PDA

Zobacz pełną wersję : Wybór monitora LCD



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11] 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34

Czornyj
27-10-2009, 21:10
Wiele widzę sprzeczności ... widziałem pomiary w których kontrast od minimum mocy do max jest stały (wahania w granicy błędu pomiarowego) ... a tutaj Panowie twierdzą że monitor z kontrastem ~1500:1 (max moc lamp) ma przy minimum mocy 400:1 i to przy dobrych wiatrach. Poza tym nawet podchodząc do zjawiska "teoretycznie" to dla czego kontrast przy mocy skręconej do 80cd ma być wielokrotnie niższy od tego przy mocy 240 cd ?

Aby współczynnik kontrastu był niezależnie od wartości mocy lamp identyczny, wartość jaskrawości punktu czerni musiałaby maleć wraz ze zmniejszaniem mocy lamp proporcjonalnie do zmniejszenia się wartości jaskrawości punktu bieli. Tymczasem jaskrawość bieli zmiejsza się w proporcjonalnie większym stopniu niż jaskrawość czerni, stąd i współczynnik kontrastu maleje.

Kyle
27-10-2009, 21:33
Dla czego moc lamp ograniczona do połowy spowoduje spadek jasności na bieli np. ze 240cd do 120cd a przy czerni nie będzie to proporcjonalnie 0,2cd na 0,1cd ? (tak z technicznego punktu widzenia)

ps. oczywiście mówimy o warunkach głębokiej czerni w pomieszczeniu ... po prostu o jasności którą emituje wyświetlacz LCD

Czornyj
27-10-2009, 21:45
Bo filtracja jest zbyt skuteczna, lub zbyt mało skuteczna - w zależności od tego, która interpretacja faktów bardziej przypadnie nam do gustu.

Kyle
27-10-2009, 21:59
Bo filtracja jest zbyt skuteczna, lub zbyt mało skuteczna - w zależności od tego, która interpretacja faktów bardziej przypadnie nam do gustu.No wiadomo że nie jest przykładowo w 100% skuteczna bo gdyby była to mielibyśmy czerń absolutną na LCD ... ale to co Pan napisał nic nie mówi nt. nieproporcjonalności spadku jasności w czerni i bieli przy obniżaniu mocy lamp, które to zjawisko nieproporcjonalności Pan głosi.

Czornyj
27-10-2009, 22:19
No wiadomo że nie jest przykładowo w 100% skuteczna bo gdyby była to mielibyśmy czerń absolutną na LCD ... ale to co Pan napisał nic nie mówi nt. nieproporcjonalności spadku jasności w czerni i bieli przy obniżaniu mocy lamp, które to zjawisko nieproporcjonalności Pan głosi.

A co tu można napisać? Taką ma urodę i tyle, pewnie bez grubszej fizyki kwantowej nie idzie tego w prosty sposób wyjaśnić. Równie dobrze można by zapytać skąd wogóle pomysł, że proporcja spadku/wzrostu jaskrawości punktu czerni i bieli miałaby być stała?

Kyle
27-10-2009, 22:29
skąd wogóle pomysł, że proporcja spadku/wzrostu jaskrawości punktu czerni i bieli miałaby być stała?A no stąd że nie widzę powodów by moc świecenia lampy wpływała na pracę matrycy (czyli zaistnienie zaburzenia proporcji między min a max tłumieniem z powodu ilości światła emitowanego z lamp). Dla czego matryca przy kolorze 0 0 0 tłumiąca światło powiedzmy w 99,9% przy lampie rozświetlonej na 240cd miałaby tłumić inny procent niż przy lampie rozświetlonej do np. 60 cd ? ... pomiary wykonywane przez serwisy internetowe pokazują że proporcje są praktycznie stałe (chyba że nie ma regulacji jasności za pomocą lamp w niższym zakresie tylko za pomocą tłumienia matrycy ... ale takiej niedoróby nie bierzmy nawet w rozważaniach pod uwagę)

Czornyj
27-10-2009, 23:21
Proszę o wskazanie źródeł informacji z których wynika, że współczynnik kontrastu jest stały niezależnie od mocy lamp.

raptor88
28-10-2009, 00:15
Proszę o wskazanie źródeł informacji z których wynika, że współczynnik kontrastu jest stały niezależnie od mocy lamp.

99% wszystkich pomiarów jakie idzie znaleźć na necie pokazuje stały kontrast w całym zakresie regulacji jasnością. Pomijamy takie twory, gdzie spadek jasności jest regulowany poprzez blokowanie matrycą.

Prad.de (http://www.prad.de/en/index.html), Tftcentral (http://www.tftcentral.co.uk/)

Wiem, wiem testy są jakie są ale pomiary dla określonych nastaw mają pokazaną, zwłaszcza na tftcentral są tabelki dla poszczególnych wartości procentowych.

grzegorzant
28-10-2009, 00:23
Czornyj zerknij do PM w wolnej chwili :)

Tom01
28-10-2009, 00:40
A! to Ci chodzi... Ustaw sobie na LCD taki kontrast po popracuj na nim 6-8h.

Kontrast obserwowanej sceny na podwórku, w słoneczny dzień, może wynosić 100 000:1 i nie męczy. Wniosek z tego taki, że to ne kontrast męczy, tylko jak napisał kol. Kyle, nadmierna jaskrawość.

Aha, no i kontrastu nie można sobie ustawić. Można co najwyżej operować kontrastowością obrazu w zakresie do kontrastu wyświetlacza. Więcej się nie da.


A pozostała rzecz "ma" się do Tom01, którego chciałem zapytać o powtarzalność takiej kalibracji na "beznadziejnym" NEC P221W. (...) Jeżeli chodzi o mnie to pracuje na takich ustawieniach jak na załączonych zrzutach. Niestety, co głosi wszem i wobec rozrzut jakościowy elektroniki P221W nie pozwala mi na uzyskanie powtarzalnych wyników kalibracji dla 80 kandeli i kontrastu np. 250:1.

Chodzi o powtarzalność w kontekście poszczególnych egzemplarzy, a nie kolejnych kalibracji. Nikt nie pisze że P221W jest beznadziejny, ale jednocześnie nie jest to żadna rewelacja.


Oczywiście im wyższa jasność tym lepiej się kalibruje

I to jest jedna z głównych wad P221W.


Równie dobrze można by zapytać skąd wogóle pomysł, że proporcja spadku/wzrostu jaskrawości punktu czerni i bieli miałaby być stała?

Z zasady działania wyświetlacza wynika, że kontrast jest stały, jednakowoż w praktyce, z powodu nieliniowości przepuszczalności światła w funkcji natężenia podświetlenia, tak do końca nie jest. Jednakże, z uwagi na łatwość wytłumaczenia pewnych zjawisk i uproszczenia wytłumaczenia procedur regulacyjnych lepiej, moim zdaniem, posłużyć się uproszczeniem i przyjąć, że jest stały.

Czornyj
28-10-2009, 00:53
99% wszystkich pomiarów jakie idzie znaleźć na necie pokazuje stały kontrast w całym zakresie regulacji jasnością. Pomijamy takie twory, gdzie spadek jasności jest regulowany poprzez blokowanie matrycą.

Prad.de (http://www.prad.de/en/index.html), Tftcentral (http://www.tftcentral.co.uk/)

Wiem, wiem testy są jakie są ale pomiary dla określonych nastaw mają pokazaną, zwłaszcza na tftcentral są tabelki dla poszczególnych wartości procentowych.

Z tego by wynikało, że w monitorach niskie wartości jaskrawości uzyskiwane są przez upieprzanie jaskrawości matrycą częściej, niż mi się wydawało - co faktycznie nie jest wcale takie znowu niemożliwe...

h2o
28-10-2009, 01:43
Kontrast obserwowanej sceny na podwórku, w słoneczny dzień, może wynosić 100 000:1 i nie męczy. Wniosek z tego taki, że to ne kontrast męczy, tylko jak napisał kol. Kyle, nadmierna jaskrawość.

Aha, no i kontrastu nie można sobie ustawić. Można co najwyżej operować kontrastowością obrazu w zakresie do kontrastu wyświetlacza. Więcej się nie da.A wiesz, że bez problemu można go okiełznać na czarno-białym filmie i scenę sprowadzić do 6EV papieru foto? ;-) Z jawyższym kontrastem jakim się borykałem było 12,5 EV. To nie jest dużo, bo ludzie radzą sobie z 32 EV. Może ktoś przeliczy ile będzie do :1?

Tom01
28-10-2009, 01:51
A wiesz, że bez problemu można go okiełznać na czarno-białym filmie i scenę sprowadzić do 6EV papieru foto? ;-) Z jawyższym kontrastem jakim się borykałem było 12,5 EV. To nie jest dużo, bo ludzie radzą sobie z 32 EV. Może ktoś przeliczy ile będzie do :1?

1EV to 2x tyle światła, więc wydaje mi się, że 32EV to będzie 2^32 czyli 4,3x10^9, co jest sensu bez. Zakładając jakiś mały np ułamkowy punkt czerni, to biel będzie musiała wynosić ze dwa miliardy cd. Znaczy chyba drzwi do piwnicy i słońce jednocześnie w kadrze. :)

No, ale mogę mieć zaćmienie umysłowe bo jestem tragicznie zmęczony. Trzeba zawołać JK, wyłoży nam, czy to możliwe.

Czornyj
28-10-2009, 02:05
Zakres widzialnej dla człowieka jaskrawości to od 0,01cd/m^2 (-4EV) do 100000cd/m^2 (20EV) - jeśli nie walnąłem się w obliczeniach, daje to ok. 24-25EV lub odpowiada współczynnikowi kontrastu 10000000:1

freefly
28-10-2009, 13:50
Zakres widzialnej dla człowieka jaskrawości to od 0,01cd/m^2

Luminancja na poziomie około 0,01cd/m^2 to widok w blasku księżyca w pełni. (źródło: Correspondence Course Lighting Application „Vision”, Philips Lighting B.V.,1985)

freefly
28-10-2009, 14:31
Zakładając, że mielibyśmy monitor z czernią 0,026cd/m^2, to aby faktycznie zachować ów poziom czerni, trzebaby pracować w ciemni, ubrać się w czerń i pomalować twarz na czarno. I w takich warunkach nawet 80cd/m^2 byłoby męczące.



Przy poziomie oświetlenia poniżej 0,035cd/m^2 człowiek przełącza się w stan widzenia skotopowego, tu już wszystkie koty są czarne.

freefly
28-10-2009, 15:36
Chętnie kupiłbym jakiś monitor z większym kontrastem niż te 1500:1

Zanim kupisz sobie taki monitor to udaj się na początek do okulisty na badanie nyktometryczne (kontrastometria).
To badanie oceniające zdolność ludzkiego oka do widzenia w ciemności, a także po nagłym olśnieniu.
W badaniu tym jako wyjściowy standard przyjmuje się kontrast ok. 300:1 dla przeciętnego człowieka. Wartość ta spada wraz z wiekiem. Są tabele, które określają przyjęte zależności pomiędzy wiekiem, a zdolnością widzenia kontrastowego. Badanie ma na celu określenie odchyłek od fizjologicznych norm.
Można wykonać badania dla widzenia dziennego i nocnego. Nocne zazwyczaj przeprowadza się dla kierowców przy kontraści 1:2,7 - 1:5 w zakresie 0-100% kontrastu.

Kyle
28-10-2009, 17:21
Zanim kupisz sobie taki monitor to udaj się na początek do okulisty na badanie nyktometryczne (kontrastometria).
To badanie oceniające zdolność ludzkiego oka do widzenia w ciemności, a także po nagłym olśnieniu.
W badaniu tym jako wyjściowy standard przyjmuje się kontrast ok. 300:1 dla przeciętnego człowieka. Wartość ta spada wraz z wiekiem. Są tabele, które określają przyjęte zależności pomiędzy wiekiem, a zdolnością widzenia kontrastowego. Badanie ma na celu określenie odchyłek od fizjologicznych norm.
Można wykonać badania dla widzenia dziennego i nocnego. Nocne zazwyczaj przeprowadza się dla kierowców przy kontraści 1:2,7 - 1:5 w zakresie 0-100% kontrastu.
Kontrast 3000:1 jest po to by np. nie było świecenia "czarnych" pasów w filmie. Lub po to by w ciemnych sceneriach był kontrast przynajmniej 150:1 a nawet 75:1 (z drobnymi jasnymi elementami na które akurat nie spoglądamy sięgającymi od czarnych do poziomu ~3000:1). To ~3000:1 nie ma nic wspólnego z "ludzkimi" 300:1 (taki monitor z kontrastem 300:1 to dla mnie dno totalne ... po kalibracji samej temp. barwowej będzie jeszcze gorzej).

ps. widzę że się znasz nie najgorzej na ludzkiej fizjonomii ale na praktycznym znaczeniu parametrów niby przekraczających ludzkie możliwości nie masz zielonego pojęcia ... pewnie też twierdzisz że człowiek nie widzi więcej niż 24 fps ? (Ja tam rozróżniam 30 i 120 fps bez problemu ... czyli daleko poza niby ludzkimi możliwościami)

korsarz
28-10-2009, 17:48
Co myślicie o monitorach np. Eizo poleasingowych? Warto pakować się w takie monitory i co trzeba sprawdzić przed zakupem?

raptor88
29-10-2009, 12:11
Co myślicie o monitorach np. Eizo poleasingowych? Warto pakować się w takie monitory i co trzeba sprawdzić przed zakupem?

Trzeba sprawdzić ich stan, koniecznie naocznie oraz jak jest możliwość ze sprzętem pomiarowym. Można trafić perełkę z 5 tys. godzin i więcej, a można trafić na minę z przebiegiem 2 tys.

raptor88
29-10-2009, 13:15
Czy monitor SX 2462:
- ma fabrycznie wyregulowaną gammę na wartość 2.2 tak jak jest to w przypadku CG?
- posiada tablicę 3D Lut jak CG?
- czy podłączenie za pomocą Display Port daje jakiekolwiek korzyści w tej chwili, czy absolutnie lipa i nie warto zawracać sobie głowy?
- czy tryb sRGB w SX/CG jest poprawny?

:-D

wakeford
29-10-2009, 14:02
Trochę nie w temacie, ale nie chcę zakładać nowego wątku:

upatrzyłem sobie: EIZO S2000-K

Może ktoś poradzi, czy warto kupić, potrzebuje solidnego monitora do obróbki zdjęć do labu (oczywiście wiem, że są modele za 10 tys i więcej, ale budżet ograniczony)

h2o
29-10-2009, 14:59
(taki monitor z kontrastem 300:1 to dla mnie dno totalne ... po kalibracji samej temp. barwowej będzie jeszcze gorzej).zapewniam ze laptopy do pracy więcej nie potrzebują. no chyba, ze chcesz pracowac na plaży w pełnym słońcu. Z resztą co stoi na przeszkodzie abyś sobie zamontował wejście DVI z tyłu głowy? ;-)

Czornyj
29-10-2009, 15:01
Czy monitor SX 2462:
- ma fabrycznie wyregulowaną gammę na wartość 2.2 tak jak jest to w przypadku CG?
- posiada tablicę 3D Lut jak CG?
- czy podłączenie za pomocą Display Port daje jakiekolwiek korzyści w tej chwili, czy absolutnie lipa i nie warto zawracać sobie głowy?
- czy tryb sRGB w SX/CG jest poprawny?

:-D

SX2462W to podkastrowane CG, parametrycznie niczym się nie różni poza brakiem współpracy z ColorNavigatorem. 10-o bitowy tor sygnałowy nic nie da dokąd systemy operacyjne, aplikacje i karty graficzne nie zaczną tego wspierać.
sRGB nie testowałem, bo to tryb bez sensu.


Trochę nie w temacie, ale nie chcę zakładać nowego wątku:

upatrzyłem sobie: EIZO S2000-K

Może ktoś poradzi, czy warto kupić, potrzebuje solidnego monitora do obróbki zdjęć do labu (oczywiście wiem, że są modele za 10 tys i więcej, ale budżet ograniczony)

S2000 to całkiem niezły moniek, tylko jakby od dawna nieprodukowany.

h2o
29-10-2009, 15:07
SX2462W to podkastrowane CG, parametrycznie niczym się nie różni poza brakiem współpracy z ColorNavigatorem. 10-o bitowy tor sygnałowy nic nie da dokąd systemy operacyjne, aplikacje i karty graficzne nie zaczną tego wspierać.
sRGB nie testowałem, bo to tryb bez sensu.
chcesz powiedzieć, ze nawet jak masz 10bitową kartę, tzn z obsługą 10bitowych LUT to system i tak to ignoruje?

Czornyj
29-10-2009, 15:15
chcesz powiedzieć, ze nawet jak masz 10bitową kartę, tzn z obsługą 10bitowych LUT to system i tak to ignoruje?

Chcę powiedzieć, że do tanga trzeba czworga - monitor z 10-o bitowym torem sygnałowym, karta podająca na wyjście 10-o bitowy sygnał, system operacyjny ze sterownikami wspierający 10-o bitowe karty graficzne i aplikacja pracująca z 10-o bitową paletą.

No więc coś tam słyszałem o 10-o bitowych kartach, natomiast o wsparciu tychże w Windowsach/Snow Leopardach i innych pingwinach, oraz przez Photoshopa nic mi nie wiadomo.

wakeford
29-10-2009, 15:58
Sorry ! ale miałbym jeszcze jedno pytanie do Czorny`ja w sprawie tego Eizo S2000 K. Na Canon Bordzie poleciłeś mi:
Eizo S2233W
Eizo S2243W

czy uda mi się wycisnąć z nich coś wyraźnie więcej niz z tego S2000K (mogę go mieć za około 1500 ZŁ). Ponieważ oddaje zdjęcia do labu w moim przekonaniu nie warto na razie brać czegoś droższego - sam laborant powiedział mi, że kolory są "mniej więcej" powtarzalne i żebym sie nie nastawiał na 100 % powtarzalność nawet jeżeli skalibruję sobie monitor pod ich lab (to najlepszy lab w Trójmieście).

Czornyj
29-10-2009, 16:18
Jeśli monitor jest nowy, to w tej cenie jest to godna uwagi oferta. S2233W oraz S2243W mają szerszy gamut, co z punktu widzenia przygotowywania zdjęć pod minilab jest jednak bez istotnego znaczenia.

raptor88
29-10-2009, 17:56
SX2462W to podkastrowane CG, parametrycznie niczym się nie różni poza brakiem współpracy z ColorNavigatorem. 10-o bitowy tor sygnałowy nic nie da dokąd systemy operacyjne, aplikacje i karty graficzne nie zaczną tego wspierać.
sRGB nie testowałem, bo to tryb bez sensu.


Dziękuję ślicznie za info. A dlaczego sRGB jest bez sensu, całkowicie nie pokrywa się z faktycznym sRGB?



Chcę powiedzieć, że do tanga trzeba czworga - monitor z 10-o bitowym torem sygnałowym, karta podająca na wyjście 10-o bitowy sygnał, system operacyjny ze sterownikami wspierający 10-o bitowe karty graficzne i aplikacja pracująca z 10-o bitową paletą.

No więc coś tam słyszałem o 10-o bitowych kartach, natomiast o wsparciu tychże w Windowsach/Snow Leopardach i innych pingwinach, oraz przez Photoshopa nic mi nie wiadomo.

No właśnie tak podejrzewałem że blokada na dzień dzisiejszy jest w systemie i aplikacjach.

Czornyj
29-10-2009, 19:37
Problem polega na tym, że o ile można skalibrować nasycenie kanału monitora, to nie da się zmienić właściwości chromatycznych jego filtrów barwnych. W trybie pseudo-sRGB obcinane jest nasycenie, ale ton nie odpowiada kolorantom przestrzeni sRGB, więc tak czy owak należy korzystać z systemu zarządzania barwą, aby poprawnie wyświetlić barwy zdjęć wyrenderowanych do przestrzeni sRGB. A skoro tak, to nasuwa się pytanie - po cholerę to robić? Lepiej jechać na pełnym gamucie urządzenia i korzystać z aplikacji wyposażonych w moduł zarządzania barwą niż wykonywać dwa profile dla dwóch różnych trybów i bujać się z ich przełączaniem, co tak czy owak niewiele nam daje.

