Zobacz pełną wersję : Panoramy sferyczne...
Witajcie!
Od paru dni bawię się tworzeniem panoram sferycznych.
Mam wypoziomowany statyw z głowicą Nodal Ninja 3II, moje D7k z Samyangiem 8mm odpowiednio ustawione na głowicy aby wyeliminować problem paralaksy.
Panoramy wnętrza wykonuję metodą "na dwa rzędy" zdjęć. Najpierw 8 fotek aparatem skierowanym 40st w dół robiąc zdjęcia co 45st, potem aparat ustawiam 40st w górę i znów 8 fotek co 45st. Niestety nie robię metodą ze zdjęciem dołu i nadiru, ponieważ mój aparat nie mieści się w głowicy w pionie...
Po wrzuceniu tego do Panorama Studio 2 Pro niestety przy każdej panoramie wychodzą jakieś "przesunięcia" obrazów.
Czy ktoś, kto zna temat lepiej może mi wyjaśnić dlaczego program nie może tak wykonanych zdjęć dobrze poskładać?
A jednak udało mi się ze wszytkim dojść do ładu :)
Zapraszam na parę wirtualnych spacerów:
1. Hotel Tumski w Płocku
http://www.bla-art.pl/panoramy/wycieczka_hotel_tumski
2. Zajaz w Górach k. Płocka:
http://www.bla-art.pl/panoramy/zajazdwgorach_wycieczka
3. Dom Weselny Złota Podkowa w Płocku:
http://www.bla-art.pl/panoramy/wycieczka_zlota_podkowa
Więcej wycieczek pod adresem: www.bla-art.pl/panoramy (http://www.bla-art.pl/panoramy)
Miłego oglądania :)
Chętnie też przyjmę słowa krytyki od znawców i praktyków tego tematu...
Kolejna realizacja... Happy Park w Płocku... Zapraszam do zwiedzania :)
http://www.bla-art.pl/panoramy/happypark_wycieczka/
marszull
31-03-2012, 15:57
jest ok, ale od wrzucania zdjec sa inne dzialy
Ale ja nie wrzucam zdjęć :)
marszull
31-03-2012, 16:36
Jakby nie patrzec to panoramy sferyczne to tez zdjecia tylko inaczej wyswietlane
moim zdaniem od chwalenia sie swoimi pracami sa po prostu inne dzialy ;)
studiofocus
31-03-2012, 17:56
Jakby nie patrzec to panoramy sferyczne to tez zdjecia tylko inaczej wyswietlane
moim zdaniem od chwalenia sie swoimi pracami sa po prostu inne dzialy ;)
True story, bro.
Jeżeli to Wam sprawi przyjemność i zaspokoi Wasze ego to przepraszam... Tyle zdań zmarnowanych tylko po to, aby powiedzieć, że to nie ten dział... ok... Rozumiem, gdybym wstawił tutaj 30 zdjęć... Wstawiłem tylko link...
Mi się te panoramy bardzo podobają. Bawiłem się kiedyś w takie normalne, ale te sferyczne są bomba. Może się za SY rozejrzę...
Jacek S.
01-04-2012, 15:30
Mi się te panoramy bardzo podobają. Bawiłem się kiedyś w takie normalne, ale te sferyczne są bomba. Może się za SY rozejrzę...
Sam samyang Ci nie wystarczy.
Musisz mieć jeszcze głowicę i dobry statyw :)
No i oprogramowanie :)
I wiedzę :)
I wiele innych :)
I wiele innych :)
Nie, no to wiadomo, że sam obiektyw to mało..., w sumie jedyny dla mnie problem to głowica - może coś się wymyśli - do kompakta kiedyś zmajstrowałem, to i do lustra może dam radę. Miałem raczej na myśli, że same fiszajowe zdjęcia na dłuższą metę są trochę nudne - ale zabawa w sferyczne panoramki wnosi ożywczy powiew nowości :) i to może być dla mnie dodatkowy bodziec do sięgnięcia do kieszeni...
ale, przy okazji, ciekawy jestem co kryje się pod tym wyrażeniem " i wiele innych" :razz:
Jeżeli chodzi o głowicę to radzę nie bawić się w półśrodki i majsterkowanie... Znam to z autopsji... Wiem, że głowice profesjonalne są drogie, ale tylko one gwarantują komfort pracy i idealne końcowe efekty...
