Zobacz pełną wersję : Cięcie (?) tworzywa sztucznego
Mam taką podstawkę pod laptopa:
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2011/10/bradapodstawapodlaptopa__0094156_PE23189-1.jpg
źródło (http://www.ikea.com/pl/pl/images/products/brada-podstawa-pod-laptopa__0094156_PE231892_S4.JPG)
źródło: http://www.ikea.com/pl/pl/catalog/products/60150176/
Sprzęt jest ok, ale nieco za szeroki, dlatego potrzebuję to nieco przyciąć z obu stron. Pytanie jak to zrobić "domowymi metodami", tak żeby podstawka nie popękała i krawędzie wyglądały przyzwoicie?
Jeśli chodzi o oznaczenie tworzywa, to podstawce jest napisane "HIPS + TPE". A może darować sobie dłubanie i zanieść to do jakiegoś krakowskiego magika? Pytanie do jakiego...
Z góry dziekuję za wszelką pomoc
Boryszuk
10-10-2011, 04:33
Mam taką podstawkę pod laptopa:
https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2011/10/bradapodstawapodlaptopa__0094156_PE23189-1.jpg
źródło (http://www.ikea.com/pl/pl/images/products/brada-podstawa-pod-laptopa__0094156_PE231892_S4.JPG)
źródło: http://www.ikea.com/pl/pl/catalog/products/60150176/
Sprzęt jest ok, ale nieco za szeroki, dlatego potrzebuję to nieco przyciąć z obu stron. Pytanie jak to zrobić "domowymi metodami", tak żeby podstawka nie popękała i krawędzie wyglądały przyzwoicie?
Jeśli chodzi o oznaczenie tworzywa, to podstawce jest napisane "HIPS + TPE". A może darować sobie dłubanie i zanieść to do jakiegoś krakowskiego magika? Pytanie do jakiego...
Z góry dziekuję za wszelką pomoc
Nieco za szeroki to ile? 2mm? 10mm czy moze chcesz przeciac w polowie?
Ja sprobowalbym brzeszczotem, ewentualnie wyrzynarka (ze wskazaniem jednak na brzeszczot) a na koniec ogradowal krawedz drobnym pilniczkiem. Zrob sobie prowadnice z deseczki zeby prosto wyszlo ;)
słusznie - brzeszczot+pilnik. Nie ma co cudować z angażowaniem bóg wie jakich narzędzi lub magików :)
fotograf58
10-10-2011, 08:22
Polecam Dremel"a lub podobne.
http://www.dremeleurope.com/pl/pl/start/index.html
Nieco za szeroki to ile? 2mm? 10mm czy moze chcesz przeciac w polowie?
Ja sprobowalbym brzeszczotem, ewentualnie wyrzynarka (ze wskazaniem jednak na brzeszczot) a na koniec ogradowal krawedz drobnym pilniczkiem. Zrob sobie prowadnice z deseczki zeby prosto wyszlo ;)
Po ok. 7 cm z obu stron. Brzeszczot był w planach, pytanie czy podstawka nie pęknie? Całe to cudo ma ok. 3 mm grubości.
Rafał_Sz
10-10-2011, 08:32
Czym byś nie ciął, podgrzej to wcześniej w granicach rozsądku (okolice grzejnika itp.) - będzie dużo mniejsze prawdopodobieństwo, że pęknie.
I na linii cięcia naklej sobie jakąś szeroką taśmę klejącą (najlepsza jest papierowa) - unikniesz porysowania elementu jakby Ci się brzeszczot ślizgał. :)
Jeśli zrobisz to ręcznie to nie powinna, dlatego wyrzynarka to średni pomysł bo jednak mocno drga... Osobiście nie kombinował bym też ze szlifierka ;)
Na końcu jeszcze wziął bym drobny papier ścierny na klocku drewnianym i wygładził krawedzie
Po ok. 7 cm z obu stron. Brzeszczot był w planach, pytanie czy podstawka nie pęknie? Całe to cudo ma ok. 3 mm grubości.
Musisz obcinac po 7cm z obu stron? Nie da sie 14cm z jednej strony?
Zawsze to jedno ciecie mniej i jedna krawedz zostaje oryginalna.
Od wewnętrznej strony są 2 poprzeczki wzmacniające całą konstrukcję. Przy cięciu po te 7 cm z obu stron uda się je zachować, jakbym chciał ciąć z 1 strony to musiałbym wyciąć jedną z nich.
