PDA

Zobacz pełną wersję : Wybór monitora LCD



Strony : 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34

wigi
23-12-2007, 02:21
To, że firma Alstor jest dystrybutorem Eizo (niestety chyba jedynym oficjalnym), nie oznacza, że zapewnia poziom obsługi jakiego można oczekiwać patrząc na jakość monitorów. Miałem okazję przekonać się jak wygląda u nich podejście do klienta.

Niestety i ja doświadczam obecnie podejścia serwisu firmy Alstor (jedyny autoryzowany serwis Eizo w Polsce).
Kilka stron wcześniej w tym wątku pisałem o bardzo dużej nierównomierności podświetlenia mojego Eizo S2110W, zamieściłem też zdjecie szarego ekranu. Nierównomierność wg mojej oceny wynosi ok. 30%, a więc jest bardzo źle, zresztą widać to gołym okiem.
Okazuje się, że dopuszczalna nierównomierność podświetlenia wynosi aż 25% i wg pracownika serwisu mierzona w stosunku do środka ekranu!!!
Mimo tego zaryzykowałem i wysłałem monitor do serwisu, bo nierównomiernośc podświetlenia utrudniała mi pracę (szczególnie gradienty i aple).
Wczoraj otrzymałem wynik: nierównomierność podświetlenia około 10%, a więc wszystko w normie. Ekran podzielono tylko na 9 jednakowych pól/prostokątów i zmierzono ich średnią jasność. Nie uwzgledniono więc lokalnych nierównmierności podświetlenia, a liczba zmierzonych pól wydaje się bardzo mała (monitor 21").
Jestem mocno rozczarowany.
Tom01 często tu wspominał o dopszczalnych 15% nierównomierności podświetlenia, może tak mają Benq i LG, ale nie moje EIZO, które ma dopuszczalne 25% i to mierzone w tak absurdalny sposób :(

JTW
23-12-2007, 12:22
Myślę że, podstawka Height Adjustable jest najlepsza.

JTW
23-12-2007, 15:23
Mam nadzieję, że nowy model Eizo S1932SHB będzie lepszy od Eizo S1931SHB.

Tom01
23-12-2007, 19:20
Wczoraj otrzymałem wynik: nierównomierność podświetlenia około 10%, a więc wszystko w normie. Ekran podzielono tylko na 9 jednakowych pól/prostokątów i zmierzono ich średnią jasność.

Nierówność podświetlenia mierzy się dla tego modelu w siatce 3x3 ze wzoru:
Bright Uniformity 25% or less {(Max. brightness - Min brightness)/Max.brightness} x 100
White field pattern (255 level)
Brightness: 100%

Źródło: Instrukcja serwisowa Eizo.

Nie jest zatem prawdą co Pan napisał. Mierzy się maksymalną rozpiętość, a nie średnią i absolutnie nie względem środka. Pomiar dokonuje się dla maksymalnej jaskrawości ekranu, która wynosi aż 450cd/m^2. Przy takiej jaskrawości wyłażą nawet niedostrzegalne gołym okiem w normalnym oświetleniu nierównomierności. W stosunku do przeciętnych monitorów, oferujących rzeczywistą jaskrawość 200-250cd/m^2, norma jest prawie dwukrotnie bardziej restrykcyjna. Być może Pana problemy wynikają z eksploatacji panelu ze zbyt wielką jasnością w zadanych warunkach oświetlenia, lub próg Pańskiej tolerancji na tą cechę LCD jest bardzo wysoki. Wówczas sugeruję wyregulować monitor, przy normalnej pracy w domu jaskrawość to 5-15%, lub zainteresować się modelami ze stabilizacją. Istnieje możliwość, że ma Pan wyjątkowo źle oświetlony egzemplarz, ale jest to bardzo mało prawdopodobne. Tym bardziej, że tak dużą nierówność jak Pan pisze wykazałby pomiar.

PS. Jeśli nierówności oświetlenia w Pańskim monitorze są małe powierzchniowo, trzeba też rozważyć możliwość powstania ich w wyniku udaru mechanicznego.

Tom01
23-12-2007, 19:21
Mam nadzieję, że nowy model Eizo S1932SHB będzie lepszy od Eizo S1931SHB.

W pewnym sensie jest lepszy, choć to bardzo zbliżona konstrukcja. Rewolucji nie ma.

aadamuss
23-12-2007, 21:02
Witam. Potrzebuję szybkiej informacji jakiego monitora nie kupić, lub może ktoś doradzi z podaniem modelu co warto kupić do 1000 pln. Ma to być monitor tylko do pracy biurowej, nic do zdjęć czy gier. Nie znam się zupełnie a muszę coś szybko kupić. Będę wdzięczny za konkretną informację. Pozdrawiam Adam

Tom01
23-12-2007, 22:40
Potrzebuję szybkiej informacji (...) co warto kupić do 1000 pln.

10-12 skrzynek piwa, a za resztę monitor z Allegro. Korzyść taka sama jak z monitora za 1 tys zł, a ile więcej powodów do radości. :mrgreen:

pebees
23-12-2007, 22:47
(..)co warto kupić do 1000 pln. Ma to być monitor tylko do pracy biurowej, nic do zdjęć czy gier.


10-12 skrzynek piwa, a za resztę monitor z Allegro. Korzyść taka sama jak z monitora za 1 tys zł, a ile więcej powodów do radości. :mrgreen:

To dla takich sensownych porad miał ten wątek pozostać otwarty? :D

Tom01
23-12-2007, 22:51
To dla takich sensownych porad miał ten wątek pozostać otwarty? :D

He, he.... proszę o wybaczenie ale nie mogłem się powstrzymać. Ile razy można zadawać takie samo pytanie, jeśli wielokrotnie w conajmniej kilku wątkach, są na to odpowiedzi?

pebees
23-12-2007, 22:58
He, he.... proszę o wybaczenie ale nie mogłem się powstrzymać. Ile razy można zadawać takie samo pytanie, jeśli wielokrotnie w conajmniej kilku wątkach, są na to odpowiedzi?
:)

aadamuss
24-12-2007, 10:46
Tom01. Doceniałem Twoją wiedzę ale nie doceniłem poczucia humoru :) Pytanie było krótkie, wystarczyłoby żebyś wpisał tylko symbol, rozumiem, że tylko brak czasu Ci to uniemożliwił. Pytanie zadałem tutaj, bo wątek jest jakoś przyklejony i ma ułatwić znalezienie odpowiedniego tematu. Niestety nie znam się na opisach i testach monitorów wiec pytam. Wesołych świąt. Adam

Tom01
24-12-2007, 11:33
Tom01. Doceniałem Twoją wiedzę ale nie doceniłem poczucia humoru :) Pytanie było krótkie, wystarczyłoby żebyś wpisał tylko symbol, rozumiem, że tylko brak czasu Ci to uniemożliwił. Pytanie zadałem tutaj, bo wątek jest jakoś przyklejony i ma ułatwić znalezienie odpowiedniego tematu. Niestety nie znam się na opisach i testach monitorów wiec pytam. Wesołych świąt. Adam

Proszę zastanowić się nad dołożeniem 100 zł do Nec'a 1970NXp. Warto.

aadamuss
24-12-2007, 11:35
Dziekuje. Jadę szukać Neca. adam

ddMON
24-12-2007, 12:21
W związku z planowną wymianą monitora (przywiązałem się do mojego starego ViewSonic PT770 Pro Series :( ) na nowy LCD, mam pytanie:
Ponieważ ma on służyć oprócz mnie, także moim boysom, to który z przedstawionych w poniższym linku modeli, najlepiej do 2Kzł, nadaje się oprócz obróbki zdjęć, także do grania?
http://www.forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=32374

JTW
24-12-2007, 12:37
Proponuję kupić Eizo S1932SHB.

Tom01
24-12-2007, 13:30
Ponieważ ma on służyć oprócz mnie, także moim boysom

Dzieciom nada się prawie każdy, problem może być z Pańskimi wymogami. Nie znam Pana wymagań, progu akceptacji wad, przyzwyczajeń, warunków w miejscu pracy itp.

ddMON
24-12-2007, 16:38
Dzieciom nada się prawie każdy, problem może być z Pańskimi wymogami. Nie znam Pana wymagań, progu akceptacji wad, przyzwyczajeń, warunków w miejscu pracy itp.
Sprzęt będzie używany amatorsko (obróbka fotografi - teraz mam nadzieję, że sporo czasu, Word, Excel - 50%, gry - ja: od czasu do czasu, boysy: w każdej możliwej wolnej chwili ;).
Zależy mi na bardzo dobrej czytelności czcionki, natomiast przy grach na braku tzw. inputlaga.
Jeżeli chodzi o filmy, to jedynie wtedy gdy będę rzeczywiście mocno zdesperowany.
Wygląd ma dla mnie drugorzędne znaczenie, choć powinien być trochę ładniejszy od skrzynki na ziemniaki :), w tym temacie priotytetem jest jakość obrazu, a nie to, że ładnie wygląda obudowa.
Próg akceptacji wad mam bardzo niski, wręcz go nie posiadam, to moje największe zmartwienie - niestety powiększone oganiczonymi środkami finansowymi :)
Moje przyzwyczajenia to format 3x4, mocno zastanawiam się nad 16:9 lub 16:10 i ku temu bym się skłaniał.
Warunki w miejscu użytkowania mogę określić jako bardzo dobre.
To chyba wszystko.
Ze względu na pogodzenie tego wszystkiego rozważam zakup GATAWAY FPD 2185W 21' S-PVA 1680x1050 (http://www.forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=43547) (ma dobrą matrycę ale skrajnie rózne opinie).
No jaki tam ze mnie Pan - zwyły ddMON jestem :mrgreen:

retter
26-12-2007, 23:38
...
"Dlaczego moje fotki wyglądają inaczej...?". Decyduje o tym monitor. Dlaczego? Ano dlatego, że jest to jeden z trzech elementów toru obróbki obrazu, który zapoczątkowany jest obiektywem a zakończony fotolabem. Z reguły przykłada się wielką wagę do optyki i samego aparatu. Wystarczy przejrzeć ilość wątków "sprzętowych". Wybór labu również jest żelaznym tematem i psioczenie na "laboludków" co to wszystko psują. A środkowy etap drogi jaką przechodzi zdjęcie, najczęściej jest dziełem przypadku. Często też jest wynikiem filozofii: "byle tanio". A tymczasem jest to niemal tak samo ważny element jak obiektyw aparatu.
...


Dodam taką małą anegdotę. Poczułem że to może komuś pomóc i nieodparcie coś pchnęło by to napisać.
Ile zdjęć swoich dajecie do druku na papier 10% 20% 30% ??
Wiele zdjęć bo ok 70% nie dociera do laba, a zostaje na poziomie monitora. I możecie się nimi cieszyć tylko na monitorze (lub innym ekranie), to tym bardziej wybrany ekran powinien być przyzwoity w miarę możliwości finansowych. A on wam się odwdzięczy radością z tych 70% zdjęć.

Fotozwierz
28-12-2007, 17:13
Witam, mam zamiar kupić monitor, więc mam takie pytanie czym sie różni eizo s1921 od eizo s1931?
Prosiłbym o szybką odpowiedź. Eizo s1931 za 1500zł się opłaca?

Tom01
28-12-2007, 22:36
Ze względu na pogodzenie tego wszystkiego

Tylko pozornie. Monitor jest efektowny i to tyle. Nie ma to nic wspólnego z jakością.

verus
29-12-2007, 15:14
Tylko pozornie. Monitor jest efektowny i to tyle. Nie ma to nic wspólnego z jakością.

GATEWAY 2185W ma kontrowersjyne opinie. Ja wacham się pomiędzy nim a NEC 20WGX2..
Tom01, a może polecisz coś w tej cenie ? Do 1700 zł. Na co jeszcze zwrócić uwagę ? Na początku chciałem kupić laptopa za 3-4 tys ale nawet do oglądania zdjęć to najgorszy wybór nie mówiąc o podstawowej obróbce..
________________________________________

już znalazłem odpowiedź - dołożyć do EIZO ;)

Tom01
29-12-2007, 19:13
GATEWAY 2185W ma kontrowersjyne opinie. Ja wacham się pomiędzy nim a NEC 20WGX2.

Jak nie kijem to pałką...


Tom01, a może polecisz coś w tej cenie ? Do 1700 zł.

Do 1700 zł to są same tanie monitory domowe, a nie do foto. Jeśli już to najrozsądniej wydać to na Eizo S1921, S1931, S1932. To i tak półśrodek, ale przynajmniej nie szmelc.

verus
29-12-2007, 19:37
Jak nie kijem to pałką...



Do 1700 zł to są same tanie monitory domowe, a nie do foto. Jeśli już to najrozsądniej wydać to na Eizo S1921, S1931, S1932. To i tak półśrodek, ale przynajmniej nie szmelc.

Sprawdziłem na skąpcu.. między S1921 a S1932 jest ok. 300zł różnicy. Brać S1921 za 1440 czy S1932 za 1770 ?

fushiro
29-12-2007, 20:01
Jeżeli mogę zdać pytanie Tom01:
-jakie są podstawowe różnice między monitorami Eizo S2431 i Eizo S2411? Zacząłem przekopywać się przez informacje na sieci ale są one dość niejasne i mało precyzyjne (marketingowe). Chciałbym kupić monitor oczywiście pod kątem obróbki grafiki i mieć w miarę przewidywalne rezultaty na odbitkach z labu.

verus
29-12-2007, 20:16
te Eizo to taki pseudo-szmelc fotograficzny

brać Panowie 24" na PVA i tyle, szkoda kasy na takie małe Eizo z niby lepszymi kolorami

nie będzie nam się Białystok mądrzył, niech se foci żubry :))

Gdybyś wniósł w ten wątek chociaż 1/10000 wiedzy co Pan Białystok....

Tom01
29-12-2007, 20:17
Jeżeli mogę zdać pytanie Tom01:
-jakie są podstawowe różnice między monitorami Eizo S2431 i Eizo S2411? Zacząłem przekopywać się przez informacje na sieci ale są one dość niejasne i mało precyzyjne (marketingowe). Chciałbym kupić monitor oczywiście pod kątem obróbki grafiki i mieć w miarę przewidywalne rezultaty na odbitkach z labu.

Na bazie monitora S2410W/S2411W robi się profesjonalne CE240W. W zasadzie to ten sam monitor, tylko lepiej selekcjonowany, mierzony sztuka w sztukę w fabryce i kalibrowany.

Różnice konstrukcyjne S2411W w stosunku do S2431:
- 14 bitowa dokładność obliczeń koloru na kanał.
- Lampy podświetlenia za panelem, a nie z boków.
- Dotykowe menu.
- Większe możliwości regulacyjne.
- Dynamiczny kontrast.

Różnice używkowe:
- S2411W to monitor klasy półprofesjonalnej kierowany do grafiki, cad, oraz rozrywki wysokiej jakości.
- S2431W to monitor na biurka dyrektorów, do programowania i do domu.

fushiro
29-12-2007, 20:40
Krótko zwięźle i wyczerpująco. Dziękuję za odpowiedź.

ddMON
29-12-2007, 23:35
To ja bym też tak chciał - jeżeli czas pozwoli ;)


... Nie znam Pana wymagań, progu akceptacji wad, przyzwyczajeń, warunków w miejscu pracy itp.

Sprzęt będzie używany amatorsko (obróbka fotografi - teraz mam nadzieję, że sporo czasu, Word, Excel - 50%, gry - ja: od czasu do czasu, boysy: w każdej możliwej wolnej chwili .
Zależy mi na bardzo dobrej czytelności czcionki, natomiast przy grach na braku tzw. inputlaga.
Jeżeli chodzi o filmy, to jedynie wtedy gdy będę rzeczywiście mocno zdesperowany.
Wygląd ma dla mnie drugorzędne znaczenie, choć powinien być trochę ładniejszy od skrzynki na ziemniaki , w tym temacie priotytetem jest jakość obrazu, a nie to, że ładnie wygląda obudowa.
Próg akceptacji wad mam bardzo niski, wręcz go nie posiadam, to moje największe zmartwienie - niestety powiększone oganiczonymi środkami finansowymi
Moje przyzwyczajenia to format 3x4, mocno zastanawiam się nad 16:9 lub 16:10 i ku temu bym się skłaniał.
Warunki w miejscu użytkowania mogę określić jako bardzo dobre.
...

osowiak
29-12-2007, 23:48
Pytanie do Toma 01,

co w takim razie polecisz osobie zdecydowanej na zakup s 1932 a której w czasie świąt przybyło troszke kaski na ciut lepszy monitorek- proszę podaj model - oczywiscie w głównej mierze ma on służyc do zdjątek.

pozrawiam

Tom01
29-12-2007, 23:59
To ja bym też tak chciał - jeżeli czas pozwoli ;)

Uniwersalny, 16x10, "do wszystkiego":
Najtańszy: Eizo S2031W
Naprawdę dobry: Eizo S2110W lub S2111W.

