PDA

Zobacz pełną wersję : polar B+W czy HELIOPAN ??



janoo
11-06-2005, 10:32
witam!
wiem, że o filtrach polaryzacyjnych już trochę było ale nie znalazłem do tej pory odpowiedzi na moje pytanie: KTÓRY ???

1. Heliopan SH-PMC 72mm
2. B+W Käsemann MRC 72mm

chodzi tu o filtry polaryzacyjne kołowe, obydwa filtry są nowe, kosztują dokładnie tyle samo!!! czy istnieje między nimi jakaś różnica w jakości czy w takim przypadku kupuje się ten ładniejszy?? dajcie mi jakieś wskazówki.
dodam jeszcze, że filtr będzie powieszony na nikkorze 24-120 VR + D70.

dzięki i pozdrawiam

Al Bundy
12-06-2005, 19:38
1. Stawiam na B+W choć są lepsze...
2. Kupowałbym ten cieńszy...
3. Jak to powieszony - na stałe? ? ? Przecież polar potrzebny jest tylko czasami...

Pimps
18-06-2005, 12:01
Witam Wszystkich
Pierwszy raz biorę udział w dyskusji choć wiele czytam i chcialbym się podzielić tym iż miałem kiedyś Heliopan SH-PMC 72mm i pracował z Nikkor'em 24-120 VR i sprawdzał się dobże teraz korzystam z niego przez redukcję z Tamronem 28-75 i też jest dobrze.
Ale na temat drugiego filterka nic nie powiem bo fizycznie nie dane mi było z nim pracować.

Adak
19-06-2005, 11:24
1. Heliopan SH-PMC 72mm
2. B+W Käsemann MRC 72mm

Jesli sa w takiej samej cenie, tzn. ze B+W ma 8 powlok (MRC), a Heliopan 2 (Heliopan jest zawsze drozszy wiec przy takiej samej liczbie powlok musialby byc drozszy).

Bierz w takim razie B+W (mialem, polecam, kupie taki sam [tylko na inna srednice ;-)] nastepny) - 8 powlok antyodblaskowych to lepiej niz jeno 2.

Ew. jesli okazalo by sie, ze ten Heliopan tez ma 8 powlok, a jest w tej samej cenie - to bierz Heliopana, bo *teoretycznie* jest ciut lepszy.

Anonymous
19-06-2005, 14:12
Jezeli Heiliopan i B+w maja wielowarstwowe powłoki przeciwodbalskowe to nie ma znaczenia, ktory sie wybierze - to jak porownanie Mercedesa i BMW.

Pozdrawiam:
Andrzej

Anonymous
19-06-2005, 17:11
bez roznicy

ziom
20-06-2005, 23:12
Witam,

Jestem tu poraz pierwszy wiec przede wszystkim chcialbym sie przywitac.
Kolega porównuje "standardowy" filt polaryzacyjny Heliopana w wersji SH-PMC
( czyli ma 8 powłok a nie 2 ! ) z filtrem B+W Kassemana.
Czyli to nie są adekwatne filtry. Kiedyś tu chyba była dyskusja dotycząca
tego czym się różni filtr Kassemana.
Osobiście używam polar Heliopana , także SH-PMC w wersji slim ( średnica 62 )
na Nikkorze 28-105. Ogólnie chwalony filtr, neutralny jeśli chodzi kolory.
Nie wpływa negatywnie na ostrość, subiektywnie mógłbym powiedzić że ją polepsza.
Ja mam problem z lekkim winietowaniem obiektywu spowodowanym tym filtrem,
( pomimo że slim ). Widoczne na nie zaramkowanych slajdach.
Mechanicznie wygląda solidnie, wyczuwa się jednak lekką nierównomierność
oporu podczas obracania ( nie wiem czy wszystkie tak mają czy ten egzemplarz ).
Do Heliopana slim trzeba oddzielnie dokupić dekielek. Ale jak się go zgubi to nie
ma problemu żeby iść do sklepu i kupić kolejny.

ziom

cyprian
28-06-2005, 21:38
Kaseman to I liga (bo w polarze nie są tak ważne powłoki ale folia polaryzacyjna!). Tu tylko orginalny Nikon wyprzedza K.