PDA

Zobacz pełną wersję : emerytury za prace w USA



leszek00
03-10-2011, 16:17
Chciałbym się dowiedzieć, gdzie powinienem się udać aby uzyskać informację na temat emerytur za prace w USA i jakie są wymagane dokumenty ?

Strus
03-10-2011, 16:52
Zaryzykowalbym ZUS

RobertMiernik
03-10-2011, 17:55
Konsulat USA a nie ZUS, można zadzwonić...

Strus
03-10-2011, 18:51
I oczywiscie ow konsulat mu ta emeryture potem wyplaci...
To tak jakbym jan miszkajac obecnie w UK, poszedl potem do konsulatu pytac o emeryture. Do ZUSu musze isc. No ale USA ma pewnie inaczej

velaskez
03-10-2011, 19:00
A co ma polski ZUS do amerykańskich pieniędzy...
Powinieneś się zwrócić do amerykańskiego odpowiednika ZUS. Przy czym musisz im dostarczyć potwierdzenie, że żyjesz.

http://wyborcza.biz/biznes/1,106928,10331623,Do_emerytury_z_zagranicy_potrzeb ny_jest____dowod_zycia.html
Problem jest w miarę nowy.

RobertMiernik
03-10-2011, 19:22
I oczywiscie ow konsulat mu ta emeryture potem wyplaci...
To tak jakbym jan miszkajac obecnie w UK, poszedl potem do konsulatu pytac o emeryture. Do ZUSu musze isc. No ale USA ma pewnie inaczej

Ma Strusiu, ma...

Z ZUSu zaświadczenie, że żyjesz i dokumentacja z konsulatu - w każdym razie w konsulacie Ci wszystko powiedzą - parcie teraz na to mają więc z otwartymi rękami zostaniesz przywitany... o dziwo... ;)

Strus
03-10-2011, 20:43
No to może mam outdated info :( Człowiek się ciągle uczy

jackrabbit
03-10-2011, 21:15
emerytury z USA to troche inna bajka niz te z EC, te europejskie sie jakos sumuja i rzeczywiscie jest taka opcja ze jesli sie pracowalo 10 lat w uk 10 lat w polsce a 10 lat w szwecji to zus to jakos zsumuje, odliczy swoje koszta i reszte nam wyplaci :) jesli cos zostanie :)

robin102
03-10-2011, 21:54
W moim ZUSIE wisi wielki plakat informujący, że pod tym a tym nr tel można uzyskać info. Teraz jest akcja krążących po Polsce wysłańców wuja Sam rozdających emerytury w zielonych. Akcja jest ogólnopolska to w innych oddziałach ZUS też pewnie info jest.

mpwt
03-10-2011, 21:58
Wy wierzycie jeszcze w emerytury z ZUSu? :shock:

Rafał_Sz
03-10-2011, 22:11
Wy wierzycie jeszcze w emerytury z ZUSu? :shock:
Wierzyć nie wierzyć płacić trzeba... :(

eskimos
03-10-2011, 23:16
Wy wierzycie jeszcze w emerytury z ZUSu? :shock:

No ja mam nadzieje ze folketrygden jeszcze bedzie dzialac za te paredziesiat lat :wink:

Władca Pixeli
04-10-2011, 02:47
A co ma polski ZUS do amerykańskich pieniędzy...
Powinieneś się zwrócić do amerykańskiego odpowiednika ZUS. Przy czym musisz im dostarczyć potwierdzenie, że żyjesz.

http://wyborcza.biz/biznes/1,106928,10331623,Do_emerytury_z_zagranicy_potrzeb ny_jest____dowod_zycia.html
Problem jest w miarę nowy.
http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/485197,od_emerytury_z_usa_jest_potracana_skladka_d o_nfz.html

freefly
04-10-2011, 08:27
Chciałbym się dowiedzieć, gdzie powinienem się udać aby uzyskać informację na temat emerytur za prace w USA i jakie są wymagane dokumenty ?

"Amerykanska" emerytura ("państwowa") należy się, gdy przez minimum 10 lat opłacane były podatki w USA.

elanek
04-10-2011, 13:01
http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/485197,od_emerytury_z_usa_jest_potracana_skladka_d o_nfz.html

I to jest dopiero złodziejstwo!

robin102
04-10-2011, 21:17
"Amerykanska" emerytura ("państwowa") należy się, gdy przez minimum 10 lat opłacane były podatki w USA.
W telewizyjnym reportażu pracownicy Ambasady wypowiadali się , że o emeryturę mogą ubiegać się nawet ci co na czarno pracowali w USA.

misiobudrysio
04-10-2011, 21:22
W telewizyjnym reportażu pracownicy Ambasady wypowiadali się , że o emeryturę mogą ubiegać się nawet ci co na czarno pracowali w USA.

nie wiem czy wiesz ale placac podatek w USA to maja w d.. czy masz pozwolenie na prace czy nie
jesli posiadasz nr social lub Irs to sie rozliczasz bedac nielegalnie bez pozwolenia na prace a rozliczyc sie wypada bo pracodawca cie podaje tak ze oni wiedza ile zarobiles

Tommy
05-10-2011, 00:17
kokosów nie ma ale warto się zakręcić za tym - najlepsze że jak na dzieci jest jakaś tam sumka to po roku wysyłają pismo że 'jeśli czegoś nie wykorzystaliśmy to proszą o odesłanie' ;) z tematem już ogarniają w ZUSie - ale jakieś ok dwa lata temu to był hardkor ;) i nie trzeba pracować tam 10lat - w praktyce to chyba 2 lata nawet starczają
mnie temat osobiście nie dotyczy więc jakichś detali nie znam dokładnie, ale u mnie w rodzinie jest osoba która jak jej powiedzieli była pierwsza która to ogarnęła ;) - wiec moge w razie czego podpytać coś