PDA

Zobacz pełną wersję : Drukarka Epson czy Canon?



mirko33
19-10-2011, 12:08
Zastanawiam się na kupnem drukarki atramentowej do fotografi w warunkach domowych.
Znalazłem nowość, czyli Canon Pixma iP4950 (niedawno weszła na rynek w Polsce - chyba w sierpniu).
Moje pytanie brzmi: Czy warto "ładować" się w drukarki Canona serii iP, czy też lepiej pomyśleć o Epson P50?

Zaznaczam, że to pod potrzeby domowego druku, ale bardziej wymagającego.

M.

samson09
19-10-2011, 15:38
Też miałem ten sam dylemat. Ze względu na cenę wybrałem ip4950. Wydruk na dołączonym papierze fotograficznym 10x15 u mnie bajka. Sam jeszcze testuję.

hijax_pl
19-10-2011, 16:05
Mam Epsona PX710WD, tzn "Clarie" i jest też OK.

KSIĘŻAK
19-10-2011, 17:30
Gdzie kupujesz eksploatację do px710w ?

hijax_pl
19-10-2011, 18:14
Gdzie kupujesz eksploatację do px710w ?W sklepie internetowym.

KSIĘŻAK
19-10-2011, 18:31
jakiś namiar /

KSIĘŻAK
19-10-2011, 18:44
Mam jeszcze pytanko. Nie wiEsz czasem co może być przyczyną drukowania co jakiś czas cienkiej ciemnej nitki

hijax_pl
19-10-2011, 18:53
centrumdruku.pl

Co do nitki to coś nie tak z dyszami zapewne.

Gio
19-10-2011, 19:01
Mam jeszcze pytanko. Nie wiEsz czasem co może być przyczyną drukowania co jakiś czas cienkiej ciemnej nitki

Drukujesz dwukierunkowo? Jeśli tak to może się nakładają nieco obszary zadrukowywane przy przebiegu w obydwie strony.

hijax_pl
19-10-2011, 19:02
A jaki papier?

KSIĘŻAK
19-10-2011, 19:09
Cholera chłopaki nie mam zielonego pojęcia dopiero co to ustrojstwo uruchomiłem. Zrobiłem konserwację ale to nie pomogło.
Na zwykłym jest ok a na foto drażnią mnie te niteczki
a papier to z pakietu startowego.
Przymierzam się do zakupu więc pytam już doświadczonych kolegów

Gio
19-10-2011, 19:19
No to ustaw w parametrach druku (najczęściej gdzieś koło jakości, nie wiem jak wyglądają ustawienia sterownika tej drukarki) druk jednokierunkowy jeśli masz taką opcję i zobacz czy nadal masz ten pasek. Możesz zrobić zdjęcie tego i podlinkować żebyśmy wiedzieli o czym mowa?

KSIĘŻAK
19-10-2011, 19:29
Już to ustrojstwo wyłączyłem i nadal to samo. Myslę że między dwa kamiory się nadaje.albo do serwisu

hijax_pl
19-10-2011, 19:29
KSIĘŻAK, poprawnie zainstalowałeś kartridże?

KSIĘŻAK
19-10-2011, 19:40
Tak

KSIĘŻAK
19-10-2011, 19:41
A w łodzi jest jakiś serwis

hijax_pl
19-10-2011, 20:02
Hm... nie miałem jeszcze potrzeby szukać.

A ta kreska to w jakim kolorze jest? Co to znaczy... ciemna? I jak masz ustawiony sterownik w kompie?

KSIĘŻAK
19-10-2011, 20:04
Krecha ciemna. Nie jestem w tym biegas. Ową maszynę zainstalowałem z płytki i powinna śmigać jak talala. Instalowałem to pod mac-a PRZECZYSZCZĘ ZE TRZ RAZY GŁOWICĘ MOŻE POMOŻE

Garos
19-10-2011, 20:47
Od dwóch tygodni jestem szczęśliwym posiadaczem Epsona Stylus Photo PX660 i jestem bardzo zadowolony i polecam.

hijax_pl
19-10-2011, 21:09
KSIĘŻAK, pod maka to ściągnij drivery z sieci.

KSIĘŻAK
19-10-2011, 21:10
Ok będę się motał z tematem . CHŁOPAKI SORRY ,ALE JUŻ JESTEM NIKONIARZEM NIE PIERWSZEJ MŁODOŚCI I TEMATY OBCE JEST PROBLEMEM SZYBKO OBGONIĆ

hijax_pl
19-10-2011, 21:19
W każdym razie, pod SnowLeo jak kalibrowałem i profilowałem tego epsona musiałem jakieś czary-mary odprawić, bo nie było to takie proste jakby się wydawało. Gdzieś na colormunki jest nawet opis jak kalibrować epsony... Od tego momentu nic nie ruszałem. Po prostu gra i bucy...

Czornyj
19-10-2011, 21:38
Obstawiam złe ustawienia typu papieru - Papier Zwykły zamiast np. Premium Glossy Photo Paper.

KSIĘŻAK
19-10-2011, 21:45
OJ chłopaki ale namieszaliście mi w głowie

Czornyj
19-10-2011, 21:53
Powoli - jakiego papieru używasz do wydruku? Z jakiej aplikacji drukujesz?

