PDA

Zobacz pełną wersję : Pomóżcie się wyposażyć.



Al Bundy
15-02-2007, 23:06
Zawracałem wam kiedyś głowę ale temat umarł i się zakończył z mojej winy. Tym razem to pewniak więc proszę was o poradę. Nakreślę najpierw o co chodzi, czego oczekuję i ile mogę wydać :)

Lokal 5m na 6m biały (ale to mogę zmienić), z jednej strony kilka okien (ale te mogę zasłonić) i cały do mojej dyspozycji. Chciałem tam sobie stworzyć studio ale jak to w Polsce na Lubelszczyźnie - kasy nie za wiele :)
Podpowiedzcie więc jak zagospodarować na oświetlenie i tło powiedzmy 3 kilo złotych, jakie lampy kupić, jakie softboxy, paraolki itd.

Co chcę osiągnąć? Na 100% fotografia reklamowa bo to przynosi mi już dodatkową kasę ale poza tym rekreacyjnie na początek jakieś kobiety również chciałbym uwiecznić. Zacząłem się zastanawiać czy do tego celu w takim lokalu będą mi potrzebne mocniejsze czy słabsze lampy. Pomyślałem że jak dam za słabe to GO nie pozwoli mi na wiele w reklamie ale z drugiej strony za mocne przy portrecie też nie bardzo bo z przysłoną musiałbym lecieć ostrzej a to nie zawsze wskazane. Co do oświetlenia to chciałbym mieć możliwość jego kierunkowania lub zmiękczania więc potrzebuję lamp z odpowiednimi uchwytami które zniosą częste zmiany - taki mały system... Wpadłem np. do firmy ELTEC i jak widzę od 550 zł zaczynają się jak na moje oko fajne światła z regulacją mocy i modelem...

Tło - wszędzie widzę takie o maks szerokości 1,8m - a co zrobić gdyby taka kobietka zechciała się położyć? Jak się to rozwiązuje? Sztukujecie czy może gdzieś można kupić zestaw szerszy niż np. 2,5 m? Z racji małych nakładów nie pozwolę sobie na papierowe - doradźcie raczej jak je zamocować by osiągnąć ten wymiar i mieć możliwość w miarę zgrabnej wymiany koloru...

Gadźety - napiszcie co warto jeszcze kupić lub o czym myśleć aby można było się uczyć i świrować do woli :D Z czasem kasa znowu wpadnie i coś tam dosztukuję ale na początek musi mi to wystarczyć bo jakieś fajne szkła też muszę jeszcze kupić...

Skrobnijcie coś w wolnej chwili a wypiję za wasze zdrowie :D

fragles
16-02-2007, 00:51
hej

Wiele nie pomogę, a to dlatego, że sam jestem na tym etapie co i Ty.
Natomiast co do lamp z Eltecu - to są Bolingi prawda? Czytałem nienajlepsze opinie o nich (też się zastanawiałem). Czytałem sporo wypowiedzi na temat tańszej ligi lamp i raczej poleca się mocniejsze lampy Funsportowe lub Markoflashe.

Admin ma Markoflashe, więc może coś pomoże - pytaj go. No i poproś o wycenę w Markoflashu bo... można się miło zdziwić ;)

Sailor też chyba pracował kiedyś na Markoflashach (czytałem jego wypowiedzi na temat tych lamp na forum modelkowym).

madburn
16-02-2007, 01:18
a ile masz do sufitu ? :)

biale sciany ok - zawsze mozesz dac czarny material - regulacja na zawolanie :)

sprzet - hmm moze waraint oszczednosciowy ? najpierw zarowki potem stopniowo przeskoczyc na studyjne ? (do foto przedmiotow zarowki daja rade - potem kupowac uzywki - zdajsie JacekZ mial elfo do oddania

co do elteca i ich Boilingow (bo to o te lampy chodzi) - bardzo dzwinie wyglada sprawa z serwisem - nie maja czesci zamiennych !! - wiec nie wiem jak to realizuja - mnie powiedzieli ze jednego palnika nie beda sprowadzac :(


tlo dostaniesz w funsporcie (funsports.pl) maja 2,75m i znaczie grubsze niz allegrowa geowloknina (to ta sama wloknina tylko znacznie grubsza - bo nie kupiona w castoramie na ogrodniczym :P

bialy, braz i czarny sa na pewno - ludzie chwala (jak za te cene)

sa tez podgumowane tla na allegro - to material do rolet - ale nie tych z marketu tylko takich do sal wykladowych - nie przepuszcza swiatla - kolory rozne - szerokosci tez nawet i 3m - ale nalezy miec dobry drazek - bo to ma taka mase ze nawet rura 1/2 cala stalowa zaczyna sie wyginac - zle sie zwija wtedy

uchwyt do tel kupisz w castoramie czy obi - nazywa sie to noga meblowa hehhe- kwadratowa podstawa i ksztaltownik 25mm - dlugosci od 5 do 100cm - przykrecasz dwa do sciany i masz mocowania na kilka rolek z tlami

