pd
04-09-2011, 21:21
Przeszukałem forum szukając odpowiedzi na pytanie zadane w tytule. Znalazłem wiele moim zdaniem trafnych porad, które z pewnością wykorzystam w zadaniu jakie przede mną stoi - mowa o sfotografowaniu dużej ilość obrazów w aranżacji różnych przedmiotów. Efekt jaki chcę osiągnąć jest następujący:
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img17.imageshack.us/img17/5099/20110821191028.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img217.imageshack.us/img217/5458/20110821191135.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img4.imageshack.us/img4/8611/20110821191305.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img703.imageshack.us/img703/6876/20110821191348.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img607.imageshack.us/img607/7969/20110821191313.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img847.imageshack.us/img847/9509/20110821191327.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img683.imageshack.us/img683/3429/20110821191334.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img40.imageshack.us/img40/4241/20110821191045.jpg)
O ile kwestia statywu
Statyw na wysokości środka obrazu. Oś optyczna obiektywu musi być prostopadła do płaszczyzny obrazu i musi przechodzić przez przecięcie jego przekątnych. Ma to na celu wyeliminowanie zniekształceń powodowanych przez rzut perspektywiczny, takich jak brak równoległości linii (np. ramy obrazu nie zostaną zarejestrowane jako prostokąt).oraz formatu zdjęć
Rób w NEF bo wtedy będziesz miał większe pole do ewentualnych poprawek, wtedy nawet kwestia balansu bieli nie jest tak bolesna.jest oczywista o tyle tematy związane z obiektywem, światłem (lampami) pozostawiają wiele wątpliwości. Ile wątków na forum tyle zdań na ten temat. Zebrałem jednak to co powtarzało się najczęściej i poprawcie mnie proszę jeśli źle myślę.
Chcę użyć:
- 50f1.4,
- SB-900 skierowaną do góry,
- dodatkowego oświetlenia (mocnego podkreślającego fakturę obrazów) ulokowanego lewej i prawe stronie
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img59.imageshack.us/img59/1544/20110904210135.jpg)
Czy jest jeszcze coś o czym powinienem pamiętać? Jeśli mam stałe światło to unikać jednak lampy błyskowej? Robić zdjęcia w trybie M?
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img17.imageshack.us/img17/5099/20110821191028.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img217.imageshack.us/img217/5458/20110821191135.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img4.imageshack.us/img4/8611/20110821191305.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img703.imageshack.us/img703/6876/20110821191348.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img607.imageshack.us/img607/7969/20110821191313.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img847.imageshack.us/img847/9509/20110821191327.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img683.imageshack.us/img683/3429/20110821191334.jpg)
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img40.imageshack.us/img40/4241/20110821191045.jpg)
O ile kwestia statywu
Statyw na wysokości środka obrazu. Oś optyczna obiektywu musi być prostopadła do płaszczyzny obrazu i musi przechodzić przez przecięcie jego przekątnych. Ma to na celu wyeliminowanie zniekształceń powodowanych przez rzut perspektywiczny, takich jak brak równoległości linii (np. ramy obrazu nie zostaną zarejestrowane jako prostokąt).oraz formatu zdjęć
Rób w NEF bo wtedy będziesz miał większe pole do ewentualnych poprawek, wtedy nawet kwestia balansu bieli nie jest tak bolesna.jest oczywista o tyle tematy związane z obiektywem, światłem (lampami) pozostawiają wiele wątpliwości. Ile wątków na forum tyle zdań na ten temat. Zebrałem jednak to co powtarzało się najczęściej i poprawcie mnie proszę jeśli źle myślę.
Chcę użyć:
- 50f1.4,
- SB-900 skierowaną do góry,
- dodatkowego oświetlenia (mocnego podkreślającego fakturę obrazów) ulokowanego lewej i prawe stronie
https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img59.imageshack.us/img59/1544/20110904210135.jpg)
Czy jest jeszcze coś o czym powinienem pamiętać? Jeśli mam stałe światło to unikać jednak lampy błyskowej? Robić zdjęcia w trybie M?