Zobacz pełną wersję : Nikon D300S parę zagwozdek
Witam,
mam parę pytań co do ustawień w wyżej wymienionym aparacie. Niestety po lekturze instrukcji instrukcji dalej nie znam na nie odpowiedzi.
1) Czas synchronizacji błysku 1/250s oraz 1/320s, oba w trybie "Auto FP".
Na czym polegają te tryby Auto FP i czym się różni czas 1/250s od 1/250s w trybie Auto FP?
Posiadam dodatkową lampę Nikon sb-700 i nie wiem, które ustawienie wybrać w jakim momencie.
Czy najlepszym (pojęcie względne) ustawieniem jest 1/320s w Auto FP, ponieważ można robić zdjęcia z tak "szybkim" czasem otwarcia migawki?
2) Podczas ustawiania samowyzwalacza, instrukcja zaleca zasłonięcie wizjera specjalną nasadką, aby wpadające przez wizjer światło nie zaburzało ekspozycji.
Czy taką samą czynność trzeba wykonać, jeśli używam samowyzwalacza w trybie live view? Nie ukrywam, że ciągłe ściąganie tej nasadki i zakrywanie wizjera jest dość uciążliwe, zwłaszcza jeśli fotografuję na zmianę zdjęcia normalnie wyzwalane i za pomocą samowyzwalacza np krajobrazy a zaraz portrety z drugą osobą i znów krajobraz.
3) Czy w Waszych D300s guziki wybieraka wielofunkcyjnego też chodzą w taki "dziwny" sposób? Tzn jakby dwu stopniowo? Przykładowo chcę wcisnąć strzałkę w prawo, to naciskam (jest wyczuwalny jeden stopień) ale brak reakcji w aparacie i trzeba nacisnąć jeszcze mocniej (wyczuwalny drugi stopień) i dopiero działa. Czy to zamierzony efekt aby przypadkowo nie "pozmieniać" czegoś?
4) Czy korzystacie z funkcji
a) D-ligthing
b) red. szumów przy wysokim iso
c) red. szumów przy długich czasach
Jeśli tak to na jakich ustawieniach?
5) Jakie polecacie ustawienie przetwarzania obrazu? Stopień wyostrzania, kontrastu, nasycenia itd? Wiem, że to sprawa indywidualnego gustu, ale ciekawi mnie to.
6) Czy korzystacie z profili kolorów? Jeśli tak to jakich?
7) Czy warto stosować raw-y 14 bitowe? Widać "diametralną" różnicę np przy wyciąganiu cieni, czy też nie warto sobie tym zawracać głowy, oszczędzając przy tym miejsce na karcie i nie zwalniając szybkości rejestrowania zdjęć seryjnych?
Dziękuję za uwagę i proszę o pomoc,
pozdrawiam
1. o ile pamiętam to gdy masz włączone Auto FP to z Twoją lampą uzyskasz znacznie szybsze czasy synchronizacji. Jeśli ustawisz 1/250 bez AFP to nie będziesz miał szybkiej synchronizacji z Twoją lampą. Oczywiście nie zapomnij ustawić lampy w ten tryb jeśli chcesz go wykorzystywać. Pamiętaj też że zasięg lampy spada w tym trybie.
2. ja nigdy nie zasłaniam i jakoś nie miałem z tym problemów. Pewnie w specyficznych warunkach będzie błąd pomiaru, ale możesz sobie z tym poradzić w inny sposób (tryb M lub blokada ekspozycji)
3. Nie zauważyłem. Może masz taki wrażenie, bo przyciski są pod gumką.
4 abcd) nie używam.
5. Zdjęcia robię w RAW i obrabiam w LR więc przetwarzaniem obrazu sobie głowy nie zawracam, bo LR i tak tego nie przeczyta.
6 tak, ale już w LR. Profile zrobione przez kolegę z forum.
7 zależy jaką fotografię robisz. Do krajobrazu czy studia myślę że warto
czym się różni czas 1/250s od 1/250s w trybie Auto FP?
1/250 od 1/250 to niczym, ale pewnie miałeś na myśli 1/320 :-)
Też chętnie się dowiem, bo nikt mi tego nie potrafił wyjaśnić (instrukcja tego nie wyjaśnia, jak sam wiesz).
