PDA

Zobacz pełną wersję : Czasy migawki przy współpracy z lampą.



maroo
30-08-2004, 00:00
Nurtuje mnie jedna rzecz.
W kiedy fotografuję w trybie A, z włączoną lampą (wbudowaną) minimalny czas, jaki mogę uzyskać to 1/60 (bo taki mam ustawiony w menu).
Czy da się zmusić aparaturę do pracy z krótszym czasem w trybie A?

ddMON
30-08-2004, 00:41
Raczej nie, bo to priorytet przysłony.
W trybie A czas otwarcia migawki wyznaczany jest automatycznie przez aparat (1/500 - 1/60). Jest to opisane na s. 99 instrukcji.
A może lepiej w S lub M, bo wtedy przy włączonej lampie błyskowej możesz ustawić do 1/500 na sztywno (krócej się nie da).
POzdro! :wink:

Wojtek J.K.
30-08-2004, 00:43
Nie rozumiem: MINIMALNY ??? Czyli najkrótszy ? Przeca on jest najdłuższy ?

maroo
30-08-2004, 08:56
W trybie A czas otwarcia migawki wyznaczany jest automatycznie przez aparat (1/500 - 1/60). Jest to opisane na s. 99 instrukcji.
A może lepiej w S lub M, bo wtedy przy włączonej lampie błyskowej możesz ustawić do 1/500 na sztywno (krócej się nie da).
POzdro! :wink:
No tak, ale za cholerę nie mogę zobaczyć tego czasu od 1/500-1/60 (chyba, że w dzień).
W trybie S mam wtedy zawsze największą dziurę a chciałbym ją czasem zmniejszyć. Z kolei w M nie działa iTTL.

Pytanko do posiadaczy SB800 - Czy z tą lampą można ustawić krótszy czas synchronizacji w trybie A?

Darek
30-08-2004, 09:59
Można napewno ja to zrobiłem ale zachodzi wówczas ryzyko że możesz straćić ostrość robiąc z ręki przy dłuższych czasach (zwłaszcza jak się śpieszysz) Jak wrócę do domu to Ci napiszę gdzie się to przestawia w meni.
Darek

maroo
30-08-2004, 10:44
Można napewno ja to zrobiłem ale zachodzi wówczas ryzyko że możesz straćić ostrość robiąc z ręki przy dłuższych czasach (zwłaszcza jak się śpieszysz)
Ale ja chcę czas skrócić a nie wydłużyć.

maroo
30-08-2004, 22:35
Towarzysze :!: Pomożecie :?:
Z tym, że dla wbudowanej lampy w trybie A nie uzyskam krótszego czasu niż 1/60 już się pogodziłem.
Ale pytam posiadaczy SB800 - Czy z tą lampą można uzyskać krótsze czasy w trybie A?

gmoszkow
30-08-2004, 23:09
Maroo

Dla Ciebie zrobiłem test i oto co ustaliłem

Możesz uzyskać czas do 1/500 pod jendym wszak warunkiem. Aparat w trybie A musisz ustawić obiektyw na jasne źródło światła i dać tak jasną przysłonę by uzyskać czas 1/200 czy 1/500 czy cokolwiek tam sobie chcesz.

Lampa w tym samym czasie musi być usationa w tryb M czyli full manual. Tylko, że przy tym pomiarze jak palniesz lampą to prześwietlisz, bo pomiar został zrobiony poprawnie bez uwzględnienia lampy. Możesz próbować doświetlić na 1/128 - 1/64 mocy lampy i wtedy powinno być OK.

Tylko nie wiem po cholerę się tak męczyć. Ja rozumiem, że lubisz tryb A, ale bez jaj. To naprawdę nie bardzo ma sens.

Oto próba. Przepraszam za totalnie nieciekawe i nieostre zdjęcie, ale chcę pokazać, że się da. Jak sobie gdzieś zapiszesz to zdjęcie to w informacji EXIF znajdziesz szczegóły.

Ogniskowa 300
Migawka 1/400
Przysłona 1/10
Program naświetlania: Priorytet przysłony
Źródło światła: Opcjonalna M. (w windows może w zwykłym podsumowaniu wyświetlać nieznane, ale naprawdę była lampa)

Zaraz pokombinuję z innymi ustawieniami na lampie.


