PDA

Zobacz pełną wersję : jak sfotografować obrazy?



pd
04-09-2011, 21:21
Przeszukałem forum szukając odpowiedzi na pytanie zadane w tytule. Znalazłem wiele moim zdaniem trafnych porad, które z pewnością wykorzystam w zadaniu jakie przede mną stoi - mowa o sfotografowaniu dużej ilość obrazów w aranżacji różnych przedmiotów. Efekt jaki chcę osiągnąć jest następujący:


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img17.imageshack.us/img17/5099/20110821191028.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img217.imageshack.us/img217/5458/20110821191135.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img4.imageshack.us/img4/8611/20110821191305.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img703.imageshack.us/img703/6876/20110821191348.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img607.imageshack.us/img607/7969/20110821191313.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img847.imageshack.us/img847/9509/20110821191327.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img683.imageshack.us/img683/3429/20110821191334.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img40.imageshack.us/img40/4241/20110821191045.jpg)

O ile kwestia statywu

Statyw na wysokości środka obrazu. Oś optyczna obiektywu musi być prostopadła do płaszczyzny obrazu i musi przechodzić przez przecięcie jego przekątnych. Ma to na celu wyeliminowanie zniekształceń powodowanych przez rzut perspektywiczny, takich jak brak równoległości linii (np. ramy obrazu nie zostaną zarejestrowane jako prostokąt).oraz formatu zdjęć

Rób w NEF bo wtedy będziesz miał większe pole do ewentualnych poprawek, wtedy nawet kwestia balansu bieli nie jest tak bolesna.jest oczywista o tyle tematy związane z obiektywem, światłem (lampami) pozostawiają wiele wątpliwości. Ile wątków na forum tyle zdań na ten temat. Zebrałem jednak to co powtarzało się najczęściej i poprawcie mnie proszę jeśli źle myślę.

Chcę użyć:
- 50f1.4,
- SB-900 skierowaną do góry,
- dodatkowego oświetlenia (mocnego podkreślającego fakturę obrazów) ulokowanego lewej i prawe stronie


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img59.imageshack.us/img59/1544/20110904210135.jpg)

Czy jest jeszcze coś o czym powinienem pamiętać? Jeśli mam stałe światło to unikać jednak lampy błyskowej? Robić zdjęcia w trybie M?

bogdi64
04-09-2011, 21:36
pokazałeś halogen i dajesz lampę - masz dwie różne temperatury barwne więc potrzebne będą folie korekcyjne na lampę błyskową, bo halogen stopi wszystko co na niego założysz, lampa od sufitu dodatkowo "dołoży" kolory ścian i innych przedmiotów, dał bym lampę błyskową za sobą z dużym odbłyśnikiem (parasol może być zbyt blisko lampy) skierowanym na obiekt i do tego balansował światłem stałym, aby sobie zrównoważyć cienie w zależności od potrzeby (halogen też trzeba odbijać bo daje dość ostre światło z takim odbłyśnikiem), tryby pracy tylko M, dla aparatu i lampy

pd
04-09-2011, 21:58
chyba jednak halogeny to zły pomysł, fakt, ciężko będzie mi osłabić światło, zatem alternatywą są 2 parasolki.

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img41.imageshack.us/img41/5885/zestaw3y.jpg)
czy błysk za mną mam kierować na obiekt czy odbłysk od sufitu?

Motorniczy
04-09-2011, 22:17
Na robienie reprodukcji nie ma jednej recepty . Najwazniejsze jest abys zachowal oryginalny kolor , odpowiedni kąt i oczywiscie ZERO znieksztalcen. Rob testy a potem analizuj. Pozdro