PDA

Zobacz pełną wersję : Metz 44 AF iN czy Sigma EF-500 DG Super iTTL?



Gawronnek
10-06-2005, 10:33
witam wiem że jest sporo na temat lamp, ale głownie porady sprowadzaja sie do tego aby kupić Nikona SB-800, niestety jest mocno ogranicxzony kasą i stoje przed trudnym wyborem Metz za 750 zł Sigma za 965 zł, bardzo proszę o jakieś rzetelne porady w kwestii wyboru między tymi 2 lampami
pozdrawiam Piotr

gALL
10-06-2005, 10:35
Z tego co pamietam to Metz 44 nie ma obracanego palnika na boki a Sigma ma. Bralbym Sigme.

ALF
10-06-2005, 11:17
lub metza 54 :wink:
też ma iTTL a do tego 2 palniki :mrgreen:

Gawronnek
10-06-2005, 11:33
ALF, ale cena już sie nie łapie w moje mozliwości

[ Dodano: Pią 10 Cze, 2005 ]
jak zacząłem szukać to sie okazało że być może jednak są inne alternatywy w zblizonych cenach, SB-800 lub Metz 54-4 (dokładnie nie podam żeby nie zapeszyć) jednak nadal jest problem z wyboru ktorą z powyższcych, pewnie większość doradzi SB-800

ALF
10-06-2005, 21:01
zadaj sobie pytanie - po co mi ta lampa?
jeśli chcesz dopalac makro, błyskać na małych imprezach, lampa będzie używana sporadycznie - bierz 600 lub sigmę
jeśli cykać będziesz w kościołach, ciemnych salach, dopalać ptaki, sport itp ze sporej odległości - bierz 800 lub metza...nawet jeśli bedziesz zbierał jeszcze pół roku...warto poczekać :P
ja przyjąłem taką taktykę w stosunku do szkieł i (ostatnio kupiłem 2) powolutku zbieram sobie na kolejne...może do końca roku będę miał HSM-a :mrgreen:

dRUId
10-06-2005, 21:11
Myślę podobnie jak ALF. Lampa jest jedna i na swoim przykładzie wiem, że najlepiej kupić coś "mocniejszego" to zawsze się przyda. Potwiedzeniem jest fakt, iż przeszedłem pięć lamp i ta, którą posiadam obecnie to jest to. Zawsze można skorygować moc.

Gawronnek
10-06-2005, 21:17
ALF, wiem że Ty jestes zwolennikiem Metz'a i nie ukrywam że dzięki Twoim wypowiedziom skierowałem uwage na ta lampę, szkoda tylko że na tak rozbudowanym forum nigdy przy okazji różnych zlotów nie przetestowano Metz'a, Sigmy i Nikona w tych samych warunkach, byłaby to świetna porada dla wszystkich którzy stja przed wyborem lampy, szczególnie że lampy nie kupuje się na dzisiaj (bo dzisiaj to bym kupił dedykowana lampę do macro) i nigdy nie wiadomo kiedy tak naprawde i w jakich warunkach będzie ona potrzebna, wywody niektórych na tym forum są czasami takie jakbyśmy spali na forsie, argument za Metz'em że ma 2 lampy zbijany tym że lepsze są 2 SB-800, jest co najmniej śmieszny, a taki gdzieś tu wyczytałem

[ Dodano: Pią 10 Cze, 2005 ]
dzięki za rady coraz bardziej skłaniam sie do Metz'a szkoda tylko że na jej temat nie wypowiada się nikt z D70

ALF
10-06-2005, 21:54
to nie tak, że stawiam metza ponad nikusie ;P...po prostu jest tańszy a daje porównywalne możliwości, a może inne... :wink:

Gawronnek
10-06-2005, 22:27
ja nic takiego nie pisałem, że stawiasz Metz'a nad Nikona, ale jesteś jednym z propagatorów tego producenta i moim zdaniem chwała Ci za to

ALF
10-06-2005, 22:53
a bo wiesz...jak mnie nie stać na ferari, to jeżdże fordem sierrą...imho bardzo podobny samochód (też ma tylny napęd) tylko sporo tańszy i pojemniejszy i mniej pali :mrgreen:
puszki mam nikonowskie, ale że nikon robi drogie szkła więc mam 1 nikona, 2 sigmy i 2 tamrony, a ponieważ miałem swego czasu do wyboru SB28 albo metza, to potestowałem i wyszło, że metz w niczym nie ustępuje SB, a jest tańszy o kilkaset złotych...jak poczytałem, że arturo cyka papieża metzem to już byłem całkiem spokojny o wybór :mrgreen:

Gawronnek
10-06-2005, 23:00
wielkie dzięki za uwagi i poswięcony czas, do ostatecznej decyzji, potrzebna mi jest wypowiedź kogos kto ma D70 i lampę Metz'a

szymony
10-06-2005, 23:33
Cały problem polega na tym że ALF lansuje Metza focąc analogiem i w tym przypadku ma rację. Sam przez bardzo długi czas miałem Metza 45CT1 (nawet TTL to nie ma) i nic więcej do szczęścia mi nie było potrzebne.
Z cyfrą niestety tak różowo nie jest. Pomiar musi być dokładniejszy. Różnica w cenie dwupalnikowego metza i SB800 jest niewielka, a róznica mym zdaniem jest taka że na SB800 z kartonikiem jakoś zasymuluję drugi palnik. Na metzu CLS zasymulować się niestety nie da, bo on go poprostu nie obsługuje.

ALF
10-06-2005, 23:35
szymony, a możesz mi powiedzieć do czego mi CLS?

Gawronnek
10-06-2005, 23:41
szczerze mówiąc laik jestem więc nawet nie wiem co to CLS

szymony
10-06-2005, 23:43
Krótko mówiąc bezprzewodowe sterowanie.

[ Dodano: 10-06-2005, 23:44 ]

szymony, a możesz mi powiedzieć do czego mi CLS?
ALF tobie do niczego (mnie do anlaloga również) bo F70 go nie obsługuje.

ALF
10-06-2005, 23:46
syfraka też będę miał i do niczego mi nie bedzie potrzebne, bo bezprzewodowo nie bedę wyzwalał jak 90% pstrykaczy :wink:

Gawronnek
10-06-2005, 23:50
ha no to w domu jestem, mało prawdopodobne abym i ja z tego korzystał w swoich czysto amatorskim robieniu zdjęć, a co dwie lampy to nie jedna

szymony
10-06-2005, 23:50
Oj ALF zawiodłeś mnie. Porównujesz się do 90% pstrykaczy. Myślałem że masz większe ambicje :mrgreen:
Po za tym, nigdy nie mów nigdy :wink:

Gawronnek
10-06-2005, 23:54
no dobra nie kłóćcie się tylko powiedzcie o jakiś innych istotnych różnicach

szymony
10-06-2005, 23:55
ha no to w domu jestem, mało prawdopodobne abym i ja z tego korzystał w swoich czysto amatorskim robieniu zdjęć, a co dwie lampy to nie jedna
No to spróbuj zrobić sobie takiego avatarka jak mój lub twój korzystając z tych dwóch w jednym. :wink:

Gawronnek
11-06-2005, 00:09
hehe mój bez lampy był robiony

ALF
11-06-2005, 00:13
inne wyświetlacze, ciężar, gabaryty :P
obie mają iTTL, obie podobny zasięg błysku, obie skrętne w obu płaszczyznach głowice z auto zoomem...

różnice:
800 CLS - metz brak
metz 2 palniki - 800 jeden
metz 4 paluszki - 800 może 5 :)
obsługa metza jest prostsza - 800 chyba więcej ustawień, tylko kto to wykorzysta?
metz stokilkadziesiąt złotych tańszy...obie ceny z pstryka
metz - 1459.00 zł
800 - 1719.00 zł,
co ciekawe w B&H wyższą cenę ma metz - Price : $ 349.95 niż 800 - Price : $ 319.95 :mrgreen:

szymony
11-06-2005, 00:20
Z tymi cenami to pojechałeś na maxa :lol:

[ Dodano: 11-06-2005, 00:21 ]

hehe mój bez lampy był robiony
Znaczy się nie potrzebujesz błyskograta, kup lepiej jakieś szkło :mrgreen:

ALF
11-06-2005, 00:25
Z tymi cenami to pojechałeś na maxa :lol:

ja? przeca ceny kopiowałem ze stron sklepów...

szymony
11-06-2005, 00:33
Z tymi cenami to pojechałeś na maxa :lol:

ja? przeca ceny kopiowałem ze stron sklepów...

W których nikt o zdrowych zmysłach ich nie kupi :mrgreen:
Hesja już od dawna SB800 za cirka 200 zeta mniej sprzedaje :wink:

ALF
11-06-2005, 00:37
ale nie sprzedaje metza więc porównania nie ma :wink:

Gawronnek
11-06-2005, 00:38
tzn jeśli będę miał mozliwość kupienia w tej samej i to sporo niższej cenie obie te lampy, to rozumiem że obaj sie zgadzacie co do Nikona SB-800??

