PDA

Zobacz pełną wersję : statyw na górskie wycieczki



Artur25
20-11-2011, 00:17
Witam
Proszę o poradę kolegów którzy zabierają na górskie wycieczki statywy :) poszykuje czegoś co udźwignie d200 z sigma 10-20 bądź też 80-200 af-s, cena hmm ok 450 z głowicą :)

Kondzio-foto
20-11-2011, 18:25
Specem od statywów nie jestem, ale szukał bym czegoś lekkiego, ok 1kg aby po prostu nie dźwigać go, np:

http://allegro.pl/fotoforma-statyw-benro-a350fhd1-gw-fv-elblag-i1944066925.html

Artur25
20-11-2011, 20:10
http://fotozakupy.pl/statyw/benro-a0180t-traveler-flat,13922s a co sądzicie o czyms takim???

wojpen
06-12-2011, 10:32
Witaj,
Za te pieniądze kupisz spokojnie SLIK'a dx500 PRO, który wykonany jest z mieszanki tytanowej / stop AMT/.
Głowica w tym statywie jest ok. Używam go od 4 lat - nawet mój sprzęt z 70-300 siedzi stabilnie

Comret
12-12-2011, 13:48
Tyle, że Slik 500 mimo iż fajny i sam go rozważałem jest dość długi i ciężki.

wilk325
12-12-2011, 13:56
Tyle, że Slik 500 mimo iż fajny i sam go rozważałem jest dość długi i ciężki.

Bo niestety w tym budżecie się nie da:
1. dobrze tu jeszcze tak,
2. krótko tu też się jeszce da
3. lekko - no niestety lekko i tanio to brak stabilności i jakości, samo lekko to drogo.

Comret
12-12-2011, 14:10
Trzeba sobie zadać jeszcze pytanie czy ma być wysoko.

Może nie koniecznie potrzebny jest duży statyw?

Nie wiem ile ma ważyć zestaw, ale ja do noszenia wybrałem mniejszą wersję Slika właśnie dla tego, że ma być to sprzęt maksymalnie mobilny.

mArcoki
15-12-2011, 21:31
Podepnę się.

Ja aktualnie używam podobnego slika (troszkę dłuższego, z 4 sekcjami) i w miarę daje radę.

Teraz zastanawiam się czy może lepszym wyborem nie będzie takie coś
http://www.foto-net.pl/sklep/produkt38226-Triopo-GE-3230X8C.html

Wysoki, duży udźwig, mały po złożeniu no i waży tylko 1400g co z głowicą B-2 da niecałe 2kg czyli lżej niż slik. Razem kosztuje ok 700zł czyli cena dobra. Może ktoś używa tego lub podobnego modelu na dłuższych wycieczkach.

Podpinam się bo też poszukuję czegoś szczególnie pod górskie wycieczki, co musi być w miarę lekkie i dość stabilne, ale praktycznie tylko do szerokiego kąta.

rasasi
16-12-2011, 22:14
Mam identyczny zestaw i też od jakiegoś czasu szukam takiego statywu :) Ostatnio na allegro znalazłem statyw Sirui, (http://allegro.pl/sirui-statyw-t-005-i-glowica-c10-czerwony-nowosc-i2002103146.html). Dane dla mnie są idealne:
Ilość sekcji – 5
maksymalna wysokość z wysuniętą kolumną – 138,8cm
maksymalna wysokość bez kolumny – 121,3cm
minimalna wysokość robocza – 34,3cm
wysokość transportowa – 31cm <-- wchodzi bez problemu do kieszeni w większym plecaku.
waga – 1kg
maksymalny udźwig statywu – 4kg
maksymalny udźwig głowicy – 15kg


Jedynie czego sie obawiam to stabilności.. Chociaż czytałem o tego typu konstrukcjach i ponoć dają radę. Co myślicie?

Comret
17-12-2011, 01:05
Ja myślę, że więcej niż 3 sekcje to nie stabilnie.

Głowica 15 kg w statywie o możliwościach 4 kg :(

Kolumna centalna... cały czas wyciągnięta?

Ale doświadczenie mam znikome ;)

mArcoki
17-12-2011, 09:54
No to co ja podałem ma udźwig do 15kg, a głowica do 8kg, do tego zawsze można coś podwiesić.

Nikt nie używa węglowych triopo?

Merde
17-12-2011, 10:53
Nikt nie używa węglowych triopo?

Takich, które mieszczą się w założonym budżecie to raczej nie ma. Same nogi da się kupić, ale nie z głowicą.

mArcoki
17-12-2011, 11:20
Takich, które mieszczą się w założonym budżecie to raczej nie ma. Same nogi da się kupić, ale nie z głowicą.