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://wisdom.spray.net.pl/ftp/fotki/proba.jpg)

Pozdrawiam

Grzegorz

ddMON
30-08-2004, 23:18
Zobacz na s. 29 instrukcji do SB-800

Tryb preselekcji przysłony (A)
Wybranie określonej wartości przysłony pozwala kontrolować zarówno głębię ostrości, jak i zasięg błysku lampy.
- Aparat w tym trybie dobiera odpowiedni czas otwarcia migawki. Szczegóły znajdziesz w instrukcji obsługi aparatu.
...
W trybie (P)
...
Jeżeli spróbujesz wybrać czas migawki krótszy od czasu synchronizacji z lampą błyskową, aparat automatycznie zmieni go na swój czas synchronizacji z błyskiem lampy po włączeniu SB-800 (chyba, że ustawisz automatyczną synchronizację FP z krótkimi czasami (s. 60).

Ale się zmęczyłem :shock:
POzdro! :wink:

gmoszkow
30-08-2004, 23:19
Maroo

Złe wieści, oooops, przepraszam dobre wieści.

Z wbudowaną lampą też uzyskałem czas 1/500 na trybie A. Działa git

Znów aparat w trybie A musi zmierzyć czas 1/500 czy jaki tam sobie chcesz do dobranej przysłony. Jeśli chcesz to możesz przekadrować z wciśniętym AE-L. I norlanie walisz lampą. Nie wiem jak z jej skutecznością ale oto kolejny totalnie badziewny przykład. Jednak się da.

Original date/time: 2004:08:30 23:10:57
Exposure time: 1/500
F-stop: 6.3
Focal length: 300.0000
Flash: 31
Orientation: Top-left
Light source: Unknown (jak załadujesz do aparatu to wyświetla built-in TTL)
Exposure bias: 0.0000
Metering mode: Spot
Exposure program: Aperture priority
Digitized date/time: 2004:08:30 23:10:57
Modified date/time: 2004:08:30 23:10:57
Scene type: Photograph
User comment:
Compression: 6
Camera make: NIKON CORPORATION
Camera model: NIKON D70
X resolution: 300.0000
Y resolution: 300.0000
Resolution unit: Inches
Camera version: Ver.1.02
Colorspace: sRGB
File source: DSC

Jeśli masz dalsze pytania to wal.

Grzegorz


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://wisdom.spray.net.pl/ftp/fotki/proba2.jpg)

a tu szczegółowa informacja z Photoshopa a propos błyśnięcia lapmy


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://wisdom.spray.net.pl/ftp/fotki/doproby2.jpg)

ddMON
30-08-2004, 23:40
...Jeżeli spróbujesz wybrać czas migawki krótszy od czasu synchronizacji z lampą błyskową, aparat automatycznie zmieni go na swój czas synchronizacji z błyskiem lampy po włączeniu SB-800 (chyba, że ustawisz automatyczną synchronizację FP z krótkimi czasami (s. 60)....
I tu rodzi się ponownie problem braku tej części instrukcji, ponieważ ta co jest kończy się na s. 53 :cry: ):
Bogdan i TrOn
Sory, że wracam do tematu ale w tym poście prawie się zgodziliście zeskanować instrukcję do SB-800 od s. 54 do końca:

Link został usunięty ze względu na jego niekompatybilność z nową wersją forum.Prawie się zgodziliście
Jeżeli macie dzień dobroci dla zwierząt, to bardzo proszę o resztę :roll: :roll: :roll:
Bracia Nikoniarze poproście także, to na pewno się zgodzą.
POzdro! :wink:

Bogdan
30-08-2004, 23:46
ddMON, dobrze poszukaj; juz kilka tyg. temu poszła 2. porcja; chyba od 54 do ok. 100 str; rzeczywiscie mam zaleglosci [od ok.100. do 125. str] ale niedlugo nadrobie

maroo
30-08-2004, 23:54
Dankeszejn.
Jednak niestety? aby uzyskać krótszy czas w trybie A zawsze pod uwagę jest brany pomiar światła zastanego.
Czyli aby móc robić fotki z lampą i krótszym czasem muszę je robić w dzień lub w bardzo jasnych pomieszczeniach.
Rozumiem, że w ciemnawym pokoju nie będę w stanie ustawić przysłony 8 i czasu np. 1/125 lub 1/160 i użyć trybu iTTL.
Co prawda radzę sobie dobrze na ręcznych ustawieniach lampy (i tej wbudowanej i tej przypinanej) ale myślałem, że będę mógł użyć tych parametrów i zwolnić się od myślenia :wink:

Szykuje mi się wyjazd integracyjno-szkoleniowy a po spożyciu trudno utrzymać skrzynkę bez poruszenia z czasem 1/60 :wink:
Dzięki jeszcze raz.

gmoszkow
31-08-2004, 01:22
maroo:

A dlaczego nie użyjesz trybu ręcznego i dopalenia fleszem. Robisz 2-3 zdjęcia (szczególnie jeśli masz lampę zewnętrzną) ustawiasz jej moc tak by ci grało na odległość 2-5 m i ewentualnie korygujesz czasem lub korekcją (jak już się tak uprałeś na priorytet przysłony).

