Zobacz pełną wersję : Żółty :/
Szukałem, szukałem i niestety nie znalazłem tego co mnie interesuje:
Mam d300s i wszystko ładnie pięknie jeśli mam czas na zabawe.
Natomiast jeśli chciałbym strzelić kilka fotek na auto WB (tak także czasami trzeba) nie moge poradzić sobie z żółta dominantą. Oczywiście surowe pliki itp.. ale mi chodzi o szybkie ustawienie by np przy ciepłym świetle żarówki oraz lampie (Metz 58) kolory były w miarę naturalne. No jakbym się nie bawił to mi to nie wychodzi. Wszystko zażółcone :/ i czasami bardziej czasami mniej :/
Macie jakiś sposób na kolory z matryc d300s/d90 dla jpg z aparatu ??
Dla moderacji: sorki, pomyliłem kategorię.
Mea culpa nowego... przenieście proszę do działu Foto - technika
Jeszcze raz przepraszam
MariuszJ
08-11-2011, 12:45
zmienić na canona;]
...robiącego równie nieakceptowalny żółty syf w świetle sztucznym.
Naprawdę te zdjęcia musisz mieć 3 minuty 20 sekund po zrobieniu gotowe do wysłania do gazety? Gdzie jest problem, bo ja go nie widzę...
aż takich rewolucji urządzać sobie nie będę..
any else ?
problem w tym że robiąc synkowi zdjęcia nie zawsze mi się chce obrabiać rawy
MariuszJ
08-11-2011, 12:52
problem w tym że robiąc synkowi zdjęcia nie zawsze mi się chce obrabiać rawy
A kto Ci każe je obrabiać? I tak załadować do komputera raczej musisz, prawda? To dlaczego nie zrobić tego przez darmowy ViewNX? Przejrzeć, posegregować też musisz - przy okazji zmienisz balans bieli czy zrobisz inną zmianę globalną która zajmie Ci kilka sekund.
Nie róbmy filozofii z rzeczy prostych. Robisz zdjęcia synkowi, marnujesz czas na forum żeby znaleźć cudowne receptury na rzeczy niemożliwe a nie możesz z rawa jpega zrobić?
po prostu matryca SONY IMX021 z D300s/D90 ma tendencje do zażółcania w każdych warunkach.
myslałem że może są tu osoby umiejące sobie radzić z ta dominantą juz w puszce przy zapisie jpg a nie nef.
MariuszJ
08-11-2011, 13:04
po prostu matryca SONY IMX021 z D300s/D90 ma tendencje do zażółcania w każdych warunkach.
myslałem że może są tu osoby umiejące sobie radzić z ta dominantą juz w puszce przy zapisie jpg a nie nef.
Jeżeli uważasz, że masz za żółto w każdych warunkach, zmień profil w aparacie.
Pawel Pawlak
08-11-2011, 13:07
A czy "ciepłe światło żarowe" to nie czasami energooszczędne świetlówki ? ;)
Poza tym nie bardzo rozumiem ? przy ciepłym świetle żarowym i lampie ? Mmusisz się zdecydować które światło ma dominować - charakterystyka jednego i drugiego jest totalnie rózna. Może ją poprawić, stosując filtry na flesza + ręczny WB na ciepłe śwaitło. Nawet jeśli nie będzie od razu idealnie to AutoLevel w dowolnym sofcie może zdecydowanie poprawić systuację.
hostman22
08-11-2011, 13:09
można przecież wprowadzać korektę 'AWB' jak to nie pomaga zostaje samemu wybrać 'K', lub 'pre'.
U mnie działa sprawnie i raczej jestem zadowolony z wyników.
...Natomiast jeśli chciałbym strzelić kilka fotek na auto WB (tak także czasami trzeba) nie moge poradzić sobie z żółta dominantą. Oczywiście surowe pliki itp.. ale mi chodzi o szybkie ustawienie by np przy ciepłym świetle żarówki oraz lampie (Metz 58) kolory były w miarę naturalne. No jakbym się nie bawił to mi to nie wychodzi. Wszystko zażółcone :/ i czasami bardziej czasami mniej :/...
Żarówka to ok 2500K. Błysk ok 5500K. Zawsze będziesz miał mieszaninę światła. Problem może rozwiązać filtr założony na lampe i wtedy ręczny WB 2500K.
