PDA

Zobacz pełną wersję : sb600 i sb800 blysk samodzielny



em_slim
14-02-2007, 03:07
witam
jako iz rozwazam kupno sb600 lub 800

z tego co wyczytalem to gdy lampa nie jest na aparacie to blysk u niej wyzwala sie poprzez blysk wewnetrznej lampy(d70). i tu mam pare pytan:
1. czy ten blysk rowniez oswietla dany obiekt ( tego bym nie chcial - chce np blysac na auto tylko z boku SBkiem a nie z przodu )
2. czy SBk musi widziec ten blysk z lampy wew? co w momencie gdy aparat jest na zewnatrz a SBk ma byc w srodku auta (np miedzy nogami kierowcy) i blysnac na niego od dolu. czy to zadziala?
3. czy podczas zdjecia z czasem nasw. np. 30sek moge jakos wyzwolic blysk w SBku recznie?
np. scena z 2ma autami, jest na 30sek naswietlaniu i dana osoba wchodzi do auta blyska SBkiem po czym w drugim aucie druga osoba dostaje tego SBka i blyska nim po raz drugi. da rade robic takie rzeczy?

zapewe pytanie lamerskie ale nigdy nie mialem doczynienia z lampa zewn. a mam mnostwo pomyslow ktore chcialbym zrealizowac...niestety brak wiedzy ;)
jesli odpowiedz na dane pytanie rozni sie w przypadku sb600 i sb800 to prosze to zaznaczyc :)

pozdrawiam

pooley
14-02-2007, 03:22
1. z moich doswiadczen wynikalo ze niestety lampa wbudowana oswietla scene (nawet w D80, gdzie w body jest mozliwosc sterowania dwoma lampami, nawet po zdefiniowaniu ze lampa wbudowana ma nie oswietlac zdjecia... i tak to robi), polecam panel SG-3IR, uzywalem i bylem bardzo zadowolony, niestety sprzet mi ukradli i rowniez panel, ale zamowilem juz kolejny..., zaslania lampe a jednoczesnie przepuszcza podczerwien i umozliwia sterowanie lampami, poreczny i ulatwiajacy prace, mozna zawsze tez czyms przyslonic lampe (bialym kartonikiem lub czyms odbijajacym swiatlo)

2. tak, SB-ek musi widziec blysk, kazda lampa ma czujnik z jednej strony i do niego blysk musi dotrzec, mozna tez ewentualnie wyzwalac lampe radiowo (dokupujac odpowiedni zestaw radiowy), ale wtedy nie dziala pomiar swiatla, trzeba ustawiac moc manualnie. Z doswiadczenia tez moge powiedziec, ze wiele nie potrzeba zeby lapa 'zobaczyla' blyski pomiarowo/wyzwalajace :) trzeba eksperymentowac, lampy maja mozliwosc ustawienia potwierdzenia blysku sygnalem dzwiekowym, wiec zawsze wiesz czy blysnela czy nie po tym czy robi 'pip' czy nie ;)

3. jak najbardziej mozesz, przestawiasz lampe w tryb manualny, ustawiajac sile blysku i wciskajac na lampie przycisk 'flash' wyzwalasz blysk o okreslonej mocy... wiec jak sie wyrobisz latajac z lampa w dwoch samochodach to nie ma przeciwskazan, ograniczeniem moze byc tylko szybkosc ladowania lampy, jezeli blyskasz mniejsza moca, lampa szybciej sie doladowuje, blysk pelna moca to pare sek. ladowania, jak ustawisz mniejsza moc to mozesz wykonac dowolna liczbe blyskow, byle by tylko zmiescic sie w czasie naswietlania :)

em_slim
14-02-2007, 03:41
wow dzieki za wytlumaczenie
kwestia pozostaje tylko walkowana juz 10000 razy
sb600 mam za 500zl sb800 za 1000zl
chyba jednak 2x wiecej nie warto dokladac na 800tke na poczatek :)

pozdrawiam

p.s. taki panelik?
http://www.amazon.com/Nikon-SG-31R-Replacement-Digital-Cameras/dp/B000E1G0LI/sr=8-1/qid=1171417340/ref=pd_bbs_1/002-9592518-0556826?ie=UTF8&s=electronics

