PDA

Zobacz pełną wersję : Wybór monitora LCD



Strony : 1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34

Tom01
24-07-2007, 16:56
No właśnie. Ty też przyjmij to do wiadomości. "NIE WYZNACZASZ CECH SPRZĘTU NA JAKIM LUDZIOM TRZEBA PRACOWAĆ". Ty tylko tym drogim sprzętem handlujesz i z tego żyjesz.

...i potrafię wskazać kiedy, w jakich środowiskach i zastosowaniach, taki sprzęt jest przydatny a kiedy nie.

Czornyj
24-07-2007, 17:02
Apeluję o spokój. Temat jest może trochę abstrakcyjno-hajendowy, ale z drugiej strony mówimy raptem o monitorku w cenie śmiesznej AF-S70-200/2.8VR z kompletem filtrów - umówmy się, że wiele osób choćby z tego forum kupuje sobie takie obiektywy praktycznie po to, by pogrzebać sobie w zębach ich osłoną przeciwsłoneczną.

Wydaje mi się również, że mimo wszystko rzecz jest dość zajmująca, a w każdym razie o wiele bardziej ciekawa niż kolejna debata nt. przewagi D80 nad 400D i vice versa.

Tom01
24-07-2007, 17:17
Apeluję o spokój.

Dziękuję.

Kolego JK. Nie udzielam się na tym forum, aby wszystkim na siłę nawciskać monitory za straszne pieniądze i wyrwać ostatnie grosze. Dobieram, doradzam, zdradzam wiele detali których próżno szukać w ulotkach monitorów. Dzielę się wiedzą, która nie jest powszechna. Świadczę wsparcie merytoryczne w 99% przypadków zupełnie gratisowo. Nie podoba mi się Twoje obligatoryjnie wrogie nastawienie. Lada sklepowa to nie barykada.

zapa
24-07-2007, 18:05
Niestety tak jest ,że dobry monitor ( dla kogoś kto to docenia i potrzebuje ) dużo kosztuje. Ktoś, kto podchodzi do tematu profesjonalnie musi mieć profesjonalny sprzęt.

Dla mnie ten monitor jest superancki.... właśnie patrze na Was z niego :) niestety nie jest mój :( i jest mi bardzo przykro z tego powodu :(

smagi
24-07-2007, 22:10
uff przeczytałem cały wątek , bo planuje zmiane monitora. Jednym słowem ból głowy , zastanawiam sie czy kogoś za to nie pozwać do sądu , a tak serio zdecydowałem sie na 20,1''NEC 2070WNX srebrno-czarny ( ograniczony budżet )

Tom01
24-07-2007, 22:13
a tak serio zdecydowałem sie na 20,1''NEC 2070WNX srebrno-czarny ( ograniczony budżet )

Mam nadzieję że to nie było do końca na serio. Nec 2070WNX jest na TN.

Czornyj
24-07-2007, 22:13
uff przeczytałem cały wątek , bo planuje zmiane monitora. Jednym słowem ból głowy , zastanawiam sie czy kogoś za to nie pozwać do sądu , a tak serio zdecydowałem sie na 20,1''NEC 2070WNX srebrno-czarny ( ograniczony budżet )

To zapewne przeczytałeś, że wielokrotnie odradzane:
1) monitory panoramiczne (mają małą powierzchnię)
2) monitory z błyszczącą powierzchnią.
3) monitory z matrycą TN

Powyższe uwagi nie dotyczą sytuacji, w której monitor będzie wykorzystywany głównie do oglądania filmów.

Tom01
24-07-2007, 22:19
2) monitory z błyszczącą powierzchnią.

Akurat ten ma matowy ekran, ale to jedyna jego zaleta.

smagi
24-07-2007, 23:46
19" Eizo S1921SHB black czy Nikkor AF 50 f/1.4 D , oto jest pytanie ... ;)

Czornyj
24-07-2007, 23:49
Weź Eizo, a do tego Nikkora 50/1.8. Lepiej mieć odrobinę gorszy obiektyw, niż bardzo zły monitor.

zapa
25-07-2007, 00:03
potwierdzam.... :)

nie ma sensu mieć fajnego szkła w momencie gdy nie jesteś w stanie zobaczyć efektów :)

smagi
25-07-2007, 20:07
macie racje , zainwestuje w monitor

milo_ja
25-07-2007, 20:35
Nie podoba mi się Twoje obligatoryjnie wrogie nastawienie. Lada sklepowa to nie barykada.

JK generalnie przejawia obligatoryjnie wrogie nastawianie ze sporą dozą ironi i sarkazmu. Nie ma się czym zbytnio przejmować. W porywach można trafić na jego listę ignorowanych i wtedy mieć święty spokój. :)

Czornyj
25-07-2007, 20:41
Wracając do monitoronanistycznych dyskusji, mam tu parametry z cetyfikatu CG241W:

max error limit
delta e 1,53 mniejsza 3
delta x -0,0016 plus/minus 0,005
delta y 0,0015 -=-
delta LR 98% wiecej 90%

Tom01
25-07-2007, 21:49
Wracając do monitoronanistycznych dyskusji, mam tu parametry z cetyfikatu CG241W

Model CG241W leży pośrodku modeli CE240W i CG211. Reasumując: jest to jeden z najlepszych monitorów do fotografii, a biorąc pod uwagę jego cenę, nie ma liczącej się konkurencji.

Czornyj
25-07-2007, 23:34
Model CG241W leży pośrodku modeli CE240W i CG211. Reasumując: jest to jeden z najlepszych monitorów do fotografii, a biorąc pod uwagę jego cenę, nie ma liczącej się konkurencji.

Zważywszy na dość przystępną cenę - może i lepiej, że nie jest lepszy :D

bukowy dziad
26-07-2007, 01:33
A swoja drogą to mam takie pytanie do panow. ciekawosc: jak pod wzgledem jakosci obrazu ten monitor (CG241W) wypadlby w porownaniu do starych dobrych crt (np Eizo t966)?

i drugie pytanko: co sadzicie o EIZO L568? wiem, ze to tylko 17", ale kolega chce zmienic na cos przyzwoitszego niz ma (o co nie trudno - ma starą wypaloną 15tke crt), a jest mozliwosc kupienia prawie nowki na gwarancji za 700zl. ja sie w lcd-kach nie orientuje ani troche i poki moj klocek swieci to pewnie lepiej sie orientowac nie bede (tzn jak przypadkiem wpadnie pare tys. to z tego watku wiem, za czym fajnie by bylo sie rozejrzec, ale to tyle;) ).

milo_ja
26-07-2007, 08:23
A swoja drogą to mam takie pytanie do panow. ciekawosc: jak pod wzgledem jakosci obrazu ten monitor (CG241W) wypadlby w porownaniu do starych dobrych crt (np Eizo t966)?


Przyłączam się do pytania. Też się zastanawiam nad przesiadką na LCD, ale nie wiem, czy nie będzie to przesiadka "w dół". Mam Philiphs 107P Brillance. Ile trzeba wydać na LCDek istotnie lepszy od niego? Nie zależy mi na mega wielkiej przekątnej, tylko na jakości obrazu (czyt. odwzoworaniu i nasyceniu kolorów) i przyzwoitym czasie reakcji.

Tom01
26-07-2007, 09:56
@Przesiadka z CRT na LCD

Trzeba wiedzieć, że CRT z zasady działania potrafi pokazać delikatne różnice jasności w światłach i cieniach. LCD natomiast, również z zasady, działania ma z tym poważne problemy. Takich różnic, wynikających z zupełnie innej techniki, jest więcej. Zły rozkład jasności był wiele lat mechanizmem hamującym zastosowanie LCD w dziedzinach związanych z grafiką. Do tej pory mało który monitor LCD ma ten defekt skompensowany. W zasadzie tylko profesjonalne. Obecnie jednak, przesiadając się z CRT, mamy do czynienia w 99% przypadków z poważnie zużytym kineskopem, który wymienioną zaletę ma w zaniku. Szczególnie dotyczy to "nie śmiganych", "prawie nówek", "poleasingowych", "leżaków magazynowych". Te monitory mają w większości podkręcone napięcie żarzenia katod, co negatywnie wpływa na rozkład gamma w ciemnych partiach obrazu. Zamieniając nawet na tani LCD, użytkownik często jest oczarowany wysoką kontrastowością obrazu. Jest w tym duże niebezpieczeństwo przedobrzenia. Wstępna ocena często jest przeprowadzana w warunkach sklepowych, przy zupełnie innym oświetleniu niż na stanowisku pracy. Do tego dochodzi brak doświadczenia i podatność na proste chwyty marketingowe. Jeśli wybór zostanie przeprowadzony w powyższy sposób, najczęściej są później problemy z regulacją przekontrastowanego obrazem, czyli odwrotnością tego co było na CRT. Przy zamianie na LCD z bardziej normalną charakterystyką gamma przesiadka jest najczęściej na plus. Jednak poziom cenowy, stosownej jakości monitorów odpowiada takiej samej jakości monitorów z lat kiedy kupowaliśmy swój wysokiej klasy CRT. Proszę sobie przypomnieć, dobra 19-tka, np Sony G420, Iiyama Vision Master Pro 455, Nec FE991SB, Mitsubishi Diamond Pro 930SB kosztowała 1500-2500 zł. Obecnie odpowiedniki LCD w podobnej wielkości kosztują również analogiczne kwoty. W zalewie chińszczyzny i koreańszczyzny może się wydawać drogo, ale trzeba pamiętać, że to nie monitory tak gwałtownie tanieją, a raczej na rynku jest masa skrajnego badziewia. W czasach CRT też były monitory słabe. Takie marki jak Draytek czy Aoc są wręcz synonimem szmelcu, ale nie było ich aż tyle, ile LCD. Na ciekłokrystalicznym boomie wyrosło wielokrotnie więcej marek i modeli. Reasumując zamiana z CRT na LCD jest bezpieczna i może dać przyrost komfortu i jakości pracy. Przy wyborze jednak trzeba się kierować konkretnymi potrzebami i wynikającymi z nich cechami sprzętu.

Tom01
26-07-2007, 10:00
i drugie pytanko: co sadzicie o EIZO L568? wiem, ze to tylko 17", ale kolega chce zmienic na cos przyzwoitszego niz ma (o co nie trudno - ma starą wypaloną 15tke crt), a jest mozliwosc kupienia prawie nowki na gwarancji za 700zl.

To bardzo dobry monitor domowy. Mniejszy odpowiednik obecnego, dobrze znanego modelu S1921. Tyle, że gwarancja na Eizo jest 5 lat, więc może to wcale nie być prawie nówka. Warto sprawdzić po numerze seryjnym, czy monitor ma polską gwarancję, bo używane przywiezione z Niemiec mogą jej tak naprawdę nie mieć. No i warto prześwietlić dokładnie monitor. To tak jak z powypadkowymi autami, "panie mało śmigany, nie bity, kobieta jeździła".

bukowy dziad
26-07-2007, 10:44
Wielkie dzieki Tom. Czyli jesli przelozenie cenowe jest jak mowisz ok. 1:1, to ten "na maaaksa graficzny monitor z panoramiuchą, kalibraciochą, wszystko świeci łal, łał" rozne kineskopowe znane i uznane eizo,mitshubishi czy soniacze bije ze 2-3 razy...;)

Ten l568 na 99% jest niemiecki, a gwarancja jest sprzedawcy. pisze, ze ma przelatane 770h. nie mam powodow mu nie wierzyc - rok temu kupilem u niego Eizo t766 i wszystko do dzis cudnie smiga - z ustawieniem monitora nie ma zadnych problemow. dac trzeba troche wiecej, niz u allegrowiczow sprzedajacych cale magazyny poleasingowego sprzetu, ale za to na syf sie raczej nie trafi. Chociaz chyba u Ciebie na stronce wyczytalem, ze przekrecenie licznika to zaden problem...No ale skoro gosc sprzedaje glownie bardzo dobre monitory kierowane do ludzi czesto o sporych wymaganiach i na negatywa sie nie zalapal to chyba zaryzykuje uznanie go za pewnego sprzedawce:)
Inna sprawa, ze jesli Twoja cenowa regula ma zastosowanie, to przyjdzie mi jeszcze troche poczekac na zmiane - eizo o ile kojarze kosztowalo przy koncu kariery tysiace prawie cztery;)

milo_ja
26-07-2007, 10:46
@Przesiadka za CRT na LCD
Reasumując zamiana z CRT na LCD jest bezpieczna i może dać przyrost komfortu i jakości pracy. Przy wyborze jednak trzeba się kierować konkretnymi potrzebami i wynikającymi z nich cechami sprzętu.

No to najwyraźniej przespałem trochę postępu technologicznego. W pracy mam słabego LCDka (MAG Innovision cośtam) i jakoś pokutuje w mojej głowie przeświadczenie, że reszta LCDeków daje podobny obraz. Dzięki za info. W takim razie nie pozostaje nic innego jak zbierać kasiorkę. :)

To może zapytam jeszcze w kwestii matryc.
O ile wiem, że w TN nie ma co się pchać, to już nie bardzo wiem jakie są różnice pomiędzy IPS, PVA, MVA i S-IPS (czy jakoś tak). Czy są pomiędzy nimi jakieś istotne różnice, czy też to tak naprawdę inne nazwy marketingowe na to samo?

Tom01
26-07-2007, 10:54
Wielkie dzieki Tom. Czyli jesli przelozenie cenowe jest jak mowisz ok. 1:1, to ten "na maaaksa graficzny monitor z panoramiuchą, kalibraciochą, wszystko świeci łal, łał" rozne kineskopowe znane i uznane eizo,mitshubishi czy soniacze bije ze 2-3 razy...;)

Głównie z uwagi na zużycie tych drugich, tak.

Tom01
26-07-2007, 12:10
To może zapytam jeszcze w kwestii matryc.

Matryca nie czyni monitora. W pewnych specjalnych przypadkach informacja o matrycy się przydaje, ale w większości przypadków to tylko marketingowe mydlenie oczu (nie dotyczy TN). Można znaleźć mnóstwo monitorów całkowicie różnych, opartych o identyczny wyświetlacz nawet model i rewizję. I odwrotnie, można znaleźć kiepskie monitory z potencjalnie słabymi matrycami i zaskakująco dobre, oparte o wydawałoby się beznadziejny wyświetlacz. Krótko: Pomieszanie z poplątaniem, w którym literki PVA, SPVA, SIPS są jednym z elementów narzędzi marketingowych.

milo_ja
26-07-2007, 12:14
Matryca nie czyni monitora. W pewnych specjalnych przypadkach informacja o matrycy się przydaje, ale w większości przypadków to tylko marketingowe mydlenie oczu (nie dotyczy TN). Można znaleźć mnóstwo monitorów całkowicie różnych, opartych o identyczny wyświetlacz nawet model i rewizję. I odwrotnie, można znaleźć kiepskie monitory z potencjalnie słabymi matrycami i zaskakująco dobre, oparte o wydawałoby się beznadziejny wyświetlacz.

To na co w takim razie patrzeć? Jak dla mnie, to póki co dla mnie zrozumiałymi parametremi są czas reakcji, rozdzielczość i wielkość plamki. No i oczywiście cena. Ale chyba żaden z nich nie opisuje tego, jak wiernie dany monitor odwzorowuje kolory, oddaje nasycenie itp. Sądziłem, że matryca może mieć z tym związek, a tu ... lipa :???:

milo_ja
26-07-2007, 12:16
Krótko: Pomieszanie z poplątaniem, w którym literki PVA, SPVA, SIPS są jednym z elementów narzędzi marketingowych.

Tak coś podejrzewałem. I weź tu człowieku kup dobry monitor za pieniądze, które posiadasz. :???:

Tom01
26-07-2007, 12:31
Jak dla mnie, to póki co dla mnie zrozumiałymi parametremi są czas reakcji, rozdzielczość i wielkość plamki.

No to proszę porównać te "parametry" przy profesjonalnym, takim za 10 tys i jakimś tanim za 1,5 tys. Niejednokrotnie wyjdzie, że tańszy ma "wyższe".

Trzeba jeszcze zdawać sobie sprawę, że producenci manipulują danymi. W zasadzie liczby na ulotce to często sufitologia stosowana. Najbardziej "optymistyczne" to czasy reakcji i kontrast.

milo_ja
26-07-2007, 12:46
No to proszę porównać te "parametry" przy profesjonalnym, takim za 10 tys i jakimś tanim za 1,5 tys. Niejednokrotnie wyjdzie, że tańszy ma "wyższe".

Trzeba jeszcze zdawać sobie sprawę, że producenci manipulują danymi. W zasadzie liczby na ulotce to często sufitologia stosowana. Najbardziej "optymistyczne" to czasy reakcji i kontrast.

To mnie specjlanie nie zaskakuje. W takim razie na jakie parametry parzeć i gdzie (skoro ulotki nie są wiarygodne)? Bo chyba sama cena to nie wszystko. Pewnie nie trudno jest wskazać drogie badziewie i w miarę tani i dobry (zresztą to dotyczy wszystkich dziedzin życia).

Tom01
26-07-2007, 12:49
W takim razie na jakie parametry parzeć i gdzie

Trzeba patrzeć na dedykację monitora, z tym że za dużo słów profesjonalny w opisie powinno wzbudzić podejrzenia. Szczególnie przy niskiej cenie. No i trzeba pytać, na forach, w sklepach, przede wszystkim specjalizujących się w jakichś dziedzinach nie ogólnych.

Czornyj
26-07-2007, 12:50
Najlepiej poczytać to, co jest napisane w tym wątku. Wielokrotnie wymieniane są modele, które do tego i owego się nadają.

milo_ja
26-07-2007, 12:52
Najlepiej poczytać to, co jest napisane w tym wątku. Wielokrotnie wymieniane są modele, które do tego i owego się nadają.

Hmmm.... :)

Tom01
26-07-2007, 12:59
Inna sprawa, ze jesli Twoja cenowa regula ma zastosowanie, to przyjdzie mi jeszcze troche poczekac na zmiane - eizo o ile kojarze kosztowalo przy koncu kariery tysiace prawie cztery;)

Profi CRT 22" kosztował w latach swej świetności około 4 - 5,5 tys zł. W końcu kariery były trochę tańsze, ale to nie było "to". Problemy z plamami, geometrią etc. Obecnie profi LCD 19", które ma wielkość ekranu prawie identyczną i co najmniej jakość ówczesnego CRT, kosztuje 5 tys zł.

arturkrz
26-07-2007, 13:36
Hmmm.... :)

A może jednak zrobimy listę monitorów fotograficznych, w różnych klasach cenowych?

Przeczytałem prawie cały wątek i wiem jaki chcę kupić monitor, ale finanse nie pozwolą mi tego zrobić. Mając ograniczony budrzet muszę "coś" kupić, a pewnie wielu innych forumowiczów skorzysta z takiej podpowiedzi.

Proponuję podział: do 1 tys. PLN, 1-1,5 tys. PLN, 1,5-2 tys. PLN, >2 tys. PLN.
Wiem, że w pierwszej kategorii nie znajdzie się żaden dobry monitor fotograficzny, ale może z zalewu chińszczyzny da się coś wybrać co wyświetli w miarę poprawnie zdjęcia (?).

Pozdrawiam
Artur

milo_ja
26-07-2007, 13:49
A może jednak zrobimy listę monitorów fotograficznych, w różnych klasach cenowych?

Przeczytałem prawie cały wątek i wiem jaki chcę kupić monitor, ale finanse nie pozwolą mi tego zrobić. Mając ograniczony budrzet muszę "coś" kupić, a pewnie wielu innych forumowiczów skorzysta z takiej podpowiedzi.

Proponuję podział: do 1 tys. PLN, 1-1,5 tys. PLN, 1,5-2 tys. PLN, >2 tys. PLN.
Wiem, że w pierwszej kategorii nie znajdzie się żaden dobry monitor fotograficzny, ale może z zalewu chińszczyzny da się coś wybrać co wyświetli w miarę poprawnie zdjęcia (?).


Przychylam się do apelu, bo z wielostronicowego wątku trudno wyłuskać potrzebne informacje. Może jeszcze przedział 2-3 tys. byłby interesujący.

Tom01
26-07-2007, 15:11
Lista tu:
http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=32374

Tom01
26-07-2007, 15:11
Aktualizacja: 16-10-2014

Dlaczego lista podzielona jest właśnie w taki sposób? Co zadecydowało o wyborze monitorów?

Aby odpowiedzieć sobie na powyższe pytania, należy najpierw zwerbalizować czym tak naprawdę jest monitor. Niby banalne, ale po latach pracy w tej branży, stwierdzam, że zdecydowana większość użytkowników tego nie wie! Monitor widzi się jako mało istotny element zestawu komputerowego, specjalnie nie odróżniając od dysku, czy procesora. A to błąd. Komputer jest maszyną wszechstronną, służy do wszystkiego, rozrywki, prowadzenia korespondencji i tysiąca innych czynności. Jednak w kontekście tematyki tego forum, jest to specjalizowane narzędzie pracy. Fotograf będzie mimowolnie oczekiwał pewnej funkcjonalności, użytecznej w swoim zajęciu. Gdyby tak nie było, nie pojawiałyby się, z nużącą regularnością, pytania typu: "Dlaczego moje odbitki wyglądają inaczej?" Decyduje o tym monitor. Dlaczego? Ano dlatego, że jest to jeden z trzech elementów toru obróbki obrazu, który zapoczątkowany jest obiektywem a zakończony fotolabem. Z reguły przykłada się wielką wagę do optyki i samego aparatu. Wystarczy przejrzeć ilość wątków "sprzętowych". Wybór labu również jest żelaznym tematem i psioczenie na "laboludków" co to wszystko psują. A środkowy etap drogi jaką przechodzi zdjęcie, najczęściej jest dziełem przypadku. Często też jest wynikiem filozofii: "byle tanio". A tymczasem jest to niemal tak samo ważny element jak obiektyw aparatu.