Czy taką samą czynność trzeba wykonać, jeśli używam samowyzwalacza w trybie live view?
Raczej nie, bo wtedy lustro jest podniesione i aparat mógłby już nie brać pod uwagę niczego więcej, niż to, co pada na matrycę. Możesz sprawdzić świecąc latareczką w wizjer i zobacz, czy światłomierz reaguje.
Czy w Waszych D300s guziki wybieraka wielofunkcyjnego też chodzą w taki "dziwny" sposób?
Chyba nie...
D-ligthing
Nie, focę w RAW, ta funkcja nie ma nic do rzeczy wtedy.
red. szumów przy wysokim iso
jw.
red. szumów przy długich czasach
jw.
Jeśli tak to na jakich ustawieniach?
Jeśli już, to na domyślnych (jeśli focę w JPG, co się rzadko zdarza, ale się zdarza). Z moich kiedyś tam robionych testów wyszło, że domyślne ustawienia najlepiej się sprawdzają.
Jakie polecacie ustawienie przetwarzania obrazu? Stopień wyostrzania, kontrastu, nasycenia itd? Wiem, że to sprawa indywidualnego gustu, ale ciekawi mnie to.
Standardowe - jak podglądam zdjęcia na LCD, to chcę widzieć jak najbardziej "normalne" zdjęcie. Czasem "portrait" z wyostrzaniem zwiększonym o 1 stopień (czyli ustawionym tak samo jak w "standard"). Mam też swoje jedno ustawienie do zabawy, gdzie dałem kontrast na maksa i nasycenie na minimum - używam raz w roku.
Czy korzystacie z profili kolorów? Jeśli tak to jakich?
Adobe RGB kontra sRGB? To ma znaczenie tylko przy foceniu w JPG i przy kręceniu filmów.
Dlatego ja mam ustawione sRGB, że jak filmuję lub focę w JPG, to mam kolory OK prosto z puszki. A jak focę w RAW, to nie ma wtedy znaczenia, co jest ustawione.
Czy warto stosować raw-y 14 bitowe? Widać "diametralną" różnicę np przy wyciąganiu cieni, czy też nie warto sobie tym zawracać głowy, oszczędzając przy tym miejsce na karcie i nie zwalniając szybkości rejestrowania zdjęć seryjnych?
Nie wiem czy diametralną, ale po co sobie na dzień dobry okaleczać materiał? Wiele miejsca na karcie nie oszczędzisz... nigdy też nie zauważyłem, żeby zapis był wolniejszy, czy coś. Jak już focić w RAW, to na maksa, ile fabryka dała, czyli 14 bit i kompresja bezstratna. Inne ustawienia nie dają żadnego zysku, a mogą dać straty.
1/250 od 1/250 to niczym, ale pewnie miałeś na myśli 1/320 :-)
Też chętnie się dowiem, bo nikt mi tego nie potrafił wyjaśnić (instrukcja tego nie wyjaśnia, jak sam wiesz).
Po prostu włączasz Auto FP. Po włączeniu przy 1/250 pokazuje się * (1/250*) oznacza to, że jeśli masz lampę z synchronizacją z szybkimi czasami możesz ustawić nawet 1/500. Jeśli ustawisz 1/250 bez AFP (bez *) to max czas jaki możesz ustawić to 1/250 i nic ponad to. Jeśli ustawisz 1/250* a nie masz lampy obsługującej AFP to i tak nie skrócisz czasu.
Nie, focę w RAW, ta funkcja nie ma nic do rzeczy wtedy.
Chyba że używasz CNX. Wtedy D-light jest widoczne przez program nawet jak używasz RAW. Lepiej wtedy mieć tą f-cje włączoną, bo zawsze możesz ją wyłączyć, a odwrotnie chyba się nie da. Jeśli używasz innej wywoływarki niż nikonowskiej, nie ma sensu sobie zawracać tym głowy.
Adobe RGB kontra sRGB? To ma znaczenie tylko przy foceniu w JPG i przy kręceniu filmów.
Dlatego ja mam ustawione sRGB, że jak filmuję lub focę w JPG, to mam kolory OK prosto z puszki. A jak focę w RAW, to nie ma wtedy znaczenia, co jest ustawione.
Kledze chyba chodziło o np D2XMODE itp. Ale to też zależy czy robisz zdjęcia w jpg czy RAW.