KSIĘŻAK
19-10-2011, 21:57
Pakiet startowy Epson PHOTO PAPER PACK PREMIUM GLOSSY PAPER

Próbowałem coś wydrukować bezpośrednio z pod NX2 instalowanym na Mac

Czornyj
19-10-2011, 22:07
Co masz ustawione w Media Type:

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2011/10/MacOSX_Print_Settings-1.jpg
źródło (http://kb.epson-europe.com/pf/12/webfiles/Article%20Images/Operating%20Systems/Mac%20OS%20X/MacOSX_Print_Settings.jpg)

KSIĘŻAK
19-10-2011, 22:11
identyko

hijax_pl
19-10-2011, 22:18
To zmień.

KSIĘŻAK
19-10-2011, 22:24
ale co ? drukarka px710w

hijax_pl
19-10-2011, 22:27
"Media type" na taki, jaki jest na opakowaniu, z którego wyciągnąłeś kartki.

Czornyj
19-10-2011, 22:29
Jak wspomniałem - należy zmienić Media Type: z "Plain Paper" na "Premium Glossy Photo Paper" lub coś podobnego, można też próbować zapiąć wyższą jakość.

KSIĘŻAK
19-10-2011, 22:31
Dzięki
będę próbował jutro . Jak będzie coś nie tak będę się odzywał
Jeszcze raz dzięki. Muszę złapać oko bo jutro szychta od 5:oo z wnusiem

mirko33
20-10-2011, 06:47
Do Czornyj...

Proszę mi powiedzieć jakie drukarki Epsona nadają się do wydruku fotograficznego? Zauważyłem, że P50 jest o ok. 180 zł. tańsza niż PX710W (ceny ze skąpca). Trochę się gupię w tych wersjach drukarek. Znowu nie chciałbym przeznaczać dużej sumy pieniędzy, ale jednocześnie chciałbym uzyskać wydruki na trochę większym poziomie niż te z labu.
I tak jak zapytałem w 1-szym poście, czy ta drukarka Canona jest w jakiś sposób porównywalna jakością wydruków fotografii w stosunku do Epsona (np. P50, PX710W)?

Będę wdzięczny za jakąkolwiek odpowiedź

Mirek

Garos
20-10-2011, 14:23
Jeśli się gubisz w wersjach to wejdź na stronę Epsona https://neon.epson-europe.com/pl/pl/corporatesite/products/products.php/category/inkjet , masz podane modele fotograficzne i możesz poczytać co posiadają dodatkowo.

hijax_pl
20-10-2011, 16:08
Ja wybrałem PX710WD a nie P50 bo... no bo chciałem mieć drukarkę z WiFi ;)
A przy okazji dostałem skaner (którego użyłem chyba z dwa razy)

A atramenty Claria do domowego albumu są aż nadto wystarczające.

KSIĘŻAK
20-10-2011, 19:15
Hijax_pl, Czornyj. Szacun za udzielone infa. Wszystko śmiga tak jak powinno.
A jaki najlepej używać papier do wydruku fotek., Bo wiadomo tusze to tylko oryginały

Chłopaki dzięki za wsparcie

Garos
21-10-2011, 07:29
Hijax_pl, Czornyj. Szacun za udzielone infa. Wszystko śmiga tak jak powinno.
A jaki najlepej używać papier do wydruku fotek., Bo wiadomo tusze to tylko oryginały

Chłopaki dzięki za wsparcie

jak chcesz używać tuszy tylko oryginalnych to używaj papieru Epsona.Polecam stronę z innymi papierami http://www.papierdozdjec.pl

Gio
21-10-2011, 09:19
Obstawiam złe ustawienia typu papieru - Papier Zwykły zamiast np. Premium Glossy Photo Paper.
No tak, gdy wszystko zawiedzie przeczytaj instrukcję:-) Na tak elementarny poziom nie zszedłem w wymyślaniu rady dla kolegi:-)

Czornyj
21-10-2011, 09:20
Do Czornyj...

Proszę mi powiedzieć jakie drukarki Epsona nadają się do wydruku fotograficznego?

Do druku fotografii - jak słusznie zauważył hijax - najlepiej kupić Epsonkę na tuszach Claira. Symbol jest mało istotny, wszystkie drukują tak samo i oferują praktycznie analogiczną jakość, z minimalnymi różnicami wynikającymi z udoskonalania algorytmów rastrowania i ew. czasem lekkiego tuningowania głowic. Epsonki Claira łatwo rozpoznać - oznaczane są symbolem Stylus Photo i mają sześć tuszyków.

Konkurencyjne rozwiązania Canon PIXMA oferują zbliżoną jakość - acz nie analizowałem różnic zbyt namiętnie, bo moją prawdziwą namiętnością są plotery pigmentowe. Na pewno lepiej drukują na zwykłych, niepowlekanych papierach i matowych płytach CD, bo mają dodatkową kasetę z matowym tuszem pigmentowym do druku na podłożach nie-fotograficznych.


