PDA

Zobacz pełną wersję : Panoramy sferyczne...



mihow
04-09-2011, 18:12
Witajcie!

Od paru dni bawię się tworzeniem panoram sferycznych.
Mam wypoziomowany statyw z głowicą Nodal Ninja 3II, moje D7k z Samyangiem 8mm odpowiednio ustawione na głowicy aby wyeliminować problem paralaksy.

Panoramy wnętrza wykonuję metodą "na dwa rzędy" zdjęć. Najpierw 8 fotek aparatem skierowanym 40st w dół robiąc zdjęcia co 45st, potem aparat ustawiam 40st w górę i znów 8 fotek co 45st. Niestety nie robię metodą ze zdjęciem dołu i nadiru, ponieważ mój aparat nie mieści się w głowicy w pionie...

Po wrzuceniu tego do Panorama Studio 2 Pro niestety przy każdej panoramie wychodzą jakieś "przesunięcia" obrazów.

Czy ktoś, kto zna temat lepiej może mi wyjaśnić dlaczego program nie może tak wykonanych zdjęć dobrze poskładać?

mihow
02-01-2012, 14:57
A jednak udało mi się ze wszytkim dojść do ładu :)

Zapraszam na parę wirtualnych spacerów:

1. Hotel Tumski w Płocku
http://www.bla-art.pl/panoramy/wycieczka_hotel_tumski

2. Zajaz w Górach k. Płocka:
http://www.bla-art.pl/panoramy/zajazdwgorach_wycieczka

3. Dom Weselny Złota Podkowa w Płocku:
http://www.bla-art.pl/panoramy/wycieczka_zlota_podkowa

Więcej wycieczek pod adresem: www.bla-art.pl/panoramy (http://www.bla-art.pl/panoramy)

Miłego oglądania :)
Chętnie też przyjmę słowa krytyki od znawców i praktyków tego tematu...

mihow
31-03-2012, 14:00
Kolejna realizacja... Happy Park w Płocku... Zapraszam do zwiedzania :)

http://www.bla-art.pl/panoramy/happypark_wycieczka/

marszull
31-03-2012, 15:57
jest ok, ale od wrzucania zdjec sa inne dzialy

mihow
31-03-2012, 16:01
Ale ja nie wrzucam zdjęć :)

marszull
31-03-2012, 16:36
Jakby nie patrzec to panoramy sferyczne to tez zdjecia tylko inaczej wyswietlane
moim zdaniem od chwalenia sie swoimi pracami sa po prostu inne dzialy ;)

studiofocus
31-03-2012, 17:56
Jakby nie patrzec to panoramy sferyczne to tez zdjecia tylko inaczej wyswietlane
moim zdaniem od chwalenia sie swoimi pracami sa po prostu inne dzialy ;)


True story, bro.

mihow
31-03-2012, 21:26
Jeżeli to Wam sprawi przyjemność i zaspokoi Wasze ego to przepraszam... Tyle zdań zmarnowanych tylko po to, aby powiedzieć, że to nie ten dział... ok... Rozumiem, gdybym wstawił tutaj 30 zdjęć... Wstawiłem tylko link...

Vinci
01-04-2012, 15:23
Mi się te panoramy bardzo podobają. Bawiłem się kiedyś w takie normalne, ale te sferyczne są bomba. Może się za SY rozejrzę...

Jacek S.
01-04-2012, 15:30
Mi się te panoramy bardzo podobają. Bawiłem się kiedyś w takie normalne, ale te sferyczne są bomba. Może się za SY rozejrzę...

Sam samyang Ci nie wystarczy.
Musisz mieć jeszcze głowicę i dobry statyw :)
No i oprogramowanie :)
I wiedzę :)
I wiele innych :)

Vinci
01-04-2012, 16:56
I wiele innych :)
Nie, no to wiadomo, że sam obiektyw to mało..., w sumie jedyny dla mnie problem to głowica - może coś się wymyśli - do kompakta kiedyś zmajstrowałem, to i do lustra może dam radę. Miałem raczej na myśli, że same fiszajowe zdjęcia na dłuższą metę są trochę nudne - ale zabawa w sferyczne panoramki wnosi ożywczy powiew nowości :) i to może być dla mnie dodatkowy bodziec do sięgnięcia do kieszeni...

ale, przy okazji, ciekawy jestem co kryje się pod tym wyrażeniem " i wiele innych" :razz:

mihow
01-04-2012, 17:56
Jeżeli chodzi o głowicę to radzę nie bawić się w półśrodki i majsterkowanie... Znam to z autopsji... Wiem, że głowice profesjonalne są drogie, ale tylko one gwarantują komfort pracy i idealne końcowe efekty...

