PDA

Zobacz pełną wersję : Sony DSC-R1/Samsung PRO 815/D70s



Master
12-02-2007, 18:25
Mam ostatnio dylemat, przymierzam się do zakupu nowego aparatu, ostatnio miałem Olympusa SP-510uz.
Przez ostatni tydzień byłem zdecydowany na D70s, ale moją uwagę zmąciły te dwa aparaty.

Za Samsungiem przemawia duży wyraźny wyświetlacz(wiem że lubi prąd zapewne),
drugi wyświetlacz u góry i obiektyw Schneider-Kreuznach, oczywiście nie wspominając o ogromnym zoomie, 15x czyli odpowiednik 28~ 420mm dla formatu 35mm, rozumiem, że takiego zoomu nie dostane w lustrzance, napewno nie na moim pułapie cenowym. Jest ciężki bo 870g bez baterii, co przemawia za nim, bo ręka trzęsie mi się trzymając d70s z obiektywem :-D , tak duży zoom optyczny jest dla mnie zbawieniem, często chodzie na imprezy sportowe takie jak np. organizuje SSS i bez akredytacji blisko ciekawych zdarzeń czasami trudno się dostać.
No i cena za Samsunga z lampą, torbą, dobrą kartą o dużej pojemności dodatkową baterią(zamiennik 2100mAh kosztuje 60zł) zapłacę niecałe 3tyś
Samsung to dla mnie typowy High End, z powodzeniem można się nim lansować, podoba mi się dizajn tego aparatu.
Nie widziałem tylko jakimi zdjęciami może się pochwalić

Widziałem już zdjęcia jakie robi R1, ładnie to wygląda.
Zoom jest dużo mniejszy zaledwie 5x(24-120mm dla formatu 35mm), jeśli chodzi o makro tez wypada słabo, obiektyw Carl-Zeiss, każdy wie.
W sumie po dłuższym zastanowieniu nie widze zbyt dużej ilości zalet u R1, możliwe, że jest trochę przyciężki, waży ponad kilogram(!), przy ewentualnym upadku to pewnie strzępy z niego zostają, ale to już wymyślam sobie.


No a Nikon...
Świetny aparat, ale sam koszt z jednym obiektywem to 2400+lampa SB600 700zł + obiektyw 600zł + bateria 160zł + torba 100zł + karta pamieci 150zł wychodzi koło 4 tyś, jak dla mnie to już sporo.
Jakby nie patrzeć jest to Nikon, oferuje znakomitą jakość zdjęć, ale już jpg raczej odrazu poprawić...


Tak się miotam:)

Co o tym sądzicie
Może są tu użytkownicy Sony R1 lub Samsunga Pro 815?
Chętnie przyjmę fotki z Samsunga!

Ps. Wiem, ze jesli chodzi o aparat nie powinno sie kierowac wygladam, ale to tez jest dla mnie kryterium, nie chodzi mi bron boze o to zeby pojsc i przyszpanowac(jeszcze sie natne na 1Ds), tylko o estetyke, R1 wydaje mi sie zrobiony bez wiekszego polotu, moze dlatego ze nie mialem go w reku. Po Olympusie mam lekki uraz, kupilem go przez internet i na zywo jest naprawde tragiczny, takze w dotyku, wielkosc przyslowiowo dla mnie nie w dupe ni w oko.

Czornyj
12-02-2007, 18:50
Szajsung odpada. Sony to aparat świetny do widoczków i portrecików. Do sportu i generalnie tematów, gdzie coś się porusza - nic nie zastąpi Nikona. W zestawie z AF-S VR 70-300 masz po przeliczeniu ogniskową 450mm przy zachowaniu jako-takiej jakości, czego o szajsungu absolutnie nie da się powiedzieć.

Patio
12-02-2007, 19:04
CZasmi i nikon odstaje od przciwników ale i tak na prostej wychodzi zdecydowanie lepiej
proste fotki zrobisz wszytkim ale SPORT :) tylko wyższa półka
Tylko NIKON :p

Master
12-02-2007, 19:06
http://allegro.pl/item164140226_nikkor_70_30_af_g_f4_5_6g_nikon.html

O tym mowisz?
Wiadomo, ze na max zoom nie bede robil fotek do kalendarza pirelli.
Wiadomo tez, ze caly samsung kosztuje tyle co body:)
Czemu Szajsung? Napisz cos wiecej.