Hijax_pl, Czornyj. Szacun za udzielone infa. Wszystko śmiga tak jak powinno.
A jaki najlepej używać papier do wydruku fotek., Bo wiadomo tusze to tylko oryginały

Chłopaki dzięki za wsparcie
Drukarki Epsona są linearyzowane i profilowane pod papiery Epsona - dlatego właśnie gdy wybrałeś właściwy rodzaj podłoża, kolorki stały się takie, jak trzeba.

Epson Claira to tusze barwnikowe, przez co są one b. wrażliwe na rodzaj użytego podłoża, bo wraz ze zmianą wsiąkliwości zmienia się przydanie punktu rastrowego, co przekłada się na uzyskiwanie innej skali jasności i kolorystyki. Najbezpieczniej więc stosować kombinację oryginalnych papierów, do których mamy gotowe linearyzacje w ustawieniach sterownika drukarki - zastosowanie innych, nawet szlachetniejszych podłoży, może skutkować przekłamywaniem barw.

Dodatkowo tusze barwnikowe są podatne na blaknięcie, w związku z czym rodzaj użytego podłoża ma wpływ na właściwości archiwalne powiększenia.

Podsumowując - jeśli decydujemy się na korzystanie z oryginalnych tuszy - co wiąże się z wydatkiem kilku złotych na każdy fotograficzny wydruk A4 - to szkoda kasy na nieoryginalne papiery. A jeśli już, to najlepiej decydować się na podłoże, którego producent przewiduje możliwość druku Epsonem Claira i udostępnia profile ICC dla naszej drukarki.

fuselink@interia.pl
21-10-2011, 09:55
nie chce zakladac kolejnego tematu.
na mojej ip4850 jakies dziwne rzeczy sie dzieja
przy druku 10x15 (innych nie sprawdzalem jeszcze) jakies 3-4cm przed koncem druku drukarka zaczyna jakby klikac jakby jakis plastik przeskakiwal i papier zmienia kat wyjsca - efekt oczywisty. czasami przytrzymam na sile palcem zeby nie skrecal papier to i tak w tym miejscu wychodza kreski jakies. i tylko w tym miejscu
problem byl na tuszach oryginalnych jak i zamiennikach activejeta.
co to k... moze byc?

Czornyj
21-10-2011, 10:04
Head strike. Papier oryginalny? Nie wygiął się aby od wilgoci/ciepła? Ustawienia sterownika poprawne?

fuselink@interia.pl
21-10-2011, 10:13
faktycznie papier sie wygial troche. ale ten prosty rowniez tak robi. papier nieoryginalny
ustawienia tak, poprawne, wczesniej dzialalem identycznie i problem nie wystepowal.

Czornyj
21-10-2011, 10:17
Pewnie dostał wilgoci, spuchł, powyginał się i teraz głowica o niego zaczepia. Tanie papiery potrafią robić różne zabawne niespodziewanki. Lepiej dać sobie z nim spokój - head strike to nie jest coś, co głowice lubią najbardziej.

fuselink@interia.pl
21-10-2011, 10:19
zmiana papieru i powinno byc spoko. dobrze rozumiem?

Czornyj
21-10-2011, 10:26
W przypadku problemów pierwszym podejrzanym zawsze jest papier, w szczególności nieoryginalny. Tanie drukarki oferują bardzo dobrą jakość, ale są nieco kapryśne jeśli chodzi o media.

fuselink@interia.pl
21-10-2011, 10:30
dzieki, jak wroce do domu to bede testowal:)
papier rowniez moze byc odpowiedzialny za te krechy?

Czornyj
21-10-2011, 10:33
No pewnie - jeśli papier jest zbyt gruby/wygięty, to głowica po nim smaruje.

fuselink@interia.pl
21-10-2011, 10:40
dzieki! a ja juz kombinowalem zeby do serisu z nia :)

lesio1999
21-10-2011, 11:50
Miałem to samo, winnym był wygięty papier - po zmianie, jak ręką odjął :-)

digger-gp
21-10-2011, 20:26
jak chcesz używać tuszy tylko oryginalnych to używaj papieru Epsona.Polecam stronę z innymi papierami http://www.papierdozdjec.pl

Ten "Papierdozdjec" to jest niemiecki TPI Fotopapier. Troche cienki i wiotki jak na swoja gramature - poza tym o.k.
Ale najbardziej wkurzajace jest to ze na formacie 13x18 nie da sie Epsonem drukowac bez marginesow, bo jego rzeczywisty rozmiar jest 13.2x18.1 zamiast epsonoskiego 12.7x17.9 ( 5"x 7") Drukarka widzi jego szerokosc jako niestandardowa dla ktorej nie ma opcji druku bezobramowania. Dla A4 i 10x15 nie ma takiego problema..

Śli
21-10-2011, 20:36
digger jak sie ma ten papier do epsonowskiego glossy?

digger-gp
21-10-2011, 20:44
Sa dwa rodzaje, jedwabisty mat i wysokopolyskowy. Ten wysokopolyskowy ciut bardziej blyszczy i kapke bielszy od epsonglossy. Tylko w dotyku mniej przyjemny - bardziej plastikowy, cienszy mimo podobnej gramatury.
Porownuje do epsonglossy anie do epson premium glossy. Bardziej mi odpowiada ten pierwszy..
Drukuje na TPI od niedawna, nic nie moge powiedziec na temat trwalosci wydrukow - przypuszczam tylko ze podobnie jak epsonpremiumglossy
Jakosc wydruku - rozdzielczosc, kolor - bardzo dobra.