Co do 10-o bitowości, to wprawdzie od wielu lat istnieje sprzęt, są techniczne możliwości, ale nie jest to nigdzie wdrażane. Systemy operacyjne, sterowniki, oprogramowanie do kalibracji i profilowania, profile ICC, moduły zarządzania barwą i wreszcie aplikacje graficzne muszą zostać uaktualnione pod kątem 10-o bitowego przetwarzania sygnału - masa roboty, aktualizacje, zmiany standardów, a efekt 99,999% użytkowników ma centralnie w d... O tym, że w monitorach szerokogamutowych przydałby się 10-o bitowy tor sygnałowy, wie garstka nawiedzeńców, którzy naczytali się niewczesnych wypowiedzi dra Karla Langa - przeciętny śmiertelnik ma LCD z koszmarną matrycą TN o gamucie wielkości wrzoda na d..., nie ma nawet 8-u bitów na kanał tylko 6 i jest cały hepi-end.

h2o
29-10-2009, 20:24
Nasuwa się pytanie - gdzie ta pieprzona rewolucja cyfrowa? ;-) Bo jak tylko się pojawiłam, to był regres jakościowy, ale zdjęcia wychodziły lepsze bo było je widać na ekraniku ;-) Jakby ktoś zapomniał to przypomnę że Fuji i Kodak robi dalej slajdy, negatywy i materiały BW, a także kilka innych zacnych firm ;-) A jakby ktoś się jeszcze nie zorientował to cyfra jest koszmarnie droga w stosunku do technik, które spychamy do lamusa.

Tom01
29-10-2009, 21:42
Nasuwa się pytanie - gdzie ta pieprzona rewolucja cyfrowa? ;-) Bo jak tylko się pojawiłam, to był regres jakościowy,

Bo rewolucja wcale nie oznacza zmian na lepsze. Historia zna takie przypadki, np rewolucja październikowa. ;)

h2o
29-10-2009, 21:49
hehe ;-)
ale tak sobie czytam
http://ati.amd.com/products/radeonx1900/specs.html

http://www.amd.com/us/products/desktop/graphics/ati-radeon-hd-2000/hd-2400/Pages/ati-radeon-hd-2400-gpu-specs.aspx

i trochę się w tym gubie ;-)

raptor88
29-10-2009, 22:13
Problem polega na tym, że o ile można skalibrować nasycenie kanału monitora, to nie da się zmienić właściwości chromatycznych jego filtrów barwnych. W trybie pseudo-sRGB obcinane jest nasycenie, ale ton nie odpowiada kolorantom przestrzeni sRGB, więc tak czy owak należy korzystać z systemu zarządzania barwą, aby poprawnie wyświetlić barwy zdjęć wyrenderowanych do przestrzeni sRGB. A skoro tak, to nasuwa się pytanie - po cholerę to robić? Lepiej jechać na pełnym gamucie urządzenia i korzystać z aplikacji wyposażonych w moduł zarządzania barwą niż wykonywać dwa profile dla dwóch różnych trybów i bujać się z ich przełączaniem, co tak czy owak niewiele nam daje.

Super wyjaśnienie, dzięki. Skoro tak jest jak piszesz, to faktycznie całkowicie bezsensownym jest bawienie się w upośledzone sRGB. Szeroki gamut, profil, aplikacja z cmm i jazda. :mrgreen:




Co do 10-o bitowości, to wprawdzie od wielu lat istnieje sprzęt, są techniczne możliwości, ale nie jest to nigdzie wdrażane. Systemy operacyjne, sterowniki, oprogramowanie do kalibracji i profilowania, profile ICC, moduły zarządzania barwą i wreszcie aplikacje graficzne muszą zostać uaktualnione pod kątem 10-o bitowego przetwarzania sygnału - masa roboty, aktualizacje, zmiany standardów, a efekt 99,999% użytkowników ma centralnie w d... O tym, że w monitorach szerokogamutowych przydałby się 10-o bitowy tor sygnałowy, wie garstka nawiedzeńców, którzy naczytali się niewczesnych wypowiedzi dra Karla Langa - przeciętny śmiertelnik ma LCD z koszmarną matrycą TN o gamucie wielkości wrzoda na d..., nie ma nawet 8-u bitów na kanał tylko 6 i jest cały hepi-end.


Po przeczytaniu tego i głębszym zastanowieniu widzę, że w najbliższych latach dalej nie będzie to wykorzystane. Trochę szkoda, korzyść by była, no ale póki się nie będzie opłacać, to nie zostanie to wprowadzone.

Jeszcze raz dzięki, Czronyj, :mrgreen: ekstra forum, jeszcze 3 mieszki temu nie wiedziałem co to jest lcd, a teraz już coś widać w tunelu ( oby nie pociąg ). :twisted:

Czornyj
29-10-2009, 23:19
Po przeczytaniu tego i głębszym zastanowieniu widzę, że w najbliższych latach dalej nie będzie to wykorzystane. Trochę szkoda, korzyść by była, no ale póki się nie będzie opłacać, to nie zostanie to wprowadzone.
Na szczęście nie jest tak, że sprawa jest całkowicie beznadziejna - hardware istnieje, a prace nad jego wykorzystaniem mimo wszystko są prowadzone. Wypowiedź Chrisa Coxa z Adobe:

Photoshop can't support greater than 8 bit/channel output yet.
We tried, and the APIs still had problems. We're working with
the vendors to resolve those problems. (and trying to find good
displays to test with that *really* output 10 bits or more per channel).

korsarz
30-10-2009, 03:59
Trzeba sprawdzić ich stan, koniecznie naocznie oraz jak jest możliwość ze sprzętem pomiarowym. Można trafić perełkę z 5 tys. godzin i więcej, a można trafić na minę z przebiegiem 2 tys.

A z jakim miernikiem przyjść na taką wizytę? I jak dokładnie wygląda procedura testowa?

Tom01
30-10-2009, 04:03
A z jakim miernikiem przyjść na taką wizytę? I jak dokładnie wygląda procedura testowa?

Jakikolwiek kolorymetr. Należy nastawić biały ekran na 100% jaskrawości, wszystkie regulatory na domyślne i zmierzyć poziom. Jeśli jest ok 200 cd/m^2 lub więcej, można brać.

h2o
31-10-2009, 00:27
a tak przy okazji to jaka jest żywotność przeciętnego LCD? (NEC, EIZO)

raptor88
31-10-2009, 12:10
a tak przy okazji to jaka jest żywotność przeciętnego LCD? (NEC, EIZO)

Przy małych nastawach jasności ( okolice 80 kandeli ) posłuży Ci dobrych kilka, jak nie kilkanaście lat. Oczywiście okresowe kalibracje są wymagana, żeby zachować określone parametry.

h2o
01-11-2009, 11:15
Przy małych nastawach jasności ( okolice 80 kandeli ) posłuży Ci dobrych kilka, jak nie kilkanaście lat. Oczywiście okresowe kalibracje są wymagana, żeby zachować określone parametry.kalibruję w okolicach 80-90 bo różnie mu to wypada. Nastaw wyjściowy w celu zachowania powtarzalności wyników 90/400 co daje np. 89/375:1 średnia DeltaE 0.60, max: 1.39 do 1.6. Ustawiając wejście 80/300-400 nie da się utrzymać takich wyników - swiruje na maksa o czym pisał Tom01 (NEC P221W).

martin204
01-11-2009, 22:00
Witam
Co sadzicie o tym monitorze Nec Multisync 1980sx.
Z góry dzięki za info
pozdrawiam

martin204
01-11-2009, 22:41
Lub o tym LG L2013P....
za info dziękuję... a i jeszcze mam pytanie jak on się ma w relacji z nec 20wgx2pro którego posiadam i jestem z niego w miarę zadowolony.
pozdrawiam

raptor88
06-11-2009, 12:40
Czy model SX3031W ma 2 rodzaje "nóżek"? Do tej pory sądziłem że jest tylko na okrągłej, ale znalazłem w sieci coś takiego - link (http://translate.googleusercontent.com/translate_c?hl=pl&sl=auto&tl=en&u=http://kitefield.air-nifty.com/.shared/image.html%3F/photos/uncategorized/2008/02/03/img_080203k1.jpg&prev=hp&rurl=translate.google.com&usg=ALkJrhhH_knkd_RuMx0Doq5bvx0Kk8l-nw).

Czy kolor obudowy jest faktycznie czarny, czy taki jakby grafitowy ( tak jak w sx2461 )?

Tom01
06-11-2009, 14:05
Czy model SX3031W ma 2 rodzaje "nóżek"?

W tej chwili sprzedawane są na normalnej podstawce "HeightAdjustable".


Czy kolor obudowy jest faktycznie czarny, czy taki jakby grafitowy ( tak jak w sx2461 )?

Taki sam jak SX2461W. Eizo faktycznie czarne np: wycofane S2410W, S2110W, a z obecnych CG221W.

raptor88
06-11-2009, 14:32
W tej chwili sprzedawane są na normalnej podstawce "HeightAdjustable".


Aha, dzięki za info i jeszcze pytanko, skoro jest HA to pewnie i Pivot jest w 3031?

Tom01
06-11-2009, 14:38
Aha, dzięki za info i jeszcze pytanko, skoro jest HA to pewnie i Pivot jest w 3031?

Tak, głowica owej podstawy ma funkcję "pivot".

eleven
21-11-2009, 23:39
Miałbym pytanie do Tom01 - w jedynym ze starszych postów napisał Pan, że :

"Monitora S2111W nie można skalibrować. Technicznie, nie jest to możliwe"

- czy możnaby prosić o szersze wyjaśnienie, czy onacza to, że nie mogę ustawić sobie tj. skalibrować monitora do jakiegoś standardu, który obowiązuje w dobrych labach, czy też do drukarki (mam w planach zakup profi drukarki epsona) - tak aby mieć to samo na monitorze i wydruku?
Czy w takim razie nowe monitory Eizo takie jak: s2233w czy s2243w już skalibrować się dadzą ?

s2111W moge tanio kupić od znajomego, a s2233w lub 2243 musiałbym brać nowe, więc wolałbym s2111w oczywiście.
Ogólnie ten s2112w to już trochę stary model więc w ogóle może s2233/2243 są lepsze?

Przepraszam, jeżeli to niepoważne pytania, ale nie mam żadnego w tych sprawach rozeznania.

Kyle
22-11-2009, 00:12
Miałbym pytanie do Tom01 - w jedynym ze starszych postów napisał Pan, że :

"Monitora S2111W nie można skalibrować. Technicznie, nie jest to możliwe"

- czy możnaby prosić o szersze wyjaśnienie, czy onacza to, że nie mogę ustawić sobie tj. skalibrować monitora do jakiegoś standardu, który obowiązuje w dobrych labach, czy też do drukarki (mam w planach zakup profi drukarki epsona) - tak aby mieć to samo na monitorze i wydruku?
Czy w takim razie nowe monitory Eizo takie jak: s2233w czy s2243w już skalibrować się dadzą ?

s2111W moge tanio kupić od znajomego, a s2233w lub 2243 musiałbym brać nowe, więc wolałbym s2111w oczywiście.
Ogólnie ten s2112w to już trochę stary model więc w ogóle może s2233/2243 są lepsze?

Przepraszam, jeżeli to niepoważne pytania, ale nie mam żadnego w tych sprawach rozeznania.
Chodziło Tomowi zapewne o kalibrację sprzętową. Najnowszych modeli z rodzin S, SX, EV też nie da się sprzętowo do wewn. LUT kalibrować (jedynie CG i CE).

<| MICHAŁ |>
22-11-2009, 21:52
Pytanie do Tom01.

Wlasnie zdechl mi monitor HP 2465. 3 lata, wiec mial prawo.
Jutro przytargam z pracy HP 2475, choc mam rowniez do wyboru 3065, ale rozdzielczosc chyba za duza, wiec nie chce go brac, bo boje sie, ze komfort pracy bedzie zaden.

mam pytanie - jaki monitor moglbys mi polecic, tak abym nie mial problemu z gapieniem sie w ekran, zeby cokolwiek zobaczyc - czy zdjecie doostrzone, jakie szczegoly itp (docelowa rozdizelczosc zdjec - dluzszy bok 1024). Nie wiem, czy rozdzielczosc, ktora do tej pory uzywalem nie jest zbyt duza... W tej chwili wrzucilem na biurko stareńkiego hp 1730 (1280x1024) i wielkosc literek, obrazkow itp wydaje sie w miare optymalna (przynajmniej po przejsciu z rozdzielczosci 1920x1200)

Bede wdzieczny za podpowiedz.

Pozdrawiam
Michal

Tom01
22-11-2009, 21:53
"Monitora S2111W nie można skalibrować. Technicznie, nie jest to możliwe"
- czy możnaby prosić o szersze wyjaśnienie,

Monitora nie można skalibrować jeśli nie ma takiej wewnętrznej możliwości. W takim wypadku dokonuje się pseudokalibracji, zwanej ładniej kalibracją programową, czyli modyfikację zachowania karty graficznej.


czy onacza to, że nie mogę ustawić sobie tj. skalibrować monitora do jakiegoś standardu, który obowiązuje w dobrych labach, czy też do drukarki (mam w planach zakup profi drukarki epsona) - tak aby mieć to samo na monitorze i wydruku?

Skalibrowany tor wideo to jego ustalone parametry, znane systemowi zarządzenia barwą (CMS). Nie kalibruje się wyświetlania pod lab czy drukarkę. Z Pana postu wynika zdanie, będące powszechnym opacznym postrzeganiem działania CMS. Monitora nie dociąga się do żadnego standardu, to urządzenie wyjściowe ma być oprofilowane a jego parametry podane CMS'owi.


Czy w takim razie nowe monitory Eizo takie jak: s2233w czy s2243w już skalibrować się dadzą ?

Tylko programowo.


s2111W moge tanio kupić od znajomego, a s2233w lub 2243 musiałbym brać nowe, więc wolałbym s2111w oczywiście. Ogólnie ten s2112w to już trochę stary model więc w ogóle może s2233/2243 są lepsze?

S2233W i S2243W są równiej oświetlone niż S2111W.


Jutro przytargam z pracy HP 2475,

Całkiem niedawno ustawiałem taki monitor, nie polecam. 30-tki nie miałem na warsztacie, ale jeśli reprezentuje ten sam poziom, szkoda koksu. Listę monitorów wartych uwagi zamieściłem tu:
http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=32374

<| MICHAŁ |>
22-11-2009, 21:57
a jaki rozmiar monitora i jakiej rozdzielczosci bys mi polecil, skoro wydaje mi sie, ze 24" przy rozdzielczosci 1920x1200 daje moim zdaniem za male literki i obrazki do komfortowej pracy?

Tom01
22-11-2009, 22:04
a jaki rozmiar monitora i jakiej rozdzielczosci bys mi polecil, skoro wydaje mi sie, ze 24" przy rozdzielczosci 1920x1200 daje moim zdaniem za male literki i obrazki do komfortowej pracy?

Trzeba zwiększyć rozmiar plamki. Większą plamkę maja np 22" 1680x1050, 26-27" 1920x1200.

A nawiasem mówiąc to 17" 1280x1024 i 24" 1920x1200 mają niemal identyczną plamkę 17" nawet o włos mniejszą, więc wrażenie lepszy/gorszy wynika raczej z autosugestii, odległości od ekranu, lub innych czynników nie związanych z monitorem.

<| MICHAŁ |>
22-11-2009, 22:06
dzięki!

eleven
22-11-2009, 22:28
Wielkie dzięki Tom01 za opowiedź!!! - może oświecisz mnie też w innej kwestii, otóż mój znajomy uważa, że pod Eizo nie pownno się używać zintegrowanych kart graficznych nawet tch topowych, gdyż redukują istotnie skalę odwzorowania barw - czy rzeczywiście widać tu różnice i wychodzą one później w druku? - sorry,jeżeli to pytanie nie z tego działu.

Tom01
22-11-2009, 22:35
mój znajomy uważa, że pod Eizo nie pownno się używać zintegrowanych kart graficznych nawet tch topowych, gdyż redukują istotnie skalę odwzorowania barw - czy rzeczywiście widać tu różnice i wychodzą one później w druku? - sorry,jeżeli to pytanie nie z tego działu.

Karta ma mieć tylko wyjście DVI lub HDMI oraz być względnie rozsądnej jakości, tzn ma z niej nic nie odpadać w czasie pracy. Pozostałe cechy nie mają żadnego istotnego znaczenia. Każda karta ma dokładnie taką samą paletę, wyjątkiem są karty do zastosowań specjalnych, np medycznych.

Kyle
22-11-2009, 23:48
a jaki rozmiar monitora i jakiej rozdzielczosci bys mi polecil, skoro wydaje mi sie, ze 24" przy rozdzielczosci 1920x1200 daje moim zdaniem za male literki i obrazki do komfortowej pracy?Obojętne - w systemie dostosowywujemy rozmiar czcionki do wymaganego (cleartype właczone). Jak masz za małe literki przy 96 dpi to ustaw 108-120 dpi .

Tom01
22-11-2009, 23:52
Obojętne - w systemie dostosowywujemy rozmiar czcionki do wymaganego (cleartype właczone). Jak masz za małe literki przy 96 dpi to ustaw 108-120 dpi .

Po pierwsze (w Win) średnio to wygląda, po drugie pewnych rzeczy nie da się przeskalować, np opisów palet Adobe, po trzecie wygładzanie będzie faktycznie wygładzaniem jak plamki monitorów będą poniżej 0,2mm.

Kyle
23-11-2009, 09:20
Po pierwsze (w Win) średnio to wygląda, po drugie pewnych rzeczy nie da się przeskalować, np opisów palet Adobe, po trzecie wygładzanie będzie faktycznie wygładzaniem jak plamki monitorów będą poniżej 0,2mm.
W Win Vista wygląda już całkiem dobrze (w przestarzałym wieloletnim XP faktycznie skalowanie np. ikon było tragiczne).

Co do rzeczy w Adobe które się nie skalują - może producent który bierze za swój produkt niemałe pieniądze wreszcie przestanie wypuszczać niedorobione buble.

Co do wielkości plamki ... rozmawiamy o cleartype i tym podobnych gdzie stosuje się AA subpikselowe, więc w poziomie wielkość plamki przy całkowitym pikselu 0,282 faktycznie wynosi 0,094 . Ogólnie wygląda to "OK" (odległość z jakiej patrzę ~65cm) ... ale oczywiście przy pikselu całkowitym 0,264 ... 0,247 i mniejszych będzie wyglądać po prostu lepiej (ostrzejsze litery)

shaddixx
23-11-2009, 14:38
Mam pytanie do Toma. Na dniach kupuje komputer do grafiki wraz z monitorem NEC P221W.
Dostalem informacje z hurtowni że ten monitor jest na wyczerpaniu zapasów. Czy Posiada Pan jakies informacje że pojawi się młodszy brat tego Neca?

Druga sprawa, z tego co Czornyj mowił, Neci warto sobie przebrać. Jak duże jest ryzyko wybierać już w ponoć niewielkiej ilości tego modelu na rynku?

Tom01
23-11-2009, 14:46
Dostalem informacje z hurtowni że ten monitor jest na wyczerpaniu zapasów. Czy Posiada Pan jakies informacje że pojawi się młodszy brat tego Neca?

Druga sprawa, z tego co Czornyj mowił, Neci warto sobie przebrać. Jak duże jest ryzyko wybierać już w ponoć niewielkiej ilości tego modelu na rynku?

Szykują się zmiany niekorzystne dla sieci dystrybucji NEC, stąd może być problem z zaopatrzeniem a na pewno możliwością selekcji. Przebierać trzeba, jest sporo nieidealnych. Nic mi nie wiadomo odnośnie nowszej wersji.

mjr
24-11-2009, 13:02
Tom01, a mam pytanie z innej beczki.
Czy są już i miałeś możliwość testowania monitorów diodowych :?:
ciekawy jestem jak one będą oddawać barwy, a szczególnie różnice między czernią, a bielą.

Pozdrawiam
Krzysiek

Tom01
24-11-2009, 13:10
Czy są już i miałeś możliwość testowania monitorów diodowych :?:
ciekawy jestem jak one będą oddawać barwy, a szczególnie różnice między czernią, a bielą.


Tak, miałem na warsztacie kilka monitorów LED. Na razie nie są lepsze, a nawet nie są porównywalne do przyzwoitych podświetlanych CCFL.

shaddixx
25-11-2009, 01:47
nawiąże do mojego posta wyżej. Konsultant powiedział mi że Nec P221W jest juz na wyczerpaniu i wchodzi nowy model z innej serii który go zastąpic. Ma byc droższy na starcie o 100 netto...

Kyle
25-11-2009, 11:55
nawiąże do mojego posta wyżej. Konsultant powiedział mi że Nec P221W jest juz na wyczerpaniu i wchodzi nowy model z innej serii który go zastąpic. Ma byc droższy na starcie o 100 netto...Wie ktoś może jaki symbol ma mieć ten nowy model ?

Tom01
25-11-2009, 12:38
nawiąże do mojego posta wyżej. Konsultant powiedział mi że Nec P221W jest juz na wyczerpaniu

A kto tak powiedział? W RoadMap NEC'a nie o tym nie wiadomo. Faktycznie pojawił się nowy korporacyjny EA231WMi, ale to nie jest zamiennik P221W.

shaddixx
25-11-2009, 14:25
Jeden z konsultantów wewnętrznej dystrybucji sprzętu sklepu sferis.
Kontaktowałem się z nim aby zamówić zestaw z monitorem ze zniżką dla pracowników.