Tom01
30-12-2007, 00:04
Pytanie do Toma 01,

co w takim razie polecisz osobie zdecydowanej na zakup s 1932 a której w czasie świąt przybyło troszke kaski na ciut lepszy monitorek- proszę podaj model - oczywiscie w głównej mierze ma on służyc do zdjątek.

pozrawiam

Jeśli budżet wytrzyma, któryś z 14 bitowym kolorem. Może CG, może CE... :-)

ddMON
30-12-2007, 13:55
Uniwersalny, 16x10, "do wszystkiego":
Najtańszy: Eizo S2031W
Naprawdę dobry: Eizo S2110W lub S2111W.
OK! Ale ponieważ, jak napisałem wcześniej, sprzęt ten ma także służyć moim boysom do grania, czy w wymienionych przez Ciebie typach monitorów, występuje efekt smużenia w grach (tzw. inputlag)?
Dla mnie to mniej ważne, bo fotki raczej powoli mi się ruszają ;) ale dla chłopaków, to sprawa (dosłownie ;) ) życia lub śmierci.

Tom01
31-12-2007, 00:54
czy w wymienionych przez Ciebie typach monitorów, występuje efekt smużenia w grach (tzw. inputlag)?

Nie gram, więc nie jestem wiarygodnym źródłem informacji co do oceny szybkości monitorów. Badałem jednak różne monitory i stwierdzam, że nawet najwolniejsze współczesne monitory, nie smużą praktycznie wcale, nawet w bardzo szybkich sekwencjach. Na filmie nie sposób nic zauważyć, w grach niewykluczone, że tak. Różnica jest stąd, że w filmie reżyser nie pozwoli operatorowi na oszalałe rzucanie kamerą, jak to sie dzieje w strzelankach. Mówię jednak o przypadkach skrajnych lub graniu zawodniczym, gdzie ułamki sekund decydują czy kogoś zastrzelą i drużyna straci punkty.

dinus
03-01-2008, 22:23
Witam,

Mnie dzisiaj ogarnelo lekkie wk....
W pracy koledzy wymyslili sobie, ze zrobimy sobie mala wystawke ze swoich gmiotow. 6-ciu, kazdy wybierze po 3 swoje "the best" ;), pozniej zrobimy odbitki, odpowiednio przygotujemy, etc.
No to do dziela. Lapie za backup wszystkiego co zrobilem, zeczyna przegladac katalogi, jeden po drugi, ale co mi przyszlo do glowy, pomyslalem sobie, a podebne wieksze lcd. Do tej pory wszystko robilem na 15" lcd IBM-a. Podlaczylem sie do jakiegos 19" lcd Dell-a i szok. Kolory inne, zielenie jakies plastikowe, przejarane na maxa, co jest? To co na poprzednim bylo delikatnie pomaranczowe na Dell-u jest deliaktnie zolte, caly ten klimat pieknego poranka prysl.
No to cap, drugi z biurka lcd-ek, teraz 17" della i znowu szok, znow cos innego, ale zielen nadal przejarana. Mysle sobie co jest? Biore backup i grzeje od jednego kompa do drugiego i na kazdym jest co innego. W koncu dorwalem jakas 17" CRT i tu o dziwo wszystko podobne do 15" lcd IBM.
No i teraz mam dylemat czy nie zainwestowac w jakis monitor do obrobki zdjec. Mysle OK, cos tam wyskrobie na to. Ale co? Za ile? I nagle mam w glowie 100tys pytan i juz jest problem.
Wrocilem do domu, obiadzik i do netu, mysle poczytam i cos znajde. ( dobrze, ze do zony przyszla sasiadka z corka i dziecko moje ma sie z kim bawic :-D)
I tak czytam i czytam i widze, ze bez 2k PLN to nie ma o czym marzyc.
A na dodatek tak sobie teraz mysle, ze po co mnie ten dslr, memorki, wyrafinowany soft, jak i tak h... z tego bez porzadnego monitora. :???:
Wiem, ze nie pierwszy to odkrylem, ale do tej pory nie zdawalem sobie sprawy, jakie moga byc roznice.
Co jest prawdzie? Jak to widza inni? Tego nie wiem, wymiekam.


Pozdrawiam
Daniel

grzegorzant
03-01-2008, 22:28
Witam,

Mnie dzisiaj ogarnelo lekkie wk....
Ratuje nas tylko druk. DOBRY DRUK ! :)
pozdrawiam

Czornyj
03-01-2008, 22:57
Ratuje nas tylko druk. DOBRY DRUK ! :)

G.... prawda! :lol: :mrgreen: ;)

Wydrukuj sobie w kilku labach, na kilku drukarkach atramentowych, laserowych, stałoatramentowych - za każdym razem wyjdzie co innego.

grzegorzant
03-01-2008, 23:11
G.... prawda! :lol: :mrgreen: ;)

Wydrukuj sobie w kilku labach, na kilku drukarkach atramentowych, laserowych, stałoatramentowych - za każdym razem wyjdzie co innego.
Czytanie ze zrozumieniem :)
DOBRY DRUK
pozdrawiam

mpwt
07-01-2008, 16:09
G.... prawda! :lol: :mrgreen: ;)

Wydrukuj sobie w kilku labach, na kilku drukarkach atramentowych, laserowych, stałoatramentowych - za każdym razem wyjdzie co innego.

Ano niestety tak. Ostatnio porównywałem tą samą fotkę z Profilabu i od chłopaków z Hajnówka i mocno się zdziwiłem.
Profi wysiadł jednak ;)

BTW, ja wybieram się po EIZO S1932. Czy w tej cenie warto jeszcze brać coś innego pod uwagę?

Tom01
07-01-2008, 16:54
#mpwt

Przepraszam ża tu, ale ma Pan chyba pełną skrzynkę, nie mogę wysłać Panu PM.

#Czornyj

Proszę skasować ten post jak mpwt przeczyta. Dziękuję.

verus
07-01-2008, 23:31
Ponawiam pytanie do Toma.... między S1921 a S1932 jest ok. 300zł różnicy. Czy to ta sama jakosć obrazu i jest sens dopłacać do 1931 ?

Tom01
07-01-2008, 23:39
Ponawiam pytanie do Toma.... między S1921 a S1932 jest ok. 300zł różnicy. Czy to ta sama jakosć obrazu i jest sens dopłacać do 1931 ?

Jeśli monitor ma służyć tylko do fotografii - nie. Jeśli ma być bardziej uniwersalny, rozrywka, filmy - tak.

_Bobo_
11-01-2008, 10:49
Witam,

co lepiej wziąć do amatorskiej fotografii mając do wyboru: NEC 1970NX lub EIZO S1921? Może jeszcze coś innego w tej cenie (~1400 pln)? Z góry dzięki za odpowiedź.

Pzdr.

Tom01
11-01-2008, 11:37
co lepiej wziąć do amatorskiej fotografii mając do wyboru: NEC 1970NX lub EIZO S1921? Może jeszcze coś innego w tej cenie (~1400 pln)? Z góry dzięki za odpowiedź.

Nec 1970NX to monitor 8-bitowy i ma w związku z tym standardowe wady stabilności temperatury, nieciągłości gradientów. Reprodukcja koloru dobra, nie ma tragicznego fałszowania jak na większości monitorów podobnej klasy cenowej. Na wyświetlaczu zastosowanym w tym monitorze są przypadki utrwalania się obrazu. Kiepskie podświetlenie. Eizo S1921 ma sterowanie 10-bitowe, przez co kompensacja wad LCD jest na znacznie lepszym poziomie. Gradienty płynne, stabilność temperatury jak w monitorach 2x droższych. W porównaniu do Neca 1970NX ma gorsze kąty widzenia, przy odchyleniu zmienia się nie tylko jasność, ale i kolor.

trzecie oko
12-01-2008, 01:22
Podłączając się do tematu zapytam, czy model Eizo S1932, jest pozbawiony w/w nidociągnięć S1921?

Tom01
12-01-2008, 01:24
Podłączając się do tematu zapytam, czy model Eizo S1932, jest pozbawiony w/w nidociągnięć S1921?

Jakich niedociągnięć?

trzecie oko
12-01-2008, 13:49
Przepraszam za mało precyzyjne pytanie. Chodzło mi o "ma gorsze kąty widzenia, przy odchyleniu zmienia się nie tylko jasność, ale i kolor."

Tom01
12-01-2008, 13:56
Przepraszam za mało precyzyjne pytanie. Chodzło mi o "ma gorsze kąty widzenia, przy odchyleniu zmienia się nie tylko jasność, ale i kolor."

To nie jest niedociągnięcie, a typowa cecha wszystkich monitorów z wyświetlaczami wielodomenowymi MVA/PVA/SVA. Nie jest to moim zdaniem wielki problem, jednak właśnie dlatego monitory najwyższej klasy konstruuje się w oparciu o IPS.

Proszę nie wyciągać z powyższego zbyt daleko idących wniosków. Nie oznacza to automatycznie, że każdy monitor z S-IPS będzie lepszy od S-PVA. Życie, a raczej ludzie z branży monitorowej, specjaliści od oszukiwania oczu klientów, płatają różne figle.

Czornyj
12-01-2008, 16:19
Mówiąc po ludzku - w przypadku mojego Nec-a 1970NX matryca jest fajna, ale podświetlenie doprowadza do szału, a czerń pod kątem jest fioletowa i ogólnie dość nędzna. Dla odmiany szajsung na 21" S-PVA jest lepiej podświetlony, czerń jest niczego sobie, ale oglądanie jednolitego, szarego tła doprowadza mnie do rozpaczy (widoczna koncentryczna zmiana temperatury barwowej). To ostatnie zjawisko jest jednak subtelne, a niewytrenowany obserwator najprawdopodobniej wogóle go nie zauważy. Kiepskie podświetlenie w 1970NX to wada bardziej oczywista i potencjalnie bardziej niebezpieczna.

trzecie oko
12-01-2008, 16:24
Przeczytałem chyba wszystkie wątki na tym forum i na CB odnośnie monitorów LCD i mam pytanie do Ciebie Tom01, czy w cenie do 2000zł, do amatorskich zastosowań w obróbce zdjęć + jakieś gry i filmy, najlepszym wyborem wśród 19-to calowych monitorów Twoim zdaniem jest Eizo S1932?

JTW
12-01-2008, 18:47
Czy ktoś z Was posiada już monitor Eizo S1932SHB?
Jakie są Wasze opinie o tym modelu?

flakon
12-01-2008, 19:43
Od 5 dni posiadam wymieniony model 1932-powiem krótko za te pieniądze nic chyba na PVA lepszego nie dostaniesz-decyzje o takim zakupie podjąłem w oparciu o recenzje z tego i innych forum -wiadomo, ze są lepsze ale ile droższe.
Dodam, że od lipca 2007 posiadałem 1931 ale pewnego dnia jak wróciłem z pracy zobaczyłem jakieś kreski na matrycy - moje 2 letnie maleństwo uczyło sie pisać na monitorze.... tak czasami jest jak sie ma dzieci..noi musiałem kupić nowy.
Oczywiście na oba monitory Eizo jak zresztą chyba na inne daje 5-letnia gwarancje.
Pozdrawiam

Tom01
12-01-2008, 20:19
Pisałem o tym wielokrotnie. Wniosek jest dokładnie taki jak Pan go opisał.

Tom01
12-01-2008, 20:22
Czy ktoś z Was posiada już monitor Eizo S1932SHB?
Jakie są Wasze opinie o tym modelu?

Proszę poszukać opinii o S1931. Opinie o nowej wersji będą takie same, lub korzystniejsze z uwagi na lepszą regulację.

Misanthrope
12-01-2008, 20:26
Tom01 a co sądzisz o nowym Eizo S2231W? Będzie się nadawał do amatorskiej zabawy ze zdjęciami?

Jacek_Z
12-01-2008, 20:40
Trzeba go dodac do listy monitorów :-D
rozdzielczośc ta sama co 2031, czyli większa plamka. Cena - teraz około 100 zł róznicy, więc chyba warto

Tom01
12-01-2008, 21:44
Tom01 a co sądzisz o nowym Eizo S2231W? Będzie się nadawał do amatorskiej zabawy ze zdjęciami?

Tak samo jak S1921, S1931, S1932, S2031. To b.podobne konstrukcje.

Czornyj
16-01-2008, 00:10
Chyba coś nowego kroi się w Necu, bo wyrąbał straszną przecenę (oczywiście w Stanach, no gdzieżby qva gdzie indziej!!!).

http://www.necdisplay.com/communications/0108_macworld.html

No i pojawiła się nowa 30-teczka:
http://www.necdisplay.com/NewsAndMediaCenter/PressRelease/?pressrelease=10ab7bbc-e5ec-4f0f-afa8-873403598c0f

jajacek44
16-01-2008, 11:41
Flakon zajrzyj na PW

JTW
25-01-2008, 17:37
W firmie Alstor w Warszawie są już dostępne w sprzedaży monitory Eizo S1932SHB.
Cena brutto 1689 zł.

Tom01
25-01-2008, 17:42
W firmie Alstor w Warszawie są już dostępne w sprzedaży monitory Eizo S1932SHB.
Cena brutto 1689 zł.

1. Alstor nie prowadzi sprzedaży detalicznej.
2. Cena sugerowana na stronach alstor.com.pl wynosi 1499 zł netto (1829 zł brutto).

piotr_tarnowski
05-02-2008, 00:20
Witam wszystkich,
na wątek i forum trafiłem przez link z forum KKM (minolta) szukając porady na temat monitora. Jestem fotoamatorem, dzielącym komputer z całą rodziną (filmy, proste gry, TV), w wolnym czasie próbuję obrabiać fotki (póki co skany ze slajów z czasem pewno z DSRL). Pracuję pod Linux-em.
Niniejszy wątek w dużej części przeczytałem i wiem że w idealnym świecie wybrałbym EIZO. Niestety mój świat składa się raczej z kompromisów ;)
Jestem prawie zdecydowany na zakup Gateway 2485W na matrycy S-PVA, który zastąpi mojego wysłużonego Trinitrona, mam jednak wątpliwość czy skoro kupuję monitor tak odległy od graficznego ideału to czy nie kupić czegoś jeszcze tańszego - na matrycy TN - np. Samsung 226CW albo BENQ 24'' G2400Wa ? Czy to w ogóle ma znaczenie przy tej masówce czy to jest matryca S-PVA czy TN ?
Pozdrawiam,
Piotr Tarnowski

Arczi
05-02-2008, 01:14
Kilka wątków niżej leon28 opisuje swoje wrażenia po 'obejrzeniu' Gateway 2485. Ten monitorek kosztuje ok. 2000 pln z tego co kojarzę, a za niecałe 2500 masz Eizo S2231W. Fakt, o 2 cale mniejszy, ale też 'ciut' lepszy.

Czornyj
05-02-2008, 01:48
Czy to w ogóle ma znaczenie przy tej masówce czy to jest matryca S-PVA czy TN ?
Pozdrawiam,
Piotr Tarnowski

Mimo wszystko jest, jak dla mnie między TN a ?VA jest bariera, gdzie zaczyna się dramat.

ratpaw
07-02-2008, 00:01
Czy ktoś (np Tom01) może mi powiedzieć, czy monitor Eizo FlexScan L788i można w jakiś sposób kalibrować? Albo przynajmniej "ulepszyć" jakoś wyświetlania jak to ma miejsce w przypadku monitora S1931/32? Chcę konkretnie kupić (do firmy) do monitora L788 kalibrator LMC03 Lafota, ale nie wiem czy to ma sens. A może jakiś inny kalibrator?

Tom01
07-02-2008, 00:07
Czy ktoś (np Tom01) może mi powiedzieć, czy monitor Eizo FlexScan L788i można w jakiś sposób kalibrować? Albo przynajmniej "ulepszyć" jakoś wyświetlania jak to ma miejsce w przypadku monitora S1931/32? Chcę konkretnie kupić (do firmy) do monitora L788 kalibrator LMC03 Lafota, ale nie wiem czy to ma sens. A może jakiś inny kalibrator?

Można wyregulować i oprofilować. Lafot zrobi to prosto i skutecznie.

Ciekawostka:
L788 to ciekawy monitor do zastosowań (prawie) przemysłowych, gdzie trzeba stosować długie kable sygnałowe i na dodatek w środowisku silnie zakłócającym. Monitor jest na to odporny, dzięki poprowadzeniu sygnału synchronizacji z kanałem G. Ponadto potrafi synchronizować się w znacznie większym zakresie częstotliwości (HV do 85Hz).

ratpaw
07-02-2008, 00:20
Szok, szybkość odpowiedzi mnie zaskoczyła ;-)

[QUOTE=Tom01;586377]Można wyregulować i oprofilować. Lafot zrobi to prosto i skutecznie.

OK, dziękuję. Mam jednak wątpliwość, czy laik jest w stanie to zrobić czytając jedynie instrukcję obsługi.

Jeszcze jedno pytanie: czy ten Lafot LMC03 jakoś z czasem sam się rozkalibrowuje? Jako urządzenie kontrolno-pomiarowe powinien być sam kalibrowany wg wzorca od niego co najmniej o rząd wielkości dokładniejszego - czy jest taka konieczność czy może w praktyce nie ma? Jeśli kalibracja kalibratora do monitorów to bzdura, to proszę mi wybaczyć - jestem laikiem (chociaż z ambicją łyknięcia co nieco wiedzy i praktyki ;-)

Inna sprawa: czy jest sens kupować tego Lafota używanego? Czy może być w nim coś uszkodzone, zużyte itd?

