Zobacz pełną wersję : D50 - ile można wycisnąć?
przemo_k
18-09-2011, 10:39
Jako, że ucyfrowiłem się i nabyłem w ramach nauki D50, mam pytanko odnośnie możliwości sprzętu.
Poniżej wklejam fotki i uprzejmie zapytuję czy jeśli chodzi o ostrość, kolory i co tam jeszcze może być to uzyskałem co się dało z tego body czy coś mi umknęło. Czy na lepszej (nowszej puszce) miałbym szanse coś więcej wydobyć?
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
http://img801.imageshack.us/img801/4729/dsc3011wichren.jpg (\"źródło
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
http://img29.imageshack.us/img29/2924/dsc2819melnik.jpg (\"źródło
a tu fotki w pełnej rozdzielczości:
http://img192.imageshack.us/img192/3575/dsc3011l.jpg
http://img813.imageshack.us/img813/7641/dsc2819i.jpg
a co Ty chcesz jeszcze z tej puszki wyciskać. Sok może? Moim zdaniem to Ty z niej nic nie wycisnąłeś - oczywiście po zdjęciach to stwierdzam.
przemo_k
18-09-2011, 13:01
a co Ty chcesz jeszcze z tej puszki wyciskać. Sok może? Moim zdaniem to Ty z niej nic nie wycisnąłeś - oczywiście po zdjęciach to stwierdzam.
Tego się własnie obawiałem :(
Pomijając dostępne wtedy światło, generalnie jestem zawiedziony jakością. Pytanie - w czym tkwi przyczyna?
Z D50:
- http://www.darko.cal.pl/Krajobraz%20-%20Landscaps/Zagraniczne%20widoki%20-%20Foreign%20views/Switzerland/index.html
- http://www.darko.cal.pl/Śluby%20-%20Wedings/Asia%20i%20Pior/index.html
- tutaj pierwsze 7 zdjęć też z d50 http://www.darko.cal.pl/Przyroda%20-%20Nature/Zwierzaki%20-%20Wild%20animals/index.html
Te zdjęcia które zrobiłeś - tak samo by wyglądały z kompakta i z D3.
przemo_k
18-09-2011, 14:14
Te zdjęcia które zrobiłeś - tak samo by wyglądały z kompakta i z D3.
Też odnoszę takie wrażenie, tzn. wyszły jak z kompaktu :(.
Pierwsza rzecz to wypłowiałe czy wręcz wypalone przez słońce trawy i do tego słońce w zenicie i generalnie słaba widoczność, mocno zamglone powietrze, jakoś daleko od oczekiwanego efektu.
Po prostu nie wiem czy sprzedać od razu puszkę czy jeszcze mimo wszystko próbować dalej.
Chociaż boję się, że jakości slajdu nie osiągnę.
Przyczyna (może) tkwi w tym, że musisz zacząć te foty obrabiać. Jeśli uważasz, że te zdjęcia do których wzdychasz wyszły prosto z puszki, to się grubo omyliłeś. Kłania się znajomość PS lub LR lub innego narzędzia do obróbki-skrawania plików cyfrowych. Oczywiście Fotoszopa nie zastąpi wiedzy i umiejętności fotograficznych (połowa sukcesu to dobry materiał wyjściowy, czyli dobrze zrobione zdjęcie).
Ja po przesiadce z analoga na cyfrę poczułem się jakbym musiał uczyć się robić zdjęcia od nowa. Cyfra to zupełnie inna para kaloszy.
Chociaż boję się, że jakości slajdu nie osiągnę.
Nie bój się. Musisz się z tym pogodzic, niestety.
lukpiecz
20-09-2011, 06:11
może jak autor pozwoli to, pokażcie co można "wycisnąć" z tych zdjęć...
przemo_k
20-09-2011, 07:33
Nie widzę problemu.
Tylko jak to udostepnić do edycji?
juz udostepniles ;)
no chyba ze masz nefy to dawaj bedzie lepsza zabawa :)
lukpiecz
20-09-2011, 09:26
to wieczorek wrzucę swoją propozycję pierwszego zdjęcia (wydaje mi się, sporo lepsza ale to moje subiektywne odczucie)
przemo_k
20-09-2011, 13:33
juz udostepniles ;)
no chyba ze masz nefy to dawaj bedzie lepsza zabawa :)
Mam NEF'y ale nie wiem czy tych samych scen, jak wrócę do domu to coś wrzucę, ale jak dla mnie są jeszcze gorsze niż te JPG. Chyba czeka mnie nauka obróbki zdjęć, a miało być tak łatwo ( IMO :) )
Mam NEF'y ale nie wiem czy tych samych scen, jak wrócę do domu to coś wrzucę, ale jak dla mnie są jeszcze gorsze niż te JPG. Chyba czeka mnie nauka obróbki zdjęć, a miało być tak łatwo ( IMO :) )
noo, właśnie;)
Nef musi wyglądać gorzej bo to taki negatyw, dopiero jak go wywołasz ( odpowiednio ) w programie do obróbki to będziesz miał pozytyw - dobry lub nie.
Michal_C
20-09-2011, 14:40
przemo_k,
mam D50 i D80. Chętnie zobaczę takiego nefa i co uda mi się z niego wycisnąć. Jak możesz wrzuć plik na jakiś serwer ogólnodostepny.
Pozdrawiam
lukpiecz
20-09-2011, 20:26
to tak na szybko... specem nie jestem, inni pewnie mogą dużo więcej wyciągnąć z tej foty
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/photo/my-images/5/widok1m.jpg/)
Moja wersja ;)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img683.imageshack.us/img683/2402/3011l.jpg)
uprzejmie zapytuję czy jeśli chodzi o ostrość, kolory i co tam jeszcze może być to uzyskałem co się dało z tego body czy coś mi umknęło.