Ja tak robiłem z lampą manualną bo chciałem zrobić kilka prób na full manualu a później z SB800 też pełen manual. Jak trochę niedoświetlisz to żaden problem uważaj tylko na przepalenia bo jak przepalisz lampą to zapomnij, że cokolwiek z tego wyciągniesz.

Innym rozwiązaniem jest priorytet migawki, też daje efekty, ustawiasz 1/125 i przy ISO 400 nawet wbudowana lampa sobie poradzi, tylko nie spodziewaj się pięknych zdjęć za każdym razem.

Ostatecznie zostaje jeszcze multi program. W miarę pełna kontrola nad tym co robisz i z lampą też sobie radzi i iTTL też działa łącznie z ballanced fill in (o ile dobrze pamiętam)

Pozdrawiam

Grzegorz

gmoszkow
31-08-2004, 01:42
maroo:

ostatnia moja uwaga. Przy foceniu po konsumpcji pewnej dawki napojów wyskokowych przełącz na P, włącz pomiar centralny odchyl palnik do góry (jeśli masz SB800) i rób fotki. No chyba, że dla zasady nie robisz na programie.

Gwarantuje Ci, że wyjdzie pewnie lepiej i ciekawiej bo "wolne moce przerobowe mózgu" :D :) :D :) , (które znacznie mogą być osłabione przez uboczny produkt trawienia c2h5oh - zwany również aldehydami) przenaczysz na lepsze kadrowanie niż na walkę z ustawieniami.

Kończąc życzę udanej integracji, ja miałem w piątek - ale na takie imprezy nie biorę aparatu.

Grzegorz

Tr0n
31-08-2004, 13:14
Bogdan i TrOn
Sory, że wracam do tematu ale w tym poście prawie się zgodziliście zeskanować instrukcję do SB-800 od s. 54 do końca:

Sorki ddMON ale ja robilem instrukcje od aparatu, nie mam instrukcji do lampy, jesli ktos mi udostepni to moge przerobic

ddMON
31-08-2004, 16:59
ddMON, dobrze poszukaj; juz kilka tyg. temu poszła 2. porcja; chyba od 54 do ok. 100 str; rzeczywiscie mam zaleglosci [od ok.100. do 125. str] ale niedlugo nadrobie
Jak poszło, jak nie poszło :D
Kurna... dobrze poszukaj :shock: ... ale gdzie, bo w Strefie zrzutu nie widzę :roll: A w domu to wiem na pewno, że nie mam.
Jeżeli można, to z pomocą NAdKa (Naszego Admina Kochanego :wink: ), wrzuć to jeszcze raz, bo w strefie jest do s. 53.
Z góry Wielkie Dzięki - a może od razu do 125 strony :wink:
Bogdan wszyscy wiedzą, że na Ciebie zawsze można liczyć 8) :D
POzdro!

ddMON
31-08-2004, 17:04
Sorki ddMON ale ja robilem instrukcje od aparatu, nie mam instrukcji do lampy, jesli ktos mi udostepni to moge przerobic
Tr0n Ty nie przepraszaj za to, że ludziom dobrze czynisz (robisz :shock: )!
Jesteś Wielki to się wie :D
POzdro! :wink:

dido
31-08-2004, 21:39
Nie wiem jakim sposobem ale mam całą instrukcje do SB-800. Mogę przesłać na priv TrOnie.

tzk
31-08-2004, 22:00
Nie wiem jakim sposobem ale mam całą instrukcje do SB-800.

jezeli PL to i ja poprosze

ddMON
31-08-2004, 22:06
Nie wiem jakim sposobem ale mam całą instrukcje do SB-800. Mogę przesłać na priv TrOnie.
Ale to ja za nią cały czas się ślinię (oczywiście PL) :lol:
Poproszę o info jak mogę ją dostać lub wrzuć przez Admina do Strefy zrzutu - tak będzie najlepiej :D
POzdro! :wink:

samuraj
31-08-2004, 22:10
Dido ja też bym poprosił na bialowieza@o2.pl jeżeli oczywiście można :)

dido
31-08-2004, 22:36
oczywiście PL. sprawdzałem z wersją książkową jest do 101 i wklejony na końcu Index z 125, którym się sugerowałem. nie mam skanera aby mieć brakujące 102-123, ale cos wymyślę :D

tzk
31-08-2004, 22:38
dobra poki co i ta, zawsze to 2x wiecej szczescia niz na ftp-serwerku

woytek6
17-03-2011, 21:09
Wracając do tematu. Jak ustawiliście krótszy niż 1/60 czas migawki przy trybie A dla SB800? :)