Poszczególne grupy cenowe monitorów są odpowiednikiem progów jakościowych, jakimi posługujemy się na przykład dobierając obiektywy. Poziom startowy nie obejmuje funkcjonalnych w tej dziedzinie monitorów, podobnie jak nie jest pełnowartościowym obiektywem plastikowa soczewka w aparacie jednorazówce czy obiektyw wielkości szpilki w komórce. Następne grupy są podobne do powszechnie zrozumiałej fotografom i łatwo dostrzegalnej różnicy pomiędzy obiektywami jak "kit", "niezły zoom", "stałka". Grupy najwyższe, są analogią do profesjonalnych obiektywów, pozwalających uratować sytuację w skrajnie trudnych warunkach zdjęciowych. Zrozumienie istnienia takiego podziału jest kluczem do doboru monitora. Niedoświetlone fotki z imprezy, a delikatny różowy zafarb na ślubnej sukni to inna skala kłopotu. Określenie zastosowania powinno zdeterminować potrzebne cechy obrazu a tego wyniknie klasa monitorów, która je zapewnia.

Dlaczego na liście nie ma ani jednego monitora z popularnych, stojących w wielkim wyborze w sklepach?

Monitor LCD ma kilka poważnych defektów wynikających z zasady działania. Zawodowi graficy przez wiele lat podchodzili do LCD, jak pies do jeża i mieli rację. Wady wrodzone ma każda technika obrazowania i bardzo ciężko je zlikwidować. Czasami w ogóle nie jest to możliwe. Stawiany jeszcze kilka lat temu jako wzór jakości, kineskop, ma błędy nieostrości wynikające z problemów ogniskowania wiązki, dyfrakcji fali na krawędzi otworów maski i halo na luminoforze. W najlepszych monitorach CRT te błędy mają wartości mierzone w dziesiątych częściach milimetra, ale ważne jest, uzmysłowić sobie, że jest to ograniczenie technologiczne i nie jest możliwe jego całkowite wyeliminowanie. Jedną z wrodzonych przypadłości LCD jest sposób tworzenia barwy, czyli mieszanie światła pochodzącego z lamp podświetlenia. Fizyczną anomalią jest wymieszanie składowych RGB w równych wagach które powinno, a wcale nie daje neutralnej szarości. Odcienie mogą wpadać w różnych zakresach jasności w zafarb, zależnie od humoru wyświetlacza. Wyświetlenie teoretycznie płynnej skali szarości może wyglądać na przykład tak:

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2007/07/super1b-1.jpg
źródło (http://monitory.mastiff.pl/images/super1b.jpg)

Efektem tego są przebarwienia, najbardziej widoczne właśnie na szarościach, ale również na odcieniach skóry i delikatnych przejściach tonalnych. Na domiar złego, czym bliżej skrajów zakresów (najciemniejsze i najjaśniejsze) tym gorzej. Sąsiednie odcienie w zakresie cieni (od 0 do 25% jasności) potrafią się wręcz zlewać w czarną dziurę. Podobnie, choć w mniejszym stopniu w najjaśniejszych odcieniach. Utrata tonalności w cieniach i światłach powoduje, że obraz staje się przekontrastowany.

Kluczowa cecha decydująca o niwelacji ww niepożądanych efektów, to szerszy zapis koloru w monitorze, niż wynika ze sterowania karty graficznej. Mówiąc prościej, monitor musi mieć większą wewnętrzną paletę niż to co trafia na ekran. Dysponując większą ilością odcieni, można skorygować jak właściwie monitor ma wyświetlać. Poszerzenie zapisu koloru z 8 do minimum 10 bitów powoduje, że zamiast podstawowych 256 odcieni na każdy kanał, do dyspozycji jest 1024. Jest z czego wybrać, aby podstawowe 256 odcieni było reprodukowane bardziej poprawnie. To jedyny sposób na ominięcie braku liniowości wyświetlacza LCD. Niestety, wszystko kosztuje i na rynku masowym, czyli takim, jakiego przedstawiciele stoją w przeważającej ilości na witrynach sklepów, to cena, a nie jakość obrazu, mają większe znaczenie i takich mechanizmów nie ma. Warto zaznaczyć, że odbiorcą sprzętu masowego jest z reguły niewymagający użytkownik, dla którego, paradoksalnie, wadliwy, jasny, silnie przekontrastowany obraz, wygląda lepiej. Obecnie duża część produkcji, to taki właśnie rynek masowy. Monitory, ze źle skompensowaną charakterystyką jasności, lub nie skompensowaną wcale, z nielicznymi wyjątkami, nie znalazły miejsca na poniższej liście. Nie zostały uwzględnione żadne produkty z ofert takich producentów takich jak Acer, Neovo, Benq, Hansol, Medion, eYama, FS, LG, Samtron, Belinea, Tatung, Samsung, KVC, Aoc, Pleq, Philips, itp. Jest to sprzęt klasy "masowej", niezależnie od tego ile razy na pudle jest napisane "Professional". Co za tym idzie, monitory te są zupełnie pozbawione możliwości wyświetlania poprawnej kolorystyki. Do tego trzeba zauważyć chroniczny brak satysfakcjonującej regulacji jasności, oszukańczy regulator "kontrastu", i parę innych ciekawostek. Najlepsze z nich dzieli przepaść jakościowa do najtańszych monitorów sensownej klasy.

Najczęściej spotykane rozdzielczości i plamki:

17" [5x4] - 1280x1024, 0.264mm
19" [5x4] - 1280x1024, 0.294mm
20" [4x3] - 1600x1200, 0.255mm
21,3" [4x3] - 1600x1200, 0.270mm
20" [16x10] panorama - 1680x1050, 0.258mm
21,1" [16x10] panorama - 1680x1050, 0.270mm
22" [16x10] panorama - 1680x1050, 0.282mm
22" [16x10] panorama - 1920x1200, 0.249mm
23" [16x9] panorama - 1920x1080, 0,265
24" [16x10] panorama - 1920x1200, 0.270mm
26" [16x10] panorama - 1920x1200, 0.287mm
27" [16x10] panorama - 1920x1200, 0.303mm
27" [16x9] panorama - 2560x1440, 0.233mm
30" [16x10] panorama - 2560x1600, 0.251mm

Ilustracja relacji wielkości i proporcji najbardziej popularnych rozmiarów monitorów:


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2007/07/ekrany-1.jpg
źródło (http://monitory.mastiff.pl/images/ekrany.jpg)

Plamki i związek z komfortem patrzenia:

- Duża 0.290mm i więcej. Duże elementy ekranowe i nawigacyjne. Stara szkoła, zanikająca obecnie. Monitory 19" o rozdzielczości 1280x1024.
- Standard 0.270mm. Ekran komfortowy, obszerny zarówno w obszarze roboczym jak i wielkości elementów. Tego typu plamka jest typowa na najczęściej obecnie spotykanych rozmiarach 24" 1920x1200, 23" 1920x1080.
- Mała poniżej 0.240mm. Monitory z tym rozmiarem mieszczą więcej informacji na ekranie. Zalecane jest sprawdzenie czy mniejsze elementy ekranowe nie będą uciążliwe przy pracy, szczególnie w systemach ze słabym skalowaniem. Plamka poniżej 0.240 występuje na monitorach 27" 2560x1440.
- Plamki na ekranach Retina i 4K nie maja związku z wielkością elementów ekranowych. Rozmiary są na tyle małe, że nie operuje się wielkością plamki a gęstością pikseli. Przyjmuje się, że przy gęstości 300ppi (pixel per inch - pikseli na cal), plamka przestaje być widoczna gołym okiem. Korzystać z nich można wyłącznie w połączeniu z systemem, który ma dobre skalowanie interfejsu graficznego - Windows 8, Mac OS X.

W miarę rozwoju techniki powoli zanika związek wielkości plamki i liter bądź ikon. Świetnym przykładem są ekrany Retina oraz monitory 4K. Plamki są tak małe, że stają się niewidoczne gołym okiem, a elementy ekranowe muszą być wówczas właściwie skalowane. Co więcej, skalowanie wielkości liter przy małej plamce działa znacznie lepiej niż przy dużej. Nie ma utraty ostrości. Naturalną drogą rozwoju ekranów komputerowych jest zmniejszanie plamek do uzyskania gęstości pikseli przekraczających zdolność rozdzielczą oka i cały świat komputerowy powoli zmierza w tym kierunku.

Kalibracja, fakty i mity:

Kalibracja nie jest panaceum na wszelkie dolegliwości monitora! Kiepskiego monitora nie można skalibrować. Można co najwyżej obciąć część funkcjonalności tak, aby to co zostało było względnie poprawne. Analogia: Załóżmy że auto marki Polonez jest mało komfortowe i niebezpieczne w okolicach prędkości 120 km/h i wyżej. Jak zatem sprawić, aby zachowywał się przynajmniej w części analogicznie do Mercedesa? Należy założyć blokadę prędkości na 80 km/h. Wówczas właściwości jezdne w zakresie 0-80 będą nieco bardziej podobne.

Często używane ilustracje krzywych korekcji oraz gamuty pokazywane przez oprogramowanie kalibracyjne absolutnie nie jest wiarygodnym kryterium oceny. Krzywa taka, tworzona jest przez pomiary kilku kombinacji kolorów podstawowych, w tym kilku poziomów szarości. Na tej bazie rysowany jest wykres. Dokładność jest tym mniejsza im monitor ma więcej defektów w wąskich przedziałach charakterystyki. Jednym z ważnych problemów jest podświetlenie, które w wycinkach widma generuje piki o wielokrotnie większej jasności niż średnia. Powstałe w ten sposób defekty nie są mierzalne popularnym sprzętem. Drugim problemem jest niestabilność temperaturowa samego wyświetlacza. Działa wybiórczo w różne strony. W efekcie, bez problemu można znaleźć słabe monitory z "ładnymi" wykresami.

Inną nader często spotykaną i prowadzącą do błędnej interpretacji jest argumentacja z użyciem wyników pomiarów po kalibracji programowej. Na przykład, prezentacja wyników przed i po kalibracji może wyglądać następująco (źródło prad.de):


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2007/07/de_przed_kalibracja-1.jpg
źródło (http://monitory.mastiff.pl/images/de_przed_kalibracja.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2007/07/de_po_kalibracji-1.jpg
źródło (http://monitory.mastiff.pl/images/de_po_kalibracji.jpg)

Takie polepszenie parametrów jest możliwe wyłącznie w przypadku monitorów z wbudowaną zaawansowaną kalibracją sprzętową o dużej dokładności. W przypadku kalibracji programowej, zachowanie monitora się nie zmienia, wpływamy tylko na zachowanie karty graficznej, nie ma sposobu na zmniejszenie wad. Nie można błędnie wyświetlanych odcieni zastąpić poprawnymi. Jakim zatem sposobem monitor "cudownie" wykazuje parametry godne sprzętu profesjonalnego? Bo warto zaznaczyć, że dE poniżej 3 to wielkość zastrzeżona tak naprawdę dla sprzętu z przedziału cenowego min 5-10 tys zł. Mechanizm powstawania "dobrych" wyników jest podobny do znaków na ulicy "Uwaga przełomy", ustawiania pachołków i płotków w miejscu dziury w nawierzchni zamiast jej naprawienia. Skutkiem tego, jadąc slalomem między oznaczonymi dziurami, wydaje się, że jedziemy po dobrej nawierzchni. Ale ulica nadal jest dziurawa.

Miłej lektury, i trafionych wyborów.
Autor


Lista monitorów

Poniżej 1 tys zł, brak propozycji, produkty monitoropodobne. Odpowiedniki "wędliny" z hipermarketu za 4,99 zł/kg i plastikowych obiektywów.

Oznaczenia:
1. Kolejność oznaczeń: [PRZEKĄTNA] [FORMAT] [TYP EKRANU] [GAMUT] [MARKA] [MODEL]
2. Gamuty:
- sRGB - gamut,zbliżony do sRGB.
- AdobeRGB gamut poszerzony zbliżony do AdobeRGB.
3. Wyróżnienia:
- Podkreślone - Monitory wyróżniające się w swoich klasach.
4. Dostępność:
✔︎ - Model w produkcji, normalnie dostępny.
✆ - Zakończona produkcja, dostępny gdzieniegdzie jeszcze na zamówienie lub z zapasów magazynowych.
✘ - Zakończona produkcja, zupełnie niedostępny. Tylko rynek wtórny.

Lista jest dwuczęściowa:
Aktualna - modele będących obecnie w produkcji i niedawno wycofane. Na rynku wtórnym można znaleźć stosunkowo nowe modele.
Nieaktualna - modele nie produkowane od kilku lat. Dostępne wyłącznie na rynku wtórnym, w większości jako "poleasingowe". Część nieaktualna stanowi bazę wiedzy co warto brać z używanych.

CZĘŚĆ AKTUALNA:

1. Klasa domowo-biurowo-uniwersalna. Najtańsze na których coś widać. Nadają się do amatorskiej fotografii z naciskiem na amatorską. Monitory z tej grupy w większości nadają się również do zastosowań uniwersalnych, edycyjnych, programowania, projektowania, gdzie ważny jest komfort patrzenia. W przypadku poszukiwania monitora do celów uniwersalnych, domowych, rozrywkowych, proponuję zwrócić na właściwe oświetlenie miejsca pracy. Najbardziej popularne obecnie wyświetlacze typu IPS mają wady obrazu, które stają się bardzo widoczne w warunkach oświetlenia domowego, szczególnie wieczorem.

Do ok 2 tys zł
17" [5x4] PVA sRGB EIZO S1721X ✔︎
19" [5x4] PVA sRGB EIZO S1921X ✔︎
20" [16x9] c-PVA sRGB EIZO EV2023W ✘
20" [16x9] PVA sRGB EIZO S2031W ✘
22" [16x9] e-IPS sRGB HP ZR22w ✘
22" [16x10] PVA AdobeRGB NEC P221W ✘
22" [16x10] PVA AdobeRGB EIZO S2231W ✘
22" [16x10] PVA AdobeRGB EIZO S2232W ✘
22" [16x9] e-IPS sRGB NEC EA224WMi ✔︎
23" [16x9] c-PVA sRGB EIZO EV2333W ✘
23" [16x9] e-IPS sRGB EIZO EV2335W ✘
23" [16x9] PLS sRGB EIZO EV2336W ✔︎
23" [16x9] c-PVA sRGB EIZO FS2331 ✆
23" [16x9] e-IPS sRGB EIZO FS2332 ✆
23" [16x9] e-IPS sRGB EIZO FS2333 ✆
23" [16x9] e-IPS sRGB NEC EA234WMi ✔︎
24" [16x9] e-IPS sRGB EIZO EV2450 ✔︎
24" [16x9] e-IPS sRGB EIZO FS2434 ✔︎
24" [16x10] e-IPS sRGB NEC EA243WMi ✔︎
24" [16x10] e-IPS sRGB NEC EA244WMi ✔︎
24" [16x10] e-IPS sRGB EIZO EV2436W ✔︎
24" [16x10] e-IPS sRGB EIZO EV2455 ✔︎
24" [16x10] IPS AdobeRGB Dell U2410 ✆
24" [16x10] IPS AdobeRGB Dell U2413H ✔︎
24" [16x10] IPS AdobeRGB HP LP2475w ✘

Ok 2,5 tys zł
22" [16x10] PVA AdobeRGB EIZO S2233W ✘
22" [16x10] PVA AdobeRGB EIZO S2242W ✘
22" [16x10] PVA AdobeRGB EIZO S2243W ✘
24" [16x9] U2VA sRGB EIZO FG2421 ✔︎
27" [16x9] IPS AdobeRGB Dell U2711 ✆
27" [16x9] IPS AdobeRGB Dell U2713H ✔︎

Ok 3-4 tys zł
24" [16x10] PVA AdobeRGB EIZO S2431W ✘
24" [16x10] PVA AdobeRGB EIZO S2432W ✘
24" [16x10] PVA AdobeRGB EIZO S2433W ✘
24" [16x10] PVA AdobeRGB EIZO FX2431W ✘
27" [16x9] e-IPS sRGB NEC EA273WMi ✔︎
27" [16x9] e-IPS sRGB NEC EA274WMi ✔︎
27" [16x9] e-IPS sRGB EIZO EV2736W ✔︎
27" [16x9] e-IPS sRGB Apple Thunderbolt Display ✔︎
29" [21x9] e-IPS sRGB NEC EA294WMi ✔︎
30" [16x10] IPS AdobeRGB Dell U3011 ✆
30" [16x10] IPS AdobeRGB Dell U3014 ✔︎
30" [16x10] IPS AdobeRGB NEC EA304WMi ✔︎


2. Klasa profesjonalna uniwersalna i fotograficzna. Pogranicze monitorów amatorskich i profesjonalnych. Wykazują oznaki specjalizacji.

Do ok 3 tys zł
23" [16x9] e-IPS sRGB NEC PA231W ✘
23" [16x9] e-IPS sRGB NEC P232W ✔︎
23" [16x9] e-IPS sRGB NEC SV231 ✆
23" [16x9] e-IPS sRGB NEC SV232 ✔︎
23" [16x9] e-IPS sRGB EIZO CS230 ✔︎
24" [16x10] e-IPS sRGB NEC P241W ✘
24" [16x10] e-IPS sRGB NEC P242W ✔︎
24" [16x10] IPS AdobeRGB EIZO CS240 ✔︎

Powyżej 4 tys zł
24" [16x10] PVA AdobeRGB EIZO SX2461W ✘
24" [16x10] [4K] IPS AdobeRGB NEC EA244UHD ✔︎
27" [16x10] PVA AdobeRGB EIZO SX2761W ✘
30" [16x10] PVA AdobeRGB EIZO SX3031W ✘

3. Klasa profesjonalna graficzna. Pokazanie skóry, detali w głębokich cieniach czy niewielkich zafarbów to żadna sztuka.

Do ok 3 tys zł
22" [16x10] PVA AdobeRGB EIZO SX2262W ✆

Ok 4-5 tys zł
22" [16x10] PVA AdobeRGB EIZO CG222W ✘
22" [16x10] PVA AdobeRGB EIZO CG223W ✆
24" [16x10] IPS AdobeRGB EIZO SX2462W ✘
24" [16x10] PLS+OCF AdobeRGB EIZO CX240 ✆
24" [16x10] PLS+OCF AdobeRGB EIZO CX241 ✔︎
24" [16x10] IPS sRGB NEC 2490WUXi ✘
24" [16x10] IPS sRGB NEC 2490WUXi2 ✘
24" [16x10] IPS AdobeRGB NEC PA241W ✆
24" [16x10] IPS AdobeRGB NEC PA242W ✔︎

Ok 5-6 tys zł
24" [16x10] e-IPS sRGB NEC SV241 ✘
24" [16x10] IPS AdobeRGB NEC Reference SV241 ✘
24" [16x10] IPS AdobeRGB NEC Reference SV242 ✔︎
26" [16x10] IPS AdobeRGB NEC 2690WUXi ✘
26" [16x10] IPS AdobeRGB NEC 2690WUXi2 ✘
24" [16x10] PVA AdobeRGB EIZO CG241W ✘
24" [16x10] PVA AdobeRGB EIZO CG242W ✘
26" [16x10] IPS AdobeRGB NEC SV2690 ✘
27" [16x9] IPS AdobeRGB EIZO SX2762W ✘
27" [16x9] IPS AdobeRGB EIZO CX270 ✆
27" [16x9] IPS+OCF AdobeRGB EIZO CX271 ✔︎
27" [16x9] IPS AdobeRGB NEC PA271W ✆
27" [16x9] IPS AdobeRGB NEC PA272W ✔︎
27" [16x9] IPS AdobeRGB NEC Reference SV271 ✆
27" [16x9] IPS AdobeRGB NEC Reference SV272 ✔︎
30" [16x10] IPS AdobeRGB NEC PA301 ✆
30" [16x10] IPS AdobeRGB NEC PA302 ✔︎

Ok 6-10 tys zł i więcej
24" [16x10] IPS AdobeRGB EIZO CG243W ✘
24" [16x10] IPS AdobeRGB EIZO CG245W ✘
24" [16x10] IPS AdobeRGB EIZO CG246 ✆
24" [16x10] IPS AdobeRGB EIZO CG247 ✔︎
27" [16x9] IPS AdobeRGB EIZO CG275W ✆
27" [16x9] IPS AdobeRGB EIZO CG276 ✆
27" [16x9] IPS AdobeRGB EIZO CG277 ✔︎
30" [16x10] PVA AdobeRGB EIZO CG301W ✘
30" [16x10] IPS AdobeRGB EIZO CG303W ✘
30" [16x10] IPS AdobeRGB NEC 3090WQXi ✘
30" [16x10] IPS AdobeRGB NEC SV301 ✘
30" [16x10] IPS AdobeRGB NEC SV302 ✔︎

CZĘŚĆ NIEAKTUALNA:

17" [5x4] PVA sRGB EIZO L768
17" [5x4] PVA sRGB EIZO S1721
17" [5x4] PVA sRGB EIZO S1731
19" [5x4] PVA sRGB EIZO S1921
19" [5x4] PVA sRGB EIZO S1931
19" [5x4] PVA sRGB EIZO S1932
19" [5x4] IPS sRGB NEC 1970NX
19" [5x4] IPS sRGB NEC 1990SX/FXi
19" [5x4] PVA sRGB NEC 1990FXp
19" [5x4] PVA sRGB EIZO M1950
19" [5x4] IPS sRGB NEC 1990SXi
19" [5x4] IPS sRGB EIZO CG19
19" [5x4] IPS sRGB NEC SV1990
19" [5x4] IPS sRGB EIZO L797
19" [5x4] IPS sRGB Quato Intelli Proof 190
20" [4x3] IPS sRGB NEC SV2090
20" [4x3] IPS sRGB LaCie 320
20" [4x3] IPS sRGB Quato Intelli Color 201
20" [4x3] IPS sRGB NEC 2090UXi
20" [4x3] IPS sRGB NEC 2070NX
20" [4x3] ASV sRGB EIZO L887
20" [4x3] ASV sRGB EIZO S2000
21" [16x10] PVA sRGB EIZO S2110W
21" [16x10] PVA sRGB EIZO S2111W
21" [4x3] PVA sRGB EIZO S2100
21" [4x3] PVA sRGB NEC 2190UXp
21" [4x3] PVA sRGB NEC 2170NX
21" [4x3] IPS sRGB NEC 2190UXi
21" [4x3] IPS sRGB Quato Intelli Color 213
21" [4x3] IPS sRGB NEC SV2190
21" [4x3] IPS sRGB LaCie 321
21" [5x4] IPS sRGB EIZO L997
21" [4x3] PVA sRGB EIZO CG210N
21" [4x3] IPS sRGB EIZO CG211
21" [4x3] IPS sRGB Quato Intelli Proof 213
21" [4x3] IPS AdobeRGB NEC SV Reference 21
22" [16x10] IPS AdobeRGB EIZO CG221
24" [16x10] PVA sRGB NEC 2470WNX
24" [16x10] PVA sRGB EIZO S2410W
24" [16x10] PVA sRGB EIZO S2411W
24" [16x10] PVA sRGB EIZO CE240W
26" [16x10] IPS AdobeRGB LaCie 526

Są to w zasadzie wszystkie monitory z dostępnych na rynku, skierowane dla bardziej wrażliwych użytkowników niż przeciętny klient marketu, dla którego liczy się wyłącznie cena i "oczojebność". Monitory nie wymienione, należy traktować jako ..... długo.... długo nic ..... reszta.

milo_ja
26-07-2007, 15:12
Dzięki wielkie. Powinno się przydać przy zakupach.

