PDA

Zobacz pełną wersję : rybie oko, potrzebna pomoc



rafalek
07-06-2005, 20:07
Witam.
Przeczesalem forum w poszukiwaniu rybiego oczka do D70-ki ale takiego zeby obraz wpisany byl w kolo (kat widzenia conajmniej 180 st) ale niestety nic konkrenego nie znalazlem. Moze ktos by cos doradzil ewentualnie pokierowal na cos... Jedyne co znalazlem to konwertet Raynoxa DCR-FE180PRO (http://www.raynox.co.jp/english/dcr/dcrfe180pro/dcrfe180proindexeg.htm). Teraz pytanie czy osiagne 180 stopni w pelnym kole (nie poobcinanym) nakrecajac go na obiektyw 18-70? Mocowanie konwertera to 62 mm, w obiektywie jest wieksze. Pierscien to nie problem (zawsze mozna sobie samemu dorobic). Kat teoretycznie powinienem osiagnac (wg. raynoxa ten konwerter pasuje do canona 300D a jedyne nikony to coolpixy). Tylko czy nie bede widzial "wnetrznosci" konwertera zamiast pelnego kola z obrazem... Chodzi mi o to ze posiadam konwerter nikona FC-E8 ale w momencie gdy zakladam go na obiektyw o wiekszej srednicy niz mocowanie tego konwertera (przez pierscien) to widze obraz wpisany w kolo ale... w kolo tego pierscienia pomiedzy konwerterem a obiektywem no i nie 180 stopni. Fakt ze moj konwerter ma mocowanie 26mm a zakladam go na 52mm (roznica 26mm w srednicy) natomiast roznica miedzy raynoxem a obiektywem D70-ki jest zaledwie kilka milimetrow jednak boje sie inwestowac w ten konwerter (1989zl). Stad moje pytanie czy moze ktos z grupowiczow mial doczynienia z podobnym zestawem (D70 + Raynox) ewentualnie zna jakies strony (ja przeszukalem google i nic nie znalazlem) gdzie bym sie czegos dowiedzial.

Dodam ze zdaje sobie sprawe z tego jakie zdjecia wychodza z takiego rybiego oka niemniej jest mi to potrzebne i to w "duzych ilosciach", dlatego prosze o konkretna pomoc i porade a nie posty w stylu ze konwerter znudzi mi sie po kilku fotkach :).

PS.
To moj pierwszy post na waszym forum dlatego wszystkich goraco witam :). Mam nadzieje ze zabawie u Was na dluzej ;)

Pozdrawiam i z gory dzieki za pomoc.

gALL
08-06-2005, 01:08
Do formatu DX (APS-C) jak na razie Nikon nie wypuscil pelnoklatkowego fiszaja. Jest jedynie diagonalny (10.5mm). Bez konwertera ani rusz.