ABW ma mniejszy zakres niż ręczne ustawienie BW w K (dokładnie nie pamiętam ile mniej), tak wiec ABW uważam za niezbyt szczęśliwy pomysł.
...tak wiec ABW uważam za niezbyt szczęśliwy pomysł.
tzn może źle się wyraziłem: wiem czym jest temperatura, potrafię ją dobrze określić, dopbrać parametry itp jednak głównie chodzi mi że niezależnie jakie ustawienia przyjmę (zakładając poprawne) np. pomiar manualny grey card to i tak dominanta bedzie żółta. Stąd pytam czy jest możliwość przesunięcia i pozbycia się tego zażółcenia. Do D300 są profile z D2X które ponoć pomagają sie z tym uporać.
MariuszJ
08-11-2011, 13:25
tzn może źle się wyraziłem: wiem czym jest temperatura, potrafię ją dobrze określić, dopbrać parametry itp jednak głównie chodzi mi że niezależnie jakie ustawienia przyjmę (zakładając poprawne) np. pomiar manualny grey card to i tak dominanta bedzie żółta. Stąd pytam czy jest możliwość przesunięcia i pozbycia się tego zażółcenia. Do D300 są profile z D2X które ponoć pomagają sie z tym uporać.
Marek podał Ci dokładny przepis co robić żeby przy ekspozycji zapewnić sobie optymalne warunki. Profil musisz dobrać sobie pod swoje upodobania, bo chcesz mieć w końcu efekt od razu, z puszki. Ja używam D2X mode2 ale wybrałem go jako najlepszy punkt wyjścia do ewentualnej dalszej obróbki.
no własnie profilu D2X w D300s nie da się użyć :/
ok zatem temat do zamknięcia bo chyba nie ma rozwiązania.
MariuszJ
08-11-2011, 13:39
no własnie profilu D2X w D300s nie da się użyć :/
http://forum.nikoniarze.pl/showpost.php?p=502096&postcount=1
Nie da się użyć? Daj mi na PW maila do siebie, to Ci podeślę profile D2X do 300s.
no własnie profilu D2X w D300s nie da się użyć :/
ok zatem temat do zamknięcia bo chyba nie ma rozwiązania.
Jesteś pewien?! Majstrowali przy D300s?! Ja profil D2X używałem z D300.
Rozwiązaniem, moim zdaniem, jest zbalansowanie BW. Jeżeli przy żarówkach, założysz filtr na lampę, skręcisz BW na 2500 to zobaczysz różnicę.
http://forum.nikoniarze.pl/showpost.php?p=502096&postcount=1
to jest do d300 a to duża różnica
nigdzie w sieci nie znalazłem profilu d2x pod D300s.
Burz, jeśli masz to proszę na maila, z góry dzięki.
hostman22
08-11-2011, 13:57
D2X mode2 ale wybrałem go jako najlepszy punkt wyjścia do ewentualnej dalszej obróbki.
Mariusz jesteś pewien ;), w studiu ok, ale gdzie jest różne źródło światła czasami wychodzi zombie, lepszy jest portrait lub wręcz neutral (problem pomijalny gdy robi się raw w lr lub c1).
Krakoof (http://forum.nikoniarze.pl/member.php?u=37505) dostałeś wyczerpującą odpowiedz, spróbuj z filtrami na lampach i korekty w puszcze.
(tanie żarówki energooszczędne to zło wcielone, co masz w lampach nie wiem ;) )
hostman22
08-11-2011, 14:01
ale to chyba NTC a nie NOP... co burz :P??
MariuszJ
08-11-2011, 14:01
to jest do d300 a to duża różnica
W numerze kompatybilnego aparatu wpisanym w profil jest cała różnica.
http://www.fotogrupadetroit.com/viewtopic.php?f=3&t=229&start=0&sid=1b1c69bf7275fde156e7455041af5f3f
MariuszJ
08-11-2011, 14:17
Mariusz jesteś pewien ;), w studiu ok, ale gdzie jest różne źródło światła czasami wychodzi zombie, lepszy jest portrait lub wręcz neutral (problem pomijalny gdy robi się raw w lr lub c1).
