PDA

Zobacz pełną wersję : szerokie szkło, prośba o radę, czytałem wszystkie posty :)



Piotreks
21-02-2007, 13:40
Witam wszystkich serdecznie.
Do tej pory czytałem sobie to zacne forum i bezczelnie korzystałem z Waszych rad. Nie logowałem się, bo nie miałem nic do powiedzenia - fotografuję amatorsko, lubię to, ale są tutaj bardziej doświadczeni Użytkownicy ode mnie.
Stanąłem przed wyborem stałki szerokokątnej.
Głównie będzie pracowała z F100, acz czasem chciałbym podpiąc ją do D80, którego w zasadzie używa żona. Zamierzam brać go w góry, ale chciałbym również robić nim zdjęcia na ulicy. Na ulicy, jak to na ulicy - ludzie się czasem trafią w zasięgu wzroku - i z tym właśnie mam dylemat. Gdyby to były tylko góry - wziąłbym 20mm. Ale jak mi przyjdzie zrobić zdjecie z kimś w kadrze...hm, no to chciałbym żeby w miarę możliwości nie miał nosa jak Pinokio. W miarę możliwości oczywiście...
Dlatego zastanawiam się, czy nie lepsza byłaby ogniskowa 24mm do takich celów. (wiem, wiem, ze na ulicę 30 jest najlepsze - ale nic nie poradzę, nie kupie na razie dwóch obiektywów).
Przeczytałem skrajne opinie na temat Sigmy 20mm 1.8 i sam nie wiem co myśleć. Nie wiem, jak jest z Sigmą 24mm/1.8, czy też są problemy z ostroscią itp.
Zapomniałem dodać, ze jasność obiektywu jest dla mnie nie najważniejsza ale dość istotna, często w górach zdarza mi się zchodzic jak już mocno szarzeje. Do tej pory, slajdy z 28-105 wychodziły całkiem całkiem, mimo, ze to niby kit, zoom i wogóle. Nie jest idealny, ale osobiście nie narzekam (cena była atrakcyjna) - ale ciemny troszkę jest. (od 3.5).
Nigdzie nie znalazłem opinii na temat szerokich stałek Tamronów, Tokinek. Cena jaką bedę mógł zapłacić to 1500 - 1700 zł.
Będa robione na tym slajdy - jak już wspominałem i czarno-białe, które sam sobie wywołuję.
Jak ktoś z Was znajdzie chwilę i pomoże mi coś wymyśleć, z góry dziekuję.
Piotreks

Vadim
21-02-2007, 15:04
Jak potrzebujesz dobrej, szerokiej stałki do F100 i tak przy okazji do D80, to może poszukaj nikkora 24/2.8 AFD. Znakomity optycznie, wystarczająco szeroki, w pełni kompatybilny z Twoim sprzętem. Oczywiście nowego w tej cenie trudno będzie znaleźć, ale warto poszukać nienagannej sztuki z drugiej ręki.

Pozdrawiam

King
21-02-2007, 15:11
Cena jaką bedę mógł zapłacić to 1500 - 1700 zł.



poszukaj nikkora 24/2.8........., Oczywiście nowego w tej cenie trudno będzie znaleźć,

???

http://www.sklepfotograficzny.pl/obiektywy/Nikon/AF-24-f2.8-D/
http://www.fotoit.pl/index.php?site=produkt&id_kat=&id=101

Piotreks
21-02-2007, 16:12
Cały czas się nad nim zastanawiam. Waham się tylko dlatego, ze te Sigmy są jaśniejsze

Vadim
21-02-2007, 16:43
Jak się człowiek w manualnych zasiedzi, to potem już mu tak zostaje... Dzięki King za sprostowanie.
Pisałeś, że nie musi być ekstra-jasny, ale dobry.

Pozdrawiam

BugsBunny
21-02-2007, 19:25
Jak się człowiek w manualnych zasiedzi, to potem już mu tak zostaje... Dzięki King za sprostowanie.

na allegrze też warto pogrzebać, ja kupiłem wersję nie-D za nieco ponad 500zł. Optyka wszystkich 24/2.8AF jest identyczna mimo różnej obudowy

dinus
21-02-2007, 19:28
podobno 24/2.8 nie jest juz takie dobry po podpieciu do cyferki

BugsBunny
21-02-2007, 19:31
z D80 jest super. Widać z analogiem jest kosmiczny ;)

Vadim
21-02-2007, 20:09
Kicha to jest af nikkor 28/2.8, chyba najgorszy z szerokich. A ten 24 jest naprawdę dobry, w każdej wersji AF i manualnej Ais. Tutaj już bym się nie zastanawiał nad żadnymi sigmami czy tokinami.

