PDA

Zobacz pełną wersję : Sigma ef500 super gdzie najtaniej i czy na pewno?



szmek
02-06-2005, 10:29
Przymierzam się do zakupu lampy. Wybór padnie między Sigmą ef500 super a sb-600. Mam trzy pytania. Wczoraj rozmawiałem ze sprzedawcą w Fotodura w Poznaniu i powiedział ze odradza zakup sigmy ponieważ jak Nikon wypuści jakieś nowe body to zrobi wszystko aby Sigma z tym body nie współpracowała, a z sb-600 nie będzie nigdy problemu. Czy tak faktycznie jest bo mi się wydaje że nie bardzo ale mogę się mylić. Drugie pytanko to gdzie mogę najtaniej lampę (czyt. Sigma lub sb-600) kupić. Na allegro sigma jest jedna i to droższa niż w Fotodura a sb-600 można za jakieś 850 zł kupić. Warto? I ostatnie pytanie które już padało ale niestety nie padała dość jasną odpowiedź. Czy warto dokładać kilka stówek do sigmy jeżeli lampa będzie używana do typowo amatorskich zastosowań? Proszę o pomoć i z góry dziękuję

Redskull
02-06-2005, 19:55
Jest jedna odpowiedz-kup sb-600. Spzedawca ma duzo racji w tym co mowi, ale moze tak nie byc bo Nikon jeszcze chwile nie wypusci nic nowszego od I-ttl, po drugie, Ty ni ebedziesz zmienial body co miesiac :D Jesli jestes w czystej postaci amatorem i nie chcesz zmieniac tego stanu to kup tansza sb-600.

szmek
03-06-2005, 13:16
Dziękuję za odpowiedź. W takim razie jestem przekonany. Pozdrawiam

irekka
03-06-2005, 13:25
Nikon nie wnika w kompatybilność wsteczną jeżeli chodzi o lampy. Jak wypuści nowe body i nie będzie ono pracowało z sigmą ef500 to i nie bedzie pracowało z sb600. Ale dzięi temu braku kompatybilności jak świetnie sprzedają sie sb600 i sb800.

Gawronnek
17-06-2005, 20:39
kupiłem dzisiaj Sigme EF-500 DG Super NA-iTTL za 945 zł w Foto-Raju, jestem w fazie testowanie, nie miałem innej lampy do tej pory, ale uważam że lampa swietnie współpracuje z D70, co przy tej cenie zdecydowanie skłania do jej wyboru

krzysiekk
17-06-2005, 21:12
Gratulacje - tez o niej mysle. Taka sb800 dla ubozszych :-)

Czekam na opinie. Jako swiezy tester bedziesz mial zapewne wiele do powiedzenia.

Gawronnek
17-06-2005, 22:41
więc tak 350 zdjęc na Duracelach i jeszcze sie ładuje, nie jestem zawodowcem, więc moja ocena nie będzie fachowa, lampa świetnie działa w trybie TTL BL oraz TTL, mam do niej nasadkę STO-FEN, lecz z żalem stwierdzam że efekt jej działania (45 stopni) jest porównywalnym z kartkę papieru (60 stopni) tyle że jest napewno trwalsza, D70 w trybie matrycowym w moim odczuciu dobrze doswietla zdjęcia, w róznych konfiguracjach światla odbitego, lampa do góry sufit, lampa+Stofen 45 stopni, lampa i kartka, lampa skręcona - światło odbite od sciany czy nawet jasne rolety,
uważam że na moje amatroskie potrzeby aż nadto

krzysiekk
18-06-2005, 00:38
[...] nie jestem zawodowcem [...]

No wiesz - widzialem juz twoje zdjecia - tak na CF jak i tu.
Szczegolnie zainteresowal mnie 70-300G + macro TC Raynoxa. Wcale niezle
efekty - pewnie sobie kiedys sprawie - na moje skromne macro-potrzeby
bedzie aż aż ... a i spacerowka sie przyda.

Wiec ciagnac dalej - dawaj tu wszystko co ci sie tylko ,,pomysli'' o swojej nowej lampie :-)

Szkoda ze nie masz do tego soczewki freshnela - zastanawiam sie jak to zadziala z moja. No bo tak - soczewka taka zmienia diametralnie parametry
lampy, ale (i)TTL robi przedblysk, potem komputerki patrza przez obiektyw jak wyglada naswietlenie i ustawiaja odpowiednie parametry blysku. Wiec co
bym nie zalozyl na lampe i tak powino byc OK ze wzgledu na ow przedblysk i pomiar przez obiektyw.
Dobrze gadam? :-)

Gawronnek
18-06-2005, 00:59
cóż to ta soczewka freshnela? a co do zdjęć to na razie same eksperymenty, więc nie ma się czym pochwalić, kilkanaście portretów, ale modelki która zakazała publikacji, a che jeszcze troche pozyć,
co do działania - w pomiarze matrycowym przy ustawieniu TTL BL bez względu na to co jest lub nie ma nałozone na lampę (STO-FEN, moja nasadka do macro, ) doswietla prawidłowo, przy TTL i punktowym mojej nasadce konieczna jest korekta -1,3, tyle na razie mogę powiedzieć

Pawel Pawlak
18-06-2005, 01:25
z moich obserwacji wynika że założenie soczewki na tyle zmienia parametry oswietlenia, że trzeba sporo eksperymentować z błyskiem. Jest trochę nieprzewidywalny - przynajmniej z tą sigmą, nie wiem jak SB600/800. Ja zawsze robię zdjęcie testowe w przewidywanych warunkach i do tego dobieram korektę błysku.