Może tak poglądowo. Warunki możliwie zbliżone jak u autora wątku, AWB, "ciepłe świetlówki energooszczędne", lampa bez filtra w biały sufit, wyzerowany raw i manipulacja profilami wyjściowymi:
Standard
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img267.imageshack.us/img267/4481/standardx.jpg)
Portrait
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img836.imageshack.us/img836/419/portraitjb.jpg)
Neutral
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img100.imageshack.us/img100/442/neutral.jpg)
D2X1
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img585.imageshack.us/img585/9243/d2x1.jpg)
D2X2
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img43.imageshack.us/img43/4586/d2x2.jpg)
D2X3
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img404.imageshack.us/img404/7677/d2x3.jpg)
to jest do d300 a to duża różnica
nigdzie w sieci nie znalazłem profilu d2x pod D300s.
Burz, jeśli masz to proszę na maila, z góry dzięki.
Nie ma profili D2X do D300s.
hostman22
08-11-2011, 15:29
jak raw i lr to interpretacja adobe, a nie podpięty wyjściowy motyw z puchy ;), dwa światłem głównym jest błyskowe.. .
( jak chcesz zobaczyć dalsze "czary mary" przepuść przez NX lub podeślij raw)
MariuszJ
08-11-2011, 16:30
jak raw i lr to interpretacja adobe, a nie podpięty wyjściowy motyw z puchy ;), dwa światłem głównym jest błyskowe.. .
( jak chcesz zobaczyć dalsze "czary mary" przepuść przez NX lub podeślij raw)
Z "interpretacją Adobe" masz oczywiście trochę racji, aczkolwiek nie robił bym z tego greckiej tragedii - jak już ktoś wcześniej napisał, profile to tylko uniwersalne i łatwe do odtworzenia operacje na krzywej tonalnej. Z drugiej strony dobrze wyzwolić się od myśli, że oprogramowanie w aparacie pracuje w innej, niemożebnie wyrafinowanej arytmetyce, nieodtwarzalnej (przynajmniej prosto) w oprogramowaniu znajdującym się poza aparatem. Niestety/stety, tam też 2+2=4.
Motywacją do umieszczenia tych sampli była raczej konstatacja, że w porównaniu do zmian w kolorystyce wywołanych ustawieniami WB oraz zastosowanymi źródłami światła, profile (przynajmniej te, o których mówimy) wprowadzają zmiany chyba za subtelne, aby autor wątku to wykorzystał do uleczenia swojego problemu.
Poniżej to samo doświadczenie: świetlówki, lampa bez filtra, człowiek - niepiękny i niemłody niestety ;), AWB w aparacie i tym razem ViewNX:
Standard
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img851.imageshack.us/img851/6443/astandard.jpg)
Portrait
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img252.imageshack.us/img252/1945/aportrait.jpg)
Neutral
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img507.imageshack.us/img507/7922/aneutral.jpg)
D2X1
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img210.imageshack.us/img210/47/ad2x1.jpg)
D2X2
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img543.imageshack.us/img543/6536/ad2x2.jpg)
D2X3
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img838.imageshack.us/img838/6592/ad2x3.jpg)
hostman22
08-11-2011, 18:23
nef po nx2, warunki zdjęcia: oświetlenie uliczne, ABW, lekko doświetlone lampą (końcówka nazwy odpowiada temu jaki profil został użyty), poimprezowe ;)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://mdz.comxa.com/sample1.jpg)
jak dla mnie coś musi być nie tak podczas samego pstryku, swoją drogą zdjecia wakacyjne robiłem w nef i w C1 nie zajęło mi to całego dnia.
Wszystko zależy od własnych upodobań kolorystycznych (jeżeli chodzi o soft), reszta zależy od tego jak zrobimy same zdjęcie.