mozna lancuszkami - jak umiesz lutowac i majsterkowac - silnik od wycieraczek bardzo dobrze sie sprawdza jako naped (zreszta jak myslisz z czego robi napedy markoflash ? :P

co do GO i mocy swiatela (energii wlasciwie) - plynna regulacja - i im nizej tym lepiej - 1/4 to malo - czasami 1/8 tez - no ale zawsze mozna jaka kalke zalozyc :)
mala moc blysku to wieksza szybkosc blysku - jesli kropelki robisz :P


softboxy - calkiem dobre sa boilingi po 110zl 60-90 - wlasnie zakupilem takie - jedyna wada to ciezkie skladanie i rozkladnie - ale nie bedziesz mial z tym problemu ;)

parasolki - niektorzy stosuja - nawet te softboxowe (zakryte czarnym materialem - nie daja blysku do tylu - tylko zmiekcza czasza parasolki

garnki, wrota i snooty (strumienice) to juz inna bajka

zarowka blyskowa nadaje sie dobrze na oswietlanie tla lub kontre (modele 68Ws (chyab w snach chinczyka:P) maja 2 kondensatory przewaznie - mozna przerobic na full/half zwyklym przelacznikiem (najlepiej 350V - ale 230 4A tez sie sprawdza)

jesli chesz oswietlenie gorne - mocny statyw (uwazaj na te z plastikowymi klamrami - sa delikatne i maja maly udzwig - jakies 3kg max - te z metalowymi sa masywniejsze i ponoc 9kg trzyma)
i jakis boom z przeciwwaga do zawieszenia lampy z softem nad modelem - najgorzej wyglada sprawa mocowania booma - musi byc mocne - zeby nie popuszczalo - zreszta przeciwaga musi rownowazyc drugi dluzszy koniec (praktycznie podwaja to mase na statywie !)

wyzwalanie lamp - najtaniej kabel - zreszta studyjne i zarowki maja fotocele - ale nie zawsze cela widzi blysk - wiec lepiej inwestowac w fotocele na kablu (zwisa 20cm od lampy) - jak umiesz trzymac lutownice - niej niz 5zl szt ;)

zainwestuj w radio - jednokanalowe wyzwoli lampe glowna - a ta pozostale przez fotocele
mozna inwestowac w 4 kanalowe radio - wyzwalal 4 lampy - ale koszt to ok 500zl za nadajnik i 4 odbiorniki
(bierz radia na 220V - nie trzeba sie bawic w baterie do odbiornika - choc ja w swojej lampie wyprowadzilem odczep z trafo - 9v dla radia ;)

wytwornice dymu - ale spada ostrosc fotek hehe, - na aledrogo kolo 150zl
halogeny 500W budowlane po przemalowaniu na czarno beda robic za profi swiatlo do aktu :) zima ogrzejesz studio ;)


no i blenda - za 99 sa uchwyty - jesli nei masz pomagiera aka trzymacza blendy to must-have w studio


oczywiscie rozgladaj sie za improwizacjami - nawet najwieksi sie tego nie wstydza - stoly bezcieniowe, uchwyty blend, statywy z rur PCV, PE , kolanek i trojnikow, miski z nierdzewki jako odblysniki lamp etc


funsports.pl
markoflash.pl - popatrz na ich zestaw delicacy - ale te lampki nie spelniaja zadnego systemu mocowania
elfo
hensel (maja katalog obrazkowy)
photoflex - chyba najlepszy sprzet przenosny - glownie dla filmowcow - softboxy z wywietrznikami wytrzymyja halogeny 1500W lub wiecej
sunbox
mozes popatrzec na strony broncolora, elinchroma etc - ale uwazaj bo sie mozna ciezko pochorwac albo zawalu jak sie dowiesz "hołmacz"
fomei

boiling - nie chinskei a tajwanskie - ale to teraz i tak ROC :P
dopoki si enie zepsuje to beda raczej oK - penie brak im bajerow jak przygaszanie pilota po blysku, czy pikniecia potwierdzajacego blysk - ale ma regulacje i tym podobne - tyle ze jak padnie to nie wiadomo co zrobic (palnik wytrzymuje jakies 10000 blyskow - ale mozna go poltuc - reszta elektroniki raczej nie zespuje sie choc colera ich wie z czego zrobili np kondensator czy czasem nie z lodygi ryzu - sam uzywam 20 letniego hensela i staruszek wciaz dziala jak ta lala

fragles
16-02-2007, 02:04
No jeszcze można podczerwienią odpalać lampy.

