PDA

Zobacz pełną wersję : Epson p50 problem z wyrównaniem głowicy



batigoool
23-10-2011, 13:31
Witam, pojawił się problem z moim Epsonem p50. Sprzęt ma zamontowany CISS. Drukarka wydrukowała już ok 2k zdjęć, więc sprzęt nie jest nowy, ale jak do tej pory nie było z nią większych problemów. W pewnym momencie na dole wydrukowanych zdjęć zaczął pojawiać się biały pasek. Pasek ma 2-3mm. Pasek występuje na każdym rodzaju i rozmiarze papieru (od 9x13 do A4) Złe kadrowanie nie wchodzi w grę, gdyż do tej pory wszystko było ok, przy tych samych sposobach kadrowania. Pomyślałem, iż może być to wina złego wyrównania głowicy drukującej. Gdy chciałem wyrównać głowice doznałem szoku. Już podczas drukowania pierwszych "kwadratów" głowica jakby uderzała o lewy bok drukarki, podczas drukowania drugiego paska kwadratów, głowica zatrzymuje się przy lewym boku drukarki i zaczyna wydawać straszny warkot. Oto jak wygląda całe zjawisko:

http://www.youtube.com/watch?v=b2mJD8VUL2I

Dodam, iż drukarka lubi podobnie zachować się podczas drukowania zdjęcia A4 (choć nie zawsze). Przy wydrukach A4 słychać zawsze "obijanie" się głowicy o lewy bok drukarki, czego wcześniej nie zaobserwowałem. Bardzo proszę pomoc, gdzie leży przyczyna usterki oraz w jaki sposób mógłbym spróbować ją usunąć. Dodam, iż sprawa jest dosyć pilna. Będę ogromnie wdzięczny za każdą pomoc.

Art Erie
23-10-2011, 14:03
Przy tym "jazgocie" zablokowały się przewody zasilające pomiędzy karetką i obudową (ta przyklejana prowadnica nie zdaje egzaminu, zwłaszcza przy A4). Nie wiem co było dalej, ale ja bym do tego nie dopuścił.

batigoool
23-10-2011, 14:19
Art Erie dzięki za odpowiedź.

zablokowały się przewody zasilające pomiędzy karetką i obudową
Mógłbyś mi to wytłumaczyć, bardziej na chłopski rozum?


(ta przyklejana prowadnica nie zdaje egzaminu, zwłaszcza przy A4).
Jak do tej pory wszystko działało, bez problemu. Drukarkę posiadam ponad rok.


Nie wiem co było dalej
Dalej wyłączyłem drukarkę, jednak przy kolejnej próbie sytuacja się powtarza.


ja bym do tego nie dopuścił.
W takim razie, co mam zrobić, aby nie dopuścić do tego?

Art Erie
23-10-2011, 14:36
Podnieś pokrywę drukarki i włóz dłoń do lewej komory. Po lewej stronie tej ażurowej pokrywy jest przetłoczenie/rant dla nadania sztywności (pokrywie).
Teraz jak przyjrzysz się karetce z tuszami, okaże się, że karetka swobodnie może wjechać pod pokrywę (do samego końca po lewej stronie), jednak przestrzeń pomiędzy górną krawędzią karetki i dolną krawędzią pokrywy jest zby mała by mieściły się tam swobodnie przewody zasilające ( zwykle się mieszczą, ale nie zawsze ).
Jeśli przewody z tuszem żle się ułożą, masz efekt jak na filmie: silnik próbuje ustawić karetkę we właściwym położeniu, ale przewody klinują się pomiędzy karetką i obudową. Trudno mi powiedzieć co się stało u Ciebie ( biały pasek ), bo się na tym nie znam, być może przeskoczyło coś na zębatkach/pasku, może to wina parsera (?).
Wypiłuj ten fragment obudowy, sprawdż jak układają się przewody z tuszem i nic nie będzie się zacinać.
Co do tego paska na wydruku, to może ktoś będzie wiedział.

batigoool
23-10-2011, 21:44
Podczas ręcznego przesuwania karetki z tuszami zaobserwowałem, że przewody z tuszami swobodnie wchodzą pod pokrywę drukarki, więc wydaje mi się, iż problem tkwił gdzie indziej. Na wszelki wypadek, jednak troszkę "naciągnąłem" przewody tak, aby ich nadmiar nie wchodził pod pokrywę drukarki podczas ruchów karetki. Miedzy czasie korzystając z pomocy innego forum, jeden użytkownik zasugerował, abym wyczyścił encoder karetki (pasek mocowany po obu stronach drukarki i przechodzący przez karetkę). Wyżej wymienione czynności wykonałem równocześnie, więc ciężko mi stwierdzić jaka była rzeczywista przyczyna mojego problemu. Rezultat jednak jest taki, iż problem zniknął jak ręką odjął. Udało się wyrównać głowicę i biały pasek na dole zdjęcia również zniknął. Teraz wszystko śmiga jak należy :)

Art Erie wielkie podziękowania dla Ciebie za pomoc.