Zobacz pełną wersję : nikon d3100 a niebo w nocy
sylwex20
24-10-2011, 11:20
Witam ! Chciałem zapytać czy jest możliwość fotografowania gwiazd, w nocy? Mam ten aparat od 2 tygodni jednak gdy chciałem zrobić zdjęcia gwiazdom za każdym razem pisało mi że obiekt jest za ciemny i blokowało mi spust migawki tak, że nie byłem w stanie zrobic tego zdjęcia. Dlatego nie wiem jakich ustawień mam użyć.. Prosze o pomoc:)
Proponuje tryb M.
Ustaw sobie czas na powiedzmy z 8s, przesłonę na 800-1600
Aha i statyw jest zalecany ;)
sylwex20
24-10-2011, 11:37
8 s. nie za krótko?;>
8 s. nie za krótko?;>
Wiesz ja nie robiłem takich fotek od lat.
Po prostu testuj, jak za mało to powtórz na dłuższym.
hijax_pl
24-10-2011, 11:49
Zależy jaki obiektyw jeszcze się użyje, ale im większy kąt widzenia tym dłuższy czas można używać.
Jak się chce jedną ekspozycją to raczej będzie ciężko, bo np 16mm (na FF), f/4, ISO3200 i 45s daje taki obrazek:
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2011/10/HJX_0240-2.jpg
źródło (https://lh5.googleusercontent.com/-5dXB1mxhP3s/Tkbo93Uf_gI/AAAAAAAAcqc/MNZFUkiF5aA/s320/HJX_0240.jpg)
Najlepiej jest składać kilka ekspozycji...
Proponuje tryb M.
Ustaw sobie czas na powiedzmy z 8s, przesłonę na 800-1600
Aha i statyw jest zalecany ;)
przesłona 800 i czas 8 sekund :) BRAWO !! :)
proponuję tryb M. Czas ustaw sobie na B, załóż najszersze szkło jakie masz, przesłonę daj na powiedzmy 8 i naświetlaj 2 minuty. ISO daj z 400 - jak wyjdzie za ciemno to zmień parametry, jak za jasno to też :) Nie ma na takie foty przepisu - trza zrobić testy i wtedy wszystko wiadomo.
sylwex20
24-10-2011, 12:48
nie no...szkieł do wyboru nie mam rewelacyjnych mam tylko skromny 18-105 ale mam nadzieje, że coś wyjdzie :)
@hijax_pl świetna fota, mógłbyś dać większy rozmiar?
hijax_pl
24-10-2011, 13:01
Nie bo kijowo wyszła :-)
Chodziło mi bardziej o uzmysłowienie parametrów ekspozycji...
przesłona 800 i czas 8 sekund :) BRAWO !! :)
proponuję tryb M. Czas ustaw sobie na B, załóż najszersze szkło jakie masz, przesłonę daj na powiedzmy 8 i naświetlaj 2 minuty. ISO daj z 400 - jak wyjdzie za ciemno to zmień parametry, jak za jasno to też :) Nie ma na takie foty przepisu - trza zrobić testy i wtedy wszystko wiadomo.
Przesłonę na 8 ?? To nie krajobraz.
Tu trzeba dawać wysokie, ale akceptowalne ISO i otworzyć przesłonę na ile się da.
Czas 2 min to raczej przy normalnym obiektywie też odpada.
Po prostu niebo się rusza, dokładniej rzecz ujmując to ziemia się obraca ;)
Hej, fotografowanie gwiazd to kwestia wprawy i wyczucia. Tak jak napisał stock, użyj statywu, aparat w trybie manualnym. Jeśli masz pilot/wężyk spustowy to super, będziesz miał więcej możliwości, wygody i swobody. Tryb B bez pilota to męczarnia, da się, ale nie polecam. Obiektyw który posiadasz w zupełności Ci wystarczy.
Zdjęcie poniżej wykonane przy czasie migawki 65sec, przysłona o ile pamiętam w granicach 8, ISO 800, 16mm
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://jakubiwo.com/blog/wp-content/uploads/2011/10/DSC0381-www2.jpg)
pozdrawiam!
Wpadł ktoś na to jak zrobić zdjęcie przy czasie dłuższym niż 1min gwiazd nie poruszonych ? oczywiście pomijając ruchome głowice za parę tysięcy złotych.
sylwex20
24-10-2011, 17:18
http://www.petapixel.com/2011/07/06/time-lapse-of-the-milky-way-over-the-southern-ocean/ apropo , widzieliście ten filmilk?
hijax_pl
24-10-2011, 17:41
Wpadł ktoś na to jak zrobić zdjęcie przy czasie dłuższym niż 1min gwiazd nie poruszonych ? oczywiście pomijając ruchome głowice za parę tysięcy złotych.Wspomniałem już o tym w poprzednim wpisie.
Stakowanie fot. Robisz nie 1x10min ale 20x30s i już. http://deepskystacker.free.fr/english/index.html
Wpadł ktoś na to jak zrobić zdjęcie przy czasie dłuższym niż 1min gwiazd nie poruszonych ? oczywiście pomijając ruchome głowice za parę tysięcy złotych.
