PDA

Zobacz pełną wersję : Filtr połówkowy szary



Valdek_Tychy
09-06-2005, 19:34
Zamierzam kupić filtr jak w tytule ale niewiele o tych filtrach wiem więc mam pytanko. Czy filtry połówkowe szare różnią się parametrami (jaśniejsze - ciemniejsze) czy wszystkie są o tych samych parametrach. Jaki wybrać filtr do zastosowań amatorskich????

ALF
09-06-2005, 23:11
tak i to sporo:
występują 2 rodzaje filtrów szarych - grey oraz ND...te pierwsze są rzeczywiście szare i mają wpływ na klorystyke zdjęcia, te drugie jak wskazuje nazwa - ND - sa neutralnie szare i nie mają wpływu na kolorystykę...

następną rzeczą jest gradacja...grey występują zwykle w 2 gradacjach, zaś ND mają:
0,1 - transmisja światła 80%
0,2 - 63%
0,3 - 50% (1 przysłna)
0,6 - 25% (2 przysłony)
0,9 - 12% (3 przysłony)
1,2 - 6,3% (4 przysłony)
lub analogiczne oznaczenia ND2, ND4, ND6, ND8

i wreszcie tzw przejście...wystepuiją 3 rodzaje przejść:
light - miękkie (obejmuje prawie połowe filtra)
soft - średnie (ok 25% filtra)
hard - twarde (5-10% filtra)

imho...najtańszym rązwiązaniem są filtry systemu cokin P np hitech ND 0,6 light + cokin grey G2 light (P121L) lub soft (P121S) - filtry te dają możliwość dowolnego kadrowania - można je przsuwać w holderze...
wygodniejsze w zakładaniu są nakrętki, ale za to zmuszają nas do konkretnego kadrowania linia przejścia...wybór firmy podobny jak przy polarach hoya HMC i wyższe, marumi MC, B+W, heliopan, tiffen...

RAF
10-06-2005, 05:11
Rzuć dowolne pytanie, a kosmita da Ci odpowiedź na kosmicznym poziomie. :)
Alf: zapisałem na dysku, bo aż takich szczegółów nie znałem. :shock:

ALF
10-06-2005, 11:07
hihi...bzzz przesadyzmu :oops: :P

dodam jeszcze bo zauważyłem, że nie napisałem tego w poprzednim poście:
ND4 jest mniej więcej odpowiednikiem ND0,6 zaś ND8 ND0,9...

Valdek_Tychy
10-06-2005, 12:13
Dzięki Alf,teraz coś już wiem :)

RAF
10-06-2005, 20:32
hihi...bzzz przesadyzmu :oops: :P

dodam jeszcze bo zauważyłem, że nie napisałem tego w poprzednim poście:
ND4 jest mniej więcej odpowiednikiem ND0,6 zaś ND8 ND0,9...
sprzedawcy na allegro używają terminów grey i ND zamiennie, stąd łatwo się naciąć. Alf, gdzie kupić przyzwoity, nowy ND 4?

ALF
10-06-2005, 20:52
www.raysfoto.pl mają spory wybór...z systemu cokina polecam firmę hitech (cena ok 107zł) dla filtrów ND, dla grey-ów wystarczy cokin (cena ok 135zł)

marzar
02-10-2009, 14:06
Witam, też jestem w tematyce filtrów mało obeznany, w zasadzie wchodzę w świat nikona (wcześniej kompaktowy kodak) dlatego proszę nie bić:)
moje pytanie odnośnie filtrów jest następujące - czy zdjęcie z filtrem połówkowym cyfrowym (wykonanym w programie) znacznie różni się od zdjęcia z filtrem połówkowym fizycznym (zamontowanym na obiektywie).

Drugie pytanie - jaki filtr na początek? - obiektyw 18-105 VR f3.5-5.6G ? - fotografia raczej architektura. (a za jakiś czas planuję 35mm f 1.8)

Pozdrawiam,
Marcin

Moonbeam
02-10-2009, 14:26
Witam, też jestem w tematyce filtrów mało obeznany, w zasadzie wchodzę w świat nikona (wcześniej kompaktowy kodak) dlatego proszę nie bić:)
moje pytanie odnośnie filtrów jest następujące - czy zdjęcie z filtrem połówkowym cyfrowym (wykonanym w programie) znacznie różni się od zdjęcia z filtrem połówkowym fizycznym (zamontowanym na obiektywie).

Różnice mogą być znaczne przy bardziej kontrastowych scenach, gdzie pojedyncza ekspozycja nie jest w żaden sposób w stanie zarejestrować detali w światłach, a intensywne rozjaśnianie cieni będzie się wiązało ze znacznym wzrostem szumów.
Generalnie jednak, do amatorskich zastosowań, obróbka pliku RAW i filtr połówkowy dadzą dość porównywalne rezultaty, tyle że połówka pozwoli na jeszcze większe możliwości ściemnienia niektórych partii i pozwoli pozbyć się szumów związanych z forsowaniem ekspozycji.


Drugie pytanie - jaki filtr na początek? - obiektyw 18-105 VR f3.5-5.6G ? - fotografia raczej architektura. (a za jakiś czas planuję 35mm f 1.8)


Do architektury nada się każdy w miarę szerokokątny, ostry i niekoniecznie jasny obiektyw. 18-105 to dobry wybór, choć bardziej przyszłościowym i uniwersalnym byłby np. Tamron 17-50.
Inna opcja to na przykład Nikon 10-24, ale dla początkującego opanowanie ultraszerokokątnej perspektywy może być problematyczne.

Valdek_Tychy
02-10-2009, 14:35
Kompendium wiedzy o filtrach znajdziesz w bdb.opracowaniu Alfa http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=2343

szymonvader
03-10-2009, 11:44
a wg Was na początek lepiej kupic nd4 czy nd8? uzywane glownie w gorach krajobrazy?

szymonvader
05-10-2009, 00:01
Prosze o scalenie:) ale ponawiam pytanko lepiej kupic NDx4 czy NDx8? który częściej znajdzie zastosowanie w krajobrazach? ND4 to tylko jedna działka przysłony a ND8 to 3 i mnie się wydaje że to właśnie ND8 będzie praktyczniejszy.

yupy
19-12-2009, 14:26
a ja chciałbym sie dowiedzieć, który z tych rodzajów połówkowego szarego sprawdza się najlepiej w praktyce grey czy ND. Sam mam zamiar kupić ten filtr w celu skoloryzowania często białawych chmur warstwowych w fotografii krajobrazowej więc chyba bardziej nada się grey co?

Tomasz29
22-06-2010, 22:47
Witam wszystkich mam pytanie czy może ktoś z was słyszał o filtrach Lee do obiektywu N 14-24 czy jest może już w sprzedaży a może już ktoś z was ma taki zestaw


Pozdrawiam Tomek

Greg77
03-07-2010, 14:23
Witam wszystkich mam pytanie czy może ktoś z was słyszał o filtrach Lee do obiektywu N 14-24 czy jest może już w sprzedaży a może już ktoś z was ma taki zestaw




http://www.teamworkphoto.com/index.php?main_page=product_info&products_id=14766 tutaj jest troche o tym ale narazie jak widac to tylko plany.....
Bogata oferta lee tam jest....sam kupowalem;)

Tomasz29
08-07-2010, 00:25
Dzięki wielkie Pozdrawiam