Czornyj
12-02-2007, 19:20
Samsung ma matrycę wielkości wrzoda na d... Efektem tego jest kiepski kontrast i potworne szumy. AF w tego typu konstrukcjach jest powolny jak żółw-flegmatyk i jeśli cokolwiek znajduje się w ruchu to stanowi to dla niego olbrzymie wyzwanie. W Sony matryca jest już spora i wsparta przez świetną optykę. Ale AF nadal demonem prędkości nie jest - ergo aparat nie nadaje się do dynamicznych ujęć.
Nikon ma szybki AF i przy zastosowaniu obiektywów z silnikiem SWM - w porównaniu z Soniaczem i Samsungiem - zapieprza jak błyskawica. Niestety - miałem na myśli zdecydowanie droższy obiektyw - AF-S VR 70-300 kosztuje 2000PLN. Tu jednak nie ma przebacz - względnie dobra teleoptyka jest droga, a naprawdę dobra teleoptyka jest potwornie droga...

aTomek
12-02-2007, 19:35
Jak do spurtu z tele, to tylko Nikon.
Jeśli kupisz Nikona, ale nigdy nie dokupisz do niego innych obiektywów i zostaniesz z 1, to lepszym rozwiązaniem (wg mnie) będzie Sony - to taki bardzo fajny aparat spacerowo-wakacyjno-imprezowy. Ma niezłe wykonanie i dobrą jakość zdjęć (no i matryca się nie zabrudzi przy wymianie obiektywów
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://forum.nikon.org.pl/images/icons/icon7.gif).

Master
12-02-2007, 19:50
Powiedzcie mi, co sadzicie o tych dwoch zdjeciach?
Jakiej jakosci aparatem zostaly wykonane?
http://img464.imageshack.us/img464/466/bemowo17092005095vb2.jpg
http://img64.imageshack.us/img64/4381/bemowo17092005209mw9.jpg

R1 imprezowy? czy ja wiem:-D Nie bardzo:) Chcialbym zobaczyc jakie robi zdjecia, to do mnie najlepiej przemawia, juz szukam po google. Takie gadanie tylko gadaniem, a jak zobacze na wlasne oczy jak robi zdjecia to bede wiedzial, na razie widzialem zdjecia D70s i R1, maja sie czym pochwalic, nawet w porownaniu do mojego bylego Olympusa:-D (ktory stanial w ciagu niecalych dwoch miesiecy 500zl na rynku, naszczescie sprzedalem miesiecznego z hakiem za rozsadne pieniadze...)

leon28
12-02-2007, 23:43
Powiedzcie mi, co sadzicie o tych dwoch zdjeciach?
Jakiej jakosci aparatem zostaly wykonane?
http://img464.imageshack.us/img464/466/bemowo17092005095vb2.jpg
http://img64.imageshack.us/img64/4381/bemowo17092005209mw9.jpg



no raczej nieciekawe. mysle, ze tego typu zdjecia mozna zrobic z powodzeniem nawet komorka

Master
13-02-2007, 00:47
Tak tylko chciałem Was sprawdzić:-D , są zrobione badziewnym kompaktem.
Nabrałem więcej chęci do zakupu R1, w sumie każdy z nich ma wady których nie ma ten drugi.
Zdjecie w max zoom Samsung:
http://img66.imageshack.us/img66/796/zoommaxss2.jpg
Zdjęcie w min zoom:
http://img66.imageshack.us/img66/894/zoomminnu9.jpg
Doprawdy jest to imponujące, chociaż szumi jak Bałtyk podczas sztormu:-D
W R1 najbardziej boli mnie niemożność zrobienia długiej serii zdjęć, a w samsungu brak stabilizacji obrazu, chociaz jest tam jakiś podobny system(?).
Na fotopolis onanizują się przy Samsungu, nawet bardziej niż przy R1, na benchmark też ładnie pisali, i poparcie zdjęciami też było ładne. Chociaż lustra i tak wychodzą lepiej:)
To i tak nie będzie mój ostatni aparat w tym życiu, nic nie szkodzi na przeszkodzie żeby go zmienić za rok albo i pół.
Jeszcze mam z miesiąc na decyzje:-P

Chociaż gdyby miał wydać kasę w tym momencie wybór padłby na Samsung

Kiedyś jeszcze myślałem o tym
http://pstryk.pl/opis.php/5602
Jak wogóle może działać lustrzanka hybrydowa?