ALF
11-06-2005, 00:47
co kto lubi...ja wolę 2 palniki niż CLS, więc wybiore pewnie metza, ale głowy nie dam bo to za 2 lata i do tego czasu bedzie już nowy system nikona niekompatybilny z poprzednimi :twisted: :mrgreen:
jeszcze jedno...nie wiem jak 800 jeździ z analogami bo metz świetnie sobie radzi :P

szymony
11-06-2005, 00:52
jeszcze jedno...nie wiem jak 800 jeździ z analogami bo metz świetnie sobie radzi :P

A ja wiem. Tyż świetlnie działa :mrgreen:
Nawet z FG :wink:

ALF
11-06-2005, 00:53
no to jeszcze dokopię 800 cenowo - metz jednopalnikowy - cena 1069.00 zł :mrgreen:

szymony
11-06-2005, 00:57
no to jeszcze dokopię 800 cenowo - metz jednopalnikowy - cena 1069.00 zł :mrgreen:
Drogo straszsznie. A jednopalnikowego sprzedałem za 150zł :mrgreen:
Na alledrogo widziałem SB600 za pińcet :wink:

ALF
11-06-2005, 00:58
nówkę z gwarancją fabryczną?

szymony
11-06-2005, 01:01
nówkę z gwarancją fabryczną?
Nie wiem, nie sprawdzałem, bo mnie nie interesił ten błyskograt.

ALF cholera, od dobrych paru godziń chcę foty na forum oblukać i przez tą dyskusję nie mogę się tam wybrać :mrgreen:

pooley
11-06-2005, 01:21
piszecie ze z CLS'a nie kozystacie i jest to malo uzywana funkcja... ja jakis czas temu pozyczylem od kumpla d70 + sb600... (zanim sie dorobilem swojego d70) focilem sobie na imprezie i powiem wam ze CLS to na prawde super sprawa, jako ze nie lubie zdjec w flashem na wprost, porobilem kilka zdjec z lampa na body... a potem ja zdemontowalem i po prostu trzymalem w raczce, nie byl to szczyt wygody, ale wszystko pieknie razem chodzilo... lada dzien spodziewam nowego nabytku... czyli SaBiny 800 :D juz sie nie moge doczekac :)
nie mam porownania do innych lamp, ale wg mnie SB800 to znakomita lampa, a SB600 to bardzo dobra lampa :) pracowalem z nia raptem ze 2-3 godzinki a zrobila na mnie bardzo pozytywne wrazenie, wydaje mi sie ze dedykowana lampa tego samego producenta co body sprawdzi sie najlepiej, a roznica w cenie pomiedzy metzem a sb jest na tyle mala ze chyba jednak lepiej kupic SB... przynajmniej ja bym tak zrobil... co zreszta poczynilem :) w sumie nawet sie nei zastanawialem nad innymi producentami... ceny podobne o mozliwosci innych raczej sa mniejsze

szymony
11-06-2005, 01:29
piszecie ze z CLS'a nie kozystacie i jest to malo uzywana funkcja... ja jakis czas temu pozyczylem od kumpla d70 + sb600... (zanim sie dorobilem swojego d70) focilem sobie na imprezie i powiem wam ze CLS to na prawde super sprawa, jako ze nie lubie zdjec w flashem na wprost, porobilem kilka zdjec z lampa na body... a potem ja zdemontowalem i po prostu trzymalem w raczce, nie byl to szczyt wygody, ale wszystko pieknie razem chodzilo... l

He he. Właśnie o to mi chodzi. ALF usilnie lansuje dwa palniki, bo... , ale CLS już nie ma zamiaru używć :?: :idea: :?:

ALF
11-06-2005, 02:47
widziałem CLS w akcji na plenerku...jeden błysk i 5 lamp odpaliło :mrgreen: w tym 2 niechciane...
ja CLS-a używać nie bedę bo mi do niczego nie potrzebny, nawet jeśli kiedykolwiek będę miał lampę nikona...CLS to wodotrysk używany przez zawodowców w fotografii reklamowej i portretowej (choć tu chyba w mniejszym stopniu - oświetlenie studyjne)

pooley, a pracowałeś z metzem? nie, więc nie masz porównania...zapytaj arturo czy użył choć raz CLS-a robiąc 2 000 000 zdjęć papieżowi :wink: a przyznasz, ze robi świetne zdjęcia i flesza używa po mistrzowsku :P
ja po prostu zakładam swojego metza i cykam zdjęcia...90% jest udanych, a reszta to moje błędy :wink:

szymony
11-06-2005, 02:53
pooley, a pracowałeś z metzem? nie, więc nie masz porównania...zapytaj arturo czy użył choć raz CLS-a robiąc 2 000 000 zdjęć papieżowi :wink: a przyznasz, ze robi świetne zdjęcia i flesza używa po mistrzowsku :P


Ta z całym szacunkiem dla tego pana. 99% jego zdjęć to to najprostrza komercja. Uśmiech proszę, cyk metzem po slepkach i jakie miluśe foto z PAPA.
Kurcze a tego jednego 1% i tak mu zazdroszcę.

