PDA

Zobacz pełną wersję : Ekwiwalent Szarej Karty Kodaka



eldritch
20-02-2007, 19:45
Trochę mi głupio o tym pisać (bo to trochę jakby pisać o 2+2) ale w związku z licznymi prośbami...

Aby zrobić sobie coś jak SKK czyli kartkę odbijającą 18% światła, należy:

1) odpalić program graficzny (w moim przypadku Picture Publisher bo taki mam od skanera)
2) utworzyć nowy plik np. jpg o interesujących nas proporcjach, np: dla 13/18 - 1300x1800 pix w kolorze białym
3) wybrać opcję Tone balance (dla PSowców Levels/poziomy)
4) wybrać środkową pipetkę (macie coś takiego w PSie?), tj wskaźnik 18% i kliknąć nim na zdjęciu - zrobi się wtedy szare w 18%
5) zapisać plik
6) pogonić do dobrego Labu i poprosić o wywołanie ("wyodbitkowanie") bez żadnych korekt! na najbardziej matowym! papierze jaki mają.
7) ewentualnie uzyskaną odbitkę nakleić na tekturkę lub pleksi za pomocą kleju w różnej postaci jak np. dwustronnej taśmy samoprzylepnej.

P.S. Jakość szarówki zależy od matowości papieru. Uprzedźcie ponadto laboranta co mu dajecie bo się chłopak zdziwi coście focili...

pooley
20-02-2007, 19:53
wiesz... wydaje mi sie ze w teorii to pieknie wyglada, ale w praktyce raczej idealnej szarosci nie uzyskasz, niestety kazde urzadzenie ma pewne rozjazdy kolorystyncze, nawet codzienna kalibracja wiele nie zmieni... bo przeciez chemia sie zuzywa nierownomiernie, temperatura tez sie zmienia w pomieszczeniu, temp. odczynnikow tez... pewnie znajdzie sie jeszcze kilka slabych elementow tej ukladanki. A to wszystko przeciez wplywa na ostateczny wynik, przy normalnych odbitkach nie zauwazysz zadnych problemow i niedorobek, ale przy jednolitej szarosci... moze Ci sie nawet wydawac ze jest to szare, a moze jednak miec pewna dominate. Oczywiscie do pomiaru swiatla sie to nadawac bedzie, jezeli oczywiscie maszyna nie przyciemnia lub nie rozjasnia wartosci 18%... Ale do wykonywania balansu bieli juz takiej karty bym nie uzyl.

eldritch
20-02-2007, 19:58
Nie przeczytałeś uważnie, Lab muasi być dobry i ustawić maszynę BEZ KOREKT w moim to sie da zrobić.
Po drugie nie mam oryginalnej SKK ale pożyczyłem z biblioteki książkę o fotografii której okładka jest ekwiwalentem SKK i porównałem wyszła tak samo. Po drugie wybacz ale od kiedy to BB mierzy się od 18%. Do tego słuyży biała strona SKK za którą może robić czysty papier fot. lub denko od filtra jak u Mroczka...

eldritch
20-02-2007, 19:59
co do urządzeń...
A Tiffen czy Kodak to na czym te karty robi wg Ciebie?

pooley, a czy wiesz, że wg nowych badań standard wynosi 13% a nie 18%? To sporo większa różnica niż "rozjazdy" kolorów.
Oczywiście dla pomiarów z SKK różnica nie ma znaczenia (jedynie dla pom matrycowych).

pooley
20-02-2007, 20:09
mysle zebys tez poczytal dokladnie to co ja napisalem :)
ok, moze karta nie jest przeznaczona do wykonywania BB, ale jezeli by byla idealnie szara to powinna tez sie nadac :)
A co do Lab'ow... tu i dobry lab nie pomoze, czy masz swiadomosc jaki wplyw na oddany kolor ma zuzycie wywolywacza i jego temperatura?
A do wykonywania takich kart raczej nie uzywa sie cyfrowych labow, tylko pewnie specjalne przygotowane negatywy, do tego karty takie czesto przechodza przez kontrole techniczna, gdzie sprawdzana jest ich barwa i stopien odbicia swiatla za pomoca densytometrow refleksyjnych... a to ze Ty przykladales wykonana przez siebie szara karte do zuzytej okladki ksiazki, wypozyczonej z biblioteki, ktora pewnie w jakims stopniu juz wyblakla, a na dodatek wcale tak na prawde nie musiala miec tych 18% szarosci (rozumiem ze uwierzyles na slowo, poza tym druk blaknie z czasem...) to juz inna sprawa. I jak to sie mawia... na oko to chlop w szpitalu umarl ;) Nie chce Ci tu nic wypominac, tylko uswiadomic to, ze wszystko przyjmujesz ze jest ok i nigdzie nie ma bledu w procesie, a w rzeczywistosci bledow moze byc sporo... Poza tym, sam bys zobaczyl jak duze odchylki od szarosci ma Twoja odbitka, po pomiarach odpowiednim sprzetem, pomimo tego ze wyglada na szara... :)

eldritch
20-02-2007, 20:13
Zrób sobie taką i wypróbuj.