Tom01
25-11-2009, 14:46
Jeden z konsultantów wewnętrznej dystrybucji sprzętu sklepu sferis.

Z uwagi na pojawienie się nowego modelu, sieć dystrybucji może być bardziej zainteresowana następcą, stąd mogą być trudności w dostępności starszego modelu. Na wszelki wypadek potwierdzę informację u NEC'a.

Tupisac
27-11-2009, 00:45
Witam,

przebiłem się przez cały zacny wątek ale nadal zostały dylematy. Bardzo proszę o popchnięcie w którymś kierunku bo chyba niedługo zwariuję... Przy okazji - pozdrowienia dla dwóch specjalistów, Toma i Czornego. Tom, znasz może Łukasza Sz. z DigiPrintu? Też z Białego i też CM specialist ;)

Wracając - budżet to ok. 3000+/-500 złociszy brutto. Monitor będzie wykorzystywany do grafiki pod druk, DTPów i prepressu (60%), amatorskich fotek (30%) i reszty (web, oglądanie filmów czy inny FSX). Praca raczej wieczorami/nocami (ambiencik, biała ściana za monitorem i lampka 40W skierowana na sufit). Do oświetlania wydruków osobne światełko Solux D50. Mam dostęp do spektrofotometru (i1 pro). Absolutnym minimum jest możliwość wyświetlenia pionowej A4 w 100%.

Waham się między NEC 2490WUXi2 a Eizo S2243W.
Za Eizo:
- marketing firmy Cortland (bardzo wolą mi sprzedać Eizo niż NECa, prawie godzinę mnie pan sprzedawca przekonywał przez telefon)
- faktura jeszcze na listopad
- wyższa trwałość, mniejsze ryzyko bad pixeli i nierównego podświetlenia
- tańszy
- NECa trza zamawiać i czekać minimum tydzień, zero możliwości przebrania
- opinia o awaryjności NECów i dużym procencie baboli
- głębsza czerń (?) (praca w półmroku)
- równiejsze podświetlenie (?)
- lans (wow, Eizacza kupiłeś...)

Za 'nekiem':
- 99% ISO coated gamut (prawda li czy marketingowy bełkot? Jak się to ma do Eizo który też niby jest szerokogamutowy?)
- sprzętowa kalibracja (lubię dłubać, wiem co nieco o CM i zamierzam wiedzieć więcej)
- fota z czeluści tego wątku pokazująca wydruk referencyjny obok wyświetlanego obrazu ;)
- IPS
- przyjemniejsza plamka (w robocie siedzę na CE240W i jest idealnie, plamka z 17" trochę mnie męczy)
- przeznaczenie (Eizo - wszystko-na-raz-call-center-biznes-gry-lans, NEC - grafika)
- Jakieś bezsensowne eko-funkcje i inne mydło w informacjach o Eizo

Generalnie NEC wydaje mi się bardziej konkretnym sprzętem skrojonym pod moje potrzeby, ale nie mam za bardzo czasu latać i wymieniać. Byłbym skłonny nawet dopłacić za możliwość przebrania... Tylko czy warto?

Czornyj
27-11-2009, 01:23
2490WUXi2 to monitor o normalnym gamucie (~72% NTSC) i za cholerę nie ma 99% pokrycia ISO Coated v2, zresztą nawet szerokogamutowe Eizo S2243W nie będzie miało takiego pokrycia. Zaletą tego monitora jest 10-o bitowa matryca H-IPS, sprzętowa kalibracja z 12 bitowym LUT, kompensacja równomierności podświetlenia. Skalibrowałem ich kilka i na razie nie trafiłem na wadliwy, ale wiadomo, że z NEC-iem nic nie wiadomo - choć ostatnio jakby się nieco poprawili.

Tom01
27-11-2009, 01:25
Witamy i dziękujemy za miłe słowa.


Praca raczej wieczorami/nocami

W zasadzie tylko to decyduje o wyborze. Punkt czerni Neca, a raczej jego dramatycznie wysoki poziom, w takich warunkach nie ma w ogóle porównania do Eizo.

Tupisac
27-11-2009, 01:40
Dziękuję za błyskawiczną odpowiedź... Tylko że nadal trudno mi się zdecydować ;)

Aż tak ciemno w pokoju nie mam - cały czas świeci ściana za monitorem. Poziom czerni nie jest też tak ważnym kryterium jak odwzorowanie kolorów. Solux do oświetlania wydruków też ostro daje - do porównywania będę musiał chyba podkręcać jasność (tylko że porównywanie do monitora to raz na ruski rok w sumie). Generalnie stawiam kolor ponad oglądanie filmów (tylko że z drugiej strony zawsze stoi proofiarka w robocie i się można wcisnąć). Kąty teoretycznie też są istotne - na starym monitorze z PVA (niedawno zmarła belinea) dół pracy wyglądał inaczej niż góra, wymagało to "bujania się" w celu weryfikacji.
Z kolei z tym gamutem to chyba wyczytałem a propos 2690 albo w ogóle wszystko mi się już pomieszało...

Tupisac
27-11-2009, 01:56
Dodatkowo plamka... Dużo czasu spędzam przed rzędami literek. 0.270 wydaje mi się idealna, przyjemnie się czyta A4 i widać dobrze nawet czcionki poniżej 6 punktów. Najmniejsza możliwa plamka lekko mnie przeraża. Jak się ma rozmiar 100% A4 oglądany na Eizo do rozmiarów oryginału?

Tom01
27-11-2009, 02:03
Aż tak ciemno w pokoju nie mam - cały czas świeci ściana za monitorem. Poziom czerni nie jest też tak ważnym kryterium jak odwzorowanie kolorów.

Jak ma Pan dostęp do czujnika niech Pan po prostu zmierzy poziom oświetlenia i poda na forum. Skorelujemy czy przy takim jest szansa na czerń na Necu.

Tupisac
27-11-2009, 02:06
Czujnik niestety najwcześniej w poniedziałek...

Dziękuję bardzo za odpowiedzi. Chyba jednak faktura będzie na grudzień ;)

Kyle
27-11-2009, 10:27
Dodatkowo plamka... Dużo czasu spędzam przed rzędami literek. 0.270 wydaje mi się idealna, przyjemnie się czyta A4 i widać dobrze nawet czcionki poniżej 6 punktów. Najmniejsza możliwa plamka lekko mnie przeraża. Jak się ma rozmiar 100% A4 oglądany na Eizo do rozmiarów oryginału?

Wielkość piksela a wielkość czcionek nie do końca jest ze sobą powiązana (skalowanie kiedy jest aktywne to można powiedzieć że jest zupełnie ze sobą nie powiązana). Lepiej czytać czcionkę na mniejszym pikselu ale z takim powiększeniem by była wielkościowo taka jak przy większym pikselu. ... na mniejszym pikselu czcionki poddane AA subpikselowemu są po prostu ostrzejsze a po powiększeniu poza ostrością są ... odpowiednio duże ;) ... fakt że palety w Photoshop po zwiększeniu systemowego dpi się nie skalują - powinni to dorobić ... tu już wina programistów z Adobe

... a co do wyboru monitora ... ja bym poczekał na EIZO SX2262W :] - to już sprzęt nie dla dzieci ... hłe hłe .... SX to takie CG tylko bez programowania LUT co często nie jest tak potrzebne jak by się mogło wydawać ;)
http://www.eizo.co.jp/products/lcd/sx2262w/index.html

Tupisac
27-11-2009, 21:32
A kiedy się można spodziewac tego SXa u nasz w polszy? Tak pi razy drzwi?

No i czy ceną mnie nie zastrzelą... Absolutny max maxów to 3,5k - w końcu to sprzęt do freelancerki, a w kolejce czekają inne inwestycje.

Tom01
28-11-2009, 02:10
A kiedy się można spodziewac tego SXa u nasz w polszy? Tak pi razy drzwi?

Niedługo.

Tupisac
28-11-2009, 14:47
Popatrzyłem na obecne ceny SXów i jeżeli ten nowy ma być na podobnym poziomie to odpadam... Pod SXami jest CG222W.

Generalnie cały czas mi chodzi po głowie ta fota z postu Czornego:

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://members.chello.pl/m.kaluza/nec.jpg)
Stąd taki pęd na NECa. Tylko z tego co doczytuję między wierszami to 2490 ma się nijak do 2690. Prawda?

Czyli podsumowywując chaos - czy bedę w stanie ustawić 2490 tak jak na powyższej focie (iluminant D50)? Czy będę w stanie ustawić S2433W lub S2243W jak na powyższej focie? Na którym monitorze dojdę najbliżej z odwzorowaniem gamutu euroskali albo innego ISO?
Osobną sprawą są fotki - rozumiem że przy Eizo tutaj wyjdę lepiej? Druk na epsonie 4880...

A z tym skalowaniem nie do końca rozumiem. A4 to A4 a 100% to 100% w takim indesignie, acrobacie czy innym photoshopie. Zdarzaja się też robótki pod web, stąd pęd na bardziej "ogólną" plamkę. Jeśli NEC 2490 to kicha i Eizo podobnie odwzoruje mi wydruk to się chyba szarpnę na S2433W.

Kyle
28-11-2009, 15:43
Popatrzyłem na obecne ceny SXów i jeżeli ten nowy ma być na podobnym poziomie to odpadam... Pod SXami jest CG222W.CG jest droższe od SX (oczywiście wiadomo że porównuje się ceny modeli o tej samej przekątnej)


Generalnie cały czas mi chodzi po głowie ta fota z postu Czornego:

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://members.chello.pl/m.kaluza/nec.jpg)
Stąd taki pęd na NECa. Tylko z tego co doczytuję między wierszami to 2490 ma się nijak do 2690. Prawda?
2690 ma szeroki gamut a 2490 nie. 2690 obejmie jako-tako przestrzeń barw druku a 2490 nie.



Czyli podsumowywując chaos - czy bedę w stanie ustawić 2490 tak jak na powyższej focie (iluminant D50)? Czy będę w stanie ustawić S2433W lub S2243W jak na powyższej focie?
Monitor z węższym gamutem nie wyświetli gamutu szerszego ... ale szerokogamutowy wyświetli to co się mieści w jego przestrzeni barw czyli wąski gamut też więc drugą stronę już jest możliwe.



Na którym monitorze dojdę najbliżej z odwzorowaniem gamutu euroskali albo innego ISO?
Osobną sprawą są fotki - rozumiem że przy Eizo tutaj wyjdę lepiej? Druk na epsonie 4880...

2690 lub innym szerokogamutowym (softproof i symulacja obrazu w przestrzeni druku)


A z tym skalowaniem nie do końca rozumiem. A4 to A4 a 100% to 100% w takim indesignie, acrobacie czy innym photoshopie.
100% A4 w zal. od ustawień to może być 300x212 pix lub 1200x848 (zmień sobie w adobe reader gęstość na 90dpi a następnie na 500 dpi ciągle mając niby 100% powiększenia ;] )

Tupisac
28-11-2009, 16:50
Cały czas mówię o pracy pod druk, czyli standardowe 300 dpi +/-50. Takie mam ustawienia w indesignie czy innym illustratorze i z takimi plikami pdf mam w większości do czynienia. No chyba że robię layout pod web, wtedy 100% 72 dpi photoshop, czcionki bez antyaliasingu.

Wracając do wyboru - czyli 2490 odpada, na 2690 mnie nie stać. Chyba jednak zdecyduję się na S2433W.

Kyle
28-11-2009, 17:38
Cały czas mówię o pracy pod druk, czyli standardowe 300 dpi +/-50. Takie mam ustawienia w indesignie czy innym illustratorze i z takimi plikami pdf mam w większości do czynienia.
To nie istotne. I tak to jest przeliczane przy wyświetlaniu. Choć oczywiście im wyższa rozdzielczość pracy tym lepiej (przy rastrowym ... przy wektorowym nie ma praktycznie takiego pojęcia)



No chyba że robię layout pod web, wtedy 100% 72 dpi photoshop,
Może inaczej bo za bardzo nie wiesz jaką względnością jest dpi zaszyte w pliku i "%" przy wyświetlaniu. Ja jak wyświetlę A4 na 100% powiększenia w adobe reader i przyłożę fizyczną kartkę A4 do ekranu to mam pokrycie co do mm ... a TY ? ;)



Wracając do wyboru - czyli 2490 odpada, na 2690 mnie nie stać. Chyba jednak zdecyduję się na S2433W.EIZO SX2262W wróżąc z fusów będzie kosztował tak ~3,5 (mniej-więcej) ... a to znacznie lepszy wybór niż "S" i mieszczący się w Twoim budżecie.

Tupisac
29-11-2009, 06:40
Ok, faktycznie niezbyt precyzyjnie poruszam się po tych wszystkich dpi, ppi i %. Zasadniczo do tej pory nie zaprzątałem sobie tym za bardzo głowy skupiając się na dpi (też niezbyt głęboko, w końcu ppi ma się nijak do liniatury druku i powszechnie używane 300 ppi to wcale nie jest najoptymalniejsze ustawienie)... Dopiero teraz zauważyłem że faktycznie w acrobacie mogę sobie zmienić rozdzielczość podglądu. Co ciekawe, wskazuje mi że systemowym ustawieniem jest 96 ppi (jak to się ma do uznawanego za standard 72 ppi? Czy to wynika z plamki i zmnieniam to zmieniając rozdzielczość systemu?). W innych programach adobe nie mam wpływu na rozdzielczość podglądu i 100% na mniejszych ekranach wynika z wielkości desktopu (minus belki). Wyjątkiem jest photoshop, który wyświetla pixel w pixel (100% zależy od ppi pracy). W sumie ciekawy temat, muszę się głębiej wgryźć ;).

Zasadniczo w tym wszystkim chodziło mi o uzyskanie obszaru roboczego 100% A4 mniej więcej 1:1 w stosunku do papierowego odpowiednika, dokładnie jak Tobie wyświetla adobe reader. Teoretycznie już matryca 19" daje mi taką możliwość, ale tylko w przypadku opcji "full screen". W normalnych warunkach pracy tracę zawsze te kilka centymetrów na rzec docka czy paska systemowego i innych belek. Z tego co wiem na 24"wide i rozdzielczości 1200px w pionie nie jest to problem. Zastanawiam się o ile 22"wide jest fizycznie wyższa od 19" i czy ta podwyższona rozdzielczość 1200 wystarczy by zmieścić adobowy workspace + fizyczne wymiary A4.

ku6i
29-11-2009, 06:50
Ilość pikseli * rozmiar plamki [mm] = fizyczny rozmiar [mm]
Tupisac, nie zapominaj o pivocie, jak dla mnie to jest podstawowa funkcja każdego monitora.

Tupisac
29-11-2009, 07:35
Co do soft-proofingu fotek to jest osobny temat do zgłębienia i nie jest specjalnie wysoko na liście priorytetów (jak fotka zarobkowo to raczej obca no i edycja i tak pod cmyk :]). W pracy nikt się nie bawi w soft-proofing proofiarki jako takiej (ważne jest odwzorowanie CMYKa z flekso, typo i offsetu). Jak się wciskam w wolne miejsca z moimi bardzo amatorskimi fotami to korzystam w kolejki gdzie wpuszczam użytek aRGB a wypuszczam z pełnym profilem pod papier proofingowy (perceptual). Jeszcze nie miałem okazji podejrzeć gołego gamutu tego epsona, cholera wie jaki jest szeroki - 8 kolorów z czego dwie czernie (chwalą się sporym odwzorowaniem pantonów). Pewnie monitorek który uciągnie tego epsona leży daleko poza moim budżetem... Tutaj chyba zależy mi na wystarczającym odwzorowaniu aRGB, przynajmniej będę w stanie się przekonać co ta proofiarka naprawdę potrafi. Obecnie to taka zabawa i wolna amerykanka, co wyjdzie to jest - generalnie HDRy wychodzą lepiej niż na mojej padłej belinei i w sumie nie mam jakiegoś ciśnienia w tym temacie - tutaj raczej słoik by się przydał bo jadę na kicie i z ostrością słabo na mniejszej dziurze :)

Tupisac
29-11-2009, 07:39
Ilość pikseli * rozmiar plamki [mm] = fizyczny rozmiar [mm]
Tupisac, nie zapominaj o pivocie, jak dla mnie to jest podstawowa funkcja każdego monitora.

Pivot nie jest super istotny. Mam i nie uzywam. Kable się ciągną i mogą przewrócić jakąś zapomnianą kawę, wymaga to dodatkowych kliknięć, trzeba wstać i kręcić ekranem, zbudować sobie osobną przestrzeń roboczą, wysuwane belki boczne w adobe wchodzą na prackę... W codziennej robocie nie ma czasu na takie zabawy, tak jak ustawisz tak jest ;)

I ile wynosi rozmiar A4 w pikselach w 100%? Przez ile mam mnożyć, 72 ppi?

Kyle
29-11-2009, 11:48
I ile wynosi rozmiar A4 w pikselach w 100%? Przez ile mam mnożyć, 72 ppi?Zapomnij o 72ppi. Ilość ppi zaszyta w pliku jest wzgl. ... pracuj np. na 600 ppi czyli dla A4 będzie to rozdzielczość obrazu rastrowego 4961x7016 pikseli.

Mój monitor ma gęstość 90 pikseli na cal (i tak ustawiłem w Adobe Reader by prawidłowo skalował). Dzięki temu jak wyświetlę dokument w Adobe Reader w A4 na 100% powiększenia (nie ważne czy 600ppi czy 72ppi) to na ekranie zawsze mam szerokość 210mm wyświetlanej strony co daje 744 piksele. Natomiast w programie do grafiki rastrowej wybierając 100% powiększenia wybieramy po prostu brak skalowania czyli będę widział 1:1 piksela obrazu rastrowego (bezwzględnie).

Tupisac
29-11-2009, 16:09
Zapomnij o 72ppi. Ilość ppi zaszyta w pliku jest wzgl. ... pracuj np. na 600 ppi czyli dla A4 będzie to rozdzielczość obrazu rastrowego 4961x7016 pikseli.

Mój monitor ma gęstość 90 pikseli na cal (i tak ustawiłem w Adobe Reader by prawidłowo skalował). Dzięki temu jak wyświetlę dokument w Adobe Reader w A4 na 100% powiększenia (nie ważne czy 600ppi czy 72ppi) to na ekranie zawsze mam szerokość 210mm wyświetlanej strony co daje 744 piksele. Natomiast w programie do grafiki rastrowej wybierając 100% powiększenia wybieramy po prostu brak skalowania czyli będę widział 1:1 piksela obrazu rastrowego (bezwzględnie).

Nie mieszajmy ppi pliku a ppi monitora - programydo składu i wetorowe jak illustrator czy indesign pokazują obszar roboczy a'la acrobat, czyli wielkość "100%" jest niezależna od ppi wstawionych w ten obszar plików rastrowych i pewnie wynika z kombinacji wielkości desktopu i/lub systemowego ppi. Jedynie photoshop wyświetla bezpośrednio piksel w piksel.

Z obliczeń wynika że wysokość A4 przy 90 ppi monitorze wynosi 1052 piksele. Jaki masz monitor? Jeśli 22"wide 1200px w pionie to teoretycznie może się udać zmieścić z belkami...

Czornyj
29-11-2009, 17:05
Do pracy z 2xA4 najwygodniejsze są monitory o rozdzielczości 1920x1200 - wielkość ma tutaj znaczenie drugorzędne. Rozdzielczość taka pozwala np. wyświetlić rozkładówkę w ID wraz z wyświetlonymi paletami. Osobiście pracuję 2x21" i na lewym wyświetlam rozkładówkę, a na prawym palety - jeśli jednak chcemy pracować na jednym monitorze, to potrzebny nam min. wysokorozdzielczy 22", a jeszcze lepiej 24".

2490WUXi2 różni się od 2690WUXi2 jedynie objętością gamutu, poszerzony gamut nie jest jakoś powalająco niezbędny do szczęścia. Używam 2190UXi, drukuję na Epsonie 7880, którego gamut jest niemal dwukrotnie większy niż CMYK ISO Coated v2 (CMYK ma objętość 44tyś dE, Stylus Pro 7880 - 83tyś dE), a mimo tego pracuje mi się wygodnie i nie mam specjalnego parcia na monitor szerokogamutowy. Na zdjęciach tak naprawdę b. wysycone barwy wykraczające poza standardowy gamut monitora nie zdarzają się za często, a nawet jeśli, to i tak wizualnie przepaści nie będzie.