Gio
22-10-2011, 08:38
a są do niego profile pod drukarki epsona? bo jeśli nie, to ta 'bardzo dobrej' jakość koloru na tym papierze jest taka 'na oko'...

samson09
22-10-2011, 09:23
Czy drukarkę ip4950 Canona trza jakoś kalibrować do tego co mam wyświetlone na monitorze?

digger-gp
22-10-2011, 12:55
a są do niego profile pod drukarki epsona? bo jeśli nie, to ta 'bardzo dobrej' jakość koloru na tym papierze jest taka 'na oko'...

Jak drukowałem na na epsonowkim papierze i oryginalnymi tuszami to kolory też nie były w 100% akuratne.. i nie zwalałbym wszystkiego na kalibracje monitora ale raczej też na to że niektóre kolory widziane na monitorze wychodziły mi poza gamut jaki daje drukarka. Podobno fabryczne profile też nie są idealne a raczej uśrednione... ;)

Jak zaczynamy się bawić w drukowanie nieoryginalnymi tuszami na nie oryginalnych papierach to następnym krokiem musi być zakup kalibratora.
Gio za cenę około siedmiu kompletów tuszów epson claria do P50/PX650 mogę sobie kupić CISS + tusze Lyson Fotonic XG 6x125ml + ColorMunki Photo
A jeśli chodzi o papier; za 30szt A4 Epson Premium Glossy zapłaciłem na Amazonie(bo najtaniej) 24.62Euro, podczas gdy za 100szt TPI Fotopapier A4 Hochglanz 240g/m2 zapłaciłem 11Euro(nie biorąc pod uwagę kosztów przesyłki) - epson 82cent/szt , TPI 11cent/szt
Różnicy niewybredne oko nie widzi.. łobydwa papiery to plastik - produkowane prawdopodobnie tą samą technologią.. ;)
Japońce nie mają wyłączności na HiTech.. Niemce też kumate.. ;)

hijax_pl
22-10-2011, 13:08
i nie zwalałbym wszystkiego na kalibracje monitora ale raczej też na to że niektóre kolory widziane na monitorze wychodziły mi poza gamut jaki daje drukarka. Kłania się kalibracja drukarki, którą zasadniczo powinno się robić po każdej zmianie atramentów / papieru ;)

Po co? By mieć poprawny profil w systemie...

digger-gp
22-10-2011, 13:34
Bardzo mi sorry hijax_pl ;) kłania się czytanie ze zrozumieniem.. Albo może ja Ciebie nie zrozumiałem.. Masz na myśli to, że drukując na epsonskim papierze powinno się za każdym razem oprofilować drukarkę zmieniając pojemnik oryginalnego epsonowskiego tuszu na inny oryginalny tego samego koloru? ;)

hijax_pl
22-10-2011, 13:43
Może nie za każdym razem, ale przynajmniej w moim przypadku (oryginalne tusze Claria + oryginalne papiery Epsona PGPP) wygenerowany profil przez ColorMunki daje lepsze rezultaty niż profil uniwersalny, który możemy sobie pobrać z sieci. Też się zastanawiałem dlaczego tak jest - najwidoczniej jest pewny rozrzut jakościowy przy produkcji.

digger-gp
22-10-2011, 13:52
hijax_pl skoro to masz na myśli to zwracam honor ;) To co piszesz potwierdza też moje wcześniejsze obserwacje co do wydruków oryginalnymi tuszami na firmowych papierach..

digger-gp
23-10-2011, 17:42
Wracajac do tematu watku zadanego przez mirko33..


Do druku fotografii - jak słusznie zauważył hijax - najlepiej kupić Epsonkę na tuszach Claira. Symbol jest mało istotny, wszystkie drukują tak samo i oferują praktycznie analogiczną jakość, z minimalnymi różnicami wynikającymi z udoskonalania algorytmów rastrowania i ew. czasem lekkiego tuningowania głowic. Epsonki Claira łatwo rozpoznać - oznaczane są symbolem Stylus Photo i mają sześć tuszyków.

Konkurencyjne rozwiązania Canon PIXMA oferują zbliżoną jakość - acz nie analizowałem różnic zbyt namiętnie, bo moją prawdziwą namiętnością są plotery pigmentowe. Na pewno lepiej drukują na zwykłych, niepowlekanych papierach i matowych płytach CD, bo mają dodatkową kasetę z matowym tuszem pigmentowym do druku na podłożach nie-fotograficznych.

