PDA

Zobacz pełną wersję : Nikkor AF-S DX 12-24 f/4G IF-ED do D200



maliniak
08-02-2007, 21:57
czy ktoś może jeszcze wypowiedzieć sie w tym temacie czy ten obiektyw nadaje sie do d200 zamierzam go kupić wiec proszę o jakieś foty jeśli ktoś posiada i może podzilić sie informacją to z górki dzięki
a wogóle co sądzicie o tym obiektywie Nikkor AF-S DX 12-24 f/4G IF-ED

ArtX
08-02-2007, 22:39
to jest calkiem nowy obiektyw na rynku, wiec nie ma praktycznie zadnych sensownych informacji w sieci, a juz tym bardziej na tym forum. Z tego co slyszalem slabo wspolpracuje z cyfrowkami, szczegolnie Nikona. Ja bym sie na Twoim miejscu wstrzymal i poczekal na jakies pierwsze testy.

Art.

PS. Otworz PIERWSZY WATEK POD TWOIM w katalogu obiektywy szerokokatne. Jak nic nie znajdziesz otworz ten DRUGI. Jezeli tam tez nic nie bedzie TO SPRAWDZ TRZECI.

art44
09-02-2007, 09:13
to jest calkiem nowy obiektyw na rynku (...)
PS. Otworz PIERWSZY WATEK POD TWOIM etc. (...)
:)) Witam, podoba mi się UZASADNIONA ironia kolegi (nomen omen) Arta, ale nie bądźmy aż tak pryncypialni dla nowego, bądź co bądź, Kolegi.
Otóż na temat tego i innych ultraszerokokątnych zoomów napisano już tomy całe. Trzeba wpierw poszukać zanim się zada pytanie. Ja tylko dodam od siebie, że jest to obiektyw stworzony pod matrycę cyfrową DX (co widnieje w jego nazwie), więc można mniemać, że z aparatami cyfrowymi współpracuje.
Resztę musisz znaleźć sobie sam, jeśli będziesz miał jeszcze jakieś wątpliwości napisz: miałem trzy ultraszerokie zoomy: SIGMĘ, TOKINĘ i tego NIKKORA mam teraz - postaram się więc pomóc. Mogę też podesłac fotki z tego obiektywu jeśli chcesz.
Pozdrawiam, Art

majki
09-02-2007, 12:56
art44 - domyslam się, że z tego nikkora jestes zadowolony, ale jak mówisz miałeś Sigme i Tokine.
Z Sigmy byłeś rad ;) ?
Możesz jako były user tego szkła cos więcej powiedzieć od siebie ?

pozdrawiam, majki

art44
09-02-2007, 16:21
art44 - domyslam się, że z tego nikkora jestes zadowolony, ale jak mówisz miałeś Sigme i Tokine.
Z Sigmy byłeś rad ;) ?
Możesz jako były user tego szkła cos więcej powiedzieć od siebie ?

pozdrawiam, majki
Witaj,
więc... generalnie byłem rad. SIGMA ma jedną zasadniczą zaletę: 10mm. To jest naprawdę bardzo szeroko.
Jeśli ktos lubi takie ujęcia, mogę polecić. Natomiast wielka szkoda, że ma światło 5.6, bo 4 jest tylko dla 10mm,
potem robi się od razu 5.6. Jeśli chodzi o ostrość, to rzeczywiście na brzegach obrazu SIGMA jakby trochę miększa, ale to trzeba się bardzo wpatrywać w powiększenie wycinków, żeby zobaczyć różnicę. Nie jest ona znacząca.
Nie mam zastrzeżeń co do wykonania i ostrzenia (ma HSM).
TOKINA za to ślicznie wykonana, fajniejsza pod tym względem nawet od Nikkora (IMO), ma stałe światło 4 i bardzo przyzwoite barwy. Chętnie bym ją sobie zostawił, ale... właśnie:

pojawiła się szansa na kupno Nikkora w przyzwoitej (choć i tak horrendalnej...) cenie... a ja jestem nieuleczalnym fanem Nikkorów. No i zmieniłem.