Tupisac
29-11-2009, 23:19
W domku też pracuję na dwóch monitorach, chociaż i tak nie ma to dużego przełożenia na układ belek - po prostu na drugim monitorze mam ułożone te mniej używane palety typu glify, tabulatory czy brushe. Często leży tam mail z wytycznymi, szkic albo winamp czy filmik ;). Często używane elementy wolę mieć dostępne na głównym monitorze, między innymi dlatego, że korzystam też często z tabletu.

Na razie wciąż się nie mogę do końca zdecydować więc chyba faktycznie zaczekam na tego SXa. Mam nadzieję że będzie dostępny jakoś w lutym...

lukaszk
02-12-2009, 15:20
Czesc,

siedze od paru dniu i szukam informacji nt. monitorow do zaawansowanej amatorskiej obróbki zdjęć i szczerze mowiąc czym więcej czytam tym mniej wiem :-)
Na początku myślałem o NEC 2490WXUI2, ale po poczytataniu opinie na jego temat stwierdziłem, że nie ma sensu ryzykować ze względu na duży rozrzut jakości pomiędzy egzemplarzami.
Potem "napaliłem" się na EIZO s2433 , ale teraz zastanawiam się czy nie dołożyć i nie kupić sx2462w.
Generalnie mam mentlik w głowie.
Czy sx2462 jest znacząco lepszy od s2433?
Jest sens dopłacać? Może ktoś z kolegów miał jakieś doświadczenia z tymi monitorami. Może porównywał?

A może zostać przy NECu?

pozdrawiam
Łukasz

Tom01
02-12-2009, 15:46
Jest Pan z Warszawy. Proszę wpaść w piątek lub sobotę do siedziby Alstora, będą tzw. "dni otware". Pokażę Panu oba i zobaczy Pan różnicę.

Więcej informacji: http://monitory.mastiff.pl/

raptor88
02-12-2009, 16:11
Skąd taki dosyć duży rozrzut cenowy SX2462 i S2433? Ten pierwszy można dostać już za 5 700 zł a drugi za 3 400zł.

Tom01
02-12-2009, 16:16
Skąd taki dosyć duży rozrzut cenowy SX2462 i S2433? Ten pierwszy można dostać już za 5 700 zł a drugi za 3 400zł.

S2433W to monitor amatorski a SX2462W zawodowy.

Kyle
02-12-2009, 16:28
Skąd taki dosyć duży rozrzut cenowy SX2462 i S2433? Ten pierwszy można dostać już za 5 700 zł a drugi za 3 400zł.... jak by nie patrzyć inna elektronika ("S" nie wiem czy nie przetwarza wręcz na 8 bitach przy regulacji R/G/B (w tym modelu 10 bit LUT to chyba jedynie 3-4 ścisłe gotowce wpisane w elektronikę przy korekcji gammy ... skoro jest banding przy regulacji R/G/B) ... a SX ma przetw. wewn. na 16 bitach).

raptor88
02-12-2009, 16:40
Łe, ale zamieszałem. Wiem o różnicach oczywiście, źle napisałem pytanie. :mrgreen:

Dlaczego np. SX2462 kosztuje od 5 700 - 6 400 a S od 3 400 - 4 000. Skąd takie szerokie ramki cenowe. :???:


O, albo cena 6 880 zł za CG242, gdzie w niektórych sklepach dochodzi do ponad 8 000 zł. Kwestia podejrzana, czy raczej mniejszy haracz sprzedawców. ;)

Tom01
02-12-2009, 17:03
Skąd takie szerokie ramki cenowe. :???:

Najlepiej rzucić okiem na ceny przedstawicielstwa alstor.pl. W sieci dystrybucji mogą być niższe 3 do 5%. Więcej nie da rady bo kokosów na tym nie ma. Jeśli jest gdzieś cena niższa, szczególnie 10% lub więcej działa jeden z następujących scenariuszy:

1. Monitor pochodzi z tańszych sortów, ma obcięte jakieś własności lub świadczenia. W przypadku Eizo od roku kilka sklepów wywąchało interes i kupuje z niemieckich sieci detalicznych. Znacznie taniej. Oczywiście nikt nie może tego zabronić, ale nie fair jest skrzętne ukrywanie pochodzenia i wciskanie kłamstw, że niczym się nie różni od Eizo z Alstora. Mimo takich samych oznaczeń, są to inne monitory z zupełnie innym zestawem świadczeń. Spotkałem się wielokrotnie z takim sprzętem i proszę mi wierzyć, lub nie, bywają mocno różne od tych kierowanych do dystrybucji specjalistycznej. Miałem niedawno taki przypadek z CG222W. Monitor zachowuje się dziwnie, programowanie LUT powoduje abstrakcyjne efekty na ekranie. Niestety wsparcie jest ograniczone i klient pracuje do dziś na niepełnowartościowym.

2. Firma ma wystawioną ofertę, czasem nawet poniżej ceny zakupu, ale nigdy nie sprzedała "w realu". Wiem że to wygląda dziwnie, ale taki model jest powszechny. Zasada jest zawsze taka sama. Nie zarobimy, ale będziemy mieli okazję pooglądać sprzęt, nauczymy się, podłapiemy klientów. Jeśli ktokolwiek sprzeda coś w ten sposób, szybko dojdzie do wniosku, że to znacznie bardziej kosztowne i ryzykowne od handlowania sprzętem popularnym i albo szybko ustawi ceny na rozsądnym poziomie, albo zrezygnuje. Niestety na jego miejsce za chwilę wejdzie trzech innych geniuszy, z taką samą receptą na sukces.

3. Ktoś po prostu go nie chciał z jakichś względów i sklep chce się pozbyć "półkownika".

lukaszk
02-12-2009, 17:12
Jest Pan z Warszawy. Proszę wpaść w piątek lub sobotę do siedziby Alstora, będą tzw. "dni otware". Pokażę Panu oba i zobaczy Pan różnicę.



Dziekuję za informację. Postaram sie wpaść.
Bo różnica w jakośći jak rozumiem jest, jeśli mam ją zobaczyć :-)

O NECu rozumiem mam zapomniec, bo jak rozumiem ustępuje on powyższym EIZO.

pozdrawiam
Łukasz

Czornyj
02-12-2009, 17:33
NEC na pewno nie ustępuje S2433W, jest bardziej zbliżony do SX2462W - mają praktycznie taką samą matrycę o identycznym gamucie (ok. 1,3mln dE^3), 12-o bitowy LUT, kompensację podświetlenia. NEC ma możliwość sprzętowej kalibracji, Eizo ma doskonalszą kompensację podświetlenia i jest lepiej zlinearyzowany fabrycznie.

lukaszk
02-12-2009, 18:34
Tak, wiem.
Na papierze NEC wygląda bardzo zachęcająco. Parametry przynajmniej w teorii są porównywalne z EIZO.
Czytałem natomiast pare niezbyt przychylnych opinii na temat NECa (http://www.hardforum.com/showthread.php?t=1447336 oraz http://mva.pl/viewtopic.php?f=26&t=19)
O sx2462 nie znalazłem żadnej w miare porządnej recenzji.

SX ma tę samą matryce co NEC? Jeśli tak to pewnie będzie miał podobne wady do NECa (np. słabe kąty widzenia), trochę mnie to zmartwiło :(
Matryca ips bez zalet matrycy ips :)

pozdrawiam

Czornyj
02-12-2009, 18:42
Kąty widzenia na tych matrycach IPS są perfekcyjne - jedyny problem jaki się pojawia, to wyższy niż w xVA punkt czerni oraz jej srebrzenie.

lukaszk
02-12-2009, 18:56
hmm, więc jeśli to ta sama matryca LG eH-IPS, porównywalne parametry (przynajmniej teoretycznie) to w takim razie z czego wynika 2x wyzsza cena EIZO?
Płacimy za renomę marki (NEC to w sumie też renomowana marka) i dłuższą gwarancję?

Giani
02-12-2009, 19:26
... jak by nie patrzyć inna elektronika ("S" nie wiem czy nie przetwarza wręcz na 8 bitach przy regulacji R/G/B (w tym modelu 10 bit LUT to chyba jedynie 3-4 ścisłe gotowce wpisane w elektronikę przy korekcji gammy ... skoro jest banding przy regulacji R/G/B) ... a SX ma przetw. wewn. na 16 bitach).

Zadam Ci pytanie, jak często oglądając swoje zdjęcia na monitorze widzisz banding ?:mrgreen: pstrykasz same tablice gradientowe i oglądasz na monitorze? :)


Dziekuję za informację. Postaram sie wpaść.
Bo różnica w jakośći jak rozumiem jest, jeśli mam ją zobaczyć :-)
pozdrawiam
Łukasz
Prawda jest taka, że różnicę w "braku bandingu" i równomierności podświetlenia na pewno zobaczysz, jeśli pokazane zostaną Ci różne tablice. Co do reprodukcji kolorów, która jest najistotniejsza, musiałbyś pożyczyć na miesiąc takie 2 monitory,podpiąć do jednego komputera ,obrabiać przez miesiąc zdjęcia i drukować na wypasionym Epsonie. Po takim czasie będziesz mógł stwierdzić czy różnice jakie widzisz są istotne dla Ciebie, aby wydać dodatkowe kilka tysięcy złoty. Inaczej się tego nie dowiesz, niestety. Możesz tak się zastanawiać przez parę lat:-D

Czornyj
02-12-2009, 20:03
hmm, więc jeśli to ta sama matryca LG eH-IPS, porównywalne parametry (przynajmniej teoretycznie) to w takim razie z czego wynika 2x wyzsza cena EIZO?
Płacimy za renomę marki (NEC to w sumie też renomowana marka) i dłuższą gwarancję?

Eizo są nieco równiejsze, lepiej zlinearyzowane, pewniejsze i mają lepsze warunki gwarancji. W Europie sprzętowo kalibrowalne są tylko panele w wersji Spectraview, więc żeby sprzętowo skalibrować serię x90 potrzebne jest oprogramowanie dostępne tylko na rynku US.

Kyle
02-12-2009, 20:46
Zadam Ci pytanie, jak często oglądając swoje zdjęcia na monitorze widzisz banding ?:mrgreen: pstrykasz same tablice gradientowe i oglądasz na monitorze? :)

A poza Tobą wszyscy zdrowi ? Napisałem że jest banding ... co ma do rzeczy czy go ciągle widzę czy nie ? Chyba o wadach monitorów trzeba pisać nie? ... Ty to byś grafikowi pewnie TN za 500 zł wcisnął bo róznice pokaże jedynie spektrofotometr a cokolwiek widać tylko na tablicach testowych ... LOL

Giani
02-12-2009, 22:45
A poza Tobą wszyscy zdrowi ? Napisałem że jest banding ... co ma do rzeczy czy go ciągle widzę czy nie ?
Wiesz, nie zapytałem o ten banding bez powodu. Zauważyłem po prostu, że masz lekką obsesję na punkcie bandingu, który tylko widać na tablicach z gradientem i specyficznych zdjęciach. O zdrowie zapytałbym raczej Ciebie...


Chyba o wadach monitorów trzeba pisać nie?
Tylko ty cały czas o tym bandingu....


Ty to byś grafikowi pewnie TN za 500 zł wcisnął bo róznice pokaże jedynie spektrofotometr a cokolwiek widać tylko na tablicach testowych ... LOL
Taaa... "ty to byś pewnie" , jak lubię takie stwierdzenia.... Kolega lukaszk nie wspomniał o krytycznym zastosowaniu monitora .Poza tym naczytałeś się innego wątku i źle wnioski wyciągnąłeś...

Kyle
02-12-2009, 23:01
... ale wybacz że mi nerwy puściły ;)

ps. nie tylko banding mnie boli w LCD ... też shift barw pod kątem na PVA, rozmycie ruchomego obrazu, LAG, "ziarno" matowych powłok i refleksy powłok "szklanopodobnych" - nie ma czegoś pośredniego. Wiele jest też monitorów z małym zakresem regulacji jasności (akurat tu EIZO dobrze wypada ale dali ciała z częstotliwością z jaką lampy pulsują przy ściemnieniu co lekko męczy choć niby tego nie widać) ... o równomierności jasności na pow. ekranu nie wspominam.

d.prowadzisz
02-12-2009, 23:51
Pytanie

Pewnie już się taki temat przewinął, ale ciężko mi "wertować" 250 stron wątku aby się o tym przekonać, więc..

Ile trzeba minimalnie przeznaczyć na monitor, aby jego programowa kalibracja i podstawowa, wykonana na nim obróbka zdjęć miała choć minimalny sens oraz na którym można uzyskać powtarzalną jakość odbitek z LAB?

Przez "podstawową obróbkę zdjęć" rozumiem: dopasowanie WB, ekspozycji i kontrastu oraz - w przypadku druku - "podglądnięcie" ewentualnego efektu w PS przy pomocy Próba kolorów.

Chwilowo pracuję na Gateway FPD1730, więc jakakolwiek kontrola nad którymkolwiek parametrem obrazu to hazard, a że hazard ma być zakazany, więc muszę zmienić monitor..

Tom01
02-12-2009, 23:58
Ile trzeba minimalnie przeznaczyć na monitor

http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=32374

lukaszk
03-12-2009, 01:48
Kąty widzenia na tych matrycach IPS są perfekcyjne - jedyny problem jaki się pojawia, to wyższy niż w xVA punkt czerni oraz jej srebrzenie.

Pewnie się mylę, ale przestałem (w teorii) widzieć przewagę IPS nad PVA.
PVA daje lepszy kontrast oraz lepszą czerń natomiast ips ma pzrewagę tylko w kątach widzenia - ale chyba też nie do końca ponieważ czerń na ips srebrzy się jeśli patrzymy pod kątem.
Kąty chyba nie są takim krytycznym elementem, ponieważ podczas pracy siedzi się raczej w osi monitora (przynajmniej ja tak siedze) a nie np pod kątem 90 :)



pozdrawiam

Giani
03-12-2009, 02:30
... ale wybacz że mi nerwy puściły ;)
każdemu się zdarza



ps. nie tylko banding mnie boli w LCD ... też shift barw pod kątem na PVA
na digital versus podają, że HP LP2480ZX na IPS z polaryzatorem ma niższy punkt czerni niż Eizo CG241W na PVA
http://www.digitalversus.com/duels.php?ty=6&ma1=23&mo1=453&p1=4465&ma2=119&ph=13
O tym HP też legendy chodzą, więc nie wiadomo do końca jak to jest. IPS z takim punktem czerni ...


.
Wiele jest też monitorów z małym zakresem regulacji jasności (akurat tu EIZO dobrze wypada ale dali ciała z częstotliwością z jaką lampy pulsują przy ściemnieniu co lekko męczy choć niby tego nie widać) ... o równomierności jasności na pow. ekranu nie wspominam.
O równomierności jasności mówisz o swoim Eizo ? Nie powinieneś narzekać. Tu Pan Tomasz napisał, że monitor który posiadasz jest bez wad;-) http://www.mva.pl/viewtopic.php?f=26&t=11 choć kilka osób na forum narzekało na nierówne podświetlenie tego modelu. O ile pamiętam to norma dopuszcza do 25-30 %

Tom01
03-12-2009, 02:37
Tu Pan Tomasz napisał, że monitor który posiadasz jest bez wad;-)

W tej klasie oczywiście.... :)

PS. A na podświetlenie w monitorach z PVA narzekają ci, co w ciemności ustawiają je na 300 cd/m^2. Przy normalnej jaskrawości jest bliskie ideałowi.

Kyle
03-12-2009, 07:27
W tej klasie oczywiście.... :)

PS. A na podświetlenie w monitorach z PVA narzekają ci, co w ciemności ustawiają je na 300 cd/m^2. Przy normalnej jaskrawości jest bliskie ideałowi.Chodzi o czerń ? - jeśli tak, to tak ... przy niewielkim rozświetleniu i jeszcze jak jakaś byle lampka zapalona to jest bdb.

Giani
03-12-2009, 13:15
Chodzi o czerń ? - jeśli tak, to tak ... przy niewielkim rozświetleniu i jeszcze jak jakaś byle lampka zapalona to jest bdb.

Nie chodziło o czerń tylko równomierność podświetlenia . Przyznaj się jak jest u Ciebie :-D



PS. A na podświetlenie w monitorach z PVA narzekają ci, co w ciemności ustawiają je na 300 cd/m^2.
Nikt normalny przy takiej jasności nie pracuje, a na pewno nie w domu:mrgreen:



Przy normalnej jaskrawości jest bliskie ideałowi.

Lekka przesada z tym ideałem

Równomierność podświetlenia Eizo S2231
http://www.prad.de/en/monitore/review/2008/review-eizo-s2231w-part8.html#Image

Równomierność podświetlenia Eizo S2242
http://www.prad.de/en/monitore/review/2009/review-eizo-s2242wh-part8.html#Brightness2

Różnice do 30 nitów to chyba nie wybitne osiągi.

I może przykład zmartwionej koleżanki z forum, która na pewno nie pracowała przy 300cd/m w ciemności, bo to byłoby absurdem.
http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=113432

I jeszcze na szybko znalazłem
http://www.ceneo.pl/;0151446323-10.htm

Można trafić na w miarę równomierne podświetlone ,ale to nie jest reguła a na pewno nie ideał:-D Seria SX i CG to tak.

raptor88
03-12-2009, 13:17
Pewnie się mylę, ale przestałem (w teorii) widzieć przewagę IPS nad PVA.
PVA daje lepszy kontrast oraz lepszą czerń natomiast ips ma pzrewagę tylko w kątach widzenia - ale chyba też nie do końca ponieważ czerń na ips srebrzy się jeśli patrzymy pod kątem.
Kąty chyba nie są takim krytycznym elementem, ponieważ podczas pracy siedzi się raczej w osi monitora (przynajmniej ja tak siedze) a nie np pod kątem 90 :)


W zależności od wyświetlanego obrazu na ekranie, widać różnice siedząc idealnie na wprost. Równomierność w kolorach daje dopiero IPS, który z kolei kuleje w czerni.

Na dzień dzisiejszy, osoba która robi wszystkona kompie ( praca z kolorem, film, gra, net ) musi posiadać 3 monitory, TN, PVA, IPS. :mrgreen:



W tej klasie oczywiście.... :)

PS. A na podświetlenie w monitorach z PVA narzekają ci, co w ciemności ustawiają je na 300 cd/m^2. Przy normalnej jaskrawości jest bliskie ideałowi.

Bez przesady, PVA ma to do siebie, że rogi matrycy ( zwłaszcza górne ) "wypuszczają" delikatnie światło. I mówię tutaj nawet o takim drogim SX2461 który przy nastawie 0 % coś takiego pokazuje.



ps. nie tylko banding mnie boli w LCD ... też shift barw pod kątem na PVA, rozmycie ruchomego obrazu, LAG, "ziarno" matowych powłok i refleksy powłok "szklanopodobnych" - nie ma czegoś pośredniego. Wiele jest też monitorów z małym zakresem regulacji jasności (akurat tu EIZO dobrze wypada ale dali ciała z częstotliwością z jaką lampy pulsują przy ściemnieniu co lekko męczy choć niby tego nie widać) ... o równomierności jasności na pow. ekranu nie wspominam.

Szczera prawda. TN to syf totalny, jego plusy to czas reakcji i niska cena. Nadają sie do grania i... czytania tekstu, bo mają delikatną powłokę. PVA zmiana gammy, bardzo widoczna na specyficznych obrazach, smużenie, często duży lag. IPS słaby kontrast/czerń, świecenie czerni pod kątem, tragiczna powłoka, męcząca oczy zwłaszcza przy pracy z białym tłem.

BTW Kyle, chyba Ci nie przeszkadza powłoka w S2231W? On ma akurat nie taką złą, nowe IPS to mają dopiero ziarno. Ponoć c-PVA ma delikatną powłokę ( Eizo EV2333 & Samsung F2380 ) oraz TN, ale TN to ... :D

Lipa totalna. :)

Tom01
03-12-2009, 13:33
Bez przesady, PVA ma to do siebie, że rogi matrycy ( zwłaszcza górne ) "wypuszczają" delikatnie światło. I mówię tutaj nawet o takim drogim SX2461 który przy nastawie 0 % coś takiego pokazuje.

Ależ ja o tym doskonale wiem. Przy czym liczy się jeszcze wdrożenie sprzętu. Czerń uzyskuje się przez kombinację mocy lamp i oświetlenia w korelacji z kontrastem możliwym do zaobserwowania przez ludzki wzrok. Cały urok tych monitorków jest w tym, że idealną, smolistą czerń jest uzyskać banalnie prosto.

PS. Nie wykluczam że może ktoś trafić na mocno nierówny i zamaskowanie rozświetlonych narożników może być trudne. W takich sytuacjach czar Eizo pryska. Niestety, nalepka nie ma mocy czarodziejskiej. A nawet jeśli będzie równy, to trzeba umieć ustawić warsztat pracy. Jeśli ktoś tego nie wie, to i stabilizowane monitory za pięciocyfrowe kwoty mu nie pomogą.

