PDA

Zobacz pełną wersję : Jak uzyskać taki efekt?



arhetyp
27-08-2011, 19:45
Witam,

bardzo proszę o wskazowkę jak uzyskać takie efekt:

http://img847.imageshack.us/img847/7426/mg9856a.jpg

Z góry dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam,
Arek

adrian
27-08-2011, 19:52
Chodzi Ci o błysk na drugą kurtynę, czy efekt upojenia alkoholowego? ;-)

arhetyp
27-08-2011, 20:03
Błysk na drugą kurtynę:)

Tzn. teorię znam, ale byłem ostatnio na weselu i nie umiałem tego zastosować w praktyce.
Przy jakich czasach/przesłonie najłatwiej to uzyskać?

Jesli to mozliwe proszę o jakieś szczegoły:)

Pozdrawiam,
Arek

2pompony
27-08-2011, 20:14
Arhetyp, wiesz jak to działa? Ten cały myk? Pytam, czy potrafiłbyś to jakiemuś koledze fotografowi z grubsza wytłumaczyć?

haradrimm
27-08-2011, 20:39
Robisz to tak:
1. Bierzesz szerokokątny obiektyw.
2. Ustawiasz czas ok 1/10 - 1/15s
3. ISO i przysłonę dobierasz tak, aby zdjęcie było trochę niedoświetlone.
4. Ustawiasz błysk na drugą kurtynę.
5. Podczas naświetlania wykonujesz ruch aparatem.

2pompony
27-08-2011, 20:48
No właśnie to zależy na ile ustawić czas, bo to zależy od warunków, jakie panują dookoła... Jak się wie, jak to działa, to się dobierze czas, jak się bezmyślnie zapamięta dane liczbowe, a warunki się zmienią, to lipa.

Arhetyp - myk polega na tym, żeby naświetlać zdejćie czasem długim, i dopiero tuż przed zamknięciem drugiej kurtyny błysnąć lampą. Wtedy wszystko to, co się rusza podczas długiego czasu naświetlania jest rozmyte, a błysk zamraża ostatnią fazę ruchu.

I teraz mając to na uwadze można dobrać parametry, różne do różnych warunków. Szybkie tańce - jeden czas, wolny krok w ciemnej nawie - inny czas. :) Poza tym kwestia praktyki i ogniskowej.

ryszkut
28-08-2011, 01:29
No właśnie to zależy na ile ustawić czas, bo to zależy od warunków, jakie panują dookoła... Jak się wie, jak to działa, to się dobierze czas, jak się bezmyślnie zapamięta dane liczbowe, a warunki się zmienią, to lipa.

Arhetyp - myk polega na tym, żeby naświetlać zdejćie czasem długim, i dopiero tuż przed zamknięciem drugiej kurtyny błysnąć lampą. Wtedy wszystko to, co się rusza podczas długiego czasu naświetlania jest rozmyte, a błysk zamraża ostatnią fazę ruchu.

I teraz mając to na uwadze można dobrać parametry, różne do różnych warunków. Szybkie tańce - jeden czas, wolny krok w ciemnej nawie - inny czas. :) Poza tym kwestia praktyki i ogniskowej.

mylisz się. czas jest tutaj raczej staly, ja preferuje mniej niż 1/10. przesłona taka jak lubisz, czułość ZALEZNA od warunków.
wcale nie trzeba na drugą kurtynę (czy jak to sie zwie), lepiej jest na pierwszą.
i znowu się mądrzysz a niewiele z tego wynika. ogniskowa też jest stała - czyli na szeroko. praktyka - zrobisz trzy foty i się nauczysz jak to działa ;)

morzon
28-08-2011, 01:37
mylisz się. czas jest tutaj raczej staly

Dlaczego stały? Przecież to zależy od tego co się chce osiągnąć - jakie rozmycie, jak długie "ciapaje" itd...



wcale nie trzeba na drugą kurtynę (czy jak to sie zwie), lepiej jest na pierwszą.

Przecież to dwa różne efekty. Jak można stwierdzić która jest "lepsza" ?

2pompony
28-08-2011, 02:24
ryszkut, no i po co się wygłupiasz? Jaka stała ogniskowa? A jak założę zooma i przekręcę, to co? Jaka przednia kurtyna? Przecież błysk na przednią i tylną, to dwie różne sprawy, jak już wspomniał S4INT. Jaki stały czas? Ty preferujesz jakiś stały, ale to nie znaczy, że ja też muszę. Ty regulujesz światło ISO, bo inaczej nie potrafisz, ja inaczej.

Co stwierdzenie, to głupota, aż żal ściska półdupki...

hostman22
28-08-2011, 16:58
... ściska, ściska. Swoją drogą wątki w stylu jak uzyskać taki efekt już dawno przestały być interesujące. Jakby jeszcze zawierały coś ciekawego (naprawdę wyłowione rodzynki z internetu) i stanowiły swoisty tutorial napisany wspólnie przez użytkowników forum, miałoby to sens.
Autorze doradzam poszukanie publikacji o używaniu lampy błyskowej, oraz dodaję link który był na forum tysiące razy http://foto.jasiu.pl/ .
Sztywnego setupu raczej nie otrzymasz, lecz jak przebrniesz przez w/w stronę już po paru próbach powinieneś być zadowolony.

ryszkut
28-08-2011, 21:20
Dlaczego stały? Przecież to zależy od tego co się chce osiągnąć - jakie rozmycie, jak długie "ciapaje" itd...



Przecież to dwa różne efekty. Jak można stwierdzić która jest "lepsza" ?

słowo raczej ma tutaj zdecydowanie kluczowe znaczenie.

na pierwszą kurtynę masz taką istotną zaletę że wiesz co naciskasz. A nie robisz zdjęcie i za 1/10s wyzwalasz błysk, czyli de facto robisz zdjęcie w ciemno, jak znad głowy ;)

pompona komentować nie będę

mOSAd
04-09-2011, 07:46
Pierwsza lub druga kurtyna zależy chyba bardziej od rodzaju zdjęć. Na przykład w koncertowych fotach można prawdopodobnie dać przednią, a potem wesoło machać aparatem. Na ślubnych to już zależy od ruchu. Przy przedniej masz chyba większe niebezpieczeństwo, że duch ci wejdzie na twarz, ale być może wcale niekoniecznie. Przy lampach, które mają bardzo krótki błysk, czyli przy dzisiejszych błyskowych, dodatkowy i często niepożądany efekt rozświetlenia kadru nie ma już takiej mocy jak kiedyś, gdy pisano podręczniki. Być może zatem pierwsza kurtyna ma o wiele więcje zalet dziś? Warto sprawdzić we własnych warunkach.
I rzeczywiście czas może być stały. Jak ktoś sobie upatrzy jeden efekt, to będzie klepał na jednym setupie. A jak ktoś eksperymentuje lub robi zdjęcia w różnych warunkach, to już trzeba kręcić kółeczkami. Z ogniskową to już trochę bez sensu. Przy tym efekcie akurat nie ma związku. Chociaż wpływa na dynamikę, więc baaaaardzo pośrednio można przyjąć, że szeroki kąt to jest to.
W warunkach ryszkuta takie ustawienia się sprawdzają i to dobrze wiedzieć. Ale nie zamykałbym się w nich i tyle.

redeyes
05-09-2011, 23:21
Witam

To fotka z fiszaja na 1-wszą kurtynę. Najpierw lampa, potem obrót aparatu. Przy tym sposobie zatrzymuję sobie moment ten, który chcę.

https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://img717.imageshack.us/img717/3416/dsc2559w.jpg)