Czornyj
07-02-2008, 00:23
Jeszcze jedno pytanie: czy ten Lafot LMC03 jakoś z czasem sam się rozkalibrowuje? Jako urządzenie kontrolno-pomiarowe powinien być sam kalibrowany wg wzorca od niego co najmniej o rząd wielkości dokładniejszego - czy jest taka konieczność czy może w praktyce nie ma?

Jeden facet na forum LL skarżył się, że wysłał do Szwajcarii swój spektrofotometr na rekalibrację i cholernie długo to trwało - ponieważ inni forumowicze okropnie go potem wyśmiali, więc chyba nie ma sensu zawracać tym sobie głowy ;)

Tom01
07-02-2008, 00:26
OK, dziękuję. Mam jednak wątpliwość, czy laik jest w stanie to zrobić czytając jedynie instrukcję obsługi.

Tak, w przypadku Eizo+Lafota, profiler sam sobie przygotuje monitor do profilowania. Użytkownik musi tylko zadać parametry, temperaturę, jasność, gammę.


Jeszcze jedno pytanie: czy ten Lafot LMC03 jakoś z czasem sam się rozkalibrowuje? Jako urządzenie kontrolno-pomiarowe powinien być sam kalibrowany wg wzorca od niego co najmniej o rząd wielkości dokładniejszego - czy jest taka konieczność czy może w praktyce nie ma?

Wszystko się starzeje i zmienia swoje cechy fizyczne. Jednak najstarsze kolorymetry z jakimi miałem do czynienia nie wykazywały żadnych objawów starzenia. Wyższej klasy spektrofotometry są dostarczane z ceramicznym wzorcem.


Inna sprawa: czy jest sens kupować tego Lafota używanego? Czy może być w nim coś uszkodzone, zużyte itd?

Można kupować, jak każde urządzenie elektroniczne z drugiej ręki. Warto jednak zapewnić sobie możliwość sprawdzenia, najlepiej w serwisie fabrycznym.

ratpaw
07-02-2008, 00:27
Jeden facet na forum LL skarżył się, że wysłał do Szwajcarii swój spektrofotometr na rekalibrację i cholernie długo to trwało - ponieważ inni forumowicze okropnie go potem wyśmiali, więc chyba nie ma sensu zawracać tym sobie głowy ;)

Ale LMC03 to nie spektrofotometr, czyż nie?

Tom01
07-02-2008, 00:28
Ale LMC03 to nie spektrofotometr, czyż nie?

Nie, ale proponuję się zamartwiać na zapas.

ratpaw
07-02-2008, 00:36
Można kupować, jak każde urządzenie elektroniczne z drugiej ręki. Warto jednak zapewnić sobie możliwość sprawdzenia, najlepiej w serwisie fabrycznym.

Czy orientuje się Pan, ile takie badanie kosztuje (pirazyoko)?

Tak z czystej ciekawości: jak użytkownicy innych niż Windows systemów radzą sobie z kalibracją Eizo? Czy jest wersja softu LMC03 do iMaca, Linuksa itd? Czy można zrobić kalibrację pod Windows, a pod Linuksem (po restarcie komputera i wystartowaniu pod Linuksem) wyświetlanie będzie cacy czy też korekty wewnątrzmonitorowe są "wrzucane" do monitora przy każdym starcie systemu operacyjnego (a może nawet programu graficznego?).

Przepraszam jeszcze raz, ale choć zadałem sobie trud przeczytania wszystkich postów tego wątku, ciągle uważam się za zielonego. Nie chcę jednak wydać nie swoich pieniędzy niepotrzebnie na "dobre urządzenie niedobrze wykorzystywane", jeśli wiecie o co mi chodzi.

Tom01
07-02-2008, 00:42
Tak z czystej ciekawości: jak użytkownicy innych niż Windows systemów radzą sobie z kalibracją Eizo?

Są na to dwa sposoby. Albo użyć oprogramowania pod "inny" system, albo oprofilować pod Win a profil używać dowolnie. Większość systemów ma mechanizmy obsługi profili. Problem będzie tylko z Lafotem pod Linuxem. Profil jest specyficzny i nie zachowa się poprawnie bez swojego loadera, który jest tylko w wersjach Win/Mac.

Czornyj
07-02-2008, 00:44
Ale LMC03 to nie spektrofotometr, czyż nie?

W porównaniu ze spektrofotometrem kolorymetr jest prosty jak budowa cepa. O ile jeszcze w spektrofotometrze od bidy jest oświetlacz, który być może jakoś tam się zużywa, o tyle w kolorymetrze nie bardzo ma się co zepsuć. Jeśli by być wybitnie czepialskim, to po ponad 5-u latach są pewne szanse, że filtry barwne mogą odrobinkę zmienić swe właściwości, choć to też nie jest pewne i trudno przewidzieć, na ile może wpłynąć na precyzję działania urządzenia.

ratpaw
07-02-2008, 00:56
Dziękuję za szybkie i konkretne odpowiedzi. Planuję namówić szefa na drugi Eizo (S1932) oraz kalibrator LMC03, którym będę mógł łatwo przenieść punkt bieli między "starym" L788 i nowym S1932. Później może jeszcze dokupię przystawkę do kalibrowania drukarki i zrobi się w moim mniemaniu jakieś przyzwoite minimum do oceny grafik na naszych folderach reklamowych, wkładkach, menu w restauracji itd. Czy mam rację Panowie eksperci?

milo_ja
07-02-2008, 09:54
Tak, w przypadku Eizo+Lafota, profiler sam sobie przygotuje monitor do profilowania. Użytkownik musi tylko zadać parametry, temperaturę, jasność, gammę.


Czy to oznacza, że Lafot potrafi w monitorach Eizo sam ustawić jasność kontrast itp. (tzn. nie trzeba nic gmerać w monitorze)? A czy Lafot potrafi też wgrać krzywe korekcyjne do monitora (żeby uściślić chodzi mi o Eizo S2031W, ew. S2231W)? Pisałeś, że Lafot dobrze współpracuje z monitorami Eizo. Ciekaw jestem jak daleko ta współpraca jest posunięta stąd moje pytania.

Tom01
08-02-2008, 13:40
Czy to oznacza, że Lafot potrafi w monitorach Eizo sam ustawić jasność kontrast itp. (tzn. nie trzeba nic gmerać w monitorze)?

Tak, choć formalnie regulacji kontrastu nie ma w LCD. Regulacji podlega jasność, wagi kanałów RGB.


A czy Lafot potrafi też wgrać krzywe korekcyjne do monitora (żeby uściślić chodzi mi o Eizo S2031W, ew. S2231W)?

Nie, korekcja jest w profilu. Lafot nie ma dostępu do LUT monitora, Eizo nie udostępni bibliotek umożliwiających komunikację na tym poziomie. Jest to możliwe firmowym profilerem.


Pisałeś, że Lafot dobrze współpracuje z monitorami Eizo. Ciekaw jestem jak daleko ta współpraca jest posunięta stąd moje pytania.

Lafot ma zaszyty dostęp do API monitora. Stąd ta współpraca z Eizo jest godna zaznaczenia.

milo_ja
08-02-2008, 14:35
Nie, korekcja jest w profilu. Lafot nie ma dostępu do LUT monitora, Eizo nie udostępni bibliotek umożliwiających komunikację na tym poziomie. Jest to możliwe firmowym profilerem.


Czyli tak naprawdę każda kalibracja obcina przestrzeń barw i nie ma żadnego zysku z 10bitowości monitora? :/ A jest jakaś możliwość ręcznego "przeklepania" ustawień korekcyjnych z profilu do monitora?
I jeszcze jedno pytanko: jaki jest koszt firmowego profilera (rozumiem, że to jakiś soft potrafiący wgrać profil do monitora).

ZimnyMaciek
08-02-2008, 14:48
Chciałbym się dowiedzieć czym się różnią:
EIZO FlexScan S1921SAB
EIZO FlexScan S1921SAG
EIZO FlexScan S1921SHB
EIZO FlexScan S1921SHG
EIZO FlexScan S1921SUB
EIZO FlexScan S1921SUG
-na stronie producenta nic na ten temat nie ma - jest opis ogólny serii S1921
-na stronie mastif jest tyle, że ja tego zestawić nie umiem bo przy niektórych modelach są podane dane których nie ma przy innych
-na stronie vobis to chyba w ogóle pomieszali bo nie chce mi się wierzyć aby te modele tak się różniły m.in
częstotliwością odchylania poziomego i pionowego
Zatem jak mogę to proszę o odpowiedź: które z nich mają głośniki i czy nie jest tak, że różnica pomiędzy tymi wszystkimi monitorami dotyczy tylko na przykład podstawy.

Tom01
08-02-2008, 22:45
które z nich mają głośniki i czy nie jest tak, że różnica pomiędzy tymi wszystkimi monitorami dotyczy tylko na przykład podstawy.

Wszystkie mają głośniki a różnią sie podstawą o kolorem obudowy.

vinci99
08-02-2008, 22:45
pierwsza litera po cyfrze nie wiem co znaczy ale nastepna oznacza rodzaj podstawy a ostatnia kolor obudowy monitora

Tom01
08-02-2008, 22:47
Czyli tak naprawdę każda kalibracja obcina przestrzeń barw i nie ma żadnego zysku z 10bitowości monitora? :/ A jest jakaś możliwość ręcznego "przeklepania" ustawień korekcyjnych z profilu do monitora?
I jeszcze jedno pytanko: jaki jest koszt firmowego profilera (rozumiem, że to jakiś soft potrafiący wgrać profil do monitora).

Korekcja monitora o szerszym zapisie (np 10 bitów) jest wręcz kosmetyczna w porównaniu do standardowych. Korekcję w LUT monitora można wykonać tylko w monitorach kalibrowanych, tj: Eizo Coloregde, Nec Spectraview, Quato Inteli Proof, Lacie 3xx.

Tom01
08-02-2008, 22:47
pierwsza litera po cyfrze nie wiem co znaczy ale nastepna oznacza rodzaj podstawy a ostatnia kolor obudowy monitora

Pierwsza litera S oznacza wyświetlacz S-PVA.

PaSkal
08-02-2008, 22:54
To ja jeszcze zadam pytanie uzupełniające (pasujące jak cholera do tego forum, ale przysięgam, że nawet ściągałem instrukcje tych Eizo i nic tam nie ma!) {głęboki oddech}

Czy mam jakąś w miarę nieinwazyjną (bez cięcia kabli) możliwość podłączenia tych głośniczków wbudowanych w monitor do osobnego subwoofera (Creative)?
Z góry dzięki etc.

Paweł

Tom01
08-02-2008, 23:11
To ja jeszcze zadam pytanie uzupełniające (pasujące jak cholera do tego forum, ale przysięgam, że nawet ściągałem instrukcje tych Eizo i nic tam nie ma!) {głęboki oddech}

Czy mam jakąś w miarę nieinwazyjną (bez cięcia kabli) możliwość podłączenia tych głośniczków wbudowanych w monitor do osobnego subwoofera (Creative)?
Z góry dzięki etc.

Paweł

Potrzebny jest do tego układ dzielący impedancję takiego układu głośników na dwa kanały stereo i do tego filtr dolnoprzepustowy do subwoofera.

PaSkal
08-02-2008, 23:14
A gdzie znajdę info. na temat danych tech. tych głośników?
Jak rozumiem, "fabrycznie" podłączam je od monitora do karty dźwiękowej zwykłym kabelkiem typu jack?

Czy przy takich mocach dzielenie impedancji jakoś wpływa na całokształt? nie wydaje mi się.

[EDIT] Pytanie 2:

Czym się różnią (oprócz wymiarów) S1932 od S2001W?
Czy brak pozycji "korekcja krzywej gamma" w danych technicznych S2001W na stronie Eizo coś znaczy?

Z góry dzięki i Tom01 - w ogóle dzięki za fachowe wypowiedzi na tym forum - przystępnie i bez popadania w jakieś mesjanistyczne tony... :)

JTW
09-02-2008, 17:40
Czy ktoś kupił ostatnio monitor Eizo S1932SHB?
Jakie są Wasze opinie o tym monitorze?

PaSkal
09-02-2008, 17:55
Ja czekam na przelew od klienta, i chcę kupować tego Eizo, tylko pytałem już w drugim wątku jaka jest różnica pomiędzy nim, a S2001W (poza rozmiarem)?

vinci99
09-02-2008, 21:50
Hej
Kupilem eizo 1932 SHB od Tom1 (dalem za niego troszke niewiele ponad 1700+przesylka) troche na niego czekalem (okolo miesiaca) a to dlatego ze byl sprawdzany pod wzgledem jakosci. Jesli chodzi o wyglad zewnetrzy to fajnie wyglada. Menu za to jest troche wkurzajace. Ogolnie jak narazie jestem zadowolony. Po kalibracyji napisze troche wiecej.
Pozdrawiam

Tom01
09-02-2008, 23:12
Menu za to jest troche wkurzajace.

Menu jest inne niż w starszych wersjach, ale się ustawia się to raz i zapomina. Ew, zawsze można zainstalować Screenmanagera. Plus z niego będzie taki, że można przypisać różne tryby pracy do aplikacji i będzie się to zmieniało w locie. Nawet na tym samym ekranie tylko do różnych okienek.

Tom01
14-02-2008, 01:31
A gdzie znajdę info. na temat danych tech. tych głośników?

Na przykład tu: http://www.eizo.com/products/lcd/s1932/spec.asp


Jak rozumiem, "fabrycznie" podłączam je od monitora do karty dźwiękowej zwykłym kabelkiem typu jack?

Tak.


Czy przy takich mocach dzielenie impedancji jakoś wpływa na całokształt? nie wydaje mi się.

Na kondycję końcówki mocy w karcie i/lub stopień wejściowy przedwzmacniacza subwoofera z pewnością. Ponadto doprowadzenie całego pasma do subwoofera spowoduje, że będzie huczał i dudnił.


Czym się różnią (oprócz wymiarów) S1932 od S2001W?

S2001W to TN.


Czy brak pozycji "korekcja krzywej gamma" w danych technicznych S2001W na stronie Eizo coś znaczy?

W monitorze z TN nie ma znaczenia, ale ogólnie zawęża to możliwości monitora. Jeśli monitor jest przyzwoicie korygowany w fabryce, np S1931 to da sie przeżyć. Jeśli regulator jest, np S1932, monitor profiluje się po prostu lepiej.

maciekjak
14-02-2008, 09:39
tez się zastanawiam nad tym monitorkiem, bo moj deaweo 15 juz raczej do zdjec sie nie nadaje, ale za to wszystko w rózowych barwach widac hehe. Prosiłbym tez o jakies opinie na temat tego monitorka. i jeszcze jedno pytanko odnośnie kompatybilności monitora z kartą graficzną, czy mogą byc problemy z wspołdziałaniem starszej karty graficznej (radeon 9200) z tym monitorkiem ?

Tom01
14-02-2008, 11:54
czy mogą byc problemy z wspołdziałaniem starszej karty graficznej (radeon 9200) z tym monitorkiem ?

Jeśli ma DVI, to nie ma większego problemu.

Antonina
16-02-2008, 12:37
Ładna krzywa szkoda tylko że takiego wyniku nie mogę osiągnąć na monitorze za ponad 3,000 zł który miał być wyselekcjonowany, ani Lafot czy też X-Rite Design nie jest wstanie z niego wyciągnąć takiego wyniku. Czekam aktualnie na nowy model
P.S
Radzę nie kupować z polskiej dystrybucji bez sprawdzenia osobiście

Tom01
16-02-2008, 13:00
Ładna krzywa szkoda tylko że takiego wyniku nie mogę osiągnąć na monitorze za ponad 3,000 zł który miał być wyselekcjonowany, ani Lafot czy też X-Rite Design nie jest wstanie z niego wyciągnąć takiego wyniku. Czekam aktualnie na nowy model
P.S
Radzę nie kupować z polskiej dystrybucji bez sprawdzenia osobiście

Pani monitor, Eizo S2111W powinien dać takie krzywe:


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2008/02/EizoS2111W-1.jpg
źródło (http://monitory.mastiff.pl/temp/EizoS2111W.jpg)

Wielokrotnie o tym rozmawialiśmy. Jeśli tak nie jest, albo popełnia Pani jakieś błędy przy regulacji, albo ma Pani wadliwy egzemplarz. W obu przypadkach deklarowałem i podtrzymuję swoją pomoc w zakresie diagnostyki i ew naprawy lub wymiany.

PS. Co do polskiej sieci dystrybucji, mam wrażenie że nie widziała Pani tych z UK czy DE. Tam to dopiero zdarzają się kwiatki.

Antonina
16-02-2008, 13:22
Witam
wie Pan że próbowałam na wszystkie możliwe sposoby nawet zawiozłam w czwartek do znajomego znajomego który posiada plotery i między innymi posiada bardzo dobry monitor orz sprzęt do kalibracji nie był w stanie osiągnąć zadowalającego wyniku. Jak tylko dostanę nowy odeślę ten aby go spróbowali wyregulować nie przypominam sobie aby Pan proponował wymianę lub regulację jak wysłałam Panu najlepszy wynik tego monitora napisał Pan że tak należy zostawić ten wynik poniżej tak wygląda po zmniejszeniu gammy w monitorze na 2,0 a w programie Lafota podbiciu do2,2 według pana zaleceń i to jest najlepszy wynik dla mojego


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img84.imageshack.us/img84/4784/screenshot010wi4.jpg)

co do Niemieckiej dystrybucji zanim kupiłam poprosiłam o kalibrację i wysłanie krzywej


Ale skończmy pisze tylko aby zainteresowani sprawdzili osobiście wiem że monitor który u Pana kupiłam nie szedł od Was tylko bezpośrednio od dystrybutora który najwyraźniej próbuje wcisnąć zwroty a dlaczego mam takie podejrzenia to już Panu pisałam
Pozdrawiam

Tom01
16-02-2008, 13:34
Pamiętam oczywiście treść rozmowy. Odesłanie nie wchodziło w grę z uwagi na obłożenie pracą. W tym kontekście powiedziałem, że należy tak zostawić. Nic więcej zdalnie nie mogę pomóc.