Kyle
03-12-2009, 13:38
W obecnym monitorze główna wada to LAG (30ms) i rozmycie (jak to na 60 Hz, więc tu zwykłe TN nie pomoże). Mi by dużo dało samo zwiększenie odświeżania na takim EIZO do 120 HZ co poza wyostrzeniem ruchomego obrazu zmniejszy LAG. Sądzę że z takiego EIZO CG232W już byłbym ogólnie na prawdę bardzo zadowolony.

.. a dalej to dokładność obliczeń wewn.

ps. nie powinno być tak że do każdego zastosowania potrzeba innego LCD ... lepszy LCD powinien sobie radzić lepiej ze wszystkim ... kropka

raptor88
03-12-2009, 13:51
Ależ ja o tym doskonale wiem. Przy czym liczy się*jeszcze wdrożenie sprzętu. Czerń PS. Nie wykluczam że może ktoś trafić*na mocno nierówny i zamaskowanie rozświetlonych narożników może być trudne. W takich sytuacjach czas Eizo pryska. Niestety, nalepka nie ma mocy czarodziejskiej. A nawet jeśli będzie równy, to trzeba umieć ustawić warsztat pracy. Jeśli ktoś tego nie wie, to i stabilizowane monitory za pięciocyfrowe kwoty mu nie pomogą.

No właśnie cudów nie ma, ale nawiązywałem do Pana postu, w którym pisał Pan, że trzeba dać 300cd i wtedy widać nierówności. Widać i na 0%. ;) lub przy określonych warunkach.



ps. nie powinno być tak że do każdego zastosowania potrzeba innego LCD ... lepszy LCD powinien sobie radzić lepiej ze wszystkim ... kropka

Racja, ale tak nie było od początku LCD i raczej nie będzie. ;)

Tom01
03-12-2009, 14:11
No właśnie cudów nie ma, ale nawiązywałem do Pana postu, w którym pisał Pan, że trzeba dać 300cd i wtedy widać nierówności. Widać i na 0%. ;) lub przy określonych warunkach.

Przy max jaskrawości widać obligatoryjnie. Widoczność tego typu wad jest zależna, jak wspomniałem, od kontrastu jaki widać okiem i oświetlenia. Znając kontrast powiedzmy 200:1, wiadomo jak ustawić biel monitora aby najjaśniejsza "czerń" wychodziła poza zakres percepcji. Z bieli monitora wyjdzie poziom oświetlenia. Trzeba tylko pamiętać o zachowaniu liniowości w cieniach, zbyt dalekie przesunięcie punktu czerni może skutkować utratą użytecznych informacji.

nazca
03-12-2009, 21:52
Witam wszystkich. To mój pierwszy post i nie będe ukrywał, że zdecydowanie pod kątem monitora, bo od strony foto jestem z obozu Pentaxa. :-)

Używam MacBooka Pro 15,4". Z makówkami już tak jest, że mają podwyższoną rozdzielczość i przy 15" jest to 1440x900px.

Przymierzam się do kupna monitora zewnętrznego - grafika, foto, dtp.
Wiem, jaki powinienem mieć "teoretycznie" monitor do tego [seria CG itd.] ale... teoretycznie ktoś by nie uwierzył w to, co przez 2 lata robiłem na 15" matrycy TN w MBP... więc jakakolwiek przesiadka na S-PVA będzie dla mnie wielkim krokiem. I specjalnie nie silę się na nie wiadomo co, tego nie będe ukrywał.

Zawsze chciałem mieć EIZO i pomimo, że przymierzałem się do kupna NECa, to jednak postanowiłem kupić EIZO... Nie chcę kupić NECa, po to, żeby wzdychać nadal do EIZO.
Po prostu chcę mieć EIZO - podobają mi się m.in. fizycznie te monitory i ogólnie przemawiają do mnie.

Zastanawiam się de facto nad 4 modelami:
S2243W - zaleta, że jest w podwyższonej rozdzielczości. Jakoś tak mi to do mojego MBP pasuje, który też ma podwyższoną, o czym już pisałem. Czyli tutaj mamy plamkę ok. 0,24
S2433W - zaleta... wielkość 24", rozdzielczość tożsama z podwyższoną w 2243, czyli naturalna dla 24", plamka ok. 0,27
CG222W - zalety oczywiste [z racji serii, kolor itd.] - wada dla mnie... standardowa rozdzielczość dla 22". plamka ok. 0,28. Boję się tego obrazu... tzn. podłączony mój MBP pod standardową 22" np. VIEWSONICa - nie pasuje mi w 100%. Na MBP mam wszystko ostrzejsze. Wydaje mi się, że ma to związek z podwyższoną rozdzielczością. Jeśli źle kombinuję proszę o wyprowadzenie mnie z błędu...
Teoretycznie po wielkościach plamki na standardowych 24" powinienem mieć obraz ostrzejszy niż w standardowych 22".

Najbardziej podpasował mi [cenowo też, chociaż to, że się tak wyrażę nie pierwszy priorytet] EIZO S2243W ze względu na podwyższoną rozdzielczość.
I teraz przechodzę do sedna...
Przeczytałem wiadomość o pojawieniu się w styczniu 2010 modelu SX2262W, który będzie miał 22" i również podwyższoną rozdzielczość.
Pogrzebałem w necie i popatrzyłem na zdjęcia. I teraz pytanie, czy ktoś może wie, czy ten monitor będzie dostępny tylko na tej postawie, która jest prezentowana na zdjęciach teraz już publikowanych, czyli na tej "okrągłej"?
Chętnie poczekałbym na ten monitor, bo pasuje mi on niemal w 100% ale pod względem estetycznym ta podstawa + jej pochylenie z tyłu jest dla mnie nie do zaakceptowania i wówczas najprawdopodobniej zdecyduję się na S2243W... Ale jeśli jest szansa, ze SX2262W będzie z podstawą taką, jaką mają wersje "H" to poczekam.
Czy ktoś wie coś może na ten temat?

pozdrawiam

Tom01
03-12-2009, 22:06
Jeśli nawet nie będzie to można zamienić z innego Eizo, nie ma problemu.

lukaszk
04-12-2009, 10:46
A czy EIZO z serii SX będzie wogóle nadawał się do pracy w słabo oświetlnym pomiesczeniu (np. wieczoram w domu)?
Czytałem, że NEC2490wuxi2, który chyba posiada tę samą matryce IPS co eizo SX, wymaga bardzo jasno oświetlonego stanowiska pracy.
Ja "pracuje" na ogół wieczorami przy lampce :)

nazca
04-12-2009, 12:04
Zależy, który SX?
SX2462W ma matrycę IPS ale zapowiadany SX2262W ma być na PVA.

raptor88
04-12-2009, 12:06
A czy EIZO z serii SX będzie wogóle nadawał się do pracy w słabo oświetlnym pomiesczeniu (np. wieczoram w domu)?
Czytałem, że NEC2490wuxi2, który chyba posiada tę samą matryce IPS co eizo SX, wymaga bardzo jasno oświetlonego stanowiska pracy.
Ja "pracuje" na ogół wieczorami przy lampce :)

SX2262 będzie na PVA, wiec do pracy przy słabym oświetleniu sprawdzi się bardzo dobrze. Z kolei ten Nec jest na IPS ( wysoki punkt czerni ) i do komfortowej pracy trzeba załączyć więcej światła.

lukaszk
04-12-2009, 12:27
Ja bym raczej skłaniał się ku 24, wiec w gre wchodzi albo sx2462 albo s2433.
Ale ta koniecznosc pracy przy mocnym oświetleniu trochę mnie martwi :(

Tom01
04-12-2009, 12:29
SX2262 będzie na PVA, wiec do pracy przy słabym oświetleniu sprawdzi się bardzo dobrze.

Proponowałbym nie uogólniać. Sprawowanie się w słabym oświetleniu nie jest bezpośrednio funkcją wyświetlacza. Dowody: Dell 2407/08/09, Nec P221W.

nazca
04-12-2009, 12:31
Czyli S2433W ma przewagę nad SX2462W w postaci matrycy PVA - teoretycznie przynajmniej...
Ja się obawiam wielkości plamki w 24" po przesiadce z 15" 1440x900.

Czornyj
04-12-2009, 12:33
Ale ta koniecznosc pracy przy mocnym oświetleniu trochę mnie martwi :(
Przy SX nie ma takiej konieczności, bo on nawet przy 80cd/m^2 zachowuje się całkiem przyzwoicie i zachowuje sensowny kontrast. Chyba, że komuś kiepska czerń przeszkadza mentalnie - wtedy niech kupuje PVA, jest czarniejsze. W pracy to mz. wogóle nie przeszkadza, w przeciwieństwie do przekłamań gammy w funkcji kąta na PVA. I chyba nie tylko moim zdaniem, bo np. Fogra przyznaje certyfikat softproofingu klasy "A" tylko panelom z matrycą IPS i wszystkie Eizo serii CG z matrycami PVA mają klasę "B".

lukaszk
04-12-2009, 14:22
Czyli S2433W ma przewagę nad SX2462W w postaci matrycy PVA - teoretycznie przynajmniej...


ale to raczej matryca IPS jest uznawana za lepszą :)

Tom01
04-12-2009, 14:24
ale to raczej matryca IPS jest uznawana za lepszą :)

Podobnie jak diesel w stosunku do benzyny? Matryca nie jest elementem decydującym o lepszości monitora.

Kyle
04-12-2009, 14:33
ale to raczej matryca IPS jest uznawana za lepszą :)
Na podstawie kontrastu/czerni i czerni pod kątem nie można powiedzieć że IPS jest bezwzgl. lepsza :]

... ale do foto gdzie priorytety są inne (brak shiftu gammy) raczej kierował bym się w stronę dobrego IPS

ps. monitor LCD to nie jest sama matryca .... EIZO 10 bit LUT na PVA jest lepsze do foto niż NEC WGX2PRO na IPS z czysto 8 bitową elektroniką

lukaszk
04-12-2009, 14:35
ale z tego co zauważyłem EIZO w swojej flagowej serii ColorEdge zaczął stosować matryce IPS zamiast xVA, więc wywnioskowałem z tego, że matryca IPS ma jednak przewage.
Stąd to uogólnienie.

lukaszk
04-12-2009, 14:39
ps. monitor LCD to nie jest sama matryca .... EIZO 10 bit LUT na PVA jest lepsze do foto niż NEC WGX2PRO na IPS z czysto 8 bitową elektroniką

raczej chodziło mi o porównanie monitorów z tej samej półki jakościowej np. CG242W vs CG243W

Kyle
04-12-2009, 14:39
ale z tego co zauważyłem EIZO w swojej flagowej serii ColorEdge zaczął stosować matryce IPS zamiast xVA, więc wywnioskowałem z tego, że matryca IPS ma jednak przewage.
Stąd to uogólnienie.
Na początku w CG siedziały (chyba tylko) IPS , następnie wmieszali z dużym udziałem PVA ... teraz znowu zwiększają udział IPS.

Czornyj
04-12-2009, 14:47
ale z tego co zauważyłem EIZO w swojej flagowej serii ColorEdge zaczął stosować matryce IPS zamiast xVA, więc wywnioskowałem z tego, że matryca IPS ma jednak przewage.
Stąd to uogólnienie.

Eizo zawsze stosowało IPS-y w ColorEdge - np. w CG221, 211 - potem zaczęło stosować PVA, a teraz pewnie będzie oferowało oba.

Tom01
04-12-2009, 14:54
ale z tego co zauważyłem EIZO w swojej flagowej serii ColorEdge zaczął stosować matryce IPS zamiast xVA, więc wywnioskowałem z tego, że matryca IPS ma jednak przewage.
Stąd to uogólnienie.

Nie zaczął. W ofercie graficznej są tak samo IPS i PVA. Niektóre monitory np CG241W (PVA) i CG243W (IPS) są produkowane równolegle. Nie można jednoznacznie rozstrzygnąć który lepszy, bo każdy ma nieco inne cechy użytkowe. Nie ma na razie takiego, który łączyłby ich zalety.

nazca
04-12-2009, 15:53
Niestety ta poglądowa plansza nie jest najlepsza w kwestii właściwych proporcji niektórych ekranów LCD typu wide...
Zrobiłem poglądowy obrazek, gdzie są właściwe proporcje 22-23-24" ekranów LCD wide, gdzie 22 i 24 są w proporcjach 16:10, a 23 jest w proporcjach 16:9.


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img163.imageshack.us/i/monitory20222324.jpg/)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://g.imageshack.us/img163/monitory20222324.jpg/1/)


Proporcje 20-22-23-24" monitorów typu wide.
Jak widać, na wcześniejszym obrazku niewłaściwe proporcje ma chociażby 23 względem 24.

raptor88
04-12-2009, 16:44
Proponowałbym nie uogólniać. Sprawowanie się w słabym oświetleniu nie jest bezpośrednio funkcją wyświetlacza. Dowody: Dell 2407/08/09, Nec P221W.

Proszę nie wyrywać wypowiedzi z kontekstu, moja wypowiedź dotyczyła podanych wcześniej konkretnych modeli SX2262 i Nec 2490 a nie ogólnie PVA vs IPS.



Przy SX nie ma takiej konieczności, bo on nawet przy 80cd/m^2 zachowuje się całkiem przyzwoicie i zachowuje sensowny kontrast. Chyba, że komuś kiepska czerń przeszkadza mentalnie - wtedy niech kupuje PVA, jest czarniejsze. W pracy to mz. wogóle nie przeszkadza, w przeciwieństwie do przekłamań gammy w funkcji kąta na PVA. I chyba nie tylko moim zdaniem, bo np. Fogra przyznaje certyfikat softproofingu klasy "A" tylko panelom z matrycą IPS i wszystkie Eizo serii CG z matrycami PVA mają klasę "B".

Podpisuję się wszystkimi kończynami pod tą wypowiedzią. :mrgreen:
Osobiście, czerń na IPS nie stanowi dla mnie prawie żadnego problemu, za to zmiana gammy już jest przez moje oko dostrzegalna wyraźnie i mnie to po prostu drażni. Charakterystyka kątowa PVA jest dla mnie zbyt nie stabilna.

Tom01
04-12-2009, 16:57
Proszę nie wyrywać wypowiedzi z kontekstu, moja wypowiedź dotyczyła podanych wcześniej konkretnych modeli SX2262 i Nec 2490 a nie ogólnie PVA vs IPS.

Konstrukcja Pana wypowiedzi zawierała warunek i jego spełnienie, które wydało mi się*mylące dla czytających, więc sprostowałem.

lukaszk
06-12-2009, 12:40
Wczoraj byłem na dniach otwartych EIZO, dowiedziałem się paru nowych rzeczy i powstały nowe dylematy odnośnie zakupu monitora (a już byłem prawie zdecydowany):)
Byłem prawie zdecydowany na zakupu EIZO sx2642 + doświetlenie stanowiska pracy świetlówka Philips Graphica Pro, ale dowiedziałem się, że aby oprofilować ten monitor potzrebuje i1 pro, poniewaz colormunki ze względu na słaby soft nie nadaje się do tego...
Zakup sx +i1pro przekracza mój aktualny budżet i chyba nie mam też ochoty wydawać takiej sumy - jestem w końcu tylko amatorem z ambicjami :)

W związku z powyższym zacząłem spowrotem powracać myślami do zkaupu NECa.
W cenie "gołego" sx2462 mogę kupić NECa 2690WUXI2 + color munki + soft specraview, czyli monitor z pełna możliwością kalibracji sprzętowej,
Może to jest lepsze rozwiązanie?
Czy rzeczywiśćie kupując NEC będe miał gorszy obraz w stosunku do EIZO?
Słyszałem, o poblemach z jakością NECów, jakiego typu to są problemy? Na co ewentulanie zwracać uwagę przy kupnie? Czy rzeczywiśće NECi są tak słabej jakości i kupienie dobrego egzemplarza graniczy z cudem?

A może po prostu wybrać wersje najbardziej niskobudżetową i kupic 2490wuxi2+colormunki+soft spectraview?
Trochę boje się tego normalnego gamutu w 2490 bo wydaje mi się (jako laikowi), że monitor z szerszym gamutem da mi większe możliwości.

Aktualnie głównie zdjęcia oglądam na monitorze, czasami sprzedaje w wersji elektronicznej więc pewnie tego szerokiego gamutu bym nie wykorzystał, ale być może w niedalekiej przyszłości będe chciał drukować zdjęcia ja jakimś porządnym epsonie i wtedy pewnie lepiej byłoby mieć jednak monitor z szerokim gamutem.
ufff
Przepraszam za to wypracowanie...


pozdrawiam
Łukasz

Kyle
06-12-2009, 12:59
SX2262W ma kosztować niby 810$ ... więc czy to tak drogo ...

A co do szerokiego gamutu - uważają mnie tu już za fanboya szerokiego gamutu ;) ... ale widać czasem na tym coś więcej (np. zdjęcia referencyjne adobe gdzie na sRGB nie widać na instrumencie faktury drewna w jednym miejscu a na aRGB tak - oczywiście na monitorze z szerszym gamutem) ... czasem przy pewnych kolorach nieba różnica też jest widoczna. Czy można się bez tego większego zakresu barwnego, dzięki któremu czasem widać "coś jeszcze" obejść ? ... no można ...

Czornyj
06-12-2009, 13:08
Teoretycznie istnieje możliwość skalibrowania SX2462W za pomocą ColorMunki - w przyszłym tygodniu to przetestuję i dam znać jak poszło, ale sądzę, że nie powinno być problemu.

NEC 2690WUXi2 jest bardzo fajny, jak w przypadku wszystkich NEC-ów trzeba zwracać uwagę na bad pixele i ew. silne nierównomierności podświetlenia.

To samo tyczy się mz. 2490WUXi2.

raptor88
06-12-2009, 13:15
Byłem prawie zdecydowany na zakupu EIZO sx2642 + doświetlenie stanowiska pracy świetlówka Philips Graphica Pro, ale dowiedziałem się, że aby oprofilować ten monitor potzrebuje i1 pro, poniewaz colormunki ze względu na słaby soft nie nadaje się do tego...
Zakup sx +i1pro przekracza mój aktualny budżet i chyba nie mam też ochoty wydawać takiej sumy - jestem w końcu tylko amatorem z ambicjami :)
Łukasz

A nie lepiej kupić SX2462, zlecić kalibrację i mieć święty spokój. Lub nawet wypożyczyć kalibrator i samemu sobie zrobić? Ten monitorek bardzo ładnie trzyma parametry, także co miesiąc nie musisz go kalibrować. Dodatkowo sam pisałeś, że raczej na poziomie amatorskim wykorzystujesz sprzęt, to już w ogóle pasuje.

Imo, szkoda rezygnować z takiego cacka jakim jest SX z powodu problemu kalibracji, który idzie łatwo rozwiązać.

lukaszk
06-12-2009, 13:23
NEC 2690WUXi2 jest bardzo fajny, jak w przypadku wszystkich NEC-ów trzeba zwracać uwagę na bad pixele i ew. silne nierównomierności podświetlenia.




Czyli X-LightŸ Pro zastosowany w NECu w celu zapewnienia równomierności podświetlenia się nie sprawdza?
Jakby mi się udało dorwać dobry egzemlparz i skalibrować za pomocą colormunki, to nadal będzie gorszy obraz niż na sx2462?

Tom01
06-12-2009, 13:27
Czyli X-Light� Pro zastosowany w NECu w celu zapewnienia równomierności podświetlenia się nie sprawdza?

Sprawdza, ale kontrastowość obrazu przy rozsądnych poziomach jaskrawości spada poniżej 200:1.

Czornyj
06-12-2009, 14:54
dobry 2690WUXi jest rowniutki, tylko kontrast na niskich jaskrawosciach jest cienkawy

lukaszk
06-12-2009, 15:31
Teoretycznie istnieje możliwość skalibrowania SX2462W za pomocą ColorMunki - w przyszłym tygodniu to przetestuję i dam znać jak poszło, ale sądzę, że nie powinno być problemu.



Czekam z niecierpliwością.
A jaki soft daje teoretyczną możliwość użycia colormunki do sx2462, bo ten dołączony do kalibratora ponoć się do niczego nie nadaje.

Tom01
06-12-2009, 15:39
A jaki soft daje teoretyczną możliwość użycia colormunki do sx2462

Z tego co mi wiadomo to żaden.

Czornyj
06-12-2009, 18:27
Czekam z niecierpliwością.
A jaki soft daje teoretyczną możliwość użycia colormunki do sx2462, bo ten dołączony do kalibratora ponoć się do niczego nie nadaje.

Nowa wersja beta Argylla CMS. Nie jest to oprogramowanie dla mięczaków - ale ma tą bezdyskusyjną zaletę, że jest.

nazca
06-12-2009, 21:26
SX2262W ma kosztować niby 810$ ... więc czy to tak drogo ...