eldritch
20-02-2007, 20:23
Głupia ta dyskusja zwłaszcza ze nie jestem pewien czy wiesz o czym mowisz myslac o 18%.
Profesjonalni pejzażyści od dawien dawna posługiwali się w braku SKK jej ekwiwalentem w postaci zielonej trawy. Czy wiesz jak różnie zielona potrafii być trawa? A jednak jakoś im wychodziło. Gdybyś zwrócił uwagę na kwestię odbić od powierzchni papieru foto to jeszcze bym zrozumiał. Ale to o czym mówisz jest moim zdaniem średnirzeczbiorąc pomijalne.
Po drugie nie wiem czy używałeś kiedyś szarówki i czy wiesz jak się z niej korzysta, mam na myśli jej ułożenie względem źródła światła. Większe przekłamania moim zdaniem wynikną z jej błędnego ułożenia niż z problemów na które zwróciłeś uwagę.

P.S. Podaj z ciekawości sposób ustawiania bb od 18%?

fIlek
20-02-2007, 20:58
mysle zebys tez poczytal dokladnie to co ja napisalem :)
ok, moze karta nie jest przeznaczona do wykonywania BB, ale jezeli by byla idealnie szara to powinna tez sie nadac :)
A co do Lab'ow... tu i dobry lab nie pomoze, czy masz swiadomosc jaki wplyw na oddany kolor ma zuzycie wywolywacza i jego temperatura?
A do wykonywania takich kart raczej nie uzywa sie cyfrowych labow, tylko pewnie specjalne przygotowane negatywy, do tego karty takie czesto przechodza przez kontrole techniczna, gdzie sprawdzana jest ich barwa i stopien odbicia swiatla za pomoca densytometrow refleksyjnych... a to ze Ty przykladales wykonana przez siebie szara karte do zuzytej okladki ksiazki, wypozyczonej z biblioteki, ktora pewnie w jakims stopniu juz wyblakla, a na dodatek wcale tak na prawde nie musiala miec tych 18% szarosci (rozumiem ze uwierzyles na slowo, poza tym druk blaknie z czasem...) to juz inna sprawa. I jak to sie mawia... na oko to chlop w szpitalu umarl ;) Nie chce Ci tu nic wypominac, tylko uswiadomic to, ze wszystko przyjmujesz ze jest ok i nigdzie nie ma bledu w procesie, a w rzeczywistosci bledow moze byc sporo... Poza tym, sam bys zobaczyl jak duze odchylki od szarosci ma Twoja odbitka, po pomiarach odpowiednim sprzetem, pomimo tego ze wyglada na szara... :)

Widzę, że kolega nie miał chyba do czynienia z cyfrowymi labami. Jak temperatura jest nie taka, to podgrzewa. Jak czujnik jest walnięty to staje dęba i prosi o serwis. ZUżycie wywoływacza w przypadku autoregeneracji??? Gwarantuję Ci, że jeśli ktoś średnio tylko dba o maszynę i każdą nową rolkę papieru balansuje densytometrem, to powtarzalność masz na bank. Część tablic jest robiona w poligrafii z offsetu - z różnym skutkiem. Jedyny problem - cyfrowe laby naświetlają w RGB - zwłaszcza Frontier, więc szary to nie zrastrowana czerń, a zbitek kropek RGB. Czyli do pomiaru światła jest OK, ale WB odpada.

