PDA

Zobacz pełną wersję : Nowe fuji, ale czad!



meliszipak
30-08-2011, 14:22
Fajnie. Specyfikacja super i piękna, prosta metalowa pucha.
Podobno ma być niedroga.
Obecnie dla mnie im aparat prostszy, tym lepszy.
http://photorumors.com/2011/08/27/fuji-x10x50-detailed-specs-leaked/

Rycerz
30-08-2011, 14:54
Podobno ma być niedroga.

fuji i niedrogo ? ;-)

qbic
30-08-2011, 15:01
IMO lipton.

"12 MP 2/3 inch EXR CMOS sensor".

look
30-08-2011, 15:17
oj przygarnąłbym coś takiego...chociaż tak naprawdę to jeszcze chętniej przygarnąłbym siakieś s6 z FX'em i podwójną matrycą

NBA
30-08-2011, 15:34
Fajnie. Specyfikacja super i piękna, prosta metalowa pucha.


W tym temacie od dawno chodzi mi po głowie to

http://www.finepix-x100.com/pl

Co o tym sądzicie??? A może miał ktoś w rękach?

qbic
30-08-2011, 16:00
Był chyba temat o tym. Bardzo pozytywne wrażenia z 5 minutowego obcowania.

mirek
30-08-2011, 16:24
Tu masz caly temat :)
http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=158548

meliszipak
30-08-2011, 16:57
W tym wątku rozmawiamy o zapowiadanym
Fuji X10/X50.

a nie o istniejącym x100.

meliszipak
30-08-2011, 17:02
Jest nadzieja na niewygórowaną cenę z racji niewielkiej matrycy.
Mam nadzieję, że plastyka za bardzo nie ucierpi, bo zapowiada się idealny
aparat uniwersalny.
Pamiętacie Leica digilux 2 5mpx.
Ten piękny aparat z małą matrycą, używany na ebayu trzyma cenę 2500zł.
A to już technologiczny zabytek, przy obecnym tempie rozwoju matryc i oprogramowania.

qbic
30-08-2011, 17:17
Pamiętacie Leica digilux 2 5mpx.
Ten piękny aparat z małą matrycą, używany na ebayu trzyma cenę 2500zł.

Magia nazwy, obrazek z tego biedny.

Stradivarius
30-08-2011, 18:10
Magia nazwy, obrazek z tego biedny.
Może i tak ale jak ładnie brzmi " mam Leice" :-P

NBA
30-08-2011, 21:43
W tym wątku rozmawiamy o zapowiadanym
Fuji X10/X50.

a nie o istniejącym x100.

Przepraszam za OT. W ramach pokuty wychłostam się paskiem z napisem FX i nie tknę aparatu przez tydzień... A co tam. Zamknę go w ciemni...

meliszipak
31-08-2011, 09:36
Odwrotnie, za karę musisz wykonać 10 interesujących fotografii, w tym 4 portrety, jedno makro, dwa hdry, i 3 nocne panoramy.

Sapphiron
31-08-2011, 09:42
Odwrotnie, za karę musisz wykonać 10 interesujących fotografii, w tym 4 portrety, jedno makro, dwa hdry, i 3 nocne panoramy.


Kurde, kara na prawdę bardzo ciężka...

A co do nowego fuji uwidim,obaczim czy jakoś tak... x100 też miał być super hiper a babrali się z nim wiele miesięcy i przedłużali wypuszczenie na rynek ile się dało...

joker333
31-08-2011, 09:54
obawiam się że kolejny aparat który raczej ma wyglądać a nie robić zdjęcia :D mam nadzieje że się mylę i że fuji nie idzie tą drogą

morzon
31-08-2011, 09:55
No i x100 wyszedł i jest super hiper :D Przynajmniej z wyglądu, za samo to bym go kupił chętnie.

Liczyłem, że x10/x50 będzie okrojonym x100, może gorsze materiały, dizajn itd. Ale z matrycą kompakta to straszny plaskacz w twarz.

wyrwiflak
31-08-2011, 10:23
Matryca wielkości dawnych dobrych hybryd (coolpix 5700/8700, minolta a1/a2/a200). Ta wielkość ze sporą światłosiłą wróży wcale niezłe efekty :)

Mavierk
31-08-2011, 10:28
To ma być konkurencja dla Panasa LX5 a nie lustrzanek z wielkimi obiektywami. Pewnie osiągi będzie miała podobne, z tym, że wygląda lepiej :D

Pawel Pawlak
31-08-2011, 10:31
Matryca wielkości dawnych dobrych hybryd (coolpix 5700/8700, minolta a1/a2/a200). Ta wielkość ze sporą światłosiłą wróży wcale niezłe efekty :)

Wielkość matrycy mocno przypomina nikonowego EVILa - crop 2.6 daje przekątną ok. 17.10mm, zaś 2/3" to 16.93mm czyli baaardzo podobnie. Być może to wspólny projekt ? wspólny bagnet ?
Róznica w GO względem APC taka jak między APC a FF. Więc każdy może sam sobie okreslić czy istotna czy nie.
Biorąc pod uwagę jaki poziom IQ prezentują najnowsze kompakty i np. mikro4/3 to o obrazek jestem raczej spokojny; FXa nie zakasuje, ale do fotografowania sie z pewnością nada ;)

wyrwiflak
31-08-2011, 10:49
między APS-C a FF jest 1ev różnicy w GO, między matrycą 2/3" a APS-C będzie jednak więcej

Pawel Pawlak
31-08-2011, 11:11
Między FF a APC jest więcej nię 1EV róznicy w GO :)

Stosunek przekątnych matryc FF vs DX i DX vs 2/3" jest bardzo podobny więc i róznice w GO ostrości powinny byc na taim samym poziomie

meliszipak
31-08-2011, 11:14
Jak będzie ostro od pełnej dziury to da się przeżyć. Do podróży ideał.

Rycerz
31-08-2011, 11:15
Wielkość matrycy mocno przypomina nikonowego EVILa - crop 2.6 daje przekątną ok. 17.10mm, zaś 2/3" to 16.93mm czyli baaardzo podobnie. Być może to wspólny projekt ? wspólny bagnet ?


masz rację to może być powrót do współpracy jak za dawnych czasów ;-)

meliszipak
31-08-2011, 11:19
Ciekawe, czy możliwe jest programowe osiągnięcie większej go już na poziomie aparatu.

morzon
31-08-2011, 11:31
Ciekawe, czy możliwe jest programowe osiągnięcie większej go już na poziomie aparatu.

He? Większą GO to chyba nie problem uzyskać, przymykając szkło.

Domyślam się, że chodziło o mniejszą głębie - ale jak niby programowo?

meliszipak
31-08-2011, 12:20
Oczywiście mniejszą :smile: . A jak to nie wiem, ale wydaje się możliwe większe i płynne rozmycie tła
za pomocą stosownego programu.

Pawel Pawlak
31-08-2011, 12:29
Z tego co pamięta, to widziałem jakieś pluginy do kontroli GO (oczywiści do zmniejszania ;) ) ale jak one działają - nie wiem. Pewnie wszystko zalezy od konkretnego kadru, ogniskowej i wielu innych czynników.

Trevor
31-08-2011, 19:26
Niestety programowo 100% wiernie się nie da.
Nie rozmyjesz np punktu który jest ukryty za czymś (np małe światełko za wyciągniętym palcem).