Przyjrzalem sie tym drukarkom canona formatu A4 i zaciekawily mnie ich urzadzenia wielofunkcyjne z serii PIXMA MG - 8250/6255/6150 które "chodza" na szesciu tuszach - oprocz pigmentowego BK i barwnikowych BK, C, M, Y maja jeszcze dodatkowy barwnikowy GY - szary. Drukarki "czysto" fotograficzne cannon tego nie maja(wlacznie z najnowsza iP4950). I tu ewentualnie pytanie do pana Czornyj - Ciekawe jaki wplyw na jakosc koloru (gamut) i druk monochromatyczny ma ten szary tuszyk- czy to nie jes lepsze rozwiazanie niz LC i LM w epsonkach "claria".
Dodatkowo, jak przyjrzalem sie na jakich mediach umozliwia drukowanie canon - patrze na specyfikacje pixma PG6150 ktora jest niewiela drozsza od wspomnianej iP4950.. oprocz Matte Photo Paper (MP-101), High Resolution Paper (HR-101N), nośnik T-shirt Transfer (TR-301), naklejki Photo Stickers (PS-101).. to jeszcze Fine Art Paper „Photo Rag” (FA-PR1), inne papiery Fine Art Paper....! Epsonki Claria tego nie maja.. z Fine Art Paper nie radza sobie zbyt dobrze (mam na mysli np. Epson Enhanced Matte Paper). Nawet w ich nenu nie przewidziany jest wybor takiego medium..
Heeh.. mirko33 jako posiadacz epsona photo PX650 radzilbym brac tego canona (PG6150) - bo tani jak barszczyk (tylko 99.99£ na amazon.co.uk) i jeszcze masz skaner i kopiarke. No chyba ze chcesz bawic sie w CISS i zamienniki orginalnych tuszy to wtedy ktoras ze wspomnianych wczesniej epsonek (bo sciezki w tym temacie bardziej przetarte)...

hijax_pl
23-10-2011, 18:00
digger-gp, Claria to taki wstępniaczek do poważnego druku. Chcesz poważnie - spójrz na drukarki z UniChrome albo UniChrome K3...

Tyle, że moim zdaniem coś ponad Claria do domu to przerost formy nad treścią, no chyba, że ktoś jest koneserem barytu ;)

digger-gp
23-10-2011, 18:16
Eeee... UltraChromeK3 - pigmentowki.... zalezy do czego...
Na chwile obecna powaznie rozwazam A3+ Pixme Pro 9000 mkII.. wlasnie do domu.. ;-)

Czornyj
23-10-2011, 21:41
Może nie za każdym razem, ale przynajmniej w moim przypadku (oryginalne tusze Claria + oryginalne papiery Epsona PGPP) wygenerowany profil przez ColorMunki daje lepsze rezultaty niż profil uniwersalny, który możemy sobie pobrać z sieci. Też się zastanawiałem dlaczego tak jest - najwidoczniej jest pewny rozrzut jakościowy przy produkcji.

Rozrzut to pewnie też, ale nie tylko.

Drukarki barwnikowe są mniej stabilne od pigmentówek (w których profile generyczne zwykle sprawdzają się koncertowo) z uwagi na znaczne przydanie punktu rastrowego, na poziom którego ma wpływ sporo czynników, jak np. temperatura czy wilgotność.

Może to też być kwestia innych algorytmów odwzorowania percepcyjnego stosowanych przez profiler użyty przez Epsona do stworzenia profili generycznych i oprogramowanie ColorMunki.

hijax_pl
23-10-2011, 21:45
Czornyj, racja.
Dodam jeszcze, że o ile pigment osiada, o tyle tusz po prostu wchłaniany jest przez papier. A jak wiadomo, z tym wchłanianiem jest różnie... ;)

Jakkolwiek by nie było, z wydruków jestem zadowolony. :)

Czornyj
23-10-2011, 21:58
Przyjrzalem sie tym drukarkom canona formatu A4 i zaciekawily mnie ich urzadzenia wielofunkcyjne z serii PIXMA MG - 8250/6255/6150 które "chodza" na szesciu tuszach - oprocz pigmentowego BK i barwnikowych BK, C, M, Y maja jeszcze dodatkowy barwnikowy GY - szary. Drukarki "czysto" fotograficzne cannon tego nie maja(wlacznie z najnowsza iP4950). I tu ewentualnie pytanie do pana Czornyj - Ciekawe jaki wplyw na jakosc koloru (gamut) i druk monochromatyczny ma ten szary tuszyk- czy to nie jes lepsze rozwiazanie niz LC i LM w epsonkach "claria".
Dodatkowo, jak przyjrzalem sie na jakich mediach umozliwia drukowanie canon - patrze na specyfikacje pixma PG6150 ktora jest niewiela drozsza od wspomnianej iP4950.. oprocz Matte Photo Paper (MP-101), High Resolution Paper (HR-101N), nośnik T-shirt Transfer (TR-301), naklejki Photo Stickers (PS-101).. to jeszcze Fine Art Paper „Photo Rag” (FA-PR1), inne papiery Fine Art Paper....! Epsonki Claria tego nie maja.. z Fine Art Paper nie radza sobie zbyt dobrze (mam na mysli np. Epson Enhanced Matte Paper). Nawet w ich nenu nie przewidziany jest wybor takiego medium..

Nie miałem doczynienia z tymi drukarkami, ale GY to dobry znak - Claira daje świetne rezultaty, ale pod względem błędu metamerycznego nie ma sie co czarować - jest źle, w świetle żarowym wydruki B&W dostają takiego buraka, że klękajcie narody. Do tego brak matowej czerni pigmentowej praktycznie powoduje, że nie ma sensu myśleć o matowych papierach/płytach, bo czerń barwnikowa daje na nich straszną bladaczkę.

