PDA

Zobacz pełną wersję : SB-800 a wspomaganie AF



Fidel
15-02-2007, 00:27
Witam
Wkońcu ją mam:-D Tylko mam pewien problem sądze że jest to coś oczywistego ale to moja pierwsza lampa nikona stąd może mój problem. Chodzi o to że w słabym oświetleniu lampa za pomocą podczerwieni powinna chyba podświetlać obiekt (tak bylo w canonie) by AF szybciej się ustawiał. A tu ciemnoś i AF błądzi w instrukcji jest napisane że to jest w ustawieniach standardowych więc zrobiłem reset lamy a tu dalej to samo. Lamapa jest podpięta pod D80. Było by fajnie jakby mnie ktoś oświecił.
Pozdrawiam

glisek
15-02-2007, 00:29
ustaw sobie AF na centralny punkt, w innych nie chodzi...

Smurf
15-02-2007, 01:04
ustaw sobie AF na centralny punkt, w innych nie chodzi...
Skąd taka informacja?
W instrukcji obsługi lampy na str. 62 piszą innaczej:

Wspomaganie autofokusa w lampie Sb-800 współpracuje z dynamicznym systemem AF aparatów z systemem CLS. We współpracy z D2H na przyklad : można uzywać wszystkich 11 pól autofokusa z dlugościami ogniskowej obiektywu od 35 do 105mm, poza dwoma skrajnymi mozna uzywać 9 środkowych pól autofokusa z długosciami ogniskowej obiektywu od 24 do 105mm.
Moze w przypadku Fidela funkcja wspomagania została wyłączona w menu dodatkowym?

glisek
15-02-2007, 01:14
a masz D2H?
bo z tego ca ja pamietam, to mi swieci tylko przy centralnym...
zreszta nic bardziej prostego niz przetestowac :)

Smurf
15-02-2007, 01:30
D2H podano jako przyklad aparatu z CLS.
Ja nie sprawdzę, bo używam Fuji S3pro, a on nie ma CLS.:sad:

glisek
15-02-2007, 01:32
posprawdzam na aparacie z CLSem i jutro dam pdpowiedz, bo mi sie czas na hot-spocie konczy a i bateryjka tez juz niedomaga.

Fidel
15-02-2007, 02:09
W pod menu powinno być wszystko ok bo lampa została zresetowana do ustawień fabryczznych. Jakoże dostałem ta lampe dzisiaj wieczorem to narazie wszystko jest na autoamcie ale wydaje mi się że na autmacie wspomaganie tez powinno chodzic bo jak podepnie się sabine to odrazu lampa przy aparacie jest wylaczana,

Jachu
15-02-2007, 06:56
W pod menu powinno być wszystko ok bo lampa została zresetowana do ustawień fabryczznych. Jakoże dostałem ta lampe dzisiaj wieczorem to narazie wszystko jest na autoamcie ale wydaje mi się że na autmacie wspomaganie tez powinno chodzic bo jak podepnie się sabine to odrazu lampa przy aparacie jest wylaczana,

A jest ikonka "AF ILL"? Jeśli nie lub jest "NO AF ILL" to wtedy wspomaganie AF jest wyłączone i trzeba dodatkowo włączyć w menu lampy.

Fidel
15-02-2007, 08:22
A jest ikonka "AF ILL"? Jeśli nie lub jest "NO AF ILL" to wtedy wspomaganie AF jest wyłączone i trzeba dodatkowo włączyć w menu lampy.

Oczywiście jest ikonka AF ILL załączona ja k ja wyłącze to automatycznie przełącza się na wspomaganie z aparatu.

Jachu
15-02-2007, 11:16
Oczywiście jest ikonka AF ILL załączona ja k ja wyłącze to automatycznie przełącza się na wspomaganie z aparatu.

Może to tylko oznaczać, że wspomaganie AF jest uszkodzone. Jednak najlepiej jak sprawdzisz z innym body.

tomajk
15-02-2007, 11:22
Włącz wspomaganie AF również w aparacie.
Mam SB 800 i Wspomaganie AF z D80 działa na wszystkich polach, również na auto i innych programach, dynamicznym wyborze pola AF również.

ekonet
15-02-2007, 12:51
Koledzy - ja też się kiedyś nad tym zastanawiałem. I jest tak - przy ustawionym centralnym punkcie AF powinno wspomaganie działać zawsze (o ile nie jest wyłączone i o ile nie jest ZBYT JASNO). Natomiast przestaje działać, gdy wybrane jest boczne pole AF i ogniskowa obiektywu jest krótsza, niż około 24mm. Nie wiem, Fidel, jaki masz obiektyw, ale to może być to.
Opieram moje ustalenia empirycznie na D70+SB-800+18-70+S12-24. Jeśli ktoś może mnie skorygować, to bardzo proszę.
Pozdrawiam...

shaddixx
15-02-2007, 12:55
AF-A i punktowy pomiar. Na "dobiegaczce" wspomaganie af nie działa.

Fidel
15-02-2007, 19:03
Co do obiektywu to narazie mam 18-135mm próbowałem na wszystich możliwych ustawieniach AF i pomiaru światła. Spróbuje w weekend podpiac ta lampe do canona (sanki chyba powinny pasowac) i ewentualnie do analogowego nikona i zobaczymy czy działa wspomaganie a jak nie to lipa i to duza bo sprzet jest z USA.

Fidel
15-02-2007, 19:15
Już wszystko jasne!!! Okazuje się że przy słabych bateriach pierwsze co jest wyłaćzane to AFF assist ale tak na chłopski rozum to powinien sie wyłączać palnik bo bierze najwięcej energii.
Już po strachu:) Idę się bawić moją zabawka z naładowanymi bateriami:mrgreen:
Wielkie dzięki za próby pomocy!!!

vitter
15-02-2007, 19:17
w D200 działa tylko na 5polach (środkowe-prawy-lewy-góra-dół) pozostałe milczy
trzeba pamiętać że działa tylko w trybie S-auto, w C-śledzenie i M-manualny niedziała

ekonet
15-02-2007, 21:17
Co do obiektywu to narazie mam 18-135mm próbowałem na wszystich możliwych ustawieniach AF i pomiaru światła. Spróbuje w weekend podpiac ta lampe do canona (sanki chyba powinny pasowac) i ewentualnie do analogowego nikona i zobaczymy czy działa wspomaganie a jak nie to lipa i to duza bo sprzet jest z USA.

Stanowczo odradzam podpinanie lampy do Canona, chyba, że chcesz sobie zrobić duże ka-ka...
A że najpierw przy słabym zasilaniu wyłącza wspomaganie AF...? Cóż, podstawowym zadaniem lampy jest błysnąć i oświetlić.
Nie spełniłeś podstawowego wymogu - nie zapewniłeś odpowiedniego zasilania.
Miłej zabawy i udanych zdjęć.