Jakubas
13-02-2007, 02:14
Lustrzanka hybrydowa to po prostu marketingowy pic na wode - zadnego lustra nie ma, celownik jest elektroniczny. AF zapewne tez zwalnia... Obiektyw jest fajny no i masz matryce w sensownym rozmiarze. Ale z obserwacji wiem, ze jedno, co hybrydy robia zdecydowanie najlepiej, to zaostrzaja smak na lustrzanke. Wybor nalezy do Ciebie, ale bedziesz jeszcze sobie w brode plul, jak bedziesz sprzedawal taki aparat z duza strata, zeby lustro kupic.

Czornyj
13-02-2007, 17:14
Lustrzanka hybrydowa to po prostu marketingowy pic na wode - zadnego lustra nie ma, celownik jest elektroniczny. AF zapewne tez zwalnia... Obiektyw jest fajny no i masz matryce w sensownym rozmiarze. Ale z obserwacji wiem, ze jedno, co hybrydy robia zdecydowanie najlepiej, to zaostrzaja smak na lustrzanke. Wybor nalezy do Ciebie, ale bedziesz jeszcze sobie w brode plul, jak bedziesz sprzedawal taki aparat z duza strata, zeby lustro kupic.

To nie jest pic na wodę - takie rozwiązanie umożliwia umieszczenie flanszy obiektywu cholernie blisko matrycy (jak w dalmierzach), dzięki czemu uzyskujemy znacznie lepszą optykę szerokokątną. Po prostu wszystko ma swoje plusy i minusy...

Master
13-02-2007, 17:23
Pogrzebałem sobie jeszcze trochę i dowiedziałem się, że Leica to to samo co FZ50, tylko dopłacam 1000zł za kartę.
Niby jest oprogramowanie inne ale obiektyw nakłada zbyt duże ograniczenia i wychodzi na to, że Samsung jest lepszy:)
Samsung jest też w sumie najstarszy z tej stawki, bo już dwa lata.
W sumie miałem teraz hybryde średniej klasy i kupując następną nie posunąłbym się za daleko...
D70s strzela lepsze foty na kitowym obiektywie niż hybrydy, tylko dobre szkło z zoomem musiałbym w sensownej cenie dokupić...
Mam nadzieję, że wkońcu ktoś się przyzna ze znajomych że posiada D70s i zapoznam się z nim lepiej, na razie tylko w Saturnie macałem(szkło całe podrapane i odciski palców conajmniej 100 osób), a i z kobietą byłem, a Ona strasznie jęczy takie rzeczy:-D

Jakubas
13-02-2007, 17:24
To nie jest pic na wodę

No dobra, moze optyka szerokokatna faktycznie jest lepsza, ale chodzilo mi o to, ze tego wynalazku nijak nie mozna nazwac hybrydowa lustrzanka, bo do lustrzanki toto jest conajwyzej podobne z zewnatrz...

Czornyj
13-02-2007, 17:31
I tu się zgodzę - lustrzanka to to za cholerę nie jest.

Vadim
13-02-2007, 18:38
.. z kobietą byłem, a Ona strasznie jęczy takie rzeczy:-D

To jest cytat na Pulitzera... Mogę to sobie do stopki wpisać?

Pozdrawiam

Master
13-02-2007, 19:38
Jasne wpisz sobie, ale dla mnie to osobista tragedia:???:
Jeszcze zabrakło tam "na":)
Może jak pokaże Jej kilka ładnych fotek to się przełamię:-D
Ale jeśli chodzi o dobre foty to w grę wchodzi tylko D70s;-)

Vadim
13-02-2007, 19:47
Dzięki. A dobre foty to nawet z pługa można robić...