To jest duży problem np w gierkach (akurat jestem dość blisko tematu) Wychodzi to syntetycznie.
Dopiero raytracing daje właściwy efekt.

bogdi64
31-08-2011, 21:03
Oczywiście mniejszą :smile: . A jak to nie wiem, ale wydaje się możliwe większe i płynne rozmycie tła
za pomocą stosownego programu.

fuji już to dawno robi
http://www.optyczne.pl/8.3-Test-Test_wakacyjnych_kompakt%C3%B3w_Fujifilm_FinePix_F 80EXR.html

Mavierk
31-08-2011, 21:49
Ten sprzęt ma być konkurencją dla LX5, więc specyfikacja w sam raz :]

coach_lodz
31-08-2011, 22:47
fuji już to dawno robi
http://www.optyczne.pl/8.3-Test-Test_wakacyjnych_kompakt%C3%B3w_Fujifilm_FinePix_F 80EXR.html

miałem ten sprzęt i lipa... wcale to nie działa...

Jacenty Z.
31-08-2011, 23:13
Chyba zapomnieli o takim "mało istotnym" parametrze jak zakres ogniskowych. Manual 4x optical zoom lens - ale to 4x to liczone od jakiej ogniskowej? Na szkle widać chyba tylko ogniskowe fizyczne, a nie w przeliczeniu na FF.

Manualna zmiana ogniskowej jest zawsze wygodniejsza, a przede wszystkim szybsza niż np. w LX5. Za to zbyt wielu pokręteł na górnej ściance na tej fotce nie widać, więc pod tym względem Leica X1 też z tego raczej nie będzie.

Mavierk
01-09-2011, 00:27
Na zdjęciach widać 7,1-28,4mm - jeśli crop 2,7, to łatwo można policzyć, że coś koło 18(20) - 70(75)mm, przy świetle 2-2.8 zakres ekstra :)


edit - chyba jednak będzie 28-112mm, ale to daje cropa 4.. :D
Bo przekątna matrycy 2/3" ma 11mm a nie 17..

Przemek Paśnik
01-09-2011, 07:24
No i jest potwierdzony -> http://www.optyczne.pl/4214-nowo%C5%9B%C4%87-Fujifilm_X10_-_kompakt_dla_wymagaj%C4%85cych_.html

cena 2000 pln

superkomornik
01-09-2011, 07:42
Wizjer 85%...Ale cała reszta ciekawa (pomijając cenę ;) ).

waldek
01-09-2011, 08:51
Może ktoś mi wytłumaczy bo nie rozumiem ??

Skoro typowe matryce 1/2.3 mają przekątną 7.7 mm to jakim cudem u Fuji jest 11 mm ??
Chyba, że ta matryca jest szersza i węższa. I co to ma dać skoro powierzchnia jest taka sama ?

------------------------------------------------

No i mam odpowiedź - to jest matryca 1/1.5 !!!!!

loki_p
01-09-2011, 09:07
Czy guziczki z tylu czegoś wam nie przypominają? :)


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2011/09/52061_550_X10_back-1.jpg
źródło (http://www.optyczne.pl/upload2/52061_550_X10_back.jpg)

Jak będzie wężyk z interwałometrem to pewnie go kupie.

wyrwiflak
01-09-2011, 09:08
Może ktoś mi wytłumaczy bo nie rozumiem ??

Skoro typowe matryce 1/2.3 mają przekątną 7.7 mm to jakim cudem u Fuji jest 11 mm ??
Chyba, że ta matryca jest szersza i węższa. I co to ma dać skoro powierzchnia jest taka sama ?

tam jest matryca 2/3" a nie 1/2,3"

waldek
01-09-2011, 09:15
tam jest matryca 2/3" a nie 1/2,3"

Fakt - przeoczyłem :confused:

Ciekawe czy okaże się taką samą "rewelacją" jak Fuji NX100 o którym po kupieniu go przez kilku użytkowników zapadła "grobowa" cisza ?
Dobrze byłoby gdyby poza ładnym i klasycznym wyglądem robił dobre zdjęcia.
A to Fuji od czasu S 5Pro coś nie wychodzi.

meliszipak
01-09-2011, 09:34
Ku....żwa, ma być pięknie, a potem zawsze coś spaprzą.
Dlaczego ten obiektyw się wysuwa, wygląda to lipnie i psuje radość z fotografii.
Wolałbym stały o zakresie 30-90 macro i brzytwę od pełnej dziury.
Liczyłem, że dadzą obiektyw podobnie jak w leica digilux, stały, a nie wyjeżdzający.
Być może wygląd poprawi dedykowana osłona przeciwsłoneczna.

wyrwiflak
01-09-2011, 09:38
Między FF a APC jest więcej nię 1EV róznicy w GO :)

Stosunek przekątnych matryc FF vs DX i DX vs 2/3" jest bardzo podobny więc i róznice w GO ostrości powinny byc na taim samym poziomie

no nie wiem jak ci to wychodzi...

FF/APS-C = 43,3 / 27,1 = ~1,6
APS-C/ 2/3" = 27,1 / 11 = ~2,6

Między FF a APS-C w GO jest niewiele więcej niż 1EV różnicy, w praktyce zaokrąglenie do 1EV ułatwia przeliczanie. Tej odczuwalnej różnicy może być może być sporo więcej - zwłaszcza z jasnymi stałkami, jednak efekty zdjęciowe jasnym zoomem f2,8 na aps-c są niemal nie do odróżnienia od tych robionych ekwiwalentnym zoomem f4 na FF.

pioter m
01-09-2011, 09:40
To EXR to kaczan jakis. Mogliby z tego zupelnie zrezygnowac. Wypada blado w porownaniu z poprzednimi matrycami. Wciaz posiadam f40fd i jakos nie widze kompaktu w obecnej ofercie, ktory moglby dac lapszy obrazek.
Ten jednak aparacik zapowiada sie obiecujaco. Matryca w sumie az tyle nie urosla (poprzednie fuji mialy 1/1.6 ten ma 1/1.5=2/3), czyli 7% na boku, ale zawsze cos.
LX5 i podobne maja wiec podobny rozmiar piksela, ale na CCD. Zobaczy sie, co zaoferuje CMOS w fuji.
Ja sie wiec nie podniecam dopoki nie zobacze sampli. Sam aparat jest jednak sliczny. :D

morzon
01-09-2011, 10:13
Kurde, ale fajna specyfikacja. Wszystko sensownie rozwiązane i pomyślane. Ciekawe jak RAW z tego będzie wyglądał.
A pierścień ogniskowych na obiektywie jest po prostu cudowny :D:D

Nadal boleję nad rozmiarem matrycy... crop ~4 to troszkę słabo niestety. Żeby trochę rozmyć tło i odseparować pierwszy plan będzie ciężkawo.

meliszipak
01-09-2011, 10:23
Na maksymalnej ogniskowej obiektyw wydaje się dość długi.
Ciekawe, czy po założeniu filtra na dedykowaną osłonę obiektyw nie będzie uderzał w filtr ?

nowart
01-09-2011, 11:03
Nadal boleję nad rozmiarem matrycy... crop ~4 to troszkę słabo niestety. Żeby trochę rozmyć tło i odseparować pierwszy plan będzie ciężkawo.

Chciałbym Tobie przypomnieć o czymś, co być może Ci umknęło... to kompakcik.
Ale jak to na forach - zapowiada się najlepszy kompakt na rynku, powalający wygląd, funkcjonalność, parametry, z dużą dozą prawdopodobieństwa również obrazek ale już zaczynają się jęki i narzekania, że kawy nie robi...

morzon
01-09-2011, 11:11
Chciałbym Tobie przypomnieć o czymś, co być może Ci umknęło... to kompakcik.
Ale jak to na forach - zapowiada się najlepszy kompakt na rynku, powalający wygląd, funkcjonalność, parametry, z dużą dozą prawdopodobieństwa również obrazek ale już zaczynają się jęki i narzekania, że kawy nie robi...