I jeszcze o oknach. Dobrze jest móc je absolutnie zasłonić i totalnie zaciemnić pomieszczenie przeznaczone na studio. Jak źle zasłonisz to będziesz się później 3 godziny bujał, żeby usunąć 1 blik, który po tych 3 godzinach okaże się być szparką 1cmx2cm wynikającą z nieszczelności zasłon ;)

Niedzwiedz
16-02-2007, 10:48
ja bym kupil z funsportu 2x CY200k, 1x cy100, do tego fltru,plastry , wrota i dyfuzorek na cy100 :) ,

statywy to nieduzy koszt , jeden soft duzy i 2 parasolki, potem juz tla , powinno starczyc 3000 az nadto :)
ale to moim zdaniem

Al Bundy
16-02-2007, 12:13
Dzięki wam za pomoc. Fakt jest taki że dopiero teraz dostałem doła bo nie chcę kupować sprzetu z którym mogę mieć problemy i nie mieć możliwości szybkiej naprawy. Rozmawiałem przed chwilą z foto7 i za ok 3 tys dostanę u nich komplet ponoć dobrych lamp bowensa. Na tła, softboxy itd musiałbym poczekać kolejny miesiąc aż wpadnie kasa ale czy nie jest to rozsądniejsze? A może ELFO? jest chyba tańsze i może mi wystarczy? Czy tutaj nie ma problemów z serwisem?

Faktycznie tła w funsport są ok - już to będę miał na oku. Pozostała kwestia mocy lamp - co proponujecie? Jeśli uda mi się namówić Andy_O to wpada jutro do Puław, podejdzie na rekonensans i na pewno powie coś mądrego - jak by nie było doświadczenie jakieś ma :)

Założyłem w innym miejscu wątek ale zapytam jeszcze tutaj: nie macie gdzieś linków do łopatologicznego wykładu na temat tego co powinno się w studiu znaleźć? Jakie typy oświetlenia bocznego czy górnego itd? Byłbym wdzięczny bo to pomoże mi się wstrzelić bez większych pomyłek.

hmmm... właśnie te funsportowe oglądam CY-200K, 300K itp - nie ma z tym problemów? Akcesoria jakieś mają, za drogie nie są... a jak z mocą? Pomyślałem że kupię ich ze 4 i poprostu gdybym potrzebował z jednej strony błysnąć mocniej to postawię je koło siebie bo naczęściej będzie to błyskanie dla małej GO więc nie za mocne... Co sądzicie? Kaszanka nie pomysł czy myślę rozsądnie? :)

Niedzwiedz
16-02-2007, 12:43
jakos tak myslalem kiedys ale 200 Ws to mozna juz bedzie zapomniec o duzych otworach przeslon, jest regulacja mocy ale tez moze sie okazac ze za mocno i wtedy w gre wchodzic moga pomocne dostepne akcesorja np jakis szary flitr na lampe ND , to chyba tez ma znaczenie dostepnosc akcesoriow w rozsadnych cenach , co do trwalosci to sailor mowil ze te male cy100 zajezdzil ale nie pamietam szczegolow,

sailor
19-02-2007, 03:15
1xcy400 + 2xcy200 + okta + soft 60x90 + soft 60x120 + 3statywy w806 + rama do tel (mozesz wyciac u slusarza) + rolki - 1para starczy ale nabiegasz sie zmieniajac tla, + tla biale, czarne, szare. czarne jakby co mozesz zrobic z zszytego grubego materialu. do tego tyle modyfikatorow ile ci sie uda zmiescic w budzecie (spot, wrota, plastrymiodu, filtry, blendy)

co do trwalosci to sailor mowil ze te male cy100 zajezdzil ale nie pamietam szczegolow

coz .. d70 sailor tez zajezdzil :) .. widac taki juz jest ze sprzet zajezdza :D co do cy100 - zanim padly zwrocily sie conajmniej kilkukrotnie zarowno finansowo jak i pod wzgledem ilosci blyskow. dotego blyskaly nie tylko u mnie ale tez u znajomych, traktowane jak wol roboczy do produktowki, a raczej nie byly projektowane do katorzniczej pracy. na dodatek zamiast wywalic je na smietnik poslalem je do funsportu do reanimacji.

Al Bundy
19-02-2007, 21:43
sailor - to rozumiem :) - nawet nie wiesz jak fajnie mieć taki szkic...dzięki ;)

Lokal oglądał już Andy_O i podobnie prawił a skoro obaj jesteście zgodni to praktycznie juz wiem za co się zabrać. Jeszcze chodzi mi po głowie makroflash - jest troszkę droższy ale czy czasem nie warto dopłacić? Ponoć nasz admin tym błyska - jak jest z zawodnością i rozbudową systemu? Dużo drożej? Warto? Wiem że zajeździć można wszystko - ważniejsze dla mnie czy wszystko da się stosunkowo tanio naprawić i rozbudować...

Jeszcze raz dzięki...

3net
02-05-2007, 13:23
Padła mi lampa z Markoflasha ale po gwarancji już było ze 2 lata :)
Gość wykonał naprawę (darmowo) i wysłał mi nie biorąc nic za przesyłkę.
Z mojej strony myślę że to porządna firma.....