PDA

Zobacz pełną wersję : Monopod



w0j
27-10-2011, 11:44
Siema,
kupuje statyw(055XPROB), głowice (mf 324rc2) i inne akcesoria (np. blenda) i do tego jeszcze chciałbym kupić monopod, potrzebny mi on będzie na dłuuugie spacery i na wycieczki z kółkiem fotograficznym (szkolnym), bo tam przecież nikt nie będzie na mnie czekał, aż rozłoże statyw.
Na monopod nie chce wydać więcej niż 200 zł, bo będe go używał właśnie 1, cz 2 na miesiąc. Chciałbym też, żeby niee miał wiecej niz 1kg.
Na oku mam dwa modele : slik 350 (80zł), bo tani i lekki, tylko nie wiem czy mi sie nie rozwali szybklo)
mf 681b 230zł), bo manfrotto i 3sekcyjny :).
I pytanie brzmi który????
i jesze czy wystarczy ta głowica 324rc2??
dzięki

wasilewk
27-10-2011, 12:08
Teraz używam frotki 681b a przedtem miałem Velbon RUP 42. Frotka jest znakomita, ale to już "ciężka artyleria". Velbon był delikatniusi - ale Tatry Wysokie zaliczył bez uszczerbku. No i kosztował... ...chyba 80zł. Taki 'przyjemniusi'. Oczywiście frotka jest grubsza i cięższa. Głowica da radę, ale do monopoda wolę tę (http://u.cyfrowe.pl/1024x0/d/6/glowica_kulowa_manfrotto_496rc2_per_1470359654.jpg ).

krolewicz
27-10-2011, 12:09
slik 350 jest okej, 300/2.8 bym na tym nie postawił, ale lżejsze szkła zniesie bez problemu :)

w0j
27-10-2011, 12:21
dzięki, biorę 350 slika narazie :)

w0j
27-10-2011, 12:24
Mam jeszcze jedno pytanie, czy nie zastąpić tego 324rc2 tą głowicą kulowa co podał wasilewk (496rc2)?

w0j
27-10-2011, 12:34
nie wiem czy nie bedzie lepsza do mojego n d5100

krolewicz
27-10-2011, 12:36
a jestes pewien ze potrzebujesz glowicy? ja uzywalem bez i nie odczuwałem braku :D

p.s

sprawdź prywatna wiadomosc :P

w0j
27-10-2011, 12:56
okej ale chodzi mi też o mf 055xprob

mOSAd
28-10-2011, 19:22
Obie głowice są bardzo dobre. Głowica kulowa (bez rączki) jest wygodniejsza w transporcie i pakowaniu do niektórych pokrowców na przykład. Może też być trochę bardziej precyzyjna niż dżojstikowa - ale tego bym się nie trzymał usilnie. Natomiast dżojstik jest bardzo szybki w operowaniu nim i świetny w reporterce. Przydatny także wówczas, gdy chcemy wykonać ruch śledzący typu panoramowanie. Niekoniecznie w poziomie. Może mieć wadę w postaci siły nacisku wymaganej do zwolnienia spustu przy ciężkim zestawie - czyli mocno dokręconej sprężynie. Fajna jest możliwość przestawienia płytki mocującej w inne miejsce. Wiele razy korzystałem również z tego, że dżojstik ma pewien zasięg i przejście z pozycji poziomej do pionowej znacznie zmienia wysokość, z której robisz zdjęcie. Można tym samym w prosty sposób obniżyć punkt ciężkości bez mocowania się w jedną i drugą stronę ze zmianą wysokości statywu.
Najlepiej wypróbować obie glowice z planowanym zestawem. Myślę jednak, że którą nie wybierzesz to będziesz w miarę zadowolony - plusy i minusy obu konstrukcji chyba się równoważą. Z małym wskazaniem na duże możliwości głowicy dżojstikowej z średnio-ciężkimi obiektywami. Do zestawu w stopce wystarczy z nawiązką i bym to rozwiązanie polecał. Przy bardzo ciężkich obiektywach i tak stosuje się poważniejsze konstrukcje.
Małe rozmiary głowicy kulowej mogą kusić, ale demontaż manfrotek jest bardzo wygodny i nic nie stoi na przeszkodzie by szybko rozkręcić schować, a następnie skręcić cały zestaw.

Girdian
23-07-2012, 22:40
Czy używa ktoś z Was monopodu Triopo http://www.foto-tip.pl/sklep/monopod_triopo_cl_50-p-1782.html bo nie wiem czy on ma tylko gwint 3/8" czy ma też 1/4" ?