak, że bez łączności z internetem będzie miał problemy z uzyskaniem namiaru.
W G1 (HTC Dream) i HTC Desire Z mam A-GPS i rzadko włączam połączenie internetowe, a mimo to nigdy nie było problemów z uzyskaniem pozycji, tylko że trochę to trwa.

zbyszekD7000
02-12-2013, 09:42
GPS w Windowsie na komórki działa trochę słabo - tzn słabo się łączy.


Uzyskanie pierwszego fix'a bez A-GPS może potrwać kilka minut. Choć nie zdziwiłbym się, gdyby MS zrobił tak, że bez łączności z internetem będzie miał problemy z uzyskaniem namiaru.
.

No i właśnie na coś takiego mi to wygląda

Feni
03-12-2013, 23:22
Dziękuję wszystkim odpowiadającym, za pomoc.
Ostatecznie stanęło na tym, że nie zdecydowałem się na zakup żadnej nawigacji, bo dostałem w prezencie tą pożyczoną nawigację Becker ready 45, czyli tą z którą jeździłem przez ostatni tydzień.
Darowanemu koniowi się w zęby nie patrzy, więc jestem bardzo zadowolony, tym bardziej, że oprócz jednej wpadki urządzenie sprawuje się bardzo dobrze. Bardzo szybko reaguje na polecenia dotykowe, co w mojej poprzedniej smartGPS doprowadzało mnie do szału.
Każde kliknięcie powodowało 2sek. opóźnienia... niby nic, ale zmiana trasy podczas jazdy okazywała się operacją niemal grożącą wypadkiem na drodze...teraz działa super.
Obczaję jeszcze w weekend jak nawigacja zachowuje się w terenie, bo w opcjach znalazłem możliwość obliczenia trasy "pieszej", oraz "terenowej", więc może akurat przypasuje do lasów ;)

Jeszcze raz dziękuję, pozdro ;)