RobertMiernik
10-10-2011, 10:11
Ciąłem parę razy podobne rzeczy (w sensie pleksi/plasti/pcv-owe) zdecydowanie najlepiej sprawdza się sprzęt z linka (
http://www.dremeleurope.com/pl/pl/start/index.html) brzeszczot mimo, że teoretycznie najdelikatniejszy nie jest dobrym rozwiązaniem bo powoduje duże naprężenia przy zmianie kierunku (na początku zawsze trzeba mocniej pchnąć/pociągnąć). Jeśli nie masz czegoś takiego i nie chcesz kupować (teoretycznie można kupić najtańszą wersję w markecie za <50zł, albo jeśli masz wkrętarkę lub małą wiertarkę możesz samą piłkę dokupić) możesz spróbować bardzo delikatnie samym brzeszczotem (takie małe modelarskie są najodpowiedniejsze).
Najlepszą 'techniką' będzie zamiast zwykłego 'piłowania' tylko 'ciągnięcie' tzn. brzeszczot opierasz delikatnie najbliżej rączki i ciągniesz jednostajnie 'do siebie', po dojściu do końca ostrza odrywasz i powtarzasz od początku...
Powodzenia
Jaka jest grubość tego tworzywa? Bo może sprawdziłaby się metoda stosowana przez modelarzy plastikowych. Bierzesz skalpel typu Olfa, czy Excel (http://exito.sklep.pl/pl/p/EXCEL-19001-Skalpel-modelarski-4-dodatkowe-ostrza/2739), przyklejasz jakiś liniał i delikatnie prowadzisz wierzchołek skalpela wzdłuż liniału z dosyć mocnym, ale kontrolowanym naciskiem, żeby nie połamać podstawki. Tylko UWAGA, jest trick. Tniesz nie ostrą stroną, tylko tą przeciwną. W rezultacie nie będzie to typowe cięcie, tylko takie jakby wyfrezowywanie, czy może bardzie wyskrobywanie materiału. Plastik będzie Ci się zwijał w taką ładną nitkę. W kilka ruchów można tym sposobem przeciąć płytkę o grubości kilku milimetrów. Zabawa dremelami, brzeszczotami spowoduje, że dostaniesz poszarpaną i nieładną krawędź. Ponad to, wszystkie urządzenia dremelopodobne pracują zdecydowanie za szybko do obróbki plastyku. Efekt jest często taki, że ciut za szybko pociągniesz ręką i tworzywo się po prostu topi. Piszę to wszystko na podstawie własnych doświadczeń z obróbką wszelkich modelarskich tworzyw.
Ewentualnie flex/lutownica parę milimetrów od linii cięcia, potem szlifierka
dla wyrównania i papier (wzdłuż krawędzi) w celu wygładzenia.
Brzeszczotów nie polecam, a zwłaszcza wyrzynarek.
Brzeszczot,pilnik i drobny papier scierny to b.dpbry pomysl,nie ma co wymyslac.
Co do brzeszczota to wlosowy wskazany,latwo wyprowadzic w razie zlego toru ciecia.Przy szerokim brzeszczocie jak bedziesz chcial wyrownac moze peknac tworzywo.
Motorniczy
11-10-2011, 08:14
Najlepiej kup nowa podstawke ale taka z wentylatorem bo bez to jest porazka bez wzgledu jaki masz laptop- szybki, mocny czy slaby itd... Chlodzenie musi byc i juz. Pozdro:)
Najlepiej kup nowa podstawke ale taka z wentylatorem bo bez to jest porazka bez wzgledu jaki masz laptop- szybki, mocny czy slaby itd... Chlodzenie musi byc i juz. Pozdro:)
? Ale co to ma wspólnego z tematem? jak sobie nawiercę parę otworów to będzie ok, właściwie to już jest, bez nich. Ja nie używam jej w łóżku, tylko na biurku.
Z resztą co mi po wentylatorach, skoro laptop jest na stacji dokującej?
velaskez
11-10-2011, 11:27
Nie podgrzewaj. TPE topi się w najlepszym wypadku przy 120 stopniach C. W najgorszym przy 60.
Może inaczej. Nie topi, ale uplastycznia. Czyli możesz przez przypadek zmienić kształt swojej podstawki.
Kundzior
15-10-2011, 18:58
Ja bym to rozgrzanym nożem załatwił + pilnik.
jacek dr
15-10-2011, 19:09
Piła widiowa z drobnym zębem + szybkie obroty ,ja bym podszedł z piwkiem do stolarza...
Podgrzewanie sobie odpuść.
Bierzesz do łapy zwykłą piłkę z drobnym brzeszczotem i jedziesz. Potem drobnym papierem ogradujesz krawędź i będzie ok.
Po co sobie żywot komplikować :)
"Ja bym to rozgrzanym nożem załatwił + pilnik."
I to jest jedna z najlepszych propozycji.
Kundzior
16-10-2011, 10:24
Przecież to w sumie bardzo błaha sprawa, która można na kilka sposobów rozegrać. Nic skomplikowanego. 5 minut i zrobione.
sokrates
17-10-2011, 14:08
dobry, ostry brzeszczot (np. Sandvik), dobrze naciągnięty w uchwycie i dasz radę.
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.