PDA

Zobacz pełną wersję : pytanie - wizjer d70



jakubs
09-02-2007, 11:44
Czy ktoś coś wie na temat możliwości zamontowania większego wizjera w d70s? Np z innego modelu.
Czy istnieje, poza wizjerem kątowym, jakiś wygodny sposób powiększenia obrazu w podglądzie?

pn
09-02-2007, 11:49
Najwygodniejszym sposobem jest chyba zmiana jednej cyfry z przodu korpusu, 7 na 8, mozna tego dokonac droga kupna. :-)

Czornyj
09-02-2007, 11:56
Czy ktoś coś wie na temat możliwości zamontowania większego wizjera w d70s? Np z innego modelu.
Czy istnieje, poza wizjerem kątowym, jakiś wygodny sposób powiększenia obrazu w podglądzie?

DK-21M lub DK-17M z adapterem Nikon #2370. Do DK-17M polecam założyć DK-2 lub DK-19

jakubs
09-02-2007, 12:05
Czornyj ale w opisie tych rzeczy jest napisane, że są do d200 ew d2x, f6... jesteś pewien, że to pasuje do d70? i zda egzamin?

Czornyj
09-02-2007, 12:14
DK-21M pasuje ponoć do wszystkiego co ma prostokątny zaczep, łącznie z Canonami. Z DK-17M sprawa jest gorsza - potrzebny jest specjalny adapter. Ogólnie o tym ostatnim wspomniałem jako o ciekawostce, bo nie wiem czy ów adapter jest w Polsce wogóle do dostania, a i z DK-17M jest spory problem (qva!!!)


https://forum.nikoniarze.pl//brak.gif
źródło (http://www.nikonians.org/dcforum/User_files/4363d3da772bdeea.jpg)

jakubs
09-02-2007, 12:24
A to zdjecie jest Twojego autorstwa? A jeśli tak to jak oceniasz, współpracę tych elementów... powiększenie i ostrość na całej powierzchni... Uważasz, że ma zastosowanie do fotografii ogólnej? Przepraszam, ze tak Cię męczę :)

Czornyj
09-02-2007, 12:29
No więc nie jest, bo jeszcze mi się nie udało owego szpeja zakupić. Obawiam się też, że dorwanie tego adaptera może w Polsce być niewykonalne. Na pocieszenie - DK-21M zapewne też nic nie brakuje - DK-17M jest stosowana ze względu na ponoć troszkę inne powiększenie i okrągłą muszlę (b. wygodna rzecz przy kadrach pionowych!!!). Wedle opinii z którymi się zetknąłem można tego spokojnie nie zdejmować. Sądzę też, że wszystko jest lepsze niż ten przeklęty wizjer...

jakubs
09-02-2007, 13:07
Wielkie dzięki :)

Paradox
09-02-2007, 14:48
DK21M można spokojnie stosowac w D70, w D80 też.
W D70 moim zdaniem efekt jest widoczny. Co do D80 to już mniej.
Zaleta jest cena: ok. 110 zł.
Posiadam jedną sztukę, ostatnio nawet zastanawiałem się czy jej nie sprzeda( w D80 mi nie potrzebna).

ekonet
09-02-2007, 14:50
Czornyj, a to Twoje zdjęcie który konkretnie model przedstawia? Pytam dla jasności.
Na Allegro mają DK-21m.
No i powiedz, czy empirycznie zgłębiłeś temat? Żeby Koledzy nie wydali ponad sto zeta na coś, co będzie utrapieniem zamiast pomocą... Sam się zastanawiam nad czymś takim, póki co. A dotąd w żadnym sklepie nie trafiłem na coś podobnego.
A przy okazji - mam w torbie muszlę oczną od aparatu Practica - nie powiększa, ale ładnie przylega do oka, trzeba by tylko trochę przymaskować kolisty otwór. Na zaczep Nikona pasuje i siedzi ciasno. Okrągła.