[ Dodano: 11-06-2005, 03:08 ]
Ten człowiek zrobił tyle zdjęć w podobnych warunkach, że pewnikem mając do dyspozycji szufekle z proszkiem magnezowym naświeliłby lepiej niz nie jeden z nas mając do dyspozycji najnowsze nowinki techniczne.

pooley
11-06-2005, 09:38
ALF: no przeciez napisalem ze nie mam porownania... ;) jestem w pelni swiadom tego ze nie jestem jakimkolwiek autorytetem... chodzilo mi tylko o to ze CLS jest prosty w uzyciu, i kazdy, nawet poczatkujacy sobie z nim poradzi :)

Gawronnek
12-06-2005, 22:02
dzięki wszystkim za wsparcie w wyborze, szkoda tylko że tak mało wypowiedzi na temat Sigmy EF 500 Super, bo chyba jednak z uwagi na kasę w ta stronę pójdzie mój wybór

szymony
13-06-2005, 02:13
Zagadaj do "rocznik 70" on chyba ma ten model (na pewno ma sigmę). Pewnikiem napisze Ci co jak i z czym :wink:

Gawronnek
13-06-2005, 15:03
cóż podjąłem wreszcie "męską" decyzje i zamówiłem Sigmę EF-500 DG Super iTTL

gmoszkow
13-06-2005, 18:50
Gawronek

I podjąłeś najlepszą decyzję. Możliwości SB800 w cenie tańszego Metza.

Z tego co widziałem to jest naprawdę dobra lampa, koniecznie tylko dokup dyfuzor, albo wytnij z czegoś mlecznego-plastikowego - gwarantuję, że nie będzie to gorsze rozwiązanie.

Cykaj i pokaż fotki z Sigmą.

Pozdrawiam

Grzegorz

PS: A o dwóch sabinach to ja pisałem, bo tak mi się podoba ta lampa, że szok, a w szczególności CLS. Dla ułatwienia dodam, że jestem zupełnym amatorem fotograficznym, jednak możliość oddalenia lampy od aparatu i zdalnego jej sterowania jest fantastyczna. Trafność naświetlenia około 90% a w normalnych pomieszczeniach prawie 100%.

A druga lampa tak jak pisałem, albo będzie to SB albo Sigma bo dopiero wtedy można wykorzystać większość zalet CLSa.

Polceam lekturę broszury Nikonowskiej o CLSie - można ją ściagnąć jako PDF, ale teraz nie mogę znaleźć linku.

Robert S.
13-07-2005, 22:56
Witam
Posiadam lampę blyskową Metz 44MZ-2 z adapterem jednostykowym pasującym do wszystkich aparatów. Bez problemu współpracuje z D70 w trybie automatyki lampy błyskowej (bo przecież styk służy tylko wyzwalaniu). Zastanawiam sie nad kupnem adaptera do Nikona AF model SCA M 3402. Czy ktoś korzysta z takiego zestawu? Na stronie producenta napisane jest, że lampa z tym adapterem obsługuje wszystkie funkcje oprócz iTTL oraz iTTL BL. Czy w takim razie ma to sens? Czy D70 obsługuje lampy błyskowe ze zwykłym TTL i czy sam może pracować w zwykłym trybie TTL? Czy to zagada? :?: jeżeli tak to problem lampy miałbym z głowy :D
ALF, jako znawca tematu lamp Metza doradzisz mi w tej kwestii? 8)

szymony
14-07-2005, 00:24
Na stronie producenta napisane jest, że lampa z tym adapterem obsługuje wszystkie funkcje oprócz iTTL oraz iTTL BL. Czy w takim razie ma to sens?
Nie ma

Czy D70 obsługuje lampy błyskowe ze zwykłym TTL i czy sam może pracować w zwykłym trybie TTL?
Nie obsługuje, bo nie ma zwykłego TTLa

Czy to zagada? :?: jeżeli tak to problem lampy miałbym z głowy :D
ALF, jako znawca tematu lamp Metza doradzisz mi w tej kwestii? 8)
Nie zagada. Marketoidioci od nikona zadbali byś nie miał łatwo i jeszcze troszku $ wydał, najlepjej u nich :mrgreen:

ALF
14-07-2005, 02:26
no niestety...D70 to d... nie aparat i z fajnymi lampami nie gada :evil: :mrgreen:

Robert S.
14-07-2005, 09:43
Hehehehe, no to jestem baaaardzo niepocieszony :( Chociaż powiem wam, że ten mój Metz bardzo dobrze daje sobie radę w trybie automatyki błysku :D w lampie wpisuje się przysłonę, długoś obiektywu, ISO i jazda :D lampa sama ustawia moc błysku. Na razie pozostane przy Metzie (a co się będe, lampa jest mocna i działa jak należy :lol: ) i zainwestuje we Frotkę :D