Jacek_Z
20-02-2007, 21:20
szary to nie zrastrowana czerń, a zbitek kropek RGB. Czyli do pomiaru światła jest OK, ale WB odpada.

nie, nie ma to znaczenia dla WB - jak będzie dostatecznie duza powierzchnia sfotografowana nieostro.
oczywiście szarośc nie musi byc 18% dla ustalenia bieli, może być wiecej lub mniej.

w dniu zrobienia szarej karty w labie szarość będzie OK, ale po kilku latach barwniki rozłożą się inaczej i szarośc nie będzie szara.

a kalibrowanie światłomierza - nie jest potrzebne. szara kara przydaje sie do tego najwyżej w studiu na błysku, albo na parametrach manualnych. Zreszta mając praktykę mozna światłomierz ustawiać i na bieli - tylko trzeba dać korekcję.

eldritch
20-02-2007, 21:59
Oczywiście że można użyć bieli z korekcją 2.3EV tylko, że od 18% łatwiej i z bieli czasami może różnie wyjść (odbicia).
Podstawowa praktyczna różnica jest taka, że przy korzystaniu z bieli przy 1 zdjęciu a przy 2 już nie - to to że co chwilę trzeba przełączać korektę! Dlatego od szarej łatwiej MZ.
Pomijając kwestię jakości Labów i Laborantów przede wszystkim (a ja zwracałem uwagę że chodzi o dobre laby), to trzeba jeszcze powiedzieć, że 18% to wcale nie jest taka aptekarska dokładność!!!
Po "następne" aparat ma możliwość ustawienia parametrów też z określoną dokładnością (do 1/2 czy 1/3 ev).
Z moich trzech szarówek zrobionych w różnym czasie wszystkie wskazują identyczne parametry naświetlania!!!

Argument o wyblaknięciu fotki po kilku latach!!! jest śmiechu wart! Nawet nie chce mi się tego komentować.

Seeker
20-02-2007, 22:37
"Nawet nie chce mi się tego komentować."

Jakos tego nie widac... I jak ci wierzyc na slowo?

eldritch
20-02-2007, 22:42
eee? że co?

fIlek
20-02-2007, 23:12
Jacek, ciekawe co powie fuji na Twoje slowa. Papiery CA supreme new - gwarantowana trwałość barw 100lat - chyba wcześniej zniszczysz tablice. Poza tym eldritch podał najtańszą metodę stworzenia szarej karty i o to chodziło. I rozumiem też czemu pisze o ekspozycji a nie o WB - dziwnym trafem najlepsi foto-przyrodnicy na świecie nadal wykorzystują przy analgach tę technologię jako najpewniejszą.

Jacek_Z
20-02-2007, 23:54
chyba źle mnie zrozumieliście
ależ ja nie krytykowałem tego pomysłu, odniosłem sie do tego co napisał pooley - sugerował dość niestabilną pracę labów i mozliwe nie trzymanie standartów.

ja pisząc że po kilku latach może (nie musi, zalezy od przechowywania) sie rozjechać taki test, nie dopisałem, że kartka nie wytrzyma (mechanicznie) uzywania kilku lat - to chyba oczywiste, więc spokojnie mozna jej użyć, aż do zniszczenia i zrobić sobie nową.
ja nie praktykowałem - mam oryginały Kodaka.

co do trwałości 100 lat - nie liczyłbym na to absolutnie, ale to nie temat dyskusji, jest to nieistotne w tym momencie.
(pytanie jaki jest standart producenta - odchyłka o jaki procent jest uważana za utratę barwy? 1%? 5%? 15%? 25%?
oraz jakie są wymagane warunki przechowywania by przetrwał 100 lat - w ciemnym albumie, wilgotności nie wiekszej niż itd
tym się producent nie chwali, bo wyjdzie na to, że jest to nierealne)

dalej niezainteresowani nie czytac - bedzie o barwnikach:
mnie zagadnienie barwników (i rozpadów łańcuchów) jest nieobce, moja praca mgr zaczepiała trochę o związek chem będacy też barwnikiem, choc nie z tej grupy, rozpatrywałem jego uzywanie w zupełnie nie fotograficznej dziedzinie. Ale poznałem tego typu związki (uczelnia kooperowła z Fotonem który robił papier barwny, oczywiscie na innych barwnikach niz dziś się robi)
Ciekawostka: był taki wyjątkowy pod wieloma względami papier CIBA (genialny! i strasznie, strasznie drogi, zrujnowałem się kiedyś na 20 arkuszy i chemię) - gwarantował trwałość ponad 100 lat, ale on był na innej zasadzie robiony, bardzo trwałe barwniki już były w warstwach i się je rozkładało, niszczyło! W miejscach gdzie go być nie powinno (w składzie wywoływacza był m.in. kwas siarkowy!!!) się barwnik usuwało. Był to papier do robienia zdjęć ze slajdów (bezpośrednio!)
Idea powstania koloru w procesach jak do RA-4 czy EP-2, C-41, E-6 jest inna - barwnik powstaje tam gdzie ma być. Ale jest generalnie tak - jak łatwo (nieagresywnie) barwnik powstaje, to jest dość słaby i łatwo ulega rozkładowi. W końcu sa to procesy odwracalne. Oczywiście sa domieszki wyłapujące jakieś utleniacze itd i jest to stale doskonalone. Ale nie uwierze w 100 lat barwników.
Fotografia czarno - biała srebrowa oparta na srebrze metalicznym - ma z tym kłopoty, a co dopiero barwniki.