Nie wiem czy diametralną, ale po co sobie na dzień dobry okaleczać materiał? Wiele miejsca na karcie nie oszczędzisz... nigdy też nie zauważyłem, żeby zapis był wolniejszy, czy coś. Jak już focić w RAW, to na maksa, ile fabryka dała, czyli 14 bit i kompresja bezstratna. Inne ustawienia nie dają żadnego zysku, a mogą dać straty.
Tu się z tym zgadzam. Nie wiem tylko czy w d300s nie ograniczasz się (tak jak w d300) do 2.5 kl/s przy 14b
Po prostu włączasz Auto FP. Po włączeniu przy 1/250 pokazuje się * (1/250*) oznacza to, że jeśli masz lampę z synchronizacją z szybkimi czasami możesz ustawić nawet 1/500. Jeśli ustawisz 1/250 bez AFP (bez *) to max czas jaki możesz ustawić to 1/250 i nic ponad to. Jeśli ustawisz 1/250* a nie masz lampy obsługującej AFP to i tak nie skrócisz czasu.
Nie do końca o to chyba chodziło. Chodzi o to, jaka jest różnica między 1/250 a 1/320. Po co te dwa czasy są osobno?
adrian9627
30-11-2011, 20:42
Tu się z tym zgadzam. Nie wiem tylko czy w d300s nie ograniczasz się (tak jak w d300) do 2.5 kl/s przy 14b
Zdaje się że fps-y spadają...[/QUOTE]
hostman22
30-11-2011, 20:51
1) 1/320s
2) -------------
3) nie chodzi płynnie, ale mam bez s.
4)
a) tak (przeszukaj wątki tego użytkownika Jacek_Z znajdziesz wyczerpującą odp )
b) tak
c) nie
5) w/g upodobań :)
6) z własnego
7) 12-bit :)
proszę bardzo.
W D300s przy 14 bitach aparat zwalnia do 2,5 kl/s,natomiast profili D2XMODE nie da sie zainstalować.Też jestem ciekaw jaka jest różnica pomiędzy 1/250* a 1/350*
1) Czas synchronizacji błysku 1/250s oraz 1/320s, oba w trybie "Auto FP".
Na czym polegają te tryby Auto FP i czym się różni czas 1/250s od 1/250s w trybie Auto FP?
Posiadam dodatkową lampę Nikon sb-700 i nie wiem, które ustawienie wybrać w jakim momencie.
Czy najlepszym (pojęcie względne) ustawieniem jest 1/320s w Auto FP, ponieważ można robić zdjęcia z tak "szybkim" czasem otwarcia migawki?
http://forums.dpreview.com/forums/read.asp?forum=1039&message=34817055
a konkretnie:
http://forums.dpreview.com/forums/read.asp?forum=1039&message=34820296
Trochę dziwne, że w instrukcjach nie ma o tym ani słowa.
Dzięki za wszystkie odpowiedzi.
Ale teraz mam pytanie następujące.
Dlaczego po podpięciu Sabiny 700-ki, przy ustawionym czasie synchronizacji błysku na 1/320, to ZAWSZE maksymalnie ustawia mi 1/60? Nie zadziała w trybie TTL BL krótszy czas wyzwolenia migawki? Decyduje o tym automat, czy też na sztywno wali 1/60?
Mam na myśli fotografowanie w trybie preselekcji przysłony. Bo w manualu czy preselekcji czasu to wiadomo, że można ustawić więcej, ale czy w trybie A nie powinien aparat zastosować krótszego czasu niż TYLKO 1/60?
Art Erie
01-12-2011, 22:09
Masz ustawiony tryb A; w TTL BL i zwykłym TTL będziesz miał 1/60 (zawsze)
Czyli żeby korzystać z pełni "możliwości" lampy, trzeba focić na M lub S, a "zapomnieć" o A.
Jeszcze mam jedno pytanie natury stricte technicznej.
Jak uruchomić przetwarzanie wsadowe w Adobe Camera Raw? (np masowa zmiana balansu bieli, ekspozycji +1/3ev, korekcje obiektywu itp)?
I czy Adobe LR ma jakąś przewagę nad Adobe CR wg Was? Ja wolę jakoś wołać rawy w ACR.
I gdzie w ACR można wybrać potem charakterystykę zapisu jakości np jpega (ilość bitów itd)?
