Zobacz pełną wersję : Proszę o poradę - zdjęcia w ruchu
Witam, jestem początkującym amatorem, chodzi o aparat D90 i obiektyw NIKOR AF-S 70-200 mm f/2.8G ED VR II.
Chciałbym robić zdjęcia na zawodach sportowych, i zwierzęta w ruchu (psy, ptaki), na jakich ustawieniach najlepiej robić tym obiektywem żeby zamrozić ruch.
książki kolego
edit odpowiedz taka bo zależy co chcesz uzyskać. Zatrzymać ruch czy go pokazać.
edit odpowiedz taka bo zależy co chcesz uzyskać. Zatrzymać ruch czy go pokazać.
chciałbym żeby zdjęcia były wyrażne i pokazywały ruch ( np. pies skacze w powietrzu i mam go całego wyraźnego)
szybki czas migawki ustawiasz i dość dużo przymknięta przesłona, ale takie podstawy to w książkach. Wszystko zależy od światła, jak dużo to łatwiej. Tylko pamiętaj że psa n ie można wyprowadzać bez smyczy :p
chciałbym żeby zdjęcia były wyrażne i pokazywały ruch
Możliwie jak najkrótsze czasy. Otwierasz przesłonę najbardziej jak się da, zwiększasz ISO -- do momentu aż nie uzyskasz zadowalająco krótkich czasów. Myślę że 1/1000s przy biegnącym (szybko) czy skaczącym psie, powinna wystarczyć. Dla przykładu, dwie fotki ze szkolenia frisbee (w roli głównej Ulfi i Pris), gdzie były ustawione czasy 1/1250s:
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2011/11/APM_0337-1.jpg
źródło (http://i855.photobucket.com/albums/ab120/gumandark/APM_0337.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2011/11/APM_0306-1.jpg
źródło (http://i855.photobucket.com/albums/ab120/gumandark/APM_0306.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2011/11/APM_0284-1.jpg
źródło (http://i855.photobucket.com/albums/ab120/gumandark/APM_0284.jpg)
Zdjęcia autorstwa agape.
[…] dość dużo przymknięta przesłona, […]
Hmmm… a ja myślałem, że wręcz odwrotnie. :neutral:
Tylko pamiętaj że psa n ie można wyprowadzać bez smyczy :p
UWAGA! Na zdjęciach psy bez smyczy!
Hmmm… a ja myślałem, że wręcz odwrotnie. :neutral:
Nie pisze że f 22
tylko jedynie by zmieścić zwierzę w GO
UWAGA! Na zdjęciach psy bez smyczy!
Tu to bez znaczenia, tam na zawodach pewnie tak. ;)
swider mamy wspólnego znajomego.. Dariusza ...
swider mamy wspólnego znajomego.. Dariusza ...
Znajomy to może za dużo powiedziane, ale fakt -- miałem przyjemność poznać Darka. :)
To w końcu na największej czy na najmniejszej dziurze takie efekty? Bo jeden z Was tak a drugi siak ;)
donkiszot
23-11-2011, 00:41
Na adekwatnej :p
To w końcu na największej czy na najmniejszej dziurze takie efekty? Bo jeden z Was tak a drugi siak ;)
Otwierasz na tyle szeroko żeby to co chcesz zmieściło się w GO, a jednocześnie czasy były dostatecznie krótkie.
Wstawione wyżej zdjęcia to przesłony 4.5 — 5.6 (na pełnej klatce).
Otwierasz na tyle szeroko żeby to co chcesz zmieściło się w GO, a jednocześnie czasy były dostatecznie krótkie.
Wstawione wyżej zdjęcia to przesłony 4.5 — 5.6 (na pełnej klatce).
dodakowo śledząc obiekt możesz uzyskać rozmycie tła.
dodakowo śledząc obiekt możesz uzyskać rozmycie tła.
No fajnie wychodzi tzw. panoramowanie np. samochody są ostre a tło zamazane. :)
ADAS, nie zgodzę się - a treningi agility, frisbee, flyball? Posłuszeństwa, obiedience? ;) No i pozostaje jeszcze własna działka i specjalne miejsca do puszczania psów luzem :)
Przy zdjęciach zwierząt, np. psów - zawsze schodzimy do ich poziomu, nigdy nie robimy zdjęć "z góry" (no, chyba, że zdjęcie tego wymaga :) ).
ADAS, nie zgodzę się - a treningi agility, frisbee, flyball? Posłuszeństwa, obiedience? ;) No i pozostaje jeszcze własna działka i specjalne miejsca do puszczania psów luzem :)
Przy zdjęciach zwierząt, np. psów - zawsze schodzimy do ich poziomu, nigdy nie robimy zdjęć "z góry" (no, chyba, że zdjęcie tego wymaga :) ).
Tak jest zdjęcia psów z pozycji "żaba" są najbardziej efektowne.
np. takie:
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
http://img834.imageshack.us/img834/5953/dsc9712.jpg]źródło ([URL=http://imageshack.us/photo/my-images/834/dsc9712.jpg/)[/URL]
nie wiem czy nie za duże ?
Przemek80
18-02-2013, 21:53
Zdjęcie za duże,kłania się regulamin forum.Po drugie pisałeś o pozycji "żaba",ale to nie o to chodzi.Kolega pisał o fotografowaniu z poziomu psa a to nie to samo.
Tu chyba chodziło o zdjęcie z rozmytym tłem, a wyraźnym obiektem fotografowanym :)
hydra_ulik
18-02-2013, 23:34
np. takie:
nie wiem czy nie za duże ?
Chłopie, ogarnij się trochę...jak nie wiesz, czy zdjęcie jest odpowiednie, to spójrz w regulamin. Cholera rozjeżdża się całe forum...
Wracając do tematu: odpowiednia GO, krótki czas...
562 - na tego typu zdjęciach samochód powinien być jednak ostry...
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.