Gawronnek
18-06-2005, 08:38
wytłumaczcie "malutkiemu" cóż to ta soczewka freshnela i jaki efekt sie dzięki niej uzyskuje?

krzysiekk
18-06-2005, 08:58
Rodzaj plastikowej plytki elastycznej z wytloczonymi centrycznie kolami wzglednie spiralą - moze pamietasz
cos takiego z tzw. rzutnikow pisma stosowanych w prezentacji foliogramow. Na tym kladlo sie foliogram.

Tu - taka plytka umieszczona jest w spec. ,,pudelku'' kilkanascie cm przed reflektorem lampy blyskowej.
Efekt - zawezenie kąta światla lampy blyskowej przy zwielokrotnionym jej zasięgu. Bardzo przydatna przy doswietlaniu malych, znacznie oddalonych obiektow - np. ptaszki. Skupia swiatla i zwieksza liczbe przewodnia lampy.

Nadaje się do stosowania tylko z obiektywami dlugoogniskowymi. Z szerokokątnym bedziesz mial wtedy
w srodku kadru mocno doswietlony srodek i niedoswietlone rogi zdjecia - takie swoiste winietowanie lampy.
Nie wiem czy wyjasnilem.

szymony
18-06-2005, 09:16
wytłumaczcie "malutkiemu" cóż to ta soczewka freshnela i jaki efekt sie dzięki niej uzyskuje?

Soczewka Fresnela (http://pl.wikipedia.org/wiki/Soczewka_Fresnela)

Gawronnek
18-06-2005, 09:24
krzysiekk, jasno i obrazowo wytłumaczyłęś, wielkie dzięki

[ Dodano: Sob 18 Cze, 2005 ]
szymony, to widziałem nie za bardzo mogłem jednak sobie wyobrazić do czego to służy z lampą, ale też dziękuje za pomoc

admin
18-06-2005, 09:32
Gawronku, zapraszamy na warsztaty. Na wlasnej skorze mozna przekonac sie jakim swiatlem dysponuje fresnel 600 Ws. Bajecznym ;)

Gawronnek
18-06-2005, 10:19
admin, dzięki za zaproszenie być może kiedyś skorzystam

szymony
18-06-2005, 10:31
Zbyt daleko to nie masz, wieć grzechem było by się nie pojawić.

krzysiekk
29-07-2005, 11:16
Odzwiezam watek poniewaz zamierzam kupic Sigme EF-500 DG Super NA-iTTL w zwiazku z tym mam kilka pytan, na ktore nie znalazlem odpowiedzi.

Lampa bedzie uzywana glownie z soczewką freshnella do fotografii ptakow w trudnych warunkach wzglednie doswietlenie cieni u pierzastego :)

1. Co ma SB800 a nie ma tego Sigma ... Super?
2. Czy dziala zdalne wyzwalanie lampy z automatyką iTTL niezawodnie?
3. Czy trzeba wykonac jakies dziwne operacje aby dzialanie zdalnie pracowalo (ktos pisal o karkolomnych testach na ktorychs warsztatach)?
4. Czy do wyzwolenia zdalnego potrzeba podnosic lampke w D70? (wyzwalanie jest radiowe czy komunikacyjne blyski) - obawiam sie wiekszego zuzycia aku w D70?
5. Czy opoznenie bedzie znaczace w fotografowaniu obiektow ktore nie chcą czekac :) ?

Pawel Pawlak
29-07-2005, 13:44
Krzysiekk, mam sigmę więc postaram się odpowiedzieć ;)

ad 1.
SB800 ma metalową stopkę i fajniejszy zatrzask ;) Ma tryb FP (nie do wykorzystania z D70 ale już z D2h, D2x jak najbardziej) a sigma nie wiem czy ma ? Ja na razie nie znalazłem.

ad 2.
działa.

ad 3.
trzeba zapiąć sigmę na body przy konfiguracjie commandera. Poza tym ja z reguły się z tym trybem miotam. Chyba za rzadko go używam, albo rzeczywiscie jest on dość skomplikowany do wykorzystania. Ale działa :)

ad 4.
Sigma ma 2 tryby zdalnego wyzwalania. fotocelę i tryb commandera zgodny z D70. Przy obu niezbedne jest podniesienie lampy D70, choć pełni ona całkiem inną funkcję.

ad 5.
nie

Ogólnie to fajna, bo "tania" a funkcjonalna lampka. Polecam :)

step.tom
29-07-2005, 14:52
Witaj rocznik 70

ad 1.
SB800 ma metalową stopkę i fajniejszy zatrzask Ma tryb FP (nie do wykorzystania z D70 ale już z D2h, D2x jak najbardziej) a sigma nie wiem czy ma ? Ja na razie nie znalazłem.