Antonina
16-02-2008, 13:44
Moderatora proszę o przeniesienie lub usunięcie teraz sobie przemyślałam i to nie miejsce na prowadzenie takich dyskusji

Czornyj
16-02-2008, 13:49
Moderatora proszę o przeniesienie lub usunięcie teraz sobie przemyślałam i to nie miejsce na prowadzenie takich dyskusji

Wedle życzenia ;) Pozwoliłem sobie przenieść do wątku monitorowego - mz. istotnie warto sprawdzić monitor przed zakupem, jeśli ma się wobec niego duże oczekiwania, bo cudów nie ma i "nie wszystko złoto co się Eizi"

Tom01
16-02-2008, 14:13
cudów nie ma i "nie wszystko złoto co się Eizi"

To sie nadaje do "złotych ust" :-).

A co do monitora Pani Antoniny, to rzeczywiście odbiega od średniej tego modelu. Nie mam pojęcia jaka jest przyczyna. Może być wszystko, od uwalonego monitora (co byłoby dziwne, bo był sprawdzany w Alstorze), przez, być może trudny do wykrycia, błąd przy regulacji, po uwaloną kartę.

Antonina
16-02-2008, 15:29
istotnie warto sprawdzić monitor przed zakupem, jeśli ma się wobec niego duże oczekiwania, bo cudów nie ma i "nie wszystko złoto co się Eizi"


Czy ja wiem czy oczekuję cudów ;) ale skoro Samsung 770p ma lepszy wynik to coś jest nie tak dodam że kosztował koło 1000 z podatkiem dalej bym go używała gdyby był troszku większy



Pozdrawiam

Czornyj
16-02-2008, 15:57
Czy ja wiem czy oczekuję cudów

Tego nie powiedziałem ;) Miałem raczej na myśli to, że również pośród Eizo mogą się nadziać na jakąś minę, o czym właśnie zdaje się świadczyć Pani przypadek.

Hektor
20-02-2008, 00:48
Mam pytanie do Kolegi Toma o monitory Eizo: czy jest jakaś istotna różnica pomiędzy modelami L997 a CG210N ? Oczywiście ten drugi ma ColorNavigator, a czy poza tym dodatkiem są jeszcze jakieś różnice ?

Tom01
20-02-2008, 00:52
CG210N jest mierzony, kalibrowany sztuka w sztukę w fabryce i dostarczany z oprogramowaniem do kalibracji (sprzętowej). L997 to reszta co schodzi z tej linii. Korekcja wgrywana na jedno kopyto do całej serii i nie ma możliwości kalibracji.

tomecki
20-02-2008, 01:08
Dokleję się, bo sam rozważam ten monitor ale znalazłem trzy różne symbole:
1.Eizo LCD 19'' S1932SU
2.Eizo LCD 19'' S1932SH
3.Eizo LCD 19'' S1932SE
Może ktoś wie czym one się różnią?

Czornyj
20-02-2008, 01:11
to skróty od:
SuperUltra
SuperHiper
SuperEkstra

(Było z 1mln razy, do tego na stronie Eizo jest to dokładnie wyjaśnione)

tomecki
20-02-2008, 02:17
Czytam, czytam i coraz więcej mam wątpliwości a mianowicie:
Eizo S1932 vs. Nec 1990SXi
Na liście monitorów godnych uwagi Tom01 o stopień wyżej usadowił NEC-a czy warto dopłacić do NEC-a czy pozostać przy tańszym Eizo?
Zastosowanie to głównie internet, trochę arkusza kalkulacyjnego i edytora tekstowego, no i oczywiście obróbka fotek.

Tom01
20-02-2008, 12:57
Eizo S1932 vs. Nec 1990SXi

Nec 1990SXi oferował niemal idealną reprodukcję, ale i duże wady, wynikające z wad wrodzonych zastosowanego wyświetlacza S-IPS LG-Philips, oraz niedbałości montażu.

Napisałem w czasie przeszłym, gdyż model ten został wycofany. Nec nie potrafił dotrzeć do klientów doceniących nieprzeciętne zalety, a jednocześnie boi się konkurencji masówki, często nie mającej podobnych wad (podświetlenie, wysoka czerń). Błędy, skutkujące wycofaniem dobrze rokującego produktu, wynikają z bardzo złej budowy i polityki sieci dystrybucji.

Następca 1990SX i PE jest już normalnym monitorem ogólnego stosowania, sterowanym 8 bitowo. Wersja kalibrowana, 12-bitowa, oznaczona Spectraview 1990 będzie sprowadzana wyłącznie na zamówienie, osobom świadomym zalet i wad tego monitora. Źle się dzieje, bo po pierwszych przechwałkach wchodzenia na rynek profi i niezłych osiągach, Nec wycofuje się z niego rakiem, przesuwając z roku na rok, coraz większy nacisk na segment monitorów popularnych. W ostatnim czasie, miało miejsce kilka premier niskobudżetowych "nowości" Nec'a z wyświetlaczami TN, i ani jednego zaawansowanego amatorskiego ani profesjonalnego.

Czornyj
20-02-2008, 12:57
1990SXi to monitor o zdecydowanie najbardziej zaawansowanych możliwościach (możliwa, acz nieco problematyczna, jest nawet pełna kalibracja sprzętowa!) i teoretycznie jest on nieporównywalnie lepszy niż jakikolwiek Eizo S-klasse i wogóle cokolwiek innego w tej klasie cenowej. Problem z nim jest taki, że ma dość wysoki pkt. czerni i powinno się pracować na nim w dość jasnym otoczeniu oraz kalibrować do dość wysokiej wartości luminancji, więc jeśli dużo używamy monitora w nocy i w ciemnych pomieszczeniach, może to być trochę upierdliwe. W dodatku ponoć z jakością wykonania tych monitorów bywa różnie, a NEC nawet dlaczegoś wstrzymał podobno ich sprzedaż...


Źle się dzieje, bo po pierwszych przechwałkach wchodzenia na rynek profi i niezłych osiągach, Nec wycofuje się z niego rakiem, przesuwając z roku na rok, coraz większy nacisk na segment monitorów popularnych.
Widzę, że napisaliśmy równocześnie... Nic dodać, nic ująć, choć może nie będzie aż tak źle ;)

tomecki
20-02-2008, 16:41
To znaczy że z NEC-iem jest jak z tamronami f=2,8 zależy na jaki egzemplarz trafimy?
Cena np. tu: http://ico.waw.pl/product.php?id=196 jest dosyć zachęcająca, sam już nie wiem, po waszych wypowiedziach, odnoszę wrażenie że jednak odradzacie tego NEC-a.
Chciałbym kupić dobry monitor tak jak osiem lat temu kupiłem CRT Sony 17'' (wtedy też był dosyć drogi) z którego jestem bardzo zadowolony i gdyby nie to że już na własne oczy odczuwam dłuższe siedzenie przy nim to pewnie nie myślałbym o wymianie.
Chcem po prostu kupić dobrze działający produkt, (na który nie będę się wkurzał za każdym razem jak na niego patrzę) który posłuży mi przez lata, czy Eizo S1932 spełni moje oczekiwania?

Tom01
20-02-2008, 16:46
To znaczy że z NEC-iem jest jak z tamronami f=2,8 zależy na jaki egzemplarz trafimy?
Cena np. tu: http://ico.waw.pl/product.php?id=196 jest dosyć zachęcająca, sam już nie wiem, po waszych wypowiedziach, odnoszę wrażenie że jednak odradzacie tego NEC-a.

Nie ma możliwości kupna tego modelu. A jeśli nawet Pan znajdzie to będzie to przebrany egzemplarz, który z jakiegoś powodu nie znalazł nabywcy.



Chcem po prostu kupić dobrze działający produkt, (na który nie będę się wkurzał za każdym razem jak na niego patrzę) który posłuży mi przez lata, czy Eizo S1932 spełni moje oczekiwania?

Nie wiadomo, być może. Dobre monitory są drogie, to już Pan wie. Eizo S1932 to nie tyle dobry, co najtańszy monitory godny zainteresowania.

aldus
20-02-2008, 20:26
O tym jak NEC przykłada się do jakości wykonania niech świadczy sposób mocowania w serii SV (!) opaski magnetycznej, do której "lepi" się kaptur. Jest ona po prostu przyklejana do krawędzi obudowy za pomocą dwustronnej taśmy klejącej (tak jest przynajmniej w SV 1990). Po króciutkim czasie ta gówniana taśma odchodzi od obudowy i opaska spada razem z kapturem. Żeby nie było - SpectraView są "made in Japan", nie jakaś tam China!

Czornyj
20-02-2008, 20:47
O tym jak NEC przykłada się do jakości wykonania niech świadczy sposób mocowania w serii SV (!) opaski magnetycznej, do której "lepi" się kaptur. Jest ona po prostu przyklejana do krawędzi obudowy za pomocą dwustronnej taśmy klejącej (tak jest przynajmniej w SV 1990). Po króciutkim czasie ta gówniana taśma odchodzi od obudowy i opaska spada razem z kapturem. Żeby nie było - SpectraView są "made in Japan", nie jakaś tam China!

Po prostu - "Spectraview optimization" polega w Necu na sortowaniu co lepszych 90-tek, doklejeniu naklejki i taśmy, oraz dorzuceniu płytki z profilerem i kaptura.

Za to Eizo zaczęło pakować PVA do serii CG, co mz. też jest działaniem dość podstępnym. A już szczytem było wprowadzenie nowego CG222. Wszedłem sobie ostatnio na stronkę Eizo, patrzę - ho, ho! następca CG221, pewnie gamutem będzie krył ProPhoto albo i lepiej, więc ciekaw, cóż za zabójcze technologie i ceny zostały zastosowane wchodzę w dane techniczne i... okazuje się, że to najzwyklejsza 22-ka dopchana elektroniką. Chciałbym zobaczyć minę jakiegoś niefrasobliwego "Color Geeka", który nieświadomie kupiłby sobie to cudo w charakterze następcy 220/221-ki...

aldus
20-02-2008, 22:04
Po prostu - "Spectraview optimization" polega w Necu na sortowaniu co lepszych 90-tek, doklejeniu naklejki i taśmy, oraz dorzuceniu płytki z profilerem i kaptura.
Wobec częstych informacji o kiepskiej równomierności podświetlenia m. in. w 1990SXi, chyba selekcja jest dość ostra. W każdym razie egzemplarz, z którym miewam do czynienia podświetlenie ma bardzo przyzwoite. Punkt czerni też nie wygląda źle. Jeśli wierzyć duetowi SV Profiler + DTP94, wypada on w okolicach bodajże 0,14 cd/m2.

Jacek_Z
20-02-2008, 22:23
O tym jak NEC przykłada się do jakości wykonania niech świadczy sposób mocowania w serii SV (!) opaski magnetycznej, do której "lepi" się kaptur. Jest ona po prostu przyklejana do krawędzi obudowy za pomocą dwustronnej taśmy klejącej
byś się zdziwił, gdybyś rozkręcił niejednego nikkora i stwierdził, że w środku obiektywu też do montażu używają taśmy dwustronnej.

aldus
20-02-2008, 23:45
Ale czy z tego powodu coś w Nikkorach odpada?

T&T
21-02-2008, 18:31
Fajna strona, przy pomocy której można przetestować swój LCD: http://www.lagom.nl/lcd-test/.

Hektor
22-02-2008, 19:15
CG210N jest mierzony, kalibrowany sztuka w sztukę w fabryce i dostarczany z oprogramowaniem do kalibracji (sprzętowej). L997 to reszta co schodzi z tej linii. Korekcja wgrywana na jedno kopyto do całej serii i nie ma możliwości kalibracji.

Dziękuję za odpowiedź. A jeśli porównać CG210N oraz CG211K ?

Tom01
22-02-2008, 21:34
Dziękuję za odpowiedź. A jeśli porównać CG210N oraz CG211K ?

CG211 to następny w linii, po CG210N. W porównaniu do prostszego:
- zwiększona niemal do ideału, precyzja wyświetlania w cieniach,
- maksymalna deklarowana deltaE 3, statystycznie wg certyfikatów dołączonych do monitorów około 1,5,
- elektronicznie wyrównane podświetlenie,
- kaptur w komplecie.

Hektor
23-02-2008, 16:18
CG211 to następny w linii, po CG210N. W porównaniu do prostszego:
- zwiększona niemal do ideału, precyzja wyświetlania w cieniach,
- maksymalna deklarowana deltaE 3, statystycznie wg certyfikatów dołączonych do monitorów około 1,5,
- elektronicznie wyrównane podświetlenie,
- kaptur w komplecie.

Dziękuję.
Czy rzeczywiście różnica w jakości odzwierciedla różnicę w cenie pomiędzy nimi? Bo ta jest niemała (ok.50% więcej).

Tom01
23-02-2008, 17:21
Czy rzeczywiście różnica w jakości odzwierciedla różnicę w cenie pomiędzy nimi? Bo ta jest niemała (ok.50% więcej).

Wszystko zależy od wymagań. Cena w funkcji jakości rośnie wykładniczo nie liniowo.

Hektor
23-02-2008, 17:27
Wszystko zależy od wymagań. Cena w funkcji jakości rośnie wykładniczo nie liniowo.

Załóżmy, że będzie to amatorska fotografia. Czy użytkownik zauważy różnicę pomiędzy nimi?

Tom01
23-02-2008, 17:49
Załóżmy, że będzie to amatorska fotografia. Czy użytkownik zauważy różnicę pomiędzy nimi?

Nie mam pojęcia. Oba to monitory bardzo wysokiej klasy do zastosowań zawodowych. CG211 jest doskonalszy, ma jedne z najmniejszych defektów obrazu, osiągalne przy dzisiejszym poziomie techniki.

ddMON
01-03-2008, 15:33
Czy istnieją jakieś kombinacje przycisków (ew. inna metoda) w monitorze Eizo S2111W, w celu podejrzenia np. daty produkcji, czasu pracy monitora, producenta matrycy, ver. firmware itp. parametrów?

kacperek
01-03-2008, 16:04
A co sądzicie o iiyama ProLite H511S-B2 ?
Do obróbki zdjęć dla amatora.

Tom01
01-03-2008, 17:17
#ddMON
Jest to w normalnym menu. Konkretnie SN i licznik godzin. Enter -> submenu Information -> 3 ekran (2xEnter). Typ matrycy w tym monitorze jest tylko jeden. To nie koreański wynalazek, gdzie w jednym modelu może być 4 rózne. Konkretnie, w tym jest Samsung S-PVA LTM210-cośtam, wersja z czujnikami, data produkcji po numerze seryjnym do sprawdzenia w Alstorze, lub na tabliczce monitora, z tyłu, u dołu, parametr Mfd.

#kacperek
Pierwsze wersje H511 były ciekawe, choć podświetlenie jeszcze gorsze niż w Nec'ach. Były to monitory na S-IPS. Późniejsze to masówka w wykorzystaniem najtańszych wyświetlaczy PVA .

ddMON
01-03-2008, 18:46
#ddMON
Jest to w normalnym menu. Konkretnie SN i licznik godzin. Enter -> submenu Information -> 3 ekran (2xEnter). Typ matrycy w tym monitorze jest tylko jeden. To nie koreański wynalazek, gdzie w jednym modelu może być 4 rózne. Konkretnie, w tym jest Samsung S-PVA LTM210-cośtam, wersja z czujnikami, data produkcji po numerze seryjnym do sprawdzenia w Alstorze, lub na tabliczce monitora, z tyłu, u dołu, parametr Mfd.

No tak ale egzemplarz do którego mam dostęp, podłączony jest do kompa w którym jest zainstalowany program ScreenManager Pro, współdziałający z tym monitorem.
Przycisk Enter wciśnięty jako pierwszy, nie działa. Działa jedynie po naciśnięcia jednej ze strzałek, jako zatwierdzenie wyboru (można przełączać się pomiędzy paramterami tj.: jasność, temp. barwy i gamma).

W powyższym przypadku, co możesz poradzić?

Tom01
01-03-2008, 19:25
No tak ale egzemplarz do którego mam dostęp, podłączony jest do kompa w którym jest zainstalowany program ScreenManager Pro, współdziałający z tym monitorem.
Przycisk Enter wciśnięty jako pierwszy, nie działa. Działa jedynie po naciśnięcia jednej ze strzałek, jako zatwierdzenie wyboru (można przełączać się pomiędzy paramterami tj.: jasność, temp. barwy i gamma).

W powyższym przypadku, co możesz poradzić?