Czyli w polskich realiach [cła, podatki etc.] 3000+VAT albo lepiej. :)

Tom01
07-12-2009, 01:47
Czyli w polskich realiach [cła, podatki etc.] 3000+VAT albo lepiej. :)

Należy się spodziewać ceny między S2233W/S2243W a CG222W.

nazca
07-12-2009, 15:01
Czyli właśnie około 3K netto. :)

Kyle
07-12-2009, 15:28
Czyli właśnie około 3K netto. :)
EIZO CG222W chodzą po 4 tys. brutto ... więc SX 22" nie powinny być aż tak drogie.

nazca
07-12-2009, 16:44
EIZO CG222W chodzą po 4 tys. brutto ... więc SX 22" nie powinny być aż tak drogie.

A mógłbym prosić o podanie miejsca, gdzie CG222W chodzą po ok. 4K brutto?
Swoje przypuszczenia opieram na cenach w sklepach:
CORTLAND:
S2243W - 2140
CG222W - 3973

MASTIFF:
S2243W - 2142
CG222W - 3976

kwoty oczywiście netto, można powiedzieć, że identyczne.

lukaszk
07-12-2009, 18:28
http://www.eukasa.pl/monitory-lcd/sklep/725835/eizo/eizo-cg222w-bk/

tu np. jest za 3326 netto

Duder
07-12-2009, 18:51
A co myślicie o Fujitsu P24W-5.

d.prowadzisz
07-12-2009, 19:19
Co sądzicie o Nec 1970NXp. Oczywiście panel używany, ale nie wyeksploatowany. Nadaje się to do czegokolwiek poza składaniem tekstu? :)

Znalazłem taki test, choć źródło nie jest może zbyt wiarygodne;)
http://www.egielda.com.pl/?str=art&id=2575&action=all

raptor88
07-12-2009, 21:17
Co sądzicie o Nec 1970NXp. Oczywiście panel używany, ale nie wyeksploatowany. Nadaje się to do czegokolwiek poza składaniem tekstu? :)



Chyba nowy jesteś. :mrgreen: Nie wiesz że tutaj tylko EIZO? ;)

Kyle
07-12-2009, 21:30
Chyba nowy jesteś. :mrgreen: Nie wiesz że tutaj tylko EIZO? ;)Eeee tam .... tylko EIZO ... od biedy może być NEC ... Spectraview oczywiście ;)

ps. jest taki program FASTPictureViewer .... obsługuje 30 bitowe wyświetlanie pod Windows 7 jakby był ktoś zainteresowany ;) - oczywiście potrzebny jest odpowiedni monitor podłączony przez displayport

d.prowadzisz
07-12-2009, 23:58
A co z rzeczonym monitorem? :)

Kyle
08-12-2009, 09:06
A co z rzeczonym monitorem? :)
Już bym wolał celować w używane EIZO S1921 - 1931 ... przynajmniej jest zlinearyzowane i na domyślnych ustawieniach nie ma bandingu.

nazca
09-12-2009, 17:59
A może ktoś zna miejsce w Wawie, gdzie byłaby możliwość zobaczyć obok siebie działające EIZO S2243W i S2433W?

Tom01
09-12-2009, 18:01
A może ktoś zna miejsce w Wawie, gdzie byłaby możliwość zobaczyć obok siebie działające EIZO S2243W i S2433W?

Pewnie. Alstor, Wenecka 12.

nazca
09-12-2009, 18:17
Ale tylko podczas "dni otwartych"? czy również w każdy dzień roboczy?

Tom01
09-12-2009, 19:30
Ale tylko podczas "dni otwartych"? czy również w każdy dzień roboczy?

Trzeba sprawdzić, np telefonicznie, czy na miejscu jest odpowiedni technik, aby otworzył Panu salę z monitorami.

raptor88
09-12-2009, 22:43
Czy monitorek S2433 posiada nowszą rewizję wyświetlacza niż SX2461?
Jak z jasnością minimalną tego modelu ( S )?

Tom01
09-12-2009, 23:02
Czy monitorek S2433 posiada nowszą rewizję wyświetlacza niż SX2461?

A co to ma za znaczenie?


Jak z jasnością minimalną tego modelu ( S )?

60 nitów lub mniej.

d.prowadzisz
09-12-2009, 23:16
Czy w monitorach Eizo jest możliwość blokady OSD?

Tom01
09-12-2009, 23:22
czy w monitorach eizo jest możliwość blokady osd?

w cg.

d.prowadzisz
09-12-2009, 23:59
Rozumiem, że niżej nie da rady? Szkoda bo mam w domu domorosłych artystów i nie chcę za każdym razem regulować monitora.

Tom01
10-12-2009, 00:08
Rozumiem, że niżej nie da rady? Szkoda bo mam w domu domorosłych artystów i nie chcę za każdym razem regulować monitora.

Jutro zmierzę dokładnie.

raptor88
10-12-2009, 00:16
A co to ma za znaczenie?

Dla mnie ma, więc? :)



60 nitów lub mniej.

No to powinno być ok.

Tom01
10-12-2009, 00:21
Dla mnie ma, więc? :)

Ta sama / inna / nie mam pojęcia. *

* - niepotrzebne skreślić.

raptor88
10-12-2009, 00:32
Kurcze, myślałem że Pan wie wszystko o Eizo. :D

Tom01
10-12-2009, 00:35
Kurcze, myślałem że Pan wie wszystko o Eizo. :D

Jak Panu bardzo zależy, to zapytam technika który je rozbiera. Może będzie wiedział.

raptor88
10-12-2009, 00:45
Jak Panu bardzo zależy, to zapytam technika który je rozbiera. Może będzie wiedział.

Jak tylko jest taka możliwość, to bardzo chętnie.

Duder
10-12-2009, 03:21
Wypowie się ktoś o Fujitsu P 24W-5 ? Czy tu tylko Eizo jest jedynie słuszne ?

Tom01
10-12-2009, 11:33
Wypowie się ktoś o Fujitsu P 24W-5 ? Czy tu tylko Eizo jest jedynie słuszne ?

To jest forum fotograficzne. Wynikają z tego walory użytkowe jakie powinny reprezentować monitory. To z kolei determinuje pewne cechy konstrukcji, np nie TN i minimum 10-bitowe kodowanie koloru na kanał. Monitorów o takiej konstrukcji jest bardzo mało, w zasadzie w ofercie tylko trzech firm z czego ceny dwóch są osiągalne dla fotoamatorów.

raptor88
10-12-2009, 15:24
I jak tam Panie Tomku, pytał się Pan technika o ten panel w S2433? Fajnie by było, jakby oznaczenie matrycy też posiadał. :-D

raptor88
10-12-2009, 22:39
Czy jest gdzieś możliwość obejrzenia S2433 w Bydgoszczy lub bliskiej okolicy?

Duder
11-12-2009, 01:40
To jest forum fotograficzne. Wynikają z tego walory użytkowe jakie powinny reprezentować monitory. To z kolei determinuje pewne cechy konstrukcji, np nie TN i minimum 10-bitowe kodowanie koloru na kanał. Monitorów o takiej konstrukcji jest bardzo mało, w zasadzie w ofercie tylko trzech firm z czego ceny dwóch są osiągalne dla fotoamatorów.

Czy mam przez to rozumieć,że wspomniane Fujitsu nie reprezentuje "walorów fotograficznych" ?
Z opisu na firmowej stronie wynika,że panel jest IPS.Bliższych informacji nie znalazłem,więc pytam znawców.
Powyższy wywód jak rozumiem,miał uzasadnić brak bliższej wiedzy na temat tego monitora oraz promowanie tylko jednej marki.Muszę tu przypomnieć,że większość użytkowników tego fotograficznego forum korzysta z monitorów o walorach "niefotograficznych" i na tę wyższą półkę prawdopodobnie nigdy nie wskoczy.Może część z nich potrzebowałaby czegoś pomiędzy,więc szuka - wiem jest NEC P221W - ale czy tylko ? Jest chyba kilka monitorów z matrycami nie TN,ale bez możliwości kalibracji i innych "cudów"?

Czornyj
11-12-2009, 02:20
Tak, tak - nie ma to jak teorie spiskowe...

Fujitsu jest kiepsko zlinearyzowany - w cieniach gamma 2,2, w śródtonach gamma 2, w światłach gamma 1,8.
Minimalna jaskrawość 110cd/m^2, trochę zbyt kontrastowy i za ciepły. Równomierność jaskrawości i barwy nędzna.
Gamut poszerzony, więc byle czym się tego nie skalibruje/oprofiluje.

Cena porównywalna z Eizo S2243W czy NEC 2490WUXi2, które są o niebo lepsze. Normalnie okazja jakich mało...

krzysztof jot
11-12-2009, 02:41
Czy mam przez to rozumieć,że wspomniane Fujitsu nie reprezentuje "walorów fotograficznych" ?

Powyższy wywód jak rozumiem,miał uzasadnić brak bliższej wiedzy na temat tego monitora oraz promowanie tylko jednej marki.Muszę tu przypomnieć,że większość użytkowników tego fotograficznego forum korzysta z monitorów o walorach "niefotograficznych".........

ten wątek już dawno powinien sie nazywać "Modlitewnik wyznawców Eizo" :) Niestety na temat innych monitorów musisz pytać w innych, oddzielnych nowych wątkach, tu już nikt normalny nie zagląda...
O żadnym body, o żadnej matrycy nigdy tyle nie powiedziano na tym forum co o tu o wyższosci Eizo nad wszystkim co na ziemi - a to niestety już dawno nie jest prawdą. Tego jednak dowiesz się czytając inne fora krajowe i zagraniczne. Paru kolegów dałoby sie zabić o coś, co tak naprawde nie widzą, bo to przekracza zakres ludzkiej percepcji, ale wmówiono im że widzą -mają przekonanie że zdjecie obrobione na monitorze za 1tys będzie gorsze od tego obrobionego na monitorze za 6tys zł - i jakże się mylą - ale musiałbym pisać dużo i długo, podawać wiele przykładów z którymi spotykam się na codzień, aby to udowodnić - a po prostu mi się nie chce, poza tym - chcą niech wierzą :) Nie można im tego zabrać czy zabronić, jednak jest przynajmniej kilka monitorów innych i tańszych na których da sie pracować.. o zgrozo.

Giani
11-12-2009, 03:11
Czy mam przez to rozumieć,że wspomniane Fujitsu nie reprezentuje "walorów fotograficznych" ?
Podejrzewam,że nikt Ci nie poleci nieznanego monitora kosztującego niemało 2600zł. Żadna konkurencja jeśli chodzi o cenę.



Z opisu na firmowej stronie wynika,że panel jest IPS.Bliższych informacji nie znalazłem,więc pytam znawców.
Znawcy takimi monitorami na co dzień nie zaprzątają sobie głowy, więc to chyba pytanie retoryczne. Oni tylko robią pomiary. I tak naprawdę nikt z nich nigdy nie obrabiał zdjęć przez dłuższy czas na 8 bitowych panelach. A jeśli obrabiał to wyrobił sobie opinię tylko na podstawie jednego.



Jest chyba kilka monitorów z matrycami nie TN,ale bez możliwości kalibracji i innych "cudów"?
Wszystko zależy ile kasy chcesz wydać, bo to jest najważniejsze. Masz nieograniczony budżet kupujesz Eizo CG. Jeśli masz mało kasy to możesz wyrwać HP LP2275W na PVA za 1400zł. Spokojnie nadaje się do amatorskiej obróbki zdjęć,świetna regulacja jaskrawości jak na ten przedział cenowy tylko trzeba uważać na "walnięte sztuki" . Zdarzają się jak wszędzie. Jest jeszcze Philips 24OPWES na IPS, 24 cale za 1700zł. Nie znam tego monitora, ale kilka osób pozytywnie się wypowiadało oczywiście nie na tym forum:) . Najlepiej kupić przez internet taki monitor i przetestować dogłębnie na zafarby, nierówne podświetlenie, regulacje jaskrawości itp. W Necach też takie kwiatki się zdarzają , więc to rutynowa procedura. Najlepiej jeszcze go szybko skalibrować i podesłać do labu odbitki. Jeśli się spodoba to brać :)

Czornyj
11-12-2009, 03:43
ten wątek już dawno powinien sie nazywać "Modlitewnik wyznawców Eizo" :) Niestety na temat innych monitorów musisz pytać w innych, oddzielnych nowych wątkach, tu już nikt normalny nie zagląda...
O żadnym body, o żadnej matrycy nigdy tyle nie powiedziano na tym forum co o tu o wyższosci Eizo nad wszystkim co na ziemi - a to niestety już dawno nie jest prawdą. Tego jednak dowiesz się czytając inne fora krajowe i zagraniczne. Paru kolegów dałoby sie zabić o coś, co tak naprawde nie widzą, bo to przekracza zakres ludzkiej percepcji, ale wmówiono im że widzą -mają przekonanie że zdjecie obrobione na monitorze za 1tys będzie gorsze od tego obrobionego na monitorze za 6tys zł - i jakże się mylą - ale musiałbym pisać dużo i długo, podawać wiele przykładów z którymi spotykam się na codzień, aby to udowodnić - a po prostu mi się nie chce, poza tym - chcą niech wierzą :) Nie można im tego zabrać czy zabronić, jednak jest przynajmniej kilka monitorów innych i tańszych na których da sie pracować.. o zgrozo.

Zacząłem zawodowo pracować jako grafik na wypukłym jak d... brazylijskiej tancerki samby 14" (czyli właściwie 12") monitorze CRT o rozdzielczości 1024x768 (z przeplotem - mrygał jak sam czort), wyświetlającym 256 barw. Pracować można na wszystkim, różnica polega na poziomie komfortu tej pracy.

Zakres ludzkiej percepcji jest w przybliżeniu jako-tako opisany za pomocą uproszczonych modeli matematycznych i wyniki pomiarów są wyrażone właśnie w jednostkach różnicy wrażenia barwnego u przeciętnego obserwatora.

Ale musiałbym tu zrobić wykład z teorii barwy, kolorymetrii, zarządzania barwą wg standardów ICC... A to zadanie dla Spółdzielni Pracy Daremny Trud.

Duder
11-12-2009, 03:53
Tak, tak - nie ma to jak teorie spiskowe...
Cena porównywalna z Eizo S2243W czy NEC 2490WUXi2, które są o niebo lepsze. Normalnie okazja jakich mało...

To nie teorie spiskowe tylko nieodparte wrażenie...he,he,delikatnie rzecz ujmując.
Dzięki za konkrety w sprawie Fujitsu - między innymi wysoka cena sugerowała mi zainteresowanie się nim.
Chętnie zobaczyłbym opinie o innych możliwościach - a może jakiś mały przegląd/ranking wszystkiego co trochę lepsze,a nie nazywa się na E.

zazul
11-12-2009, 08:45
Czym skalibrować s2031?
Po zapoznaniu się z wieloma wątkami zauważyłem, że jedne kalibratory pasują lepiej do danych modeli ... Pomijam sprawę szerokiego gamutu, gdyż s2031 taki nie jest ...

nazca
11-12-2009, 12:57
Nie można im tego zabrać czy zabronić, jednak jest przynajmniej kilka monitorów innych i tańszych na których da sie pracować.. o zgrozo.

Ale tego chyba nikt nie kwestionował. :)

Jest w tym wątku kilku specjalistów, którzy patrzą okiem bardzo krytycznym na monitory i bardzo zawodowym ale to chyba dobrze. Jeśli ktoś jest podobnym perfekcjonistą i oczekuje krytycznie wysokiej jakości - której nie widać nawet czasami gołym okiem [nie dla wszystkich przynajmniej] to idealnie zaczerpnie z zamieszczonych tu informacji.
Pozostali też mogą przecież na tym skorzystać filtrując to co czytają przez swoje "filtry" oparte na własnych potrzebach i doświadczeniach.

Poza tym z fotografią, projektowaniem graficznym itd. [a o monitorach do tego w tym wątku jest napisane głównie] jest tak, że jeśli ktoś nie ma iskry Bożej to choćby miał najlepszy sprzęt [aparat, monitor itd.] to i tak głową muru nie przebije. Powiedzmy sobie szczerze, że komfort pracy mamy zapewniony w przypadku LCD na bardzo niskim już poziomie cenowym. Wiem po sobie, że można i na matrycy TN pracować i czuć komfort po przesiadce z monitora CRT. Następnie po przesiadce z laptopa Acera na MacBook Pro - to niesamowite ale pomimo, że tutaj też jest TN to dużo więcej widać niż na pecetowym laptopie itd.

Zatem monitor na pewno nie jest panaceum np. na brak talentu [foto itd.] ale nikt tu nic takiego nie pisze.

Do tego każdy ma inne potrzeby. Dla wielu referencyjny [przynajmniej w poważnym stopniu] jest np. Eizo CG222W.
Ja sobie nie wyobrażam na nim pracy ze względu na jego rozdzielczość 1680x1050 i wielkość plamki co za tym idzie. Dla mnie dużo bardziej komfortowym do pracy będzie przy 22" Eizo S2243W i odczuję większy komfort pracy na podwyższonej rozdzielczości 1920x1200 w tej 22" niż dzięki lepszemu odzwierciedleniu kolorów w CG222W.
:)

P.S. Sam chciałbym wiedzieć też więcej o innych monitorach. Np. dlaczego LaCie 324 jest be?
Ale z drugiej strony Panowie, którzy się tutaj dzielą z nami swoimi fachowymi doświadczeniami nie są zobowiązani pisać o wszystkim o czym chcą czytelnicy i tego też mam świadomość.

P.P.S. Zaczynając czytać ten wątek też miałem wrażenie "modlitwy świątyni Eizo" tym bardziej, że trafiłem tutaj przymierzając się do NECa. Po czasie jednak pozbyłem się tego wrażenia - zacząłem filtrować wątek przez swoje potrzeby... i wcale nie uważam, ze do grafiki i DTP, którymi się zajmuję na co dzień zawodowo to zaraz muszę mieć EIZO z serii CG - o czym zresztą napisałem wcześniej. Inna sprawa, że mam łatwiej czytając ten wątek, bo zawsze chciałem mieć własnie EIZO... ;-)

krzysztof jot
11-12-2009, 12:58
Zacząłem zawodowo pracować jako grafik na wypukłym jak d... brazylijskiej tancerki samby 14" (czyli właściwie 12") monitorze CRT o rozdzielczości 1024x768 (z przeplotem - mrygał jak sam czort), wyświetlającym 256 barw. Pracować można na wszystkim, różnica polega na poziomie komfortu tej pracy.



otóż.
Ty czornyj jestes w tej materii profesor-doktor i dodatkowo zawodowiec i czapka z głowy co do Twojej w tej materii wiedzy. Ale jesteś wyjątkiem, wiesz, znasz, lubisz. Ale też wiesz, ze praowac mozna nie tylko na Eizo. Zawodowy kierowca też powie ze najlepiej to pojechać Evo11 ale ja wsiądzie w kat. cinqueczento też czasem wygra - bo da się, jak się umie, mysli i wie o co chodzi. Zwróć uwagę ze jakiekolwiek pytania o monitory nieco niższej klasy ZAWSZE są olewane i ignorowane. To tak jakby gadać tylko z tymi co robią D3x, a innym było się wstyd przyznać po prostu że maja D70. i wstyd zapytać o coś no bo jak to - nie D3x ?
Otóż maja i D100 i d70 a nawet Coolpixy, a era monitorów CRT sie skończyła i szukaja jakiegoś monitora. Ale jednak pytają bo z tych po 1200 tez sa niezłe i fatalne. Może wy wielcy spece pomyślą o maluczkich, i że jak ktoś pyta o monitor za 1200 to chce kupić najlepszy z TEGO przedziału cenowego, a nie usłyszeć że gamut ,sramut i jak nie ma 4 kawałków na Eizo to niech se daruje.... A po co komu autobus, aby jedno dziecko do szkoły wozić ?
Po prostu nalezy nieco rozszerzyć tzw spektrum wiedzy o dostępnych monitorach z nieco innych przedziałów cenowych, ale nie odradzać czegoś o czym wie się tylko od innego równie zmanierowanego w tym kierunku kolegi, który wie bo przeczytał na innym forum. To przez takich kolegów mam teraz dwa kawałki drutu grubości ok 10mm i długości 50cm za które zapłaciłem 1400zł i zastanawiam się, czy teraz też bym tak zdebilał, mimo ze mam kilka tysiecy płyt CD :) i teoretycznie mógłbym w to iść dalej. Ale sprawdziłem, od pewnego miejsca nie ma juz różnicy tylko podświadomość.