Nie no, już trzeba klaskać bezkrytycznie bo się coś pojawiło :roll:

Ale jak to na forach - od razu pojawia się narzekający na narzekających...

bogdi64
01-09-2011, 11:14
może doczekałem czasu godnego następcy R1 (cichego), jeśli tak będzie to zagości w mojej torbie

Danko
01-09-2011, 11:38
Mała prezentacja :
http://photorumors.com/2011/09/01/fuji-x10-is-now-official/

meliszipak
01-09-2011, 11:38
Trzeba wymagać i żądać.
Wszystko dobrze, tylko o wymioty przyprawia mnie ten wysuwający się obiektyw.
Jak z tym żyć?
Dobrze, że zoom manual, bo całkiem bym się rozpłakał.
Ciekawe co pokaże Nikon.
Nie ma jakiś plotek?

koniecpolska
01-09-2011, 11:43
może doczekałem czasu godnego następcy R1 (cichego), jeśli tak będzie to zagości w mojej torbie
A co takiego godnego ma X10 w stosunku do XZ-1, LX czy EX?

nowart
01-09-2011, 12:11
Nie no, już trzeba klaskać bezkrytycznie bo się coś pojawiło :roll:

Ale jak to na forach - od razu pojawia się narzekający na narzekających...

Pewnie, nie ma rzeczy bez wad. Tylko czym innym jest narzekanie na kieszonkowy niemal kompakt za to, że ma matrycę jak w kompaktach pomijając już fakt, że największą w tej klasie sprzętów.

meliszipak - w czym aż tak Ci przeszkadza ten wysuwający się obiektyw?

morzon
01-09-2011, 12:14
Pewnie, nie ma rzeczy bez wad. Tylko czym innym jest narzekanie na kieszonkowy niemal kompakt za to, że ma matrycę jak w kompaktach pomijając już fakt, że największą w tej klasie sprzętów.


No ja rozumiem, ale z tego co na filmikach widać, to on taki malutki wcale nie jest, niewiele mniejszy od penów czy tam nexów (od tych to chyba jednak większy), a matryca malutka, sporo mniejsza od tamtych. Czym uzasadnione? Pozycjonowaniem sprzętu, strachem przed wewnętrzną konkurencją (x100) ?

Nie wiem, ale mi nie pasi, z większą matrycą mógłbym go jeszcze rozważać, a tak to dla mnie odpada.

meliszipak
01-09-2011, 12:30
Lubię wewnętrzne zoomowanie, a takie jak w fuji wygląda lipnie, mało profesjonalnie.
Mam tak w tamronie 90mm i choć obiektyw fajny, takie rozwiązanie mi się nie podoba.

Myślę, że jakby dali dużą matrycę, to sprzedaż x100 by dramatycznie spadła.
Ja czekam na taki aparat i ten najbardziej spełnia moje wymagania.
Ciekawe jak będą wyglądały bezlusterkowe Nikony?

Pawel Pawlak
01-09-2011, 12:56
no nie wiem jak ci to wychodzi...

FF/APS-C = 43,3 / 27,1 = ~1,6
APS-C/ 2/3" = 27,1 / 11 = ~2,6

Między FF a APS-C w GO jest niewiele więcej niż 1EV różnicy, w praktyce zaokrąglenie do 1EV ułatwia przeliczanie. Tej odczuwalnej różnicy może być może być sporo więcej - zwłaszcza z jasnymi stałkami, jednak efekty zdjęciowe jasnym zoomem f2,8 na aps-c są niemal nie do odróżnienia od tych robionych ekwiwalentnym zoomem f4 na FF.

Najpierw niech mi ktośwyjasni dlaczego 2/3" =11mm ? O ile pamętam 1" = ~ 2.54cm. Więc 2/3" to 16.93mm a to bardzo blisko przekątnej matrycy która ma być w EVILU nikona - 17.1mm.
Tak więc:
FF vs APS-C = ~ 1,6
APS-C vs EVIL = ~ 1,58
APS-C vs 2/3" = ~ 1,6

Mylę się ?

meliszipak
01-09-2011, 12:59
Koledzy 30 na 40 odbitka da radę z takiej matrycy?

wyrwiflak
01-09-2011, 13:22
Najpierw niech mi ktośwyjasni dlaczego 2/3" =11mm ? O ile pamętam 1" = ~ 2.54cm. Więc 2/3" to 16.93mm a to bardzo blisko przekątnej matrycy która ma być w EVILU nikona - 17.1mm.
Tak więc:
FF vs APS-C = ~ 1,6
APS-C vs EVIL = ~ 1,58
APS-C vs 2/3" = ~ 1,6

Mylę się ?

Mylisz. Tu masz to wyjaśnione:
http://www.fotoporadnik.pl/rozmiary-matryc-en.html

nowart
01-09-2011, 13:36
No ja rozumiem, ale z tego co na filmikach widać, to on taki malutki wcale nie jest, niewiele mniejszy od penów czy tam nexów (od tych to chyba jednak większy), a matryca malutka, sporo mniejsza od tamtych. Czym uzasadnione? Pozycjonowaniem sprzętu, strachem przed wewnętrzną konkurencją (x100) ?

Nie wiem, ale mi nie pasi, z większą matrycą mógłbym go jeszcze rozważać, a tak to dla mnie odpada.

Nie widzę problemu - masz na rynku x100 z większą matrycą. Masz całą masę 4/3 z większymi matrycami i podobnymi rozmiarami body. Teraz dokup do nich tylko szkło z podobnymi parametrami i wielkością jak w x50 i zobaczymy jaki potworek się z tego zrobi. Oczywiście takiego szkła jak wiemy nie ma a gdyby nawet było to już widzę jego cenę i rozmiary pod większą matrycę.

Pawel Pawlak
01-09-2011, 13:55
Mylisz. Tu masz to wyjaśnione:
http://www.fotoporadnik.pl/rozmiary-matryc-en.html

Ok. Dzięki :) Czyli matryca 2/3" jest ewidentnie mniejsza niż tak która ma być w EVILu
Ale rozważania na temat GO FF vs APS-C = APS-C vs EVIL nie tracą na aktualności ;)

Przemek Paśnik
01-09-2011, 14:12
A jak dla mnie wielkość matrycy jest ok. Zakładając, ze będzie to aparat wykorzystywany do streeta - przy mniejszym przymknięciu (stracie światła) uzyskujesz większą głębię, a to czasem jest potrzebne

Mariusz888
02-09-2011, 06:57
Nie wiem dlaczego, ale mnie ani X100, ani tym bardziej X10 w ogóle nie kręci... co to za wizjer optyczny jest jak ma 85% krycia? :roll: ot gadżet dla ludzi, którzy na to polecą bo "ma wizjer optyczny" i będą mieć "prawie leice" - niestety w tym wypadku jest to tylko marketing bo tak słabe pokrycie uniemożliwia nawet w miarę dokładne kadrowanie, a tym bardziej NAPRAWDĘ dokładne ;) no i dalej mnie "boli" mała matryca - minimum to jest dla mnie APS-C czyli nasze DX, a najlepiej FF, ale tego Fuji nie raczyło dać nawet w droższym X100 - które gdyby miało faktycznie matrycę FF i prawdziwe 35/2 to pewnie już by poruszało się ze mną "na każdym kroku" ;)

loki_p
02-09-2011, 07:27
Nigdzie nie ma informacji co w tym wizjerze będzie widać. Będą jakiekolwiek parametry czy tylko sam obraz?

morzon
02-09-2011, 09:12
a najlepiej FF, ale tego Fuji nie raczyło dać nawet w droższym X100 - które gdyby miało faktycznie matrycę FF i prawdziwe 35/2 to pewnie już by poruszało się ze mną "na każdym kroku" ;)

No tylko cena by startowała pewnie z pułapu 10k ;)

raider
02-09-2011, 10:11
No tylko cena by startowała pewnie z pułapu 10k ;)

Pewnie i waga byłaby mniej konkurencyjna w stosunku do zwykłej lustrzanki.. x100 z baterią waży 450 gramów, a przy pełnej klatce byłoby to już pewnie z 600 gramów.
X100 jako przenośny aparacik który praktycznie wszędzie można zabrać sprawdza się bardzo dobrze. Porównując z szybkością lustrzanki oczywiście można być zawiedzionym, jakość zdjęć w porównaniu z pełną klatką D700 jest również o stopień niżej.. no ale tutaj liczy się głównie waga i rozmiar.

