PDA

Zobacz pełną wersję : Świetlówka 300W vs Żarówka błyskowa ?



mamil_km
16-02-2007, 09:59
Witam wszystkich. Zamierzam kupic spobie troszkę gratów i skompletować mini studio, byłem już praktycznie zdecydowany na żarówki błyskowe z funsportu JH6800 (68Ws) plus jakaś mała świetlówka modelująca, do momentu w którym znalazłem świetlówki 300W (pobór 55W) na allegro. Moje pytania:
- czy do małego domowego studio praca ze światłem ciągłym to lepszy wybór?
- czy ktoś z Was ma takie świetlówki, jeśli tak to jak się sprawdzają?
- co da więcej światła JH6800 czy świetlówka 300w?
- jeśli 300W było za mało to może zastosować podwójne oprawki i dać 2x300W, na razie planuję zakup 2 statywów i 2 parasolki, w takim razie czy 2x600w będzie dobrze ?

Mam zamiar fotografować zarówno całe postacie jak i same twarze, zależałoby mi na tym za trzymać się standardowego gwintu e27.
Pozdrawiam wszystkich, z góry dziękuję za pomoc i odpowiedzi.

Jacek_Z
16-02-2007, 10:52
co daje więcej światła? - źle postawione pytanie.
a jaki czas naswietlania na jarzeniówce?

jarzeniówki mają nieciekawy WB - bo poszatkowane widmo.

modyfikowanie swiatła jarzeniówek - kiepsko, bo nie ma jak stosować nasadek. Tylko światło rozproszone.
nie pomieszasz ich z innym skoncentrowanym swiatłem, gdybys takiego efektu zechciał - na przykład lampy błyskowej - bo oba źródła światła mają inne WB.

rabijki
16-02-2007, 11:02
mam swietlowki z funsportu ( najwieksze)
nieprawda ze maja poszatkowane jak napisal kolega widmo, nie ma migotania - zaplonniki bardzo dobre. wykonanie jak funsport - solidne ale proste.
mieszanie z blyskiem ok - uwaga mieszane z sabinkami
rzeczywiscie trzeba to traktowac jako swiatlo rozproszone i bardzo miekkie. modelowanie do twardego nie wchodzi raczej w rachube
z balansem nieli nie ma problemu - poszatkowane widmo cokolwiek by to mialo znaczyc to mit oparty na wiedzy o pierwszych modelach. co do temp barwowej modelu na male zarowki sprawdz tem barwowa zarowek, bo nie znam.

pozrowienia
olo

mamil_km
16-02-2007, 11:10
Póki co Jacku dzięki za szybką odpowiedź :).
Czyli jednym słowem chcesz powiedzieć żeby te świetlówki sobie odpuścić. Ok to już mam z głowy. Czy jeśli wejdę w żarówki błyskowe to żeby dokładać np. światło na tło, lub dodatkowe światło punktowe na włosy itd. to wszystkie te rodzaje świateł to musi byś żarówka błyskowa? Chcę uniknąć kłopotów z WB, mam jeszcze jedno małe pytanko, jakiej mocy i typu zastować żarówkę/świetlów-modelującą w parze z żarówką błyskową żeby nie zakłócało mi WB a dawało dość dobry pogląd na cień i wystarczająco dużo światłą dla AF. Ostanie pytanie, pewnie z tych nie najmądrzejszych to czy wyłącza się te żarówki modelujące na czas pstrykania a używa tylko do ustawiania oświetlenia?

mamil_km
16-02-2007, 11:20
Olo- czy mógłbyś podać typ świetlówlki jaki posiadasz bo tam jest kilka a nie chcę Cię źle zrozumieć, ja się właśnie zastanawiam czy i jak by wyszło ewntualne mieszanie błysku z JH6800 razem ze świetlówką kompaktową na zwykły gwint z allegro :|

Jacek_Z
16-02-2007, 11:43
Czyli jednym słowem chcesz powiedzieć żeby te świetlówki sobie odpuścić.

ja tego wprost nie napisałem - decyzje zostawiam zawsze użytkownikowi
ale wpadasz na pomysł mieszania jarzeniówki i błysku - odpuść to sobie.

rabijki ma praktyczne spostrzezenia - słuchaj go

co do poszatkowanego widmna i temp barwowej.
na stronach internetowych producentow zarówek masz oznaczenia kodowe i ich wytłumaczenia
pierwsza i druga cyferka w symbolu oznaczaja wiernośc oddania barw oraz temperature barwową.
nowsze generacje zarówek lepiej oddaja kolory - ale to nie znaczy, że sa juz doskonałe. chyba nie spodziwaliscie się, że poszatkowane widmo oznacza brak zupełny jakiegoś koloru. skład luminoforu mozna modyfikować i go zapewne poprawiono, ale nie sadzę, by było to juz idealne. Ideałów i tak nie ma - więc moze faktycznie nie trzeba sie tym juz przejmowac jak dawniej.

rabijki
16-02-2007, 12:01
dawniej oddanie barw swietlowek bylo na poziomie okolo 80proc, teraz ma 98proc czyli na prawde bardzo wysoko.

mam model najwiekszy - FLC 220

nie mam problemu z mieszaniem blysku i swietlowki ale wybralem oczywiscie swiatlo dzienne ( do wyboru jest jeszcze sztuczne - czego nie testowalem)

szczerze pisalem ze nie wiem jak jest z tymi malymi ( jaka jest temp barwowa tych gwintowych nie mam pojecia - slyszalem ze sa trzy modele 6,5tys, 5,4tys i 3,3tys) z ta srodkowa nie powinno byc problemu.

swietlowki maja jeden zasadniczy plus - mnie to odpowiada - stosunkowo maly pobor mocy i duza sile swiatla. dodatkowo wydzielaja na prawde niewiele ciepla wiec mozna je przysunac blisko modela, swiatlo nie jest oslepiajace czytaj nie powoduje mruzenia oczu co czesto sie zdarza szczegolnie niewprawnym modelom przy ostrym swietle lub przy blysku.

minusem jest praktycznie niemoznosc uzyskania twardego swiatla. wielkosc.

pozdro
olo