Czornyj
09-02-2007, 15:02
To jest konkretnie DK-17M z adapterem #2370. DK-21 nie przerobiłem, problem wizjera D70 rozwiązałem kupując D2H. Do tego ostatniego planuję zakupić DK-17M i rozjaśniającego Katz-eya, bo wizjer jest tu wprawdzie większy i jaśniejszy, ale F3 to to zdecydowanie nie jest...
Swoje rady opieram na tym, że przeczytałem wszystko co w temacie się pojawiło na forach dpreview i Nikonians.

ekonet
09-02-2007, 15:48
Planuję podobne rozwiązanie problemu. A tymczasem trzeba cierpliwości w poszukiwaniu. Może gdzieś się trafi, aby można było przymierzyć.
Muszę przyznać, że gdy kupiłem D70, to byłem (i jestem) rozczarowany widokiem na matówce (a miałem przedtem nic wielkiego, bo Canon AE-1 Program). Ale jak wziąłem do łapy D2x, to była zupełnie inna rozmowa. Nawet w D80 już inaczej to wygląda.
Dziękuję za kompetentne rady...

Czornyj
09-02-2007, 15:50
Wizjer D80 jest nawet nieco większy od wizjera D2H/X.

HSM
10-02-2007, 15:29
Obawiam się też, że dorwanie tego adaptera może w Polsce być niewykonalne.
Dlaczego niewykonalne...? 2370 znany również pod nazwą DK-22 w tej chwili leży sobie na allegro i czeka na kupca. W kilku polskich sklepach widnieje też w cenniku - w jednym nawet jako "na magazynie, czas realizacji 1 dzień".
Inna sprawa, że sam adapter nie jest przeznaczony do montowania razem z DK-17M. Wymyślono go, by na prostokątnym wizjerze zamontować akcesoria z gwintem jak przy wizjerach nie-HP - dziś przede wszystkim DG-2, kiedyś także wizjery kątowe (te najstarsze oraz DR-3 i inne z dodatkowymi adapterami), choć Nikon nie pochwala takich praktyk (ciężki wizjer może połamać plastikowy DK-22) i poleca raczej użycie DR-6.
Lupa DK-17M została wymyślona do wizjera D2. Aby ją wcisnąć w adapter DK-22, należy zastosować metody inwazyjne w postaci papieru ściernego lub pilnika (otwór w DK-22 vel 2370 jest za mały).
Na koniec jeszcze okrągła muszla oczna. Nie jestem przekonany, że do DK-17M będzie pasowała wspomniana w tym wątku DK-2. Skoro lupa DK-17M pochodzi od D2 to raczej należy stosować muszle do D2 (DK-19), a nie starsze rozwiązania do wizjerów HP rodem z F3HP, F4 i F5.

Czornyj
10-02-2007, 16:53
Na swoim D2H z powodzeniem stosuję DK-2, pasuje jak ulał. Jest tańsza od DK-19 i w przeciwieństwie do tej ostatniej... jest dlaczegoś łatwo dostępna. Z wiarygodnych źródeł wiem, że (naturalną rzeczy koleją) podobnie jak DK-19, DK-2 też pasuje do DK-17M. Co do DK-22, to nie widziałem ich jakoś nigdzie w ofercie, stąd moje obawy. Nie wiem na ile połączenie DK-17M z DK-22 może stanowić problem, ale jest to dość popularny zestaw.

HSM
10-02-2007, 22:52
Na swoim D2H z powodzeniem stosuję DK-2, pasuje jak ulał. Jest tańsza od DK-19 i w przeciwieństwie do tej ostatniej... jest dlaczegoś łatwo dostępna. Z wiarygodnych źródeł wiem, że (naturalną rzeczy koleją) podobnie jak DK-19, DK-2 też pasuje do DK-17M.
Miło słyszeć, że pasuje. Może w przyszłości ta wiedza się przyda w praktyce...

Nie wiem na ile połączenie DK-17M z DK-22 może stanowić problem, ale jest to dość popularny zestaw.
Nie przeczę, że popularny... Sam doczytałem tutaj (http://www.earthboundlight.com/phototips/nikon-dk17m-dk21m-magnifying-eyepiece.html), że "udaje się je zmusić do współpracy" (DK-22 i DK17M), ale poprzez "sklejenie po uprzednim powiększeniu otworu 2370 przy pomocy pilnika i papieru ściernego". Ta operacja jest też opisana na dpreview (http://forums.dpreview.com/forums/read.asp?forum=1034&message=16244931&q=2370&qf=m). Zresztą prywatny biznes wyczuł niedobory centralnego planowania. W Japonii (http://www.ircube.jp/main/product/mea/eng.html) można nabyć "brakujące ogniwo" pod nazwą MEA-17M, które pozwala ominąć problemy i z DK-22 i DK-17M. Szkoda, że polscy specjaliści nie wykazali się podobną inicjatywą, choć z drugiej strony DK-17M u nas jakby mniej - mniejszy rynek.