Lulek39
07-12-2011, 17:27
Witam,
byłem na weekend w Pradze. Zrobiłem sporo sporo fotek w raw'ach i teraz przyszedł czas na ich obróbkę.
I stąd mam do Was Specjaliści następujące pytanie. Czy z tym raw'em z załącznika wszystko jest ok?
http://speedy.sh/4uyPh/DSC4807.NEF
Wywołałem już kilkanaście rawów z tej wycieczki i nie było sytuacji jak w tym przypadku (a mam zdjęć dość sporo z tej miejscówki - składowe do panoram), że zdjęcie po wczytaniu do ACR jest niesamowicie prześwietlone.
Wiem, czym jest raw, że to surowy obraz zarjestrowany przez matrycę. Jednak do tej pory nigdy nie miałem takiej przygody, że nie wiem po prostu "jak" wywołać te zdjęcia. Zawsze wymagały korekty w wywoływarce, ale nie tak drastycznej, że nie wiem jak się za to zabrać, bo wiele prób skończyło się niepowodzeniem, bo zdjęcie wygląda wtedy bardzo sztucznie.
Czy mogę Was prosić o indywidualne wywołanie tego Rawa (najlepiej w ACR) i zamieszczenie go w tym temacie wraz z "z plikiem ustawień suwaczków", żebym nauczył się mniej więcej co i jak?
Może problem tkwi w tym, że pierwszy raz fociłem w profilu kolorów AdobeRGB 1998 a nie sRGB? Ale kurcze reszte fotek też mam w tym Adobe 1998 i nie mam z nimi problemów....
Warto bawić się w '1998' czy też zostać na sRGB?
I jeszcze jedno pytanie. Dlaczego to zdjecie jest tak prześwietlone w ACR? Strzelane w trybie A, pomiar światła wskazywał odpowiednie naświetlenie. Jest to moja taka pierwsza sytuacja, że zdjęcie wgrane do ACR tak NIESAMOWICIE odbiega od tego prezentowanego na ekranie aparatu czy też na kompie np w Irfan View. Wygląda mi po prostu na skopaną ekspozycję....
Myślałem, że focenie w rawach da mi wiele korzyści, ale teraz widzę, że niesamowicie dodaje roboty, choć do tej pory nie miałem takiego przypadku jak tu teraz opisuję i zawsze rawy dawały mi same plusy, bo mogłem wykrzesać co sięda ze zdjęcia a tu na wstępie taki klops.
Czy to zdjecie jest do "uratowania" czy też jest z jakiegoś (jakiego?) powodu po prostu skopane przeze mnie?
Większość zdjęć na podglądzie w aparacie czy też w Irfan View niewiele odbiega od ich wizerunku w ACR, natomiast to jest aż hmm... po prostu straszne, aż mi smutno jak na nie patrze, bo sobie myślę, mogłeś focić w jpeg i byś miał spokój, bo warunki były wspaniałe i może jpeg do takiego krajobrazu by CI wystarczył, a tak to mam teraz co mam...
Czy to normalne, że w dzień, przy wspaniałych warunkach oświetleniowych i pogodowych ogólnie, i poprawnej ekspozycji wg aparatu, raw po wgraniu do wywoływarki jest "tak odmienny od rzeczywistości"?
Czemu nocne zdjęcia oraz dzienne z innej miejscówki nie mają tak drastycznej różnicy po wgraniu do ACR i mogę je swobodnie samodzielnie wywołać i być zadowolonym z uzyskanych efektów?
Poradźcie coś Drodzy Spece i pomóżcie, bardzo was proszę, bo jestem nieco podłamany.
(Nikon D300S+17-55 2.8 - nie wiem czy to ma jakieś znaczenie)
Pozdrawiam
byłem na weekend w Pradze. Zrobiłem sporo sporo fotek w raw'ach i teraz przyszedł czas na ich obróbkę.
I stąd mam do Was Specjaliści następujące pytanie. Czy z tym raw'em z załącznika wszystko jest ok?
http://speedy.sh/4uyPh/DSC4807.NEF
Wywołałem już kilkanaście rawów z tej wycieczki i nie było sytuacji jak w tym przypadku (a mam zdjęć dość sporo z tej miejscówki - składowe do panoram), że zdjęcie po wczytaniu do ACR jest niesamowicie prześwietlone.
Wiem, czym jest raw, że to surowy obraz zarjestrowany przez matrycę. Jednak do tej pory nigdy nie miałem takiej przygody, że nie wiem po prostu "jak" wywołać te zdjęcia. Zawsze wymagały korekty w wywoływarce, ale nie tak drastycznej, że nie wiem jak się za to zabrać, bo wiele prób skończyło się niepowodzeniem, bo zdjęcie wygląda wtedy bardzo sztucznie.
Czy mogę Was prosić o indywidualne wywołanie tego Rawa (najlepiej w ACR) i zamieszczenie go w tym temacie wraz z "z plikiem ustawień suwaczków", żebym nauczył się mniej więcej co i jak?
Może problem tkwi w tym, że pierwszy raz fociłem w profilu kolorów AdobeRGB 1998 a nie sRGB? Ale kurcze reszte fotek też mam w tym Adobe 1998 i nie mam z nimi problemów....
Warto bawić się w '1998' czy też zostać na sRGB?
I jeszcze jedno pytanie. Dlaczego to zdjecie jest tak prześwietlone w ACR? Strzelane w trybie A, pomiar światła wskazywał odpowiednie naświetlenie. Jest to moja taka pierwsza sytuacja, że zdjęcie wgrane do ACR tak NIESAMOWICIE odbiega od tego prezentowanego na ekranie aparatu czy też na kompie np w Irfan View. Wygląda mi po prostu na skopaną ekspozycję....
Myślałem, że focenie w rawach da mi wiele korzyści, ale teraz widzę, że niesamowicie dodaje roboty, choć do tej pory nie miałem takiego przypadku jak tu teraz opisuję i zawsze rawy dawały mi same plusy, bo mogłem wykrzesać co sięda ze zdjęcia a tu na wstępie taki klops.
Czy to zdjecie jest do "uratowania" czy też jest z jakiegoś (jakiego?) powodu po prostu skopane przeze mnie?
Większość zdjęć na podglądzie w aparacie czy też w Irfan View niewiele odbiega od ich wizerunku w ACR, natomiast to jest aż hmm... po prostu straszne, aż mi smutno jak na nie patrze, bo sobie myślę, mogłeś focić w jpeg i byś miał spokój, bo warunki były wspaniałe i może jpeg do takiego krajobrazu by CI wystarczył, a tak to mam teraz co mam...
Czy to normalne, że w dzień, przy wspaniałych warunkach oświetleniowych i pogodowych ogólnie, i poprawnej ekspozycji wg aparatu, raw po wgraniu do wywoływarki jest "tak odmienny od rzeczywistości"?
Czemu nocne zdjęcia oraz dzienne z innej miejscówki nie mają tak drastycznej różnicy po wgraniu do ACR i mogę je swobodnie samodzielnie wywołać i być zadowolonym z uzyskanych efektów?
Poradźcie coś Drodzy Spece i pomóżcie, bardzo was proszę, bo jestem nieco podłamany.
(Nikon D300S+17-55 2.8 - nie wiem czy to ma jakieś znaczenie)
Pozdrawiam