MsbS
26-07-2007, 15:28
Do modów: może tę listę Toma01 gdzieś przykleić albo dorzucić do jakiegoś FAQ? Pytania o monitor są dość częste.

milo_ja
26-07-2007, 15:36
Tylko przydałoby się ją ew. uzupełnić o jakieś dobre modele innych producentów. No chyba, że nic dobrego (dobrego i w sensownej do możliwości cenie) nie produkują. :)

Czornyj
26-07-2007, 15:45
Panie Tomaszu, pozwoliłem sobie przykleić tą listę. Mam nadzieję, że nikt nie ma nic przeciwko temu.
Ew. proponowałbym uzupełnić listę o produkty Quatographics i Formac (o ile są jakieś Formaki godne uwagi), jeśli nie sprawi to Panu problemu.

Tom01
26-07-2007, 16:16
pozwoliłem sobie przykleić tą listę

Bardzo dobrze. Przydałoby się ją też od czasu do czasu uaktualniać.

Czornyj
26-07-2007, 16:20
Bardzo dobrze. Przydałoby się ją też od czasu do czasu uaktualniać.

Całkowicie się z Panem zgadzam.

milo_ja
26-07-2007, 16:21
Pewnie tak z raz na pół roku byłoby dobrze. I najlepiej przez osobę, która się zna i conjamniej "macała" monitory, o których pisze. Nie chcę niczego sugerować, ale ... :)

Tom01
26-07-2007, 16:24
Nie chcę niczego sugerować, ale ... :)

... musi się wylegitymować doktoratem zanim tknie ten wątek. ;-)

milo_ja
26-07-2007, 16:24
... musi się wylegitymować doktoratem zanim tknie ten wątek ;-)

Coś w tym stylu. Albo co najmniej magisterką w odpowiednim kierunku. :D

arturkrz
27-07-2007, 23:03
Piszę pracę inżynierską z widzenia maszynowego na PW, na wydziale Mechatroniki, temat: Badanie przetworników CCD, ale nie mam tekiej wiedzy praktycznej jak Tom01 w temacie monitorów :-)

Czy mam prawo zabrać głos w dyskusji? ;-)

Erie
28-07-2007, 09:41
Piszę pracę inżynierską z widzenia maszynowego na PW, na wydziale Mechatroniki, temat: Badanie przetworników CCD, ale nie mam tekiej wiedzy praktycznej jak Tom01 w temacie monitorów :-)

Czy mam prawo zabrać głos w dyskusji? ;-)

chyba nie ;), miała być magisterka jak to milo_ja napisał hehe

arturkrz
28-07-2007, 11:29
Trudno, będę sobie cichutko siedział i czytał... ;-)

(i zbierał "kasę" na monitor)

ALF
28-07-2007, 12:50
przejrzałem listę, ale niestety ani jeden nie ma głośników, a ja nie mam na nie miejsca na biurku, a nie będę za każdym razem podłączał do wieży :)
czy Fujitsu-Siemens P19-2 jest wart uwagi? a jeśli nie, to który z monitorów o charakterze multimedialnym (do foto/filmów/biura, a nawet gier:) )??? w zakresie cenowym 1500-2000

zapa
28-07-2007, 14:15
nieśmiało może zaproponuje Eizo S1921

Tom01
28-07-2007, 21:02
przejrzałem listę, ale niestety ani jeden nie ma głośników, a ja nie mam na nie miejsca na biurku, a nie będę za każdym razem podłączał do wieży :)

M1950 ma całkiem dobre, ale przekracza Pana budżet. Istnieją wersje Eizo S1921/S1931 z głośnikami. Ponadto do Neców serii 90 można dokupić "sound bar". Niestety to biały kruk i nieproporcjonalnie drogi. Swoją drogą, jeśli wspomina Pan i podłączaniu do wieży, to wnioskuję że słucha Pan muzyki. Niestety w zasadzie żaden monitor w klasie 2000 zł nie ma głośników nadających się do tego celu. I nie jest to kwestia ewentualnego mojego audiofilskiego skrzywienia, co prawdopodobnie podniesie któryś z forumowiczów, ale fizyki. Głośnik o wielkości 2 zł nie jest w stanie reprodukować czegokolwiek z inną jakością niż słuchawka telefoniczna. Nadaje się znakomicie jako sygnalizator komunikatorów internetowych.


czy Fujitsu-Siemens P19-2 jest wart uwagi? a jeśli nie, to który z monitorów o charakterze multimedialnym (do foto/filmów/biura, a nawet gier:) )??? w zakresie cenowym 1500-2000

Skoro go nie ma na liście, to znaczy że nie jest tego wart. Kilkukrotnie pisałem o tym monitorze.

blueblood
28-07-2007, 21:13
Witam
Wiem ze niema na liscie monitorow firmy dell czy to znaczy ze nie nadaja sie ?

Tom01
28-07-2007, 21:20
Wiem ze niema na liscie monitorow firmy dell czy to znaczy ze nie nadaja sie ?

Miałem pewien dylemat, czy nie zamieścić modeli 2007WFP i 2407WFP. Jednak zbyt duże rozrzuty, niefrasobliwość producenta jeśli chodzi o zmiany konstrukcji i spore defekty obrazu (regulacja, przebarwienia) w kontekście tematyki tego forum, zadecydowałem na nie. Jednak jako monitory domowe, do rozrywki nadają się całkiem nieźle. Warto podkreślić, że mają wyjątkowo rzadko spotykane w monitorach, wejścia video CV, YC, YUV.

Bartek Witek
29-07-2007, 00:36
Czy można prosić o rozwinięcie opinii na temat Della 2007WFP... pomijając fakty, że Dell wykonał ten monitor z dwoma rodzajami matryc i "szczęściarze trafiali na S-IPS, reszta na PVA o ile dobrze pamiętam, ponieważ nawet w biurze obsługi klienta nikt nie wiedział, który z nich wyślą do klienta.
Z góry dziękuję !!

ALF
29-07-2007, 04:46
oczywiście głośniki nie monitora nie służą do słuchania muzyki, nawet w czasie obróbki zdjęć:), ale do wielu innych aplikacji np słownikowych...
wracając do S1921/31 - czym się różnią i który zestaw literek SAB/SAG/SHB/SUB/SUG? - część tych literek związana jest pewnie z rodzajem podstawy, ale reszta?

Czornyj
29-07-2007, 09:17
Ostatnia literka to kod koloru G- grey, B-Black, druga to kod podstawy. O ile się nie mylę, 1931 różni się od 1921 tym, że ten pierwszy ma nieco podniesioną jasność i lepszy czas reakcji - bardziej się nadaje do gier i filmów.

http://www.eizo.com/products/lcd/flexible_editionsp/index.asp

Tom01
29-07-2007, 11:35
Czy można prosić o rozwinięcie opinii na temat Della 2007WFP... pomijając fakty, że Dell wykonał ten monitor z dwoma rodzajami matryc i "szczęściarze trafiali na S-IPS, reszta na PVA

Wersja z S-IPS tego monitora nie jest żadnym szczęściem. W przedmiotowych zastosowaniach, bardziej udany jest z PVA. Widziałem wielu ludzi zachwyconych tym monitorem przeświadczonych, że należą do garstki którym trafił się S-IPS, a rzeczywiście mieli z PVA :-). Ogólnie monitor ma 8 bitowy kolor i cechy z tego wynikające. To najważniejszy minus. Niebagatelne znaczenie ma też duży odsetek wadliwych.

Jacek_Z
29-07-2007, 23:08
Lista tu:
http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=32374

nie ma na liście żadnego monitora iiyama, a słyszałem o nich też dobre opinie (i o ich serwisie)

zaczynam sie rozglądać za monitorami, a to znaczy, że za pół roku po dogłębnym rozeznaniu tematu coś kupię.
na razie wiem, że nie TN. Chciałbym mieć większy obszar roboczy. 1200x1600 lub panoramiczny 1200x1920.
Co brać pod uwagę? cena do 2 tys - coś znajdę?

Tom01
30-07-2007, 10:45
nie ma na liście żadnego monitora iiyama, a słyszałem o nich też dobre opinie (i o ich serwisie)

Legenda Iiyamy umarła z monitorami Master Vision Pro. Na początku ery LCD Iiyama oferowała kilka dobrze rokujących modeli. W miarę upływu czasu coraz bardziej jednak skręcała w stronę masówki. Monitory, cały czas z tymi samymi symbolami (sic!) były sukcesywnie coraz bardziej upraszczane, do wymiany wyświetlaczy na TN włącznie. Znamiennym i typowym dla takich manewrów jest jednocześnie "polepszanie" parametrów kolejnych "edycji" monitorów, ale tylko na papierze. Np model oznaczony E lub H481 doczekał się 7 (słownie siedmiu) różnych postaci. Pierwsza tylko była obiecująca. Pozostałe, oznaczane sufiksami S-ilestam to masówka. Zanotowałem też kilka zrywów, o mało wyraźnie określonym celu. Takim dziwolągiem był na przykład Iiyama H1900. Teoretycznie monitor dla zaawansowanych amatorów, ale jak pokazało życie, strzał w próżnię. Zbyt kiepski do zastosowań zaawansowanych, a zbyt drogi jak na normalnych śmiertelników. Obecnie firma na w ofercie wyłącznie monitory klasy popularnej, będące co najwyżej konkurencją dla Neovo, Belinea, Benq i podobnych. Widać to też po polityce marketingowej w stylu manga i potwory. Łatwo określić grupę docelową odbiorców reklam tego typu. Prawdopodobnie do tak drastycznego upadku marki przyczynił się nowy właściciel i jego polityka rynkowa. Oferta profesjonalna nie liczy się na rynku. Nawet materiały w działach "profi", zawierają luźne przeróbki tekstów ogólnodostępnych, w tym m.in. moich.

Szybszy26
01-08-2007, 17:22
No przeczytałem cały wątek zajęło mi to 3 dni w 4 podejściach. Chciałem tylko złożyć podziękowania dla Tom01. Teraz już wiem na co zbierać a nie zadałem żadnego pytania. Oby więcej takich ludzi.
Dzięki

wigi
01-08-2007, 22:26
No przeczytałem cały wątek zajęło mi to 3 dni w 4 podejściach. Chciałem tylko złożyć podziękowania dla Tom01. Teraz już wiem na co zbierać a nie zadałem żadnego pytania. Oby więcej takich ludzi.
Dzięki
To się pochwal, na co zbierasz :)

Szybszy26
02-08-2007, 05:01
Wstępnie na Nec 1990SXI ale jak już będę blisko z kasą to jeszcze zweryfikuje moje przemyślenia z Tom01. Zawsze może coś się zmienić.

nowart
02-08-2007, 09:05
zalecam ostrożność bo w ten sposób to nigdy go nie kupisz - zawsze znajdzie się coś odrobinę lepszego do czego warto dołożyć ten kolejny tysiączek ;)

jsj
02-08-2007, 10:47
To dobrze, że ja już MUSIAŁEM kupić monitor i nie było się nad czym zastanawiać. :-P
Właśnie idzie do mnie Eizo 1931 - po tym, jak już przekopałem się przez te kilka dyskusji... :)

Szybszy26
02-08-2007, 14:30
zalecam ostrożność bo w ten sposób to nigdy go nie kupisz - zawsze znajdzie się coś odrobinę lepszego do czego warto dołożyć ten kolejny tysiączek ;)


Dojdę do pewnej kwoty której nie będzie sensu przekraczać. Są też inne potrzeby.

Tom01
02-08-2007, 17:38
zweryfikuje moje przemyślenia z Tom01. Zawsze może coś się zmienić.

Uważaj, bo według niektórych wiarygodnych źródeł, konsultacje ze mną, są niebezpieczne. Prawdopodobnie wydasz wszystkie oszczędności, zastawisz dom, sprzedasz organy dla nauki i ledwo starczy na jako-taki monitor. Onanizm sprzętowy to przy tym niewinne inwestycje drobniakami. :-)

Szybszy26
02-08-2007, 21:05
To nie jest wydatek na rok czy dwa więc lepiej się zastanowić i wydać dobrze kasę. Nie chce się onanizować przed monitorem tylko na nim pracować. Raz a dobrze i wtedy mogę myśleć o innych zakupach a nie co rok lub dwa nowy bo trochę lepszy czy coś tam.

shadowArt
06-08-2007, 17:53
Jestem laikiem - zwłaszcza jeśli idzie o monitory...
Ale w przedziale cenowym 1.5 tys - 2 tys znalazłem monitorek NEC 20WGX2 PRO
Było o tym na kilku dyskusjach (ale tylko przelotnie).
Chciałbym jednak wiedzieć gdzie umieściłbyś go w tym zestawieniu (nie patrząc na cenę).

Prawda jest taka, że na monitor mam przeznaczone 1400 PLN, więc do tego NECa dopłacam nieco jeszcze, ale liczę, że będzie fajnie. Rozumiem, że ten monitor ma wysokość mniejszą niż każda klasyczna 19".
Szczerze powiedziawszy panorama to był priorytet w wyborze monitora, ale nie wiem czy warto...

Tom01
06-08-2007, 21:58
Nie wiem czy w tym przylepionym wątku jest sens prowadzić dyskusję.

@Czornyj, zadecyduj proszę i ew przenieś posty do stosownego wątku.

Czornyj
06-08-2007, 22:02
przeniosłem do dyskusji o doborze monitorów. Wątek informacyjny zamknąłem, faktycznie nie ma sensu go zaśmiecać.

Tom01
06-08-2007, 22:22
w przedziale cenowym 1.5 tys - 2 tys znalazłem monitorek NEC 20WGX2 PRO
Było o tym na kilku dyskusjach (ale tylko przelotnie).
Chciałbym jednak wiedzieć gdzie umieściłbyś go w tym zestawieniu (nie patrząc na cenę).

To monitor typowo rozrywkowy. Na początku produkcji obiecujący, ale w tej chwili to inna para kaloszy. Nadaje się dobrze do filmów, nie widzę innego zastosowania.


Rozumiem, że ten monitor ma wysokość mniejszą niż każda klasyczna 19".
Szczerze powiedziawszy panorama to był priorytet w wyborze monitora, ale nie wiem czy warto...

20" 16x10 ma wysokość jak 17" 5x4, jest zatem sporo mniejszy niż 19" 5x4. Panoramy są bardzo komfortowe. Ale duże, w rozmiarze 24". Mają wówczas wysokość jak 21,3" 4x3, plus ekstra szerokość na narzędzia.

Czornyj
06-08-2007, 23:27
Dyskusję nt. monitorów prowadzimy w tym wątku:
http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=19727

Pozwolę sobie jeszcze wrzucić taką poglądową planszę, bardzo pożyteczna rzecz:

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2007/08/lcdsizes-2.gif
źródło (http://www.sunstorm.com/stuff/lcdsizes.gif)

dame
07-08-2007, 01:17
To monitor typowo rozrywkowy. Na początku produkcji obiecujący, ale w tej chwili to inna para kaloszy. Nadaje się dobrze do filmów, nie widzę innego zastosowania.

No dobrze, a co w takim razie sądzisz o konkurencyjnym Samsungu 215TW? Szukam pewnego kompromisu, bo ma to być monitor do grafiki jak i do oglądania filmów. I jak do tej pory w cenie do 2000 zł atrakcyjne brzmią właśnie wymieniony NEC, Samsung 215TW i Belinea 102035W.


Panoramy są bardzo komfortowe. Ale duże, w rozmiarze 24". Mają wówczas wysokość jak 21,3" 4x3, plus ekstra szerokość na narzędzia.

a są takie w cenie do 2k? :>

Tom01
07-08-2007, 01:26
No dobrze, a co w takim razie sądzisz o konkurencyjnym Samsungu 215TW?

Gorzej. Znacznie gorzej. Nec 20WGX2 przynajmniej ma dobrą regulację jasności.


Szukam pewnego kompromisu, bo ma to być monitor do grafiki jak i do oglądania filmów. I jak do tej pory w cenie do 2000 zł atrakcyjne brzmią właśnie wymieniony NEC, Samsung 215TW i Belinea 102035W.

Wymienione przez Ciebie, to monitory tylko do rozrywki. Z tym, że nie znam żadnej Belinei, która byłaby zła. Są tylko bardzo złe. Oczywiście są monitory kompromisowe, do zdjęć i filmów, ale nie za 2 tys zł. Albo rybki, albo akwarium... :-)

dame
07-08-2007, 01:48
w twoim spisie dobrych monitorów znalazłem Eizo S2031, natomiast na skąpcu jest tylko model Eizo S2031W - czyli panorama, czy to o ten sam monitor?

Tom01
07-08-2007, 08:26
w twoim spisie dobrych monitorów znalazłem Eizo S2031, natomiast na skąpcu jest tylko model Eizo S2031W - czyli panorama, czy to o ten sam monitor?

Tak.

Kamillo
07-08-2007, 11:05
Ja za too potrzebowałbym coś do 800zł. Da sie jakiegos lcd sensownego w takiej cenie dla amatora znalezc ? Taka panoramka moze byc?

http://www.skapiec.pl/site/cat/12/comp/146451

Jacek_Z
07-08-2007, 22:58
co z takim monitorem HP 24" LP2465 ? http://www.allegro.pl/item223597730_24_hp_lcd_lp2465_1920x1200_s_pva_gw_ fv_w_wa_ss.html
ma obszar roboczy 1920x1200 (wygodne, jest miejsce na palety narzędziowe i na zdjęcie), matryca S-PVA, pivot.
Jest sporo monitorów z S-PVA czy podobnymi, którymi się nie zajełęś w opracowaniu listy swoich propozycji w różnych przedziałach cenowych. Z tego wnoszę, że samo zastosowanie lepszych matryc niż TN (jak ta S-PVA) nie jest gwarantem "powodzenia" w fotograficznych zastosowaniach? Czy tak? Dlaczego?

Tom01
07-08-2007, 23:04
co z takim monitorem HP 24" LP2465 ?

Monitor na biurka urzędników, dyrektorów etc. Nie nadaje sie do foto.


Z tego wnoszę, że samo zastosowanie lepszych matryc niż TN (jak ta S-PVA) nie jest gwarantem "powodzenia" w fotograficznych zastosowaniach? Czy tak? Dlaczego?

