PDA

Zobacz pełną wersję : Proszę o poradę - zdjęcia w ruchu



Witosz
19-11-2011, 22:37
Witam, jestem początkującym amatorem, chodzi o aparat D90 i obiektyw NIKOR AF-S 70-200 mm f/2.8G ED VR II.
Chciałbym robić zdjęcia na zawodach sportowych, i zwierzęta w ruchu (psy, ptaki), na jakich ustawieniach najlepiej robić tym obiektywem żeby zamrozić ruch.

ADAS
19-11-2011, 22:46
książki kolego

edit odpowiedz taka bo zależy co chcesz uzyskać. Zatrzymać ruch czy go pokazać.

Witosz
19-11-2011, 22:58
edit odpowiedz taka bo zależy co chcesz uzyskać. Zatrzymać ruch czy go pokazać.
chciałbym żeby zdjęcia były wyrażne i pokazywały ruch ( np. pies skacze w powietrzu i mam go całego wyraźnego)

ADAS
19-11-2011, 23:02
szybki czas migawki ustawiasz i dość dużo przymknięta przesłona, ale takie podstawy to w książkach. Wszystko zależy od światła, jak dużo to łatwiej. Tylko pamiętaj że psa n ie można wyprowadzać bez smyczy :p

swider
22-11-2011, 03:03
chciałbym żeby zdjęcia były wyrażne i pokazywały ruch
Możliwie jak najkrótsze czasy. Otwierasz przesłonę najbardziej jak się da, zwiększasz ISO -- do momentu aż nie uzyskasz zadowalająco krótkich czasów. Myślę że 1/1000s przy biegnącym (szybko) czy skaczącym psie, powinna wystarczyć. Dla przykładu, dwie fotki ze szkolenia frisbee (w roli głównej Ulfi i Pris), gdzie były ustawione czasy 1/1250s:




https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2011/11/APM_0337-1.jpg
źródło (http://i855.photobucket.com/albums/ab120/gumandark/APM_0337.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2011/11/APM_0306-1.jpg
źródło (http://i855.photobucket.com/albums/ab120/gumandark/APM_0306.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2011/11/APM_0284-1.jpg
źródło (http://i855.photobucket.com/albums/ab120/gumandark/APM_0284.jpg)


Zdjęcia autorstwa agape.


[…] dość dużo przymknięta przesłona, […]
Hmmm… a ja myślałem, że wręcz odwrotnie. :neutral:


Tylko pamiętaj że psa n ie można wyprowadzać bez smyczy :p
UWAGA! Na zdjęciach psy bez smyczy!

ADAS
22-11-2011, 16:33
Hmmm… a ja myślałem, że wręcz odwrotnie. :neutral:

Nie pisze że f 22
tylko jedynie by zmieścić zwierzę w GO


UWAGA! Na zdjęciach psy bez smyczy!


Tu to bez znaczenia, tam na zawodach pewnie tak. ;)

Semati
22-11-2011, 17:23
swider mamy wspólnego znajomego.. Dariusza ...

swider
22-11-2011, 23:24
swider mamy wspólnego znajomego.. Dariusza ...
Znajomy to może za dużo powiedziane, ale fakt -- miałem przyjemność poznać Darka. :)

Lulek39
23-11-2011, 00:09
To w końcu na największej czy na najmniejszej dziurze takie efekty? Bo jeden z Was tak a drugi siak ;)

donkiszot
23-11-2011, 00:41
Na adekwatnej :p

swider
23-11-2011, 00:45
To w końcu na największej czy na najmniejszej dziurze takie efekty? Bo jeden z Was tak a drugi siak ;)
Otwierasz na tyle szeroko żeby to co chcesz zmieściło się w GO, a jednocześnie czasy były dostatecznie krótkie.
Wstawione wyżej zdjęcia to przesłony 4.5 — 5.6 (na pełnej klatce).

ADAS
23-11-2011, 11:45
Otwierasz na tyle szeroko żeby to co chcesz zmieściło się w GO, a jednocześnie czasy były dostatecznie krótkie.
Wstawione wyżej zdjęcia to przesłony 4.5 — 5.6 (na pełnej klatce).

dodakowo śledząc obiekt możesz uzyskać rozmycie tła.

Witosz
17-02-2013, 14:24
dodakowo śledząc obiekt możesz uzyskać rozmycie tła.

No fajnie wychodzi tzw. panoramowanie np. samochody są ostre a tło zamazane. :)

Huskacz
17-02-2013, 14:41
ADAS, nie zgodzę się - a treningi agility, frisbee, flyball? Posłuszeństwa, obiedience? ;) No i pozostaje jeszcze własna działka i specjalne miejsca do puszczania psów luzem :)

Przy zdjęciach zwierząt, np. psów - zawsze schodzimy do ich poziomu, nigdy nie robimy zdjęć "z góry" (no, chyba, że zdjęcie tego wymaga :) ).

Witosz
17-02-2013, 20:07
ADAS, nie zgodzę się - a treningi agility, frisbee, flyball? Posłuszeństwa, obiedience? ;) No i pozostaje jeszcze własna działka i specjalne miejsca do puszczania psów luzem :)

Przy zdjęciach zwierząt, np. psów - zawsze schodzimy do ich poziomu, nigdy nie robimy zdjęć "z góry" (no, chyba, że zdjęcie tego wymaga :) ).

Tak jest zdjęcia psów z pozycji "żaba" są najbardziej efektowne.

Witosz
18-02-2013, 21:13
np. takie:

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
http://img834.imageshack.us/img834/5953/dsc9712.jpg]źródło ([URL=http://imageshack.us/photo/my-images/834/dsc9712.jpg/)[/URL]

nie wiem czy nie za duże ?

Przemek80
18-02-2013, 21:53
Zdjęcie za duże,kłania się regulamin forum.Po drugie pisałeś o pozycji "żaba",ale to nie o to chodzi.Kolega pisał o fotografowaniu z poziomu psa a to nie to samo.

Huskacz
18-02-2013, 22:12
Tu chyba chodziło o zdjęcie z rozmytym tłem, a wyraźnym obiektem fotografowanym :)

hydra_ulik
18-02-2013, 23:34
np. takie:


nie wiem czy nie za duże ?

Chłopie, ogarnij się trochę...jak nie wiesz, czy zdjęcie jest odpowiednie, to spójrz w regulamin. Cholera rozjeżdża się całe forum...

Wracając do tematu: odpowiednia GO, krótki czas...

!AGresT
19-02-2013, 14:53
562 - na tego typu zdjęciach samochód powinien być jednak ostry...