PDA

Zobacz pełną wersję : Jak zrobic zeby odbitka wygladal tak samo jak na monitorze..



24h
08-06-2005, 21:06
Na monitorze zdjecia wygladaja przepieknie (piekne kolory) natomiast po wywolaniu zdjecia sa z charakterystyczna domianta brązowej barwy, ponadto ciemniejsze niz na monitorze.

Poprosiłem wiec o test w labie w ktorym wywoluje... (rzekomo pracuja na frontier 350, moj monitor LCD NEC 1760NX).

Dostalem zdjecie na plycie i odbitke ze tegoz samego zdjecia.
Roznice sa tak znaczne ze ustawienie czy skalibrowanie monitora jest niemozliwe (zdjecie z plyty na monitorze znacznie jasniejsze, barwy o innych nasyceniach itp w stosunku do odbitki).

Wpladlem wiec na taki pomysl:

Na zdjecie z plyty naloze maske dopasowania (barwy, nasycenia) tak aby zdjecie z plyty bylo identyczne z odbitka a nastepnie do moich juz zdjec (tych ladnie kolorowych) zastosuje maske PRZECIWNA!

Mysle ze pomysl nie byl glupi ale jednak po odebraniu odbitek zdjecia byly za mocno kolorowe (zolte twarze). Laboludek powiedzial ze nie moge wprowadzac korekty wiekszej niz 20% ale zeby uzyskac idnetycznosc testu z plyty z odbitka nie mialem wyjscia i czasami korekty byly nawet do 100%....

Teraz jednak nie wiem juz co mam robic... prosze doradzcie mi jak Wy poradziliscie sobie...

vitter
08-06-2005, 21:16
a jaki to monitor i jakim programem obrabiasz on i jaki format nef czy jpg???

Czornyj
08-06-2005, 21:48
a czym kalibrowałeś monitor?

Robert_P
08-06-2005, 22:00
A może lab coś ci knoci próbowałeś w innym ??

Al Bundy
08-06-2005, 22:03
po co piszesz posta 2 razy?

charll
09-06-2005, 03:00
Piszesz, że twoj ekranik to LCD. I to jest chyba źródło Twojego problemu. Obraz z LCD strasznie trudno dobrze skalibrować. Jak możesz to spróbuj obejrzec te same fotki na monitorze CRT - tu różnice powinny być mniejsze.

Przy operacjach obrazku pamiętaj, że nie koniecznie każde działanie daje ten sam efekt w jedna i drugą stronę.

24h
09-06-2005, 07:48
Sęk w tym że na monitorze CRT jest tak samo...

krzyniost
09-06-2005, 08:28
Popros w fotolabie o profil ICC i zaladuj go do Photoshopa. Jest mocno prawdopodobne, ze pracuja na jakims swoim profilu, ktory odjezdza od Twoich ustawien ( mozesz poszukac w sieci kilku roznych profili i sprawdzic ktory jest najblizszy wydrukom). Druga sprawa to korekcja. Zanoszac obrobione przez siebie zdjecia do wywolania musisz poprosic o nieinterweniowanie korekcyjne w Twoje pliki.

sla
09-06-2005, 08:43
Z tego co wiem to kalibracja dla konkretnego modelu fotolabu ma sens pod warunkiem ,że usunie się ze zdjęć dane exif. Służy do tego program JPGCleaner.

Al Bundy
09-06-2005, 22:54
A co ma do tego EXIF?

Żadna kalibracja nic nie da gdy oddając zdjęcie nawet porawiane na poprawnie skalibrowanym monitorze zostanie ono poprawione przez maszynę. Należy wyraźnie zaznaczyć iż maja zrobić fotę w trybie reprodukcji (czyli bez ingerencji LABa) a jak powiedzą że tak się nie da to trzeba innego Laba poszukac...

Leon13th
10-06-2005, 07:01
Dla tych co używają profile ICC w Profilabie whttp://www.profilab.pl/site/01_icc.htm

sla
10-06-2005, 10:12
A co ma do tego EXIF?

Żadna kalibracja nic nie da gdy oddając zdjęcie nawet porawiane na poprawnie skalibrowanym monitorze zostanie ono poprawione przez maszynę. Należy wyraźnie zaznaczyć iż maja zrobić fotę w trybie reprodukcji (czyli bez ingerencji LABa) a jak powiedzą że tak się nie da to trzeba innego Laba poszukac...

Oto tekst z labu "digi-foto.pl":
"Kalibracja ma sens tylko wtedy, gdy pliki nie zawierają danych EXIF zapisywanych przez aparaty cyfrowe i niektóre programy graficzne.Pliki *.jpg oraz *.tif mogą zawierać tego typu "metadane" - sposobem na ich usunięcie jest zapisanie plików jako *.BMP lub usunięcie EXIF-ów oprogramowaniem np. JpgCleaner lub usunięcie ich przez nasz serwis on-line digi.vertis.pl(trzeba posiadać aktywne konto)."

sinner
10-06-2005, 11:15
a propos JpegCleaner jest tylko w wersji dla Maca bo nie mogę znaleźć dla Windy?

sla
10-06-2005, 13:52
Na stronie
www.digi-foto.pl w zakładce kalibracja jest program pod windowsa.

sinner
10-06-2005, 16:17
Thx 8)