Kilka przykładowych fotek (jpg z aparatu, zmniejszone tylko)

z użyciem wbudowanego filtra ND f/2 w słońcu:

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img84.imageshack.us/img84/5570/dscf2386a.jpg)

ISO 3200:

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img641.imageshack.us/img641/659/dscf2424f.jpg)

f/4:

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img845.imageshack.us/img845/6411/dscf2454n.jpg)

f/8:

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img153.imageshack.us/img153/1192/dscf2473h.jpg)

bogdi64
02-09-2011, 10:53
A co takiego godnego ma X10 w stosunku do XZ-1, LX czy EX?

większą matrycę, ręczny zoom (cichy, szybki i precyzyjny)

Alonzo
03-09-2011, 23:42
Raider-trochę niezręcznie się czuje ale twoje zdjęcia nic nie wnoszą. Totalna [...] i bajzel artystyczny. Niestety

koniecpolska
04-09-2011, 18:00
większą matrycęKilka procent większa, ale XZ-1 ma jaśniejszy obiektyw, więc jest dokładnie to samo.

ręczny zoom (cichy, szybki i precyzyjny)Czy Ty miałeś okazję używać XZ-1, LX5 czy EX-1? Czy tylko piszesz, że Ci się tak wydaje? Mam LX-5, przy zmianie ogniskowej zero jakiegokolwiek dźwięku, i w trybie foto i w trybie video. W trybie foto można sobie skokowo ustawiać ogniskowe 24,28, 35, 50,70,90 więc aparat sam precyzyjnie zmienia ogniskową do tych wielkości.

PS
A jak dla kogoś priorytetem jest b. szybka zmiana ogniskowej bo robi reporterkę, to niestety ale musi kupić lustrzankę.

koniecpolska
04-09-2011, 18:02
Raider-trochę niezręcznie się czuje ale twoje zdjęcia nic nie wnoszą. Totalna [...] i bajzel artystyczny. NiestetyPotwierdzam. Pewnie X10 będzie można zrobić podobne pstryki.

raider
04-09-2011, 19:03
Raider-trochę niezręcznie się czuje ale twoje zdjęcia nic nie wnoszą. Totalna [...] i bajzel artystyczny. Niestety

Nie wiem Alonzo jakiego artyzmu się spodziewałeś, dla mnie to aparat do wrzucenia do plecaka np. na rower lub imprezę, ważący 450 gramów zamiast 1.5 kg lustrzanki :) a koniecpolska - X10 raczej nie zrobi się podobnych pstryków, przynajmniej dwóch pierwszych. W pierwszym przypadku mamy użyty wbudowany filtr ND dzięki któremu można zrobić zdjęcie w słońcu i f/2, w drugim całkiem porządnie wyglądające ISO 3200 które raczej nie będzie osiągalne dla dużo mniejszej matrycy X10.

bogdi64
04-09-2011, 19:48
Kilka procent większa, ale XZ-1 ma jaśniejszy obiektyw, więc jest dokładnie to samo.
Czy Ty miałeś okazję używać XZ-1, LX5 czy EX-1? Czy tylko piszesz, że Ci się tak wydaje? Mam LX-5, przy zmianie ogniskowej zero jakiegokolwiek dźwięku, i w trybie foto i w trybie video. W trybie foto można sobie skokowo ustawiać ogniskowe 24,28, 35, 50,70,90 więc aparat sam precyzyjnie zmienia ogniskową do tych wielkości.

PS
A jak dla kogoś priorytetem jest b. szybka zmiana ogniskowej bo robi reporterkę, to niestety ale musi kupić lustrzankę.

przyzwyczaiłem się do R1, tak jakoś od 200 tyś fotek, a fuji może mnie zainteresować tylko wtedy gdy będzie miała migawkę elektroniczną,
jakoś tego nie rozumiem, jaśniejszy obiektyw i mniejsza matryca ?, co ma jasność obiektywu do szumów ?, a wielkość matrycy raczej w tym pomaga, zwłaszcza, że to ma być matryca typu "exr", zoom elektryczny to oprócz dźwięków, większe zużycie prądu i dodatkowa zbyteczna (awaryjna) mechanika
ps: lustrzankę mam :)
ps" xz-1 podoba mi się, gdyby nie ten elektryczny zoom i choć troszkę większa matryca, gdyby samsung seria nx miała elektroniczną migawkę to był by dla mnie aparat ideał, niestety sony R1 do dziś nie otrzymało następcy, dlatego też napisałem list do fuji i czekam na odpowiedź - dotyczący właśnie migawki

piotr w
04-09-2011, 20:33
jakoś tego nie rozumiem, jaśniejszy obiektyw i mniejsza matryca ?, co ma jasność obiektywu do szumów ?,
Jakośc obiektywu ma zasadniczy wpływ na dwie rzeczy w takim przypadku:

1. Jaśniejszy obiektyw (duża "dziura") o dobrej jakości, to mozliwość użycia mniejszego ISO a zatem mniejsze szumy (bo mniejsze ISO, zwlaszcza na małej matrycy, to mniejsze szumy).
2. Jaśniejszy obiektyw (duża "dziura") o dobrej jakości, to również mniejsza GO, co przy małej matrycy jest nie do przecenienia (tytaj akurat nic wspólnego z szumami :) ).

bogdi64
04-09-2011, 21:01
no właśnie dlatego przeczytaj kontekst wpisu 66 - to co opisałeś to wiem, ale tamtego nie rozumiem ?

piotr w
04-09-2011, 21:05
No tak, rzeczywiście, trochę to naciagane :).

koniecpolska
04-09-2011, 22:22
W pierwszym przypadku mamy użyty wbudowany filtr ND dzięki któremu można zrobić zdjęcie w słońcu i f/2, A zastanawiałeś się po jaką cholerę wsadzili Ci filtr ND do aparatu? Zazwyczaj czas 1/4000 powinien wystarczyć aby na bazowym ISO robić fotki nawet na f=2. Niestety Ty na f=2 masz tylko 1/1000sek najkrócej, oraz Twoje ISO bazowe to 200, po to abyś mógł robić nijakie fotki (brak światła) na ISO pierdylion (i się tym ekscytować na forum) :wink:

PS
Raider, nie obraź się, ale podobne fotki (jak te co zaprezentowałeś) to ja robię swoim maleńkim LX5, dlatego twierdzę, że X10 też da radę.