Typ matrycy nie specjalnie związku z oceną jakości monitora. Wnioskuję, że pyta Pan o typ matrycy pod wpływem wielu opisów/działań marketingowych. Znajomość typu matrycy ma znaczenie w najtańszych monitorach, gdzie słabe, uniwersalne, nieoptymalizowane moduły sterowania podkreślają cechy zastosowanego wyświetlacza. Widać wtedy nawet różnice pomiędzy różnymi seriami tego samego modelu. W monitorach lepszych klas, nawet masowych, wyświetlacz jako element wykonawczy, może być różny, a sterowanie uwzględnia różnice, optymalizując cechy decydujące o parametrach obrazu do założeń projektowych.

Jacek_Z
08-08-2007, 00:39
a sterowanie uwzględnia różnice, optymalizując cechy decydujące o parametrach obrazu do założeń projektowych.
przecież jest możliwa kalibracja danego monitora. Skoro mamy dobra matrycę, o bardziej równomiernym rozłożeniu jasności i dobrych kątach widzenia, to reszta jest chyba kwestią odwzorowania koloru. Na aukcji obok jest podobny dell, w którym napisano o przestrzeni barw niemal adobe RGB
http://www.allegro.pl/item222515358_dell_24_2407wfp_hc_fv_gw_35_wiecej_k olorow.html
i porównano go do Eizo CG241W
prawie czyni różnicę, wiem. W to co pisze sprzedawca - tez nauczyłem sie bezgranicznie nie wierzyć.
natomiast to na czym teraz pracuję - stary CRT Sony Trinitron (zapewne wypalony nieco) też nie ma idealnej zgodności z tym, co dostaje np na odbitkach z labu i muszę sobie "interpretować", dawać sobie wiadome poprawki na to co widzę z tym co wiem, że wyjdzie gdzie indziej. Ważne jest by było to powtarzalne (i jednak niezbyt odległe od ideału - gdy pokazjuę efekty innym osobom). Dla mojej wygody bardzo wazne jest by miec jednak te 1920x1200 lub zbliżone pole robocze. Chyba, że kupię 2 monitory. Jeden kiepski i tani na palety, a drugi 19 calowy na zdjęcie.

Tom01
08-08-2007, 00:44
przecież jest możliwa kalibracja danego monitora.

O ile jest... Monitorów kalibrowanych jest jak na lekarstwo.


Na aukcji obok jest podobny dell, w którym napisano o przestrzeni barw niemal adobe
RGB

Bujdy i tanie chwyty.

Monitory LCD mają grube wady obrazu. Nie skompensowane są dyskwalifikujące w fotografii. Tani CRT nadaje się, tani LCD nie. Potrafi przekłamywać w bieli, barwie, jasności i rozkładzie półcieni jednocześnie.

blueblood
08-08-2007, 01:40
Witam
A co myslisz o tym monitorze ?NEC ASLCD223WXM-BK 22.0" Widescreen LCD Monitor

Tom01
08-08-2007, 01:45
Witam
A co myslisz o tym monitorze ?NEC ASLCD223WXM-BK 22.0" Widescreen LCD Monitor

Wszystkie bez wyjątku tanie 22" panoramy, jakich pojawił się ostatnio straszny wysyp, to TN.

Kakaroto
14-08-2007, 23:07
Na początek: Witam wszystkich.

Czytał ktoś cały wątek od początku?
Sprawdzał ktoś ile zajmuje przeczytanie całego wątku przy uwzględnieiu srednej prędkości czyania, kontrastu i jasności monitora, nasycenia, oświetlenia biurka/monitora, drapaniu się po głowie i przecieraniu oczu od zmęczenia?
Pytam bo nie wiem ile paczek chipsów mam sobie kupic oraz czy brać urlop? :)

Przepraszam że z taką ironia na początek:)
Wątek jest naprawdę ciekawy, mozna się duzo dowiedzieć o Eizo s1931 i Eizo s1931 i jeszcze o Eizo s1931, i troche o Necu 1990Sxi.

Jak obecnie większość osob stoję przed dylematem: lepszy monitor? czy slabszy i do tego jakies tele:D
Wiem, że monitor kupuje sie na lata. Wątpię bym sprzedał kiedyś monitor który jestem zmuszony zakupić w ciągu najblizszych parru dni. Do tego czasu cena jego tak spadnie ze lepiej jest zostawic stary monitor a najlepije caly komp i kupic drugi zestaw, a tamtym niech sie dzieciaki bawią:)

Przemknąłęm szybko wzrokiem przez gąszcz, powiedział bym dżunglę informacji. I jedej rzeczy nie zrozumialem. Może zrozumie czytają wszystko od pozczątku gdyż mogło to być gdzies wyjasnione. Otóż: s1931 ma 10-bit zapis koloru (coś czytałem ze do pełnych 10-bitów mu brakuje, ale gdzie? nie pamietam) a karta graficzna moze przeslac 8bitów. Więc co tak naprawdę dzieje się z tymi 2ma bitami?

Aha, rozumiem że "dobra" karta graficzna z dorbym wejście D-Sub i DVi też jest ważna. Posiadam: GeForce PCI-E 7300GS Gigabyte Silent Pipe 128 MB TV-out / DVI BOX (64-bit), wystarczy? KArta słaba, ale w gry nie gram zupełnie:)

Pzdrawiam.

Tom01
14-08-2007, 23:15
Witam.


Otóż: s1931 ma 10-bit zapis koloru (..) a karta graficzna moze przeslac 8bitów. Więc co tak naprawdę dzieje się z tymi 2ma bitami?

Jest to wyjaśnione we wstępie tu: http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=32374

Kakaroto
14-08-2007, 23:55
OK. Jutro poczytam od początku.

Zapytam jeszcze o oświetlenie biurka. Jakich zarówek najlepiej używać? Może polecic jakeiś konkretne modele?

P.S. Pewnie zniżek z CB, N Foum i mva.pl/forum/ nie można połączyć. Przy 15% upuscie, ba nawet 10% to byłoby juz cos:) Chociaż juz te 5% lepsze niż nic:)

Tom01
15-08-2007, 00:06
Zapytam jeszcze o oświetlenie biurka. Jakich zarówek najlepiej używać? Może polecic jakeiś konkretne modele?

Jeśli przy obróbce ogląda Pan wyniki swojej pracy, zdjęcia, wydruki, to powinien Pan mieć na biurku temperaturę taką jak monitor i poziom oświetlenia około 100 lx. Inaczej zawsze będzie widać różnicę między monitorem a materiałem, niezależnie od jakości monitora i jego kalibracji. Jeśli jednak wyniki pracy zostają na monitorze, lub nie ma potrzeby oglądania wydruków, oświetlenie nie ma wielkiego znaczenia. Byle nie była to ciemność.

Kakaroto
15-08-2007, 00:42
Temperatura pracy to najczęsciej 6500K czyli jak najbardziej zbliżona do światła dziennego czyli żarówki z serii OSRAM CONCENTRA SPOT NATURA powinny byc idealne, gdyż służą do oświetlania roslin:)

P.S. Mam takie do ringflasha tyle że aż 100W.

Kakaroto
15-08-2007, 16:38
No przeczytałem cały wątek zajęło mi to 3 dni w 4 podejściach.

Biore urlop:)

Zeby nie bylo OT tpo zapytam: gdzie najteniej widzieliscie tego Eizo s19231 (SUB)?
W ofercie Tomka z upustem 5% wychodzi 1685zł + pewnie jakieś 20-30zł przesyłka. I z tego co doczytałem jest możliwość sprawdzenia wadliwych pixeli przed wysyłką...
(Chociaż lepiej dopłacić parę groszy i mieć pewnośc że nie będzie problemu gdy z monitorem cos będzie nie tak-odpukac:)

Tomku, czy jesli wystąpi taka sytuacja (tfu tfu:) jak w przydapku użuytkownika Krycha czyli "paproch" na śdrodku ekranu będzie mozliwa wymiana panelu?

pozdrawiam.

Tom01
16-08-2007, 00:29
Temperatura pracy to najczęsciej 6500K czyli jak najbardziej zbliżona do światła dziennego czyli żarówki z serii OSRAM CONCENTRA SPOT NATURA powinny byc idealne, gdyż służą do oświetlania roslin:)

Na temperaturę miejsca pracy bardzo wpływa kolor ścian i mebli. Bywa że żyjemy sobie spokojnie bo mamy lampy 6500K ale pomieszczenie pastelowe i na biurku jest 5400K.

ALF
16-08-2007, 01:05
a nawet sufitu i podłogi jeżeli nie są mocno matowe :)

Wojteksw
16-08-2007, 15:10
Witam! Chciałbym przyłączyć się do pytania zadanego przez Kakaroto. Czy Tom01 sprzedając monitory podchodzi do tematu zgodnie z obowiązującymi normami importera Eizo, czy w przpadku stwierdzenia uszkodzonych pikseli wymieni na towar bez wad. W ciągu kilku dni chcę kupić Eizo S1931 SUB i dlatego szukam solidnego sprzedawcy.

Tom01
16-08-2007, 19:14
Witam! Chciałbym przyłączyć się do pytania zadanego przez Kakaroto. Czy Tom01 sprzedając monitory podchodzi do tematu zgodnie z obowiązującymi normami importera Eizo, czy w przpadku stwierdzenia uszkodzonych pikseli wymieni na towar bez wad. W ciągu kilku dni chcę kupić Eizo S1931 SUB i dlatego szukam solidnego sprzedawcy.

Powinienem odpowiedzieć na PW, ale być może interesuje to też innych.

1. Obowiązuje norma ISO13406-2, czyli jakaś ilość wad pikseli jest dopuszczalna.
2. Można zamówić monitor selekcjonowany, który nie będzie miał w chwili odbioru żadnych defektów. Jeśli jednak się się zdarzy, mają zastosowanie przepisy o niezgodności towaru z umową czyli można wymienić.
3. Zgodnie z ustawą o ochronie niektórych praw konsumentów przy zakupie na odległość można zwrócić towar bez podania przyczyny.

Powyższe regulacje pkt 1 i 3 dotyczy wszystkich marek sprzedawanych przez firmę w której pracuję. Punkt 2 dotyczy tylko Eizo.

Kakaroto
18-08-2007, 00:11
Przeczytałem na prad.de że po podłączeniu monitora przez dvi znikają niektóre jego fukcjie w OSD. Wie ktoś jakie?

Na tym ssmym serwisie wcale nie zachwycają się 10 bitową krzywa gamma, wrecz przeciwnie:

"All three test systems displayed the gradients inaccurately as mentioned above, albeit the it was sometimes more, sometimes less pronounced. Considering that this LCD monitor includes a 10 bit LUT, issues like this should normally not be encountered."

Hmmm... :/

Tom01
18-08-2007, 00:23
Przeczytałem na prad.de że po podłączeniu monitora przez dvi znikają niektóre jego fukcjie w OSD. Wie ktoś jakie?

Nie ma dostępu do opcji odpowiedzialnych za geometrię, ostrość, fazę itd.


Na tym ssmym serwisie wcale nie zachwycają się 10 bitową krzywa gamma, wrecz przeciwnie: "All three test systems displayed the gradients inaccurately as mentioned above, albeit the it was sometimes more, sometimes less pronounced. Considering that this LCD monitor includes a 10 bit LUT, issues like this should normally not be encountered."

Hmmm... :/

Brakuje tu kontekstu. Proszę link. Jakie to były monitory?

Kakaroto
18-08-2007, 00:27
http://www.prad.de/en/monitore/review-eizo-s1931sh-bk-part9.html

pikus73
18-08-2007, 01:59
Wersja z S-IPS tego monitora nie jest żadnym szczęściem. W przedmiotowych zastosowaniach, bardziej udany jest z PVA. Widziałem wielu ludzi zachwyconych tym monitorem przeświadczonych, że należą do garstki którym trafił się S-IPS, a rzeczywiście mieli z PVA :-). Ogólnie monitor ma 8 bitowy kolor i cechy z tego wynikające. To najważniejszy minus. Niebagatelne znaczenie ma też duży odsetek wadliwych.

Witam,

Pytanie do Tom01.
Jak sprawdzić w tym oraz podobnym modelu ale bez "W" jaka matryca została wsadzona.

Pozdrawiam

Tom01
18-08-2007, 15:33
http://www.prad.de/en/monitore/review-eizo-s1931sh-bk-part9.html

Recenzent opisuje monitor domowy. To normalne, że gradienty nie są idealne, wszak to nie jest monitor zawodowy. Poza tym oceniając parametry z pogranicza technik profesjonalnych, należałoby go skalibrować, co nie zostało zrobione. Gradienty, gdyby nie 10-bitowa skala byłyby sporo gorsze, patrz podobny, acz sterowany 8-bitowo SM193P+.

W mojej ocenie test nie jest rzetelny.

Tom01
18-08-2007, 15:34
Jak sprawdzić w tym oraz podobnym modelu ale bez "W" jaka matryca została wsadzona.

Na oko, choć do tego potrzebne spore doświadczenie. Wyświetlacz I-IPS silnie "fioletowieje" przy kątach około 45 st i większych od prostopadłej.

Kakaroto
20-08-2007, 20:47
Zrobiło się tak cicho w tym wątku... :)

Więc zapytam...

Musze kupić bratu monitor. Też czasami lubi sobie pogmerać w PSie, ale nie jest jakims maniakiem. Najwaznejsze jest by kolory były w miarę dobrze odwzorowane, a nierówne podświetlenie, srebrzenie, 8-bitowa krzywa gamma itp.... jakoś to przeżyje:)

Dlatego myślałem o Benq Fp93GP.
Wiem Tom, jak już powidziałeś na poprzednich stronach: "masakra" :)
W porównaniu z s1931 napewno, ale czyżby z odwzorowaniem kolorów było aż tak źle?
Gdzieś znalazlem wykresy skalibrowanego tego Benq i krzywa była prawie idealna. Podałbym strone i napewno to zrobie jak ją tylko znajde, ehh.. bałagan w historii :/

Ja już na s1931 jetem zdecydowany. Drugi taki nie potrzebny w rodzinie:)

Szukając opini i testów tego benq naprawde nie mozna powiedzieć żeby ludzie narzekali na złe kolory czy ogolne wykonanie monitora odpowiadające swojej klasie oczywiście. Czasem nawet ktoś kupuje go własnie do delikatnej poprawki zdjęć przed oddaniem do labu i jest "zadowolony" z rezultatów.

Więc czy to naprawdę masakra w swoje klasie? Bo lepszego za ta cene nie moge znalesc.

A gdyby znalazł się śmiałęk który byłby w stanie porównać odwzorowanie kolorów w s1931 i fp93gp:) Bo w tym wypadku jedynie o odwzorowanie sie rozchodzi.

P.S. W porówaniu do laptopa którego "sprzedał prędzej niż go kupił" :)... to własnie bedzie "masakra" :).

marbed
20-08-2007, 20:53
Pytanie z innej trochę beczki do Tom01. Kupiłem Eizo 1931SH i zdziwiło mie strasznie że funkcja PIVOT działa tylko w jedną stronę i to nie w tę co trzeba. Robiąc zdjęcia w układzie portretowym przekręcam aparat w przeciwnym kierunku do ruchu wskazówek zegara (wymusza to grip) a LCD obraca się zgodnie z ruchem skazówek zegara. Przecież to niedorzeczne.Da się coś z tym zrobić ?

Kakaroto
20-08-2007, 21:11
A zdjęcie jest do góry nogami?
Czy monitor obraca się w lewo czy w prawo a zdjęcie robi sie aparatem obracając go w lewo, co ma jdno do drugiego? :/ nie poniemaju...

Tom01
20-08-2007, 21:12
Dlatego myślałem o Benq Fp93GP.

Napisałem co sądzę i jak do tej pory się to nie zmieniło. To jeden z najgorszych monitorów LCD jakie są na rynku.

Tom01
20-08-2007, 21:15
Pytanie z innej trochę beczki do Tom01. Kupiłem Eizo 1931SH i zdziwiło mie strasznie że funkcja PIVOT działa tylko w jedną stronę i to nie w tę co trzeba. Robiąc zdjęcia w układzie portretowym przekręcam aparat w przeciwnym kierunku do ruchu wskazówek zegara (wymusza to grip) a LCD obraca się zgodnie z ruchem skazówek zegara. Przecież to niedorzeczne.Da się coś z tym zrobić ?

Zmieniają się tylko proporcje ekranu. Sam obraz się nie przewraca.

marbed
20-08-2007, 21:16
A zdjęcie jest do góry nogami?
Czy monitor obraca się w lewo czy w prawo a zdjęcie robi sie aparatem obracając go w lewo, co ma jdno do drugiego? :/ nie poniemaju...
Wiesz w którą stronę poruszają się wskazówki zegara ? Ech ...

Tom01 kolega ma któregoś NECa, rozmawialiśmy o tym i powiedział że też tak miał ale ktoś z jakiegoś forum poradził mu aby pokonał ten opór i teraz kręci mu w obie strony. Dziwne? A nie da się coś pozmieniać po rozkręceniu głowicy obrotowej ?

Tom01
20-08-2007, 21:24
kolega ma któregoś NECa, rozmawialiśmy o tym i powiedział że też tak miał ale ktoś z jakiegoś forum poradził mu aby pokonał ten opór i teraz kręci mu w obie strony. Dziwne? A nie da się coś pozmieniać po rozkręceniu głowicy obrotowej ?

Osobiście nie używałem siły na monitorach, żeby sprawdzić czy obróci się w drugą stronę. Nec'e mają na prawej ściance drugie menu i to determinuje w którą stronę należy go obrócić.

Na upartego można zmienić uchwyt i wieszać go dowolnie.

Erie
20-08-2007, 21:26
Wiesz w którą stronę poruszają się wskazówki zegara ? Ech ...

Tom01 kolega ma któregoś NECa, rozmawialiśmy o tym i powiedział że też tak miał ale ktoś z jakiegoś forum poradził mu aby pokonał ten opór i teraz kręci mu w obie strony. Dziwne? A nie da się coś pozmieniać po rozkręceniu głowicy obrotowej ?

ale po co? skoro i tak pivot jesli chodzi o wyswietlanie załatwiają obecnie sterowniki nawet najprostszej chyba karty graficznej i one pozwalaja na obrót w lewo, w prawo (o 90 stopni), o 180 stopni (jak ktos lubi do góry nogami ;)), sam zaś pivot w monitorze to nic innego jak możliwość obrotu monitora z landspace do portrait i nic wiecej a w którą stronę to przeciez obojętne

Kakaroto
20-08-2007, 21:30
Wiesz w którą stronę poruszają się wskazówki zegara ? Ech ...

którą?? :)

Tom01, cy naprawdę nie ma monitora który potrafi w miarę dobrze odwzorować kolory i ma nierówne podświetlenie, srebrzenie i 8bit... jest niedokładnie wykonany w okolicach 1000zł? :) Przepraszam, że się powtarzam. :)

Musze coś znaleść w tej cenie.
Czemu ten Benq to super zły monitor???

Tom01
20-08-2007, 21:33
cy naprawdę nie ma monitora który potrafi w miarę dobrze odwzorować kolory i ma nierówne podświetlenie, srebrzenie i 8bit... jest niedokładnie wykonany w okolicach 1000zł? :) Przepraszam, że się powtarzam. :)

Zaraz się mnie ktoś przyczepi. Naprawdę nie ma. Przykładowo, to jest losowa charakterystyka wyświetlacza w monitorach około 1 tys zł. Konkretnie egzemplarza Samsung 970P, kolegi z forum Canona. Nawiasem mówiąc jest to znacznie lepszy monitor niż dowolny Benq.


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2007/08/sm3-1.jpg
źródło (http://monitory.mastiff.pl/temp/sm3.jpg)

A to jest charakterystyka przeciętnej klasy monitora, do którego projektanci się nieco przyłożyli:


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2007/08/eizo1-1.jpg
źródło (http://monitory.mastiff.pl/temp/eizo1.jpg)

To oczywiście tylko poglądowe wykresy, ale obrazujące do robi z obrazem tani monitor. Przebarwienia w różne strony w losowych zakresach jasności, nieprawidłowe zachowanie w cieniach (lewy dół charakterystyki).

Kakaroto
20-08-2007, 22:01
Znalazłem:
http://www.egielda.com.pl/forum/index.php?act=attach&type=post&id=166

"...w oknie glownym BenQ FP93GP, po prawej wynik testu Eizo, ponizej w mniejszym oknie w tle Samsung 931C..."
zrobione one-eyem :/

Dla mnie nie tak źle:)
Napewno powtarzalność modeli nie jest taka duża i może sie trafić coś z krzywą jak samsung.

Tom01
20-08-2007, 22:10
"...w oknie glownym BenQ FP93GP, po prawej wynik testu Eizo, ponizej w mniejszym oknie w tle Samsung 931C..."

1. Mach3 profilując większość monitorów podaje linie bliskie prostym. Mało to jest wiarygodne.
2. Jak nie widać różnicy, to po co kupować profi za kilka tys zł?
3. SM931C jest na TN. Fakt ten dyskwalifikuje monitor w jakichkolwiek zastosowaniach poza Word.

Kakaroto
20-08-2007, 22:37
Skoro wyniki nie są wiarygodne to co zrobić by były wiarygodne?