mkwiek
21-02-2007, 11:28
3) wybrać opcję Tone balance (dla PSowców Levels/poziomy)
4) wybrać środkową pipetkę (macie coś takiego w PSie?), tj wskaźnik 18% i kliknąć nim na zdjęciu - zrobi się wtedy szare w 18%


hmm, no jest Set Gray Point ale wcale mi się szare nie robi :) hehe, ale wpadka :)

Jacek_Z
21-02-2007, 11:43
hmm, no jest Set Gray Point ale wcale mi się szare nie robi :) hehe, ale wpadka :)
zrób cokolwiek, a potem zamień na tryb szarości. może to byc dowolne zdjęcie - dajmy na to krajobraz. nie musi byc 18% by był to wzorzec odpowiedni do ustawienia WB.

gładka szara kartka wygląda profesjonalniej, ale zwykłe czarno-białe zdjęcie spełni równie dobrze swoją rolę.

eldritch
21-02-2007, 16:02
Oczywiście w stiwerdzeniu Jacka Z jest sporo prawdy i wynika ono właśnie z "nieaptekarskiej" dokładności standardu 18%. Jest jednak Jacku Z jeden problem w kwestii dowolnosci zdjęcia do pomiaru. Jeżeli korzystamy do pomiaru z pomiaru punktowego 1% jak w większości Nikonów to sie nie sprawdzi bo obszar pomiaru będzie mały!!! I dlatego całkowcie szara strona jest najlepsza i NAJWYGODNIEJSZA.

A tak w ogóle to wyknanie takiej szarówki jest tak proste i tak tanie, że o czym tu dyskutować.

mkwiek - co Ty robisz źle to ja nie wiem. Ale bez przesady plików własnych Ci wysyłał nie będę. "Poćwicz".

eldritch
21-02-2007, 16:07
mkwiek ja opisywałem procedurę z PP, PSa nie mam - ale nie chce mi się wierzyć, żeby w takim programie to nie działało...

A to że szerówka jest właściwie dla "analogowców", a nie dla "cyfraków" to inna sprawa. Użytkownicy cyfrówek mają swoje monitorki i histogramy... A, że ja się na cyfrówkę przesiadłem dopiero 3 mieś temu to jeszcze myślę po analogowemu.

eldritch
21-02-2007, 16:11
coś tam się przewijało o tym więc taki przykład:
różnica pomiędzy 18 a 13% wynosi około 1/3 ev - skala nie jest liniowa rzecz jasna

Jacek_Z
21-02-2007, 17:16
Jeżeli korzystamy do pomiaru z pomiaru punktowego 1% jak w większości Nikonów to sie nie sprawdzi bo obszar pomiaru będzie mały!!! I dlatego całkowcie szara strona jest najlepsza i NAJWYGODNIEJSZA.

A tak w ogóle to wyknanie takiej szarówki jest tak proste i tak tanie, że o czym tu dyskutować.


sądzę, że piszesz teraz o pomiarze ekspozycji, a nie WB.
ja pisząc o dowolnym czarno-białym zdjęciu pisałem tylko i wyłącznie o ustawianiu WB.
pomiar naswietenia - przyznam, że nie uzywam do tego szarej kartki - zdaje się na pomiar centralny w body (nie matrycowy, choc bym mógł) i wiedząc czy w kółku jest motyw jasny czy ciemny mogę wprowadzić korekcję +/- EV na oko. Naprawde nie trzeba wiele doświadczenia by wiedzieć jaka korekcja potrzebna. W dodatku w cyfrze są histogramy i mozna od razu skontrolowac poprawność naświetlenia.
dlatego szarą kartkę (czy czarno białe zdjęcie) rozpatruję jako coś do ustawiania WB.
oczywiście do pomiaru światła - potrzeba trzymania standartu 18% - bo łatwiej.

eldritch
21-02-2007, 17:42
Jacek_Z cały czas, to jest temat (SKK) z myśla (moją) o analogach...

Wybaczcie ale nie chce mi się pilotować tego tematu dłużej.
Zakładam, że wszystko jasne. Czego ja nie powiedziałem to powiedział Jacek i jeszcze, eee, a filek.

życzę udanych, dobrze naświetlonych zdjęć.