Statyw też powinien być mocno stabilny i ciężki. Nieraz trzeba robić panoramy przy większym wietrze i nie może być mowy o poruszeniach lub nawet lekkich przesunięciach...

Jacek S.
01-04-2012, 19:32
Wiele innych, to np. takie pierdółki jak pilot do wyzwalania (wg mnie odpada ręczne wyzwalanie).
Co do głowicy hand made, to się nie zgodzę. Ja mam właśnie taką i jestem bardzo zadowolony.
Efekty można zobaczyć na mojej stronie.
\/ \/ \/ \/ \/

mihow
01-04-2012, 19:48
Co do głowicy hand made, to się nie zgodzę. Ja mam właśnie taką i jestem bardzo zadowolony. Efekty można zobaczyć na mojej stronie.

Nie mówię, że się nie da... Da się, ale po przesiadce na Nodal Ninja 3 z rotatorem dopiero zauważyłem komfort pracy. Chodzi też o trwałość - NN 3 jest super solidnie wykonana... Przy częstej produkcji panoram może to mieć znaczenie...

Vinci
01-04-2012, 20:21
Nodal Ninja są trochę drogie (wiem, ze to pojecie bardzo względne), ale czy są wam znane tańsze, a jakościowo i funkcjonalnie podobne "zamienniki"?

mihow
01-04-2012, 20:59
Nodal Ninja są trochę drogie (wiem, ze to pojecie bardzo względne), ale czy są wam znane tańsze, a jakościowo i funkcjonalnie podobne "zamienniki"?

Nie znam zamienników o takiej jakości... Na allegro można kupić tańsze głowice, miałem jedną taką, ale po 3 miesiącach sprzedałem i kupiłem NN 3... Nie żałowałem... To jest tak jak z gripem do aparatu - można kupić zamiennik o wiele tańszy niż oryginał, ale dopiero jak kupisz oryginał stwierdzisz, że warto było wydać więcej kasy...

Jacek S.
02-04-2012, 19:34
W ciągu roku zrobiłem około 200-300 panoram. Budując głowicę, zadbałem, aby pasowała do mojego aparatu i spełniała wszystkie moje potrzeby. Dla mnie jest ona lepsza od regulowanych śrubą Dobasów czy nawet NN. Kilka zdjęć mojej głowicy można zobaczyć pod tym adresem (http://fotografia.umcs.lublin.pl/forum/viewtopic.php?f=47&t=1405)
Dodam, że włożyłem w nią trochę pracy, ale to nic trudnego, gdy ma się dwie lewe ręce do takich rzeczy (jestem mańkutem :) ).
Co do rotatora to oczywiście się zgodzę. Jest on bardzo przydatny, dlatego również zamierzam go sobie zrobić :)

mihow
02-04-2012, 19:43
Ja nie umiem majsterkować i nie mam na to czasu :) Wolałem kupić gotowe rozwiązanie i jestem zadowolony...

Vinci
02-04-2012, 22:26
... Budując głowicę, zadbałem, aby pasowała do mojego aparatu i spełniała wszystkie moje potrzeby. Dla mnie jest ona lepsza od regulowanych śrubą Dobasów czy nawet NN. Kilka zdjęć mojej głowicy można zobaczyć pod tym adresem (http://fotografia.umcs.lublin.pl/forum/viewtopic.php?f=47&t=1405)
.

Dzięki bardzo za linka, czuję, że w wakacje pomajsterkuję i ja :-P

Raulo
03-04-2012, 13:16
Tak się chwalisz tym Nodal Ninja a przy tak dobrej głowicy zasłanianie grafiką nadiru to profanacja ;)

mihow
03-04-2012, 13:21
Tak się chwalisz tym Nodal Ninja a przy tak dobrej głowicy zasłanianie grafiką nadiru to profanacja ;)

Chętnie dowiedziałbym się od Ciebie, jak sobie z tym radzisz ;)

Raulo
03-04-2012, 14:48
Ja mam zwyczajną głowicę i powiem szczerze, że jak wyczujesz szkło i głowicę to na każdej głowicy pojedziesz. To kwestia wyczucia sprzętu i zaznaczenia na nim istotnych miejsc gdzie wszystko wychodzi najlepiej.
A wracając do nadiru to jest na to bardzo dobry sposób. Ja zwyczajnie przestawiam statyw z aparatem 1-1,5m obok i pod kątem 45 stopni robie zdjęcie miejsca gdzie stał statyw w nadirze. Następnie korekcja perspektywy w PS i już :)

mihow
03-04-2012, 14:50
Tzn ja chcę dokupić coś takiego do mojej głowicy:
http://sklep.vr24.pl/index.php?t=158&f=10&a=7377

Napisz mi tylko, jak potem wstawić to zdjęcie nadiru? W PanoTour jest na to jakaś automatyczna opcja? :)

Raulo
03-04-2012, 15:00
Ja mam tą głowicę bez żadnych przystawek specjalnych i dużo tańszą od Nodala
http://www.panorama-hardware.de/2/product_info.php?info=p7_pano-maxx-tripodhead.html

Co do wstawienia zdjęcia do nadiru to najpierw dzielę otrzymaną panoramę na 6 kwadratów (ścianek kubicznych) i wtedy na wyprostowanym zdjęciu nadiru nakładam to co robiłem z boku.

