PDA

Zobacz pełną wersję : Full Frame Nikona



pawel_t
15-02-2007, 08:19
Tak czysto teoretycznie.

Mam już 10.5 DX zastanawiam się nad 18-55 2.8 DX, ale czasem się zastanawiam co z nimi zrobię gdy kiedyś Nikon sobie wymyśli przejść na Full Frame. Czy są takie szanse ?

wrrum
15-02-2007, 08:29
Sprzedasz

flyman7
15-02-2007, 08:42
Jesli, powtarzam, jesli Nikon cos takiego wprowadzi to te DX-y bedziesz musial sprzedac. A poki co pstrykaj zdjecia tym co masz ;)

stig
15-02-2007, 09:00
Sprzedasz

tyle, ze wtedy wszyscy rzuca sie na FF (albo przynajmniej beda mieli w blizszych lub dalszych planach), wiec z pozbyciem sie szkiel DX moze byc problem.

Lolas
15-02-2007, 09:38
Mysle, ze malo prawdopodobne jest aby Nikon nagle przeszedl na FF w calym zakresie oferowanych puszek. Zapewne zacznie od segmentu profi, by w miare spadku cen matryc oferowac FF w puszkach z coraz nizszych polek. Obstawiam, ze nie bedzie wielkiego pedu na FF i szkielka DX pozostana w cenie.
Nawet jesli posiadacze korpusow profi lub semi-profi masowo rzuca sie na pelna klatke, to posiadacze D40, D50 itp skorzystaja z okazji by wymienic swoje aparaty na wyzsze modele. Dlatego bardziej obawialbym sie o ceny korpusow niz optyki. Dobra optyka zawsze bedzie w cenie.

Niedzwiedz
15-02-2007, 10:01
masz d200 , masz d70 jak wyjdzie FF to wcale nie bedziesz musial sprzedawac szkiel DX wkoncu masz 2 puszki do nich :),

Sławek
15-02-2007, 10:11
zastanawiam się nad 17-55 2.8 DX, ale czasem się zastanawiam co z nimi zrobię gdy kiedyś Nikon sobie wymyśli przejść na Full Frame.

To jeśli chcesz spać spokojnie to zainwestuj w 17-35/2.8 i 28-70/2.8 - jak przyjdzie czas na FF będą jak znalazł.
Ja bym się nie przejmował tylko takiego brał - przez ten czas do ukazania się FF (ciekawe za jakie pieniądze?) zrobisz wiele ciekawych zdjęć. A w ostateczności jak kiedyś będzie ciężko sprzedać, albo za psie pieniądze, to zawsze może posłużyć za zgrabny przycisk do papieru :)

stig
15-02-2007, 10:11
Mysle, ze malo prawdopodobne jest aby Nikon nagle przeszedl na FF w calym zakresie oferowanych puszek. Oczywiscie, ze nie... Na pewno na poczatku bedzie to segment Dx, po dwoch latach Dxxx, a na szarym koncu Dxx. Niemniej juz sam fakt, kiedy FF zaistnieje w puszkach Dx, bedzie swiadczyl o tym, ze Nikon w to wszedl i predzej czy pozniej bedzie we wszystkich lustrach tej marki. Przyszlosciowo myslacy fotograf, juz od dnia oficjalnego komunikatu Nikona o matrycy FF, przestanie marzyc o szkle DX.
Szkla kupuje sie na dluzszy okres czasu niz wynosi zywotnosc (znaczy "posiadanie") puszki. Dlatego tez ja np. wybralem 28-70 zamiast 17-55. Nawet jesli FF pojawi sie w modelach na ktore mnie bedzie stac -- powiedzmy za 5 lat, to i tak bedzie wystarczajaco. Szkla raczej nie zarazne do tego czasu, a na pewno moje korpusy beda juz wtedy do wymiany...

Jacek_Z
15-02-2007, 11:22
Nie sądzę by FF był docelowym systemem - jako jedyny system nikona za ileś tam lat. DX ma też zalety - i bedą raczej ciągle oba systemy współistniały.
Jak widać cena jest najważniejsza i producenci sie prześcigają by mieć dobrą ofertę w najniższej cenie. Nawet jak matryce FF będą tak tanie jak DX (kiedy to będzie?? -jak nie ma na razie nawet takiej drogiej matrycy) to zawsze szkło DX będzie tańsze od szkła pełnoklatkowego.
By robic tańszy system trzeba produkować DX, nie zaprzestaną tego APS-C.

Czornyj
15-02-2007, 11:42
Mnie też się wydaje, że DX będzie pozostawiony dla amatorów. Przecież nawet za analoga mocno starano się spopularyzować APS. Dzięki temu zabiegowi matryca, korpus i optyka zawsze będzą tańsze, nawet jak technologia pójdzie naprzód. A jakość 6MP lustrzanki DX pokrywa z kolosalnym zapasem potrzeby przeciętnego użytkownika, przy zachowaniu kompaktowych rozmiarów.

Ciekawi mnie natomiast kiedy coś się ruszy. Plotka głosi, że Canon ma zamiar w 1D olać cropa 1,3 - co wydaje się rozwiązaniem słusznym, bo jest to taki ni pies, ni wydra. Konsekwentne utrzymywanie linii obiektywów kryjących 35mm przy jednoczesnym zaniechaniu wprowadzania nowych, profesjonalnych szkieł pod DX zdają się również świadczyć, że mimo marketingowego pierdzenia Nikon jednak szykuje fufu... Ciekawe tylko czy FF pójdzie do H i do X-a, czy może jednak tylko do X-a...

meliszipak
15-02-2007, 11:51
Czytałem plotki u Canonierów, że ma nastąpić u nich wyrażny podział w systemie: profi-ff, amatorzy aps-c.

Niedrogich puszek ff w cenie i klasy np. D200 to raczej u nas nie będzie.

zurkow
15-02-2007, 16:25
a w czy przeszkadza używanie 17-55 do FF
jedynie na szerokim końcu będzie winieta
a podobno od bodajże 24 mm nie winietuje z FF

trzeba sobie opowiedzieć czy potrzebuje szerokiego kąta, bo jak nie to lepiej 28-70