2. Jak nie widać różnicy, to po co kupować profi za kilka tys zł?

To co, jednak Benq:D:D:D
profi to profi, a benq to benq, ma kupe wad których profi nie maja i dlatego sa profi, ale mi rochodzi sie tylko o kolorki:)

Czy jest możliwość skalibrowania tego Benq (kaliratorem)? Jeśli tak to jakim?
A jesli tak to za troche ponad 300zł sa firmy które oferują taką kalibrację i za niecałe 1200 będziemy miec monitor z przyzwoitym odwzorowaniem kolorów.
Tom01 powiedz że można, powiedz :)

Tom01
20-08-2007, 22:48
ale mi rochodzi sie tylko o kolorki:)

Czyli o całe sedno sprawy.


Czy jest możliwość skalibrowania tego Benq (kaliratorem)? Jeśli tak to jakim?

Nie można. To nie jest kalibrowany monitor. Można co najwyżej oprofilować, ale trzeba się pogodzić z całą gamą defektów.


A jesli tak to za troche ponad 300zł sa firmy które oferują taką kalibrację i za niecałe 1200 będziemy miec monitor z przyzwoitym odwzorowaniem kolorów.

Przy takim monitorze to wyciąganie kasy.


Tom01 powiedz że można, powiedz :)

:-)

Kakaroto
20-08-2007, 23:01
To co ja ma powiedziec bratu?
Ze jak chce by jasny pomarańcz był pomarańczem a jasny czerwony jasnym czerwonym to musi sprzedać nerke? swoje alufelgi? :)

Żadnego Samsunga też nie da się skalibrować? Tylko Neca, Eizo? (z tych popularniejszych oczywiscie). Żadnej nadziei? Żadnej... :cry:

Tom01
20-08-2007, 23:10
musi sprzedać nerke? swoje alufelgi? :)

He, he... nie popadajmy w skrajności. Przyzwoite monitory zaczynają się od około 1700 zł.



Żadnego Samsunga też nie da się skalibrować? Tylko Neca, Eizo? (z tych popularniejszych oczywiscie). Żadnej nadziei? Żadnej... :cry:

Można trafić znośnego Samsunga na S-PVA, to znaczy mniej skopanego niż inne egzemplarze, ale to loteria. Podobnie z Dellami, tanimi Necami. Ale normalności się nie spodziewaj.

Kakaroto
20-08-2007, 23:21
Własnie z nim rozmawiałem.
Usłyszałem, że jestem @#)*%_@#$(@) i &%)&%(#(#(^*@$@#+ i takie tam:)

Dałem mu namiary na Ciebie. Jak będzie chciał to się się odezwie. Oczywiście po przeczytaniu tego całego wątku...

To smutne, że nie ma producenta który nie potrafi, nie chce dać monitora przeciętnemu kowalskiemu za rozsądne pieniądze z trzeszczącym platikiem, nierównym podświetleniem ale za to z "normalnymi"
kolorami :cry:

Tom01
20-08-2007, 23:49
To smutne, że nie ma producenta który nie potrafi, nie chce dać monitora przeciętnemu kowalskiemu

Badania rynku dowodzą, że czego jak czego, ale "normalnych kolorów" to przeciętny Kowalski wcale nie chce ani nie potrzebuje. Bardziej liczy się cena i oczojebność.

grzegorzant
21-08-2007, 12:57
Badania rynku dowodzą, że czego jak czego, ale "normalnych kolorów" to przeciętny Kowalski wcale nie chce ani nie potrzebuje. Bardziej liczy się cena i oczojebność.
AMEN

Tom01
21-08-2007, 20:48
Usłyszałem, że jestem @#)*%_@#$(@) i &%)&%(#(#(^*@$@#+ i takie tam:)

Jak wybierzesz bratu źle, to Ty będziesz winny jego niezadowoleniu. Tak już jest. Pamiętaj też, że nabywając monitor przez internet masz 10 dni na testy. To dobry sposób na pokazanie niedowiarkowi o co chodzi w dobrym jakościowo i nie męczącym obrazie.

Kakaroto
22-08-2007, 00:22
No właśnie, pokazać...
I tu by się przydało porównanie, jakiś test, ale nie suche fakty...
Sprawdzić jak zachowują się te krzywe, skoro wg Ciebie Tom01 mach 3 przekłamuje...
Oczywiścei jest taki test na egiełdzie czy pradzie tego eizo, lecz nikt nie porównywał jeszcze tak róznych monitorów (benq). Zaraz padnie zdanie, że nie warto bo różncce i tak sa kolosalne. W ergonimi, podswietleni napewno, ale zostaje kwestja obrazu...

Nie masz pewnie dostępu do tego Benq, chociaż jak bys sie bardzo postarał i znalazł czas...
A może lepiej jak ktoś niezależny porówna te monitory w kwestii obrazu, by wynik był wiarygodny, tylko kto???

Jak by się okazało, że jest tak jak mówisz to może do ludzie przestali by sie wypytywac o "tanie" monitory z "dobrym" odwzorowaniem kolorów i nie upierali sie ze jak ma patryce mva to nie moze byc tal zle.

Ale jak znam zycie niekt sie za to nie zabierze, bo po co... :)

Z drugiej strony... hahahahaha, az boje się pomysleć gdyby wynik był inny:) *Zniżka na Benq 5%:)

Tom01
22-08-2007, 11:23
No właśnie, pokazać...
I tu by się przydało porównanie, jakiś test, ale nie suche fakty...
Sprawdzić jak zachowują się te krzywe, skoro wg Ciebie Tom01 mach 3 przekłamuje...

Spróbuję pokazać krzywe z Mach3 i Lafota dla tego samego monitora. Nie będzie to Benq, ale zobrazuje, o co mi chodzi.


nikt nie porównywał jeszcze tak róznych monitorów (benq). Zaraz padnie zdanie, że nie warto bo różncce i tak sa kolosalne. W ergonimi, podswietleni napewno, ale zostaje kwestja obrazu...

Nie robi się porównań monitorów z różnych klas, tak samo jak nie robi się porównań koparek z busami, pomimo, że jedne i drugie to pojazdy mechaniczne. Po drugie, jak już wielokrotnie pisałem jestem daleki od wgłębiania się w sens kupowania skrajnie tanich LCD. Ów sens jest tak głęboko ukryty, że wcale go nie widać.

iNs
27-08-2007, 20:51
Uh, juz bola mnie oczy od czytania, pare stron za mna ale postanowilem napisac posta bo wydaje mi sie ze moge zostac nakierowany.

No wiec od jakiegos czasu moj kochany crt odmawia posluszenstwa, a ze nie zwyklem byc zwolennikiem lcd wole zaczerpnac rady od kogos kto sie na tym zna wiec do rzeczy. - >

Monitor generalnie do wszystkiego jednakze z dedykacja w strone grafiki/foto, grac duzo nie gram ale jezeli juz tak to oczywiscie smuzenie nie jest mile widziane, jednak najbardziej klade na glebie barw i ich odwzorowanie.

Cena ? myslalem geeneralnie do 1.5 ( tak wiem to bieda jak nic ) ale nie tym sie kierujmy, zalezy mi na dobrym wyborze jezeli juz do niego dojdzie.

ps. myslalem o 19ce, ale czy nie lepiej kupic lepsza 17ke =/ ?

Czornyj
27-08-2007, 20:55
Proponuję lekturę tego wątku:
http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=32374 (http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=32374)

ALF
27-08-2007, 22:20
hihi...no to nowy kompik stoi pod biurkiem, a Eizo S1931 SUB świeci po gałkach, za przeroszeniem, ocznych...
-jest mniejszy od poprzedniego LCDka mimo, że tamten 17, a ten 19...co trochę przeszkadza, ale to pewnie kwestia przyzwyczajenia
-głośniki w porównaniu do poprzednika to porażka, ale na moje potrzeby wystarczą
-świetna jest noga i obrotowa podstawa - wreszcie mam monitor na odpowiedniej wysokości bez użycia podstawki
-fatalnie rozwiązane są przyciski - chyba robili je japońcy bo wymagają mikrołapek i sokolego wzroku :) a szare ikonki na czarnej obudowie są praktycznie niewidoczne
-już ustawienia fabryczne wyglądają zachęcająco...ale tu mam pytanie - jak najlepiej zoptymalizować ustawienia monitora?

Tom01
27-08-2007, 22:28
jak najlepiej zoptymalizować ustawienia monitora?

Zależy do jakich zastosowań/wymagań.

iNs
27-08-2007, 23:43
Proponuję lekturę tego wątku:
http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=32374 (http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=32374)

racja, ale czy mimo wychodzacych nowych modeli to nadal ma zastosowanie, nie watpiac w obeznanie tomiego

Czornyj
27-08-2007, 23:45
racja, ale czy mimo wychodzacych nowych modeli to nadal ma zastosowanie, nie watpiac w obeznanie tomiego

Lista jest aktualizowana.

ALF
28-08-2007, 01:43
Zależy do jakich zastosowań/wymagań.

foto + multimedia

Tom01
28-08-2007, 11:24
foto

Skalibrować i nie dotykać menu.


multimedia

Podbić jasność, tryb na sRGB i tyle.

Kakaroto
28-08-2007, 14:37
To będzie jednak ten pokaz neidoskonałosci Macha 3:) Czy jednak wyszło że ten Benq rulez:D

Tom01
28-08-2007, 16:40
To będzie jednak ten pokaz neidoskonałosci Macha 3:) Czy jednak wyszło że ten Benq rulez:D

W wolnej chwili pobawię się. Na razie nie mam czasu.

Kakaroto
28-08-2007, 20:26
ale az nie chce mi sie wierzyc ze az takie przekłamania są... :/
Monitorek zamowilem:) podziele sie wrazeniami jak dojdze.

Aha, musze pochwalić telefoniczna obługe klienta w monitory.mastiff.pl ;)

Campo
29-08-2007, 21:31
A ja mam takie pytanie, moze troche nie w temacie.
Jaki jest sens kupowania 19cali zamiast 17? Rozdzialka ta sama przeciez. Kiedys, za czasow crt zmiana wielkosc ekranu wiazala sie tez ze zwiekszaniem rozdzialki - dizeki temu niedosc, ze monitor wiekszy to i przestrzen robocza wieksza - wiecej miejsca na okna, ikony itp.
A lcd 19cali maja natywna rozdzielczosc taka jak 17. Czyli tak naprawde nie ma zadnej roznicy w komforcie pracy (przestrzen robocza w zaden sposob sie nie zmienia), jedynie wszystko jest wieksze... wieksze ikonki, tekst, klawisze.
Innymi slowy jak ktos ma dobry wzrok i widzi wszystko co na 17, to 19 jest mu kant potrzebna?
Czy ja cos zle rozumuje.

Czornyj
29-08-2007, 22:45
Jaki jest sens kupowania 19cali zamiast 17?
Żeby nie pobrudzić monitora glutami z nosa i nie karmić skoliozy.

Kakaroto
29-08-2007, 23:29
Też zastanawiałem się długo na 17". W koncu miedzy s1731 a s1931 to prawie 400zł różnicy.
Jednak zdecydowałem się na wiekszy za wieloma poradami.
Praca na wiekszym monitorze jest znacznie wygodniejsza, nie trzeba sie az tak przyblizac do ekranu, wszsytko jest wieksze. Monitor kupuje sie na pare lat, bedziemy go uzywac pare (-nascie) godzinn dziennie wiec nie warto meczyc/psuc wzroku. Dużo osób przekonało, że cali nidgy za mało. Komfort pracy jest znacznie większy.

Pozyczyłem aż z ciekawosci od kolegi samsunga (17") z mala plamka , mimo ze nosze okulary do przy monitorze je zdejmuje. Niestety przy tym sasmungu wlepiałem slepia w okularach z kilkunastu centymetrów.

Jednak 19" to 19" ;)

andrzej007
30-08-2007, 11:35
Mam pytanie dotyczące monitora EIZO S1931 - jak wygląda jego kalibracja (do zastosowań foto), przy dość ograniczonym zestawie parametrów do regulacji obrazu ?

Tom01
30-08-2007, 11:41
Mam pytanie dotyczące monitora EIZO S1931 - jak wygląda jego kalibracja (do zastosowań foto), przy dość ograniczonym zestawie parametrów do regulacji obrazu ?

Do zastosowań amatorskich wystarczy ustawić punkt bieli.

marbed
30-08-2007, 20:41
Tom01 mógłbyś to dokładniej wyjaśnić ? Mam od niedawna ten sam monitor i ten sam problem. Jak w miarę dobrze go skalibrować bez kupowania drogich kalibratorów. Używam go w domu do obróbki zdjęć. Z góry dzięki

Tom01
30-08-2007, 20:47
Jak w miarę dobrze go skalibrować bez kupowania drogich kalibratorów.

Jest bardzo trudno dobrze ustawić monitor na oko, choć można próbować. Tu jest trochę wytycznych: http://www.obiektywni.pl/czytelnia/artykul-204-0.php

PS. Tym, który zabiorą się za walkę z monitorem na bazie ww lektury dodam, że z użyciem kalibratora czynność ta jest trywialna.

Kakaroto
30-08-2007, 21:16
gdyby ktoś nabył kalibrator do tego monitorka i nastepnie odplatnie lub z dobrego serca udostępniał innym, zjezdzajacym do niego z calego swiata, i kalibrujacym go ma miejscu bylo by nice :D
i nie mowie tu o zalozeniu dzialalnosci gospodardzej, tylko przysludze:D

poszukam, może w okolicach Płocka znajdę dobrą duszę :D

Tom01
30-08-2007, 21:19
gdyby ktoś nabył kalibrator do tego monitorka i nastepnie odplatnie lub z dobrego serca udostępniał innym

Tak się składa, że ktoś już dawno temu wpadł na taki pomysł. ;-)

Kakaroto
30-08-2007, 21:27
i wypaliło? :)

Jesli to czytasz dobra duszo posiadająca kalibrator nadający sie do Eizo s1931 (lub nawet samego Eizo) to odezwij się, pomachaj, daj znac, albo najzwyczajniej naspisz PW :)

andrzej007
30-08-2007, 22:29
Tom01 - po lekturze artykułu wskazanego przez Ciebie, muszę stwierdzić że kalibracja monitora na "oko" to zbyt trudna sztuka jak dla mnie.
Dlatego też mam pytanie - jaki polecasz kalibrator do monitora EIZO S1931 który nie będzie kosztował fortuny oraz spełni swoją rolę - oczywiście mając na myśli amatorską fotografię?

Tom01
30-08-2007, 22:35
Dlatego też mam pytanie - jaki polecasz kalibrator do monitora EIZO S1931 który nie będzie kosztował fortuny oraz spełni swoją rolę - oczywiście mając na myśli amatorską fotografię?

Lafot LMC03. Z tego głównego powodu, że załączone oprogramowanie ma API do Eizo. Współpracuje to razem pięknie. Oczywiście profiluje każdy inny monitor, daje możliwość ręcznej korekcji zachowania w cieniach, funkcję pomiaru oświetlenia (natężenia i temperatury) oraz kopiowania punktu bieli pomiędzy monitorami (proste ujednolicenie kilku ekranów, np laptopa i stacjonarnego).

andrzej007
30-08-2007, 22:50
Dziękuję Tom01 za odpowiedź. Co prawda Lafot do najtańszych nie należy, ale ponieważ głównie prezentuję swoje zdjęcia na ekranie monitora, stąd jest to ciekawe rozwiązanie.
Mam jeszcze dodatkowe pytanie, czy lafot kalibruje także ekrany LCD (TV)?

Tom01
30-08-2007, 22:53
Mam jeszcze dodatkowe pytanie, czy lafot kalibruje także ekrany LCD (TV)?

Każdym kalibratorem można skalibrować TV, problemem jest tylko dostanie się do jego menu serwisowego.

andrzej007
30-08-2007, 22:56
Faktycznie to może być trudne. Jednakże biorąć pod uwagę skromne (moim zdaniem) menu do regulacji obrazu w S1931 - czy faktycznie kalibratorem uda się osiągnąć przyzwoitą jakość obrazu ?
Także czy lafot działa także pod vistą ?

Tom01
30-08-2007, 23:03
Faktycznie to może być trudne. Jednakże biorą pod uwagę skromne (moim zdaniem) menu do regulacji obrazu w S1931 - czy faktycznie kalibratorem uda się osiągnąć przyzwoitą jakość obrazu ?

Oprogramowanie Lafota grzebie w nastawach monitora "od drugiej strony", więc monitor na dobrą sprawę może nie mieć żadnego regulatora. Efekt jak na monitor klasy domowej jest więcej niż dobry.


Także czy lafot działa także pod vistą ?

Nie mam pojęcia, gdyż nie sprawdzałem, ale zapytam producenta.

andrzej007
30-08-2007, 23:25
Tom01 - jak często należy kalibrować S1931 ?

Tom01
30-08-2007, 23:28
Tom01 - jak często należy kalibrować S1931 ?

Raz na kilka miesięcy.

andrzej007
30-08-2007, 23:34
Dziękuję za odpowiedź. Wnioskuję, w takim razie że wykorzystanie Lafota to przynajmniej w okresie "gwarancyjnego życia" monitora wyniesie kilkanaście razy, ale czy po kilku latach (np. 2 lat i więcej) użytkowania częstośc kalibracji nie ulega zwiększeniu?

Tom01
31-08-2007, 09:57
Dziękuję za odpowiedź. Wnioskuję, w takim razie że wykorzystanie Lafota to przynajmniej w okresie "gwarancyjnego życia" monitora wyniesie kilkanaście razy, ale czy po kilku latach (np. 2 lat i więcej) użytkowania częstośc kalibracji nie ulega zwiększeniu?

Mając kalibrator kontrolę zapewne wykona Pan znacznie częściej. W czasie lat eksploatacji monitor będzie się degradował, to oczywiste, ale będą to zmiany o prawie liniowej charakterystyce. Nie będzie więc potrzeby kontrolowania monitora częściej niż zwykle.

nowart
31-08-2007, 13:03
Przepraszam za OT - tylko krótkie zapytanie.
Tom01 mam zapytanie - mam wspomniany monitor Formac Gallery 1900. Jego matową powłokę diabelnie ciężko się czyści. Mam w atomizerach środki kilku firm znanych z marketowych półek i wciąż pozostają po czyszczeniu okropne, widoczne pod światło smugi.
Czym to czyścić bo już mi ręce opadają ??

Tom01
31-08-2007, 13:11
Czym to czyścić bo już mi ręce opadają ??

Zapewne problem nie leży w "czym" ale "jak". Proszę nie żałować płynu, ma wręcz płynąć po ekranie. No i szmatka musi być idealnie czysta. Nasz serwis używa Ajax'a do mycia okien. Koszt 5 zł za pół litra. Sprawdza się nieźle.

AMI
31-08-2007, 13:16
Witam,


Który wybrać z tych modeli:

Eizo S1931 SH
Eizo S1931 SE
EIZO S1931 SU
Eizo S1931 SHB
Eizo S1931 SUG

Kompletnie nie wiem, co te skróty oznaczają.

Pozdrawiam,
AMI

Tom01
31-08-2007, 13:18
Kompletnie nie wiem, co te skróty oznaczają.

S - oznaczenie stałe.
U,H,A - podstawa. Pokazane tu (drugi akapit):
http://monitory.mastiff.pl/opisy.php?id_artykulu=2076&nazwa=Monitor%20EIZO%20FlexScan%20S1931SHB
B,G - kolor obudowy, czarny, szary.

AMI
31-08-2007, 13:37
S - oznaczenie stałe.
U,H,A - podstawa. Pokazane tu (drugi akapit):
http://monitory.mastiff.pl/opisy.php?id_artykulu=2076&nazwa=Monitor%20EIZO%20FlexScan%20S1931SHB
B,G - kolor obudowy, czarny, szary.

Dziękuję! :)

Pozdrawiam,
AMI

Yaro
31-08-2007, 16:36
Witam!
Szkoda kasy na tani monitor, lepiej poczekać i dozbierać. Polecam EIZO S2000 FlexScan 20,1 cala /ok 3200zł/
Ja jestem baaaardzo zadowolony

pozdrawiam

Czornyj
31-08-2007, 17:17
Witam!
Szkoda kasy na tani monitor, lepiej poczekać i dozbierać. Polecam EIZO S2000 FlexScan 20,1 cala /ok 3200zł/
Ja jestem baaaardzo zadowolony

pozdrawiam

Hmmm, z tym "lepiej poczekać i dozbierać" to racja. Ja bym np. dozbierał do S2100, bo 20-tka ma maławą plamkę, choć w gruncie rzeczy jeszcze wygodniej pracuje się na 24-ce - więc warto też dozbierać do S2411W. A dozbierawszy do S2411W mamy już naprawdę kupę kasiory i powstaje wtedy pytanie, czy jest sens topić tyle szmalu w biurową popizdułkę, kiedy dozbierawszy odrobinę więcej można już kupić profesjonalne CE240W. Oczywiście jeśli już dozbieramy na CE240W to doprawdy, głupotą byłoby nie dołożyć kilku śmiesznych groszy do CG241W... A CG241W też nie jest niestety rozwiązaniem ostatecznym...

nowart
31-08-2007, 22:25
Zapewne problem nie leży w "czym" ale "jak". Proszę nie żałować płynu, ma wręcz płynąć po ekranie. No i szmatka musi być idealnie czysta. Nasz serwis używa Ajax'a do mycia okien. Koszt 5 zł za pół litra. Sprawdza się nieźle.