Brak LC i LM w PIXMACH będzie prawdopodobnie przekładał się na globelnie mniejszy gamut, szczególnie w światłach - rozbielone koloranty pozwalają użyć mocniejszego nafarbienia kolorantów normalnych przy zachowaniu dobrej liniowości, co powinno przełożyć się na wyższą gęstość i w efekcie chrominancję, acz nie sprawdzałem czy potwierdza się to praktycę i tylko teoretyzuję. Z drugiej strony obecność GY w PIXMIE pozwala sądzić, że będzie lepszy dmax czerni, więc kontrastowość zdjęć ma prawo być lepsza.

Pdosumowując - wzmiankowany Canon ma wszelkie dane po temu, by być bardziej uniwersalny, dawać wyraźnie lepsze rezultaty w przypadku zdjęć czarno-białych, pozwalać wykorzystywać media matowe i do tego lepiej się sprawdzi w druku zwykłego tekstu - pigment daje ostrzejszy i czarniejszy tekst, do tego bardziej odporny na wodę. Acz oczywiście bez rozpoznania bojem nie wiem na ile te założenia znajdą poparcie w praktyce.

maniek750
24-10-2011, 22:30
Widzę ze koledzy maja trochę wiecej doswiadczania w drukarkach wiec zapytam nieśmiało ;)
Zastanawiam nad Epsonem Stylus R3000 czy R3800 (mogę mieć w cenie R3000), bo póki co na R3880 szkoda mi kasy.

Czornyj
24-10-2011, 22:39
Jeśli dużo drukujesz, to zdecydowanie SP3800 - mniejszy koszt 1ml tuszu, format A2, solidniejsza konstrukcja.
Jeśli sporadycznie, SPR3000 - nowsza, większy gamut, lepsze algorytmy rastrowania. Acz jeśli będziesz się decydował na SPR3000, to radzę mocno wziąć pod uwagę nowego Canon PIXMA PRO-1:
http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?p=2578386#post2578386

Gio
24-10-2011, 22:46
Widzę ze koledzy maja trochę wiecej doswiadczania w drukarkach wiec zapytam nieśmiało ;)
Zastanawiam nad Epsonem Stylus R3000 czy R3800 (mogę mieć w cenie R3000), bo póki co na R3880 szkoda mi kasy.

Ta 3800 to chyba już nie R tylko Pro. Ale możesz ją kupić nową czy myślisz o używce? Bo to jest na tyle wiekowy model, że nówek już chyba się nie spotyka.

mirko33
25-10-2011, 09:02
Czyli tak. Biorąc pod uwagę drukarki Canona lub Epsona , to warto zwracać uwagę na jeszcze jedną podstawową cechę, czyli ilość wkładów atramentowych?

Logicznie myśląc, to im więcej tym lepiej prawda? Ale czy tak jest w rzeczywistości?
Bo np. porównując Canona Pixmę iP4950 i PG6150, to te z serii PG mają o 1 katridż więcej niż iP. Czy faktycznie przedłoży się to na lepszą jakość fotki? Zakładam, że korzystamy z oryginalnych tuszy i papieru Canona.

maniek750
25-10-2011, 09:18
Jeśli dużo drukujesz, to zdecydowanie SP3800 - mniejszy koszt 1ml tuszu, format A2, solidniejsza konstrukcja.
Jeśli sporadycznie, SPR3000 - nowsza, większy gamut, lepsze algorytmy rastrowania. Acz jeśli będziesz się decydował na SPR3000, to radzę mocno wziąć pod uwagę nowego Canon PIXMA PRO-1:
http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?p=2578386#post2578386

Ten Canon calkiem ciekawy się zapowiada, tylko ciekawe jaka będzie cena ?!?!
Póki co to druki będą raczej sporadycznie, no i nie wiem czy A3+ to nie trochę mało ?!?!


Ta 3800 to chyba już nie R tylko Pro. Ale możesz ją kupić nową czy myślisz o używce? Bo to jest na tyle wiekowy model, że nówek już chyba się nie spotyka.

Myślałem o używce, bo o nowej to można zapomnieć ;)

Czornyj
25-10-2011, 09:23
Ilość i rodzaj wkładów atramentowych należy traktować jako pewien prognostyk tego, co potencjalnie da się z danej drukarki uzyskać. Nie jest tak, że więcej koniecznie znaczy lepiej, bo np. 9-cio inkowy Epson K3 VM pod względem gamutu i jakości z powodzeniem skopie dupala 12-o inkowej Viverze HP, acz z drugiej strony Vivera da lepsze dmaxy na papierach matowych i nieco lepszą archiwalność.

Jeśli ktoś drukuje wyłącznie fotki kolorowe na papierach błyszczących i półbłyszczących (Luster, Pearl, Silk, Satin, Oyster, Glacier) to z powodzeniem wystarczy mu 6-cio kolorowa Claira. Jeśli jednak chcemy podrukować fotki czarno-białe, lub na papierach całkowicie matowych (nie mylić z tym, co w minilabie potocznie określane jest mianem matu, bo to jest Luster ew. Silk), to po pierwsze - przyda się matowa czerń pigmentowa, po drugie - szare tuszyki będą dobrym znakiem.