Ależ ja nie wspomniałem o budżecie. Ogólnie myślę o triopo bo za nieco ponad 500 można mieć nogi i 200 za głowicę co daje w sumie dobrą cenę.

Tylko jak na węgiel to są stosunkowo tanie i gdzieś haczyk być musi, tylko nie wiem gdzie.

wasilewk
17-12-2011, 11:26
Witam
Proszę o poradę kolegów którzy zabierają na górskie wycieczki statywy :) poszykuje czegoś co udźwignie d200 z sigma 10-20 bądź też 80-200 af-s, cena hmm ok 450 z głowicą :)

Jeśli to ten:

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2011/08/afs80200-1.jpg
źródło (http://www.photosynthesis.co.nz/nikon/afs80200.jpg)

no to trzeba coś mocnego, może frotka ?

Merde
17-12-2011, 11:32
Ależ ja nie wspomniałem o budżecie.

W pierwszym poście wątku były założenia budżetowe, do nich się odniosłem.


Ogólnie myślę o triopo bo za nieco ponad 500 można mieć nogi i 200 za głowicę co daje w sumie dobrą cenę.

Tylko jak na węgiel to są stosunkowo tanie i gdzieś haczyk być musi, tylko nie wiem gdzie.

Jakiś czas temu kupiłem GX-1127 właśnie z myślą o łażeniu po górach.
Wygląda przyzwoicie, niestety o użytkowaniu nie mogę za wiele powiedzieć, bo po prostu go... nie używam :)
Leży na szafie i czeka na lepsze czasy, kiedy to będę dysponował większą ilością wolnego czasu. Do celów "stacjonarnych" mam MT-228, który jest stabilniejszy z racji swojej większej wagi.

mArcoki
17-12-2011, 11:46
W pierwszym poście wątku były założenia budżetowe, do nich się odniosłem.


Wiem wiem, mój błąd. Nie chciałem dublować bo podobne potrzeby mam (choć tele zakładać nie będę) tylko budżet bardziej luźny.

Ten co podajesz jest nieco mniejszy, lżejszy i delikatniejszy ale pewnie jakość podobna.
Jeśli chodzi o stabilność z racji TYLKO wagi to przecież zawsze można/trzeba coś podwiesić, prawda? A co jest w nim nie tak?

A ten MT-228 to tylko 200g wagi więcej, ale ponad 20cm niżej i mniejszy udźwig. Dla mnie odpada, bo za mały i jak na swój rozmiar, dość ciężki.

Merde
17-12-2011, 12:05
Ten co podajesz jest nieco mniejszy, lżejszy i delikatniejszy ale pewnie jakość podobna.

Kupowałem dwa statywy, więc wybór był przemyślany. Założenia co do węglowego były takie:

1. Trzy sekcje (bo powinno się to przełożyć na większą stabilność)
2. Niska waga i przyzwoity udźwig (stawiam na tym do 1,5 kg, przynajmniej na razie).
3. Niezbyt wysoki (= mniejsza waga), bo zdjęcia i tak robię najwyżej z poziomu klatki piersiowej.
4. Niewygórowana cena, bo miał być używany "od wielkiego dzwonu".


Jeśli chodzi o stabilność z racji TYLKO wagi to przecież zawsze można/trzeba coś podwiesić, prawda?

To jest oczywista oczywistość, bez dociążania jest po prostu za lekki i ma za wysoko środek ciężkości. Wiadomo czym to grozi.


A co jest w nim nie tak?

Motylek do dokręcania kolumny centralnej jest IMHO mniej wygodny od "zakrętki" (jak w MT-228 ). Poza tym jak na razie wrażenie pozytywne - ale, jak pisałem, na razie praktycznie nieużywany.


A ten MT-228 to tylko 200g wagi więcej, ale ponad 20cm niżej i mniejszy udźwig. Dla mnie odpada, bo za mały i jak na swój rozmiar, dość ciężki.

Porównuję GX-1127 do tego MT-228 tylko z tego względu, że oba posiadam. MT-228 nie był kupowany do łażenia po górach, więc te wady w zasadzie są zaletami. Mógłby wręcz być jeszcze cięższy ;-)

mArcoki
17-12-2011, 12:20
Super, dzięki wielkie za opinię. Mniej więcej wiem już co kupić.

Moje wymagania są nieco inne, ale chodziło mi o opinie o całej serii węglowych triopo, bo i tak są bardzo do siebie zbliżone.

wilk325
17-12-2011, 16:14
Moje wymagania są nieco inne, ale chodziło mi o opinie o całej serii węglowych triopo, bo i tak są bardzo do siebie zbliżone.

nie zawsze są takie zbliżone;
a cenowo to bardzo duża jest rozpiętość:(