Jeśli wołacie rawa to potem zapisujecie go do wywoływania w fotolaboratorium w jakim formacie i przestrzeni barwnej?
Pozdrawiam
Czyli żeby korzystać z pełni "możliwości" lampy, trzeba focić na M lub S, a "zapomnieć" o A.
nie, ustaw w aparacie synchronizację w trybie "slow", wtedy aparat ustawia parametry do światła zastanego, jeśli włączone FP w pełnym zakresie, jeśli wyłączone do granicznego czasu synchronizacji
Czyli żeby korzystać z pełni "możliwości" lampy, trzeba focić na M lub S, a "zapomnieć" o A.
Jeśli chcesz sterować czasem migawki, to tak, M i S, a P i A nie (zresztą co w tym zaskakującego?). W P i A czas jest z automatu ustawiany na sztywno na 1/60. Zmienia się tylko wtedy, gdy jest za jasno (się skraca) lub gdy włączysz tryb SLOW (wtedy dopasowuje się do światła zastanego). Możesz tę 1/60s zmieniać w ustawieniach osobistych. Co w praktyce sprowadza się do tego, że z lampą najlepiej się fotografuje w S i M...
Jak uruchomić przetwarzanie wsadowe w Adobe Camera Raw? (np masowa zmiana balansu bieli, ekspozycji +1/3ev, korekcje obiektywu itp)?
Użyj Bridga. Ustawiasz parametry w ACR w jednym zdjęciu, a potem w Bridgu kopiujesz na pozostałe.
ACR nie ma czegoś takiego, to jest jedynie wtyczka do PS i LR.
I czy Adobe LR ma jakąś przewagę nad Adobe CR wg Was? Ja wolę jakoś wołać rawy w ACR.
To jest dość dziwne pytanie, to tak jakbyś pytał, czy okręt ma jakąś przewagę nad szalupą ratunkową. ACR to jest jedynie wtyczka do PS, pozwalająca wywołać pojedynczego RAWa. LR ją w sobie zawiera (tylko z nieco zmienionym interfejsem). LR to jest kombajn do "wszystkorobienia" ze zdjęciami, nie tylko RAWami. Jego założeniem jest to, że będziesz w nim robić wszystko, od importu i bakapu zdjęć, poprzez selekcję, zarządzanie, archiwizację i edycję po eksport do wszelkiej maści pojedynczych plików czy całych zestawów i stron internetowych. Dzięki temu import z aparatu, edycja i eksport takiej galerii do internetu:
http://terajewicz.pl/foto/koncert/
trwa ułamek tego, co musisz się namordować robiąc to na piechotę z "pomocą" ACR i kupy innego oprogramowania.
LR robi wszystko, włącznie z wysłaniem tej galerii na serwer (ja tylko klikam wielki guzik "UPLOAD" pod ustawieniami galerii i podaję nazwę folderu - finito). Zrób to samo w ACR :-)
Czyli mniej więcej tak jak się ma okręt do szalupy ratunkowej. Spróbuj szalupą ratunkową przeprowadzić szturm na port, to będziesz wiedział o co chodzi.
I gdzie w ACR można wybrać potem charakterystykę zapisu jakości np jpega (ilość bitów itd)?
Na dole, pod zdjęciem. Wybierasz przestrzeń barw i rozdzielczość, z jaką ma być zdjęcie otworzone w PS.
Jeśli wołacie rawa to potem zapisujecie go do wywoływania w fotolaboratorium w jakim formacie i przestrzeni barwnej?
W 99% eksport do JPG i sRGB.
W 1% CMYK (druk, np. bilbordy), Adobe RGB, ProPhoto lub profil maszyny (tego ostatniego chyba się nie da w LR zresztą, ale mogę się mylić).
EDIT: a w ogóle to polecam przesiadkę na DNG, a nie RAW. Zwłaszcza jeśli oprzesz swój workflow na LR.
W D300s profili D2XMODE nie da sie zainstalować.
Da się zainstalować.
Da się zainstalować.