Dziękuję za tę dobrą radę :)
Niby nic ale smugi i plamy na monitorze doprowadzały mnie do szału - na każdym kosmetyku piszą wyraźnie aby Broń Boże nie psikać bezpośrednio na monitor LCD. No i tak psikałem sobie na szmatki i polerowałem godzinami jak wół wkurzając się coraz bardziej.
Dziś - nie ukrywam, że nie bez obaw - gnojka zalałem szprayem, że aż z niego kapało i ... pierwszy raz mam LCD czysty jak łza !!

Shihan
31-08-2007, 22:53
Długi ten wątek, nie czytałem całego, ale znalazłem taki monitor, mam nadzieję, że wcześniej nikt tego nie pokazał.

http://www.benchmark.pl/artykuly/recenzje/przeglad_paneli_LCD_2005/iiyama_H511S_2.html

Tom01
31-08-2007, 23:40
Długi ten wątek, nie czytałem całego, ale znalazłem taki monitor, (...) H511S

Polecam lekturę: http://www.archogdan.cadea.pl/rozne/iilcd/iilcd.php

Uwagi w powyższym opowiadaniu dotyczą wszystkich monitorów Iiyam'y.

eef
31-08-2007, 23:54
Hmmm, z tym "lepiej poczekać i dozbierać" to racja. Ja bym np. dozbierał do S2100, bo 20-tka ma maławą plamkę, choć w gruncie rzeczy jeszcze wygodniej pracuje się na 24-ce - więc warto też dozbierać do S2411W. A dozbierawszy do S2411W mamy już naprawdę kupę kasiory i powstaje wtedy pytanie, czy jest sens topić tyle szmalu w biurową popizdułkę, kiedy dozbierawszy odrobinę więcej można już kupić profesjonalne CE240W. Oczywiście jeśli już dozbieramy na CE240W to doprawdy, głupotą byłoby nie dołożyć kilku śmiesznych groszy do CG241W... A CG241W też nie jest niestety rozwiązaniem ostatecznym...


heh... no ja zbieram tak właśnie, od siedmiu lat dopiero, ale ciągle mam za mało na ten malutki zamek w Szkocji...

chyba muszę się jeszcze od psychologa mojego dowiedzieć, jak sobie radzić z brakiem cierpliwości... :twisted:

_pw_
02-09-2007, 13:49
Witam wszystkich

Bardzo ciekawy wątek.
Mam problem z naocznym porównaniem monitorów. U lubelskich idiotów do zobaczenia na chodzie z lepszych niż najtańszy badziew są tylko Eizo S1931, S1731. Interesuje mnie mniejsza plamka (zawsze troszkę bliżej do rzeczywistego wydruku).
Czy mógłby ktoś spróbować porównać dla mnie Eizo S1731 z Eizio S2031W i z NEC 2070NX? Cechy, które mnie interesują, to:
i) odwzorowanie kolorów (żeby nie był za dużego szoku po wydrukowaniu - widziany przeze mnie Eizo był jakiś blady, wiem, że NEC ma 8 bit);
ii) równomierność podświetlenia;
iii) najniższa jasność, jaką można ustawić;
iv) powtarzalność tych cech wśród poszczególnych modeli.
Chciałbym w tym porównaniu abstrahować od rozdzielczości/formatu tych modeli.

Tom01
02-09-2007, 16:28
Wszystkie cechy wymienione przez Pana, Eizo serii S realizuje przynajmniej o klasę lepiej. Dobry Nec to 2090UXi, choć ciężko z powtarzalnością i podświetleniem. Seria z 70 w symbolu to monitory tzw "korporacyjne", projektowane do banków, urzędów, dużych firm gdzie uwzględniono specyfikę pracy, oświetlenie, rodzaj aplikacji i zagadnienia administracji zdalnej.

Plamka nie decyduje o mniejszej czy większej zgodności z drukiem, ma za to duży wpływ na komfort pracy.

"Bladość" dobrych monitorów na wystawie, to rzecz zupełnie normalna. Monitory klas budżetowych są przekontrastowane celowo fabrycznie, aby skuteczniej przyciągały wzrok.

_pw_
02-09-2007, 20:40
Dzięki za odpowiedź. Wielkość plamki w tym sensie, że jeśli coś wydrukuję, to będzie to sporo mniejsze niż na ekranie. Więc im mniejsza plamka na monitorze, tym moim zdaniem bliżej do druku i lepiej przekłada się ostrość obrazu.

Pewnie daruję sobie tego NEC-a. Czy jeśli oglądam obraz na S1731, to tak jakbym oglądał na S2031W, czy jednak różnią się od siebie trochę (pomijając pole powierzchni)? Ten drugi jest na tyle rzadki, że pewnie nie będzie mi dane zobaczyć przed zakupem.

Tom01
03-09-2007, 15:22
Dzięki za odpowiedź. Wielkość plamki w tym sensie, że jeśli coś wydrukuję, to będzie to sporo mniejsze niż na ekranie. Więc im mniejsza plamka na monitorze, tym moim zdaniem bliżej do druku i lepiej przekłada się ostrość obrazu.

Odwzorowanie wielkości obrabianego materiału ma związek z wielkością monitora a nie plamką.


Czy jeśli oglądam obraz na S1731, to tak jakbym oglądał na S2031W, czy jednak różnią się od siebie trochę (pomijając pole powierzchni)? Ten drugi jest na tyle rzadki, że pewnie nie będzie mi dane zobaczyć przed zakupem.

S1731 i S2031 to praktycznie identyczne monitory poza rozmiarem.

Kakaroto
03-09-2007, 18:42
Doszedł, nareszcie!

Pierwsze wrażenai bardzo pozytywne.

Jedynie zastrzezenia do uslug TNT - kurier nie chciał mi pozwolic otworzyc przesylki, ale go zmusiłem/postraszyłem że odmówie i poskarże się:):):) Potem otwierał z zapałem ze mną:D

Jutro, po examinie, napsize cos wiecej.

Pzdr.

_pw_
03-09-2007, 19:57
Odwzorowanie wielkości obrabianego materiału ma związek z wielkością monitora a nie plamką.

Czy rozmiar plamki nie determinuje wielkości monitora?


S1731 i S2031 to praktycznie identyczne monitory poza rozmiarem.

Dzięki za wyjaśnienie.

Tom01
03-09-2007, 20:08
Czy rozmiar plamki nie determinuje wielkości monitora?

Oczywiście, że nie.

_pw_
03-09-2007, 20:52
2. Można zamówić monitor selekcjonowany, który nie będzie miał w chwili odbioru żadnych defektów.[...]
[...]
Punkt 2 dotyczy tylko Eizo.

Mogę prosić o rozwinięcie? Czy chodzi o selekcję, która wyeliminuje monitor niezgodny z normami, który podlegałby pod gwarancję, czy też można sobie zamówić bez uszkodzonych pikseli i różnicami w podświetleniu na poziomie 1% ?

Tom01
03-09-2007, 20:55
Mogę prosić o rozwinięcie? Czy chodzi o selekcję, która wyeliminuje monitor niezgodny z normami, który podlegałby pod gwarancję, czy też można sobie zamówić bez uszkodzonych pikseli i różnicami w podświetleniu na poziomie 1% ?

Selekcja polega na sprawdzeniu, czy monitor nie ma żadnych defektów pikseli, nawet mieszczących się w normie. Podświetlenie nie jest przedmiotem badania. Różnice 1% jasności są właściwością monitorów profesjonalnych i to wysokich lotów. Normalne monitory mają większe nierówności.

_pw_
03-09-2007, 21:03
A wracając jeszcze do plamki, to czemu wszędzie jest, że S1731 ma taką samą jak S1931, tzn. 0.294mm? Przecież takiej wielkości elementy nie pomieściłyby się na takim obszarze ekranu.

Tom01
03-09-2007, 21:06
A wracając jeszcze do plamki, to czemu wszędzie jest, że S1731 ma taką samą jak S1931, tzn. 0.294mm? Przecież takiej wielkości elementy nie pomieściłyby się na takim obszarze ekranu.

Widocznie "wszędzie" jest błąd. Klasyczny 17" ma plamkę ok 0,26mm a klasyczny 19" 0,29mm.

_pw_
03-09-2007, 21:14
Mam nadzieję, że nie będę zbytnio upierdliwy, jeśli jeszcze poproszę o wyjaśnienie dlaczego rozmiar plamki nie determinuje wielkości monitora, bo mnie to zastanowiło. Sam nie mogę wyczaić.

Tom01
03-09-2007, 21:22
Mam nadzieję, że nie będę zbytnio upierdliwy, jeśli jeszcze poproszę o wyjaśnienie dlaczego rozmiar plamki nie determinuje wielkości monitora, bo mnie to zastanowiło. Sam nie mogę wyczaić.

Plamka wynika z rozdzielczości i fizycznych rozmiarów ekranu. Przyjęto co prawda w popularnych monitorach, uniwersalny przedział rozmiarów plamki, stanowiący wypośrodkowanie między ilością a czytelnością, ale to nie wyczerpuje możliwości. Przykładowo, może Pan znaleźć ekran 17" o rozdzielczości 1280x1024 jak i 1920x1200, lub monitory 21" o rozdzielczościach od 1600x1200 do 2048x1536 i jeszcze wyższej. Rozmiary plamki znacząco różne, przy identycznej przekątnej.

_pw_
03-09-2007, 21:24
A, w tym sensie to jasne. Kolejny raz dziękuję za wyjaśnienia.

Kakaroto
04-09-2007, 17:05
Plastik - zostają ciemne ślady po paluchach:/ nie, nie, nie maczam je wcześniej w oleju:)
Brak super przydatnego guzika wstecz przy okazji poruszania sie po OSD:/ niby taki szczegol ale...
Pzestawiając do pivota, z zalożoną oslonką na kable, jest cieżko, szczegolnie z przewodem zasilajacym:/ trzeba uważeć.
Automatyczne podświetlanie - za bardzo podbija jasnośc, lepiej samemy ustawić, w moim przypadku na ok 15%.

Narazie koniec:D

Podstawka Ezup - super sprawa, z resztą zobaczcie:D

Oto pare zdjęć:

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.petryk4.republika.pl/2/1.jpg)

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.petryk4.republika.pl/2/2.jpg)

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.petryk4.republika.pl/2/3.jpg)

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.petryk4.republika.pl/2/4.jpg)

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.petryk4.republika.pl/2/5.jpg)

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.petryk4.republika.pl/2/6.jpg)

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.petryk4.republika.pl/2/7.jpg)

Ogólnie, jestem bardzo zadowolony, świetny monitorek.
Teraz dopiero zauważyłem, że forum nikona nie jest jednolicie czarne:D

ALF
04-09-2007, 19:23
gościowi, który opracowywał guzikologię i OSD do tego monitora to bym dał 25 lat ciężkich robót - menu wielkości pudełka od zapałek przy 19 calowym monitorku? guziczki 3mm w kolorze zbliżonym do obudowy, że prawie ich nie widać, a pomylić się łatwo...i aż wstyd, bo to dobry monitorek, a tu takie niedopracowane duperelki...

Czornyj
04-09-2007, 19:42
gościowi, który opracowywał guzikologię i OSD do tego monitora to bym dał 25 lat ciężkich robót - menu wielkości pudełka od zapałek przy 19 calowym monitorku? guziczki 3mm w kolorze zbliżonym do obudowy, że prawie ich nie widać, a pomylić się łatwo...i aż wstyd, bo to dobry monitorek, a tu takie niedopracowane duperelki...

ALF - tak naprawdę to bez znaczenia, ustawiasz toto raz na wieki-wieków amen ;)

Tom01
04-09-2007, 20:20
ALF - tak naprawdę to bez znaczenia, ustawiasz toto raz na wieki-wieków amen ;)

A jak ktoś lubi grzebać to jest do tego narzędzie myszkolubne -> Screenmanager.

_pw_
04-09-2007, 21:45
Automatyczne podświetlanie - za bardzo podbija jasnośc, lepiej samemy ustawić, w moim przypadku na ok 15%.


Może spróbuj przylepić coś do czujnika, żeby wydawało mu się, że jest ciemniej...

Kakaroto
04-09-2007, 23:14
coś półprzeźroczystego by ograniczało dopływ światła i nie zakłucało działania czujnika = poprzedziurawiana taśma izolacyjne:) Zwsze chciałem miec monitor z przyklejoną tasmą izolazyjną:D

Nic przyklejanego sie na prawde nie spawdzi i tylko zapaskudzi monitor:/

Z poziomu komputera przydała by sie mozliwość ustawienia skrótu kalwiszowego kontrolującego jasność monitora.

Zaraz napisze jakis programik, hehe... :D Sprzedam go Eizo i kupie sobie pare słoików bo nie mam czym robaczków pstrykac ani chować sie w krzakach przy plaży:D

A narazie pozostaje machanie myszka, albo głupim, niestety, menu bez głupiego jakże guzika BACK !!!
Właśnie, a może by tak nawiercić i .... :D:D:D

Kakaroto
06-09-2007, 20:34
czy moglby mi ktos powiedziec w jaki sposób należy przeprowadzic test na równomierne podswietlenie monitora?
w jakich warunkach nalezy wykonać zdjęcie by wyniki były wiarygodne?

Bo widocznie musze robic coś źle:

(czarny obraz na ekranie, zdjecie wynonane prawie w całkowitej ciemnosci)

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.petryk4.republika.pl/IMG_5934_rs.jpg)

(tło białe, zdjecie rownie przy akompaniamienie lekkiego światła, nie wypływającego na oświetlenie monitora)

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.petryk4.republika.pl/IMG_5935_rs.jpg)

a potem PS...

Czornyj
06-09-2007, 20:44
Bardzo łatwo. Wyświetlasz na całej powierzchni równą, szarą aplę - jeśli widzisz nierównomierności podświetlenia, to znaczy że podświetlenie jest nierówne. Jeśli nie odnosisz takiego wrażenia - to znaczy że nie jest źle i nie ma sensu zawracać sobie gitary i psuć nerwów. :lol:

Jeżeli chcesz mieć naprawdę megarówno podświetlonego LCD-ka, to obawiam się, że czekają cię spore wydatki...

Kakaroto
06-09-2007, 21:28
Wlasnie przed chwila tak zrobilem.

I widze cos podobnego, nie tak wyrazistego, jak na zdjeciu nr 2.
Bardziej zauwazalna jest prawa strona, ale najbardziej te paski na górze i dole panelu:/ co to jest?

Tom01
06-09-2007, 21:31
Wlasnie przed chwila tak zrobilem.

I widze cos podobnego, nie tak wyrazistego, jak na zdjeciu nr 2.
Bardziej zauwazalna jest prawa strona, ale najbardziej te paski na górze i dole panelu:/ co to jest?

Sugeruję skonsultować to z serwisem fabrycznym. Jeśli nierówność podświetlenia przekracza normę, monitor podlega wymianie.

Może Pan również wykonać zdjęcie, ale bez obróbki, nie przekontrastowane. Możemy na forum pomóc ocenić, na ile to wada monitora, a na ile rzecz normalna. Sztucznie przekontrastowując zdjęcie, można wykazać nierównomierność nawet na monitorach high-end'owych.

Czornyj
06-09-2007, 21:36
Wlasnie przed chwila tak zrobilem.

I widze cos podobnego, nie tak wyrazistego, jak na zdjeciu nr 2.
Bardziej zauwazalna jest prawa strona, ale najbardziej te paski na górze i dole panelu:/ co to jest?

O cholera, dopiero teraz zobaczyłem zdjęcia - faktycznie wygląda to nieciekawie...
Spróbuj zrobić zdjęcie i wstawić je tak jak wyjdzie na forum, dobrze by było domknąć obiektyw do f/11 żeby nie winietował i wykonać zdjęcie ze statywu (ew. postaw aparat na czymś stabilnym).

Tom01
06-09-2007, 21:53
O cholera, dopiero teraz zobaczyłem zdjęcia - faktycznie wygląda to nieciekawie...

Manipulowane ekspozycją i PS-ute, więc nie sposób ekran poddawać ocenie na ich podstawie. Trzeba szarą aplę i normalną fotkę. Nierówność oświetlenia jest zawsze, kwestia jak duża.

PS. Oczywiście najlepiej byłoby pomierzyć.

Czornyj
06-09-2007, 21:57
Oczywiście tak, ale te ciemne paski na górze i dole wyglądają trochę tak, jakby matryca była niestarannie poskładana do kupy...

Kakaroto
06-09-2007, 23:07
Chciałem zrobić co na wzór testu z podanej przez Toma01 strony:
http://www.archogdan.cadea.pl/rozne/iilcd/iilcd.php
...stad PSucie.

Jutro popoludniu wykonam zjecie szerej apli.

I prośba do użytkowników tego modeli Eizo by zrobili to samo. Może u Was tez bede szare paski.

Pzdr.

P.S. Są one na szczescie w miejscach tak mało wodocznych, tzn. paski zdan na górze i dołu monitora, że raczej przy normalniej pracy nie ma zandego dyskomfortu. Po prostu troche mie to zadziwiło, że takie coś jest i z czego to sie bierze.

P.S. Tom01, Jaka jest norma?

Tom01
06-09-2007, 23:40
P.S. Tom01, Jaka jest norma?

Chyba 15% wg ISO13406-2.

Kakaroto
07-09-2007, 17:55
Szara plansza, f/8...


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.petryk4.republika.pl/1x.jpg)

(w lustrzance mi siadła bateria więc zdjecie z kompaktu:)

Tu tylko delikatnie levelsy (czernie), bo bylo niedoswietlone...

Teraz tak tego nie widac, ale co innego ogladac ekran z odleglosci 2 metrów lub widac to dokladniej zjezdzajac prawym suwakiem w levelach w prawo... :/

Jasnosc monitora ustawiona na 27% <- jaki ma to wpływ na widocznosc nierownosci podswietlenia?

a tu jasność 100%:

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.petryk4.republika.pl/IMG_5314.JPG)

P.S. Proszę tez zwrocic uwagę na dwie jasne plamy po lewej stronie w rogach na górze i na dole. Nie wiem, może sie czepiam, może przewrażliwiony jetem... :/

P.S. no 2
Jak sie dzowiedziałem mogą być to nierównomierne ułozone polaryzatory:/

Sprawdze dzis wieroczem w zupełnie ciemnym pomieszeniu, tylko nie wiem jaka jasnoc podswietlenia powinna byc ustaniona ( i tak spróbuje ze wszystkimi:)

A tu prosto z aparatu tylko wykadrowane i pomniejszone:


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.petryk4.republika.pl/IMG_5323_rs.jpg)

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.petryk4.republika.pl/IMG_5327_rs.jpg)

(zdjecia robione prawie w całkowitej ciemnosci)

Czornyj
07-09-2007, 20:39
Patrząc na zdjęcia trudno oczywiście ocenić, ale mz. w normie. Rewelacji w tej cenie na pewno nie będzie, ważne żeby było na tyle względnie, żeby nie denerwowało w czasie pracy...

Kakaroto
07-09-2007, 21:03
Te jasnoejsze miejsca po lewo trochę rażą.
Nie wiem czy norma jest tu zachowana czy nie.
Ciekaw jestem jak to wyglada u innych posiadających ten monitor.
Pozdoliłoby mi to wtedy porównać swoje podswietlenie i stwierdzic czy to cos normlanego czy jakis jednak nie.
Rewelacji napewno nie będzie ale mozna też coś od monitora wymagac. W końcu to nie wczesniej wspominany Benq:)
Wysłałem zdjęcia do Serwisu. Zobaczymy cos odpiszą. Pewnie dopiero w pondiedziałek.

Myślę jednak, że przeżyje :D
Paski sa na dole i gorze a te jasne plamy po lewo, środek całe szczeście czysty.

Ale nie zaszkodzi zapytac jak sie ustosunkuje do tego serwis.

Edit: Niestety, "pojawiły" się nowe nierówności. Wodocznie trafiłem na źle złozony model:/

Edit: Niedługo wymiana ne inny egzemplarz. Monitor uwazam ze jest swietny, tylko mozliwe ze wyszła jakas wadliwa partia/seria z nierownym podswietleniem. Za tydzien sie okaze:)

Tom01
12-09-2007, 13:52
Obiecałem komuś badanie Della serii 2007/2407WFP. Akurat wpadł nam taki do laboratorium. Pomiary wykonałem na modelu 2007WFP, który jest analogiczny konstrukcyjnie do 2407WFP. Dla formalności potwierdzę ww, jeśli nadarzy mi sie okazja na 2407WFP i 2407WFP-HC.

Zbadałem krzywą korekcji dla zadanych parametrów: punkt bieli D65, punkt czerni minimalny. Poniżej najlepsze rezultaty jakie udało się uzyskać.


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2007/09/DellSPVA-1.jpg
źródło (http://monitory.mastiff.pl/temp/DellSPVA.jpg)

Jak widać monitor lepiej kalibruje się dla maksymalnych jasności, znacznie gorzej wypadając w miarę zmniejszania mocy podświetlenia. Oczywiście taka krzywa nie jest jedynym i miarodajnym kryterium oceny, ale można to i owo wywnioskować. Wniosek jest niepokojący, gdyż w monitorze pojawiają się spore błędy w cieniach przy standardowych warunkach pracy. Znacznie lepiej jest przy 200 cd/m^2 ale, po pierwsze nikt szanujący swoje oczy, nie będzie pracował przy tak jasnym monitorze, a po drugie maksymalna jasność panelu szybko spadnie w miarę degradacji świetlówek.