Sprawdziłem przed momentem na monitorze, podłączonym i zarządzanym przez ScreenManagera. Działa. Ew, proszę odłączyć USB, jeśli to wina rzeczonego programu.

ddMON
01-03-2008, 20:26
Sprawdziłem przed momentem na monitorze, podłączonym i zarządzanym przez ScreenManagera. Działa. Ew, proszę odłączyć USB, jeśli to wina rzeczonego programu.
Odłączenie kabla ani wyłączenie programu nie pomogło, przyciski AUTO i ENTER są nieaktywne (ENTER dopiero po użyciu jednej ze strzałek)
Doszedłem jednak do tego jak wyświetlić całość MENU. Rozwiązanie, jak zwykle w takich sytuacjach, proste jak budowa cepa. Spojrzałem do lustra i stwierdziłem, że nawet jestem podobny, przez chwilę... :???: :mrgreen:

Klikamy prawym na ikonie ScreenManagera, wybieramy "Show monitor connection list", następnie klikamy "Manual setting" i "Next". Wyświetla się pełne MENU, z którego oczywiście wybieramy co chcemy.

Dzięki za odzew w temacie :)

JTW
02-03-2008, 14:14
Przy jakich wartościach parametrów, jakość obrazu jest najlepsza na monitorze Eizo S1932SHB?

kabanos
02-03-2008, 14:33
Przy jakich wartościach parametrów, jakość obrazu jest najlepsza na monitorze Eizo S1932SHB?

Taki monitor jak kupujesz to trza skalibrowac a nie na oko czy wycztac w sieci przyklady parametrów. bo inaczej na co Ci taki monitor jak go źle ustawisz

Tom01
02-03-2008, 14:39
Przy jakich wartościach parametrów, jakość obrazu jest najlepsza na monitorze Eizo S1932SHB?

Pytał mnie Pan o to wielokrotnie. Nie ma czegoś takiego jak uniwersalne, najlepsze wartości nastaw. Monitor ustawia się do konkretnych, ale różnych od preferencji i warunków, wartości jasności, parametrów kolorymetrycznych. Powadzą do tego różne wartości regulatorów monitorów. Nawet przy tych samych wartościach zadanych i tym samym modelu monitora.

Artur_O
03-03-2008, 01:49
Odłączenie kabla ani wyłączenie programu nie pomogło, przyciski AUTO i ENTER są nieaktywne (ENTER dopiero po użyciu jednej ze strzałek)


Masz zablokowane menu w swoim S2111W. W celu odblokowania musisz wyłączyć monitor a następnie przytrzymując naciśnięty sensor "AUTO" włączasz monitor za pomocą sensora wł/wył (ostatni z prawej). Od tego momentu masz odblokowane menu i możesz korzystać z niego bezpośrednio z panelu monitora. Blokujesz menu w analogiczny sposób. W niektórych Eizo np. CG241W, który nie ma sterowania sensorami tylko zwykłymi przyciskami jest specjalny guzik z symbolem kłódki, który właśnie służy do blokady menu np. przed przypadkowymi intruzami ;)

pozdrawiam,
Artur

ddMON
03-03-2008, 12:43
Właśnie tego typu skróty miałem na myśli.
No to mamy dwa sposoby na osiągnięcie tego samego.
Podany przez Ciebie, bardziej przypadł mi do gustu.
Gdy biorę się do roboty, zawsze wolę czuć istotę rzeczy pod palcami niż doświadczać sporadycznego dotyku. ;)
Zdrowsze to, a przyjemność i kontrola także większa. ;)

Może znasz jeszcze inne skróty dotyczące obsługi EIZO?

Dzięki za info! :)

nowart
03-03-2008, 12:54
troche na niego czekalem (okolo miesiaca) a to dlatego ze byl sprawdzany pod wzgledem jakosci.

MIESIĄC na wysyłkę sprzętu? WOW !! To musi być z pewnością kompleksowo i profesjonalnie sprawdzony skoro aż tyle to trwało ... :)

Tom01
03-03-2008, 12:58
To musi być z pewnością kompleksowo i profesjonalnie sprawdzony skoro aż tyle to trwało ... :)

Proszę zapytać użytkownika, czy jego monitor ma jakiekolwiek wady ekranu, piksele, nierówność oświetlenia oraz jak wyglądają krzywe korekcji.

Artur_O
03-03-2008, 16:20
Może znasz jeszcze inne skróty dotyczące obsługi EIZO?

Niestety nie :( Ale ciszę się, że ten się przydał :)

vinci99
03-03-2008, 19:27
A ja mam eizo s1932 i mi screenmanager wcale nie dziala ikonka swieci sie na siwo a jak klikam prawym i biore show monitor connection list to tam nic nie ma a opcja manual setting jest niedostepna
Co moge zrobic aby poprawnie to dzialalo??

vinci99
03-03-2008, 19:31
Powiem tylko 4 slowa
WARTO BYLO TYLE CZEKAC

Artur_O
03-03-2008, 22:29
A ja mam eizo s1932 i mi screenmanager wcale nie dziala ikonka swieci sie na siwo a jak klikam prawym i biore show monitor connection list to tam nic nie ma a opcja manual setting jest niedostepna
Co moge zrobic aby poprawnie to dzialalo??

Jeżeli ikonka Screen Managera świeci się na siwo to znaczy, że program nie ma łączności z monitorem. Proponuję najpierw sprawdzić połączenie (kabel USB) monitora z komputerem.

vinci99
05-03-2008, 20:51
FAktycznie kabel USB mialem zle wlaczony
Dzieki nawet o tym jakos nie pomyslalem

ZimnyMaciek
06-03-2008, 14:44
A którą podstawę byście polecili SH czy SU?

ZimnyMaciek
06-03-2008, 14:44
A którą podstawę byście polecili SH czy SU i dlaczego?

JTW
07-03-2008, 08:43
Podstawka Height Adjustable jest najlepsza w mojej opinii.

Tom01
09-03-2008, 16:25
Podstawka Height Adjustable jest najlepsza w mojej opinii.

Moim zdaniem również, najbardziej funkcjonalna jest Height Adjustable.

Oatu
09-03-2008, 22:59
A jak spisuję się w tym modelu układ Overdrive?? Naprawdę znacząco poprawia czas reakcji matrycy?? W skrócie jak wygląda sprawa smużenia?

Tom01
10-03-2008, 11:11
A jak spisuję się w tym modelu układ Overdrive?? Naprawdę znacząco poprawia czas reakcji matrycy?? W skrócie jak wygląda sprawa smużenia?

Poza skrajnymi przypadkami związanymi z zawodniczym graniem, zauważenie smużenia jest bardzo trudne.

JTW
20-03-2008, 09:17
Jakie macie zastrzeżenia do monitora Eizo S1932SHB, które wynikają z jego użytkowania?

JTW
29-03-2008, 19:05
Który z monitorów jest lepszy do ogólnych zastosowań - Eizo S1932SHB czy Eizo S1961-K?

Tom01
29-03-2008, 20:25
Który z monitorów jest lepszy do ogólnych zastosowań - Eizo S1932SHB czy Eizo S1961-K?

S1932.

JTW
05-04-2008, 14:43
W którym sklepie internetowym można najkorzystniej cenowo kupić monitor Eizo S1932SHB?

Marek
05-04-2008, 15:10
żeby nie powielać wątków - co sądzicie o eizo FlexScan S2231W.

Tom01
05-04-2008, 22:05
żeby nie powielać wątków - co sądzicie o eizo FlexScan S2231W.

To jest to samo co S1932, tylko większy.

Marek
06-04-2008, 00:23
dzięki Tom01, mam nadzieję że to będzie dobry wybór....

_Pradawny_
06-04-2008, 00:24
Witam
zamierzałem kupić monitor Eizo S1931
czytałem o nim że jest niezły nie smuży w grach filmach, jest dobry do pracy z grafiką, w skrócie jest dobry we wszystkim

teraz jest już dostępny jego następca S1932 porównując oba monitory zauważyłem że w danych technicznych, że S1932 ma wolniejszy czas reakcji matrycy.


I teraz nie wiem jak to z nimi jest?? który jest szybszy w rzeczywistości? czym się dokładnie różnią, który się lepiej opłaca kupić na chwilę obecną, monitor będzie przeważnie wykorzystywany do gier i filmów (rodzeństwo, a i ja lubię czasem pograć i coś obejrzeć), jak również do pracy z grafiką.

czy te dodatkowe funkcje w S1932 są tak naprawdę wykorzystywane w normalnej pracy??

Tom01
06-04-2008, 00:32
Do rozrywki znacznie bardziej sensownie nabyć wersje panoramiczne tego monitora: S2031W, S2231W, S2431W. Film na klasycznej 19-tce, to pasy zajmujące 50% powierzchni ekranu.

_Pradawny_
06-04-2008, 00:36
Do rozrywki znacznie bardziej sensownie nabyć wersje panoramiczne tego monitora: S2031W, S2231W, S2431W. Film na klasycznej 19-tce, to pasy zajmujące 50% powierzchni ekranu.

gdyby mnie fundusze nie ograniczały to bym tak zrobił ale mam określony budżet do 1850zł :(
i dlatego zastanawiam się nad tymi dwoma monitorami tylko że nie wiem który jest lepszy do moich wymagań

Tom01
06-04-2008, 00:46
gdyby mnie fundusze nie ograniczały to bym tak zrobił ale mam określony budżet do 1850zł :(
i dlatego zastanawiam się nad tymi dwoma monitorami tylko że nie wiem który jest lepszy do moich wymagań

W zasadzie to oba są podobne, ale bardziej elastyczny/uniwersalny jest nowszy S1932. Przy kosmetycznej różnicy w cenie sądzę że wybór jest prosty. Czasami reakcji proszę się nie przejmować.

piotr05
11-04-2008, 18:02
czy ma ktos opinie na temat NEC LCD2490WUXiSV ?
na plus kolorymetr, na minus krycie 75% Adobe RGB
cena ok 1300$
moze lepiej FlexScan S2411W lub FlexScan SX2461W w cenie ok. 300$ wiecej?
lub FlexScan HD2441W ze wzgledu na port HDMI?
podarowalem dziecku poprzedni komp, i chcialbym cos do fotografii
ale rowniez do obrobki filmu z kamery HD
bralem pod uwage rowniez ColorEdge CE240W w podobnej cenie,
ale mysle ze dla amatora to za duzo :)


dziekuje za informacje

JTW
16-04-2008, 07:42
Czy u kogoś, podczas użytkowania monitora Eizo S1932SHB lub S1931SHB pojawiły się tzw. "bad pixels" na matrycy?

Tom01
16-04-2008, 09:31
Czy u kogoś, podczas użytkowania monitora Eizo S1932SHB lub S1931SHB pojawiły się tzw. "bad pixels" na matrycy?

Jeśli nic nie "wyskoczy" w pierwszych dniach użytkowania, to wysoce prawdopodobne że tak już zostanie.

piotr05
16-04-2008, 16:36
dzieki za cenne opinie
wypadlo na eizo SX2461W
mam nadzieje ze bedzie ok:)

pozdr
piotr

Boba
18-04-2008, 09:50
Mam pytanie do przedmiotowego monitora bo nie mogę tego sam sprawdzić - czy monitor Eizo S1932SHB ma wtyczkę analogową czy cyfrową?

Tom01
18-04-2008, 10:00
Mam pytanie do przedmiotowego monitora bo nie mogę tego sam sprawdzić - czy monitor Eizo S1932SHB ma wtyczkę analogową czy cyfrową?

Ma oba typy wejść.

achpiotr
19-04-2008, 13:26
A czy jest coś tańszego co nadawało by się do pracy na zdjęciach? Obecnie używam CRT p1110. I myślałem nad jakimś LCD, niemniej jednak nie chcę wydać 1800zł by zyskać więcej miejscana biurku.

ADAM1
19-04-2008, 13:54
A czy jest coś tańszego co nadawało by się do pracy na zdjęciach? Obecnie używam CRT p1110. I myślałem nad jakimś LCD, niemniej jednak nie chcę wydać 1800zł by zyskać więcej miejscana biurku.

Tańsze są monitory NEC, ale niewiele, niemniej tańsze i też na dobrych matrycach.

Liczyłeś ile kosztuje eksploatacja np. 21'' monitora CRT?
Ten EIZO spożywa ok. 24W a w porywach do 40W.

Weź to w kalkulacjach pod uwagę.

vinci99
19-04-2008, 15:45
A czy jest coś tańszego co nadawało by się do pracy na zdjęciach? Obecnie używam CRT p1110. I myślałem nad jakimś LCD, niemniej jednak nie chcę wydać 1800zł by zyskać więcej miejscana biurku.
CZytales to: http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=32374
Jesli nie to warto przeczytac i sam sobie odpowiesz na pytanie

kubedes
24-04-2008, 10:08
Wie ktoś może jaki typ matrycy jest w EIZO S2111W? S-PVA?
Nigdzie - łącznie ze stroną Eizo.com nie mogłem znaleźć tej informacji.

Tom01
24-04-2008, 10:28
Wie ktoś może jaki typ matrycy jest w EIZO S2111W? S-PVA?
Nigdzie - łącznie ze stroną Eizo.com nie mogłem znaleźć tej informacji.

1. Po co to Panu?
2. Co to zmienia w ocenie monitora?
3. Samsung S-PVA LTM210 rewizja któraśtam...

kubedes
24-04-2008, 12:06
1. Po co to Panu?

Zastanawiałem się dlaczego nigdzie nie jest podawany typ matrycy, dla tego konkretnie, choć pozostałe modele mają podany.



2. Co to zmienia w ocenie monitora?
Nic nie zmienia. Japończycy na stronach www.eizo.com podają w specyfikacjach swoich monitorów od góry do dołu "TFT".
W szczergóły nie wnikają. Ja spytałem powodowany zwykłą ciekawością.



3. Samsung S-PVA LTM210 rewizja któraśtam...
Dziękuję za odpowedź.

Tom01
24-04-2008, 12:17
Zastanawiałem się dlaczego nigdzie nie jest podawany typ matrycy, dla tego konkretnie, choć pozostałe modele mają podany.

Generalnie podawanie typu matrycy zaczyna rodzić niezdrowe spekulacje. Typ matrycy nie ma, tak naprawdę, specjalnie związku z oceną jakości monitora. Wnioskuję, że pyta Pan o typ matrycy pod wpływem wielu opisów/działań marketingowych. Znajomość typu matrycy ma znaczenie w najtańszych monitorach, gdzie słabe, uniwersalne, nieoptymalizowane moduły sterowania podkreślają cechy zastosowanego wyświetlacza. Widać wtedy nawet różnice pomiędzy różnymi seriami tego samego modelu. W monitorach lepszych klas, nawet masowych, wyświetlacz jako element wykonawczy, może być różny, a sterowanie uwzględnia różnice, optymalizując cechy decydujące o parametrach obrazu do założeń projektowych.

Zink
25-04-2008, 09:18
Typ matrycy nie ma, tak naprawdę, specjalnie związku z oceną jakości monitora.
Czy to znaczy, że dobry monitor z matrycą TN nadaje się do obróbki zdjęć?

Tom01
25-04-2008, 09:26
Czy to znaczy, że dobry monitor z matrycą TN nadaje się do obróbki zdjęć?

Oczywiście że nie, ale sama matryca nic Panu nie powie o całym monitorze. Trzeba ją oświetlić, zasilić, ekranować, a co najważniejsze wysterować. Dopiero w konkretnych monitorach będzie widać jakieś różnice. Można znaleźć mnóstwo świetnych monitorów opartych o wydawałoby się słabe wyświetlacze (np Eizo S2000), i mnóstwo padła marnującego potencjał dobrych wyświetlaczy (np Dell 2007WFP).

Czornyj
28-04-2008, 21:58
W sklepach potwornie spadła cena szarego Nec-a 2190UXi - z 3800 na 2300. Polecam wszystkim - ta cena jest wprost nierealna, urwana z choinki i budząca grozę - jak za monitor o tak rewelacyjnych możliwościach. Wszystkie Eizo serii S to przy tym panelu nędzne popizdułki i zabawki dla daltonistów.

Jacek_Z
28-04-2008, 22:10
w pierwszych dniach maja (bo w maju będę miał dużo VAT, kwiecień miałem cienki) chciałem zamówić Eizo S2231W no i teraz mam zagwozdkę. Chyba Nec, zyskuje w pione 150- pikseli przy nie gorszym obrazie. Szkoda braku głośników (ja mam kilkanaście kabelków do całego osprzętu) i huba USB. Hm.
Dlaczego taki spadek? Wycofują model? Czyli wejdzie jakiś następca.

Czornyj
28-04-2008, 22:20
w pierwszych dniach maja (bo w maju będę miał dużo VAT, kwiecień miałem cienki) chciałem zamówić Eizo S2231W no i teraz mam zagwozdkę. Chyba Nec, zyskuje w pione 150- pikseli przy nie gorszym obrazie. Szkoda braku głośników (ja mam kilkanaście kabelków do całego osprzętu) i huba USB. Hm.
Dlaczego taki spadek? Wycofują model? Czyli wejdzie jakiś następca.

Nie mam pojęcia, ale nie zastanawiałbym się nad tym zbyt intensywnie, szanse na to, że pojawi się lepszy następca są - delikatnie mówiąc - nikłe. Głośniki dostępne są w opcji (podczepiany soundbar), a huba można sobie kupić normalnego. Natomiast jakość obrazu w tym monitorze jest duuuużo lepsza niż w jakimkolwiek Eizo serii S, o możliwościach kalibracji nawet nie wspominając.