Jacek_Z
14-02-2007, 11:26
ad 3 - polecam prace nie w manualu, ale w trybie A lampy.

pooley
14-02-2007, 11:27
panelik dokladnie taki, co do wyboru... jak bym bral sb-800 :) pamietaj ze w raz z nia dostajesz wiecej mozliwosci (wieksza moc, blysk stroboskopowy, szybsze ladowania - 5 akku, mozliwosc sterowania innymi lampami i mozliwosc wyzwolenia lampy zdalnie z manualnymi ustawieniami - tryb su4, wiecej juz nie pamietam... :) ), dyfuzor i filtry a to tez kosztuje... a czesto sie przydaje

em_slim
14-02-2007, 11:56
dyfuzor 15$
a reszta....fakt fajna...ale nie zeby cene podwajalo :(
stroboskop..no wlasnie...uzywacie tego?
jesli tak to do czego
pozdrawiam

pooley
14-02-2007, 12:06
wiesz... majac mozliwosc sprowadzenia czegos ze stanow za 'pol darmo' to nie sa duze wydatki, ale kupujac w polsce, sb-600 to jakies 850-900 zl, dyfuzor 100zl... filtry kolorystyczne... w polsce nie osiagalne ;)
stroboskopu nie uzywalem, bawilem sie kiedys i mozna calkiem fajne efekty otrzymac, zaby zatrzymac ruch postaci w kilku pozach..., ale na codzien... raczej nie ;)
ale powiem Ci ze bardziej od dyfuzora ja bym wolal filterki, w pomieszczeniach jak sie miesza swiatlo bylyskowe z zastanym to wychodzi niezle g... czasami ;) wiec warto je miec i stosowac :) wiec kupujac sb-600 polecam Ci ich zakup od razu i wlaczenia nawyku ich uzywania, ja czesto bagatelizowalem ich uzywanie i pozniej... zalowalem ;)

ekonet
14-02-2007, 12:12
Stroboskop? A na przykład do fotografowania tańczących osób - z rejestracją kilku faz ruchu naraz. Albo np. grającego perkusisty - możesz w ten sposób pokazać, że ma pełne ręce pałek.
30 sekund to jest dużo czasu - naładowane akumulatory pozwalają na pełny błysk co 4-6 sekund przynajmniej.
Jeśli zaś chodzi o filtry, to do SB-800 dostaniesz dwa - do światła żarowego i do świetlówkowego. Zaś inne filtry barwne (do efektów specjalnych) można sobie zrobić samemu (z folii do reflektorów estradowych; można kupić np. w sklepach muzycznych) - używam np. przy fotografowaniu zespołów.

em_slim
14-02-2007, 12:53
pewnei ze bym chcial sb800 :) ale cena :/
narazie zadowole sie 600.
musze sie najpierw nauczyc takiej lapmy uzywac...zobaczyc jak to sie sprawuje itp :)
a potem najwyzej sprzedam i kupie 800 :)
narazie zaoszczedzone 500zl przeznacze na nikkora 50mm 1.8 i jeszcze mi 200zl zostanie :)

em_slim
15-02-2007, 02:54
tak jeszcze mysle i rozwazam...ze przeciez jak bede potrzebowal potem druga lampe...
to idealnie sie wpasuje sb800... i bedzie mogla sterowac wtedy sb600tka prawda?
szczegolnie po obejrzeniu 'nikon speed of light' wreszcie widze co to zewn. lampa :)

pozdrawiam

ekonet
15-02-2007, 03:14
"Wpasuje się" i jak najbardziej będzie sterować. Myślę, że nawet 3-4 lampy się przydadzą nieraz.
A gdzie to obejrzałeś? Możesz podać link?

em_slim
02-03-2007, 15:54
priv :)