Jacek S.
04-04-2012, 15:21
Dodam, że do podziału na cubic nadaje się darmowy pano2qtvr.
Raulo, ja robię podobnie jak Ty, z tym, że ja nadir cykam z ręki. Czasami trzeba niestety trochę iso podnieść, spróbuję Twojego sposobu następnym razem :)
mihow - automatycznie żaden program Ci tego nie wstawi. Musisz podziałać w Photoshopie :)

Raulo
06-04-2012, 07:04
Gorzej jak trzeba zastosować bracketing :)
Wtedy ręka odpada niestety.
Naturalnie można potem sztucznie wywołać Nef'a ale to już nie to.

Jacek S.
07-04-2012, 18:17
Gorzej jak trzeba zastosować bracketing :)
Wtedy ręka odpada niestety.
Naturalnie można potem sztucznie wywołać Nef'a ale to już nie to.

Ale po co hdr na podłodze? Przeca tam nie ma okien:) Mi spokojnie jedno zdjęcie wystarcza na nadir.

Raulo
08-04-2012, 21:50
Tak, ale jak robimy cala pano w hdr to wtedy z nadirem sie nameczysz.

Zom53
09-04-2012, 16:35
Pozwólcie koledzy , że się dopytam o coś w temacie "ruchomych" panoram. Otóż posiadam kilkadziesiąt poskładanych panoram cylindrycznych. Czy jest możliwe aby takie panoramy włożyć do jakiegoś programu i móc póżniej oglądać jak te pokazane na początku tego wątku? Może ktoś wie jak to zrobić i czy to jest możliwe. Dziękuję za wszelkie podpowiedzi.
J.Piwowarczyk

mihow
11-04-2012, 09:09
Z cylindrycznych panoram nie zrobisz panoram sferycznych 180st w pionie...
Można je przerobić tylko na panoramy oglądane w poziomie 360st...

mihow
13-04-2012, 23:39
Zapraszam do obejrzenia nowej realizacji. W sumie nic specjalnego, ale można obejrzeć :)

http://www.bla-art.pl/panoramy/wycieczka_tytan/

Oczywiście przepraszam za plaster z logo w nadirze, ale taką mam już politykę :)

Zom53
15-04-2012, 21:33
Jak chodzi o techniczne aspekty tych panoram to bardzo ładnie się je ogląda.Ostrość i kolorki OK.
A wracając do moich cylindrycznych panoram to próbowałem włożyć taką panoramę do programu Panotour .Da się to zrobić i można ją przeglądać ale jakość jest o wiele gorsza w porównaniu do przeglądania w PS. Czy może ktoś wie dlaczego się tak dzieje?
J.P

mihow
15-04-2012, 21:36
Napisz jaką rozdzielczość ma plik JPG panoramy oraz pokaż końcową panoramę...

Zom53
15-04-2012, 23:00
Plik z panoramą jpg ma ok. 15MB, a plik z tą samą panoramą włożony do Panotour ma niecały 1KB. Na razie oglądam go w programie Panotour bo inaczej jeszcze nie umiem więc nie mogę go przesłać.
J.P

mihow
23-04-2012, 23:51
Zapraszam na nową realizację typu non-profit - just hobby :) - Wirtualna Wycieczka po Płocku

http://www.bla-art.pl/panoramy/wycieczka_plock/

Będę na bieżąco dodawał nowe panoramy do wycieczki i będę informował tutaj o aktualizacjach.

Zapraszam!

swider
24-04-2012, 09:41
Mihow -- jak już słusznie zauważono na samym początku (a uszło to mojej uwadze), w foto-technice pomagamy sobie w sprawach techniczno-obróbkowych, dzielimy się różnymi przydatnymi informacjami z zakresu techniki fotografowania i obróbki. Nie jest to dział przeznaczony do publikacji fotografii.

Prosiłbym Cię o zakładanie wątków w stosownych działach forum. Myślę, że z korzyścią dla Ciebie, jak i pozostałych forumowiczów. :)

mihow
24-04-2012, 09:44
OK - przepraszam...

swider
24-04-2012, 09:47
OK - przepraszam...
Nie ma sprawy, daj spokój. Po prostu fajnie jakbyś swoimi projektami urozmaicił działy zdjęciowe, a i więcej osób (niż tutaj) mogłoby je zobaczyć. :)