PPS
Następnym razem jak będziesz robił fotki na f=2 to najpierw sprawdź w wizjerze jaki czas ustawia aparat, a nie bezmyślnie włączać filtr ND.
Przez to, że dałeś ND "on" to aparat zwiększył ISO do 250, bo chciał ustawić bezpieczny czas 1/80sek :wink: Przy takim świetle spokojnie mogłeś robić więc bez ND ....

raider
04-09-2011, 23:35
A zastanawiałeś się po jaką cholerę wsadzili Ci filtr ND do aparatu? Zazwyczaj czas 1/4000 powinien wystarczyć aby na bazowym ISO robić fotki nawet na f=2. Niestety Ty na f=2 masz tylko 1/1000sek najkrócej, oraz Twoje ISO bazowe to 200, po to abyś mógł robić nijakie fotki (brak światła) na ISO pierdylion (i się tym ekscytować na forum) :wink:

PS
Raider, nie obraź się, ale podobne fotki (jak te co zaprezentowałeś) to ja robię swoim maleńkim LX5, dlatego twierdzę, że X10 też da radę.

PPS
Następnym razem jak będziesz robił fotki na f=2 to najpierw sprawdź w wizjerze jaki czas ustawia aparat, a nie bezmyślnie włączać filtr ND.
Przez to, że dałeś ND "on" to aparat zwiększył ISO do 250, bo chciał ustawić bezpieczny czas 1/80sek :wink: Przy takim świetle spokojnie mogłeś robić więc bez ND ....

Aparat z matrycą wielkości paznokcia nie rozmyje Ci jednak tła w taki sposób jak aparat z matrycą wielkości zwykłej lustrzanki (crop x1.5) więc siłą rzeczy podobnych fotek nie zrobisz aparatem kompaktowym. Poza tym tak - Fuji X100 ma ograniczenie wynikające z konstrukcji migawki i w mocnym oświetleniu trzeba używać tego wbudowanego filtra (gdy chce się otworzyć obiektyw). Nie twierdzę czy użyłem go tu potrzebnie lub niepotrzebnie, ale jest taki filtr i pozostaje bez większego wpływu na ostrość itp. Druga sprawa to jednak ten jasny obiektyw 23mm f/2 w Fuji. W Nikonie trudno coś takiego otrzymać (poza drogim 24/1.4 lub pełna klatka + tani 35/2), no można do niepełnej klatki przypiąć np. Sigmę 24/1.8 ale sam obiektyw waży chyba dużo więcej niż cały aparat Fuji.. Co do ISO oczywiście się przydaje i jeśli da się robić zdjęcia do jakich jestem przyzwyczajony z D700 (ISO 3200) to czemu nie.. przy kompakcie z małą matrycą nawet bałbym się spojrzeć na zdjęcie z ISO 3200.

PS. poza tym, tak jak napisałem wyżej w poście z fotkami jest to dla mnie dodatkowy aparat - gdy chcę wykonać coś w bardzo dobrej jakości to biorę D700 i wtedy nie ma zbyt wielu kompromisów, ale gdy idę gdzieś na luzie, np. na piwo, to za przysłowiową pazuchę biorę sobie X100 :) Tu masz np. wątek ze zdjęciami "street" z Fuji X100: http://www.x100forum.com/index.php?/topic/595-x100-street/page__st__560 Wiadomo że to fotki dopieszczone, obrobione przez autorów itp. (moje pstryki prosto z aparatu), ale powodzenia jeśli każde takie zdjecie zrobiłbyś kompaktem LX5 czy tam przyszłym X10 z równie małą matrycą.

koniecpolska
05-09-2011, 09:21
Aparat z matrycą wielkości paznokcia nie rozmyje Ci jednak tła w taki sposób jak aparat z matrycą wielkości zwykłej lustrzanki (crop x1.5) więc siłą rzeczy podobnych fotek nie zrobisz aparatem kompaktowym.Następnym razem, jeśli chcesz przekazać taką tezę, to wstaw odpowiednie fotki, bo te co wstawiłeś, absolutnie nie pokazują powalalącej małej GO z matrycy o cropie x1.5


Tu masz np. wątek ze zdjęciami "street" z Fuji X100: http://www.x100forum.com/index.php?/topic/595-x100-street/page__st__560 Wiadomo że to fotki dopieszczone, obrobione przez autorów itp. (moje pstryki prosto z aparatu), ale powodzenia jeśli każde takie zdjecie zrobiłbyś kompaktem LX5 czy tam przyszłym X10 z równie małą matrycą.Może zrobię, może nie - poniżej jest wiele podobnych fotek z LX3 i LX5
http://dezsantana.com/lx5
http://dezsantana.com/lx3
naprawdę maluchem wiele można.

raider
05-09-2011, 09:32
Następnym razem, jeśli chcesz przekazać taką tezę, to wstaw odpowiednie fotki, bo te co wstawiłeś, absolutnie nie pokazują powalalącej małej GO z matrycy o cropie x1.5



:D to spójrz na pierwsze zdjęcie i powtórz to aparatem z małą matrycą przy następujących parametrach - obiekt w odległości ok. 1.5m, ogniskowa dla pełnej klatki 35mm.. Jasne że i kompaktem można rozmyć tło, ale tylko wtedy gdy zrobisz zdjęcie tele lub makro.

PS. żeby nie być poza tematem, to szkoda że do X10 nie dali większej matrycy, ale z drugiej strony gdyby była to matryca z cropem x1.5 to zoom z analogicznym zakresem oraz światłem dla takiej matrycy byłby pewnie sporo większy (wystarczy spojrzeć np. na zoomy z Sony NEXów) i wtedy trudno byłoby nazwać taki aparat kompaktowym.

koniecpolska
05-09-2011, 10:43
:D to spójrz na pierwsze zdjęcie i powtórz to aparatem z małą matrycą przy następujących parametrach - obiekt w odległości ok. 1.5m, ogniskowa dla pełnej klatki 35mm.. Jasne że i kompaktem można rozmyć tło, ale tylko wtedy gdy zrobisz zdjęcie tele lub makro.
Błagam, nie powołuj się na to zdjęcie, jest ono tak cienkie i żałosne (przepraszam, że to mówię, ale taka jest prawda), że u mnie wyladowałoby w koszu, o ile bym takie zrobił... i pomyśleć że X100 ma taki fajny wizjer, czyżby nic w nim nie było widać?
Co do samej koncepcji fotki, to wg. mnie gdyby pierwszy plan i tło było nawet nie tak rozmyte, w żaden sposób by nie wpłynęło na odbór fotki. Często brak pomysłu na fotkę, zastępuje sie małą GO tylko dla małej GO. Ot takie fotograficzne Go Go dla odwrócenia uwagi ....


PS. żeby nie być poza tematem, to szkoda że do X10 nie dali większej matrycy, ale z drugiej strony gdyby była to matryca z cropem x1.5 to zoom z analogicznym zakresem oraz światłem dla takiej matrycy byłby pewnie sporo większy (wystarczy spojrzeć np. na zoomy z Sony NEXów) i wtedy trudno byłoby nazwać taki aparat kompaktowym.Co do GO, gabarytów i takich tam innych, to w cenie X10 będzie można kupić coś z m4/3 z nowym zoom-naleśnikiem.

morzon
05-09-2011, 10:56
Błagam, nie powołuj się na to zdjęcie, jest ono tak cienkie i żałosne (przepraszam, że to mówię, ale taka jest prawda), że u mnie wyladowałoby w koszu, o ile bym takie zrobił... i pomyśleć że X100 ma taki fajny wizjer, czyżby nic w nim nie było widać?
Co do samej koncepcji fotki, to wg. mnie gdyby pierwszy plan i tło było nawet nie tak rozmyte, w żaden sposób by nie wpłynęło na odbór fotki. Często brak pomysłu na fotkę, zastępuje sie małą GO tylko dla małej GO. Ot takie fotograficzne Go Go dla odwrócenia uwagi ....