Statyw też powinien być mocno stabilny i ciężki. Nieraz trzeba robić panoramy przy większym wietrze i nie może być mowy o poruszeniach lub nawet lekkich przesunięciach...
Jacek S.
01-04-2012, 19:32
Wiele innych, to np. takie pierdółki jak pilot do wyzwalania (wg mnie odpada ręczne wyzwalanie).
Co do głowicy hand made, to się nie zgodzę. Ja mam właśnie taką i jestem bardzo zadowolony.
Efekty można zobaczyć na mojej stronie.
\/ \/ \/ \/ \/
Co do głowicy hand made, to się nie zgodzę. Ja mam właśnie taką i jestem bardzo zadowolony. Efekty można zobaczyć na mojej stronie.
Nie mówię, że się nie da... Da się, ale po przesiadce na Nodal Ninja 3 z rotatorem dopiero zauważyłem komfort pracy. Chodzi też o trwałość - NN 3 jest super solidnie wykonana... Przy częstej produkcji panoram może to mieć znaczenie...
Nodal Ninja są trochę drogie (wiem, ze to pojecie bardzo względne), ale czy są wam znane tańsze, a jakościowo i funkcjonalnie podobne "zamienniki"?
Nodal Ninja są trochę drogie (wiem, ze to pojecie bardzo względne), ale czy są wam znane tańsze, a jakościowo i funkcjonalnie podobne "zamienniki"?
Nie znam zamienników o takiej jakości... Na allegro można kupić tańsze głowice, miałem jedną taką, ale po 3 miesiącach sprzedałem i kupiłem NN 3... Nie żałowałem... To jest tak jak z gripem do aparatu - można kupić zamiennik o wiele tańszy niż oryginał, ale dopiero jak kupisz oryginał stwierdzisz, że warto było wydać więcej kasy...
Jacek S.
02-04-2012, 19:34
W ciągu roku zrobiłem około 200-300 panoram. Budując głowicę, zadbałem, aby pasowała do mojego aparatu i spełniała wszystkie moje potrzeby. Dla mnie jest ona lepsza od regulowanych śrubą Dobasów czy nawet NN. Kilka zdjęć mojej głowicy można zobaczyć pod tym adresem (http://fotografia.umcs.lublin.pl/forum/viewtopic.php?f=47&t=1405)
Dodam, że włożyłem w nią trochę pracy, ale to nic trudnego, gdy ma się dwie lewe ręce do takich rzeczy (jestem mańkutem :) ).
Co do rotatora to oczywiście się zgodzę. Jest on bardzo przydatny, dlatego również zamierzam go sobie zrobić :)
Ja nie umiem majsterkować i nie mam na to czasu :) Wolałem kupić gotowe rozwiązanie i jestem zadowolony...
... Budując głowicę, zadbałem, aby pasowała do mojego aparatu i spełniała wszystkie moje potrzeby. Dla mnie jest ona lepsza od regulowanych śrubą Dobasów czy nawet NN. Kilka zdjęć mojej głowicy można zobaczyć pod tym adresem (http://fotografia.umcs.lublin.pl/forum/viewtopic.php?f=47&t=1405)
.
Dzięki bardzo za linka, czuję, że w wakacje pomajsterkuję i ja :-P
Tak się chwalisz tym Nodal Ninja a przy tak dobrej głowicy zasłanianie grafiką nadiru to profanacja ;)
Tak się chwalisz tym Nodal Ninja a przy tak dobrej głowicy zasłanianie grafiką nadiru to profanacja ;)
Chętnie dowiedziałbym się od Ciebie, jak sobie z tym radzisz ;)
Ja mam zwyczajną głowicę i powiem szczerze, że jak wyczujesz szkło i głowicę to na każdej głowicy pojedziesz. To kwestia wyczucia sprzętu i zaznaczenia na nim istotnych miejsc gdzie wszystko wychodzi najlepiej.