Kyle
11-12-2009, 15:28
To przez takich kolegów mam teraz dwa kawałki drutu grubości ok 10mm i długości 50cm za które zapłaciłem 1400zł i zastanawiam się, czy teraz też bym tak zdebilał, mimo ze mam kilka tysiecy płyt CD :) i teoretycznie mógłbym w to iść dalej. Ale sprawdziłem, od pewnego miejsca nie ma juz różnicy tylko podświadomość.Z tym że wpływu tego drutu który masz nie można zmierzyć ani na prawdę usłyszeć ... a różnicę między EIZO CG a EIZO S po prostu widać i jest mierzalna. ... tak więc nie mieszajmy AUDIOVOODOO z wiernym odzwierciedlaniem (np. monitory studyjne są realnie daleko lepsze niż nie jeden realnie nic nie wart HI-END złom Hi-Fi z SHUNJATAFRUTATA VAN DEN HU@ podstawkami pod "pythony" co jest poparte choćby pomiarami)

nazca
11-12-2009, 18:44
Ale różnicę między kolumnami głośnikowymi średniej klasy, a tymi marketowymi też słychać. ;-)

Giani
11-12-2009, 19:40
Zwróć uwagę ze jakiekolwiek pytania o monitory nieco niższej klasy ZAWSZE są olewane i ignorowane. To tak jakby gadać tylko z tymi co robią D3x, a innym było się wstyd przyznać po prostu że maja D70. i wstyd zapytać o coś no bo jak to - nie D3x ?
Wiesz, dobrze prawisz i zgadzam się z tym tokiem rozumowania, podobnie myślę, ale coś Ci umknęło. A mianowicie, przedstawiciel marki Mercedes nie będzie przecież polecał kupna Peugeota albo Citroena. Bo po pierwsze nic z tego nie ma, po drugie wie, że mercedes jest lepszy . Trzeba to po prostu zrozumieć :)



Może wy wielcy spece pomyślą o maluczkich, i że jak ktoś pyta o monitor za 1200 to chce kupić najlepszy z TEGO przedziału cenowego, a nie usłyszeć że gamut ,sramut i jak nie ma 4 kawałków na Eizo to niech se daruje.
A myślisz, że wielcy spece spędzają dużo czasu na obrabianiem zdjęć, przeglądaniem tablic testowych, drukowaniem na 8 bitowych monitorach ? To przecież jest niewykonalne . Mogę Ci z kapelusza podać nazwy monitorów 8bitowych, na które można zwrócić uwagę, jeśli ktoś ma ograniczony budżet lub nie lubi napisu "EIZO"




Po prostu nalezy nieco rozszerzyć tzw spektrum wiedzy o dostępnych monitorach z nieco innych przedziałów cenowych, .
Aby rozszerzyć ów wiedzę należy poświęcić sporo czasu na testy. Podpiąć po 2 skalibrowane monitory do jednego komputera i zacząć obrabiać zdjęcia, drukować, przeglądać odbitki kalibracyjne itp. Największą wiedzę praktyczną o 8 bitowych monitorach mają ich użytkownicy, ale Ci świadomi co widzą na monitorze i na odbitce . Ja sobie kupiłem swego czasu 8 bitowy monitor po to, aby sprawdzić czy za 1400zł na PVA "coś widać" . Fakt,poczytałem trochę testów i wypowiedzi użytkowników, zależało mi również na dobrej regulacji jaskrawości i innych duperelach. W życiu trzeba przejść przez różne szczeble wiedzy. Kiedyś jak będę miał kaprys kupna czegoś z SX czy CG, bo serii S nie ma sensu, to chętnie wypowiem się o różnicach.

Nie tak dawno na forum pewien użytkownik pytał się czy jego Eizo CG będzie lepiej świecił na fabrycznych ustawieniach niż zwykły LCD. To mniej więcej obrazuje świadomość ludzi na temat jakości monitorów. Wystarczyłoby zastosować efekt placebo , pokazać wyselekcjonowanego z równym podświetleniem 8 bitowca, powiedzieć,że to Eizo SX i taka osoba żyłaby w przekonaniu,że ma mega wypasiony monitor:mrgreen:


Za różnicę między EIZO CG a EIZO S po prostu widać i jest mierzalna. ...

Mistrzu, ty już dawno powinieneś wziąć kredyt mieszkaniowy i kupić sobie monitora z serii CG , bo cały czas do niego wzdychasz. Z tego Eizo S to ty nie jesteś zadowolony bez względu na to jak będziesz zaprzeczał:mrgreen: Zapomniałeś dodać o bandingu....

Czornyj
11-12-2009, 19:45
Zwróć uwagę ze jakiekolwiek pytania o monitory nieco niższej klasy ZAWSZE są olewane i ignorowane. To tak jakby gadać tylko z tymi co robią D3x, a innym było się wstyd przyznać po prostu że maja D70. i wstyd zapytać o coś no bo jak to - nie D3x ?

Chwila, chwila - D3x kosztuje 25000PLN, a ja nie przypominam sobie, bym doradzał tu komuś monitor choćby za połowę tej kwoty. Ludzie pytają tu raczej o coś w rodzaju aparatów kompaktowych Benq, Medion czy Kodak, a proponowane im są lustrzanki Canon czy Nikon - bo lustrzanka jest bardziej uniwersalna, oferuje lepszą jakość, umożliwia wykonanie zdjęć w trudniejszych warunkach, jest solidniejsza, a oferta systemu Nikona i Canona jest najbogatsza i najsensowniejsza.

I tak samo z monitorami - NEC, Eizo, Quato i LaCie oferują monitory z przeznaczeniem od trochę bardziej wymagających zadań aż po zastosowania o krytycznym znaczeniu barwy - to są takie monitorowe odpowiedniki lustrzanek. Więc zamiast doradzać wypasionego "kompakta" za 1000-2000, który ma zumiki, filmiki, dupiki, ekraniki itd. proponję tutaj zwykle proste "lustrzanki" za 2000-3000PLN, które oferują lepszą jakość i są w miarę solidne. Oczywiście - i kompaktem, i lustrzanką można robić świetne zdjęcia, tak samo jak można pracować na lepszym i gorszym monitorze.

Idąc dalej - dlaczego używasz Nikkora 17-55 i 70-200VR, skoro mógłbyś z powodzeniem zastąpić je np. Tamronami 17-50 i 70-200? Wywaliłeś ponad 10 kafli na dwa szkiełka, które z powodzeniem mógłbyś zastąpić zestawem za 3 tysiące (przez litość nie wspomnę o 18-55 i 55-200 - też można nimi robić doskonałe zdjęcia), a marudzisz, że doradzam monitory droższe raptem o parę stówek? :lol:

zazul
11-12-2009, 20:35
To proponuję może jakoś rozdzielić wątek z monitorami na conajmniej dwa różne, np. klasa matryca TN i klasa powyżej TN, no i może jeszcze klasa PRO - albo zupełnie inne kryteria, wtedy każdy będzie wiedział gdzie jakiej informacji szukać a nie czytać tasiemce gdzie po pytaniu o Belinea jest kolejne pytanie o CG...

Chodzi o podzielenie wątku lub nawet działu - tak jak to mniej więcej jest to podzielone na forum w kategorii lustrzanek. Tematy i tak będą się przeplatać w różych kategoriach ale przynajmniej jakoś sensownie bedzie można do jakiejś informacji dotrzeć a nie co chwila się opierniczać, że tylko Eizo i Nec, a inne są zbywane.

W monitorach w topie jest Eizo i Nec a w puszkach Nikon i Canon, są też inni bo rynek jest dla każdego.
Swoją drogą ciekaw jestem jakie by były reakcje na forum gdyby ciągle padało pytanie o to czy wybrać Nikona (Canona) czy aparat Samsunga, i gdyby ktoś "nie daj Boże" zdecydował się na Samsunga to przecież od razu by była jazda bez trzymanki w komentarzach.

To tak mniej więcej na gorąco.

Kyle
11-12-2009, 21:08
Mistrzu, ty już dawno powinieneś wziąć kredyt mieszkaniowy i kupić sobie monitora z serii CG , bo cały czas do niego wzdychasz. Z tego Eizo S to ty nie jesteś zadowolony bez względu na to jak będziesz zaprzeczał:mrgreen: Zapomniałeś dodać o bandingu....A Ty powinieneś wziąć kredyt mieszkaniowy i kupić sobie ciągnik siodłowy (wypowiedź na Twoim poziomie z taką samą sensownością).

nazca
11-12-2009, 21:18
Chwila, chwila - D3x kosztuje 25000PLN, a ja nie przypominam sobie, bym doradzał tu komuś monitor choćby za połowę tej kwoty. Ludzie pytają tu raczej o coś w rodzaju aparatów kompaktowych Benq, Medion czy Kodak, a proponowane im są lustrzanki Canon czy Nikon - bo lustrzanka jest bardziej uniwersalna, oferuje lepszą jakość, umożliwia wykonanie zdjęć w trudniejszych warunkach, jest solidniejsza, a oferta systemu Nikona i Canona jest najbogatsza i najsensowniejsza.

IMO to nie do końca fortunne porównanie. :)
EIZO było przedstawiane, jako fabryka, która przy marketowej masówce jest niszowa w wielkości produkcji, a co za tym idzie sprzedaży.
Nie bardzo można o Nikonie, czy Canonie powiedzieć, że są małe w stosunku do konkurencji, raczej to jest produkcja na skalę masową, żeby nie powiedzieć marketową.
I o ile w zawodowych aparatach można by walnąć pewniaka, że odpowiednikiem jest NIKON czy CANON, to w półce nższej, czy średniej trzeba już uważać, bo dla mnie w tych rejestrach wspomniane marki to nie jest odpowiednik monitorów EIZO chociażby serii S wśród monitorów za do ok. 4K.

:)

P.S. Jak biorę do reki w jakimś Saturnie puszkę Nikona, to naprawdę od strony jakościowej przynajmniej na pierwszy rzut oka z zewnątrz nie jest to solidne EIZO czy NEC...

Duder
11-12-2009, 22:42
Chyba mylisz Nikona z Canonem.Akurat Nikony wyglądają zupełnie solidnie,ale cóż to chyba rzecz gustu.
A jeśli już mowa o wyglądzie Eizo to nie ma się czym zachwycać,w ogóle dzisiejsze modele monitorów wyglądem do pięt nie dorastają tym sprzed kilku lat.Tego też pojąć nie umiem - czy naprawdę tak szkoda tę odrobinę kasy na dobry projekt wzorniczy?Taki projekt kosztuje śmieszne grosze - wiem coś o tym.

nazca
11-12-2009, 23:12
Taki projekt kosztuje śmieszne grosze - wiem coś o tym.

Śmieszne grosze to kosztują takie, co psują rynek i potem odczucia estetyczne odbiorców...

Duder
11-12-2009, 23:25
Jak nie wiesz to nie pisz - wszystkie kosztują grosze w stosunku do kosztów całego przedsięwzięcia.

nazca
11-12-2009, 23:42
Przepraszam, że zabrałem głos, bo widzę, że mam do czynienia z wielkim znawcą, który wie najlepiej.

Tom01
12-12-2009, 01:14
Przepraszam, że zabrałem głos, bo widzę, że mam do czynienia z wielkim znawcą, który wie najlepiej.

Panowie, nie kłóćcie się bez sensu. Eizo ma urodę płyty chodnikowej, to jest bezprzeczne. A co do wcześniejszego postu, Czornyj ma rację, Eizo jest niszowe jeśli chodzi o wielkość produkcji tak samo jak lustrzanki w stosunku do kompaktów.

Giani
12-12-2009, 02:33
A Ty powinieneś wziąć kredyt mieszkaniowy i kupić sobie ciągnik siodłowy (wypowiedź na Twoim poziomie z taką samą sensownością).

Nie brałbym wszystkiego tak do serca i trochę wypuścił powietrze .to tylko forum. czy źle napisałem ? faceci źle się czują jak nie mają zabawki z której się cieszą. to była dobra rada a ty zaraz o poziomie moich wypowiedzi. nie ma co się gotować w środku i pisać o ciągnikach siodłowych. nie znam się na nich ,więc tym bardziej.

martin204
12-12-2009, 20:00
Witam
Mam możliwość zakupu za rozsądną cenę monitor LaCie 119, czy ktoś z was może użytkował taki monitor... w googlach jest nie wiele na jego temat... za wszelkie info dziękuję...
Pozdrawiam

Tom01
12-12-2009, 20:05
Witam
Mam możliwość zakupu za rozsądną cenę monitor LaCie 119, czy ktoś z was może użytkował taki monitor... w googlach jest nie wiele na jego temat... za wszelkie info dziękuję...
Pozdrawiam

Pewnie chodzi o 319? Jeśli tak, to jest dokładnie to samo co Nec 1990SXi, wycofany przez problemy z wyświetlaczem.

martin204
12-12-2009, 20:17
Pewnie chodzi o 319? Jeśli tak, to jest dokładnie to samo co Nec 1990SXi, wycofany przez problemy z wyświetlaczem.

Nie 319 a Lacie 119 ...

d.prowadzisz
13-12-2009, 21:23
Jak należy ustawić RGB w monitorach NEC? Na sRGB czy Native?

Tom01
15-12-2009, 13:23
Czy monitorek S2433 posiada nowszą rewizję wyświetlacza niż SX2461?
Jak z jasnością minimalną tego modelu ( S )?

Wyświetlacz jest ten sam. W trakcie produkcji wyświetlacz był zmieniany, inna rewizja i o ile SX2461W już niestety nie ma, to S2433W wyszło to na dobre. Miałem nieodparte wrażenie, że egzemplarze które teraz do mnie trafiają są jakieś podejrzanie równo rozświetlone. Sądziłem że to po prostu rozrzut i mam fart, ale właśnie potwierdziłem informację, że jest to zasługą innego wyświetlacza. W każdym razie mam na warsztacie kolejną sztukę S2433W i jest kurde równiutki jak nie wiem co.

nazca
15-12-2009, 16:25
A czy o S2243W, można podwiedzieć to samo, co o S2433W jeśli chodzi o równość podświetlenia, czy jednak 24" wyróżnia się tutaj zdecydowanie w swojej klasie?

raptor88
15-12-2009, 16:51
Wyświetlacz jest ten sam. W trakcie produkcji wyświetlacz był zmieniany, inna rewizja i o ile SX2461W już niestety nie ma, to S2433W wyszło to na dobre. Miałem nieodparte wrażenie, że egzemplarze które teraz do mnie trafiają są jakieś podejrzanie równo rozświetlone. Sądziłem że to po prostu rozrzut i mam fart, ale właśnie potwierdziłem informację, że jest to zasługą innego wyświetlacza. W każdym razie mam na warsztacie kolejną sztukę S2433W i jest kurde równiutki jak nie wiem co.

Bardzo dziękuję za informację, zwłaszcza że info z pierwszej ręki. :-D

juggler
15-12-2009, 22:03
A jak sprawuje się eizo EV2333 w porównaniu do NECa P221W. I jaka jest różnica miedzy wersją WH a WT??

nazca
15-12-2009, 22:48
A jak sprawuje się eizo EV2333 w porównaniu do NECa P221W. I jaka jest różnica miedzy wersją WH a WT??

WH, a WE raczej.
Różnica tkwi w podstawie monitora.

juggler
15-12-2009, 23:14
WH, a WE raczej.
Różnica tkwi w podstawie monitora.

No to oznaczenia mamy rozszyfrowane, a jak z porównaniem tych monitorów który będzie lepszy do fotografii!!!

nazca
15-12-2009, 23:41
Myślę, że odpowiedź jest na co najmniej kilkunastu stronach wśród tych wszystkich w wątku.
A ja na pewno nie mam aspiracji do bycia autorytetem i odpowiedzi na to pytanie, pomimo, że swoje wiem po całej lekturze wątku. :)
Zachęcam do lektury. Odpowiedź jest w tekście.

Tom01
16-12-2009, 00:10
A czy o S2243W, można podwiedzieć to samo, co o S2433W jeśli chodzi o równość podświetlenia, czy jednak 24" wyróżnia się tutaj zdecydowanie w swojej klasie?

S2433W jest zdecydowanie lepiej rozświetlony. Podobieństwo było S2233W/43W do S2431W. Nowy model, śmiało można rzec, to inna klasa.

nazca
17-12-2009, 01:56
Ale przecież S2433W i S2243W ukazały się mniej więcej w podobnym czasie i np. na stronie EIZO przy obydwu jest oznaczenie "new". Zmienili zatem coś na "lepsze" w S2433W, a nie zmienili w S2243W?

bahuone
18-12-2009, 00:06
Powiedzcie mi czy taki monitorek jak Eizo L795 lub EIZO L768/7 bedzie dobry do fotografii? Bardzo ale to bardzo amatorskiej poniewaz znajoma szuka i slyszala o Eizo ale kompletnie sie nie zna w sumie jak tez. Bylo by cos takiego nie mniej jak 19" i cena jakies 400-500zl. Chyba ze ktos cos zaporponuje.

zazul
18-12-2009, 08:41
Powiedzcie mi czy taki monitorek jak Eizo L795 lub EIZO L768/7 bedzie dobry do fotografii? Bardzo ale to bardzo amatorskiej poniewaz znajoma szuka i slyszala o Eizo ale kompletnie sie nie zna w sumie jak tez. Bylo by cos takiego nie mniej jak 19" i cena jakies 400-500zl. Chyba ze ktos cos zaporponuje.

Niestety sam musisz wyrobić sobie zdanie tzn. przebrnąć przez cały wątek, oczywiście niekoniecznie zaczynając od 2007 roku. Dla pocieszenia: każdy przez to przechodzi.

Mała podpowiedź: producenci monitorów niestety nie wyróżniają w monitorach kategorii fotografia amatorska tak jak ma to miejsce w lustrzankach. Do wyboru masz biurowe/domowe, zaawansowane i profesjonalne. Między dwoma pierwszymi jest spora różnica cenowa. W sklepach zawsze powiedzą, że jak do amatorskiej to oczywiście i ten, i ten, w zasadzie "każdy" się nadaje.

Ale skoro tu zajrzałeś to zapoznaj się z wątkim i będziesz mógł znajomej już coś więcej powiedzieć. Dla niepocieszenia: na tym typowo specjalistycznym fotograficznym forum raczej nie znajdziesz informacji o kategorii biurowo-domowej, tak jak nie omawia się aparatów kompaktowych.

Dla znajomej: jeżeli ma aparat za ca. 1.500 zł a nie za 300 zł to na tej podstawie powinna choć ogólnie zrozumieć różnicę w cenie i jakości (nie wnikając bardzo głęboko w sprawy techniczne) między monitorem za 1.900 zł a za 600zł. Ogólnie podejście w monitorach jest podobne jak w aparatach. Trochę lepiej to wygląda w obiektywach: masz Nikkora i np. Sigmę pasującą do Nikona, czasem 2 razy tańszą, czasem, a nawet często nie gorszą od Nikkora. Niestety w monitorach nie ma tak dobrze: nie ma monitora firmy XXXX dwa razy tańszego od EIZO S2233 "odpowiadającego" parametrom tego EIZO. Gdyby była taka możliwość to na pewno byłyby o tym wątki na forum.

"Obrazując" inaczej: kupując forda fiestę możesz zażyczyć sobie koła i silnik od "przysłowiowego" malucha. Taniej? Taniej. Dojedzie? Dojedzie. Kiedy dojedzie? Będą awarie? Ile to potrwa? Jakim kosztem? Nie wiadomo. W przypadku lepszego dopasowania sprzętu wiadomo już znacznie więcej.

Trochę się rozwinąłem ale nie chciałbym abyś został tu rzucony na pożarcie lub raczej zostawiony bez odpowiedzi. Sam jestem na etapie zakupu monitora i nie ma zmiłuj się, nie jest to takie proste jak w przypadku zakupu zamienników innych akcesoriów. Chciałbym w miarę wiernie zobaczyć to co będzie wydrukowane. Gdybym nie chciał to zostałyby mi podświetlarki negatywów, stykówki, próbne wydruki i sum sumarum po jakimś czasie koszty i tak by się zrównały, nie wspominając o znacznie wydłużonym czasie.

Podsumowując: zdjęcie można zobaczyć na każdym monitorze. Jeżeli chodzi tylko o popatrzenie na monitorze, zrobienie ogólnej korekty przyciskiem pt. "automatyczna korekta wszystkiego", a potem jego wydruk w jakimkolwiek labie lub przesłanie do netu to każdy monitor będzie pasował i będzie ok, dosłownie każdy, nawet ten na wyświetlaczu aparatu.