Tobie chyba się pomyliło z D300 i D700,bo tam można zainstalować profile D2X mode 1,2,3,ale do D300s nie ma tych profili,tu masz link i sobie sprawdz.
http://www.nikonimglib.com/opc/
Tobie chyba się pomyliło z D300 i D700,bo tam można zainstalować profile D2X mode 1,2,3,ale do D300s nie ma tych profili,tu masz link i sobie sprawdz.
http://www.nikonimglib.com/opc/
A jednak się da zainstalować w D300s i działa świetnie.
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img88.imageshack.us/img88/3651/41908736.jpg)
Jest o tym wątek na forum i profile do D300s również..
Też takowy mam u siebie, ale chyba one są dorabiane i maksymalnie zbliżone to tego oryginała nikonowego.
Też takowy mam u siebie, ale chyba one są dorabiane i maksymalnie zbliżone to tego oryginała nikonowego.
Nie rozumie co masz na myśli pisząc że są dorabiane?
Na pewno wiem że działają świetnie osobiście używam D2XMODE2 i uważam że w porównaniu do Standardowego jest ogromna różnica.
Jest tu gdzieś cały wątek o tym i wszystko dokładnie opisane.
Dodano:
Wspomniany wątek >> D300s i profil D2X (http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=136445) <<
Tobie chyba się pomyliło z D300 i D700,bo tam można zainstalować profile D2X mode 1,2,3,ale do D300s nie ma tych profili,tu masz link i sobie sprawdz.
http://www.nikonimglib.com/opc/
Mam d300s. Profile dostałem od użytkownika burz, za co jeszcze raz dziękuję i wszystko działa jak należy.
Jak nie masz mogę Ci przesłać na maila.
Wspomniany wątek >> D300s i profil D2X (http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=136445) <<
Dokładnie w tym wątku pytałem o profile do d300s i dostałem, tak jak napisałem powyżej.
Ja tez nie mialem zadnych problemow z wrzuceniem profili do d300s :)
pozdro
Oficjalnie tego profilu nie ma na D300s, więc ktoś nieoficjalny postarał się żeby dało się go jednak wgrać. Gdzieś o tym czytałem dyskusję na jakimś forum i o ile dobrze pamiętam to taka właśnie konkluzja była co do tych profili.
Też mam i z powodzeniem używam.
A jednak da się ;-) na stronie Nikona ich nie ma,muszę je sobie zassać.
Mam d300s. Profile dostałem od użytkownika burz, za co jeszcze raz dziękuję i wszystko działa jak należy.
Jak nie masz mogę Ci przesłać na maila.
Jeśli można to ja poproszę.
Na PW wysłałem adres
dzięki
Zainstalowałem i działa jak ta lala :p a ja tak długo myślałem że nie ma takiej możliwości a tu proszę,dzięki szanownym kolegom dało się,zaraz załatwiłem to sobie w D700.
Tobie chyba się pomyliło z D300 i D700,bo tam można zainstalować profile D2X mode 1,2,3,ale do D300s nie ma tych profili,tu masz link i sobie sprawdz.
http://www.nikonimglib.com/opc/
Zainstalowałem i działa jak ta lala :p a ja tak długo myślałem że nie ma takiej możliwości a tu proszę,dzięki szanownym kolegom dało się,zaraz załatwiłem to sobie w D700.
Cieszy mie że udało nam się wyprowadzić Cię z błędu,
i w ten sposób uzyskałeś nowe zakładki oraz nowy oręż do zabawy :)
W D300s przy 14 bitach aparat zwalnia do 2,5 kl/s,natomiast profili D2XMODE nie da sie zainstalować.Też jestem ciekaw jaka jest różnica pomiędzy 1/250* a 1/350*
Różnica między 250 FP a 320 FP ma znaczenie tylko dla max czasu lampy wbudowanej 250 lub 320.
Dla lampy zewnętrznej nie ma znaczenia czy ustawisz 250 FP czy 320 FP lampa i tak pracuje w pełnym zakresie czasów.
pprofanum
02-12-2011, 19:41
wybacz autorze wątku, że poprzez Twój temat ośmielam się załatwiać swe sprawy...
więc i ja poproszę, kolego Długi o przesłanie profili
wysyłam adres na PM
Różnica między 250 FP a 320 FP ma znaczenie tylko dla max czasu lampy wbudowanej 250 lub 320.
Dla lampy zewnętrznej nie ma znaczenia czy ustawisz 250 FP czy 320 FP lampa i tak pracuje w pełnym zakresie czasów.