Czornyj
25-10-2011, 09:29
Ten Canon calkiem ciekawy się zapowiada, tylko ciekawe jaka będzie cena ?!?!
Póki co to druki będą raczej sporadycznie, no i nie wiem czy A3+ to nie trochę mało ?!?!

Cena najprawdopodobniej będzie na poziomie konkurenta, tj. Epsona R3000. Drukarka ma dość nietypowo troszkę większy format - 356mm. Koszty eksploatacji powinny być gdzieś pośrodku pomiędzy SPR3000 a SP3800/3880, drukarka ma kilka ciekawostek-nowalijek, jeśli więc nie ma parcia na szerokość 432mm, to do sporadycznego drukowania ja bym ją zdecydowanie przytulił.

Gio
25-10-2011, 10:46
rozbielone koloranty pozwalają użyć mocniejszego nafarbienia kolorantów normalnych przy zachowaniu dobrej liniowości, co powinno przełożyć się na wyższą gęstość i w efekcie chrominancję

Hie hie, przed czytaniem niektórych Twoich postów należałoby w drugim oknie otwozryć wikipedię i zgromadzić niewielki stosik literatury źródłowej:-P

mirko33
25-10-2011, 12:12
Wszystko pięknie i ładnie.

Ale mam jeszcze takie pytanko. Zastanawiam się nad drukarką z systemem Claria (czyli Epson - może P50 lub PX720) sam jeszcze nie wiem. Ale zauważyłem pomiędzy nimi róznice (nie dot. skanera, kopiarki i innych wodotrysków, których pewnie nie użyję). Mianowicie: na stronie Epsona podają, że P50 ma czarnych dysz 90 i na kolor 90. Epson PX720WD ma ich odpowiednio 180 i 180.

Czy ilość dysz znacząco wpłynie na jakość-ostrość-rozdzielczość wydrukowanej fotografii. Czy warto się tym sugerować? Co prawda min. wielkość kropli w obydwu przypadkach to 1,5 pl.

I jeśli można (pytanie do pana Czornyj'a). Czy jakość wydrukowanych fotek na oryginalnych papierze (np. Archival Matte) jest porównywalna z labem? Mam na myśli ostrość. Domyślam się, że kolory na epsonkach pozwolą mi oddać szerszy gamut niż zwykłego labu. Czy ten gamut można podciągnąć pod Adobe RGB, czy też będzie znacząco obcięty?

Gio
25-10-2011, 13:01
A barwnikiem można drukować na Archival Matte?

mirko33
25-10-2011, 13:32
Na stronie EPSON-a są podane rodzaje drukarek, do których można stosować dany papier.
link: http://www.epson-store.de/cp/lp/content/shop/consumables/offer.php/sku/C13S041342?cm_mmc=Internal%20Referrer-_-Inkcarts-_-Description-_-DE

mirko33
25-10-2011, 13:33
lub ten: https://neon.epson-europe.com/pl/pl/corporatesite/products/product.php/id/3531/tab/media

przepraszam za podwójny wpis

Czornyj
25-10-2011, 13:55
Jakość na Archival Matte będzie raczej dość biedna (tutaj poszedłbym w pigment lub przynajmniej PIXMĘ z pigmentową czernią matową), natomiast na papierach błyszczących/półbłyszczących będzie lepsza niż z labu (dla zdjęć kolorowych). Gamut jest zdecydowanie szerszy niż w przypadku minilabów - nie można tego podciągać pod AdobeRGB bo gamuty drukarek rosną w innych kierunkach i Claira w niektórych miejscach nawet wykracza poza AdobeRGB, jednocześnie jednak mając mniejszą całkowitą objętość - niektóre kolory trudno wyświetlić, inne trudno wydrukować.

maniek750
25-10-2011, 16:20
Cena najprawdopodobniej będzie na poziomie konkurenta, tj. Epsona R3000. Drukarka ma dość nietypowo troszkę większy format - 356mm. Koszty eksploatacji powinny być gdzieś pośrodku pomiędzy SPR3000 a SP3800/3880, drukarka ma kilka ciekawostek-nowalijek, jeśli więc nie ma parcia na szerokość 432mm, to do sporadycznego drukowania ja bym ją zdecydowanie przytulił.

No wiec czekam na oficjalana sprzedaż i zobaczymy co to będzie z tego Canona ;)
Jak będzie nie ciekawa cena to chyba wezmę R3000.

Czornyj
25-10-2011, 16:22
Ech, chyba niestety będzie nieciekawa (z 4kPLN, qv mć!!!) :(

maniek750
25-10-2011, 16:25
No to jak to sie potwierdzi to alternatywa będzie R3000 :D

Gio
25-10-2011, 16:38
psiamać, to za niewiele więcej wiosną kupiłem S Pro 3880...

mirko33
26-10-2011, 06:19
Czyli reasumując. Na epsonkach lepiej drukować na papierach błyszczących-półbłyszczących? A jak się zachowują maty lub silk lub jeszcze pearl? Mówię o papierach dedykowanych do danej drukarki?
Aha! Czy Ilford też byłby dobry (mając jego profil ICC do danej drukarki)?
Jak Pan już wspomniał to gamut jest szerszy od minilabu, ale czy jest szerszy od sRGB? Czy też mniej więcej w połowie pomiędzy AdobeRGB a sRGB?
Ponadto domyślam się, że stosując system CISS w takich drukarkach należy wykonać oprofilowanie pod dany tusz i papier? Czy tak?