Tom01
28-04-2008, 22:41
Nie ekscytujcie się tak Panowie hiper tanimi 2190UXi. Pic polega na tym, że większość sklepów (jak nie wszystkie) kopiuje ofertę z cenników dystrybucji, a tam akurat była wyprzedaż tych monitorów w wersji szarej. Nawet zastosowanie liczby mnogiej jest niewłaściwe, bo była raptem jedna sztuka. Ja ją mam. Obecnie, ceny oscylują od 2900 do 3700 brutto tylko te droższe są dostępne w niewielkich ilościach. Może jeszcze coś być w ABC Data, ale nie mam jak sprawdzić.

Przy okazji rozwiewam plotki:
1. Nie idzie sprzętowa kalibracja w żadnej wersji 2190UXi. Nie działa żaden profiler, oraz żaden trick. Nie sprawdzałem tylko Spectraview II, nie mam do niego dostępu. Jeśli ktoś mógłby mi użyczyć, w celu "trial'owym", sprawdzę.
2. Wyświetlacz rzeczywiście jest NEC a nie LG-Philips jak w prostszych wersjach, oraz wydawało mi się w starszych. Od LG-Philips różni się dużo mniejszym fioletowieniem przy dużych kątach. Pod tym względem przypomina Hitachi z monitorów Eizo. Podświetlenie niemal idealne. Punkt czerni wysoki, jak zresztą we wszystkich graficznych.
3. Reprodukcja nie jest na poziomie Eizo L997. Monitor nie zachowuje się tak samo przy D50. Do też Eizo Coloredge CG210N brakuje. przede wszystkim możliwościami konfiguracji. Szarość idealna, rozkład gradientu szarości w światłach wszystkie (!), w cieniach brakuje 7-9 odcieni. Żadnych pasm. Bez kalibracji, na ustawionym dość ciemno. Niewykluczone, że po dokładnym ustawieniu będzie lepiej.

Czornyj
28-04-2008, 23:03
1. Wygląda na to, że SVII działa - nie miałem czasu dokonać całkowitej kalibracji monitora który oglądałem, ale został rozpoznany przez program i pomyślnie przeszedł test dostępu do LUT
2. Oglądałem matryce przez mini-mikroskop i faktycznie wygląda jak IPS-Pro Hitachi. Sprawdziłem też punkt czerni kolorymetrem i1, ale przy świetle górnym bez kaptura, więc pomiar mógł być niedokładny - 0,2 przy 100 cd/m2
3. W cieniach i światłach brakowało po 1 odcieniu

Tom01
28-04-2008, 23:29
Potwierdzam, Spectraview II kalibruje NEC 2190UXi sprzętowo. Po kalibracji brakuje 1 w porywach do 2 odcieni w cieniach.

Czornyj
28-04-2008, 23:31
Potwierdzam, Spectraview II kalibruje NEC 2190UXi sprzętowo. Po kalibracji brakuje 1 w porywach do 2 odcieni w cieniach.

Serdeczne dzięki za informację!

Tom01
29-04-2008, 00:00
Jeszcze jedna ciekawostka odnośnie Spectraview II. Program potrafi zapisać dane kalibracyjne i załadować je do monitora. Dzięki temu można prosto zmienić parametry bez rekalibracji. Jest to funkcjonalność podobna, choć uproszczona, do jednej z funkcji Eizo ColorNavigatora.

Czornyj
29-04-2008, 00:14
Jeszcze jedna ciekawostka odnośnie Spectraview II. Program potrafi zapisać dane kalibracyjne i załadować je do monitora. Dzięki temu można prosto zmienić parametry bez rekalibracji. Jest to funkcjonalność podobna, choć uproszczona, do jednej z funkcji Eizo ColorNavigatora.

Tak, czytałem o tym już wcześniej na forum Luminous Landscape, tamtejsi użytkownicy Nec-ów serii 90 bardzo sobie to chwalili.

Swoją drogą to przykre, że w Stanach - gdzie nie dość, że te monitory są i tak tańsze - można bez problemu i bez łaski kupić do nich profiler za 99$ (za 279$ z kolorymetrem i1), a u nas odchodzi jakaś idiotyczna zabawa w kotka i myszkę z udawaniem, że monitor nie jest sprzętowo kalibrowany i kitraniem tej funkcji przed użytkownikami. Do tego w najlepsze dodają na płycie program gamma comp, który jak byk pozwala się do LUT dobrać (choć niby to nie jest sprzętowo kalibrowana) i zaprogramować ją sobie wedle własnego widzimisię.

jjj
30-04-2008, 21:54
Nie ekscytujcie się tak Panowie hiper tanimi 2190UXi. Pic polega na tym, że większość sklepów (jak nie wszystkie) kopiuje ofertę z cenników dystrybucji, a tam akurat była wyprzedaż tych monitorów w wersji szarej. Nawet zastosowanie liczby mnogiej jest niewłaściwe, bo była raptem jedna sztuka. Ja ją mam. Obecnie, ceny oscylują od 2900 do 3700 brutto tylko te droższe są dostępne w niewielkich ilościach...
Czyżby?...właśnie go wczoraj zakupiłem za kwotę 1942,62netto (2370,00brutto) w morele.net s.c... ;)

Tom01
01-05-2008, 00:46
Czyżby?...właśnie go wczoraj zakupiłem za kwotę 1942,62netto (2370,00brutto) w morele.net s.c... ;)

Nie widzę 2190UXi w ofercie tego sklepu. Stąd wniosek, że ma Pan farta, i/lub sklep miał jedną sztukę. Źródło podałem we wcześniejszym poście.

Czornyj
01-05-2008, 01:05
Czyżby?...właśnie go wczoraj zakupiłem za kwotę 1942,62netto (2370,00brutto) w morele.net s.c... ;)

Noooo, to moje gratulacje :D Jakby komuś jeszcze się ta sztuka udała, to braaaać! Najlepiej od razu dwa! Tylko uważajcie, żeby z rozpędu nie kupić 2190UXp - niby różni się jedną literką, ale ta niewielka zmiana w nazwie oznacza, że monitor pozbawiony jest dokładnie wszystkich przymiotów, o których tu wspominaliśmy. Różnica jest mniej więcej jak między Mitsubishi Lancerem, a Mitsubishi Lancerem Evolution.

jjj
01-05-2008, 13:05
Aaaaa...., sorki ja kupiłem 2090 UXi a nie 2190 UXi o którym pisał mastiff/Tom01... Czyli cal mniej ;)

Tom01
01-05-2008, 13:08
Czyli cal mniej ;)

Oj, nie tylko. Cal w rozmiarze, to najmniejsza różnica.

jjj
01-05-2008, 14:58
Oj, nie tylko. Cal w rozmiarze, to najmniejsza różnica.
Proszę dalej... jeśli można ;)

Czornyj
01-05-2008, 15:11
Proszę dalej... jeśli można ;)

Monitory 2090UXi oraz 2690UXi zostały wyposażone w matrycę w technologii H-IPS A-TW (Horizontal In Plane Switching with Advanced True Wide Polarizer), a 1990UXi w matrycę S-IPS - produkcji LG-Philips. Matryce te mają ponoć dość wysoki punkt czerni, niezbyt równomierne podświetlenie i podobno na dłuższą metę zdarzają się z nimi problemy.

W odróżnieniu od pozostałych modeli serii 90, 2190UXi został wyposażony w matrycę SA-SFT (Super Advaced Super Fine Technology), wykorzystywaną we flagowym, wściekle drogim, superszerokogamutowo-LED-owym Spectraview 2180. Matryce SA-SFT są podobno mniej problematyczne, jakościowo porównywalne z IPS-ami Hitachi, a wykorzystywało je nawet... Eizo.

Ogólnie jednak nawet z nieco gorszą matrycą ten monitor dalej powinien być całkiem niczego sobie - ma możliwość sprzętowej kalibracji, a matryca H-IPS - jaka by nie była - również posiada kilka zalet typowych dla tej technologii. Jak już monitor przyfrunie i będziesz miał jakieś pytania, to daj znać na PM ;)

WinSho
01-05-2008, 18:17
W sklepach potwornie spadła cena szarego Nec-a 2190UXi - z 3800 na 2300. Polecam wszystkim - ta cena jest wprost nierealna, urwana z choinki i budząca grozę - jak za monitor o tak rewelacyjnych możliwościach. Wszystkie Eizo serii S to przy tym panelu nędzne popizdułki i zabawki dla daltonistów.

Witam. Mozesz podac jakis sklep w ktorym Nec 2190UXi jest za 2300??Za taka kase chetnie bym kupil. Pozdrawiam

Czornyj
01-05-2008, 19:01
Witam. Mozesz podac jakis sklep w ktorym Nec 2190UXi jest za 2300??Za taka kase chetnie bym kupil. Pozdrawiam

No niestety - z tego co napisał Tom01, to było tego zaledwie kilka sztuk, na wyprzedaży.

Tom01
01-05-2008, 20:48
W odróżnieniu od pozostałych modeli serii 90, 2190UXi został wyposażony w matrycę SA-SFT (Super Advaced Super Fine Technology), wykorzystywaną we flagowym, wściekle drogim, superszerokogamutowo-LED-owym Spectraview 2180.

Uzupełnię tylko drobną pomyłkę. Ów szerokogamutowy ze sterowanym rgbowym, ledowym podświetleniem to NEC Spectraview Reference 21. Pod takim oznaczeniem jest dostępny w Polsce. Martyca w nim, jak i w obu odmianach 2190 jest produkcji NEC a nie LG-Philips.

jjj
01-05-2008, 20:51
Monitory 2090UXi oraz 2690UXi zostały wyposażone w matrycę w technologii H-IPS A-TW (Horizontal In Plane Switching with Advanced True Wide Polarizer), a 1990UXi w matrycę S-IPS - produkcji LG-Philips. Matryce te mają ponoć dość wysoki punkt czerni, niezbyt równomierne podświetlenie i podobno na dłuższą metę zdarzają się z nimi problemy.

W odróżnieniu od pozostałych modeli serii 90, 2190UXi został wyposażony w matrycę SA-SFT (Super Advaced Super Fine Technology), wykorzystywaną we flagowym, wściekle drogim, superszerokogamutowo-LED-owym Spectraview 2180. Matryce SA-SFT są podobno mniej problematyczne, jakościowo porównywalne z IPS-ami Hitachi, a wykorzystywało je nawet... Eizo.

Ogólnie jednak nawet z nieco gorszą matrycą ten monitor dalej powinien być całkiem niczego sobie - ma możliwość sprzętowej kalibracji, a matryca H-IPS - jaka by nie była - również posiada kilka zalet typowych dla tej technologii. Jak już monitor przyfrunie i będziesz miał jakieś pytania, to daj znać na PM ;)
Wielkie dzięki za wyczerpujące info ;) Jak będę miał jakieś pytania to chętnie skorzystam z Twojej propozycji (PM). Pozdrawiam:)

Czornyj
01-05-2008, 21:18
Uzupełnię tylko drobną pomyłkę. Ów szerokogamutowy ze sterowanym rgbowym, ledowym podświetleniem to NEC Spectraview Reference 21. Pod takim oznaczeniem jest dostępny w Polsce. Martyca w nim, jak i w obu odmianach 2190 jest produkcji NEC a nie LG-Philips.

Tak, oczywiście - w Stanach nazywa się toto 2180WG, stąd mi się ciągle myli.

WinSho
01-05-2008, 22:47
Rozumiem zatem ze wszystkie promocyjne sztuki 2190UXi zostaly wyprzedane...ale czy wiesz moze w jakim sklepie byla ta promocja?Moze jest jeszcze jakis cien szansy na zakup Neca w promocji?
Odnosnie samego monitora to z Waszych postow wynika iz model 2190UXi ma ta sama matryce co Reference 21??
Prosze jeszcze o skromne porownanie 2190UXi do wiekszego brata 2690UXi ktory to ma podobno problemy z nierownym podswietleniem.

Czornyj
01-05-2008, 23:20
Nie była to promocja w konkretnym sklepie - po prostu dystrybutor wyprzedawał kilka sztuk szarych 2190UXi i pojawiły się one w cennikach kilku sklepach z zagadkowo niską ceną.

Co do powinowactwa z Reference 21 to na matrycy podobieństwa się kończą - 2190UXi ma matrycę z tradycyjnym podświetleniem CCFL (Cold Cathode Fluorescent Lamps), podczas gdy Reference ma unikalne podświetlenie LED z możliwością zmiany intensywności świecenia diod danej barwy, dzięki czemu w praktyce uzyskuje się pełną kontrolę nad temperaturą barwową monitora. Drugim efektem zastosowania takiego typu podświetlenia jest uzyskanie piekielnie szerokiego gamutu - zbliżonego do gamutu przestrzeni ECI RGB (NTSC). Ciekawostką jest również zmodyfikowany kolorymetr i1 (dostępny dlaczegoś qrv znowuż wyłącznie na zas...nym rynku amerykańskim), którego filtry zostały dopasowane do bardziej jaskrawych kolorantów konstrukcji, oraz w pełni 10 bitowy tor sygnałowy (niestety - na razie pieśń przyszłości, bo systemy pozostają 8-o bitowe)

2690UXi to nieco inna broszka - co do nierównomierności podświetlenia nie będę się wypowiadał, bo takowego nie widziałem. Na pewno jednak jest to monitor wymagający pracy na dość wysokiej jasności - NEC zaleca kalibrację do 150cd/m2, a do tego ma on poszerzony gamut. Co do doniesień nt. kiepskiej jakości matryc LG-Philips nie będę się wypowiadał, ponieważ nie miałem okazji pracować na tego typu panelu. Wiele amerykańskich autorytetów z dziedziny CM używa jednak wspomnianego panelu i akceptuje jego słabości, więc pewnie nie jest tragicznie. Na pewno cenę ma bezkonkurencyjną.

Z uwagi na charakterystykę swojej pracy (projektowanie graficzne do przestrzeni ISO Coated, Uncoated i Newspaper, skład, oraz fotoedycja) preferuję jednak panele o tradycyjnym, zbliżonym do sRGB gamucie, o niższej jasności oraz punkcie czerni, oraz możliwie równomiernym podświetleniu i dobrej charakterystyce kątowej, dlatego (mimo iż panoramy stanowią kuszącą alternatywę) 2190UXi subiektywnie tak bardzo mi odpowiada. Warto jednak podkreślić, że przy wyborze monitora należy się kierować własnymi potrzebami - np. do symulacji wyglądu wydruku z drukarek i ploterów pigmentowych monitor szerokogamutowy może stanowić lepsze rozwiązanie, ktoś może jeszcze chcieć grać, oglądać filmy itd. itd.

JTW
03-05-2008, 08:47
Czy warto zainstalować program Screen Manager Pro do konfiguracji parametrów obrazu w monitorze Eizo S1932SHB?

S_Beast
03-05-2008, 10:08
Witam serdecznie.

Wczoraj w MM nabyłem Eizo S2031W i mam jedną zagwozdkę. Czy jeśli monitor nie posiada automatycznej zmiany orientacji ekranu po przestawieniu go do orientacji pionowej, to czy istnieją jakieś inne możliwości uzyskania tego efektu? Karta graficzna, nakładki na Windowsa?

Tom01
03-05-2008, 11:39
Czy warto zainstalować program Screen Manager Pro do konfiguracji parametrów obrazu w monitorze Eizo S1932SHB?

To zamiana nastaw wykonywanych guzikami monitora na mysz. Dodatkowo Screen Manager potrafi przełączać tryb pracy monitora (Taxt, Picture itd) zależnie od aplikacji. Czy warto? Każdy sam musi zadecydować.

Tom01
03-05-2008, 11:41
Wczoraj w MM nabyłem Eizo S2031W i mam jedną zagwozdkę. Czy jeśli monitor nie posiada automatycznej zmiany orientacji ekranu po przestawieniu go do orientacji pionowej, to czy istnieją jakieś inne możliwości uzyskania tego efektu? Karta graficzna, nakładki na Windowsa?

Większość współczesnych sterowników kart graficznych ma możliwość zmiany orientacji ekranu. Warto to podpiąć pod skrót klawiaturowy. Samoczynnie się nie da.

milo_ja
03-05-2008, 19:19
Większość współczesnych sterowników kart graficznych ma możliwość zmiany orientacji ekranu. Warto to podpiąć pod skrót klawiaturowy. Samoczynnie się nie da.

Jak to zrobić w przypadku sterwoników NVidi (podpięcie skrótu)?