Pozdrawiam

RAF
22-02-2007, 01:22
podobno 24/2.8 nie jest juz takie dobry po podpieciu do cyferki
nie jest zły ani w cyfrze, ani w analogu

djbart
22-02-2007, 08:03
a ja mimo wszystko zachecam do kupienia sigmy 20/1.8.. od 2.8 naprawde śmiga bardzo przyzwoicie a ogniskowa jest o tyle dobra że w góry bierzesz f100+20/1.8 a na ulice bierzesz D80+20/1.8 i masz po cropie odpowiednik 30 mm, tak jak chciałeś (no chyba ze uważasz ze do ulicy potrzebna ci jest 30mm "+crop" czyli 45

używke w stanie idealnym kupisz do 1000 PLN

Piotreks
22-02-2007, 14:13
Bardzo Wam dziękuję za dotychczasowe rady.
Jak to jest z tymi zniekształceniami przy ogniskowych 20 i 24 mm?
Jak robiłem zenitem, czy fedem, to najszerszy obiektyw jaki miałem to było 35mm. Obecnie, przy 28mm w moim zoomie nic mi nie zawija po bokach i można robić człowieka na tle gór. Nie wiem, jak to jest z ww. mniejszymi ogniskowymi, bardzo sie robi beczkowato przy 20, 24mm? Oczywiście pytam o 20, 24mm przy podpięciu do analoga.

Cezary
01-03-2007, 23:07
Osobiście uważam Nikkora 20mm/2.8D z bardzo dobre szkło. Podpinam go do analoga i do cyfry. Daje niesamowitą ostrość w całym obszarze kadru. Wspaniale oddaje barwy i kontrast. Nie wiem jak to nazwać ale obraz jest przepięknie klarowny. Jeżeli chodzi o zniekształcenia to może zabrzmi to niezbyt jasno, ale są takie jak przy podpięciu właśnie szerokiego obiektywu. Dużo zależy od ujęcia. Jeżli osoby ustawisz na brzegu kadru i do tego będziesz stał blisko nich to zniekształcenia oczywiście będą większe niż w przypadku osób w środku kadru oddalonych choćby o parę metrów. Proponuje dokręcić do niego dobrego polara na B+W 62mm MRC i spojrzeć na niebo z ciekawymi chmurami. Świat robi się piękniejszy.
Mam bardzo ważne dla mnie pytanie. Vadim napisał, że Nikkor AF 28mm/2.8D to kiepskie szkło. Też słyszałem wiele właśnie takich opinii, że jeżeli 28mm to Sigma jest lepsza. Ale też pojawiło się ostatnio parę wątków na Forum mówiących, że Nikon poprawił AF 28mm/2.8D i ostatnio jest o niebo lepiej. Jeżeli ktoś ma to szkło to proszę o opinię bo zamierzam nabyć stałkę o takiej ogniskowej.
Pozdrawiam

Vadim
01-03-2007, 23:31
Nie sądzę, bo ten nikkor AF 28/2.8D jest produkowany w niezmienionej wersji optycznej i mechanicznej od 1994r. W pierwszym roku produkcji wersja D była produkowana równocześnie z nikkorem AF 28/2.8 New. Od 1995 do dziś już tylko wersja AF 28/2.8D, słabiutka optycznie. Jeśli to ma być coś węższego od 20mm, to pomyśl albo o AF 24/2.8 (trochę mała ta różnica w szerokości), albo o AF 35/2D.
Niezłym kompromisem jest nikkor AF 20-35/2.8D, którego optyka bardzo dobre wyniki osiąga w zakresie ogniskowych 20-28. To jest w mojej ocenie rozwiązanie optymalne dla zwolenników szerokich kątów posiadających cyfrę i analoga. Bardzo dobrze współpracuje ze wszystkimi puszkami nikona. Nieco już zapominany i pomijany, a szkoda, bo przez lata był to podstawowy obiektyw fotoreporterów z żółtym logo.

Pozdrawiam

Cezary
01-03-2007, 23:38
Serdeczne dzięki Vadim za szybką odpowiedź. Przez pewien czas miałem AF 24mm/2.8D ale właśnie różnica szerokości między 20mm a 24mm jest na tyle niewielka, że kolejnym typem było 28mm ze stajni Nikkora.
Pozdrawiam

hcman
02-03-2007, 00:16
A ja właśnie kupiłem Nikkora 28mm (bez D) tylko nie miałem jeszcze kiedy przetestować a tu takie rzeczy piszecie nt tego obiektywu. Dobrze, że niedużo kosztował..