PDA

Zobacz pełną wersję : Panasonic GF1 Proporcje RAWa



deep
09-10-2011, 07:26
Pytanie do użytkowników GF1, czy można robić RAWy w proporcjach 3:2?

hijax_pl
09-10-2011, 08:30
Co prawda nie ja jestem użytkownikiem ale mój kolega...

Tak - można. Wybierasz niezależnie proporcje, format i rozdzielczość. Przy wyborze formatu RAW rozdzielczość jest zablokowana na największą w wybranyych proporcjach.

deep
09-10-2011, 09:23
O to dobra wiadomość bo nie trawię proporcji 4:3. A widzę że jesteśmy z tego samego miasta, czy twój kolega również jest z Łodzi? Może udałoby się spotkać i strzelić kilka fotek?

hijax_pl
09-10-2011, 09:37
Akurat mówię o koledze z Poznania, z którym to widuję się raz po raz...

epicure
09-10-2011, 14:13
Proporcji boków w rawie nie da się zmienić. Oczywiście mały jpeg, który jest zaszyty w rawie i wyświetlany w podglądzie na ekranie aparatu będzie miał 3:2, ale sam raw pozostanie w proporcjach 4:3. W danych zdjęcia zostanie jednak zapisana informacja, że wybrałeś proporcje 3:2 i jeśli skorzystasz z dołączonej wołarki albo z ACRa, to wywoływany raw będzie automatycznie przycinany do 3:2. Jeśli jednak użyjesz innej wołarki, np. RawTherapee, raw będzie w niezmienionych proporcjach 4:3.

deep
09-10-2011, 14:40
A może ktoś z właścicieli GF1 podeśle mi takiego rawa w proporcjach 3:2, zobaczę jak to u mnie się wywołuje.

Jasand
09-10-2011, 22:32
Proporcji boków w rawie nie da się zmienić. Oczywiście mały jpeg, który jest zaszyty w rawie i wyświetlany w podglądzie na ekranie aparatu będzie miał 3:2, ale sam raw pozostanie w proporcjach 4:3. W danych zdjęcia zostanie jednak zapisana informacja, że wybrałeś proporcje 3:2 i jeśli skorzystasz z dołączonej wołarki albo z ACRa, to wywoływany raw będzie automatycznie przycinany do 3:2. Jeśli jednak użyjesz innej wołarki, np. RawTherapee, raw będzie w niezmienionych proporcjach 4:3.

Może przyblizysz nam z czego to wynika bo z instrukcji obsługi GF1 (str. 117-118) jak i GF2 (str. 130-131) na pewno nie.
Dla RAW mamy taki zapis : *2 -Rozdzielczość jest zablokowana w maksymalnym ustawieniu ([L]) dla kazdego trybu proporcji obrazu czyli:
4:3 4000x3000 pikseli
3:2 4000x2672 piksele
16:9 4000x2248 piskleli
1:1 2992x2992 piksele

hijax_pl
09-10-2011, 22:37
A może ktoś z właścicieli GF1 podeśle mi takiego rawa w proporcjach 3:2, zobaczę jak to u mnie się wywołuje.Tu jest parę sampli: http://www.photographyblog.com/reviews/panasonic_lumix_dmc_gf1_review/sample_images/

deep
10-10-2011, 05:41
Ale mi zależy na rawie z ustawionymi proporcjami 3:2

Jacenty Z.
11-10-2011, 01:16
Ale mi zależy na rawie z ustawionymi proporcjami 3:2

Może postawmy sprawę jasno: czy Ty masz ten aparat, czy dopiero masz chęć go kupić? :)

Jeśli to pierwsze, to: a) wybierasz proporcje obrazu 3:2, b) wybierasz jakość obrazu RAW (kolejność dowolna). I już.

Być może aparaty jakichś innych marek jedynie "udają" określone proporcje obrazu, natomiast w Panasonikach (mówię z perspektywy użytkownika Panasonica LX3) wygląda to tak, że RAW-y, podobnie jak JPEG-i, mają do wyboru proporcje obrazu 4:3, 3:2, 16:9 lub 1:1.

Jeśli RAW jest zrobiony w 3:2, to tak samo w załączonym do aparatu SilkyPix, jak i niezależnym programie RAW Therapee, obraz odczytywany jest jako 3:2. Problem był z proporcjami 1:1, bo zaraz po ich wprowadzeniu ponoć nic oprócz SilkyPix w ogóle nie chciało takich RAW-ów otwierać - ale RAW kwadratowy też jest możliwy.

Oczywiście przy fotografowaniu w RAW nie działają funkcje typu Extended Zoom (coś jak powiększenie cyfrowe, w Panasach bywa, że z dodatkową obróbką "w locie").

Jest też coś takiego w niektórych Panasonikach jak tryb Multi Aspect, który umożliwia wybór proporcji obrazu po zrobieniu zdjęcia, ale w moim aparacie nigdy nie czułem potrzeby go używać.

deep
11-10-2011, 06:11
Gdybym miał to bym nie zadawał takich pytań, proszę mnie tu nie obrażać :)

epicure
11-10-2011, 18:49
Może przyblizysz nam z czego to wynika bo z instrukcji obsługi GF1 (str. 117-118) jak i GF2 (str. 130-131) na pewno nie.
Dla RAW mamy taki zapis : *2 -Rozdzielczość jest zablokowana w maksymalnym ustawieniu ([L]) dla kazdego trybu proporcji obrazu czyli:
4:3 4000x3000 pikseli
3:2 4000x2672 piksele
16:9 4000x2248 piskleli
1:1 2992x2992 piksele

Otwórz sobie takiego rawa "3:2 4000x2672 piksele" w jakiejkolwiek innej wołarce, niż LR lub SilkyPix, a cudownie powiększy się on do 4000x3000. Z instrukcji obsługi wiele rzeczy nie wynika.


Być może aparaty jakichś innych marek jedynie "udają" określone proporcje obrazu, natomiast w Panasonikach (mówię z perspektywy użytkownika Panasonica LX3) wygląda to tak, że RAW-y, podobnie jak JPEG-i, mają do wyboru proporcje obrazu 4:3, 3:2, 16:9 lub 1:1.

Jeśli RAW jest zrobiony w 3:2, to tak samo w załączonym do aparatu SilkyPix, jak i niezależnym programie RAW Therapee, obraz odczytywany jest jako 3:2. (...)

To, o czym piszesz, dotyczy tylko Panasa LX3, LX5 i GH2, bo tylko one mają matryce multi aspect. W nich faktycznie rawy 3:2 mają proporcje boków 3:2. Ta zasada nie dotyczy jednak pozostałych aparatów tej marki.