Jednakże nawet przy maksymalnej jasności nie jest dobrze. Gradient szarości jest co prawda cały, bez znaczących obcięć na skrajach, ale w regularne szaro-zielone pasy (tzw pasma Macha) o szerokości około 15 odcieni. Świadczy to o niepożądanych efektach działania modułu FRC. Jest też niestabilność temperaturowa wyświetlacza, widoczna w postaci losowych pofalowań krzywej, ale nie jest to wielki problem, gdyż przesłania go większy - rzeczone zielone pasy.

Zwraca uwagę dość wysoki punkt czerni, nawet pow 0,3 cd/m^2. Jest to ponad dwukrotnie jaśniejsza czerń, niż na konkurencyjnym cenowo Eizo S1931. Również 8-bitowy konkurencyjny Nec 20WGX2 ma znacznie lepsze wyniki. W warunkach dziennych nie ma to wielkiego znaczenia, ale nabiera wagi wieczorem. Subiektywnie, czerń na Dell 2007WFP świeci na fioletowo.

To tyle. Proszę wybaczyć brak większej ilości zdjęć i wykresów, ale to uwagi na szybko na prośbę forumowicza, nie test.

Czornyj
13-09-2007, 20:05
P. Tomaszu, pozwolę sobie zadać małe pytanko ;)

Zauważyłem ostatnio urządzonie, które wydało mi się ciekawe - kolorymetr LMC03 można nabyć w wersji LMA03, z przystawką transformującą go w coś w rodzaju prostego spektrofotometru. Cena jest raptem stówę wyższa, stąd ciekaw jestem, na ile to urządzenie się sprawdza - kozacki spektrofotometr kosztuje majątek, a dla fotoamatorów może to być bardzo przydatna zabaweczka.

Druga godna odnotowania sprawa to pojawienie się S2431W - czy jest to po prostu następca S2410W?

Tom01
13-09-2007, 20:21
kolorymetr LMC03 można nabyć w wersji LMA03

LMA03 to przystawka do LMC03 pozwalająca na oprofilowanie urządzenia wyjściowego. Drukujemy plik referencyjny, skanujemy kolorymetrem na przystawce i voila.... Tyle teorii. W praktyce do zastosowań amatorskich jest wystarczające. Przy profilowaniu wyższej klasy urządzeń nie obejdzie się bez spektrofotometru.


Druga godna odnotowania sprawa to pojawienie się S2431W - czy jest to po prostu następca S2410W?

Pomimo "wyższego" oznaczenia, jest to wersja zubożona. Kierowana do zastosowań edycyjnych, cad itp. Nie grafiki. następcą S2410W jest S2411W.

Czornyj
13-09-2007, 20:25
LMA03 to przystawka do LMC03 pozwalająca na oprofilowanie urządzenia wyjściowego. Drukujemy plik referencyjny, skanujemy kolorymetrem na przystawce i voila.... Tyle teorii. W praktyce do zastosowań amatorskich jest wystarczające. Przy profilowaniu wyższej klasy urządzeń nie obejdzie się bez spektrofotometru.

Hmmm, czyżby zatem trzeba było kupić LMC03 O-R-A-Z LMA03? W takim razie to chyba cholernie kiepski interes...


Pomimo "wyższego" oznaczenia, jest to wersja zubożona.
No tak, można się było domyślić patrząc na cenę.

Tom01
13-09-2007, 20:33
Hmmm, czyżby zatem trzeba było kupić LMC03 O-R-A-Z LMA03? W takim razie to chyba cholernie kiepski interes...

Tak, trzeba kupić dwa urządzenia. A czy kiepski interes? Kosztuje to jednak, połowę najtańszego rozsądnego spektrofotometru.

Czornyj
13-09-2007, 20:50
Tak, trzeaba kupić dwa urządzenia. A czy kiepski interes? Kosztuje to jednak, połowę najtańszego rozsądnego spektrofotometru.

Połowę? i1pro w DesignLT kosztuje 4tys., a LMA+LMC03 wychodzi prawie 3tys?

Tom01
13-09-2007, 20:55
Połowę? i1pro w DesignLT kosztuje 4tys., a LMA+LMC03 wychodzi prawie 3tys?

Właściwie to miałem na myśli pełną wersję Photo, a nie Design LT. W sensie jeśli płacić więcej, to i mieć więcej.

Czornyj
13-09-2007, 21:16
Właściwie to miałem na myśli pełną wersję Photo, a nie Design LT. W sensie jeśli płacić więcej, to i mieć więcej.

Zgadzam się z tym tokiem rozumowania, tylko DesignLT wydaje mi się i tak lepszą opcją niż kombinacja Lafotów. Choć z drugiej strony dla posiadaczy Eizo serii S - niekoniecznie ;)

Tom01
13-09-2007, 21:22
Zgadzam się z tym tokiem rozumowania, tylko DesignLT wydaje mi się i tak lepszą opcją niż kombinacja Lafotów.

Oprogramowanie Lafota daje kilka ręcznie sterowanych tricków szczególnie ukierunkowanych na przygotowanie posiadanego sprzętu pod lab. A jakie jest oprogramowanie Mach3, szczególnie w wersji idioto-odpornej LT nie muszę chyba pisać. Korzyść ze spektrofotometru z zestawu Design LT, pozostaje wówczas do wykorzystania, przy kalibracji monitorów wysokich serii Coloredge, Spectraview, Quato.

mkaluza
13-09-2007, 23:57
Hmmm, czyżby zatem trzeba było kupić LMC03 O-R-A-Z LMA03? W takim razie to chyba cholernie kiepski interes...


Tak, trzeba kupić dwa urządzenia. A czy kiepski interes? Kosztuje to jednak, połowę najtańszego rozsądnego spektrofotometru.

Chyba jednak zaszło nieporozumienie... na stronie lafota stoi:


Kalibrator Lafot LMC03 i LMA03
łączy w sobie wszystkie zalety kalibratora LMC03 dając jednocześnie możliwość generowania własnego profilu barwnego na dowolnym urządzeniu wyjściowym.


Z tego wniosek, że zestaw LMA03 zawiera w sobie LMC03, także jak się kupi "A", to "C" już nie trzeba - czyli jednak 1.4k a nie 3k... No chyba że LMA03 to nazwa samej przystawki, wtedy faktycznie trzeba kupić jedno i drugie, ale to dalej daje 1.3k+100....
A przynajmniej mam nadzieję, bo jako posiadacz eizo chcę to kupić...:)

Pozdrawiam

Marcin

Classicius
14-09-2007, 07:59
Witam,
właśnie przeczytałem nieuważnie cały wątek. Nieuważnie, ponieważ oszczędziłem sobie wnikliwej lektury prób kastrowania imponujących kompetencji Toma01, a sekwencje zarzutów, że sklep w którym pracuje używa materiałów marketingowych przygotowanych przez producentów sprzętu, jedynie omiotłem wzrokiem. W pozostałych fragmentach wątku znalazłem dużo, bardzo ciekawych i istotnych dla mnie informacji - za co wszystkim dziękuję. Chciałbym jednak prosić o dodatkowe opinie na temat dwóch monitorów, które biorę pod uwagę w planach zakupowych:
moim faworytem jest szeroko omawiany tu Eizo CG 241W, drugim w kolejności jest Nec 2690, o którym wiele się tu nie mówiło. Monitor będzie służył do prac graficznych. Chciałbym się dowiedzieć, czy różnica jakości między wymienionymi monitorami ma proporcjonalne odzwierciedlenie w różnicy cen. Interesują mnie realne możliwości kalibracji Neca i jaki kalibrator byłby do tego odpowiedni. Ciekawy jestem jego dziwnej przypadłości, o której tyle się pisze na hardforum (http://www.hardforum.com/showthread.php?t=1095840&highlight=2690), czyli wydawanych przez niego dźwiękach. Będę wdzięczny za informacje o jakości serwisu firmy Nec w Polsce. Z góry dziękuję.

Tom01
14-09-2007, 09:36
moim faworytem jest szeroko omawiany tu Eizo CG 241W, drugim w kolejności jest Nec 2690, o którym wiele się tu nie mówiło.

NEC 2690WUXi ma potencjał. Dobry wyświetlacz z małymi defektami, niesamowite, niespotykane na rynku możliwości regulacyjne, szeroki gamut. Ale ma też wady. Fatalna jakość montażu, tragiczne podświetlenie. Jeśli ma być używany w warunkach normalnego oświetlenia biurowego, lub dziennego, da się to przeżyć. Wszak niektóre profi monitory mają bardzo wysoki punkt czerni i też to nie przeszkadza. Jednak, jeśli warunki oświetleniowe będą gorsze, a szczególnie mam na myśli pracę wieczorami, nierówno oświetlony ekran w placki, może być bardzo niekomfortowy.

CG241 to jest nic innego jak CE240 na sterydach. Elektronicznie powyciągane zakresy gamutu do krawędzi możliwości technicznych. Bardziej jest to zapełnienie luki rynkowej, w którą cisną się wynalazki w stylu Dell 2407WFP-HC. Niestety na wielu ludzi działa magia liczb, w stylu 95% AdobeRGB, cokolwiek by to znaczyło. Wide gamut ma znaczenie bardziej snobistyczne i marketingowe. Jest to zasadniczo monitor do fotografii, a nie przygotowania do druku.

Dla porządku dodam, że nie można się przyczepić do jakości wykonania żadnego Eizo, co najwyżej może się nie podobać. No i w przeciwieństwie do 2690WUXi seria Coloredge jest w pełni sprzętowo kalibrowana. Kalibrator do tego, jakikolwiek X-Rite, choć przy szerokogamutowych sugerowany jest spektrofotometr.

Gamut monitora Eizo Coloredge CG241W:

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2007/09/cg241gamut-1.jpg
źródło (http://monitory.mastiff.pl/temp/cg241-gamut.jpg)

Legenda:
Żółty - AdobeRGB
Niebieski - sRGB
Czerwony - CG241W

Gamut monitora NEC 2690WUXi:

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2007/09/2690gamut-1.jpg
źródło (http://monitory.mastiff.pl/temp/2690-gamut.jpg)

Legenda:
Żółty - AdobeRGB
Niebieski - sRGB
Czerwony - 2690WUXi

Ciekawostka:
Monitory NEC z serii 90 występują aż w 4 liniach produktowych. Multisync, Spectraview, MD (Medical) oraz najnowszej Photo Edition. W związku z pojawieniem się tej ostatniej (z kalibratorem i oprogramowaniem Spectraview profiler w okrojonej wersji), "normalna" seria Multisync została zablokowana jeśli chodzi o sprzętową kalibrację.

Tom01
14-09-2007, 10:07
Chyba jednak zaszło nieporozumienie...

Hm... czyżbym nie wiedział o czym piszę?:?

Niedowiarków zapraszam do skontaktowania się z producentem: www.lafot.com, osoba od spraw technicznych P. Roman Ślusarek.

Czornyj
14-09-2007, 10:21
Trzeba przyznać, że informacja Lafota może wprowadzać w błąd. Nigdzie nie raczyli napisać, że konieczne jest... No właśnie... Tak naprawdę nie wiem co! Patrząc na zdjęcie produktu sądzę, że LMA03 wogóle nie działa jako osobne urządzenie, jest jedynie nasadką do LMC03 z załączonym stosownym oprogramowaniem. Nie ma jednak na ten temat nigdzie ANI SŁOWA informacji. Wyobrażam sobie sytuację, w której po przeczytaniu tego opisu ktoś kupi LMA03 i będzie miał... niespodziewankę :D

Classicius
14-09-2007, 10:26
Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź, informacja o jakości podświetlania Neca jest niezwykle istotna - odpłynął z mej listy. Uwagi dotyczące marketingowych zabiegów Eizo też dają do myślenia. W związku z tym mam prośbę o zarysowanie praktycznych różnic między następującymi modelami tej firmy:
CG 241W,
CE 240W,
i S2411W.
I jeszcze jedno praktyczne pytanie:
czy operacja sprawdzenia monitora przed sprzedażą, o której Pan wspominał jest odpłatna (jeśli tak, to w jakim zakresie)?

Classicius
14-09-2007, 10:28
Przepraszam, ostatnim pytaniem narażam Pana na zarzuty o merkantylne wykorzystywanie forum - odpowiedź może być na PW.

Czornyj
14-09-2007, 10:34
Masz jeszcze jedną opcję - w ofercie firmy Quato jest model Intelli Proof 240, dedykowany do prepress i dtp (wyświetla przestrzeń ISO coated w 1:1). Niestety, cena jest dość spora...

Classicius
14-09-2007, 10:38
"normalna" seria Multisync została zablokowana jeśli chodzi o sprzętową kalibrację.[/QUOTE]
Na wspomnianym już hardforum znalazłem odnośnik do instrukcji jak obeść ową blokadę. W teorii wygląda to niezwykle prosto...
jeszcze jedno - czym różni się "kalibracja sprzętowa" od "pełnej kalibracji sprzętowej"?

Classicius
14-09-2007, 10:40
"normalna" seria Multisync została zablokowana jeśli chodzi o sprzętową kalibrację.[/QUOTE]

Na wspomnianym już hardforum znalazłem odnośnik do instrukcji jak obeść ową blokadę. W teorii wygląda to niezwykle prosto...
jeszcze jedno - czym różni się "kalibracja sprzętowa" od "pełnej kalibracji sprzętowej"?

Czornyj
14-09-2007, 10:40
"normalna" seria Multisync została zablokowana jeśli chodzi o sprzętową kalibrację.
Na wspomnianym już hardforum znalazłem odnośnik do instrukcji jak obeść ową blokadę. W teorii wygląda to niezwykle prosto...
jeszcze jedno - czym różni się "kalibracja sprzętowa" od "pełnej kalibracji sprzętowej"?

Problem polega na tym, że w Europie nie da się legalnie kupić oprogramowania Spectraview profiler - trzeba więc albo sprowadzić oprogramowanie Spectraview Profiler II (które nb. kalibruje 2690 bez problemu) z USA, albo korzystać z oprogramowania pirackiego (i obchodzić "zabezpieczenie").

Classicius
14-09-2007, 10:44
Najpierw przepraszam za podwójny post (brak rutyny),
w instrukcji radzą skorzystać z legalnego - przez czternaście dni - oprogramowania ze strony firmowej producenta.

Tom01
14-09-2007, 10:45
@Czornyj

Ma Pan rację. Zasugeruję producentowi dopracowanie opisu.


mam prośbę o zarysowanie praktycznych różnic między następującymi modelami tej firmy:
CG 241W, CE 240W, S2411W.

S2411 - Wysokiej klasy monitor do zastosowań ogólnych. Dobry w rozrywce, gdyż ma mechanizmy podbijania dynamiki obrazu i dopalacz ciekłych kryształów. Dobry w CAD, gdyż ma bardzo równe podświetlenie, dużą przestrzeń i nie mruga na zagęszczeniu linii i wzroków. Dobry w foto, gdyż jest pod tym kątem optymalizowany w fabryce. Troszkę ociepla barwy, ale nie jest to wielki problem. Idealnie współpracuje z oprogramowaniem Lafota, które wykonuje korektę samodzielnie wewnątrz monitora. Nie jest to po prawdzie pełna sprzętowa kalibracja, ale wyniki sa znacznie lepsze niż przy kalibracji np Mach3.

CE240W - Podstawowa konstrukcja jest identyczna jak S2411W. Nie ma dopalaczy i innych wynalazków z techniki TV. Wszak to monitor profesjonalny, optymalizowany i selekcjonowany z myślą o foto. Kalibrowany sprzętowo, choć nie tak zaawansowanie jak w monitorach CG (CG19, CG210N, CG211 i CG221).

CG241W - Uwaga zmyłka. To jest monitor serii CE, pomimo oznaczenia CG. Inaczej mówiąc, jest to CE240W na sterydach. Większa wewnętrzna precyzja przeliczeń przy reprodukcji trudnych zakresów, np cieni, oraz elektronicznie wyciągnięty gamut do prawie AdobeRGB, stabilizacja podświetlenia. Osłona przeciwsłoneczna (ważna rzecz) w komplecie.


czy operacja sprawdzenia monitora przed sprzedażą, o której Pan wspominał jest odpłatna (jeśli tak, to w jakim zakresie)?

Jest bezpłatna. I tak wszyscy wiedzą że pracuję w branży, nie ma co uprawiać hipokryzji. Mój status na forum został uzgodniony z właścicielem forum.

Tom01
14-09-2007, 10:47
trzeba więc albo sprowadzić oprogramowanie Spectraview Profiler II (które nb. kalibruje 2690 bez problemu) z USA, albo korzystać z oprogramowania pirackiego (i obchodzić "zabezpieczenie").

1. Spectraview II różni się znacząco od Spectraview Profilera.
2. Kiedyś był trick umożliwiający uruchomienie kalibracji sprzętowej na Multisync z pełną i darmową wersją Spectraview Profilera. Od jakichś pół roku to nie działa.

Czornyj
14-09-2007, 10:53
2. Kiedyś był trick umożliwiający uruchomienie kalibracji sprzętowej na Multisync z pełną i darmową wersją Spectraview Profilera. Od jakichś pół roku to nie działa.

Spryciarze, połapali się :lol:

Tom01
14-09-2007, 10:54
czym różni się "kalibracja sprzętowa" od "pełnej kalibracji sprzętowej"?

Kalibracja sprzętowa (można dodać pełna) polega na kontrolowaniu nastaw monitora przez oprogramowanie profilera oraz dostępie i modyfikacji tablicy kolorów samym monitorze.

Tom01
14-09-2007, 11:10
Masz jeszcze jedną opcję - w ofercie firmy Quato jest model Intelli Proof 240, dedykowany do prepress i dtp (wyświetla przestrzeń ISO coated w 1:1). Niestety, cena jest dość spora...

Proszę pamiętać, że monitory do foto i prepress to nieco inne wymagania i cechy użytkowe. Profesjonalny monitor do dtp jest optymalizowany do specyficznych warunków eksploatacji i wiernej reprodukcji kolorów triadowych. Takie i inne cechy mogą stanowić nie tylko przerost formy nad treścią przy foto do labu, ale i zmniejszyć komfort pracy.

Czornyj
14-09-2007, 12:04
Proszę pamiętać, że monitory do foto i prepress to nieco inne wymagania i cechy użytkowe. Profesjonalny monitor do dtp jest optymalizowany do specyficznych warunków eksploatacji i wiernej reprodukcji kolorów triadowych. Takie i inne cechy mogą stanowić nie tylko przerost formy nad treścią przy foto do labu, ale i zmniejszyć komfort pracy.

No racja - kol. Classicius napisał, że potrzebuje monitora, który "będzie służył do prac graficznych". Ponieważ sformułowanie to zapachniało mi prepresem&dtpem, wspomniałem o Quato, lojalnie uprzedzając że jest drogi i predestynowany do zastosowań związanych z poligrafią.

Mnie osobiście z panoram najbardziej podoba się CG241W - nawet jeśli to "tylko CE240W na sterydach", to jest praktycznie w cenie CE240W z osłoną, a jakby tego aRGB nie wyświetlał, to wyświetla. W dodatku przy użyciu spektrofotometru ma się do dyspozycji ten fajny bajer z pomiarem bieli papieru - nie wiem jak to się sprawdza, ale w teorii bardzo mi się ta opcja podoba... Szkoda tylko, że ta skromna panoramka ze spektrofotometrem w komplecie wychodzi mimo wszystko nietanio...

Antonina
14-09-2007, 12:11
Dawno mnie nie było więc witam wszystkich, widzę że jest osoba znająca się na temacie mam pytanko EIZO S2031W co o nim myślisz jak ma się sprawa z kalibracją, kalibrator mam EyeOne tą wersję tańszą LT i dodatkowe pytanie EIZO S2111W jaka jest między tymi monitorami różnica czy warta dopłacenia ponad 1000zł tylko prosiła bym o prosty język ;)
Pozdrawiam

Classicius
14-09-2007, 12:18
CG pokaże czy 1% tint to raster czy wypalenie, CE nie. CG zapamięta 20 różnych profili, CG jeden. CG sam ustawi się do warunków z kalibracji niwelując efekt degradacji lamp i wyświetlacza w czasie, CE nie. CG pokrywa poprawnie większość gamutu AdobeRGB, CE nie. CG (oprócz CG19) obsługuje sprzętowy pivot, CE nie.[/QUOTE]

Jeśli można chciałbym uporządkować to czego się dowiedziałem o najnowszym monitorze Eizo. Nominalnie jest to CG, a praktycznie CE - w takim razie które z wymienionych wyżej zalet serii CG posiada, a których mu brak?

Czornyj
14-09-2007, 12:26
CG pokaże czy 1% tint to raster czy wypalenie, CE nie. CG zapamięta 20 różnych profili, CG jeden. CG sam ustawi się do warunków z kalibracji niwelując efekt degradacji lamp i wyświetlacza w czasie, CE nie. CG pokrywa poprawnie większość gamutu AdobeRGB, CE nie. CG (oprócz CG19) obsługuje sprzętowy pivot, CE nie.

