PDA

Zobacz pełną wersję : Jak najlepiej nauczyć sie aparatu i lampy ?



skomjam
20-02-2007, 17:23
Witam. Do niedawna byłem nieszczęsliwym posiadaczem kompakta Kodaka, zwykłej pstrykaczki jeśli można tu uźyć takiego okreslenia. Niedawno zakupiłem Nikona D70s i lampę SB800. Jak najszybciej można się nauczyć sensownego robienia zdjęć. Wszak nie po to kupiłem aparat wyższej klasy by robić na auto. Widząc zdjęcia z innej 70-tki aż mnie nerwy trzepią czemu mi nie wychodzą takie fotki. Jak rozsądnie podejść do tego tematu. Czy jest jakaś ksiązka z ktorej coś mozna doczytac lub jakis film instruktazowy? Pomocy !!! Nie pozwólcie dalej bezczescic 70-tki opcją auto... lub innymi tematycznymi.

Precyzując moja prośbe to chodzi mi o zdjęcia na początek portretowe, potem zdjęcia w ruchu, zdjecia nocne itp, a zatem inaczej mówiąc jak nauczyć sie myśleć aparatem w danych warunkach. Pracuje blisko branży informatycznej, bazodanowej, jeśli pojawia sie cos do zrealizowania, rownoczesnie pojawia sie w głowie schemat. Jak dojsc do perfekcji by znajdujac sie w danej sytuacji myśleć lampą i obiektywem, czy jest możliwośc by parametry pojawiały sie w głowie błyskawicznie? A jakie były początki czytających i odpisujacych na moj post, jak sie uczyliście, do jakiej literatury siegaliście itp ? Chetnie posłucham (w sesne poczytam ) Dzięki

Kiełbachomen
20-02-2007, 18:30
nie no stary gdybys zobaczyl galerie jaka koles zrobil kompaktem za 450zl to bys sie przekonal ze "przyciagajace" zdjecia absolutnie nie zaleza od klasy sprzetu (no moze z drobnymi wyjatkami ale to szczegoly)! a szczerze powiedziawszy to nie rozumiem po co kupowales taki drogi sprzet skoro nawet nie potrafisz znalezc zrodla informacji jak z niego korzystac...

charmside
20-02-2007, 18:44
Witam. Do niedawna byłem nieszczęsliwym posiadaczem kompakta Kodaka, zwykłej pstrykaczki jeśli można tu uźyć takiego okreslenia. Niedawno zakupiłem Nikona D70s i lampę SB800. Jak najszybciej można się nauczyć sensownego robienia zdjęć. Wszak nie po to kupiłem aparat wyższej klasy by robić na auto. Widząc zdjęcia z innej 70-tki aż mnie nerwy trzepią czemu mi nie wychodzą takie fotki. Jak rozsądnie podejść do tego tematu. Czy jest jakaś ksiązka z ktorej coś mozna doczytac lub jakis film instruktazowy? Pomocy !!! Nie pozwólcie dalej bezczescic 70-tki opcją auto... lub innymi tematycznymi

1. Instrukcja
2. Wytrwalosc
3. Podgladanie innych
4. Czytanie tego forum :) (glownie archiwum)

Trzeba to po prostu lubic, aparat nie robi zdjec sam to Ty je robisz, a poczatki zawsze sa trudne... Powodzenia

Kiełbachomen
20-02-2007, 18:48
jesli zrozumiesz wspolzaleznosc czasu naswietlania do przyslony to bedzie to Twoj pierwszy krok do sukcesu...
a to wcale nie jest takie trudne (skoro ja to zrozumialem to kazdy da rade):mrgreen:

charmside
20-02-2007, 18:53
Ustaw w menu i sprobuj na tych ustawieniach:

Shooting menu > Optimize imnage > Custom >
sharpening: +2
tone comp: -2
color mode: IIIa
saturation: + (enh.)
hue: -6°

Na koniec nie zapomnij zatwierdzic zmian czyli DONE :)

I jak widzisz roznice?

