PDA

Zobacz pełną wersję : Problem z wywołaniem Raw'a z D300s + 17-55 2.8



Lulek39
07-12-2011, 17:27
Witam,
byłem na weekend w Pradze. Zrobiłem sporo sporo fotek w raw'ach i teraz przyszedł czas na ich obróbkę.
I stąd mam do Was Specjaliści następujące pytanie. Czy z tym raw'em z załącznika wszystko jest ok?


http://speedy.sh/4uyPh/DSC4807.NEF

Wywołałem już kilkanaście rawów z tej wycieczki i nie było sytuacji jak w tym przypadku (a mam zdjęć dość sporo z tej miejscówki - składowe do panoram), że zdjęcie po wczytaniu do ACR jest niesamowicie prześwietlone.
Wiem, czym jest raw, że to surowy obraz zarjestrowany przez matrycę. Jednak do tej pory nigdy nie miałem takiej przygody, że nie wiem po prostu "jak" wywołać te zdjęcia. Zawsze wymagały korekty w wywoływarce, ale nie tak drastycznej, że nie wiem jak się za to zabrać, bo wiele prób skończyło się niepowodzeniem, bo zdjęcie wygląda wtedy bardzo sztucznie.

Czy mogę Was prosić o indywidualne wywołanie tego Rawa (najlepiej w ACR) i zamieszczenie go w tym temacie wraz z "z plikiem ustawień suwaczków", żebym nauczył się mniej więcej co i jak?

Może problem tkwi w tym, że pierwszy raz fociłem w profilu kolorów AdobeRGB 1998 a nie sRGB? Ale kurcze reszte fotek też mam w tym Adobe 1998 i nie mam z nimi problemów....
Warto bawić się w '1998' czy też zostać na sRGB?

I jeszcze jedno pytanie. Dlaczego to zdjecie jest tak prześwietlone w ACR? Strzelane w trybie A, pomiar światła wskazywał odpowiednie naświetlenie. Jest to moja taka pierwsza sytuacja, że zdjęcie wgrane do ACR tak NIESAMOWICIE odbiega od tego prezentowanego na ekranie aparatu czy też na kompie np w Irfan View. Wygląda mi po prostu na skopaną ekspozycję....

Myślałem, że focenie w rawach da mi wiele korzyści, ale teraz widzę, że niesamowicie dodaje roboty, choć do tej pory nie miałem takiego przypadku jak tu teraz opisuję i zawsze rawy dawały mi same plusy, bo mogłem wykrzesać co sięda ze zdjęcia a tu na wstępie taki klops.

Czy to zdjecie jest do "uratowania" czy też jest z jakiegoś (jakiego?) powodu po prostu skopane przeze mnie?

Większość zdjęć na podglądzie w aparacie czy też w Irfan View niewiele odbiega od ich wizerunku w ACR, natomiast to jest aż hmm... po prostu straszne, aż mi smutno jak na nie patrze, bo sobie myślę, mogłeś focić w jpeg i byś miał spokój, bo warunki były wspaniałe i może jpeg do takiego krajobrazu by CI wystarczył, a tak to mam teraz co mam...

Czy to normalne, że w dzień, przy wspaniałych warunkach oświetleniowych i pogodowych ogólnie, i poprawnej ekspozycji wg aparatu, raw po wgraniu do wywoływarki jest "tak odmienny od rzeczywistości"?
Czemu nocne zdjęcia oraz dzienne z innej miejscówki nie mają tak drastycznej różnicy po wgraniu do ACR i mogę je swobodnie samodzielnie wywołać i być zadowolonym z uzyskanych efektów?

Poradźcie coś Drodzy Spece i pomóżcie, bardzo was proszę, bo jestem nieco podłamany.

(Nikon D300S+17-55 2.8 - nie wiem czy to ma jakieś znaczenie)

Pozdrawiam

T&T
07-12-2011, 18:27
Podaj maila bo tu pliku xmp się chyba nie da wstawić.
Zdjęcie nie jest strasznie prześwietlone. Owszem ma miejsca prześwietlone ale to da się łatwo wyciągnąć odtwarzaniem. Samo zdjęcie niestety jest nieciekawe - budynki w zbyt dużej odległości, trzeba oglądać przez lupę, poza tym robione w bardzo ostrym świetle. To wszystko powoduje, że w najlepszym razie będzie to tylko kiepska pocztówka.

Lulek39
07-12-2011, 20:29
zdziseek(małpa)orange.pl to tak w razie bezpieczeństwa, żeby jakiś bot nie wychwycił do spamu.

Dzięki.

A dlaczego tak jak mówiłem tylko zdjęcia z tego miejsca są tak odmienne od podglądu jpega?

I dziwne to dla mnie jest, bo warunki były bardzo dobre, leciuteńka mgła tylko, delikatne (nie ostre) słońce. Kompaktem w jpegu zrobiłbym lepsze zdjęcie a tu taka kaszana...

T&T
07-12-2011, 21:05
Poszło. Plik xmp pochodzi z CS5. Nie wiem jak to będzie jak masz niższą wersję.

look
08-12-2011, 08:17
moim zdaniem zdjęcie jest ok, a wygląda jak wygląda, bo miałeś włączony pomiar matrycowy, który generalnie "lubi" naświetlać na cienie. Jeśli będziesz chciał .xmp napisz, prześlę na maila wieczorem


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img84.imageshack.us/img84/9470/dsc4807.jpg)

Seeth
08-12-2011, 14:21
Wywołane w ACR a później drobne poprawki w Photoshopie

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img12.imageshack.us/img12/2527/04807.jpg)

Pebal
08-12-2011, 15:41
Wywołane w SNS-HDR Pro.

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2011/12/DSC4807-1.jpg
źródło (http://www.sns-hdr.home.pl/images/DSC4807.jpg)

look
08-12-2011, 19:02
.xmp wysłałem Ci na @

zbigz
10-12-2011, 15:01
Nie jest aż tak przepalone :)
Moja poprawka:


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2011/12/fa0g8g-1.jpg
źródło (http://i43.tinypic.com/fa0g8g.jpg)

Praga, fajne miasto :)