Nie żałuję, choć jak powiadam: w relacji cena/jakość - najbardziej godna polecenia TOKINA (street foto). Jeśli robisz raczej widoczki i chcesz dramatyzmu szerokiego kąta - SIGMA godna polecenia (światło). Nikkor nie jest aż tyle lepszy od TOKINY, ile więcej kosztuje, ale... lepszy jest :) . Jeśli masz jakieś szczegółowe pytanie - napisz.
Pozdrawiam, Art

maliniak
09-02-2007, 19:00
:)) Witam, podoba mi się UZASADNIONA ironia kolegi (nomen omen) Arta, ale nie bądźmy aż tak pryncypialni dla nowego, bądź co bądź, Kolegi.
Otóż na temat tego i innych ultraszerokokątnych zoomów napisano już tomy całe. Trzeba wpierw poszukać zanim się zada pytanie. Ja tylko dodam od siebie, że jest to obiektyw stworzony pod matrycę cyfrową DX (co widnieje w jego nazwie), więc można mniemać, że z aparatami cyfrowymi współpracuje.
Resztę musisz znaleźć sobie sam, jeśli będziesz miał jeszcze jakieś wątpliwości napisz: miałem trzy ultraszerokie zoomy: SIGMĘ, TOKINĘ i tego NIKKORA mam teraz - postaram się więc pomóc. Mogę też podesłac fotki z tego obiektywu jeśli chcesz.
Pozdrawiam, Art

chętnie bym zamienił kilka zdan na temat tych obiektywów ponieważ mam zlecenie wiec muszę kupic coś dobrago jak mogę do ciebie napisac masz moze gg maliniak

majki
09-02-2007, 20:59
art44 - super, dziękuje za opinie :)
Ale... właśnie już jak mówisz, a gdzie indziej czytałem - nieostrość sigmy w rogach, przeciw sporej aberacji tokiny ?
Zauważyłeś ? Czy było ona tylko pewno tak mityczna, jak nieostrość sigmy ;)
Raczej zmierzam ku sigmie - ma być max wide. Tylko cały czas się spotykam z tymi przeciwstawnymi opiniami.
Cel obiektywu - krajobrazy i architektura w 90%, reszta jakoś ciekawie ludzie, ale to sporadycznie. Także 5,6 sigmy mnie nie przeraża. I tak do krajobrazu duże 'ef' dajemy...
Dzięki z góry i pozdrawiam, majki

art44
13-02-2007, 10:05
art44 - super, dziękuje za opinie :)
Ale... właśnie już jak mówisz, a gdzie indziej czytałem - nieostrość sigmy w rogach, przeciw sporej aberacji tokiny ?
Zauważyłeś ? Czy było ona tylko pewno tak mityczna, jak nieostrość sigmy ;)
Raczej zmierzam ku sigmie - ma być max wide. Tylko cały czas się spotykam z tymi przeciwstawnymi opiniami.
Cel obiektywu - krajobrazy i architektura w 90%, reszta jakoś ciekawie ludzie, ale to sporadycznie. Także 5,6 sigmy mnie nie przeraża. I tak do krajobrazu duże 'ef' dajemy...
Dzięki z góry i pozdrawiam, majki
Zależy Ci na kącie? - bierz SIGMĘ i się nie zastanawiaj. Słuchaj, sprawa wygląda tak: jeśli powiększysz bardzo mocno rogi kadru - to na ŻADNYM z tych szkieł nie wygląda to dobrze. Niestety, są to naprawdę baaaardzo szerokie kąty i nie może być inaczej. Jakie będziessz robił powiększenia? Pewnie nie większe niż A4... a wtedy moim zdaniem różnice są praktycznie niezauważalne. Aberracje w pewnych warunkach pojawiają się zawsze, w jednych szkłach większe, w innych mniejsze. TOKINA ma większe aberracje, piszę MA, bo potwierdzają to wszyscy i wszystkie testy. W moich kadrach z nimi problemów nie miałem, po prostu takie miałem kadry ;).
Pozdrawiam, Art

MzMarcin
13-02-2007, 12:41
czy ktoś może jeszcze wypowiedzieć sie w tym temacie czy ten obiektyw nadaje sie do d200 zamierzam go kupić wiec proszę o jakieś foty jeśli ktoś posiada i może podzilić sie informacją to z górki dzięki
a wogóle co sądzicie o tym obiektywie Nikkor AF-S DX 12-24 f/4G IF-ED
Archiwum, pisałem już milion razy...