Mógłbyś krótko mi wytłumaczyć na czym polega tryb FP i dlaczego jest nie dostępny w D 70?

Dzięki i pozdrawiam

Pawel Pawlak
29-07-2005, 15:01
FP to tryb synchronizacji z krótkimi czasami migawki. D70, jako amatorskie body nie ma takiego trybu :)

step.tom
29-07-2005, 15:15
Dzięki. Nie ma jeszcze zewnętrznej lampy. Jedzie do mnie Sambinka 800. Mam nadzieję, że do końca miesiąca dotrze. Ale powiedz mi tak "z polskiego na nasze" na czym polega owa synchronizacja i do jakiego typu zdjęć się odnosi. ( dopiero się uczę także podejdź do mojego pytania z wyrozumiałością)

Dzięki.

irekka
29-07-2005, 15:19
Ad 1 Na wyposażeniu sb800 jest mydelniczka, 2 filtry do korekcji barwowej, ma wbudowany dyfuzor i odbłyśnik. Można podłączyc dodatkowy paluszek co wydatnie skraca czas ładowania i zwiększa pojemność zasilania.
Ad 4 - błyski komunikacyjne trwają chwilę - do płochliwych zwierząt może się nie sprawdzić
Ad 5 - ok 0,2 sekundy

Gawronnek
29-07-2005, 15:22
Ad1 Sigma ma też wbudowany dyfuzor

krzysiekk
30-07-2005, 10:21
dzieki panowie - gdzies mi uciekl post i nie zauwazylem za napisaliscie :)

Martwi mnie motanie rocznik70, z sterowaniem zdalnym - to dla mnie podstawa. Chce fotografowac ptaki z zasadzki z lampą na drzewie :) albo asystentem. Musi dzialac na igle.

Rodznik70 - jesli masz czas, albo Gawronnek, - bardzo was prosze - zrobcie mi tutoriala
jak to sie ustawia - przyda sie dla potomnych i dla mnie. Zanim kupie bede wiedzial jak to jest karkolomne.
Czy jak raz ustawie to juz blyska zawsze czy musze w kolo latac po menu (przyciski) jak w tym ,,baterypacku'' do D70 :) ?

Dyfuzor - nie stanowi, ale sigma tez ma, korekcja barwowa? Robie wszystko w nefach. No chyba ze stanowi ta korekcja? W sumie dobrze byloby jakby lampa bluskala swiatlem zblizonym do DirectSunlight. Jesli to to, to prosze potwierdzcie.
D2x, D1x to w zyciu nie bede mial - ale D1x mnie cholernie kusi (metal, profi, tylko pixeli malo, ale kto wie)

irekka, - znalazlem za 800 te sigme, to 500 zetow roznicy okolo - a ja niestety nie mam duzo kasy :(

irekka
30-07-2005, 11:24
Ja nie rozpatruję cen - pewnie dzisiaj zastanawiałbym się co kupic. Ale w maju zeszłego roku sb800 była jedyną dostepna lampą. Filtry barwowe to taki sprytny patent - zakładasz na lampę i błyskasz np. światłem żarowym. Nef nie pomoże - masz w tle oświetlenie z żarówek, a pierwszy plan błyskasz bez korekcji i już balansu bieli nie ustawisz. Chociaz przyznaje, że użyłem tego może 2 razy. Ale w ręku czowieka, który wie co z tym zrobić to bardzo dobre narzędzie.

Pawel Pawlak
30-07-2005, 11:33
hmm... Nie chcę bronić za wszelką cenę sigmy ale za różnicę w cenie można dokupić: Lumiquesta, mydelniczkę, komplet filtrów barwnych i soczewkę ( a przynajmniej kilka z nich). Faktem jest że mimo bogatego ostrzętu będziemy mieli nadal lampę, organoleptycznie bardziej tandetną, z brakiem możliwości "dopalenia" piątym akumulatorem i bez napisu NIKON ;)

krzysiekk
30-07-2005, 12:19
irekka, - mowisz ze naswietlam zarowym? A moge tez naswietlac dziennym? Jest tam taki filtr?

rocznik70, - no i znow jestem utwierdzony w Sigmie, bo mimo ze lampy w zdalnym musza sie widziec, to w SB800 jest to sama jak mniemam, a jesli piszesz ze sa do kupienia filtry korygujace blysk, to juz mam sprawe jasną.

Pytania:
1. Co to jest Lumiquesta w jednym zdaniu?
2. Co to jest mydelniczka? Rozpraszacz?
3. Soczewka to freshnell? :-)

Dzieki

Gawronnek
30-07-2005, 13:06
krzysiekk, ad 1 http://www.toddwalker.net/e20/flashtest/ po kliknięciu w zdjęcie z danym rozpraszaczem wchodzisz w zdjecie nim wykonane, mozna porównać, ja mam ten rozpraszacz Stofen'a

krzysiekk
30-07-2005, 13:22
Gawronnek, -dzieki