Pozdrawiam

Master
13-02-2007, 19:48
z pługa można robić...



Łot?

Vadim
13-02-2007, 19:49
Łot?

Siadasz na pług i robisz zdjęcie z pługa...

Pozdrawiam

shaddixx
13-02-2007, 20:35
A sony r1 nie ma przypadkiem w standardzie konwertera tele??

Kolekcjoner
13-02-2007, 20:53
A sony r1 nie ma przypadkiem w standardzie konwertera tele??

Nie. Jest takie coś ale sprzedawane jako osobne wyposażenie. Zresztą najpierw musisz sobie kupić adapter do tego telekonwertera za drobne 3 stówki i dopiero właściwy konwerter w cenie niezłego obiektywu. Także owszem kupno samego R1 może i ma sens ale pod warunkiem, że się tego nie będzie rozbudowywać.

Volver
13-02-2007, 20:58
Miałem Sony H5 taki megakompakt z 12x zoomem... I sprzedazłem go po 4 miesiącach z ogromną stratą, bo miałem dość:
-wolnego AF
-abberacji chromatycznych
-szumów
-jakości zdjęć
-ergonomii
-braku możliwośći jakiejkolwiek rozbidowy systemu
Zabawki takei jak marketingowo poprawne filmy, stabilizacja, megazoom, hiper telewizorek maja się nic wobec zaled d70s jak widac w małym zestawie.
pamietaj, że AF w kompaktach działa na zasadzie oceny kontrast, w lustrzankach na zasadzie detekcji fazowej-w skrócie kompakt jest wolny, niecelny, w warunkach ograniczonego światła niepewny lub nie działa. W lustrze tego typu problemu nie ma w zasadzie. I masz jednak możliwość robudowy systemu. Testy Samsunga gdzieś czytałem i go zjechali. Co do Sony R1-podstawowe wady:
-stała optyka
-elektroniczny wizjer-ciemny nieoddający niuansów kadru
-fotki seryjne(gdy je robisz pojawia się napis "nagrywanie" i nie masz mozliwości podglądu kadru przez cały czas-długi czas)
-ergonomia
-szumy powyżej 1000 ISO vs. lustrzanka
-słaby AF
-gdy robisz wieczorem fotkę to już masz problem z celowaniem przez ten niby celownik.
Jak pisał czornyj -do portretów i urodzin teściowej....

Fidel
13-02-2007, 21:09
Niestety moj stary login sie wysypal wiec musialem zaczac wszysto od nowa na nowym loginie.
Po koleii: przede wszystkim jak zwykle dyskusja odbiegła od głównego tematu.
Chciałbym się wypowiedzieć jako były posiadacz R-1. Ja go polecam wszystkim gdyż jakość zdjęć jest wyśmienita i zapomnij że na którymkolwiek standardowym zoomie jakie dziś są do kupienia z lustrzankami uzyskasz podobny efekt niż w soniaczu. Chociaż d80 +18-70 już jest bardzo blisko (taki zestaw mam) ale jednak odrobinkę brakuje mówię tutaj o jakości zdjęć do ISO400. W osłupienie wprawiło mnie to jak zrobiłem test porównanwczy canon 10D + canon 70-200 f4(elka) miał mniej ostre zdjęcia ale to wkońcu to canon:mrgreen:
Aparat ma parę minusów które mnie skłoniły do sprzedania go:

AF dość wolny- raczej nie nadaje się do sportu chociaż robiłem nim zdjęcia na rajdach ale wszystko na piechotę
mi bardzo przeszkadzał elektroniczny wizjer (zwlaszcza ze wczesniej mialem d100)
male makro
pewne ograniczenia wynikajace z "zabudowanego" obiektywu
problem z zakupem w miarę dobrej lampy za rozsadne pieniadze-teraz widze że już są dostepne
brak pięknego dzwięku pracującej migawki
[LIST]

Ale jeśli ktoś nie zamierza inwestować w system i pracuje do ISO800 to polecam ten sprzęt z czystym sercem!!!