Oceniasz treść zdjęcia które jest samplem? LOL. Gratulacje.

Zdjęcie pokazuje, że MOŻNA użyć mniejszej GO do odcięcia od tła, czego w aparatach z mniejszą matrycą się nie da zrobić - treść i kadr nie ma przecież kompletnie żadnego znaczenia :roll: takie to trudne do zrozumienia?

raider
05-09-2011, 11:36
Błagam, nie powołuj się na to zdjęcie, jest ono tak cienkie i żałosne (przepraszam, że to mówię, ale taka jest prawda), że u mnie wyladowałoby w koszu, o ile bym takie zrobił... i pomyśleć że X100 ma taki fajny wizjer, czyżby nic w nim nie było widać?


Przecież to forum (a przynajmniej dział) z dyskusjami dotyczącymi sprzętu, nie zastanawiałem się nad "walorami artystycznymi", akurat miałem takie zdjęcie zrobione z użyciem wbudowanego filtra ND. Zresztą chyba jedno z pierwszych zdjęć z użyciem tego filtra, wykonane głównie testowo.. To już nad każdym samplem trzeba się zastanawiać czy ma mieć walor artystyczny? :) A co ze zdjęciami bateryjek w rzędzie hehe..

qbic
05-09-2011, 12:49
Błagam, nie powołuj się na to zdjęcie, jest ono tak cienkie i żałosne (przepraszam, że to mówię, ale taka jest prawda), że u mnie wyladowałoby w koszu, o ile bym takie zrobił... i pomyśleć że X100 ma taki fajny wizjer, czyżby nic w nim nie było widać?

I'm so retarded and I just can't hide it
I'm about to lose control and I think I like it



https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://images.wikia.com/muppet/images/7/7c/Pointer_sisters.jpg)

bogdi64
05-09-2011, 13:40
http://www.youtube.com/watch?v=kFAo292Xv88

ucieszył mnie ten filmik - bo nie usłyszałem dźwięku migawki
http://www.youtube.com/watch?v=EWEDdNevpJY&feature=related

koniecpolska
05-09-2011, 15:35
I'm so retarded and I just can't hide it
I'm about to lose control and I think I like it
Oooo Dżozef się odezwał.

qbic
05-09-2011, 16:04
Oooo Dżozef się odezwał.

esteem ?

bogdi64
06-09-2011, 21:18
http://translate.google.pl/translate?hl=pl&sl=en&u=http://www.eoshd.com/content/3886/fuji-x10-compact-first-impressions-and-iso-test&ei=dnBmTv79N8qWOvnSxY0K&sa=X&oi=translate&ct=result&resnum=4&ved=0CEsQ7gEwAw&prev=/search%3Fq%3Dfuji%2Bx10%26hl%3Dpl%26sa%3DX%26nord% 3D1%26biw%3D1280%26bih%3D685%26tbs%3Dqdr:d3%26prmd %3Divns

meliszipak
07-09-2011, 09:43
który masz aktualnie przy sobie, tylko nadchodząca premiera bezlusterkowego Nikona najprawdopodobniej powstrzyma
mnie od kupienia tego narzędzia.

GL
07-09-2011, 09:58
Ja jestem ciekawy czy aby sytuacja nie zmierza w kierunku tej z X100. Wszyscy "mieli marzenie", a jak się pojawił w sprzedaży to zainteresowane tematem spadło niemal do zera.

waldek
07-09-2011, 10:13
Ja jestem ciekawy czy aby sytuacja nie zmierza w kierunku tej z X100. Wszyscy "mieli marzenie", a jak się pojawił w sprzedaży to zainteresowane tematem spadło niemal do zera.

Racja, chociaż niektórzy kupili i nic nie piszą.
Pewnie zdjęcia wychodzą słabe jak za taką kasę ?

koniecpolska
07-09-2011, 10:26
Racja, chociaż niektórzy kupili i nic nie piszą.
Pewnie zdjęcia wychodzą słabe jak za taką kasę ?Niekoniecznie, po prostu zdjęcia wychodzą takie jak i z innego sprzętu by wyszły. Dokładnie tak samo będzie z X10, tzn nie będzie rewolucji jakościowej w stosunku do EX-1, XZ-1 czy LX3/5.

waldek
07-09-2011, 10:46
Fuji NX100 ma matrycę CMOS APS-C
Pozostałe ( EX-1, XZ-1 czy LX3/5 ) mają malutkie matryce.

Powinna być różnica na korzyść NX100 a nie słychać zachwytów. :?:

Według mnie nie warto sobie zawracać głowy matrycami mniejszymi od APS-C.

meliszipak
07-09-2011, 11:46
Podobno w nowym bezlusterkowcu Nikona matryca również będzie mniejsza.
Premiera 20 września?.

raider
07-09-2011, 11:52
Fuji NX100 ma matrycę CMOS APS-C
Pozostałe ( EX-1, XZ-1 czy LX3/5 ) mają malutkie matryce.

Powinna być różnica na korzyść NX100 a nie słychać zachwytów. :?:

Według mnie nie warto sobie zawracać głowy matrycami mniejszymi od APS-C.

Przy obecnym stanie rozwoju aparatów cyfrowych już trudno o jakiekolwiek zachwyty. Generalnie nie potrzeba ani więcej megapikseli, ani też dużo lepszego ISO. Gdyby Fuji X100 był sprzedawany z 5 lat temu to pewnie zachwytom nie byłoby końca, dziś jest to po prostu aparat spełniający swoje funkcje, dający jakość lustrzanki APS-C z dobrym obiektywem 23/2 (odpowiednik na pełnej klatce 35mm) w małym opakowaniu.

edit - poza tym zachwyty, zwłaszcza np. u nas mogą się pojawić gdy cena wyraźniej spadnie. Ja nabyłem ten aparat za ponad 4 tys. zł ze świadomością że na pewno przepłacam, dużo dużo chętniej kupiłbym np. za 2 tys. zł.. Więcej opinii, sampli, zachwytów i narzekań można znaleźć np. tu: http://forums.dpreview.com/forums/forum.asp?forum=1020

koniecpolska
07-09-2011, 13:01
Fuji NX100 ma matrycę CMOS APS-C
Pozostałe ( EX-1, XZ-1 czy LX3/5 ) mają malutkie matryce.

Powinna być różnica na korzyść NX100 a nie słychać zachwytów. :?:

Według mnie nie warto sobie zawracać głowy matrycami mniejszymi od APS-C.Coś Ci się totalnie pogmerało.

1. NX100 to nie Fuji tylko Samsung
2. Wątek jest o Fuji X10, a nie o Fuji X100 (jeśli NX100 miało oznaczać X100)
3. Fuji X10 ma matrycę 2/3", czyli do aps-c jej daaaaleko, a do 1/1.6" dużo bliżej (około 6%) a takie właśnie matryce mają EX-1, LX5, XZ-1
4. Fakt Fuji X10 ma matrycę CMOS, ale to dobrze czy źle, że nie CCD?
5. Od czasu premiery zoom naleśnika 14-42 od Panasonika, faktycznie nie ma sensu rozważać mniejszych matryc, bo taki zoom i małe body m4/3 są mniejsze gabarytowo niż Fuji X10.

meliszipak
07-09-2011, 20:45
Rozmiar sensora, zakres obiektywu, światłosiła podobne jak w Leica digilux 2 która debiutowała w 2003 roku.
Tu zdjęcia z rzeczonej Leici: http://www.photosig.com/go/photos/browse?id=26029&sort=id-d&page=1
http://www.pixel-peeper.com/digicams/?camera=260
W X10 powinno być znacznie lepiej w każdym aspekcie.

bogdi64
07-09-2011, 20:51
http://photorumors.com/wp-content/uploads/2011/09/fuji-x10-exr-sensor-comparison.jpeg

waldek
07-09-2011, 22:03
Coś Ci się totalnie pogmerało.