Camel75
04-05-2008, 13:19
Witam wszystkich !
Wiem, ze to pytanie było już zadane, ale nadal nie jestem pewien, który monitor wybrać. Zazwyczaj siedzę miesiąc i przeglądam posty na internecie, zanim coś kupie a wybór monitora jest dla mnie wybitnie trudny, bo nie mam o tym zbyt wiele pojęcia :)
Jakiś czas temu rozważałem s1931 ale pojawił sie s1932 i jest aktualnie tańszy od poprzednika o 40€. Czytałem kilka opinii na jego temat. Moje obawy dotyczą głownie zwiększonego czasu reakcji on/off do 20ms. Nie jestem "profesjonalnym" graczem, niemniej jednak obawiam sie smużenia, gdyż do teraz używam monitora CRT. Na ile dobry jest dynamiczny kontrast w s1932 (Wiele osób twierdzi, ze zaleta s1931 jest właśnie jego brak i związana z tym zawsze prawidłowa biel...). Wiec czy s1932 jest faktycznie lepszy ???
Czytałem, ze użytkownik "flakon" ma doświadczenia z obydwoma modelami, wiec prosiłbym o ewentualne rozwiniecie tematu...
Użytkownik "Tom01" napisał: "Czasami reakcji proszę się nie przejmować" - czy oznacza to, że różnice są niezauważalne ?
s1931 jest powszechnie uznanym monitorem, a o s1932 można jeszcze niewiele znaleźć. Chciałbym wiec przed zakupem być pewnym, ze to nie "krok wstecz" Eizo, jak to sie czasami zdarza...
Przepraszam za poniekąd zdublowany post, ale jeżeli chodzi o monitory TFT, mogę polegać tylko na opiniach bardziej doświadczonych. Uważam, ze obejrzenie monitora w sklepie nie zastąpi doświadczenia "codziennego" używania i głębszej znajomości tematu.

Proszę wiec o poradę i doświadczenia.
Pozdrawiam!

Czornyj
04-05-2008, 14:02
Nie jestem profesjonalnym graczem (a wręcz wogóle nie gram), ale nie widzę owego "smużenia" nawet na znacznie wolniejszych S-IPS i SA-SFT, więc nie zawracałbym sobie tym głowy.

Kontrast dynamiczny to blaga, bujda na resorach i nabieranie gości - polega to na tym, że monitor rozpoznając np. dużą plamę czegoś jasnego zwiększa jasność podświetlenia, a jeśli przeważają obszary ciemne, to ową jasność zmniejsza - w praktyce majtanie przez monitor jasnością może jedynie wqrvić, a faktyczny kontrast - to jest stosunek najgłębszej czerni do najjaśniejszej bieli - w danym momencie jest i tak zawsze taki sam.

1932 na pewno nie będzie jednak gorszy, ma większe możliwości regulacji, co istotne z mojego punktu widzenia, to to, że jest regulacja gammy. Gdybyś chciał faktycznie trochę zaoszczędzić, to bierz 1921.

vx_pl
04-05-2008, 20:30
Witam,
Jadę do stanów w tym roku i zamierzam kupić tam monitor, LCD, koniecznie panoramiczny, jestem graczem także zależałoby mi na wysokiej rozdzielczości i krótkim czasie reakcji. Powiedzmy że mam do wydania 4000 zł (według cen w polsce).

Co np. sądzicie o tych monitorach?

http://www.skapiec.pl/site/cat/12/comp/93532
http://www.skapiec.pl/site/cat/12/comp/208839
?

Czornyj
04-05-2008, 20:45
2190 to świetny monitor, w Stanach do kupienia za 1279 dolców z kalibratorem i profilerem. Za cholerę jednak nie jest panoramiczny, w panoramie można nabyć 2490 i 2690. Eizo to przyzwoity monitor, dla grafika nie jest tak dobry jak Nec serii 90, ale dla gracza jest chyba lepszy.

vx_pl
04-05-2008, 21:05
http://www.dpsb.co.uk/product_info.php?products_id=38376 Prezentuję się b. dobrze. W specyfikacji, jego kontrast to 800:1, 3000:1. Jaki to ma wpływ na jakość obrazu w praktyce?

jerek
04-05-2008, 21:11
Dokleję się, bo sam rozważam ten monitor ale znalazłem trzy różne symbole:
1.Eizo LCD 19'' S1932SU
2.Eizo LCD 19'' S1932SH
3.Eizo LCD 19'' S1932SE
Może ktoś wie czym one się różnią?


to skróty od:
SuperUltra
SuperHiper
SuperEkstra


a czym się różni
S1932SHB http://www.komputronik.pl/Monitory_LCD/Monitory_w_proporcjach_4_3/17_19__rozdzielczosc_1280_x_1024_/EIZO/19_Eizo_S1932SHB_black/pelny,id,51567,s,1/
od
S1932SH-BK http://www.znak.pl/index.php?prid=l19EizS1932SHBK
Drugi link - cena mniejsza ale i też opis uboższy... hmm... ?

pozdrawiam

Czornyj
04-05-2008, 21:13
niczym, to ten sam monitor

jerek
04-05-2008, 21:51
niczym, to ten sam monitor ciekawe po co dodali ta literkę "K"
zresztą teraz się wczytałem w opis i na górze na stronie znak.pl jest napisane że ma jasność: 280 cd/m2 a poniżej że jasność [cd/m²]: 250 ??? norm ma mniej niż podaje producent... eh piękne te opisy :( człowiek chce kupić tylko nie wiadomo na co trafi...
zreszta czepiam sie literki "K" a nawet nie wiem co znaczy "B" --> S1932SHB (SuperHiper B...?) Kto mnie oświeci :???:

z góry thx ;-)

Erie
04-05-2008, 22:26
to SHB to oznaczenie typu podstawy i koloru, a B to Black, czyli czarny

Czornyj
04-05-2008, 22:26
B lub BK to skrót od Black.

S_Beast
05-05-2008, 12:17
Dziękuję bardzo za odpowiedzi.

Pogrzebałem w sieci i wykopałem takie coś http://www.entechtaiwan.com/files/irotate.exe
Działa nawet z moim starym compaq nx9010, który ma zintegrowaną kartę graficzną.

dembol
05-05-2008, 23:17
A pracował ktoś może na Samsungu 193p plus? Jak z kolorami etc?

Czy do 1000zł da sie kupić coś z przyzwoitymi kolorami (np. Samsunga 22")?

Tom01
06-05-2008, 00:04
A pracował ktoś może na Samsungu 193p plus? Jak z kolorami etc?

Ustawiałem parę razy takie coś. Widział Pan kiedyś klucz wiolinowy? To tak właśnie wyglądają krzywe korekcji tego monitora.

Zink
06-05-2008, 11:12
Ustawiałem parę razy takie coś. Widział Pan kiedyś klucz wiolinowy? To tak właśnie wyglądają krzywe korekcji tego monitora.
W takim razie to będzie świetny monitor dla muzyka :D.

dembol
06-05-2008, 11:37
W takim razie to będzie świetny monitor dla muzyka :D.
Aż tak źle :) ?
Pracowałem jakis czas na tym monitorze (Samsung 193p plus) i wydawał mi sie całkiem dobry, chociaż ciężko mi oceniać bo nie mam porównania do innych LCD. Matryca PVA wiec kolory chyba dobre dobre, nie smużył, nie odbijał światła za bardzo.
Czy wspomniane w wątku o LCD monitory nadają sie czegoś innego poza obróbką foto i tym podobnymi zastosowaniami? Bo widząc czasy reakcji rzędy 20ms można podejśc do nich dosc sceptycznie :)

who
06-05-2008, 12:12
ja też zacząłem rozglądać się za nowym monitorem, fakt że ewentualny zakup będzie gdzieś we wrześniu, no ale trzeba rozpoznać teren ;)
więc w sumie wybrałem dwa Eizo s2031 i s1932, z resztą polecane tutaj na forum :)
no ale w sumie pytanie moje nie jest związane typowo z hardware'm, bo siedzę obecnie w japonii i z ciekawości sprawdziłem na tutejszym amazonie ceny tych monitorów, no i jeżeli różnica w cenie s1932 jest dla mnie zrozumiała (koło 300zł) to już różnicy w cenie s2031 nie jestem w stanie pojąć, bo wynosi ona dobrze ponad 1000zł !!!!! słownie tysiąc złotych, w polskiej cenie tego monitora można tutaj kupić wersję 24" czyli s2431
no i moje pytanie jest skąd się bierze taka różnica w cenie??

a jeżeli nikt nie jest w stanie mi odpowiedzieć to może ktoś ma pomysł jak bezpiecznie przywieźć monitor :P

Tom01
06-05-2008, 13:40
Pracowałem jakis czas na tym monitorze (Samsung 193p plus) i wydawał mi sie całkiem dobry, chociaż ciężko mi oceniać bo nie mam porównania do innych LCD. Matryca PVA wiec kolory chyba dobre dobre, nie smużył, nie odbijał światła za bardzo.

Matryca (o ile nie jest to TN) nie ma decydującego głosu jeśli chodzi o kolor.


Czy wspomniane w wątku o LCD monitory nadają sie czegoś innego poza obróbką foto i tym podobnymi zastosowaniami? Bo widząc czasy reakcji rzędy 20ms można podejśc do nich dosc sceptycznie :)

Zależy które. Czasami proszę się nie przejmować, i tak podawanie np 5ms to marketing. W lepszych monitorach, producenci po prostu podają bardziej realne wartości.

dembol
06-05-2008, 23:17
Matryca (o ile nie jest to TN) nie ma decydującego głosu jeśli chodzi o kolor.

Zależy które. Czasami proszę się nie przejmować, i tak podawanie np 5ms to marketing. W lepszych monitorach, producenci po prostu podają bardziej realne wartości.

No coz, w takim razie pozostaje poszukanie jakiegos EIZO, ewentualnie organoleptyczne sprawdzenie innych modeli w rozsądnej cenie :)

A co do drugiego to jakos nie jestem przekonany, bo o ile rozbieżności miedzy firmami jestem w stanie zrozumieć, o tyle rozbieznosci miedzy modelami nie do końca.

Tom01
06-05-2008, 23:52
A co do drugiego to jakos nie jestem przekonany, bo o ile rozbieżności miedzy firmami jestem w stanie zrozumieć, o tyle rozbieznosci miedzy modelami nie do końca.

W obrębie tego samego wytwórcy są modele wyższej klasy, gdzie odbiorcy olewają cyferki, oraz modele domowe, gdzie trzeba "podkolorować" trochę monitor.

Czornyj
20-05-2008, 21:45
Z ciekawostek: wqrvix (Nec 3090WQXi) pojawił się już w sklepach - 7500 brutto, nieźle jak na takie wydupiaszczo wielkie, sprzętowo kalibrowalne bydlę. Gamut większy niż w 2690WUXi, kryje ok. 98 przestrzeni Adobe, przy czym jest od niej znacznie większy (jakby w kierunku kolorantów ECI RGB). Ciekawym jak to maleństwo będzie się sprawdzać w praktyce...

scorpion
20-05-2008, 22:07
Witam,

to mój pierwszy post na tym forum i choć jestem z innej stajni :-) to mam wrażenie, że kilku z Was na monitorach się zna :-). A ja oczywiście szukam pomocy. Stoję obecnie przed wyborem monitora - mój CRT nawet ze Spyderem 2PRO nie daje już rady.

Zastosowanie i warunki brzegowe:
- obróbka zdjęć - jak na razie skany slajdów;
- wydruk zdjęć na konkursy/wystawy/sprzedaż na Epsonie;
- kiedyś obróbka zdjęć z cyfry;
- monitor ma mi służyć tak z 5 lat;
- ważne dla mnie jest odwzorowanie kolorów, możliwość kalibracji i współpraca ze Spyder 2PRO.

Wstępnie rzuciłem się na EIZO:

1/ ColorEdge CE210W

http://www.eizo.pl/pl/graficzne.html/id=54/ColorEdge_CE210W

2/ ColorEdge CG222W

http://www.eizo.pl/pl/graficzne.html/id=104/ColorEdge_CG222W

Ale sam już nie wiem. Może coś poradzicie? W sumie nie muszę wydawać tyle pieniędzy, jeżeli coś innego da mi porównywalne możliwości działania.

Pozdrawiam,
Łukasz

Tom01
20-05-2008, 22:15
Witamy również na forum.

CE210W jest zastępowany właśnie modelem CG222W i ten właśnie powinien leżeć bardziej w kręgu zainteresowania. Ogólnie jest to bardzo porządny monitor, kalibrowany, bogato wyposażony, do zastosowań w fotografii. Wadą, w porównaniu do rasowych graficznych, są małe kąty widzenia. Inne alternatywy w podobnej cenie: Eizo CG19, L997, Nec SV2190, 2190UXi, 2690WUXi.

PS. Spyderem proszę nie psuć sobie monitora.

scorpion
20-05-2008, 22:33
Witamy również na forum.

CE210W jest zastępowany właśnie modelem CG222W i ten właśnie powinien leżeć bardziej w kręgu zainteresowania. Ogólnie jest to bardzo porządny monitor, kalibrowany, bogato wyposażony, do zastosowań w fotografii. Wadą, w porównaniu do rasowych graficznych, są małe kąty widzenia.

Oba maja 178 stopni w pionie i w poziomie (przynajmniej według informacji ze strony). Czy to mało? Eizo CG19 i L997 mają po 170 stopni. Czegoś tu nie rozumiem :-).

Wracając do CG222W i CE210W, to czy spadek jasności i kontrastu w CG222W nie przemawia czasem za CE210W? W końcu to dwa dosyć ważne elementy.



PS. Spyderem proszę nie psuć sobie monitora.


Coś więcej? Jak na razie spełniał swoje zadanie. Czy Spyder nie nadaje się do powyższych monitorów? Czy do powyższych monitorów potrzebny jest jeszcze zewnętrzny kalibrator, czy też wystarczą możliwości kalibracyjne samych monitorów i dostarczony z nimi soft?

Dziękuje za odpowiedzi :-).
Pozdrawiam,
Łukasz

Czornyj
20-05-2008, 23:25
Witamy!

Parametrami proszę sobie wogóle nie zawracać głowy. Jasność monitora nie ma najmniejszego znaczenia - nowy, jasny monitor CRT maksymalnie osiągał może z 100-120cd/m2, przy maksymalnych jasnościach współczesnych monitorów LCD po prostu nie dałoby się pracować i tak czy owak trzeba je ustawiać na niższe wartości. Najwyższy kontrast możliwy do uzyskania na powiększeniu z najlepszych drukarek to w porywach do 1:300, zatem wyższe wartości z punktu widzenia tego typu zastosowań są zbędne (a wręcz mogą przeszkadzać).

Co do charakterystyki kątowej - Wartości podawane przez producenta również są bez znaczenia. Na matrycach S-PVA (CE210, CG-222) wraz z nawet relatywnie niewielką zmianą kąta daje się zaobserwować zmianę gammy, z czym nie ma większego problemu w przypadku matryc S-IPS (pozostałe panele wymienione przez Toma01), choć dla odmniany na tych ostatnich przy czerniach daje się wraz ze zwiększaniem kąta patrzenia zaobserwować zjawisko "przeciekania" barw, a czernie ogólnie są nieco jaśniejsze niż w S-PVA.

Ogólnie Tom01 wymienił modele faktycznie godne uwagi - wyroby Eizo są nieco bardziej niezawodne, Nec nieco tańsze. W zastosowaniach związanych z drukiem powiększeń dobrze sprawdzają się monitory o poszerzonym gamucie - z wymienionych to Eizo CG222 oraz Nec2690WUXi, które lepiej oddadzą b. mocno wysycone barwy, szczególnie intensywne zielenie. Jeśli paleta twoich zdjęć jest raczej spokojna, zgaszona, czy wręcz robisz B&W, dobrze sprawdzą się Eizo CG19, L997 lub Nec 2190SV/2190UXi, o normalnym gamucie dającym nieco lepszą ciągłość tonalną. Neca 2690WUXi zalecałbym do pracy w raczej jasnym pomieszczeniu.

Kolorymetr Spyder2 w przypadku monitorów LCD sprawdza się kiepsko, dokładniejszym urządzeniem jest kolorymetr Eye-One firmy X-Rite.

Tom01
20-05-2008, 23:32
Chciałbym sprostować tylko drobną pomyłkę. Eizo CG210 jest wyposażony w wyświetlacz S-IPS i nie ma problemu ze zmianą koloru w funkcji kąta. Chodzi raczej o CE210W.

Czornyj
20-05-2008, 23:40
Chciałbym sprostować tylko drobną pomyłkę. Eizo CG210 jest wyposażony w wyświetlacz S-IPS i nie ma problemu ze zmianą koloru w funkcji kąta. Chodzi raczej o CE210W.

Oczywiście - poprawiłem.

Tom01
21-05-2008, 00:02
Mam jeszcze swoją teorię na temat monitorów o szerokim gamucie i wykorzystania ich w zastosowaniach związanych z drukiem. Teoretycznie koloranty farb dają szerszą przestrzeń barw niż popularna sRGB. Jest to przesłanka za użyciem monitorów szerokogamutowych, pokrywających prawie przestrzeń AdobeRGB. Przyjmuje się, że jest to standard bliski możliwościom reprodukcji za pomocą farb CMYK. Jednak jak pokazuje praktyka, obraz na monitorze nawet sRGB ma z reguły wyższe nasycenie niż wydruk. Dzieje się tak przez niedoskonałość samych farb, oświetlenia, rodzaj papieru, wybielacze optyczne, fizyczne własności mieszania barwników itd. W efekcie, farba na papierze nie ma już takiego nasycenia jak teoria, a zbyt nasycony monitor wprowadza dezinformację zamiast pomagać. Zalecam więc ostrożność, przy wyborze takiego właśnie monitora. Wyjątkiem są monitory Nec SV Reference 21 i Eizo CG221. Mimo szerokiego gamutu, możliwości regulacyjne są tak szerokie, że bez problemu uzyskuje się na nich pełny, całkowicie liniowy zakres jasności. Nie ma popularnego efektu "przewalenia" saturacji.

scorpion
23-05-2008, 11:24
Dziękuję za informacje. Dają dużo do myślenia.