Czornyj
13-02-2007, 21:12
Jak pisał czornyj -do portretów i urodzin teściowej....

Do urodzin teściowej niezabardzo. Do tego najlepszy jest kompakt z małą matrycą i szerokim obiektywem, gdzie GO jest tak duża, że AF nie ma i tak najmniejszego znaczenia, bo leci się na hiperfokalnej.

Soniacz R1 to aparat dobry w przypadkach, gdy mamy czas, a sam temat nam nie sp....li. Kupno lustrzanki z optyką o jakości i zakresie ogniskowych takich jak w R1 to finansowy hardkor.

shaddixx
13-02-2007, 21:20
W testach r1 wyczytałem ze irytujacy jest czujnik przelaczania miedzy evf a lcd. Mienowicie jak sie uzywa lcd do kadrowania i za blisko zblizymy aparat do siebie to nam obraz znika bo przelacza sie na evf...

A na podsumowanie, z hybryd r1 to chyba najlepsza konstrukcja pod wzgledem matrycy i optyki.

Jacek Wrzesińsk
13-02-2007, 21:37
Lustrzanka hybrydowa to po prostu marketingowy pic na wode - zadnego lustra nie ma, celownik jest elektroniczny. AF zapewne tez zwalnia... Obiektyw jest fajny no i masz matryce w sensownym rozmiarze. Ale z obserwacji wiem, ze jedno, co hybrydy robia zdecydowanie najlepiej, to zaostrzaja smak na lustrzanke. Wybor nalezy do Ciebie, ale bedziesz jeszcze sobie w brode plul, jak bedziesz sprzedawal taki aparat z duza strata, zeby lustro kupic.
Zgadzam się,przerabiałem to samo,najpierw kupiłem colpixa 8700 za 2700zł żeby po dziesięciu miesiącach sprzedać go za 1400zł (i tak się zresztą cieszyłem że tyle dostałem)

Master
13-02-2007, 21:49
Siadasz na pług i robisz zdjęcie z pługa...

Pozdrawiam

Coś raczej niepotrzebnie się czepiasz, może masz zły dzień.
Wiem że aparat nie zrobi zdjęć za mnie, szczególnie D70s.
Nie wyszedłem przed chwilą z przedszkola biorąc po drodze 3 tyś od przedszkolanki.
Od dawna fascynowała mnie fotografia, chcę teraz kupić aparat który pozwoli mi wykorzystać swoje amatorskie zdolności.
Przez kilka chwil wydawało mi się, że dobrym wyborem będzie Hybryda z wysokiej półki, ale niestety ogranicza i nie oferuje tego czego oczekuję.

peace


A co z tą ankietą?Jest bezterminowa, a wynik mozna zobaczyć po jej zakończeniu:lol:

Kolega jutro do mnie wpada z D70s, zrobię trochę zdjęć, pomyśle.
Będę miał realny obraz.

Kolekcjoner
13-02-2007, 21:55
(...) W osłupienie wprawiło mnie to jak zrobiłem test porównanwczy canon 10D + canon 70-200 f4(elka) miał mniej ostre zdjęcia ale to wkońcu to canon:mrgreen:


Pewnie canon w ogóle jest do doooopy :lol:. Ciekawe ja kto sprawdzałeś :D?

Jakubas
13-02-2007, 22:39
Master, spoko, nikt tu sie nie czepia, a robienie zdjec z pluga, to po prostu aluzja do jednego z kwiatkow znalezionych gdzies w necie... Poszukaj w cafe topicu "zdjecia z pluga" ;)

Master
13-02-2007, 23:02
Spoko:-D
Pomyślałem sobie po prostu, że ktoś zauważył moje jakże nieprofesjonalne podejście i postanowił mnie zganić za to. Bo przecież sami profesjonaliści tu są na co ktoś się już w cafe poskarżył:lol:
Ale topicu o pługu nie mogę znaleźć...