Zerknij na górę tego działu. Trzeci temat od góry. Chyba nietrudno zauważyć.
logitech55
24-10-2011, 22:01
Gwiazdy + meteoryt
ISO 1600, f4, 18 mm exif zachowany
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/photo/my-images/405/101031053305dsc0099mini.jpg/)
http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=166496
Działa to też z D3100. :D
Jedno pytanie, czy do D3100 można podłączyć wężyk spustowy?
Można z pilota na podczerwień odpalać jak D90, D60, D5000 i inne. Zamiennik 15 zł kosztuje.
Można z pilota na podczerwień odpalać jak D90, D60, D5000 i inne. Zamiennik 15 zł kosztuje.
Ale chyba wtedy nie można pociągnąć czasów dłuższych jak 30 sek :(
Można ile się chce, tryb B i otwierasz pilotem, po godzinie zamykasz pilotem.
No to już jesteśmy w domu :)
Można ile się chce, tryb B i otwierasz pilotem, po godzinie zamykasz pilotem.
Tyle teoria. Praktyka bywa różna.
Można z pilota na podczerwień odpalać jak D90, D60, D5000 i inne. Zamiennik 15 zł kosztuje.
Od kiedy D3100 może być obsługiwany pilotem IR?
Od kiedy D3100 może być obsługiwany pilotem IR?
Nie może.
To jedna z "oszczędności" w tym modelu.
D3000 miał to.
Wróćmy do tematu , wczoraj podjąłem walkę z pierwszymi zdjęciami nieba , na Manualu i na statywie...
Generalnie nic się nie udało , bo nie mogłem w żaden sposób przeskoczyć komunikatu "Obiekt za ciemny".
Ustawienie: 18mm , Czas 30 , ISO 1600 potem 3200 , F/3.5 ,potem 5.6 , Pomiar Matrycowy.
Poza tym banalny kolejny problem , maxymalny czas naświetlania jaki mogę ustawić to 30` , kolejny przeskok to Bulb.
(chwilowo nie mam instrukcji , pożyczyłem - Nie pamiętam aby było to w niej wyjaśnione)
Pomiar nie ma tu żadnego znaczenia, bo nie korzystasz z niego. A wyłączyłeś AF? Zdjęcia robi się z wyłączonym autofocusem. Co do bulb, to jest to ręczne wyzwalanie czasu. Pierwsze naciśnięcie wyzwala migawkę, drugie zamyka. Ale trzeba to robić pilotem, wężykiem, bo inaczej masz pewność poruszenia. Ew. można zrobić tak, zakrywasz obiektyw czarnym kartonem, naciskasz migawkę, czekasz 3 sekundy, odsłaniasz karton. Później zasłaniasz kartonem i dopiero drugi raz naciskasz migawkę. Zamiast kartonu może być dowolny czarny materiał matowy.
Generalnie nic się nie udało , bo nie mogłem w żaden sposób przeskoczyć komunikatu "Obiekt za ciemny".
No ale to oczywiste. Nieboskłon w nocy jest przecież za ciemny, żeby zrobić pomiar. Prawda?
Ustawienie: 18mm , Czas 30 , ISO 1600 potem 3200 , F/3.5 ,potem 5.6 , Pomiar Matrycowy.
No i nic nie wyszło? I po co ten pomiar? Chcesz zmierzyć czerń w czerni? Robiłeś w końcu na manualu?
Poza tym banalny kolejny problem , maxymalny czas naświetlania jaki mogę ustawić to 30` , kolejny przeskok to Bulb.
Zasadniczo każda puszka umożliwia czasy 30 sek. Inny sposób to bulb (przy używaniu tego poprzez spust migawki trochę problematyczne).
Jak się okazało, pilota czy wężyka w swoim body nie uświadczysz.
Przeczytaj ten wątek: http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=166496
Parę rzeczy na pewno ci się przyda.
Tak robiłem na Manualu... (z matrycowym wyskoczyłem jak filip z konopii)
W takim razie po wyłączeniu na obiektywie AF , w jaki sposób ustawić ostrość manualnie??
Manualnego Fokusa spróbowałem , wtedy zdjęcie zrobiłem na 30s , natomiast w wizjerze nie widać prawie nic... (dlatego nie wiem jak Wy ustawiacie MF?)
Jak się okazało, pilota czy wężyka w swoim body nie uświadczysz
O tym że pilota IR nie zastosuje już wiem , ale myślałem że inne ustrojstwo można dokupić....
Tak robiłem na Manualu...
Jeżeli robisz w manualu w nocy to w ogóle pomijasz wskazania światłomierza.
W takim razie po wyłączeniu na obiektywie AF , w jaki sposób ustawić ostrość manualnie??
W linku, który podałem opisałem parę sposobów.
flashbackpl
04-11-2011, 09:33
Przykłady z kitowym 18-105.
