PDA

Zobacz pełną wersję : s5 - co sadzicie?



Siupes
11-02-2007, 07:59
bez owijania w bawelne, pewnie jest tu pare osob uzywajacych dslr fuji, pare osob sledzacych postepy w gdybaniu o s5 wiec...
czy mozliwe jest zeby fuji faktycznie wypuscilo w najbliszym czasie troche wolniejszy aparat wygladajacy kompletnie jak d200 + 2mpix wiecej z duzo lepsza jakoscia zdjec jpg/raw i mniejszym szumem i lepsza dynamika na wysokich iso?

JK
11-02-2007, 10:45
Możliwe, tylko że nie +2mpix, tylko -4mpix. W matrycy Fuji te piksele nie są równoważne. W rzeczywistości jest tam taki zestaw sensorów:
- 3 miliony dużych sensorów zielonych,
- 1,5 miliona dużych sensorów niebieskich,
- 1,5 miliona dużych sensorów czerwonych,
- 3 miliony małych sensorów zielonych,
- 1,5 miliona małych sensorów niebieskich,
- 1,5 miliona małych sensorów czerwonych
Te małe sensory nie są pełnoprawnymi sensorami, a jedynie "wspomagają" sensory duże. W efekcie z tej matrycy da się uzyskać tylko 1,5 miliona nie interpolowanych pikseli (w D200 jest tych nie interpolowanych pikseli 2,5 miliona). Reszta jest gigantyczną interpolacją dokonywana przez soft (w D200 również), a te 12mpix to tylko bełkot marketingowy handlowców Fuji.

Niedzwiedz
11-02-2007, 11:52
w prktyce zdjecia z d200 sa nafaszerowane wieksza iloscia szczegolow, z s3 maja lepszy kontrast i no jednak wiekszy ODCZUWALNY zakres dynamiki

bukowy dziad
11-02-2007, 17:12
nie wiem ile prawdy w gadaniu na dpreview, ale ludzie oceniajacy stopien oddana szczegolow przez fuji oceniają, ze s3 z tymi 6/12Mpix dawal szczegolowosc podobną do polki 8 Mpix, a s5 ponoc zbliza sie do 10Mpix. podkreslam: nie wiem na ile to jest sensowne i wiarygodne...ale zdiecia z nowej puchy bardzo mi sie podobaja:D

JK
11-02-2007, 17:38
Ciekawe jak, jeśli w obu podobno siedzi ta sama matryca.

fotomarek_k
11-02-2007, 17:46
"Bez owijania w bawełnę" -ja uwazam że duzo lepsza jakosć zdjec jpg z mniejszym szumem i lepsza dynamika na wysokich iso jest już z s3 :-)) Podkreślam, że jest to subiektywne, moje zdanie - na podstawie moich porównań powiększeń na papierze... Ale równocześnie znajomy wybrał D200, bo mu "czegoś brakowało" w fotkach z s3 :-))
Jeśli chodzi o ilość pikseli- dotychczas robiłem powiększenia max.30x45 z wycinka nie przekraczającego 1/2 kadru (jpg 12mln) i po interpolacji jednym skokiem w PsE - odbitki były (znów moim zdaniem), bez zarzutu. Jednocześnie gdy przed zakupem porównywałem pliki z D70 i s3 (ten sam obiektyw), to z D70 wydawały mi się bardziej ostre i szczegółowe :-))) Tak że opinia myślę że zależeć będzie bardzo od mierzonych cech, "rodzaju miarki" ...i planowanych zastosowań aparatu :-)
Z tego co podają w s5 jest matryca 12mln, ale nowszej generacji niż ta z s3. W specyfikacjach do których linki w sąsiednich wątkach, też info o 12mln pikseli w porównaniu do 6mln z s3(?)... Na czym ta "nowa generacja" ma polegać??
No, wkrótce pewnie się przekonamy...

Pozdrawiam

wyrwiflak
11-02-2007, 17:54
zastanawiam się dlaczego watki o s5 są w "innych systemach", przecież to ten sam system!

Siupes
11-02-2007, 18:21
http://forums.dpreview.com/forums/read.asp?forum=1020&message=22005784
link do pliku z iso 1600, imponujace kolory, kontrast i szumy.
system moze ten sam, ale aparat inny.

Niedzwiedz
11-02-2007, 18:46
wyzsze iso w fuji jest odszumiane bez mozliwosci kontroli tego niwatety w s5 to samo na `1600 i 3200

Siupes
11-02-2007, 20:14
Niedzwiedz - czyli sadzisz ze iso w sumie ma podobny poziom szumow tylko bardziej agresywny pp w aparacie?
z review s3 wynika ze ta wieksza dynamika jest raczej w jasnych partiach a nie cieniach, chociaz niektore przyklady sa nadal imponujace.
szkoda ze s5 nie ma na polkach, zdecydowanie sprawdzilbym ta opcje. niestety nie jestem zbyt cierpliwym czlowiekiem (szczegolnie ze moj d70 mnie juz opuscil).

Niedzwiedz
12-02-2007, 21:41
na innych stronach testujących aparaty wychodzilo ze s3 ma wiecej szczegolow w cieniach niz canony 1d

bukowy dziad
13-02-2007, 00:35
http://forums.dpreview.com/forums/read.asp?forum=1020&message=22013356
szybkie sample z s3,d200 i s5...imho jest ok:) pozostaje miec tylko nadzieje, ze wyjdzie w stanach w ciagu jakichs 2 tygodni:)

Smurf
13-02-2007, 03:20
Wedlug tych sampli to lepiej jest w S3pro - więcej szczegółów, wieksza rozpietość tonalna- mniej przepaleń w swiatłach (okolice lamp halogenowych), jednoczesnie również więcej szczegółów w cieniach (material na stole), w przypadku S5pro nieco mniejsze ziarno, ale wyraźnie widać, że jest to działanie oprogramowania - utrata szczegółów, szczególnie widoczna w prawej dolnej części zdjęć - fragment wykładziny podlogowej oraz wczesniej wymienione nakrycie stolu.
Zarówno w powyzszym linku zdjęcia z S3pro jak i S5pro sa "lepsze" niz z D200

Siupes
13-02-2007, 04:42
w kiepskim momencie d200 kupilem, a jako ze nie moge sie do niego nadal przyczepic, to po prostu przestane szukac dziury w calym (szczegolnie ze nigdy mnie do fuji nie ciagnelo w sumie).
nadal ciekawa propozycja, szczegolnie gdyby cena spadla (nie wiem czy s5 jest warta nastepnych $500, szczegolnie ze jej jeszcze tak naprawde nie ma).
zobaczymy za pare miesiecy w testach.