Jakubas
14-02-2007, 00:18
http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=18458

Prosze bardzo :D

cyrusvirus
14-02-2007, 03:28
Jakiej jakosci aparatem zostaly wykonane?
http://img464.imageshack.us/img464/466/bemowo17092005095vb2.jpg
http://img64.imageshack.us/img64/4381/bemowo17092005209mw9.jpg


hmm... niech zgadne... Jest to HP 735 !

1 zdjecie - czas 1/428s, f/4.9
2 zdjecie - czas 1/60s, f2.7

Czy zgadłem ? :mrgreen:

Yuras
14-02-2007, 04:01
Samsung to zwykły kompakt z lcd wielkości palmtopa. Uwierz mi, poza wątpliwymi walorami technicznymi jest bardzo obciachowy. Wyobraź sobie, że sama matryca jest ok 5x mniejsza niż w Nikonie. Soniaka nie macałem i nie będę się wypowiadał. Jeśli zaś chodzi o Nikona to w miarę przyzwoite fotki sportowe uzyskasz nawet z badziewnym tele. Poniżej masz linki do moich z gali Diversa w Spodku. Ciemno było a do tego najgorszą Sigmą 70-300 (tą nie APO) za 550,- fociłem, znajomy obok siedział z Fuji S9600 (poziom pro-815, tylko nowszy o 2-lata). Po kilku wątpliwych próbach zaczął kręcić filmiki ;)
http://www.fototok.tkb.pl/pt/photo.php?p=119180
http://www.fototok.tkb.pl/pt/photo.php?p=119488

Master
14-02-2007, 12:55
hmm... niech zgadne... Jest to HP 735 !

1 zdjecie - czas 1/428s, f/4.9
2 zdjecie - czas 1/60s, f2.7

Czy zgadłem ? :mrgreen:

Wygrales:)
Fotki obejrze pozniej bo wchodze z komunikatora,
Jakbynie parzec w samsungu najgorszy jest brak stabilizacji obrazu...
Teraz jestem juz zdecydowany:D

Fidel
14-02-2007, 13:28
Pewnie canon w ogóle jest do doooopy :lol:. Ciekawe ja kto sprawdzałeś :D?

Sprawidziłem to w domowych warunkach ale zdjęcia robione na statywie ta sama przyslona jesli dobrze pamietam f5.6. Niestety nie mam już tych zdjęc (na tych zdjęciach była karta kredytowa komórka itd po zrobieniu croopow była widoczna róż ica nie mówie że różnica była bardzo duża ale była). Zdjęcia były robione w RAWAch i w jpg -na obu ostrość obrazu była wyższa w R-1.

Master
14-02-2007, 19:37
Samsung to zwykły kompakt z lcd wielkości palmtopa. Uwierz mi, poza wątpliwymi walorami technicznymi jest bardzo obciachowy. Wyobraź sobie, że sama matryca jest ok 5x mniejsza niż w Nikonie. Soniaka nie macałem i nie będę się wypowiadał. Jeśli zaś chodzi o Nikona to w miarę przyzwoite fotki sportowe uzyskasz nawet z badziewnym tele. Poniżej masz linki do moich z gali Diversa w Spodku. Ciemno było a do tego najgorszą Sigmą 70-300 (tą nie APO) za 550,- fociłem, znajomy obok siedział z Fuji S9600 (poziom pro-815, tylko nowszy o 2-lata). Po kilku wątpliwych próbach zaczął kręcić filmiki ;)
http://www.fototok.tkb.pl/pt/photo.php?p=119180
http://www.fototok.tkb.pl/pt/photo.php?p=119488


Jak dla mnie to jest po prostu świetne... Olympus z trudnością chwytał samochody na ulicy...
http://allegro.pl/item165250765_nikkor_70_300_4_5_6_g_nowy_fv_gwaran cja_czarny.html

Ja myślałem o takim obiektywie, tak na początek, co o nim sądzisz, będę na poziomie tego który jest w kicie?

shaddixx
15-02-2007, 12:34
na poczatek styknie. Byle byla dobra i sloneczna pogoda i fotki beda super.

wilus
15-02-2007, 14:46
R1 to świetny sprzęt, mam jednego do sprzedania jakby kto chciał. nówka sztuka.