Podpowiedź: jeżeli znajoma zostanie przy jakimkolwiek monitorze lub tym co ma obecnie (nie wliczam w to wyświetelacza w body ...) to polecam zakup kalibratora, w tym przypadku jakiegokolwiek, nawet najtańszego, np. SpyderExpress2. Jeżeli ma jakiś monitor (nie ważne jaki, po prostu monitor) to bardziej opłaci się inwestycja w jakikolwiek kalibrator za 200-300zł niż kupienie nowego LCD bez kalibratora. Sam tak swego czasu zrobiłem i do dzisiaj nie żałuję. Rezultaty są znacznie lepsze niz kupno LCD bez kalibratora i grzebanie potem w jego ustawieniach "bo nie moge zobaczyć na ekranie tego co mam na odbitce".

bahuone
18-12-2009, 11:25
zazul dzieki za odpowiedz, ale to juz nie ja sie bede martwil tylko wysle znajoma do tego watku niech sobie czyta.

GrzesiekH
22-12-2009, 15:34
Witam,

Moje pytanie chcę skierować bezpośrednio do Tom01
interesuje mnie opinia o monitorze Hp LP2275w na mva.pl jest opinia o lp2475w,
ale z tego co się orientuję, to są to dwa rożne monitory

- słyszałem, że można je (lp2275w)zobaczyć na biurkach grafików/reklamowców etc ,
że są zadowoleni z tego monitora "i wiadomo, że "Eizo to Eizo", ale taki HP'ek wystarcza".

Ps. proszę o odpowiedź, bo mi osobiście cena ok.1500zł wyklucza możliwość stosowania go do grafiki/foto itp.

eleven
22-12-2009, 16:15
Witam wszystkich !

Mam mały problem z moim EIZO L887 - kupiłem go od znajmego, monitor ma wyświecone około 1/3 z 40 tys godzin gwarantownych przez producenta, poza tym na pewno nie jest zajechany, bo jeszcze kilka dni temu znajomy składał nim piki do druku na ofset. Monitor został skalibrowany kalibratorem monaco optix XR, ogólnie kolory super do netu itd, jednak w PS i Ligtroomoe, od razu widać, że świeci za mocno i obraz jest za jasny, początkowo obniżyłem jasność do 30%, ale teraz jest obniżona do 0 % (zero) i dopiero jasność i kolory są mniej więcej jak na referncyjnej odbitce z labu, z pewnością nie jest to kwestia tego, że próbuję dostosować odbitkę do obrazu na matrycy, bo mam pewność na 100%, że odbtaka pokazuje idealnie to co pownno być na każdym dobrze ustawionym monitorze.
Dodam, że mimo obniżenia jasności do zera, to jeszcze w PS lub LR muszę obniżyć jasność o jakieś 30 punktów,żeby obraz na matrycy odpowiadał temu na odbitce.
W takim razie, czy to kwestia kalibracji, czy moniek jest jednak zajechany i mogę wystawić go do zsypu?

Czornyj
22-12-2009, 16:43
1) zapnij softproofing profilu minilabu z symulacją podłoża
2) mocniej oświetl odbitkę światłem dziennym lub sztuczym o temp. barwowej ok. 5000K

eleven
22-12-2009, 16:49
Ok, dzięki, tylko dziwi mnie, że jasność ustawiona na zero i jest ok ! - czy to w każdym Eizo tak jest ? Gość, który mi go sprzedał miał ustawioną jasność na 60% - mi by po 10 minutach oczy wysiadły przy takim ustawieniu.

Czornyj
22-12-2009, 16:59
To, że jest ok wynika z czystego przypadku

Tom01
22-12-2009, 17:13
Witam,

Moje pytanie chcę skierować bezpośrednio do Tom01
interesuje mnie opinia o monitorze Hp LP2275w na mva.pl jest opinia o lp2475w,
ale z tego co się orientuję, to są to dwa rożne monitory

- słyszałem, że można je (lp2275w)zobaczyć na biurkach grafików/reklamowców etc ,
że są zadowoleni z tego monitora "i wiadomo, że "Eizo to Eizo", ale taki HP'ek wystarcza".

Ps. proszę o odpowiedź, bo mi osobiście cena ok.1500zł wyklucza możliwość stosowania go do grafiki/foto itp.

Witam

Nie pamiętam LP2275W, ale to nie jest bez przyczyny, bo widać nie miał co zostawiać w mojej pamięci. Przy podobnej cenie znacznie bardziej interesujący jest Nec P221W i tym polecam się zainteresować.

eleven
22-12-2009, 18:29
Przepraszam za idiotyczne pytanie: ale gdzie należy podpiąć ten softproofing profilu minilabu ? - ogólnie nie jest to kwestia tylko rozjaśnienia w PS czy LR, na wszystkich przeglądarkach fotki są za jasne o około 70%. Poza tym dałem fotki do wykonania odbitek do dwóch labów i problem ten sam - odbitki na papierze ciemne a na Eizo wszystko niby ok.
Poza tym właśnie pytałem gościa z labu: powiedział, że profil labu nie jest potrzebny do prawidłowego ustawienia monitora. Trochę wkurza mnie ta sytuacja, bo moniek tani nie był, a na razie na laptopie mam wierniejsze oddanie kolorów.

Tom01
22-12-2009, 18:37
Przepraszam za idiotyczne pytanie: ale gdzie należy podpiąć ten softproofing profilu minilabu ? - ogólnie nie jest to kwestia tylko rozjaśnienia w PS czy LR, na wszystkich przeglądarkach fotki są za jasne o około 70%. Poza tym dałem fotki do wykonania odbitek do dwóch labów i problem ten sam - wyjażone na maxsa odbitki na papierze a na Eizo wszystko niby ok.
Poza tym właśnie pytałem gościa z labu: powiedział, że profil labu nie jest potrzebny do prawidłowego ustawienia monitora. Trochę wkurza mnie ta sytuacja, bo moniek tani nie był, a na razie na laptopie mam wierniejsze oddanie kolorów.

Chwilka, za jasny jest monitor czy odbitki?

eleven
22-12-2009, 18:53
sorry - nieprecyzyjnie się wyraziłem - mój błąd - jeżeli bym oddał plik do labu jak ustawiłem sobie na Eizo, gdzie wydaje sie, że wszystko jest ok, czyli kolory jasnośc itd, wtedy dostaję odbitkę zbyt ciemną.
Jeszcze raz przepraszam.

Tom01
22-12-2009, 18:56
jeżeli bym oddał plik do labu jak ustawiłem sobie na Eizo, gdzie wydaje sie, że wszystko jest ok, czyli kolory jasnośc itd, wtedy dostaję odbitkę zbyt ciemną.

Znaczy źle, za jasno ustawiony monitor i/lub za ciemne oświetlenie miejsca pracy. Prosta recepta. Bierzemy do ręki kartkę papieru i kręcimy monitorem lub oświetleniem aby poziomy jasności kartki i białego ekranu były takie same.

eleven
22-12-2009, 19:06
Niestety nie w tym rzecz, monitor jest już ustawiony na "0" jasności, a i tak to co widzę na ekranie jest zbyt jasne w porównaniu z odbitką referencyją z labu, tak że muszę jeszcze w PS lub LR o 30 działek przyciemnić, żeby np. jasność skóry była na tym poziomie, co na odbitce, poza tym mam jeszcze kilka innych obitek z tego labu, które swego czasu wykonałem sobie w celach poglądowych, jak wygląda to co oni mają na monitorze w tym labie i problem ten sam. W tym labie na 100% mają dobrze skalibrowane monitory.

Tom01
22-12-2009, 19:22
Niestety nie w tym rzecz, monitor jest już ustawiony na "0" jasności, a i tak to co widzę na ekranie jest zbyt jasne w porównaniu z odbitką referencyją z labu, tak że muszę jeszcze w PS lub LR o 30 działek.

Ma Pan za ciemno w pomieszczeniu. Nie można programowo ingerować w sterownik grafiki, wprowadza to poważną degradację w obraz.

PS. Niech Pan nie nazywa odbitki z labu referencyjną, bo to grzech.

eleven
22-12-2009, 22:44
Hmmm, programowo nie inegruję, tylko klawiszem pod ekranem monitora, który służy do tego. Jutro przy normalnym świete zrobię zdjęcie i mogę podesłać na priva, jak to wygląda: ten sam plik ze ślubu: raz na papierze, raz na monitorze, oba obok siebie do porównania. Dodam, że monitor kilka dni temu kalibrowany.
Przepraszam za słownictwo - jestem kompletnym laikiem.

Czornyj
23-12-2009, 01:11
Sama kalibracja monitora to 25% sukcesu. Potrzebna jest jeszcze "kalibracja" oświetlenia, oraz włączenie symulacji przestrzeni barwnej odbitki. Zakładając, że papier foto ma współczynnik odbicia światła ok. 90%, a monitor był skalibrowany do 80cd/m^2, wartość emitancji światła na poziomie odbitki powinna wynosić 80 x π / 0,9 - czyli 280 luxów, przy czym oczywiście musi to być światło o skorelowanej temperaturze barwowej ok. 5000K, bo światło żarowe (ok. 2850K) będzie rozjaśniać czerwienie, karminy, oranże, a przyciemniać zielenie i błękity.

ergoy
23-12-2009, 01:51
Witam mam problem moj nowy Eizo s2433 obraz kontrolny gradient wyswietla w tescie Eizo tak iż dwa ostatnie paski ciemne sa praktycznie równo czarne
Pytanie czy to normalne czy moge cos z nim zrobic? - sa zresetowane ustawienia i podpieta profil do windowsa Ekran który znalazlem w necie

Tom01
23-12-2009, 02:00
Witam mam problem moj nowy Eizo s2433 obraz kontrolny gradient wyswietla w tescie Eizo tak iż dwa ostatnie paski ciemne sa praktycznie równo czarne
Pytanie czy to normalne czy moge cos z nim zrobic? - sa zresetowane ustawienia i podpieta profil do windowsa Ekran który znalazlem w necie

Dwoma zlanymi paskami nie ma się Pan co przejmować. Gradient i tak się pogorszy po wyregulowaniu i oprofilowaniu monitora.

ergoy
23-12-2009, 02:05
dziekuje uff
na ustawieniach fabrycznych mam kolory nawet w trybie sRGB b. oczojebne to po skalibrowaniu przejdzie?

Tom01
23-12-2009, 02:16
dziekuje uff
na ustawieniach fabrycznych mam kolory nawet w trybie sRGB b. oczojebne to po skalibrowaniu przejdzie?

To sprzęt szerokogamutowy. Oczojebność to cecha wrodzona. Aby ja opanować trzeba sprzęt oprofilować i używać oprogramowania z zarządzaniem barwą.

albercikk
23-12-2009, 16:15
Mam pytanko do Tom01 i innych którzy zjedli zęby na monitorach ;)
Planuje za jakiś czas zmienić monitor, mój wysłużony CRT Samsung SyncMaster757DFX zaczyna niedomagać, mam wrażenie że spadł sporo kontrast i jasność (monitor ma około 8 lat).
Przyznam że nie mam żadnej wiedzy na temat monitorów, trochę przewertowałem ten wątek i powoli zaczyna mi sie w tym temacie rozjaśniać.......... powoli to dobre słowo.
Myślę nad monitorem 24 cale lub w ostateczności acz bardzo nie chętnie 22 cale (ale wtedy na takim ramieniu przymocowanym do ściany aby można było go przybliżyć) w obecnym 17 calowcu przeszkadza mi właśnie najbardziej wielkość.
Jeśli chodzi o cenę to 4,5 tysiąca to jest max (ile razy ja takie rzeczy obiecywałem przy zakupie sprzętu związanego z Foto hihi)
Z tego co się zorientowałem to w grę wchodzi Eizo i Nec, na razie mam tylko jednego kandydata S2433W o Nec-ach nic nie wiem.
Przeznaczenie : Obróbka zleceń (głównie fotografia ślubna i produktowa) - niestety często w nocy przy bardzo słabym świetle ale zdarza się i praca w dzień przy mocniejszym oświetleniu (Przydała by sie jakaś funkcja Automatycznego dopasowania jasności/kontrastu do warunków oświetleniowych - o ile ta funkcja sie sprawdza)
Zależy mi na wierności barw oraz jasności/kontrastu - chciałbym mieć wydruki z labu niezbyt odbiegające od tego co widzę na monitorze - Chciałbym aby doprowadzenie monitora do takiego stanu było proste, szybkie i skuteczne, Więc kalibracja lub jej brak powinny dać mi osiągnięcie założonych celów, napisałem kalibracja lub jej brak bo może są monitory o nieco gorszych parametrach ale dobrze skalibrowane fabrycznie i zapewniające mi osiągnięcie założonych celów.
Jeśli dobrze kombinuje to wystarczy mi monitor obsługujący sRGB i nie potrzebna mi jest przestrzeń Adobe sRGB - Czy Adobe sRGB to oznacz iż jest to monitor szeroko Gammutowy ?
Jestem już prawie zdecydowany na zakup Adobe Element-sa 8.0 - bardzo mi ten program przypasował.
Nie posiada on chyba ? z tego co mi wiadomo opcji zarządzania barwą, a po przeczytaniu poniższej dyskusji, trochę się obawiam S2433w, chyba taki monitor nie będzie sie nadawał do pracy w sofcie nie posiadającym zarządzania barwą ? Dodatkowo jeśli się nie mylę to szerokogamutowe trudno się kalibruje i wymaga drogiego kalibratora, jeśli coś mylę to proszę mnie poprawić.



dziękuje uff
na ustawieniach fabrycznych mam kolory nawet w trybie sRGB b. oczojebne to po skalibrowaniu przejdzie?


To sprzęt szerokogamutowy. Oczojebność to cecha wrodzona. Aby ja opanować trzeba sprzęt oprofilować i używać oprogramowania z zarządzaniem barwą.

Czyli z takim Elementsem może być lipa z tym monitorem ?


Jest Pan z Warszawy. Proszę wpaść w piątek lub sobotę do siedziby Alstora, będą tzw. "dni otware". Pokażę Panu oba i zobaczy Pan różnicę.

Więcej informacji: http://monitory.mastiff.pl/

Czy mozna gdzieś w warszawie znaleźć miejsce gdzie ktoś pokazał by mi jak sobie radzą różne monitory (Eizo czy NEC) i doradził pokazując wady i zalety różnych modeli do wykorzystania w obróbce foto.


P.S. Gdzie nie gdzie można zauważyć S2433W + Kalibrator Easy Pix - Czy z takim kalibratorem było by mi łatwiej ?

Lesiu83
23-12-2009, 22:05
... Mam pytanko czy ktoś wie gdzie w Anglii można obejrzec Monitory Eizo ??

Tom01
28-12-2009, 13:37
Przeznaczenie : Obróbka zleceń (głównie fotografia ślubna i produktowa) - niestety często w nocy przy bardzo słabym świetle

Paradoksalnie, oświetlenie będzie Panu utrudnieniem większym niż jakość monitora.


(Przydała by sie jakaś funkcja Automatycznego dopasowania jasności/kontrastu do warunków oświetleniowych - o ile ta funkcja sie sprawdza)

Absolutnie nie. System wyświetlania musi opierać się o niezmienność parametrów.


Zależy mi na wierności barw oraz jasności/kontrastu - chciałbym mieć wydruki z labu niezbyt odbiegające od tego co widzę na monitorze - Chciałbym aby doprowadzenie monitora do takiego stanu było proste, szybkie i skuteczne, Więc kalibracja lub jej brak powinny dać mi osiągnięcie założonych celów, napisałem kalibracja lub jej brak bo może są monitory o nieco gorszych parametrach ale dobrze skalibrowane fabrycznie i zapewniające mi osiągnięcie założonych celów.

Każdy monitor wyjęty z pudełka ma punkt bieli gdzieś indziej, tylko nie tam gdzie trzeba. Wynika z tego że każdy trzeba wyregulować. Kalibracja jest prosta w przypadku monitorów kalibrowanych, np Eizo CG, NEC SV. Wówczas proces ogranicza się do powieszenia (nawet wypożyczonego na chwilę) czujnika i kilka razy kliknięcia myszką na "Next".


Jeśli dobrze kombinuje to wystarczy mi monitor obsługujący sRGB i nie potrzebna mi jest przestrzeń Adobe sRGB -

Przestrzeń nie ma kluczowego znaczenia.


Czy Adobe sRGB to oznacz iż jest to monitor szeroko Gammutowy ?

Tak, acz poprawniej byłoby mówić o przestrzeni zbliżonej do AdobeRGB, bo z pokryciem bryły określonej tym standardem jest jak z czterolistną*koniczynką. Niby są, ale prawie nikt nie widział.


Jestem już prawie zdecydowany na zakup Adobe Element-sa 8.0 - bardzo mi ten program przypasował. Nie posiada on chyba ? z tego co mi wiadomo opcji zarządzania barwą,

Posiada.


Dodatkowo jeśli się nie mylę to szerokogamutowe trudno się kalibruje i wymaga drogiego kalibratora, jeśli coś mylę to proszę mnie poprawić.

Nie tyle szerokogamutowe, co nie przewidziane przez producenta do kalibracji. Wówczas wszystko trzeba robić ręcznie, a to nie jest proste.


P.S. Gdzie nie gdzie można zauważyć S2433W + Kalibrator Easy Pix - Czy z takim kalibratorem było by mi łatwiej ?

Odradzam. To wynik porozumienia między firmami, a nie wyraz troski o fotoamatorów.

Lesiu83
29-12-2009, 22:39
mam pytanko do zorientowanych czy do Eizo S2433W jest dedykowana jakaś osłona ?

Czornyj
29-12-2009, 23:16
ZTCW Osłona Eizo CH4 jest uniwersalna i pasuje do panoramicznych monitorów Eizo 22 i 24"

Lesiu83
30-12-2009, 00:07
dziękuje za odpowiedź :]

High_Noise
30-12-2009, 00:09
W zyciu bym nie kupil oslony za taka cene - to juz lepiej dozbierac do bardziej zaawansowanego modelu ktory ma ja w zestawie....

nazca
30-12-2009, 00:35
Ta... osłona 400 z hakiem... S2433W 3150+VAT... bardziej zaawansowany SX2462W kosztuje 4750+VAT i nie ma osłony, CG243W ma osłonę, jest bardziej zaawansowany i kosztuje 7850+VAT. Faktycznie to głupota kupować osłonę, gdy można dorzucić raptem 4700 do bardziej zaawansowanego modelu z osłoną...
Ludzka inteligencja jest niezbadana. :)

Lesiu83
30-12-2009, 00:43
znalazłem jeszcze alternatywę dla firmowej osłony o nazwie PChOOD ktoś miał z nią do czynienia ?
High_Noise Ty byś nie kupił a są ludzie co kupią tak jak ja .. Ty byś zbierał jeszcze raz taką sumę co kosztuje s2433w aby miec osłonę - to dopiero rozumowanie ..

Kyle
30-12-2009, 01:07
znalazłem jeszcze alternatywę dla firmowej osłony o nazwie PChOOD ktoś miał z nią do czynienia ?
High_Noise Ty byś nie kupił a są ludzie co kupią tak jak ja .. Ty byś zbierał jeszcze raz taką sumę co kosztuje s2433w aby miec osłonę - to dopiero rozumowanie ..Trochę przesadziłeś ... EIZO S2433W+osłona kosztuje niemal 4 tys ... za 4,5 tys jest EIZO CG222W z osłoną.

Lesiu83
30-12-2009, 01:28
no widzisz , a ja zapłaciłem 2900 zł więc sporo mniej niż podałeś

nazca
30-12-2009, 01:37
Trochę przesadziłeś ... EIZO S2433W+osłona kosztuje niemal 4 tys ... za 4,5 tys jest EIZO CG222W z osłoną.

No tak... tylko, że w żaden sposób nie można IMO zaproponować komuś zamiast 24" - 22" z rozdzielczością natywną 1650x1080 - bez względu na to jakie ma osłony u jakiej klasy jest monitorem.
Porównujmy jeśli nie wielkości to przynajmniej rozdzielczości.
CG222W nie kupiłbym choćby i za 2K ze względu na jego rozdzielczość.

Lesiu83
30-12-2009, 01:50
Nie wiem o co te niesnaski ja tylko zapytałem o osłonę ... nazca i dlatego nie kupiłem CG222W ze względu na rozdzielczośc i cale, choc jest dużo lepszym monitorem od s2433w

High_Noise
30-12-2009, 02:30
Ta... osłona 400 z hakiem... S2433W 3150+VAT... bardziej zaawansowany SX2462W kosztuje 4750+VAT i nie ma osłony, CG243W ma osłonę, jest bardziej zaawansowany i kosztuje 7850+VAT. Faktycznie to głupota kupować osłonę, gdy można dorzucić raptem 4700 do bardziej zaawansowanego modelu z osłoną...
Ludzka inteligencja jest niezbadana. :)

Myslalem o modelu CG 222 no ale jak sie chce miec full HD to wiadomo ze kosztuje to duzo wiecej. Oslone widze za 555zl na allegro. I wypraszam sobie insynuacje odnosnie inteligencji bo tutaj raczej bys sie rozbil :)

Tom01
30-12-2009, 02:39
ale jak sie chce miec full HD

Ale to nie jest telewizor.