PDA

Zobacz pełną wersję : Co zrobić, gdy jest ciemno jak w nosie



ropusz
09-10-2011, 16:59
Byłem dziś z dzieckiem na urodzinach w Bajkolandii i miałem poważne problemy z robieniem zdjęć. Nikon D40 + N18-70, SB-400. Przesłona w zakresie 3,5-4,5, ustawiłem ISO 1600 (choć jak na ten aparat to dosyć wysokie). Czas ok. 1/10 s. Bez lampy nie dało rady. Ale z lampą też ciężko bo sufit jest dosyć wysoko i w większości czarny. W innych miejscach był niebieski. Próbowałem odbijać flash od sufitu ale niewiele to dawało lub kolory były niebieskie bo np. sufit był niebieski. Co w takiej sytuacji można zrobić? Czy obiektyw typu 35 f/1.8 coś by pomógł? Czy przy przesłonie 1.8-2.0 głębia ostrości nie będzie za mała, żeby np. sfotografować dzieci siedzące przy stole? I co robić w sytuacji gdy sufit nie jest biały a chciałbym odbić od niego flasha?

stock
09-10-2011, 17:03
35mm by na pewno pomógł. Gdy brak sufitu zakłądasz mydelniczkę, palnik ciut w górę, wyższe ISO i jedziesz z koksem. Odnoszę wrażenie ze pytasz o rzeczy o których jest duuuuuużo na tym forum. Cholernie duuuuużo.

wer
09-10-2011, 19:41
Można kupić dyfuzor nadmuchiwany, koszt poniżej 20 zł, lepiej niż mydelniczka. Też lekko w górę palnik. Można zainwestować w odbłyśnik przyklejany rzepami do lampy, też będzie lepiej. Metod jest dużo.

ropusz
09-10-2011, 19:53
Rozumiem, że baz lampy nie dałoby rady w tych warunkach? A skoro i tak trzeba stosować lampę to pytanie czy 35 f/1.8 coś da ponad zwykłego zooma (poza ostrością)? Może przy okazji ktoś wie dlaczego w trybie "A" czas z automatu jest ustawiony na 60s i nie można tego zmienić?

Art Erie
09-10-2011, 20:05
Rozumiem, że baz lampy nie dałoby rady w tych warunkach? A skoro i tak trzeba stosować lampę to pytanie czy 35 f/1.8 coś da ponad zwykłego zooma (poza ostrością)? Może przy okazji ktoś wie dlaczego w trybie "A" czas z automatu jest ustawiony na 60s i nie można tego zmienić?

Ad.1 Światło. Co łatwo mozesz sobie sprawdzić ustawiając stałe ISO i przestawiając przesłonę z 1,8 na 3,5 ( sprawdż czas ekspozycji w trybie A).
Ad.2 Można. Niestety w dół.

ropusz
09-10-2011, 20:12
Przy zapiętej lampie w trybie A mogę zmieniać przesłonę ale czas pozostaje bez zmian 1/60s. Nie widzę specjalnej różnicy w poziomie oświetlenia bez względu na to czy przesłonę ustawię na 3.5 czy na 5.6 .

Art Erie
09-10-2011, 20:19
Przy zapiętej lampie w trybie A mogę zmieniać przesłonę ale czas pozostaje bez zmian 1/60s. Nie widzę specjalnej różnicy w poziomie oświetlenia bez względu na to czy przesłonę ustawię na 3.5 czy na 5.6 .

Przepraszam, namieszałem :(

Oczywiście czas pozostaje niezmienny jeśli masz lampę na body, mozna go ustawić jak pisałem wyżej z poziomu menu.
Chodziło mi o to, że na 1,8 wpadnie więcej światła zastanego i lampa w TTL błyśnie z mniejszą mocą.
Co będzie miało oczywisty wpływ na efekt końcowy.

Zolty
09-10-2011, 20:32
Dlatego ze moc lampy kompensuje zmiane przyslony, przymknij do f=22 to pewnie zobaczysz roznice.

Cysiu
09-10-2011, 21:16
Rozumiem, że baz lampy nie dałoby rady w tych warunkach?

D3s + stałka 1.4 dała by radę :P
+ zapisywanie w RAWach - dużo to daje, przynajmniej mi

wer
10-10-2011, 01:02
D3s + stałka 1.4 dała by radę :P
+ zapisywanie w RAWach - dużo to daje, przynajmniej mi

Zawsze trafisz na takie warunki, że D3s + 1.4 i tak nie pomoże. Każdy powinien poznać trochę technik błyskania, no chyba, że zapalony pejzażysta.

manfred
10-10-2011, 05:37
Rozumiem, że baz lampy nie dałoby rady w tych warunkach?
No to nie spróbowałeś zrobić zdjęcie bez lampy i przekonać się co Ci wyszło???

ropusz
10-10-2011, 10:53
Mój obiektyw pozwala na otwór f/3.5, przy ISO1600 dało to 1/10 s. Jak pisałem ISO 1600 to trochę za dużo, nie mam wartości pośrednich pomiędzy 800 a 1600, więc dobrze by było zejść do 800. To dałoby czas 1/5 s. Rozumiem, że w obiektywie 35 mógłbym ustawić f/1.8. O ile to by pozwoliło skrócić czas? Bo poniżej 1/60 s bez stabilizacji nie bardzo jestem w stanie utrzymać ostre zdjęcie. I czy przy przesłonie f/1.8 głębia ostrości by nie była za mała?

maciey75
10-10-2011, 11:51
Hm.. tez ostatnio tam robilem zdjecia, lampa wbudowana czas ustawiony na 1/125 i spoko dalo rade. Robilem tez 35 odpowiednim podbiciu ISO i nie bylo tak zle.

ropusz
10-10-2011, 12:35
Hm.. tez ostatnio tam robilem zdjecia, lampa wbudowana czas ustawiony na 1/125 i spoko dalo rade. Robilem tez 35 odpowiednim podbiciu ISO i nie bylo tak zle.
Rozumiem, że w trybie M? A ktoś wie dlaczego w trybie A nie da się zmienić tej 1/60?

clusca
10-10-2011, 14:58
Rozumiem, że w trybie M? A ktoś wie dlaczego w trybie A nie da się zmienić tej 1/60?

Chcesz pełnej kontroli nad aparatem podczas pracy z lampą, to jedynie tryb M. Gdzieś kiedyś czytałem, że ta 1/60 wynika z minimalnego czasu wykonania nieporuszonego zdjęcia dla idącego człowieka.
A 1/60 w trybie priorytetu przysłony możesz zmienić w menu aparatu, ale tylko w dół - może dla wolniej chodzących osób? ;)
No ale ta 1/60 to dla dzieci i tak chyba za długo, więc jedynie tryb M Cię ratuje.

pppppp
19-10-2011, 10:08
Rozumiem, że w trybie M? A ktoś wie dlaczego w trybie A nie da się zmienić tej 1/60?

da się (kiedyś też tak myślałem bo D60 też ma podobnie) zmień błysk na drugą kurtynę i już 1/60 nie będzie stałe :) w trybie A