Czornyj
26-10-2011, 11:40
Silk, Pearl, Glacier, Oyster, Satin, Velvet, Semimat, Semiglossy - to wszystko papiery PÓŁBŁYSZCZĄCE i powinny zachowywać się dobrze, np. Ilford Gallerie Smooth Pearl zachowuje się przyzwoicie.

Gamut praktycznie każdej drukarki jest szerszy od sRGB, a jednocześnie węższy od sRGB, bo gamuty wyświetlacza i drukarki rosną w innych kierunkach. Nie należy do nich przykładać kryteriów sRGB/AdobeRGB, bo są całkowicie niemiarodajne.

CISS to zło. Wymaga posiadania spektrofotometru, wykonywania profili, zabawy w utrzymywaniu drożności dysz i modlenia się, by głowic szlag nie trafił - a z efektem i tak bywa kiepawo. Nie polecam tego rozwiązania.

mirko33
26-10-2011, 12:37
Dziękuję serdecznie za wyczerpujące odpowiedzi.
Jeśli będę miał jeszcze jakieś pytania, to napewno skorzystam z pańskiego doświadczenia.
Pozdrawiam

Mirek

fushiro
26-10-2011, 15:07
psiamać, to za niewiele więcej wiosną kupiłem S Pro 3880...

W takim razie nic, tylko się cieszyć! Masz dwa razy większy format :)

Gio
26-10-2011, 16:10
W takim razie nic, tylko się cieszyć! Masz dwa razy większy format :)

Żebyś wiedział jak się cieszę!:-) Zajmuje to trochę miejsca, ale samodzielny wydruk z dowolną regulacją wszelkich parametrów i to jeszcze w takim formacie i z tak zabójczą jakoscią to po prostu miód:-)

aneczka18
20-11-2011, 16:02
Witam. A czy ktoś może wypowiedzieć się na temat urządzeń wielofunkcyjnych BROTHER? Szukam urządzenia wielofunkcyjnego w miarę normalnych pieniądzach tak do 1000 zł które będzie drukowało dobrej jakości zdjęcia (do użytku domowego) oraz będzie się również sprawdzać jako zwykłe urządzenie wielofunkcyjne na którym czasem będzie się coś skanowało, kserowało. Jeszcze żeby koszty eksploatacji nie były jakieś kolosalne :) Może znajdzie się jeszcze coś takiego w formacie A3? Oczywiście mogę dopłacić tak do 500 zł jakby było dobre urządzenie A3

Gio
20-11-2011, 16:11
Witam. A czy ktoś może wypowiedzieć się na temat urządzeń wielofunkcyjnych BROTHER? Szukam urządzenia wielofunkcyjnego w miarę normalnych pieniądzach tak do 1000 zł które będzie drukowało dobrej jakości zdjęcia (do użytku domowego) oraz będzie się również sprawdzać jako zwykłe urządzenie wielofunkcyjne na którym czasem będzie się coś skanowało, kserowało. Jeszcze żeby koszty eksploatacji nie były jakieś kolosalne :) Może znajdzie się jeszcze coś takiego w formacie A3? Oczywiście mogę dopłacić tak do 500 zł jakby było dobre urządzenie A3

To chyba tylko w erze:-) Niektórzy mówią że jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego. Urządzenie o tak szerokiej funkcjonalności nie drukuje chyba zdjęć ze zbyt wysoką jakością. A a3 to już chyba w ogóle format nie pasujący do uczczenia z faksem.

aneczka18
20-11-2011, 16:17
To chyba tylko w erze:-) Niektórzy mówią że jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego. Urządzenie o tak szerokiej funkcjonalności nie drukuje chyba zdjęć ze zbyt wysoką jakością. A a3 to już chyba w ogóle format nie pasujący do uczczenia z faksem.
Nawet chyba w erze nie ma takich rarytasów :D Nie no szukam czegoś ciut lepszego od starego hp deskjet 2280. Zdjęcia będą drukowane na prawdę bardzo sporadycznie także nie wymagam super ekstra jakości. Po prostu żeby te zdjęcia w ogóle dały się oglądać a nie składały prawie tylko i wyłącznie z dość mocno widocznych poziomych pasków na które to najpierw zwraca się uwagę a dopiero później na to co przedstawia zdjęcie.

digger-gp
22-11-2011, 15:55
Dla tych ktorzy nadal zastanawiaja sie Canon czy Epson, a moze HP podsylam link do testu na dpreview; http://www.dpreview.com/printerreviews/1107allinoneprinters/
Z testu tego wynikaloby ze, tak jak przypuszczal wczesniej Czornyj, canon (z dodatkowym szarym tuszem) lepiej radzi sobie z wydrukami czarnobialymi.. Ponadto wydruki kolorowe nie ustepuja jakoscia tym z epsona px720
Odnosze sie do cytowanych wypowiedzi; http://forum.nikoniarze.pl/showpost.php?p=2576881&postcount=66