Fakt - pomyliłem się o jedną literę ale żeby od razu tak agresywnie. :roll:
Ale mniejsza z tym.
Poczekamy na nowe Fuji i zobaczymy co to będzie.

Władca Pixeli
08-09-2011, 02:53
Na dpreview afera bo użytkownicy X100 dopiero teraz zobaczyli, ze X100 ma pewne ograniczenia czas-przesłona.
Wygląda na to, że X10 będzie miał to samo.
Jak dla mnie to dyskwalifikuje to całkowicie taki aparat, zwłaszcza że cena nie jest wcale niska.


X100 spec.


http://img820.imageshack.us/img820/9214/fujic.jpg
źródło (http://img820.imageshack.us/img820/9214/fujic.jpg)

raider
08-09-2011, 08:48
Na dpreview afera bo użytkownicy X100 dopiero teraz zobaczyli, ze X100 ma pewne ograniczenia czas-przesłona.
Wygląda na to, że X10 będzie miał to samo.
Jak dla mnie to dyskwalifikuje to całkowicie taki aparat, zwłaszcza że cena nie jest wcale niska.


X100 spec.


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img820.imageshack.us/img820/9214/fujic.jpg)

Hmm, przecież o tym wiadomo od początku.. Zresztą do czego chciałbyś używać czasów krótszych niż 1/1000 w aparacie z ogniskową 35mm?
W X10 byłoby to faktycznie jakimś lekkim ograniczeniem bo na długim końcu ogniskowa wynosi ponad 100mm.

loki_p
08-09-2011, 08:57
W X100 problem ten rozwiązywał wbudowany filtr ND. w X10 go nie będzie.

AMI
08-09-2011, 10:27
W X100 problem ten rozwiązywał wbudowany filtr ND. w X10 go nie będzie.

A tak z ciekawości na jakiej zasadzie działa taki wbudowany filtr ND? Bo brak krótkich czasów na dużej przesłonie to troszkę porażka.

Pozdrawiam,
AMI

loki_p
08-09-2011, 11:46
A tak z ciekawości na jakiej zasadzie działa taki wbudowany filtr ND? Bo brak krótkich czasów na dużej przesłonie to troszkę porażka.
Wydaje mi się że jest to realizowane sprzętowo.

Pawel Pawlak
08-09-2011, 12:36
już w canon G3 coś takiego było i o ile pamiętam było realizowane sprzętowo.

meliszipak
08-09-2011, 17:24
Żeby tylko takie problemy były. Filtr można nakręcić, ważne aby obiektyw był ostry od pełnej dziury w każdym dostępnym zakresie, szczególnie, że maleńka matryca. Imo największym problemem X10 jest fakt, że w wizjerze nie jest wyświetlana żadna informacja, nie ma też pokazanych punktów af, nawet centralnego, nic, tylko obraz.

koniecpolska
09-09-2011, 10:30
Imo największym problemem X10 jest fakt, że w wizjerze nie jest wyświetlana żadna informacja, nie ma też pokazanych punktów af, nawet centralnego, nic, tylko obraz.A po co Ci to? Kompakt to nie lustrzanka, i to jeszcze z w miarę jasnym obiektywem.

Mam kompakt LX5, i naprawdę nie ma sensu przenosić nawyków fotograficznych z lustrzanki, a szczególnie np. przekadrowywania prz ostrzeniu z centralnym punktem AF. Totalny bezsens. W kompakcie zawsze będzie ostro.

Ja mam w swoim kompakcie ustawiony wielopunktowy AF i jeszcze nigdy mi się nie zdarzyło aby zdjęcie wyszło nieostre, a robię zazwyczaj na pełnej dziurze (czyli f=2.0). Mam ustawiony Face Detect na "on" dzięki temu przy fotografowaniu osoby, grupy osób aparat ustawia ostrość na buźkę.

Używanie wizjera w X10 w niczym nie przeszkadza, a będzie pomagało wykadrować w mocnym oświetleniu.

meliszipak
09-09-2011, 13:52
Pewnie masz rację, że w przypadku np. streeta, czy architektury nie ma potrzeby aby te punkty były widoczne, ale
ja chciałbym je mieć.
Mały ot. Podobno samsung pokaże fajny aparat retro:
http://www.mirrorlessrumors.com/a-mysterious-camera-the-samsung-retro-r1/

bogdi64
09-09-2011, 18:15
ponoć ma być w sprzedaży od początku listopada - tego roku :)
migawka ma być centralna (więc może być cicha i synchronizacja przy wszystkich czasach ?) - brak filtra ND -
porównanie z bezpośrednią konkurencją
http://translate.google.pl/translate?hl=pl&sl=en&u=http://thenewcamera.com/%3Ftag%3Dpro-compact&ei=Aj1qTsm0PI_xsgayuKW1BA&sa=X&oi=translate&ct=result&resnum=2&ved=0CDQQ7gEwATgK&prev=/search%3Fq%3Dfuji%2Bx10%26start%3D10%26hl%3Dpl%26s a%3DN%26nord%3D1%26biw%3D1280%26bih%3D685%26tbs%3D qdr:d%26prmd%3Divns

epicure
09-09-2011, 20:01
Pewnie masz rację, że w przypadku np. streeta, czy architektury nie ma potrzeby aby te punkty były widoczne...

Ciekawa teoria. Jakoś nie wyobrażam sobie, jak mógłby robić zdjęcia streetowe, nie wiedząc na co ostrzę.

meliszipak
10-09-2011, 15:22
Czepiasz się. Zapewne z tymi nowymi systemami af można robić ostre zdjęcia.
Można ustawić hiperfokalną, można wykrywanie twarzy itp.Nie chcę wchodzić w głębszą dyskusję ponieważ od dawna ustawiam wszystko manualnie i dobrze się nie rozeznaje w możliwościach nowych systemów af.
Podobnie do macro af mało przydatny, jeżeli operujemy na papierowej go.

samson09
10-09-2011, 16:57
oj przygarnąłbym coś takiego...chociaż tak naprawdę to jeszcze chętniej przygarnąłbym siakieś s6 z FX'em i podwójną matrycą

s6...ech też bym przygarnął:)

piotr w
10-09-2011, 21:17
Trzymałem X10 i trochę miałem okazję się nim pobawić :). Trochę, bo po paru minutach się ... zawiesił :). Mam duży sentyment do Fuji, ale jedyne co mogę powiedzieć na temat tego aparatu z pełnym przekonaniem, to to, że jest ładny (ale o gustach się nie dyskutuje). Nic innego mnie tak bardzo nie przekonało, jak jego wygląd :).