Osobiście większość slajdów robię na Velvii, która jak wiadomo mocno podbija kolory. Skany próbują to oddać. Na dotychczasowym monitorze zawsze był z tym problem i ta saturacja nie wyglądała tak jak powinna (w porównaniu do oryginału). To jest m.in. jedna z przyczyn zmiany wysłużonego crt-eka.

Czy w związku z powyższym, lepszym rozwiązaniem będzie jednak np. CG19 niż CG222W czy CE210W? Czy to jest aż tak duży problem z tą saturacją na powyższych monitorach?
Te dodatkowe cale jednak by się przydały.
Czy mam się też przejmować czasem reakcji w CG19 (20 ms)? Np. w jakiejś grze czy dvd, które od czasu do czasu uruchomię?

Dziękuje. pozdrawiam,
Łukasz

Tom01
23-05-2008, 11:29
Osobiście większość slajdów robię na Velvii, która jak wiadomo mocno podbija kolory. Skany próbują to oddać. Na dotychczasowym monitorze zawsze był z tym problem i ta saturacja nie wyglądała tak jak powinna

To jest jeden z przypadków, kiedy przyda się monitor szerokogamutowy. Propozycje:
Eizo CG221
Nec SV21
Eizo CG241W
Eizo CG222W
Nec SV2690
Nec 2690WUXi


Czy mam się też przejmować czasem reakcji

Zdecydowanie nie.

Gustag
24-05-2008, 09:40
Tom01, ja tylko zapytam, czemu ominąłeś Formac Gallery 2010 Extreme 5 ?
W zasadzie jest zdecydowanie lepszy od wszystkich monitorów w cenie do 3 tys i tańszy, ok 1800, bo w takiej cenie można to u Niemców nabyć...
Porównanie do Eizo L797 też wypada na korzyść Formaca...

Tom01
24-05-2008, 21:38
Tom01, ja tylko zapytam, czemu ominąłeś Formac Gallery 2010 Extreme 5 ?
W zasadzie jest zdecydowanie lepszy od wszystkich monitorów w cenie do 3 tys i tańszy, ok 1800, bo w takiej cenie można to u Niemców nabyć...
Porównanie do Eizo L797 też wypada na korzyść Formaca...

Proszę pamiętać, że Formac, niezależnie od wersji ma 8 bitowy kolor, a Eizo 10 bitowy. Ponadto wyposażone są w mniej doskonałą, w dzisiejszych czasach, matrycę MVA, podobną do stosowanej w nieprodukowanym już Eizo L885/887. Porównanie do L797 jest zupełnie nietrafione. To w odróżnieniu od 1900/2010 monitor profesjonalny, z bardzo wysokiej jakości martycą S-IPS Hitachi. Dokładnie taką, jakie znajdzie Pan w najlepszych (i najdroższych), Quato Inteli Proof i Eizo Coloredge.

W zasadzie na upartego mógłbym dodać je to listy, ale nie jestem pewny słuszności tego kroku. To podobny produkt do Iiyamy H1900. Za drogie dla amatora, a za słabe dla zawodowca. Taki monitor nie wiadomo do czego. Zamieszczenie takiego monitora, świadczyłoby o poleceniu go, a do tego nie mam przekonania.

Gustag
25-05-2008, 11:05
A skąd te informacje, że Formac ma 8 bitowy kolor ?? Formace 2010 Extreme 5 mają matryce True 24-bit MVA i tylko karty graficzne ograniczają jej możliwości !!!
Poza tym CENA... Dla osób mających działalność gosp. cena to na dziś jest niższa od 1600 PLN netto !!! Jakość i wierność kolorów na tym monitorze jest rewelacyjna. Czas reakcji ?? To jest grafika, nie gierki lub filmy....Tak na prawdę to czas rekcji tej matrycy jest zdecydowanie szybszy niż np EIZO 979....Niestety w Polsce mało osób używa Formaców a szkoda...

Erie
25-05-2008, 11:52
A skąd te informacje, że Formac ma 8 bitowy kolor ?? Formace 2010 Extreme 5 mają matryce True 24-bit MVA i tylko karty graficzne ograniczają jej możliwości !!!
Poza tym CENA... Dla osób mających działalność gosp. cena to na dziś jest niższa od 1600 PLN netto !!! Jakość i wierność kolorów na tym monitorze jest rewelacyjna. Czas reakcji ?? To jest grafika, nie gierki lub filmy....Tak na prawdę to czas rekcji tej matrycy jest zdecydowanie szybszy niż np EIZO 979....Niestety w Polsce mało osób używa Formaców a szkoda...

tia, 120 bitów od razu

24 bity = 3 x 8 bitów na każdą składową RGB, a dyskutantom powyżej chodzi o to by tych bitów dla każdej składowej było troszkę więcej, aby w uproszczeniu - można było lepiej sterować oddaniem barw, przejściami tonalnymi i kompensować różnego rodzaju fanaberie techniki LCD

(przepraszam że wypowiadam się w tak uproszczonym stylu, ale może to będzie ardziej zrozumiałe)

Tom01
25-05-2008, 11:58
A skąd te informacje, że Formac ma 8 bitowy kolor ?? Formace 2010 Extreme 5 mają matryce True 24-bit MVA i tylko karty graficzne ograniczają jej możliwości !!!

A potrafi Pan dzielić i mnożyć w zakresie do 100? ;-)

24 bity / 3 kanały RGB daje 8 bitów. Odnoszę wrażenie, że pada Pan mimowolnie ofiarą marketingu. Proszę zapoznać się z działaniem systemu wyświetlania, jego ograniczeniach i sposobach rozwiązywania problemów z kolorem. Jestem przekonany, że potem przestanie Pan cytować materiały reklamowe. Ograniczanie możliwości monitora przez kartę, może mieć miejsce wyłącznie w sytuacji, kiedy monitor jest w stanie wyświetlić szerszą paletę niż 8 bitową. W tym wypadku jest to manipulacja, jeśli nie nazwać tego dosadniej.


Poza tym CENA... Dla osób mających działalność gosp. cena to na dziś jest niższa od 1600 PLN netto !!! Jakość i wierność kolorów na tym monitorze jest rewelacyjna.

Cena nie wszystko tłumaczy. Co do jakości barw, mam na ten temat inne zdanie.


Czas reakcji ??

Proszę wskazać, gdzie podniesiona została ta kwestia. Co do L997, proponuję wykazać jakieś konkrety, jeśli porównuje Pan niskobudżetowy monitor kreowany na graficzny z profesjonalnym. Ponadto nie trzeba być wybitnym specem od monitorów żeby wyczuć że za cenę L997 można kupić trzy 2010 i jeszcze zostanie. Na chłopski rozum wiadomo, że coś jest na rzeczy.

Co do popularności w Polsce. To biedny rynek. Zanim człowiek kupi drogi monitor, obejrzy go dziesięć razy z każdej strony. Skutkiem tego w naszym kraju, sprzedają się albo monitory bardzo tanie, albo bardzo dobre.

Gustag
25-05-2008, 13:20
Kurcze, biję się w piersi, zbyt pobieżnie oceniłem i zostałem słusznie sprowadzony do parteru....
Mogę tylko dodać, ze przy tej cenie Formac 2010 Extreme 5 wart jest zainteresowania pomimo 8-bitowej matrycy...

Czornyj
25-05-2008, 13:37
Mogę tylko dodać, ze przy tej cenie Formac 2010 Extreme 5 wart jest zainteresowania pomimo 8-bitowej matrycy...

Mz. niebardzo.

Za ok. 2500 można mieć Neca 2190UXp, który ma 21" matrycę S-PVA z kompensacją nierówności podświetlenia, 12-o bitowy LUT i sprzętową kalibrację.

Za ok. 3000 można mieć Neca 2190UXi, który ma te wszystkie bajery i jeszcze lepszą matrycę SA-SFT.

JTW
25-05-2008, 17:57
Dwa tygodnie temu kupiłem monitor LCD Eizo S1932SHB. Monitor pracuje w trybie sRGB, a jasność jest ustawiona na 20%. Jestem bardzo zadowolony z tego wyboru.

Gustag
25-05-2008, 20:56
Mz. niebardzo.

Za ok. 2500 można mieć Neca 2190UXp, który ma 21" matrycę S-PVA z kompensacją nierówności podświetlenia, 12-o bitowy LUT i sprzętową kalibrację.

Za ok. 3000 można mieć Neca 2190UXi, który ma te wszystkie bajery i jeszcze lepszą matrycę SA-SFT.

i dalej ze strony EIZO:

W monitorach ColorEdge CG210-N zastosowano nową wersję zaprojektowanego przez EIZO układu ASIC (Application Specific Integrated Circuit), przetwarzającą informację o kolorze z 14-to bitową precyzją (16-tokrotnie większa dokładność niż przy przetwarzaniu 10-bitowym).

a żeby być precyzyjniejszym, żadna z firm nie chwali się "matrycą 24-bitową" tylko "przetwarzaniu kolorów" poprzez AISC. Formac ma również AISC, cóż że własnej konstrukcji. Nie twierdzę, że Formac to cacko z dziurką ale...

Kol.Tom01 np. polecał formaki 1900 na forum mva jako dobre monitory dla grafików:
Wysłany: 25.05.2005, 09:39 Temat postu: Re: Mój ososbisty ranking

--------------------------------------------------------------------------------

Wielu potencjalnych użytkowników podczas wyboru monitora zaznaczają "grafikę" jako jeden z obszarów wykorzytania. W większości wypadków chodzi o oglądanie zdjęć z cyfrówki, pobawienie się nimi i co najwyżej wydrukowanie lub zaniesienie do labu. Wprowadziłbym zatem rozróżnienie i prezentuję własne typy:

19''
Grafika zawodowo
1) Eizo ColorEdge CG19 ex equo Nec Spectraview 1990
2) Eizo Flexscan L797
3) Nec Multisync 1990SXi
4) Formac Gallery 1900
Na tym koniec. Nie ma dostępnych na naszym rynku profesjonalnych 19-calowych LCD.

Okazuje się,że po 3 latach formac już jest be... i to nawet ten z innej generacji...
Dziś formac jest li już tylko monitorem amatorskim udającym profesjonalny monitor ?
Czy przypadkiem EIZO CG-210N nie jest na matrycy MVA a czy aby nie od Fujitsu ? Nie wiem....

Dalej podtrzymuję to co powiedziałem:
za te pieniądze i po prawidłowej kalibracji Formac 2010 Extreme 5 wart jest uwagi, nawet dla ludzi zawodowao zajmujących się grafiką.

Czornyj
25-05-2008, 21:20
Obecne systemy operacyjne i aplikacje graficzne pracują na 24-o bitowym kolorze, więc tego się przeskoczyć nie da, w praktyce uzyskiwana paleta nie może być większa. Problem polega jednak na tym, że jeśli kalibrujemy monitor software-owo, tj. przez wprowadzenie korekty do 8-o bitowej LUT karty graficznej, to w efekcie uwalamy sobie dostępną paletę. Rozwiązaniem tego problemu jest kalibracja monitora poprzez wprowadzenie korekty bezpośrednio do LUT monitora, która ma większą - 10-12 bitową precyzję, dzięki czemu podczas zmiany gammy czy punktu bieli nie upieprzamy sobie tonalności.

Tom01
26-05-2008, 08:09
W monitorach ColorEdge CG210-N zastosowano nową wersję zaprojektowanego przez EIZO układu ASIC (Application Specific Integrated Circuit), przetwarzającą informację o kolorze z 14-to bitową precyzją (16-tokrotnie większa dokładność niż przy przetwarzaniu 10-bitowym).

a żeby być precyzyjniejszym, żadna z firm nie chwali się "matrycą 24-bitową" tylko "przetwarzaniu kolorów" poprzez AISC.

"24 bitowe" sterowanie nie jest niczym nadzwyczajnym, co więcej w monitorach graficznych to wada, nie zaleta. Stosowana w zawodowych Eizo, Quato, Nec, paleta o szerokości 10, 12 lub 14 bitów z jeszcze większą precyzją przy obliczeniach, jest podawana na jeden kanał. Można więc, licytując się na bity, pomnożyć to razy trzy. ;-)


Formac ma również AISC, cóż że własnej konstrukcji.

Może Pan to rozwinąć?


Kol.Tom01 np. polecał formaki 1900 na forum mva jako dobre monitory dla grafików:
Okazuje się,że po 3 latach formac już jest be... i to nawet ten z innej generacji...

Proszę wobec tego zacytować współczesną listę monitorów. Jeśli mnie oczy nie mylą, dalej tam jest.
http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=32374


Czy przypadkiem EIZO CG-210N nie jest na matrycy MVA a czy aby nie od Fujitsu ? Nie wiem....

Prosiłbym wobec tego publikować potwierdzone informacje, zamiast siać ferment. Wyraźnie próbuje Pan dyskredytować wysokiej klasy monitory, przedstawiając Formac'a jako panaceum. To nie jest nic nadzwyczajnego. Ot tani monitor, z bardziej precyzyjnie określonym "targetem", niż reszta w podobnej cenie.

Gwoli Pana informacji, to w modelu CG210N jest wyświetlacz S-IPS Hitachi.


za te pieniądze i po prawidłowej kalibracji Formac 2010 Extreme 5 wart jest uwagi

Nie jest możliwe kalibrowanie tych monitorów.

karmel
28-05-2008, 09:06
Uff.. Przebrnąłem przez cały wątek. Zdecydowany na zakup Eizo S1932 zacząłem go szukać w sklepach w UK (bo tu akurat mieszkam) i okazało się, że nigdzie go nie mogę znaleźć. Napisałem nawet do paru sklepów polecanych na oficjalnej stronie Eizo. Z jednego dostałem odpowiedź, że model ten dopiero wszedł na rynek i może będzie w sprzedaży za miesiąc, dwa. :shock: Ciekawa sprawa bo z tego co widzę w Polsce jest on dostępny już od kilku miesięcy.

marszull
28-05-2008, 12:54
Rzeczywiscie dziwne bo w Polsce jest dostepny od reki

Czornyj
28-05-2008, 12:56
Zdecydowany na zakup Eizo S1932 zacząłem go szukać w sklepach w UK (bo tu akurat mieszkam) i okazało się, że nigdzie go nie mogę znaleźć.

A nie macie tam czasem Neca 1990SXp? Jest znacznie lepszy ;)

Tom01
28-05-2008, 14:18
Rzeczywiscie dziwne bo w Polsce jest dostepny od reki

Będzie mniej dziwne, jeśli przeanalizujemy specyfikę rynku. Dystrybutor w UK jest nastawiony na masę. Wielkie ilości monitorów są sprowadzane na potrzeby sieci detalicznych. A jak się kupi 1500 monitorów dla marketów, to trzeba je najpierw wypchnąć zanim kupi się nowy lepszy model w tej samej cenie.

karmel
29-05-2008, 12:11
Pozostaje czekanie aż te 1500 monitorów s1931 znajdzie nabywcę i wtedy zakup s1932 ;-) A ten Nec 1990SXp to moze jakis model na USA bo w UK takiego nie widzę, ale jak się okazuje rynek w UK jest nastawiony na masówkę i sprzedaje się to co jest tanie, albo dobrze rozreklamowane, a nie to co dobre. ehh ekonomia...

slawson38
29-05-2008, 18:43
Nie aktualne.
Można skasować

Czornyj
31-05-2008, 23:27
Pozostaje czekanie aż te 1500 monitorów s1931 znajdzie nabywcę i wtedy zakup s1932 ;-) A ten Nec 1990SXp to moze jakis model na USA bo w UK takiego nie widzę, ale jak się okazuje rynek w UK jest nastawiony na masówkę i sprzedaje się to co jest tanie, albo dobrze rozreklamowane, a nie to co dobre. ehh ekonomia...

Właśnie odkryłem, że 1990SX, który powinien być dostępny w całej Europie również jest kalibrowany przez oprogramowanie Spectraview II, co czyni go bodaj najtańszym, sprzętowo kalibrowanym monitorem na rynku. Nie wiem wprawdzie jaka jest precyzja LUT tego monitora, ale na pewno ma on możliwość programowej korekcji gammy i temperatury barwowej, oraz wyposażony jest w elektroniczną kompensację nierównomierności podświetlenia (wprawdzie dlaczegoś nazywającą się UNIFORMITY, a nie COLOR COMP jak w zwykłych, graficznych NEC-ach).

piotereks
04-06-2008, 20:04
Witam.
Posiadam taka "kolumbryne" LG i nosze sie z zamiarem kupna jakiego plaskiego monitora do komputera. Poradzcie jaki byscie polecili, nie znam sie w tej kwesti wcale.
Moge przeznaczyc max 800 zl. bede "dzwieczny" za wszystkie podpowiedzi.

BugsBunny
04-06-2008, 20:22
do przeczytania:
http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=32374
http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=19727

piotereks
04-06-2008, 21:56
do przeczytania:
http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=32374
http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=19727

no dzieki. Przeczytaj moj watek i pomysl zanim cos odpiszesz