PDA

Zobacz pełną wersję : Sztuczne oświetlenie - kilka pytań



BubuPN
14-02-2007, 04:01
Przejrzałem część archiwum, przekopałem google, ale nadal nie znalazłem wszystkich informacji o jakie mi chodzi. Zaczynam dopiero swoją przygodę z oświetleniem sztucznym i nabyłem zestaw oświetlenia ciągłego z parasolkami gdyż już z takim pracowałem i byłem zadowolony. Zestaw ten posłuży do fotografowania we wnętrzach (ale nie studiu gdyż nie mam warunków by zorganizować takowe).Chcąc przetestować zestaw odpaliłem go i... tutaj pojawiają się pytania i wątpliwości. Po pierwsze pomimo iż jasność jest wystarczająca to aparat nie chce robić zdjęć na krótkich czasach naświetlania i momentami życzy sobie by robić nawet z czasami bliskimi jednej sekundy - dlaczego tak się dzieje? Dodam, że aparat to Nikon d50, pomiar światła ustawiony na centralnie ważony, ale na matrixie też jest to samo czyli wymaga długich czasów naświetlania. Kolejna sprawa to jak określić barwę światła kupując żarówki np. skąd mam wiedzieć czy wybrana przeze mnie żarówka da światło zimne lub ciepłe? Następną kwestią jest odległość ustawienia lampy od osoby fotografowanej - czy jest jakaś "magiczna" granica?

pebees
14-02-2007, 06:55
Jak to aparat nie chce? Robisz na manualu? Jakie parametry ustawiasz i jak wychodzi zdjęcie? Ile masz tego światła? I skąd wiesz, że jasność jest wystarczająca?
Barwy światła się nie określa, barwę światła się odczytuje z pudełka :)
Granica odległości? Minimalna - tak, żeby nie poparzyć modela, maksymalna - żeby go było widać :)

Borowa
14-02-2007, 10:14
jak masz oświetlenie halogenowe - no cóż kolor bursztynu wyjdzie
Jak poprzednik mówił - dłuższe czasu na manualu będą rozwiązaniem - po prostu metodą prób i błędów
Zawsze możesz ustawić WB - może coś da lub po prostu rób NEFy i później będziesz mógł na komputerze wybrać najlepsza dla Ciebie "biel"

Ważne - jeżeli używasz normalnych żarówek czy lamp halogenowych np 500W pamiętaj że one nie rozpraszają światła równomiernie - wtedy będzie warto zastosować jakiś softbox czy parasolkę do równiejszego rozprowadzenia światła.

Zawsze możesz i ile możesz zwiększyć otwór przesłony lub podnieść ISO czy najprościej wydłużyć czas nawet do 1" i ile to konieczne, no chyba że w pomieszczeniu chcesz uchwycić jakąś osobę która nie może być poruszona

Światła chyba nigdy nie jest za mało
Kiedyś znalazłem na naszym forum super link pokazujący jak rozłożyć światło w pomieszczeniu i co ono daje
Sprawdź Tutaj (http://www.photoflexlightingschool.com/Equipment_Lessons/Soft_Boxes___Continuous/index.html)

Miłych prób


Pozdrawiam

Paweł

rabijki
14-02-2007, 11:09
ty przestan myslec kategoriami cyfra, analog. poczytaj o temp barwowj i filmach uczulonych na odp temp barwowa. potem te wiedze przeloz na cyfre i balans bieli. nie tylko bedziesz mial wygodniej od analoga ale tez tak jakbys mial wymienny magazynek z filmem. w jednym uczulony na swiatlo dzienne, w innym na sztuczne i wielka kupe filtrow konwersyjnych.
sorry ze tak lopatologicznie i po prostu ale takie myslenie moze ci dac rezultaty, skoro nie bardzo kapujesz o co chodzi. nie bede wyjasnial szczegolow bo istnieje cos takiego jak ksiazki fotograficzne i fakt ze mamy internet wcale nie zwalnia nas wszystkich z obowiazku samodzielnego poszukiwania woedzy:-)

pozdro
olo

Jacek_Z
14-02-2007, 11:19
BubuPn - po prostu jest za ciemno, masz za mało światła.
Borowa - bardzo często jest za mało swiatła. Ja przez większośc czasu nie wyciągam sprzetu - bo swiatła za mało albo złe. Nie cierpię podnoszenia ISO - to (prawie) od razu widac i tak, że nie było światełka.