PDA

Zobacz pełną wersję : Nikon FM3a - opinie + porady



st_luk
07-06-2005, 02:19
Użytkownicy FM3a proszeni są o opinie na temat tego sprzętu:) Być może nadarzy sie okazja i bedę w posiadaniu takowego sprzętu ;) KU MOJEJ RADOŚCI :D

Jak się pstryka fotki takim manualem? Czy można to porównać z któryms z korspusów typu F80/F100????

Czy jakość zdjęć z tego korpusu + obiektywami Nikkor MF jest równie dobra, a chyba nawet lepsza niż lustrzanek z AF???

Proszę o wszystkie możliwe informacje o tym sprzęcie :)

Z góry dziekuję.

gALL
07-06-2005, 09:36
Nie porownuj manuala z AF, nawet F100 to zupelnie inny "feeling".
Mam F80 i FE2 ... wole robic FE2.
Nie ma co porownywac szkiel AF z nie AF choc czesto optycznie jest to samo (mowie o Nikkorach). Inne odczucia, inny komfort manualnego ostrzenia. Dobre szklo MF jest czesto drozsze od wersji AF bo nie jest z plastiku (obudowa) i jest robione w mniejszej ilosci. Nawet seria E (Economy) szkiel Nikona jest majstersztykiem mechanicznym w porownaniu np z AF 50/1.8.

Aha, jak masz F80 to oslepniesz od jasnej matowki w FM3a, F80 bedzie Ci sie wydawal czarnym tunelem ze swiatlem na koncu, a D70 to jakby ktos zrobil dziurke szpilka w czarnej ciezkiej kotarze.

st_luk
07-06-2005, 10:37
Nie porownuj manuala z AF, nawet F100 to zupelnie inny "feeling".
Mam F80 i FE2 ... wole robic FE2.
Nie ma co porownywac szkiel AF z nie AF choc czesto optycznie jest to samo (mowie o Nikkorach). Inne odczucia, inny komfort manualnego ostrzenia. Dobre szklo MF jest czesto drozsze od wersji AF bo nie jest z plastiku (obudowa) i jest robione w mniejszej ilosci. Nawet seria E (Economy) szkiel Nikona jest majstersztykiem mechanicznym w porownaniu np z AF 50/1.8.

Aha, jak masz F80 to oslepniesz od jasnej matowki w FM3a, F80 bedzie Ci sie wydawal czarnym tunelem ze swiatlem na koncu, a D70 to jakby ktos zrobil dziurke szpilka w czarnej ciezkiej kotarze.

Heh :) I to mi sie w manualach podoba. Precyzja i poczucie robienia zdjęć bez zbędnej elektorniki. Zaczynałem przygode z fotografią na Zenicie i do dziś wspominam ten aparat oraz manualne obiektywy lepiej niż późniejszy EOS 300!!! :shock: Co ciekawe, robiłem nim lepsze zdjęcia...sic!!!!

Chętnie kupie FM3A, ba chętnie sprzedam F80 by przejść na nowego manuala :)

gALL
07-06-2005, 12:44
Nie sprzedawaj F80, nie ma sensu (dostaniesz za niego moze 800zl).

Czornyj
07-06-2005, 13:11
Dla ludzi, którzy lubią pokrecić i oślepnąć od jasności dużego obrazu na matówce polecam Mamiye RZ/RB!!! To był najfajniejszy aparacik jaki w życiu miałem w rekach, niestety źli ludzie go ukradli (włam do firmy). Ostrość ustawiało za pomoca dwóch pokreteł, które powodowały wysuwanie sie miecha, na końcu którego przymocowane było szkło - pozbawione ruchomych elementów (poza przesłoną). Matówka gargatuiczna, kadr z horyzontalnego na portret zmieniało sie przekrecajac kasete z filmem (dużo lepsze rozwiązanie niż grip - he, he!) migawka centralna (synchronizacja z błyskiem na wszystkich czasach).

Maciej G
07-06-2005, 13:14
st luk: sprowadzasz go może ze Stanów? jeśli tak - może zamówiłbyś dla mnie dodatkowo soczewki korekcyjne do FM3A?... trudno to u nas załatwić...

st_luk
07-06-2005, 19:28
st luk: sprowadzasz go może ze Stanów? jeśli tak - może zamówiłbyś dla mnie dodatkowo soczewki korekcyjne do FM3A?... trudno to u nas załatwić...

Gdybym tylko miał dobre dojście do kogoś w USA to pewnie bym go sprowadził. Ale póki co jeśli się zdecyduję na zakup to na nowy w Polsce. Ale wątpie w chwili obecnej bo nie mam w budżecie przewidzianych takich wydatków:(niestety.... Chyba, że udało by mi się dobrze sprzedać F80 to wtedy jest szansa na FM3A. Jeśi nie sprzedam dobrze F80 to dokupie do niego AF Nikkora 180 mm f/2.8 IF - ED i na dość długo oddalę wizję zakupu FMki. Ale w końcu ją drapnę.... :mrgreen:

edos
07-06-2005, 19:34
Apart jest naprawdę dobry czasami używam go w pracy. Jest to pancernik deszcz słońce mróz i chodzi . Ozdjęciach nie będę mówił gdyż nie trzeba komentować . Największy plus to prosty w obsłudze, bez zbędnych bajerów

Adams
09-06-2005, 09:01
Wczoraj byłem w salonie wystawienniczym Nikon i ponownie zapragnołem ta puszkę.Może kiedyś.

gALL
09-06-2005, 09:50
Ty nie liz szybki za ktora stoi ten sprzet tylko kup na poczatek FM/FE potem zalapiesz bakcyla na dobre, kazda manualna puszka bedzie dla Ciebie obiektem pozadania.

Wiem, bo sam to przerabialem. Musialem swego czasu sprzedac Nikona F3 ... o malo sie nie poryczalem. ;)

Adams
09-06-2005, 10:27
Mam zamowiony FE2 w Stanach i czekam na kolege aż przyjedzie do PRL.

bobba
09-06-2005, 11:44
to ja się pochwalę,
moj nowiutki czarno-srebrny NIKON FM3A juz jedzie do Polski. :mrgreen:

szymony
09-06-2005, 12:02
Mam zamowiony FE2 w Stanach i czekam na kolege aż przyjedzie do PRL.

Będziesz musiał się jeszcze cofnąć w czasie :mrgreen: Cirka 20 wiosen :wink:

jmj
12-06-2005, 21:38
Aha, jak masz F80 to oslepniesz od jasnej matowki w FM3a, F80 bedzie Ci sie wydawal czarnym tunelem ze swiatlem na koncu, a D70 to jakby ktos zrobil dziurke szpilka w czarnej ciezkiej kotarze.

Czy FM3a bedzie pracował z obiektywami G?

kiemlo
12-06-2005, 23:12
jmj,
nie, obiektywy G nie mają pierścienia przysłony, zatem... :?