18mm, 30s, ISO 1600
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/photo/my-images/705/dsc0667x.jpg/)
tu widać, plejady i prawej strony Jowisz
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/photo/my-images/560/dsc0686j.jpg/)
Powiem szczerze , że gdybym takie fotki zrobił byłbym już zadowolony... ;-)
"Przesłonę na 8 ?? To nie krajobraz."
I co z tego?
Wszystko zależy od założonych efektów i możliwości sprzętowych.
F8 da zbliżoną ostrość w całym kadrze, duże dziurki żyletę w centrum
i mydło na brzegach, a charakterystykę 18-105 mamy poniżej:
http://www.optyczne.pl/139.4-Test_obiektywu-Nikon_Nikkor_AF-S_DX_18-105_mm_f_3.5-5.6_VR_ED_Rozdzielczo%C5%9B%C4%87_obrazu.html
"Przesłonę na 8 ?? To nie krajobraz."
I co z tego?
No jeśli akurat mówimy o fotografii gwiazd to jednak walczymy wtedy o każdy foton ;)
Więc warto jednak możliwie otworzyć obiektyw. Tu większym problemem już jest koma obiektywu.
Jak się okazało, pilota czy wężyka w swoim body nie uświadczysz.
witam
posiadam węzyk do mojego d3100 i wszystko dziala kupiony za 30zl w sklepie internetowym którego reklama jest na tym forum :)
"No jeśli akurat mówimy o fotografii gwiazd to jednak walczymy wtedy o każdy foton"
Walczymy. Dlatego napisałem "Wszystko zależy od założonych efektów i możliwości sprzętowych."
A przy okazji - nowsze modele dadzą lepszy efekt. Mniej szumów i więcej detalu.
"Więc warto jednak możliwie otworzyć obiektyw."
Owszem, na ile pozwalają warunki (ogólnie pjęte).
"Przesłonę na 8 ?? To nie krajobraz."
I co z tego?
Wszystko zależy od założonych efektów i możliwości sprzętowych.
F8 da zbliżoną ostrość w całym kadrze, duże dziurki żyletę w centrum
i mydło na brzegach, a charakterystykę 18-105 mamy poniżej:
http://www.optyczne.pl/139.4-Test_obiektywu-Nikon_Nikkor_AF-S_DX_18-105_mm_f_3.5-5.6_VR_ED_Rozdzielczo%C5%9B%C4%87_obrazu.html
Akurat ten obiektyw ma dobrą charakterystykę bez przymykania ;)
Przymknięcie do F8 daje tylko symboliczny efekt w ostrości, a tracimy 80% światła.
Ma nie tyle dobrą charakterystykę, co ogólnie ostrość, nawet na obrzeżu,
jak niektóre po przymknięciu w centrum. Nie oznacza to jednak braku różnic.
Nie piszę tego dla przepychanek, tylko żeby potencjalny miłośnik
nocnych ujęć zdawał sobie z tego sprawę i w razie potrzeby
mógł zareagować.
Witam
Interesuję się astronomią od pewnego czasu. Doświadczenie już mam i mogę rozmawiać na ten temat. Pierwszym problemem może być miasto. Jeśli planujesz robić zdjęcie w mieście nie gwarantuję byś uzyskał dobre efekty. Mały wypad za miasto na pewno się przyda. Druga sprawa to sprawność naszego sprzętu. Jak wspominał Marcin problemem może być koma. Ale jak ja robiłem zdjęcia D90 z teleobiektywem Nikkor 70-300 na ogniskowej 300 mm pojawił się większy problem. Bardziej będzie nam przeszkadzało winietowanie. W centrum zdjęcia może być przepalone niebo a już ok. 1/3 od rogów może być czarne. Zamieszczam tu kilka moich zdjęć które już wykonywałem.
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/photo/my-images/207/22316049.jpg/)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/photo/my-images/228/64762328.jpg/)
Co do długości naświetlania zdjęcia to przy ogniskowej 18 mm nie ma co przekraczać 30 sekund. Na dłuższych czasach zdjęcie będzie poruszone gdyż ziemia się kręci. Zrobiłbym do tego ok. 20 takich samych zdjęć aby te jedno zdjęcie wyszło o wiele lepiej. Zrobimy to za pomocą programu DeepSkyStacker. Co do ISO to zależnie jak wielkie będą szumy. Ustawiamy ok. od 800 do 1600. Ja ustawiam na aparacie i obiektywie na M, sam ostrzę, wyłączam autofokusa. Ostrość ustawiam na nieskończoność.
I to chyba powinno być na tyle.
Pozdrawiam
Tomek
Ale nieskończoność na obiektywie to nie zawsze jest nieskończoność. Z różnych względów konstrukcyjnych można wyjechać poza nieskończoność.
Ale nieskończoność na obiektywie to nie zawsze jest nieskończoność. Z różnych względów konstrukcyjnych można wyjechać poza nieskończoność.
Może inaczej. Tam gdzie nieskończoność na obiektywie to jest nieskończoność (mówimy o oznaczeniach) ale nie znaczy to zawsze, że to skrajne położenie ;) Ale to szerzej opisałem w podlinkowanym wcześniej przeze mnie wpisie.
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.