Jeśli można chciałbym uporządkować to czego się dowiedziałem o najnowszym monitorze Eizo. Nominalnie jest to CG, a praktycznie CE - w takim razie które z wymienionych wyżej zalet serii CG posiada, a których mu brak?

CG241W pamięta profile, uwzględnia biel papieru (o ile masz spektrofotometr), niweluje efekt degradacji lamp, wyświetla 96% aRGB, obsługuje pivot i ma kozacką osłonkę.

Natomiast z hiperprecyzją w cieniach i światłach - to już cholera wie. Pytanie, czy jest ci to do szczęścia potrzebne, to się przydaje w hajendowej poligrafii.

Classicius
14-09-2007, 12:33
Dzięki, wszystko to kusi niesłychanie, jeśli chodzi o jednoprocentowe różnice, to miewałem sytuacje, kiedy brakowało podziału na promile...

Czornyj
14-09-2007, 12:38
Dzięki, wszystko to kusi niesłychanie, jeśli chodzi o jednoprocentowe różnice, to miewałem sytuacje, kiedy brakowało podziału na promile...

W takim razie skłaniałbym się albo do rozwiązań firmy Quatographics, albo brałbym CG211 (tylko w przyadku CG211 adieu panoramko...)

No i pełny rispekt dla drukarni, z którymi współpracujesz...

Classicius
14-09-2007, 12:47
...tylko żal obolałego portfela, ale coś za coś, a w drukarni bez "promili" niektórych spraw nie da się przeprowadzić...:-D

Tom01
14-09-2007, 12:52
No racja - kol. Classicius napisał, że potrzebuje monitora, który "będzie służył do prac graficznych". Ponieważ sformułowanie to zapachniało mi prepresem&dtpem, wspomniałem o Quato, lojalnie uprzedzając że jest drogi i predestynowany do zastosowań związanych z poligrafią.

Racja, przepraszam za zawężenie kręgu zainteresowań. ;-)


W dodatku przy użyciu spektrofotometru ma się do dyspozycji ten fajny bajer z pomiarem bieli papieru - nie wiem jak to się sprawdza, ale w teorii bardzo mi się ta opcja podoba... Szkoda tylko, że ta skromna panoramka ze spektrofotometrem w komplecie wychodzi mimo wszystko nietanio...

Taki bajer daje też Eye One Display 2 i Lafot LMC03. Lafot nawet lepiej, bo dodatkowo można przenosić punkt bieli między monitorami. Szczerze mówiąc nie wysyłałem takich fotek na "mierzonym" papierze do labu, ale można w ten sposób "skopiować" na monitor, punkt bieli papieru w określonym oświetleniu. Czyli dość zaawansowana symulacja. Na upartego widzę to tak: Fotolab, monitor z serii CG, który potrafi zapamiętać więcej niż jedną nastawę kalibracyjną i symulacja różnych papierów. Tyle że właściciel fotolabu zna na pamięć swoje papiery i ich zachowanie, więc możliwość jest z reguły odłożona niejako ad acta.

Tom01
14-09-2007, 12:55
mam pytanko EIZO S2031W co o nim myślisz jak ma się sprawa z kalibracją, kalibrator mam EyeOne tą wersję tańszą LT i dodatkowe pytanie EIZO S2111W jaka jest między tymi monitorami różnica czy warta dopłacenia ponad 1000zł tylko prosiła bym o prosty język ;)

Prosty język. Hm... ok. S2111W jest dużo lepszy i wizualnie sporo większy od S2031W. Kalibrator Eye One jest niedobry do niego. Trzeba stosować Lafot LMC03, gdyż jako jedyny na rynku potrafi sterować samodzielnie elektroniką monitora Eizo serii S. Efekt jest wart dołożenia.

Tom01
14-09-2007, 13:05
CG pokaże czy 1% tint to raster czy wypalenie, CE nie. CG zapamięta 20 różnych profili, CG jeden. CG sam ustawi się do warunków z kalibracji niwelując efekt degradacji lamp i wyświetlacza w czasie, CE nie. CG pokrywa poprawnie większość gamutu AdobeRGB, CE nie. CG (oprócz CG19) obsługuje sprzętowy pivot, CE nie.

Jeśli można chciałbym uporządkować to czego się dowiedziałem o najnowszym monitorze Eizo. Nominalnie jest to CG, a praktycznie CE - w takim razie które z wymienionych wyżej zalet serii CG posiada, a których mu brak?

Monitorem CG241W zawiaduje oprogramowanie Colornavigator CE, więc nie zapamięta więcej niż jednego profilu. Po drugie nie można go ręcznie korygować po kalibracji. Niwelację starzenia ma tylko pełny Colornavigator. Szerokie gamuty to CG241W, CG221. Sprzętowy pivot, czyli fizyczny obrót monitora połączony z zmianą proporcji i trybu ekranowego za jednym zamachem, realizują monitory CG210N, CG211. 1% różnicę, niezależnie od jasności, pokażą wyższe monitory CG210N, CG211, CG221. To cecha przydatna w prepress, gdzie w światłach ma być delikatny tint, a nie placek.

Tom01
14-09-2007, 13:08
Natomiast z hiperprecyzją w cieniach i światłach - to już cholera wie. Pytanie, czy jest ci to do szczęścia potrzebne, to się przydaje w hajendowej poligrafii.

Nie takiej hajendowej :-). Pierwsza lepsza fotka idąca do druku przeciętnej jakości musi mieć światła (wypalenia) i cienie (aple) pod kontrolą. W druku wysokiej jakości jest to niezbędne. Oczywistym jest, że można się obyć bez monitora za 15 tys zł. Próbniczek w PS i jazda. Tyle że monitor to po prostu pokaże.

Classicius
14-09-2007, 15:58
Monitorem CG241W zawiaduje oprogramowanie Colornavigator CE, więc nie zapamięta więcej niż jednego profilu. Po drugie nie można go ręcznie korygować po kalibracji. Niwelację starzenia ma tylko pełny Colornavigator. Szerokie gamuty to CG241W, CG221. Sprzętowy pivot, czyli fizyczny obrót monitora połączony z zmianą proporcji i trybu ekranowego za jednym zamachem, realizują monitory CG210N, CG211. 1% różnicę, niezależnie od jasności, pokażą wyższe monitory CG210N, CG211, CG221. To cecha przydatna w prepress, gdzie w światłach ma być delikatny tint, a nie placek.

Dziękuję za rzetelną i wyczerpującą odpowiedź.

Czornyj
14-09-2007, 17:36
Taki bajer daje też Eye One Display 2 i Lafot LMC03
Rzeczywiście, nie wiem czemu wydawało mi się, że konieczny jest spektrofotometr...


Monitorem CG241W zawiaduje oprogramowanie Colornavigator CE, więc nie zapamięta więcej niż jednego profilu. Po drugie nie można go ręcznie korygować po kalibracji. Niwelację starzenia ma tylko pełny Colornavigator. Szerokie gamuty to CG241W, CG221. Sprzętowy pivot, czyli fizyczny obrót monitora połączony z zmianą proporcji i trybu ekranowego za jednym zamachem, realizują monitory CG210N, CG211. 1% różnicę, niezależnie od jasności, pokażą wyższe monitory CG210N, CG211, CG221. To cecha przydatna w prepress, gdzie w światłach ma być delikatny tint, a nie placek.
Cholera - dopiero teraz zwróciłem uwagę, że załączono jedynie wersję CE... Ech, z każdej strony czai się podstęp. Eizo z tą swoją nomenklaturą nazewniczą też nieźle gra w kulki - "CG", "Premium Edition" strutututu, a oprogramowanie od CE...


Nie takiej hajendowej :-). Pierwsza lepsza fotka idąca do druku przeciętnej jakości musi mieć światła (wypalenia) i cienie (aple) pod kontrolą. W druku wysokiej jakości jest to niezbędne. Oczywistym jest, że można się obyć bez monitora za 15 tys zł. Próbniczek w PS i jazda. Tyle że monitor to po prostu pokaże.
W naszej rzeczywistości - hajendowej ;) Aby efekt faktycznie był przewidywalny, obok monitora musimy mieć maszynę offsetową, która daje przewidywalne i powtarzalne rezultaty. Różnice mogą tu być spore i jest cholernie dużo czynników mających wpływ na końcowy efekt. Pierwsza sprawa to przygotowanie płyt, na szczęście naświetlarki CTP upraszczają obecnie sprawę, ale na kopioramie i w czasie wywoływania płyty nietrudno załatwić drobny rasterek. Kolejna sprawa to rodzaj nawilżania, farb, chemii, maszyny i papieru, które to czynniki wpływają na przydanie punktu rastrowego. No i na końcu jest jeszcze kwestia ustawienia ilości farby - wielu maszynistów na widok densytometru wpada w przerażenie, a w czasie druku mogą pojawić się problemy wymagające ujęcia farby (często z winy projektanta).

Podsumowując - możemy sobie mieć monitor z błędem max. delta < 0.1 i na ekranie cudnie nad wszystkim panować, natomiast w drukarni jest to znacznie trudniejsza sprawa. Czasopismo "digit" organizowało swego czasu "Turniej o Złotą Czcionkę" - polegało to na wydrukowaniu planszy testowej, zaś efekty zmagań były załączane do czasopisma. Startowały tam naprawdę najbardziej kozackie drukarnie, zwykle z nowiutkimi spirytusowymi Hajdlami i Rolandami, z drukiem cackano się 100x bardziej niż w warunkach normalnej produkcji, a i tak w efekcie powstawał zbiór wydruków, które - co było widać gołym okiem - różniły się od siebie w trzy d...

Tom01
14-09-2007, 18:31
Aby efekt faktycznie był przewidywalny (ciach)

Ma Pan całkowicie rację, ale..... no właśnie.
Problem monitorów w prepress, nie leży w tym, że dobrze przygotujemy a drukarz pojedzie w krzaczory. Problem jest wtedy kiedy źle przygotujemy. Dobrze zrobiona przygotowalnia, pozwala kosztami zepsutego nakładu obciążyć drukarza. Istotna jest kolejność odpowiedzialności, bo nie czarujmy sie, druk to kosztowna rzecz. Kto raz miał wpadkę, wie w czym rzecz.

mpobi
18-09-2007, 18:14
Chciałbym zapytać szanownych forumowiczów o różnice między eizo s1931 a m1950. Na stronie eizo wg danych technicznych to niemal takie same monitory, m1950 ma wbudowane głośniczki ten drugi nie zawsze. Czy to jedyna róznica? A jak ma się sprawa obrazu, czy matryce te same? Na stronie Eizo nie raczyli podać jaki jest typ matrycy w tych panelach :evil: A więc dopłata do m1950 300 pln to wyłącznie za parę głośników?

Tom01
18-09-2007, 18:25
Chciałbym zapytać szanownych forumowiczów o różnice między eizo s1931 a m1950.

M1950 ma głośniki oraz regulatory gamma, hue i saturation. Inaczej, jest to S1910 z głośnikami.

mpobi
18-09-2007, 20:12
M1950 ma głośniki oraz regulatory gamma, hue i saturation. Inaczej, jest to S1910 z głośnikami.

Widziałem że S1910 jest już wycofany, czy dobrze rozumiem ze zastąpił go S1931? Troche kombinuję bo szukam panelu z dobrym obrazem, dźwięku w obudowie mi nie trzeba. Nie chcę płacić za zbędne dla mnie opcje. Inaczej, czy w przedziale 1750-2300 lepszym wyborem będzie m1950 czy s1931 a moze inny eizo? Zastosowanie monitora to głównie obróbka zdjęć [jak na forumowicza nikona przystało :-D ] reszta - biurowe sprawy i net.

Tom01
18-09-2007, 20:16
Widziałem że S1910 jest już wycofany, czy dobrze rozumiem ze zastąpił go S1931? Troche kombinuję bo szukam panelu z dobrym obrazem, dźwięku w obudowie mi nie trzeba. Nie chcę płacić za zbędne dla mnie opcje. Inaczej, czy w przedziale 1750-2300 lepszym wyborem będzie m1950 czy s1931 a moze inny eizo? Zastosowanie monitora to głównie obróbka zdjęć [jak na forumowicza nikona przystało :-D ] reszta - biurowe sprawy i net.

Lepszy jest M1950 z uwagi na większe możliwości regulacji, to bezdyskusyjne.

mpobi
18-09-2007, 20:19
Lepszy jest M1950 z uwagi na większe możliwości regulacji, to bezdyskusyjne.

Dziękuję za rozwianie moich wątpliwości. Przystępuję do zakupu :)

szmojtek
18-09-2007, 20:20
Mam takie pytanie, chyba przede wszystkim do Toma. Monitor Eizo 1931. Tylko, że w katalogu "twojej firmy" jest jego chyba z 5 rodzai. Czym one sie różnią, bo jakoś dojść nie mogę... Ja chce kolor czarny i dobrze by było żeby miał hub usb, jest taka wersja? Drugie pytanie to jaki kalibrator do niego? Wiem że polecasz Lafota. Trochę drogo jak dla mnie i jego raczej nie kupię. Czy Spyder2Suit, albo Eye-One Display 2 nie dadzą rady? Zastosowanie, to dtp i grafika pod druk oraz obróbka foto. Soft adobe cs2. Tak wiem nie jest to monitor do prac graficznych, ale budżet jest ograniczony.

(http://monitory.mastiff.pl/opisy.php?id_artykulu=2488&nazwa=Kalibrator%20Spyder2Suite)

Tom01
19-09-2007, 10:02
Monitor Eizo 1931. (...) jest jego chyba z 5 rodzai. Czym one sie różnią

S - oznaczenie wyświetlacza.
H, A, U - rodzaj podstawy.
G, B - kolor obudowy.


dobrze by było żeby miał hub usb

S1931 nie ma hub'a usb w żadnej wersji.


Drugie pytanie to jaki kalibrator do niego? Wiem że polecasz Lafota. Trochę drogo jak dla mnie i jego raczej nie kupię. Czy Spyder2Suit, albo Eye-One Display 2 nie dadzą rady?

Lafot to jedyny kalibrator na rynku z oprogramowaniem potrafiącym samodzielnie ingerować w elektronikę monitora Eizo wszystkich serii. Kalibracja jest przez to prosta, łatwa i przyjemna, a efekty lepsze w porównaniu do konkurencji. Nie ma sensu kupować podobnego cenowo Eye One Display 2. Dodatkowo Lafot ma niezły luxomierz (Eye One też ma, ale działa to jakby chciało a nie mogło), możliwość kopiowania punktu bieli z dowolnego źródła, ręczną korekcję profilu i z przystawką LMA03 możliwość profilowania drukarek. Nie ma innego kalibratora na rynku w tej cenie i z takimi możliwościami.

Spyder to zabawka. Wcześniej czy później i tak dojrzysz do kupna normalnego.


Tak wiem nie jest to monitor do prac graficznych,

Dobrze, że zdajesz sobie z tego sprawę. :-)

marbed
19-09-2007, 20:07
Tom01 Orientujesz się ile kosztuje Lafot LMC03 skoro on wystarczy do poprawnego na amatorskie potrzeby skalibrowania EIZO?

Tom01
19-09-2007, 21:00
Tom01 Orientujesz się ile kosztuje Lafot LMC03 skoro on wystarczy do poprawnego na amatorskie potrzeby skalibrowania EIZO?

Oczywiście, że się orientuję. :-)
http://monitory.mastiff.pl/kalibratory_lafot.php

art44
21-09-2007, 10:33
Witam,
skoro mogę, zapytam o parę zdań opinii na temat monitora z tytułu. Myślę o zastosowaniach graficznych, ale amatorskich, a także o możliwości odtwarzania filmów. Z góry dzieki za odpowiedź. Art

Tom01
21-09-2007, 10:39
Witam,
skoro mogę, zapytam o parę zdań opinii na temat monitora z tytułu. Myślę o zastosowaniach graficznych, ale amatorskich, a także o możliwości odtwarzania filmów. Z góry dzieki za odpowiedź. Art

Filmy całkiem w porządku. Monitor ma niski poziom czerni, jest panoramiczny i choć ma wąski zakres regulacji jasności, to przy filmach i tak jest wskazany mocny obraz. Inne zastosowania znacznie gorzej. Nieciągłe gradienty, duże błędy w cieniach, niska powtarzalność egzemplarzy. Trafiają się na ogół po prostu słabe, ale przy odrobinie pecha tragiczne. Przykład krzywych korekcji, skrajnie skopanego monitora z tej rodziny:


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2007/08/sm3-1.jpg
źródło (http://monitory.mastiff.pl/temp/sm3.jpg)

Czornyj
21-09-2007, 12:28
Wywaliłem OT - w tym wątku zajmujemy się poradami w kwestii zakupu monitora, a nie dopieprzaniem się do Toma01. Jeśli komuś nie daje to spokoju - niech sobie założy stosowny wątek w Cafe, tylko proszę bez obraźliwych uwag, bo następnym razem polecą ostrzeżenia.

Peter
21-09-2007, 12:58
- w tym wątku zajmujemy się poradami w kwestii zakupu monitora, a nie dopieprzaniem się do Toma01. Jeśli komuś nie daje to spokoju - niech sobie założy stosowny wątek w Cafe, tylko proszę bez obraźliwych uwag, bo następnym razem polecą ostrzeżenia.

No więc OK. W kwestii monitora. Idealnie, to sprawdzić przed zakupem. Podłączyć i zobaczyć. Osobiście uważam, że obecnie lepiej kupić LCD z matrycą MVA niż TN. Będą bardziej naturalne kolory. Dla mniej zamożnych: sprawdzić np. Benq FP93GP i Belinea 1980 S1. Dla ludzi z bardziej zasobnym portfelem np. NEC i Eizo.
Z tym, że model 1931 Eizo jakoś mnie nie rzucił na kolana. Czy warto kupić, pozostawiam do osobistej oceny.
CRT są najlepsze, nie są już produkowane, trzeba poczekać na OLED itp. Każdy powinien sam sprawdzić.
Wiem, że nie jest to proste, niemniej najlepszy sposób do uzyskania optymalnego obrazu. Kwestia karty graficznej to już inna bajka.

Tom01
21-09-2007, 13:05
trzeba poczekać na OLED itp.

Oled póki co stosuje się w golarkach. ;-)

Proszę się nie łudzić, że ktoś kto włożył miliony w technologię LCD z radością za chwilę przesiądzie się na następną, nie tańszą. Technologia produkcji LCD będzie eksploatowana i siłą rzeczy udoskonalana przez długie lata do granic możliwości. Tu chodzi o pieniądze, a nie uszczęśliwianie ludzkości. Podobna sytuacja jest z CD. Pomimo, że wymyślono wiele lepszych sposobów na zapis dźwięku, płyty CD klepie sie masowo kupę lat.


Podłączyć i zobaczyć.

Gdyby to było takie proste, ten wątek nie istniałby.


Z tym, że model 1931 Eizo jakoś mnie nie rzucił na kolana.

To jest monitor domowy. Nie ma rzucać na kolana. Jest jednak jedną z niewielu alternatyw przy skromnym budżecie i wymogach właściwych foto i grafice.

Ciekawostka:
Najbardziej powalające obrazem są najbardziej tandetne z monitorów. Jasny, mocny, przekontrastowany obraz, najczęściej z niebieską dominantą, ma w założeniu, sprzedawać się sam, swoim obrazem skorelowanym z super ceną. To działa. Na wystawach monitory bardziej rzucające się w oczy cieszą się największym volumenem sprzedaży.

Czornyj
21-09-2007, 13:13
- w tym wątku zajmujemy się poradami w kwestii zakupu monitora, a nie dopieprzaniem się do Toma01. Jeśli komuś nie daje to spokoju - niech sobie założy stosowny wątek w Cafe, tylko proszę bez obraźliwych uwag, bo następnym razem polecą ostrzeżenia.

No więc OK. W kwestii monitora. Idealnie, to sprawdzić przed zakupem. Podłączyć i zobaczyć. Osobiście uważam, że obecnie lepiej kupić LCD z matrycą MVA niż TN. Będą bardziej naturalne kolory. Dla mniej zamożnych: sprawdzić np. Benq FP93GP i Belinea 1980 S1. Dla ludzi z bardziej zasobnym portfelem np. NEC i Eizo.
Z tym, że model 1931 Eizo jakoś mnie nie rzucił na kolana. Czy warto kupić, pozostawiam do osobistej oceny.
CRT są najlepsze, nie są już produkowane, trzeba poczekać na OLED itp. Każdy powinien sam sprawdzić.
Wiem, że nie jest to proste, niemniej najlepszy sposób do uzyskania optymalnego obrazu. Kwestia karty graficznej to już inna bajka.

Po pierwsze - nie tylko MVA, bo PVA i S-IPS są równie dobre, jak nie lepsze. Co do TN to jest to po prostu nieporozumienie, nawet daltonista łatwo to zauważy.

Po drugie - w przypadku podłączenia monitora przez DVI karta graficzna nie ma wielkiego znaczenia, być może jakaś totalna padlina i syfiszcze daje gorsze rezultaty, ale np. mój zwyczajny Radeon Sapphire za 200PLN chodzi jak burza i nikt mi nie wmówi że Matrox będzie lepszy (tym bardziej, że mam też Matroxa)