mariobor
08-11-2011, 19:14
Nie wiem czy coś takiego jest w D300s ale D700 przy ustawionym automatycznym WB po wciśnieciu "WB" i kręceniu pokrętłem jest możliwość przesunięcia AutoWB w przestrzeni (A6-0-B6) daje to możliwość ocieplenia/oziębienia AutoWB, nie wiążąc się na stałe z daną wartością czy to w trybie K czy słoneczkach, chmurkach, żaróweczkach itp. ;)
hostman22
08-11-2011, 20:42
Nie wiem czy coś takiego jest w D300s ale D700 przy ustawionym automatycznym WB po wciśnieciu "WB" i kręceniu pokrętłem jest możliwość przesunięcia AutoWB w przestrzeni (A6-0-B6) daje to możliwość ocieplenia/oziębienia AutoWB, nie wiążąc się na stałe z daną wartością czy to w trybie K czy słoneczkach, chmurkach, żaróweczkach itp. ;)
http://forum.nikoniarze.pl/showpost.php?p=2598230&postcount=10
Nie wiem czy coś takiego jest w D300s ale D700 przy ustawionym automatycznym WB po wciśnieciu "WB" i kręceniu pokrętłem jest możliwość przesunięcia AutoWB w przestrzeni (A6-0-B6) daje to możliwość ocieplenia/oziębienia AutoWB, nie wiążąc się na stałe z daną wartością czy to w trybie K czy słoneczkach, chmurkach, żaróweczkach itp. ;)
Oczywiście, że jest pełna "skala przesunięcia" BW: taki ładny, kolorowy kwadracik :)
Moim zdaniem nie tu jest problem. Wynika on z mieszania się świateł i ABW, który sobie z tym nie radzi.
Spytam jeszcze czy w naturalnym oświetleniu dziennym też jest żółty zafarb?
ja ost tez robilem zdjecia na slubie swiatlo mieszane i moj canon dal mi zafarb zloty a potem uciekal w fiolet wiec to nie tylko nikon mam problemy z tym- balans mialem na auto pozniej podczas pracy nad rawami musialem korygowac
ABW nie jest, delikatnie mówiąc precyzyjny. Ja używam tylko w K lub, jak jest czas PRE. Innych ustawień nie stosuję. Ani ABW ani chmurek czy innych słoneczek lub żaróweczek.
MariuszJ
08-11-2011, 21:16
Canon, AWB, jpeg z puszki, jarzeniówki + światło dzienne
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img15.imageshack.us/img15/7333/canonbj.jpg)
samson09
08-11-2011, 22:34
Generalnie kazda pucha C czy N ma problemy przy swietle zarowym. Raczej nic nowego tu Panowie nie odkryjecie. :)
ale popisać zawsze mozna;]
Nie tylko C czy N. Wszyscy mają z tym problem. I to niezależnie od klasy sprzętu. Nie ma co kombinować tylko od tego są inne ustawienia WB poza auto, żeby to wykorzystać.
Mam D90, ustawiłem własny profil koloru wg upodobania metodą prób i błędów skorygowałem WB - teraz cycuś glancuś ;-)
piter123789
09-11-2011, 17:07
Balans bieli na "pre" i po kłopocie.
http://www.pudelek.pl/artykul/36245/glinka_wstydzi_sie_biustu_zazadala_dublerki/ robione d700 fxif sa i widac ze fotograf "olal" balans bieli:)
odnośnie Rzułteko koloru :D to może nie odkryłem ameryki, ale podziele się
sprawa dotyczy raw i obróbka w View NX
miesiąc temu miałem podobny dylemacik z ta dominatą, wynajęta sala, 35 rocznica, nie mam lampy, jeszcze i paskudne światło i zażółcenie też
otóż w owym programie mamy taki mini porfel kolorów, to działa !!!
w 5 min ustawiłem właściwa temp w kelvinach i później to już była zabawa w wybór fotek
jeszcze bardziej lubie ten program
rób w RAW, w wywoływarce (LR lub co innego) na początek wybierz właściwy profil koloru dla aparatu. później ustaw balans bieli. żółtaczka zniknie :) tak w ogóle zastanawiam się co tak wszyscy nikoniarze narzekają na tę żółtaczkę. ja z tym nigdy nie miałem problemu. zdjęcia na papierze powalają jakością i kolorem
AWB działa w zakresi 3800-8000k, więc nie ma bata jeśli jest temperatura niższa tj np 2500-2800 to body ustawi możliwie najniższą dla AWB czyli 3800 właśnie, a wówczas będzie, żółć, dlatego albo AWB jest używalne ale w dzień chyba. ;) Zresztą Marek już to wyjaśnił na początku. Dziwę się, na to ciągłe narzekanie na awb, skoro mało kto sprawdzi w jakim zakresie działa. Olać temat i robić w nefach. Ja tam zresztą 98% jadę na Kelvinach od lat.. ;)
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.