Tu Twoje
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img801.imageshack.us/img801/4729/dsc3011wichren.jpg)
I moja propozycja - po 3 minutach w PS
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img12.imageshack.us/img12/1853/dsc3011l2m.jpg)
blackangelek
20-09-2011, 23:10
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img546.imageshack.us/img546/4608/krajob.jpg)
przemo_k
20-09-2011, 23:20
najbardziej tę piękną rzeczywistość :) przypomina na razie obróbka blackangelka
NEF zapodam jutro, gdzieś się karta zapodziała, jeśli wytrwacie oczywiście,
niemniej jednak obróbka dużo znaczy
Moja wersja ;)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img683.imageshack.us/img683/2402/3011l.jpg)
Dobre :) dzięki Tobie znaleźliśmy się prawie na księżycu :) Mam prośbę pewnie kolegę od fot też zainteresuje. Moglibyście napisać w skrócie jakimi narzędziami w PS czy LR osiągnęliście swoje obróbki ?
niemniej jednak obróbka dużo znaczy
to czynność w fotografi cyfrowej: niezbędna, nieunikniona, konieczna, nieodzowna i potrzebna
powodzenia i nie zrażaj się :-)
przemo_k
21-09-2011, 08:28
link do NEF'a
https://rapidshare.com/files/4253885813/DSC_3010.NEF
Moja propozycja.
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img59.imageshack.us/img59/8154/dsc3010.jpg)
Moja propozycja (tym razem bez udziwnień ;) )
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img846.imageshack.us/img846/3536/3010m.jpg)
Moja wersja:
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img192.imageshack.us/img192/5986/dsc3011li.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img689.imageshack.us/img689/8929/rawve.jpg)
jak zwykle trochę przeostrzyłem ale już mi się nie chciało poprawić ;)
[/URL]
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
[url=http://img90.imageshack.us/img90/209/dsc3011l2.jpg]źródło (http://imageshack.us/photo/my-images/716/dsc3011l1.jpg/)
Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)
Kilka kliknięć w NX. Rzucony gradnient, coś a'la szara połówka, następnie zdjęta "na nim" jasność. Podbite kolory.
Delikatnie ruszona krzywa i... to chyba wszystko. Lekka korekcja WB.
Michal_C
21-09-2011, 22:18
Hej, to co mi się udało.
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/photo/my-images/8/d50sample.jpg/)
Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)
ile użytkowników tyle wersji, już wie że da się więcej, lepiej, to nie zabawa w rawki ;) rób tym zdjęcia, to super sprzęt, sam dałem go ojcu i z powodzeniem robi zdjęcia (co mnie smuci na AUTO) da się wycisnąć niewiele mniej niż z obecnych 'nówek' a obrazek jest jak dla mnie ładniejszy
to i ja się pobawię :)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img21.imageshack.us/img21/9503/dsc3011lnew.jpg)
przemo_k
23-09-2011, 08:19
OK panowie, widać, że obróbka pomaga i to znacznie, wskazane jest jednak, jeśli chcemy odwzorować to co spotkaliśmy na planie, pamięćtać coś niecoś z niego,
w przeciwnym razie otrzymamy co otrzymamy, niekoniecznie zbliżone do oryginału,
dziękuję wszystkim za pomoc :)
No, jeśli zaś chodzi o to jak to się obrabia, to ja w PS dałem najpierw autokontrast, potem kolor selektywny, by niebo było bardziej niebieskie, śnieg biały, a rośliny zielone. Potem skalowanie i wyostrzenie. :)
przemo_k
23-09-2011, 16:54
No, jeśli zaś chodzi o to jak to się obrabia, to ja w PS dałem najpierw autokontrast, potem kolor selektywny, by niebo było bardziej niebieskie, śnieg biały, a rośliny zielone. Potem skalowanie i wyostrzenie. :)
I tu pojawia się problem, jesli ktoś nie widział oryginału (nie był na miejscu). To nie snieg, tylko marmurowe skały, o odcieniu b.jasno szarym :)
przemo_k
23-09-2011, 16:55
to i ja się pobawię :)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img21.imageshack.us/img21/9503/dsc3011lnew.jpg)
dobrze wyszło :)
barracuda
23-09-2011, 18:32
A moim zdaniem nie tędy droga, bo w takim wypadku faktycznie lepiej kupić sobie kompakt, a potem cuda wyprawiać na kompie.
przemo_k
23-09-2011, 20:31
A moim zdaniem nie tędy droga, bo w takim wypadku faktycznie lepiej kupić sobie kompakt, a potem cuda wyprawiać na kompie.
tzn?
barracuda
23-09-2011, 22:05
tzn, że najpierw trzeba się nauczyć robić dobre zdjęcia, a dopiero potem uczyć się je obrabiać, a nie odwrotnie.
przemo_k
27-09-2011, 16:51
tzn, że najpierw trzeba się nauczyć robić dobre zdjęcia, a dopiero potem uczyć się je obrabiać, a nie odwrotnie.
co rozumiesz przez "dobre"?
kompozycja, motyw, naświetlenie?
wiesz, jesli aparat nie jest w stanie odwzorować prawidłowo kolorów i dać ostrego zdjęcia, to ani motyw ani kompozycja nie są ważne skoro podstawa jest do bani
mam te same zdjęcia zrobione na slajdach, jaki jest efekt porównań łatwo się domyslić :(
tzn, że najpierw trzeba się nauczyć robić dobre zdjęcia, a dopiero potem uczyć się je obrabiać, a nie odwrotnie.
Dobre czyli? Przeciez robienie zdjec (RAWow) i ich obrobka to to samo! To jest robienie dobrych zdjec, to jest nieodlaczne...
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.