koniecpolska
12-09-2011, 15:21
epicure, w linku poniżej też marudziłeś o braku punktów af w wizjerze
http://forum.olympusclub.pl/threads/79302-Fuji-X10-X50?p=748900&viewfull=1#post748900

jak widać na załączonych tam obrazkach, robienie fotek "w ciemno" (AF niekontrolowany) nie wpłynęło na pomyłki AF'a :wink:

jeszcze raz te same linki, jak ktoś nie chce wchodzić na inne fora

http://www.fotoszok.pl/upload/3eb686f5.jpg

http://www.fotoszok.pl/upload/3815e3f1.jpg

http://www.fotoszok.pl/upload/eec65444.jpg

http://www.fotoszok.pl/upload/a4a5a9e2.jpg

http://www.fotoszok.pl/upload/fd4a0d2e.jpg

http://www.fotoszok.pl/upload/b5f10fef.jpg

http://www.fotoszok.pl/upload/13f76c83.jpg

bogdi64
16-09-2011, 22:26
ponoć prezentacja w Polsce odbędzie się ok 8 października w wybranych sklepach na terenie kraju

svistakk
24-09-2011, 14:29
W W-wie, Katowicach, Poznaniu, Krakowie i Wrocławiu - 8 października ma być prezentacja oraz konkurs z X10 do wygrania...

meliszipak
05-10-2011, 14:28
Oficjalne sample: http://fujifilm.jp/personal/digitalcamera/x/x10/sample_images/
Wydaje się, że jest naprawdę dobrze.
Większość na przesłonach 2.0 i 2.2

bogdi64
06-10-2011, 19:56
fuji się rozpędziło
http://dpreview.com/news/1110/11100510fujifilm.asp

meliszipak
07-10-2011, 17:38
Zdjęcia przykładowe z x10 na optyczne pl.
http://www.optyczne.pl/4302-nowo%C5%9B%C4%87-Fujifilm_X10_-_zdj%C4%99cia_przyk%C5%82adowe.html

BugsBunny
07-10-2011, 21:26
Zdjęcia przykładowe z x10 na optyczne pl.
http://www.optyczne.pl/4302-nowo%C5%9B%C4%87-Fujifilm_X10_-_zdj%C4%99cia_przyk%C5%82adowe.html

Jak dla mnie szału nie ma, może z RAWa da się więcej, sprzęt ładniusi ale porównania do lustrzanek mocno na wyrost.
Zrobiliby wreszcie FF S6 z matrycą CCD...

bogdi64
07-10-2011, 22:16
Jak dla mnie szału nie ma, może z RAWa da się więcej, sprzęt ładniusi ale porównania do lustrzanek mocno na wyrost.
Zrobiliby wreszcie FF S6 z matrycą CCD...

przecież nikt nie powiedział, że ma to być konkurencja dla lustrzanek ? (to nie ta wielkość matrycy, z góry było założenie, że ma on konkurować z serią G canona) -więc porównanie jest nie na miejscu, w linku podałem info o zapowiedziach FUJI i tam dopiero może być konkurencja, poza tym do końca nie wiem jak wykonany był ten "test", fuji ma korzystać z EXR, nie wiem czy był tu użyty, zastanawia mnie foto 20 i 21 (brama robiona na iso 800 i 1600 przy tych samych parametrach są jednakowo naświetlone ??? - czyżby ingerencja informatyka ???

bogdi64
22-10-2011, 16:00
http://fotoblogia.pl/2011/10/07/fujifilm-planuje-bezlusterkowca-na-rok-2012-prezentuje-x-s1-juz-teraz

mOSAd
28-10-2011, 12:43
Wygląd bardzo mi się podoba. Interesującym połączeniem jest także przemyślana konstrukcja pod kątem filmowania - stereo, sterowany ręcznie obiektyw. Z tego co zrozumiałem tak jest jakiś silniczek sterujący pracą zooma jednak? Jeżeli tak to za to duży minus. Pięknie by było, gdyby rzeczywiście odbywało się to czysto mechanicznie. Konstrukcja przemyślana jak najbardziej.
Nie podoba się przede wszystkim jakość zdjęć. To nadal kompakt przede wszystkim i nawet przy zrobionej ze sporym wysiłkiem i doświadczeniem sesji fotograficznej to widać. Nie zachwyca obiektyw. Widać jego "zoomowatą" jakość. Pod światło w sytuacjach o dużej dynamice zdaje się nie radzić sobie nawet dobrze. To nie jest ostra stałka niestety. Być może jest to też związane nierozłącznie z tym rozmiarem matryc, ale jakoś mam większe oczekiwania w stosunku do nikonowskiego systemu i pewnie obiektywy staną tu na wyższym poziomie (niestety brak konkurencji robiącej szkła nie wróży za dobrze na przyszłość). Plusik dla X10 za niezłe kolory. Jest trochę jeszcze drobnych minusów, ale da się z nimi żyć zapewne.
Ale i tak korci by go kupić. Jest śliczny. :D

mariobor
28-10-2011, 13:20
p zastanawia mnie foto 20 i 21 (brama robiona na iso 800 i 1600 przy tych samych parametrach są jednakowo naświetlone ??? - czyżby ingerencja informatyka ???

1/125s i 1/220s to nie są te same parametry ;)

bogdi64
29-10-2011, 00:09
Wygląd bardzo mi się podoba. Interesującym połączeniem jest także przemyślana konstrukcja pod kątem filmowania - stereo, sterowany ręcznie obiektyw. Z tego co zrozumiałem tak jest jakiś silniczek sterujący pracą zooma jednak? Jeżeli tak to za to duży minus. Pięknie by było, gdyby rzeczywiście odbywało się to czysto mechanicznie. Konstrukcja przemyślana jak najbardziej.
Nie podoba się przede wszystkim jakość zdjęć. To nadal kompakt przede wszystkim i nawet przy zrobionej ze sporym wysiłkiem i doświadczeniem sesji fotograficznej to widać. Nie zachwyca obiektyw. Widać jego "zoomowatą" jakość. Pod światło w sytuacjach o dużej dynamice zdaje się nie radzić sobie nawet dobrze. To nie jest ostra stałka niestety. Być może jest to też związane nierozłącznie z tym rozmiarem matryc, ale jakoś mam większe oczekiwania w stosunku do nikonowskiego systemu i pewnie obiektywy staną tu na wyższym poziomie (niestety brak konkurencji robiącej szkła nie wróży za dobrze na przyszłość). Plusik dla X10 za niezłe kolory. Jest trochę jeszcze drobnych minusów, ale da się z nimi żyć zapewne.
Ale i tak korci by go kupić. Jest śliczny. :D


już ci odpowiadam po zabawach, więc zoom jest w 100% mechaniczny (żadnych silniczków), co do fotek, to bardzo mieszane uczucia, więc na plus to, że przy iso 3200 i czasie 1/4 sekundy mam przyzwoite fotki, rozpiętość tonalna większa i to są zalety EXR, po wyjściu z tej funkcji mamy kompakt z naprawdę przyzwoitym obiektywem (jasność rewelacja) o charakterystyce analogowej (niskie iso) w przedziale iso 800 widać kompakcik (bez exr), jest to jednak mała matryce i ty już fizyka górą, widziałem zdjęcia robione bezpośrednio pod światło (portrety) i tu akurat z jakości ja byłem zadowolony - trzeba pamiętać, że wszystkie fotki były robione kilkoma aparatami (modele chyba jeszcze przedprodukcyjne) do polski przyjechała jedna sztuka i przeleciała po całym naszym kraju, aby później trafić do Berlina, każdy coś tam ustawiał w meni i nie było czasu na zastosowanie ustawień własnych, nigdzie nie dano programu do obsługi RAW, a niestety RAW jest typowy tylko dla tego modelu i nie udało go się otworzyć niczym innym - dlatego czekam już na oficjalną prezentację modelu sklepowego z oprogramowaniem
http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=192408