PS. To recepta Czornyj'a sorki za plagiat :)

regglauda
21-02-2007, 23:11
szkoda, ze nikt nie polecil dobrej ksiazki etc., bo chyba o to chodzilo w tym pytaniu....a sama jestem ciekawa...czytanie forum to troche malo^^..pozdrawiam

Le Sir
22-02-2007, 00:36
Ja miełem kiedyś aparat kótry przysłali ze 'Świata Książki' ... był tam tylko spust migawki i przewijanie kliszy ... robił naprawdę świetne zdjęcia ... ale któregoś razu połamał się w plecaku ...
Sprzedaj D70 i kup pstrykacza.

skomjam
22-02-2007, 10:24
Witam, nie sprzedam aparatu - taka opcja nie wchodzi w rachubę, obie instrukcję już wchłonęłem, jestem wytrwały i podglądam innych (wg receptury charmside spełniłem już 3 warunki :)). Anyway, dzieki za wszelkie wskazówki, nie od razu Rzym zbudowano, jeśli ktoś może jeszcze pomóc w tym temacie, to prosze o to.

skomjam
22-02-2007, 10:25
Witam, nie sprzedam aparatu - taka opcja nie wchodzi w rachubę, obie instrukcję już wchłonęłem, jestem wytrwały i podglądam innych (wg receptury charmside spełniłem już 3 warunki :)). Anyway, dzieki za wszelkie wskazówki, nie od razu Rzym zbudowano, jeśli ktoś może jeszcze pomóc w tym temacie, to prosze o to.

mir
22-02-2007, 10:56
Kup jakas dobra ksiazke o nauce podstaw fotografi. Musisz poznac podstawy zwiazane z czasem naswietlania, wielkoscia przeslony, kadrowaniu itp.

sokrates
22-02-2007, 11:17
ale nigdzie nie ma informacji zawartej w pytaniu jakiego rodzaju chcesz robić foty [z/lub bez] lampy? naprawdę będzie nam łatwiej odpowiedzieć na konkretne pytanie a nie ogólnie jak robic dobre foty. Bo na twoje pytanie jest tylko jedna odpowiedź i już tu padła: wytrwałość i podglądanie innych.

skomjam
22-02-2007, 11:37
Witam. Do niedawna byłem nieszczęsliwym posiadaczem kompakta Kodaka, zwykłej pstrykaczki jeśli można tu uźyć takiego okreslenia. Niedawno zakupiłem Nikona D70s i lampę SB800. Jak najszybciej można się nauczyć sensownego robienia zdjęć. Wszak nie po to kupiłem aparat wyższej klasy by robić na auto. Widząc zdjęcia z innej 70-tki aż mnie nerwy trzepią czemu mi nie wychodzą takie fotki. Jak rozsądnie podejść do tego tematu. Czy jest jakaś ksiązka z ktorej coś mozna doczytac lub jakis film instruktazowy? Pomocy !!! Nie pozwólcie dalej bezczescic 70-tki opcją auto... lub innymi tematycznymi.


Precyzując moja prośbe to chodzi mi o zdjęcia na początek portretowe, potem zdjęcia w ruchu, zdjecia nocne itp, a zatem inaczej mówiąc jak nauczyć sie myśleć aparatem w danych warunkach. Pracuje blisko branży informatycznej, bazodanowej, jeśli pojawia sie cos do zrealizowania, rownoczesnie pojawia sie w głowie schemat. Jak dojsc do perfekcji by znajdujac sie w danej sytuacji myśleć lampą i obiektywem, czy jest możliwośc by parametry pojawiały sie w głowie błyskawicznie? A jakie były początki czytających i odpisujacych na moj post, jak sie uczyliście, do jakiej literatury siegaliście itp ? Chetnie posłucham (w sesne poczytam :)) Dzięki