A wracając do nadiru to jest na to bardzo dobry sposób. Ja zwyczajnie przestawiam statyw z aparatem 1-1,5m obok i pod kątem 45 stopni robie zdjęcie miejsca gdzie stał statyw w nadirze. Następnie korekcja perspektywy w PS i już :)
Tzn ja chcę dokupić coś takiego do mojej głowicy:
http://sklep.vr24.pl/index.php?t=158&f=10&a=7377
Napisz mi tylko, jak potem wstawić to zdjęcie nadiru? W PanoTour jest na to jakaś automatyczna opcja? :)
Ja mam tą głowicę bez żadnych przystawek specjalnych i dużo tańszą od Nodala
http://www.panorama-hardware.de/2/product_info.php?info=p7_pano-maxx-tripodhead.html
Co do wstawienia zdjęcia do nadiru to najpierw dzielę otrzymaną panoramę na 6 kwadratów (ścianek kubicznych) i wtedy na wyprostowanym zdjęciu nadiru nakładam to co robiłem z boku.
Jacek S.
04-04-2012, 15:21
Dodam, że do podziału na cubic nadaje się darmowy pano2qtvr.
Raulo, ja robię podobnie jak Ty, z tym, że ja nadir cykam z ręki. Czasami trzeba niestety trochę iso podnieść, spróbuję Twojego sposobu następnym razem :)
mihow - automatycznie żaden program Ci tego nie wstawi. Musisz podziałać w Photoshopie :)
Gorzej jak trzeba zastosować bracketing :)
Wtedy ręka odpada niestety.
Naturalnie można potem sztucznie wywołać Nef'a ale to już nie to.
Jacek S.
07-04-2012, 18:17
Gorzej jak trzeba zastosować bracketing :)
Wtedy ręka odpada niestety.
Naturalnie można potem sztucznie wywołać Nef'a ale to już nie to.
Ale po co hdr na podłodze? Przeca tam nie ma okien:) Mi spokojnie jedno zdjęcie wystarcza na nadir.
Tak, ale jak robimy cala pano w hdr to wtedy z nadirem sie nameczysz.
Pozwólcie koledzy , że się dopytam o coś w temacie "ruchomych" panoram. Otóż posiadam kilkadziesiąt poskładanych panoram cylindrycznych. Czy jest możliwe aby takie panoramy włożyć do jakiegoś programu i móc póżniej oglądać jak te pokazane na początku tego wątku? Może ktoś wie jak to zrobić i czy to jest możliwe. Dziękuję za wszelkie podpowiedzi.
J.Piwowarczyk
Z cylindrycznych panoram nie zrobisz panoram sferycznych 180st w pionie...
Można je przerobić tylko na panoramy oglądane w poziomie 360st...
Zapraszam do obejrzenia nowej realizacji. W sumie nic specjalnego, ale można obejrzeć :)
http://www.bla-art.pl/panoramy/wycieczka_tytan/
Oczywiście przepraszam za plaster z logo w nadirze, ale taką mam już politykę :)
Jak chodzi o techniczne aspekty tych panoram to bardzo ładnie się je ogląda.Ostrość i kolorki OK.
A wracając do moich cylindrycznych panoram to próbowałem włożyć taką panoramę do programu Panotour .Da się to zrobić i można ją przeglądać ale jakość jest o wiele gorsza w porównaniu do przeglądania w PS. Czy może ktoś wie dlaczego się tak dzieje?
J.P
Napisz jaką rozdzielczość ma plik JPG panoramy oraz pokaż końcową panoramę...
Plik z panoramą jpg ma ok. 15MB, a plik z tą samą panoramą włożony do Panotour ma niecały 1KB. Na razie oglądam go w programie Panotour bo inaczej jeszcze nie umiem więc nie mogę go przesłać.
J.P
Zapraszam na nową realizację typu non-profit - just hobby :) - Wirtualna Wycieczka po Płocku
http://www.bla-art.pl/panoramy/wycieczka_plock/
Będę na bieżąco dodawał nowe panoramy do wycieczki i będę informował tutaj o aktualizacjach.
Zapraszam!
Mihow -- jak już słusznie zauważono na samym początku (a uszło to mojej uwadze), w foto-technice pomagamy sobie w sprawach techniczno-obróbkowych, dzielimy się różnymi przydatnymi informacjami z zakresu techniki fotografowania i obróbki. Nie jest to dział przeznaczony do publikacji fotografii.
Prosiłbym Cię o zakładanie wątków w stosownych działach forum. Myślę, że z korzyścią dla Ciebie, jak i pozostałych forumowiczów. :)
OK - przepraszam...
Nie ma sprawy, daj spokój. Po prostu fajnie jakbyś swoimi projektami urozmaicił działy zdjęciowe, a i więcej osób (niż tutaj) mogłoby je zobaczyć. :)
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.