I już wszystko jasne,dzięki za wyjaśnienie.
Profile można pobrać tutaj:
http://www.megaupload.com/?d=1TTA9FHF
hostman22
03-12-2011, 12:08
I już wszystko jasne,dzięki za wyjaśnienie.
Profile można pobrać tutaj:
http://www.megaupload.com/?d=1TTA9FHF
ale to są emulacje d2x z nop na ntc przez NX ;). Tutaj macie więcej emu d2x
http://imagesbyeduardo.com/main/2011/05/09/cooking-up-my-own-d2xmode1/
ale to są emulacje d2x z nop na ntc przez NX ;). Tutaj macie więcej emu d2x
http://imagesbyeduardo.com/main/2011/05/09/cooking-up-my-own-d2xmode1/
Z podanego linku nic takiego nie wynika (do D300s) , a to że nie są to profile oryginalnie przedstawione przez Nikona to chyba każdy sobie zdaje sprawę ponieważ nie ma ich na oficjalnej stronie z profilami do D300s.
Tak czy siak działają świetnie i niech będą nawet od C czy S byle działały :) .
hostman22
03-12-2011, 13:16
co nie wynika ? ;) jako ntc to moze być nawet i profil d3x lub canona 5d. Nie musi być specjalnie dedykowany do eski ;)
Odnośnie profili,wczoraj zainstalowałem profile D2Xmode 1,2,3 do D300s i D700,oraz do D700 oryginalne nikonowskie i okazuje się że oryginalne są lepsze,na oryginalnych D2Xmode 3 zieleń jest bardziej soczysta,naturalna natomiast w tych nieoryginalnych jest dużo żółci.Nieoryginalne są lepsze od ustawień standardowych,natomiast gorsze od tych nikonowskich,krótko do D700 tylko profile od Nikona.Do D300s mogą być,skoro nie ma innych.
Oryginalny D2Xmode 3, D700
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img525.imageshack.us/img525/7838/dsc39492.jpg)
Nieoryginalny D2Xmode 3, D700
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img208.imageshack.us/img208/7476/dsc39502.jpg)
Ustawienie standardowe, D700
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img97.imageshack.us/img97/2330/dsc39512.jpg)
Psycholog
07-12-2011, 11:05
No to ja jeszcze napiszę na temat zasłaniania wizjera podczas korzystania z samowyzwalacza.
Ten "ficzer" wymyślono po to, aby światło wpadające przez wizjer nie zakłóciło ekspozycji. Tak mówi instrukcja. Odnosi się to jednak nie do parametrów ekspozycji, a do tego co pada na matrycę/film i ma znaczenie jedynie przy długich czasach naświetlania.
Gdy robisz nocny krajobraz i naświetlasz powiedzmy kilka - kilkanaście sekund to światło wpadające przez wizjer może uwidocznić się na zdjęciu w postaci różnych jasnych plamek.
No to ja jeszcze napiszę na temat zasłaniania wizjera podczas korzystania z samowyzwalacza.
Ten "ficzer" wymyślono po to, aby światło wpadające przez wizjer nie zakłóciło ekspozycji. Tak mówi instrukcja. Odnosi się to jednak nie do parametrów ekspozycji, a do tego co pada na matrycę/film.......
Jest zupełnie odwrotnie kolego, światło wpadające przez wizjer zakłóca pracę światłomierza.
Stań sobie w domu przy oknie, wizjerem w stronę okna włącz pomiar światła a następnie zatkaj wizjer palcem. :)
Psycholog
07-12-2011, 11:39
Jest zupełnie odwrotnie kolego, światło wpadające przez wizjer zakłóca pracę światłomierza.
Stań sobie w domu przy oknie, wizjerem w stronę okna włącz pomiar światła a następnie zatkaj wizjer palcem. :)
Takich testów nie robiłem. Za to kilka razy przejechałem się jak mi na zdjęciach powychodziły jakieś dziwne światełka niby nie wiadomo skąd. Było to lat parę temu wstecz robione na analogu znanej rosyjskiej marki, który ttl nie posiadał.
Za to nigdy nie zdarzyło się (już w erze DSLR) aby wpadające przez wizjer światło zmieniło mi parametry ekspozycji.