zwolak
22-02-2007, 13:02
Forum, strony ze zdjęciami i technikami fotograficznymi, książki np. lekko napisana "Książka o fotografowaniu" Mroczka, pozycje National Geographic, czasopisma fotograficzne polskie i obcojęzyczne. Jednym słowem chłoń wszysto co wiąże się z fotografią. A przede wszystkim RÓB ZDJĘCIA. Bez nauki na własnych błędach nie poradzisz sobie. Teoria to nie wszystko. ;)

zwolak
22-02-2007, 13:29
Zapoznawanie się z zasobami internetu możesz zacząć od tutejszego linkowiska: http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=16831

sokrates
22-02-2007, 15:56
teraz lepiej, parametry będą się pojawiac automatycznie - ale to po setkach, może tysiącach zdjęć (i nie mam tu na myśli zdjęć typu testuję w domu tylko zdjęć w warunkach bojowych - czyt. plener). Niestety nie przychodzi to tak odrazu. Mi przyszło dopiero po paru latach focenia Zeniciakiem TTL ;-) faktycznie potem sie człowiek nie zastanawia, baa nawet nie wierzy wskazaniom światłomierza tylko automagicznie się czas do przesłony jakoś dobiera.

łysy
04-03-2007, 16:01
Witam, nie sprzedam aparatu - taka opcja nie wchodzi w rachubę, obie instrukcję już wchłonęłem, jestem wytrwały i podglądam innych (wg receptury charmside spełniłem już 3 warunki :)). Anyway, dzieki za wszelkie wskazówki, nie od razu Rzym zbudowano, jeśli ktoś może jeszcze pomóc w tym temacie, to prosze o to.

National Geografik wydało pare dobrych książek dla początkujących np. SZKOŁA FOTOGRAFOWANIA.Poprostu czytaj i ćwicz, przglądaj się mistrzą malarstwa i nie poddawaj się, a za rok może dwa skończsz na slaidzie z analogiem w ręku a cyfrówka bez baterii będzie leżeć w szafie. HEJ!!!

Cezary
09-03-2007, 22:48
Może trochę nietypowo podchodzę do tematu, ale piszesz, że kupiłeś lepszy sprzęt a zdjęcia nie są najlepsze. To trochę tak jakby malarz nabył dobrej jakości płutna, farby, pędzle i oczekiwał, że od tej chwili każdy obraz będzie dziełem sztuki i do tego namaluje się sam. Mogę się mylić ale jest to chyba efekt ulegania marketingowemu bełkotowi dystrybutorów sprzętu, którzy powodzenie w wykonaniu dobrych zdjęć uzależniają od zakupu tego a tego modelu aparatu. Sprzęt ma duże znaczenie, w niektórych warunkach ogromne, ale mimo wszystko moim zdaniem najważniejszy jest ten, kto go trzyma w rękach. Życzę powodzenia, dużo cierpliwości i wrażliwości na otoczenie.

Radosso
09-03-2007, 23:14
Poczytaj też o głębi ostrości. Amen

Radosso
10-03-2007, 01:25
aha, charmside, te ustawienia....mega dobre. Plagiat nie plagiat ja to kupuje. Sprawdzałem na mamie. Dobrze chula, zero mydła, nasycone kolorem...aj dziękuje

ekonet
10-03-2007, 17:18
Dobrze chula
Kolego, na Boga - hula, a nie "chula"! Szanujmy się trochę...
Życzę udanych zdjęć i pozdrawiam.

sylwan
15-03-2007, 14:32
Na początek polecam kurs multimedialny National Geografik SZkOŁA FOTOGRAFOWANIA, składa się z 4 płyt cd. Na allegro koszt, (chyba) do 50 zł.

Jacek Wrzesińsk
15-03-2007, 19:48
Jest na tym forum dział-LAMPY BŁYSKOWE-też warto zajrzeć!