Dzięki za uświadomienie. Popróbuję jak wrócę do domu.
no1damian
07-12-2011, 13:15
3) Czy w Waszych D300s guziki wybieraka wielofunkcyjnego też chodzą w taki "dziwny" sposób? Tzn jakby dwu stopniowo? Przykładowo chcę wcisnąć strzałkę w prawo, to naciskam (jest wyczuwalny jeden stopień) ale brak reakcji w aparacie i trzeba nacisnąć jeszcze mocniej (wyczuwalny drugi stopień) i dopiero działa. Czy to zamierzony efekt aby przypadkowo nie "pozmieniać" czegoś?
- U mnie to jest raczej pewien zakres luzu i potem dopiero pod końcem czuć kliknięcie.
4) Czy korzystacie z funkcji
a) D-ligthing
b) red. szumów przy wysokim iso
c) red. szumów przy długich czasach
Jeśli tak to na jakich ustawieniach?
- 4a: nie, bez sensu jeżeli ma się zamiar je na kompie obrabiać
b: z redukcji szumów niekiedy korzystam, z doświadczenia powiem tak że im ciemniej w kadrze (głęboka noc ze słabym źródłem światła) to redukcja zwiększona"HIGH"' jeżeli jest w miarę dużo światła to wtedy coraz mniejszą redukcję "LOW" lub całkowicie wyłączona,
c: wskazane
Dzięki Wam wszystkim za odpowiedzi.
Nie wiem czy jest to odpowiedni dział do tego typu dywagacji, więc utworzyłem nowy temat w odpowiednim wg mnie dziale. Zapraszam zatem do niego, gdzie mam nadzieje, że pomożecie mi w moim "kolejnym niestety" problemie.
http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?p=2637722#post2637722
Pozdrawiam
Mam pytanie o potwuierdzenie OK na wybieraku.
Nie wiem czy to u mnie nie dziala czy cos robioe zle, ale kiedy np. chce usunac wszystkie zdjecia nie moge tego zrobic, wciskam OK i lipa. Pojednycze usuwam koszem na smieci.
I jeszcze jedno, gdzie gina mi exify?
Chcialam wrzucic w Opande zdjecie i wyskakuje mi okno, ze nie ma danych exif.
Zdjecia w RAW.
Chcialam tez zobaczyc jak dziala retusz i znowu to OK nie dzialalo.
Aparat mam od wczoraj i nie radze sobie najwyrazniej. Instrukcja w trakcie przegladania. Jednak tam jest jasno napisane, ze trzeba potwierdzac OK a to nie dziala.
marzyciel9
28-08-2012, 21:26
I jeszcze jedno , gdzie gina mi exify ?
Chcialam wrzucic w Opande zdjecie i wyskakuje mi okno , ze nie ma danych exif .
Zdjecia w RAW .
Wrzuć JPGa.
W paru miejscach nie działa OK na wybieraku i działa wtedy OK po lewej stronie ekranu.
Wydaje mi się, że jest to celowy zabieg przy ważniejszych wyborach, żeby omyłkowo czegoś nie zatwierdzić.
Dzieki, zapytam wiec sprzedajacego, nie chcialam zawracac komus tym glowy, ale widze, ze musze jednak :)
Zrobie tez dzisiaj jpg i sprawdze, bo tak mysle, ze to jakies ustawienia.
Mam pytanie o potwuierdzenie OK na wybieraku .
Nie wiem czy to u mnie nie dziala czy cos robioe zle , ale kiedy np . chce usunac wszystkie zdjecia nie moge tego zrobic , wciskam OK i lipa . Pojednycze usuwam koszem na smieci .
Instrukcja obslugi strona 220-221 ... przy usuwaniu zdjęć nikon raczej sugeruje użycie klawisza OK znajdujacego sie po lewej stronie aparatu a nie tego na wybieraku. Z drugiej strony - nie łatwiej sformatowac karte jesli chce sie usunąć WSZYSTKIE foto? kombinacja 2 przyciskow trzymanych przez 3 sek. dziala szybciej niż szukanie w menu zaznaczanie i potwierdzanie ustawień.
.Z drugiej strony - nie łatwiej sformatowac karte jesli chce sie usunąć WSZYSTKIE foto? .No pewnie. To praktycznie jedyny sposób jaki ciagle stosuje. Po zgraniu zdjęć formatuję kartę. Nie usuwam zdjęć w inny sposób.
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.